De Zeeuwsche Koerier L. RENIQUE, Noordstr. 14, Sas van Gent No. 4195 Vrijdag 13 Mai 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Sportliefhebbers te Sas van Cent en Westdorpe! Nederland-Schotland, Denkt aan den Zomertijd! Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand. De Rijksinkomstenbelasting Voor do Vrouwen Vragonhüs Landbouw en Middenstand. Zaterdag 14 Mei officieeie opening van het depót - C. JAMIN bij §3 Doet Uw voordeel en koopt bij JAMIN liillHilllllililllllllilKlIliilil'illlilllllUBii Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER", Sas van Gent Durfde de trap niet op uit angst voor haar rheumatische pijnen Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Kleertje? voor baby. Landbouw en Veeteelt Verkrijgbaar de bekerde fijne Bonbons, Chocolade, Koek en Gebak, alsmede Koffie, Thee, Kruidenierswaren, Busgroenten en Visch in blik, alles tegen zeer lage prijzen. Beleefd aanbevelend. ONDAG 22 MEI a.s. zal „DE MAASBODE" een uitvoerig ge- illustreerd verslag bevatten van de belangrijke VOETBAL WEDSTRIJD die Zaterdag 21 dezer wordt gespeeld, welken wedstrijd onge twijfeld iederen voetballiefhebber zal interesseeren. Wie een Dummer met dit verslag wenscht te ontvangen, gelie'Ve zich vóór 20 dezer hiervoor op te geven. Het desbetreffende nummer arriveert Zondagochtend om circa g uur v.m. te Sas van Gent en wordt dan terstond aan huis afgeleverd tegen betaling van 10 ct. die in den nacht van Zaterdag 14 op Zondag 15 dezer ingaat. Zet Zaterdagavond alvorens ter ruste te begeven Uw uurwerken een uur VOORUIT. 26 Inkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) Wat verstaat men bij de wet op de Rijksinkomstenbelasting onder Bedrijfs- en Beroepskosten? Mevr. G. M schrijft ons: „Ik had erge rheumatische pijnen in mijn knieën en rug en ook had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loo- pen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve thee lepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen". De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij verwijderen de op gehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw organisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt ge zuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische pijnen of andere klachten. Kruschen Salts is uitsluiteij^ verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (31) troleumtoestellen en andere huishoude lijke artikelen Nu moet de georganiseerde midden stand hiertegen protest aanteekenen; het behoud van een kra^htigen stand van ambachtslieden moet toch voor de samenleving en zeker voor het platte land van grooter beteekenis geacht worden dan de vraag van één cent meer of minder voor de artikelen Het Nederlandsche volk (ook de middenstand) verklaarde zich bereid om meer te betalen voor de eerste levens behoeften, opdat de landbouw in stand kon worden gehouden Laat nu ook de landbouwer van zijn kant bereid zijn om tegen redelijke prijzen zijn inkoopen te doen en zijn opdrachten te geven aan winkelier en vakpatroon Leven en laten leven is nog altijd een parool, waaraan men zich veilig hou den kan Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, kalfsfricandeau, ge stoofde slakropjes, aardappelen, choco ladevla MAANDAG Koud vleesch, peterselie-aardappelen, gestoofde tomaten, fruit DINSDAG. Rollade, posteleinstamppo(t, haver moutpap WOENSDAG Jachtschotel, spinazie, flensjes DONDERDAG Gekookte worst, macaroni met to matensaus, lof, fruit VRIJDAG Prinsessesoep, aardappelkoek, sla, rijst met appelmoes ZATERDAG Varkenlappen, raapsteelen, aardappel purée, fruit uestoofde slakroppen 8 kropjes sla, V/z dL water, 1 Maggi's bouillonblokje, 75 G ons) boter, wat zout, 4 a 5 sneetjes oud brood Maak de kropjes goed schoon, wasch ze herhaaldelijk en laat ze dan in ko kend water met zout een oogenblik Koken (5 minuten bv), laat ze op een vergiet uitlekken en schik ze dan in een ondiepe pan. Giet er den bouillon over, voeg er de helft van de boter bij, dek de pan dicht en laat de kropjes op een zacht vuur gaar stoven (ongeveer y2 uur), nu en dan de bovenste wat be druipend met den bouillon Snijd van het brood de korstjes weg en verdeel elk sneetje in twee gelijke stukjes bv driehoeken, bak ze in de koekenpan met de overgehouden boter aan weerskanten goudbruin Breng tenslotte de gestoofde kropjes 'over in een verwarmde schaal, giet er de saus over, die met een ietsje aange mengde bloem gebonden is en leg er de broodcroütons als omranding langs. Aardappelkoek 500 G (1 pond) gekookte aardappelen, 3 eieren, 20 G (2 afgestreken eetlepels) bloem, 50 G 0/2 ons) geraspte kaas, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 uitje, wat peper en zout, ongeveer 60 G (3 afge streken eetlepels) boter Laat in de koekenpan in 2/3 van de heete boter in plakjes gesneden aard appelen en het fijngesnipperde uitje zachtjes lichtbruin bakken Klop intusschen de eieren, meng er de bloem mee aan, voeg er de geraspte kaas bij, de Maggi's Aroma en naar smaak wat peper en zout. Giet het eiermengsel uit over de aardappelen en bak de koek aan de onderkant goud bruin; keer hem met behulp van een deksel om, doe de rest van de boter in de pan en bak ook den anderen kant bruin. Laat de omelette op een ver warmden schotel glijden en presenteer de sla erbij Kleine witte, of zacht gekleurde kleedingstukjes, helderwitte luiers, la kens en sloopjes, met hoeveel liefde en zorg worden ze gemaakt hoeveel droomen worden er omheen gesponnen Voor den kleinen wereldburger is het beste maar nauwelijks goed genoeg! Neem óók voor het wasschen van baby goed het beste:Persil! Luiers moeten worden uitgespoeld; veel vuil wordt daardoor reeds verwij derd. Daarna kookt U de luiers volgens de Persil-Waschmethode, die op ieder pakje nauwkeurig staat aangegeven en spoelt ze eerst in heet water, vervolgens zoo dikwijls in koud, tot alle zeepdeeitjes verdwenen zijn. Dit is van het grootste belang, want zeepdeeitjes die in het goed achter blijven, worden hard en zouden schrijnen en een rood huidje kunnen veroorzaken. Spoelt U dus voor al tot het water volkomen helder blijft Een belangrijk punt is, dat Persil bij een temperatuur van 44 a 46°, dus in een lauwwarm sop, desinfecteerend werkt, wat bij jonge kinderen,, die veel vatbaarder zijn voor besmetting dan ouderen, al héél belangrijk is Bovendien blijft wollen goed in een koud Persil-sop zacht en soepel een eerste vereischte voor het teere baby huidje Wanneer U éénmaal Persil voor Uw babywasch hebt genomen en hebt on dervonden, hoe hagelwit het goed wordt, hoe frisch het ruikt en hoe heerlijk zacht het aanvoelt, dan wilt U nooit meer een ander waschmiddel gebruiken het is in het belang van Uw baby! (41) IEPENZIEKTE In een vorig artikeltje over de iepen ziekte is beschreven, hoe een zieke boom er uit ziet. De bladen zijn in den aanvang van de ziekte geel, verdrogen en vallen ten slotte af, terwijl dan de topblaadjes van een tak verdroogd en omgebogen als een vaantje er aan blij ven zitten. Treedt de ziekte al vroeg in het jaar op dan kunnen talrijke tak ken plotseling verwelken. Later in het jaar gaat het niet meer zoo snel, maar verkleuren en verdrogen de bladen ge leidelijk; de boom staat dan midden in den zomer al in herfsttint. In beide ge vallen lijdt de boom aan watergebrek. Wanneer men een tak van zoo'n boom afsnijdt, ziet men in het hout een bruine verkleuring juist op de plaatsen, waar de zg „vaten" zitten, waardoor water en voedsel van de wortels naar de bladeren worden vervoerd. Deze va ten blijken geheel verstopt en opgevuld te zijn met een bruine massa. Hoe meer vaten er verstopt zijn, hoe minder water de boom kan krijgen. Weten schappelijk onderzoek heeft nu aange toond, dat de oorzaak van deze ver stopte vaten een zwam is, die tevens de verwekker der ziekte is Hoe wordt de zwam nu van den eenen naar den anderen boom overgebracht? Dit is, zooals reeds in het vorige arti keltje werd aangeduid, het werk van de iepenspintkevers De wijfjes leggen haar eieren in de schors van zieke en doode iepen. Wan neer deze eieren uitkomen, vreten de larven zich verder gangen door de schors en de buitenste lagen van het hout waarin ze zich verpoppen. Zij ra ken, besmet met de zwam en, wanneer in het voorjaar en den zomer de jonge kevers uitkomen, nemen deze de zwam of ziektekiem mede De kevers vliegen nu om zich te voe den naar jonge takjes van flink groei ende boomen. Ze vrëten van de oksels van deze takjes en brengen zoo de zwam in den boom. Het is duidelijk, dat de iepenziekte zich op deze wijze snel kan verspreiden Men begrijpt nu ook, waarom het zoo noodzakelijk is de schors van de ge rooide boomen te vernietigen of de boomen onder het water te brengen. Wanneer dit niet gebeurt, leven de ke vers verder in de schors en zij ver spreiden de ziekte weer het volgende jaar Er zijn enkele vijanden van de iepen spintkevers bekend, die meehelpen aan het opruimen van deze dieren. Een hier van is de specht. Deze pikt de larven en poppen uit de schors van de aange taste boomen. Wanneer een boom door spechten bewerkt is, ligt de schors on der den stam op den grond Ook zijn er eenige sluipwespen, die tot de vijanden van den spintkever be- hooren. Zij leggen haar eieren naast de keverlarven. Deze worden dan later door de sluipwespenlarven leeg gezogen. Op deze manier worden heel wat spint kevers vernietigd, maar er blijven er toch nog steeds veel te veel over. Men heeft nu gezocht naar andere methoden tot bestrijding van de kevers Zoo heeft men deze door bspuiting met allerlei giftige stoffen trachten te ver delgen, maar dit alles heeft geen gunstig resultaat opgeleverd Wel heeft men succes gehad met het zoeken van een iep, die niet door de ziekte wordt aangetast. Ten einde hun vatbaarheid na -te gaan werden daar toe verschillende iepensoorten met be- Aulp van een spuitje besmet met de swam, die de ziekte veroorzaakt Toen nu iepensoorten uit alle deelen /an de wereld zoo werden behandeld, bleek,dat er enkele zeer ziek werden, maar andere daarentegen volkomen ge zond bleven. De iepen, die gezond bleven, waren echter niet alle geschikt voor aanplan ting langs de wegen en in de polders. Aan dezen eisch voldoet tot dusverre het best een iep. afkomstig van een groep zaailingen uit Spanje en be- hoorende tot den Europeeschen veldiep Deze iep kreeg den naam iep „Cristine Buisman" (Nr 24) Men kan nu dus weer inplaats van den Hollandschen Iep, die erg vatbaar is voor de ziekte, een anderen iep poten. Toch is hst niet raadzaam, dezen nieuwen iep reeds op senigszins groote schaal aan te planten, aangezien de opgedane ervaring nog te gering is Om het rooien van de boomen en de vernietiging van de schors algemeen plaats te doen vinden is, zooals reeds in ^en vorig artikel werd vermeld, het Koninklijk Besluit van 14 September 1935 uitgevaardigd. Op grond van dit besluit kunnen de eigenaars worden ver plicht, de zieke boomen, die van rijks wege zijn opgespoord en gemerkt, vóór 1 April te rooien. Wanneer de eigenaar in gebreke blijft dit doen, wordt proces verbaal opgemaakt en de boom boven- Onderhoudskosten en Afschrijvingen (vervolg) Zooals ook reeds in één onzer vorige artikelen werd vermeid, zijn ook de kosten, die een taorikant maakt om een houten scnutting rond zijn faoneko- terrein te vervangen aoor een betonnen schutting, ais kosten tot verbetering van het fabrieksterrein te beschouwen Heeft men een huis gekocht of iaten bouwen, dat aanvankelijk in de grond verf is gezet en eerst in een volgend jaar wordt afgeschilderd, dan zijn de kosten van het afschilderen niet ondei de onderhoudskosten te noteeren. Deze kosten maken deel* uit van de aansehaf- fingskosten van het, huis Voor den zakenman komen ook als „Bedrijfsonkosten" in aanmerking alle onderhoudskosten aan ui gebruik voor het bedrijf zijnde machines en andere inventarisstukken Ook de kosten van ver /anging van versleten onderdeelen mogen tot de be drijfsonkosten worden gerekend Hierbij rijst o.m de vraag of men ooi- de aanschaffing van klein gereedschap onder de „bedrijfsonkosten" mag ver antwoorden De beantwoording van deze vraag is als volgt: Gesteld iemand heeft een bedrijf. Met het balansopmaken worden de ge reedschappen geschat. Men kan nu voortaan tweeërlei weg inslaan In de eerste plaats kan men zeggen, dat wanneer er nieuw gereedschap moet komen en het bedrijf zich niet uitbreidt waardoor het hebben van een grooteren voorraad gereedschappen niet noodzakelijk wordt, dat de nieuwe aan schaffing de kosten uitmaakt om den bestaanden voorraad op peil te houden Zoo heeft de houder van een restau rant een voorraad borden, schotels enz die telkenjare tengevolge van breuk etc moeten worden vervangen. Hier ge schiedt dus aanschaffing, omdat de yoorraad moet worden aangevuld Hetzelfde hebben wij bij een land bouwer en veehouder, wat het klein- gereedschap aangaat Aanschaffing van nieuw heeft plaats, omdat de voorraad aangevuld moet worden door slijtage, breuk enz In dergelijke gevallen kan men alle aanschaffing van nieuw als verlies be schouwen en onder de „bedrijfskosten" verantwoorden. De aanschaffing bleek immers noodig, omdat het een aanvul ling was van den voorraad, welke door slijtage, door gebruik enz verminderde. Het bovenstaande geldt echter al leen van kleingereedsehap en niet van groot-gereedschap, machines enz Iedere abonné heeft het recht, .kosteloos vragen te stellen over Belastingkwesties (In komsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) en over de Crisiswetten voor den Middenstand Hypotheekaf lossingswet, Crisiscrediet Uitverkoopwet, de Wet op Koop en Ver koop op afbetaling en Huurkoop, de Vestigingswet enz) en over aangelegen heden van boekhoudkundigen aard Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR .NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in ce sluiten. Uiterlijk binnen 8 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim- nouding kunnen de lezers verzekera zijn. (Auteursrecht voorbehouden) HET WERKTUIGENBUREAU Het Comité van Actie tot Bestrijding yan Coöperatie-Uitwassen, gevormd uit de drie Nederlandsche Middenstands- oonden, schrijft ons: Zooals bekend mag worden veronder steld, is door de drie Nederlandsche Middenstandsbonden een Comité van Actie in het leven geroepen tot bestrij ding van bepaalde uitwassen, waartoe net coöperatiewezen aanleiding geeft. Onlangs werd in dit verband reeds een en ander vermeld betreffende inrich ting en werkwijze van „De Agrarische Pers" Een tweede uitwas, waaraan het Co mité noodzakelijkerwijs zijn aandacht moest schenken, is het verschijnsel van Je uitbreiding van de C.A.F. (Coöpe ratieve Aankoopvereeniging Friesland), .ndertijd opgericht met het doel voor de .andbouwbedrijven landbouwwerktuigen beschikbaar te stellen tegen prijzen, die lager waren dan de sterk geconcentreer le vrije handel betekende. (Dit ge schiedde niet met het oogmerk, den kleinhandel te treffen, doch uitsluitend ien importeur, die, naar men stelde, te booge winsten calculeerde te eigen bate) Tot zoover kon tegen de CAF van ie zijde van den middenstand natuur- ijk geen bezwaar bestaan, doch al- engs kwam er een kentering en is de 2AF zich op ander terrein gaan be- vegen. Gehuld in het kleed van een laamlooze vennootschap heeft deze coöperatie contact weten te krijgen met Ie leidende provinciale landbouworga nisaties en zich geleidelijk een invloeds spheer weten te scheppen, waardoor omzetting in het zg. Werktuigenbureau, net filialen of vertegenwoordigers in verschillende centra, mogelijk werd ge naakt Dit Werktuigenbureau ging den land- 'xrnwers niet alleen landbouwwerktui gen en -gereedschappen leveren, doch ')ók zaken, die met het landbouwbedrijf nets uitstaande hebben, zooals bijv tofzuiglers, haarden, Rachels, waisch- nachines, lampen, naaimachines, rij- viellampen, fietsen, radiotoestellen, elee trische kachels, potten, pannen, pe-

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5