De Zeeuwsche Koerier No. 4192 Vrijdag 22 April 193S 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Het raadsel van den Hazepoot Voor do Vrouwen Nieuwe Maréchaussée- kazerne geopend. Kroniek van de week BINNENLAND. Telefoontarief met België verlaagd Naar gemeld wordt, zullen de telefoon tarieven Nedefland-België met ingang van 1 Mei as. worden verlaagd. Een gesprek van 3 minuten, dat volgens het oude tarief tusschen 8 en 19 uur f 1,20 en tusschen 19 en 8 uur (nachttarief) f 0,75 kostte, zal resp f 1.05 en f 0,65 gaan kosten De prijs van gesprekken van 3 minu ten in de tweede zone van het grens verkeer (20-40 km) is teruggebracht van f 0,40 en f 0,25 (nachttarief) op f 0,30 en f 0.20. In het tarief voor het grensverkeer der eerste zone (0-20 km) is geen wijziging aangebracht; dit blijft f 0,20 en f 0,15 (nachttarief De regeering heeft een beslissing ge nomen inzake de spellingkwestie De nieuwe KRO-studio wordt 10 Mei door Mgr dr J de Jong plechtig ingewijd Op vermoeden van fraude heeft de justitie de geheels administratie van de steunregeling te 'Weesp in beslag ge nomen Een wetsontwerp is ingediend tot ont eigening van hotel ,Dë Abdij" te Middel burg Voor steun aan den tuinbouw is weder een bedrag van f 215,000 beschikbaar gesteld De bedrijfsresultaten der KLM over 1937 wijzen een vermeerdering aan van 6000 passagiers, 150,000 kg vracht en 200,000 kg post in vergelijking met 1936 o— BUFF NLAND. Strenge' vorst heeft in verschillende deelen van Europa, oa in Engeland, Zwitserland en Italië enorme schade aangericht aan de gewassen De wereldvermaarde operazanger, F I Chaliapin, is te Parijs overleden In. Frankrijk is het ministerie Blum afgetreden en vervangen door een mi nisterie Daladier. De binnenlandsche toestand baart in verband niet com munistische agitatie bij voortduring ernstige zorg Zeven sovjet-generaals zijn gevangen gezet. Zij wilden tijdens de as 1 Mei parade Stalin dooden De bekende bedrijver van spoorweg aanslagen, Matusjka, heeft van den Hongaarschen rijksregent Horthy gratie gekregen; zijn straf is in levenslange opsluiting veranderd Een Fransche bommenwerpgr veron gelukte bij Lyon. De vijf inzittenden zijn levend verbrand Bij een aardbeving in Klein-Azië zijn voor zoover bekend, vijftien dorpen ver woest en meer dan 200 personen om het leven - gekomen F E U I L L ETON" door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 3) Misschien wel Het gaat eigenlijk om de bewoners van Hallstein Aha., de twee kluizenaars Waarom noemt u hen zoo? Die menschen w^nen daar nu al ruim een jaar of tien en er wordt beweerd, dat"zij nog nooit buiten het slot geweest zijn Beide namen e stoel, om rustig te kunnen praten. Commissaris Werner stelde zijn vragen op uiterst kalmen toon, haast zonder eënig interesse, toch bleek, da hij naar Ambach gekomen was voor ben zeer ernstige aangelegen heid Hoewel Langhalm hem steeds met de grootste bereidwilligheid op al zijn vra gen antwoord gaf. beloerde hij den po- 10 jaar lijdend aan rhsumatiek Was niet in staat haar huishouden te doen. „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheumatiek en niet in staat mijn huis houden te doen. Niets hielp mij tot men mij de raad gaf Kruscben Salts eens te -probeeren. Na het een jaar lang te hebben gebruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn op rechten dank voor de wonderbaarlijke werking". Mevr. A. P. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei •schadelijke afvalstoffen, als o.a het urinezuur, kunnen ophoopen. Kru- sehen Salts spoort Uw "inwendige or ganen aan tot betere werking, waardoor xlle afvalstoffen geregeld worden ver wijderd en Uw pijnen langzaam maar zeker voorgoed zullen verdwijnen Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo vel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) PrOvincienieuws De directeur der Gewestelijke Arbeids jèurs te Sas van Gent verzoekt ons plaatsing van het volgende: In de loop van deze week zijn voor de .weede maal in dit jaar een 70-tal andarbeiders uit Zeeuwsch-Vlaanderen raar Duitschland vertrokken Er blijft nog steeds groote vraag naar helkknechten, paardenknechten en sei oenarbeiders in voornoemd land Indien er nog arbeiders moesten zijn, lie zich gaarne in Duitschland tewerk .ésteld zagen, zullen zij de Arbeidsbeur- ;en en de agentschappen voor arbeids bemiddeling in )Z(eeuwpch-Vlaar| Ieren gaarne bereid vinden alle eventueel noo dige inlichtingen te verstrekken AXEL De Minister van Financiën heeft be haald, dat de aanslagen in de personee- e belasting voor het belastingjaar 1938 n de gemeente Axel- ten kohier e zullen vorden gebracht met opcenten ten voor oopigen getale van 200 SAüs VAN GENT Woensdag jl heeft de brigade van de Koninklijke Maréchaussée, alhier, haar Dude kazerne aan de Zuidstraat ver laten om haar intrek te nemen in het /oor haar door den heer H Schefler, al hier, gestichte, door den' Sasschen ge meente-architect, den heer J Hennink, ontworpen kloeke misschien mogen we zelfs wel spreken van „mo numentale" gebouw op den hoek Kastanjestraat-Tramstraat Dit voor de brigade zoo heuglijke feit, hetwelk tengevolge van dê Weinige ruchtbaarheid, die eraan gegeven was: door de bevolking ternauwernood is op gemerkt, ging volkomen in overeen stemming met den geest, die dit corps kenmerkt slechts met een sobere plechtigheid gepaard, welke er intus- schen een passend cachet aan verleen de. De commandant der eerste divisie te 's Hertogenbosch, Luitenant-Kolonei A. W. de Koningh heeft namelijk per soonlijk de nieuwe kazerne officieel in gebruik gegeven Toen deze autoriteit te omstreeks 12 uur in gezelschap van den eerstaan wezend ingenieur der genie, kapitein W Marlet uit Bergen op Zoom per' auto aan den ingang van het nieuwe gebouw arriveerde, waren daar de heeren Luite nant A J W J L Losecaat van Nouhuys, districtscommandant en J van den Berg, opzichter van fortificatiën, beiden uit Vlissingen alsmede de commandant der Sassche brigade, de heer J F de Maat met zijn manschappen en de bri gade-commandanten uit Terneuzen. Axel en Sluiskil ter begroeting aanwezig, waarbij zich als genoodigden hadden gevoegd dé heeren H Scheffer, eigenaar van het gebouw, de loco-burgemeester van Sas van Gent, de heer A A Mar- quinie en de heef C J van Hooteghem, burgemeester van Westdorpe Een klein aantal belangstellenden had 3ich voor het gebouw verzameld Nadat de plaatselijke brigade met ge trokken sabel de militaire eer had be wezen, hield de divisie-commandant een korte toespraak, waarin hij de- brigade gelukwenschte met haar nieuwe behui zing, waar men, na een vaak onder moei lijke omstandigheden volbrachten dienst, een prettig, modern en gerieflijk thuis zal vinden. Spr. gaf voorts uiting aan zijn voldoening over de aanwezig heid der gemeente-autoriteiten, waaruit meeleven met de brigade blijkt en ver zekerde, dat de brigade naar best ver mogen zal medewerken om deze goede verstandhouding behouden- te doen blij ven en het belang der gemeente te be hartigen Spr memoreerde dan de prettige sa menwerking tusschen de verschillende nstanties, die aan de totstandkoming van den bouw hunne medewerking ver- 'eenden, den eerstaanwezend ingenieur, kapitein Marlet; namens het Rijk en den rfchitect, den heerHennink, namens len eigenaar van liet gebouw. Afzonder ijk richtte hij zich nog tot laatstge noemden, den heer 'H Scheffer, aan :viens wijze van optreden hij hulde bracht, den wensch uitsprekend, dat de brigade harerzijds steeds zou topnen, de genoten welwillendheid en gulheid te waardeeren. Spr eindigde met den wensch, dat de verhouding tusschen brigade en burgerij steeds goed zal mo gen blijven en dat Sas van Gent nog vele jaren getuige zal mogen zijn van het nuttig werk der brigade Na deze toespraak volgde het hijschen van de vaderlandsche vlag ten teeken, dat de nieuwe kazerne officieel in ge bruik was genomen Vervolgens werd nog het woord ge voerd door den eerstaanwezend inge nieur der genie, kapitein Marlet, die verklaarde, de waardeerende woorden van den divisiecommandant ten zeerste op prijs te stellen en die wederkeerig hulde bracht aan de medewerking van hiitenant-kolonel- de Koningh, bij den bouw ondervonden. Ook deze spreker roemde de prettige samenwerking tus schen de verschillende bij den bouw be trokken instanties, memoreerde het aandeel daarin van den opzichter der fortificatiën, den heer J van den Berg. en betuigde eveneens warme waardee ring voor. de buitengewone medewerking en tegemoetkoming, van den architect en vooral ook van den eigenaar onder vonden, waardoor zelfs de grenzen van de bouwovereenkomst wel eens over schreden zijn. Spr. richtte zich dan ook nog met enkele waardeerende woorden tot de gemeente-autoriteiten, jn eindigde met den wensch, dat de .ïieuwe kazerne in alle opzichten vol- ioening zal mogen schenken Daarna sprak de heer Marquinie, oco-burgemeester van Sas van Gent, enkele woorden van gelukwensch, wij zend op de beteekenis der brigade zoo wel voor Sas van Gent als voor de om liggende gemeenten Ten slotte heeft ook de heer van Uooteghem gecomplimenteerd, daarbij buide brengend aan de medewerking, ook in- Westdorpe steeds van de Rijks politie ondervonden en den wensch uit sprekend, dat in dezen uithoek van Zeeuwsch-Vlaanderen tusschen Rijks- m gemeentepolitie in het belang der be volking steeds een uitstekende samen werking zal mogen behouden blijven Nadat den persfotografen gelegen heid was gegeven hun werk te verrich ten, heeft het gezelschap de nieuwe ka serne bezichtigd, waarbij de grootste waardeering voor inrichting en af werking te kennen werd gegeven In ons volgende nummer hopen wij nadere bijzonderheden hieromtrent mede te deelen Inbraak Ned. Hervormde Kerk In den nacht van Maandag op Dins dag jl is ingebroken in de Kerk der Ne- derlandsch Hervormde Gemeente, al hier, waarbij een kistje met eenig geld werd ontvreemd De maréchaussée heeft deze zaak in onderzoek Fancy Fair N.aar wij vernehen, is het bestuur van ons Harmoniegezelschap „De Vereenig- de Vrienden" voornemens, op 9 en 10 Juli a.s op de Molenberg alhier een Fancy Fair te organiseeren ten bate van het instrumentenfonds en tot stijving van de kas. Binnenkort zal voor het zelfde doel ook een loterij worden ge houden Gezien de praestaties van het gezel schap in het afgeloopen jaar en het krachtig streven van het bestuur naar verbetering, mag een gunstig onthaal van een en ander wel verzekerd heeten Burgerlijke stand. Week van 10 tot en met 16 April 1938 Huwelijks-aangiften 13 April. Michiel Beerens, 48 jaar en Elizabeth de Jonge, 25 jaar Huwelijks-voltrekkingen12 April Frans August Leroux, 25 jaar en Mina Anna Dusebout, 28 jaar, wonende te Terneuzen Geboren 10 April. Rosetta Ria, d van Johannes Bernardus Neyt en Elvira Maria Van Craenenbroeck Overleden 14 April Louis De Caluwé, 95 jaar, weduwnaar van Regina Van Hoeeke Loop der Bevolking. Week van 10 tot en met 16 April 1938 Vertrokken: F A Leroux, boekhouder naar Ter neuzen TER NEUZEN itieman toch met wantrouwenden blik Vat mocht wel het doel van Werner's jezoek zijn? En nu het over Hallstein ging, was Langhalm dubbel nieuwsgierig Kent u de bewoners persoonlijk? Ja. Als zij een zaak van eenige im portantie te regelen hebben, dan laten zij mij meestal roepen Wanneer was u er het laatst? De laatste keer? Dat is al een poosje geleden. Misschien al wel drie of vier veken Hoeveel personen huisvest het slot? De beide Hallstein's, twee bedienden, ^ranz en Heinz en e bejaarde keuken neid Anders niemand? Neen. Ik heb er tenminste nooit ie- nand anders gezien Is het mogelijk, dat gedurende die aatste drie of vier weken, dat u niet op ïallstein geweest bent, iemand daar en bezoek gebracht heeft? Ik weet het werkelijk niet. Ik kan \et me echter moeilijk voorstellen, want 'oorzoover ik me kan herinneren, ont-, 'in gen de Hallsteins nooit gasten j Waar komen zij eigenlijk vandaan? Uit Brazilië Maar hij is toch een Duitscher? j Ja. Maar hij heeft enkele jaren in Brazilië doorgebracht en toen hij repa trieerde, bracht hij zijn vrouw mee En zijn vrouw? Daarvan weet eigenlijk niemand hier uit den omtrek iets met zekerheid. De een weet dit en de ander dat te vertel len. Maar het juiste weet, geloof ik, niemand. Zij schijnt in Brazilië ver loofd geweest te zijn met een zekeren Emelio Alvarez. Dat is alles! Welke historie daar echter aan verbonden is, weet niemand. Sommigen beweren, dat hij vergiftigd is, anderen weer praten van vernjoord of ontvoerd Hoe zijn de Hallsteins aan hun groot vermogen gekomen? Langhalm haalde de schouders op Misschien was zijn vrouw rijk. Ik weet het niet Hoe leven zij? Ik denk vah zeer goed Is het u nooit vreemd voorgekomen, dat zij hun slot nog nooit verlaten heb ben? Zoo keven zij tenminste voor Ieder denkt er natuurlijk het zijne van Doch niemand weet wat zij daarmee voor hebben Is het niet mogelijk, dat zij zoo hu en dan uitstapjes maken, zonder dat ie mand er iets van merkt? Deze vraag scheen Langhalm te ver rassen. Hij staarde Werner even ver baasd aan en antwoordde dan; Gouden Bruiloft Dinsdag jl vierde liet echtpaar M 't Gilde-N de Zeeuw hun gouden bruilofts feest Aan die mogelijkheid heb ik nog nooit gedacht Werner scheen met den uitslag maar matig tevreden te zijn. Mismoedig merkte hij op: j Het is voor ons van heel veel belang 'alle bijzonderheden omtrent deze men- schen te weten te komen j Veroorlof mij nu één wedervraag, ge dachte heer commissaris. Zijn er feiten aan het licht gekomen, die deze na- spöringen noodzakelijk maken? j Neen, dat niet. Maar er is bij de po litie een zeer eigenaardig schrijven bin- nengekoden en daarom achten wij het 'wenschelijk nadere informatie in te winnen Mag ik misschien*den inhoud van dat schrijven weten? Neen Waarom niét? Ambtsgeheimen. Zulks mag alleen ge schieden in zeer bijzondere gevallen, als de omstandigheden daartoe dwingen Dit antwoord was voor Langhalm een hevige teleurstelling: Hij had zoo graag iets meer vernomen, en inplaats daarvan werd zijn nieuwsgierigheid nog meer geprikkeld Werner ging verder met vragen: Weet u ook, of Rudolf Hallstein vijan den heeft? WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 105 Burgerlijke stand. Week van 14-21 April 1938 Huwelijks-aangiften Achiel De Muynck, 25 jaar van Gent en Margriet Clemence Marie van Hoeeke, 24 jaar Gilbert van Waes, 24 jaar en Irène Hemelsoet, 24 jaar Overleden Elias de Koeyer, 82 jaar, weduwnaar van Anna M£ria Catharina Louisa de Bakker Loop der bevolking, Vertrokken: Genefaas geb Frankevijle Maria Louisa naar St Jansteen Wat eten we eiken dag? ZONDAG Tapioca-Juliennescep, gestoofde kalfs nier met bruine saus, pikante rijst, an dijvie, citroen vla MAANDAG Osselappen, gestoofde prei, aardap pelen, fruit DINSDAG. Gebakken spek, witte boonen met zure eiersaus, sla, broodschoteltje WOENSDAG Roastbeef, bloemkool, aardappelen, fruit DONDERDAG Koud vleesch, postelein, aardappelen drie in de pan VRIJDAG Tomatensoep, gekookte kabeljauw, aardappelen met botersaus, sla ZATERDAG Runderrollétjes, spinazie, aardappelen gort met rozijnen Gestoofde kalfsnier 2 kalfsnieren, y2 L water, 100 G boter, 1 Maggi,s Justablet Wasch de kalfsnier, zet ze op met cUim koud water, breng ze daarna aan de kook, giet er het water af en kook ze dan zachtjes gaar in y2 L kokehd niet zout4 (ongeveer iy2 uUr)Snijd ze n plakjes. Maak de justablet fijn, meng het aan met wat water en verdun iet langzamerhand met al het water Maak de boter bruin in een pannatje, leem de-pan van het vüur, roer er het aangemengde justablet door, voeg er de plakjes nier aan toe, en laat alles te zamen nog een kwartiertje dichtgedekt toven Zure eiersaus Yz L water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, 30 G tarwebloem, 40 G boter, 2 eierdooiers, 3 eetlepels azijn of iy2 eet lepel citroensap Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, voeg daarbij •angzamerhand en steeds roerende den Maggi's Bouillon, laat de saus evën doorkoken en roer er dan de azijn of het citroensap door Klop de dooiers, roer er voorzichtig :en gedeelte van de warme saus door m giet dit mengsel dan onder flink roeren in de pan; breng het daarna in een verwarmden sauskom over Vijanden? Langhalm schudde het hoofdMij niets van bekendHij komt nergens en or Hallstein komt niemand Hoe zou hij zich dan vijanden kunnen maken? Is hij misschien., eh.. geestelijk wat abnormaal.niet geheel toerekenbaar? Integendeel! 'n Buitengewoon schran dere kop Werner stend nu met een heftige be weging van zijn stoel op, zoodat deze nkele meters terugrolde en riep, met 'ets wanhopigs in zijn stem; Dan staat de politie voor een raadsel! 'Ik zal zelf naar Hallstein gaan,' om me persoonlijk op de hoogte te stellen Misschien zou ik u meer kunnen zeg gen, als ik maar wist, waar het eigen lijk om gaat Ook Langhalm stond nu rechtop Neen, ik mag het u nu nog niet zeg gen. Weet u ook, of de beide echtge- nooten het goed met elkaar kunnen j vinden? j Ik geloof wel, dat.het een zeer goed huwelijk is Hoe zouden zij het trouwens ;n deze eenzaamheid uit kunnen hou den, als zij niet goed harmonieerden? j Is er dan mogelijk iets anders de oor ;aak van, dat zij zich nooit buiten het sloot durven wagen? 'Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5