De Gentsche Floraliën Het raadsel van den Hazepoot Kruisweg-Album Wilt SGhoone en goede jonge duiven kweeken V FEUILLETON De Paaschei-actie van het Ned. R.K. Huisvestings comité. Nieuwe Uitgaven Kroniek van de week S&cfiis 5 cis./ieA Pro vincienieu ws DOOK FtUNSfcS JOSEFHINE CHARLOTTE GEOPEND. EEN ONVERGETELIJK SCHOUWSPEL. Het vijfj aarlij ksche Gentsche bloemen ieest, aoor oxizu /juiaeiouien oentscnt x-'ioranen genet; ten, is Woensaag voor at eenentwintigste maal met grooteii luister geopend. Een bijzonder cacnet verkreeg deze plechtigheid door de te genwoordigheid van Koning Leopoia met zijn aanvallig dochtertje, de kleine prinses Josephine Charlotte en zijn broeaer, den Graaf van Vlaanderen De jeugdige Kroonprins, Boudewijn, was ongesteld, naar wij hoorden Tijdens het Koninklijk bezoek was het centoonstellings l jrrein alleen vooi genooaigden toegankelijk, die volop kon üen gemeten van den luisterlijken Koninklijken stoet: De Koning, in dt uniform van luitenant-generaal, te zamen met prins Karei en de kleine prinses gezeten in een met 4 paarden a la Daumon't bespannen Koninklijke landauer, onder een schat van bloemen als het ware bedolven, voorafgegaan door een rijtuig waarin de gouverneui van de provincie, Frédericq, en de burgemeester van Gent, Vanderstegen, gezeten waren, terwijl generaal Nuyten en officieren van het Kon. Militaire Huis, allen in schitterende uniformen, eveneens in rijtuigen volgden. Een escadron gendarmen in groot tenue vormde het escorte en de muziek van het 2e linieregiment luisterde de plech tigheid op imposante wijze op Graaf de Kerchove de Denterghem, de Belgische ambassadeur te Rome. die president is van de Kon. Mij voor Land ouw en Plantkunde, heeft de Konink lijke familie verwelkomd en later in het feestpaleis een openingsrede gehouden, waarin hij o.a de beteekenis der Flora liën belichtte, daarbij gelegenheid vin- aend, speciaien nadruk te leggen op het Deiang van de Neaerianascne sectie, die van deze tentoonstelling een zoo voor naam onderdeel pleegt te vormen en vooral ditmaal op waarlijk schitterende wijze voor den dag komt Nadat de jeugdige prinses Joséphine Charlotte, die voor de eerste maal de stad Gent bezocht, op verzoek van den president, de openingsplechtigheid had verricht, werd onder het geschal van Thebaansche bazuinen, een gordijn weg geschoven en daardoor voor de blikken van het illuster gezelschap een schouw spel zichtbaar, dat onvergetelijk ge noemd mag worden: Een overzicht over ue z.g. koude sèrre met haar schitterend veld van Azalea's, terecht de trots der Gentsche kweekerijën, heerlijk van kleurschakeering en met bewonderens waardig gevarieerde modellen Bij den rondgang, die het gezelschap daarna op de tentoonstelling maakte, bracht Koning Leopold geruimen tijd ook op de Nederlandsche afdeeling door, alwaar hij zich met verschilldende ex posanten onderhield Ten circa 5 uur vertrokken de vorste lijke personen en stroomden de tentoon stellingszalen vol niet bezoekers, voor wie de niet geringe entréeprijs van frs 100 geen beletsel bleek te zijn om den bloémenschat in zijn nog ongerep- ten luister te komen bewonderen Tijd en plaatsruimte ontbreken om hier een gedetailleerde beschrijving van dit paradijselijk milieu te geven. Mogen wij volstaan met de vermelding, dat naast de schitterende Azalea-afdeeling en de rijk gevarieerde Nederlandsche sectie, de zeldzame collectie orchideeën, de aristocraat onder de bloemen waaronder zich exemplaren van fabel achtige waarde bevinden, een sprookjes achtigen aanblik biedt. Voorts trokken ook de Alpentuin, de Japansche tuinen en een zeldzame collectie Cactussen, bi. zon de re aandacht Volgt dan onze methode, de eeitigste* die op eigen uitslagen berust. (1053 prijzen in 1934-35-36 en 37). Zorgt vooral voor een goede voorbereiding. Ziet toe of Uw toekomstige kweekduiven niet aangetast zijn van het droog snot. Zulke duiven niezen, gapen, lek ken, smekken, hebben slijmen in bek en keel, water in de oogen, natte en groene uitwerpsels en zitten slap in 't vleesch. In andere gevallen hebben zulke duiven uiterlijk den schijn van een goede gezondheid, doch bij nader onder zoek stelt men gemakkelijk vast, dat ze slap zitten, van gewicht verminderd zijn en slijmen hebben in bek en keel. Ze zijn niet, zooals dat zou moeten. Daarom speelt zeker en behandelt Uwe duiven met ons speciaal proefpakket voor de voorbereiding tot den kweek, bevattende de 7 volgende produkten met volledige methode: 1 pak Colombine Thee ,,J 1 flesch Colombine-Elixir - s£SLr*.i 1 flesch Colombine-Snotoiie 1 flesch Colombine-Slijmpoeder 1 wathaakje 1 flesch Colombine-Luizengift 1 pak Carlsbadzout 55 cent 55 cent 55 cent 55 cent 20 cent 55 cent 15 cent Samen slechts f 3.10 U zult verstomd staan over de uitwerking. Nooit meer jongen, die uitteren, het geel krijgen, enz. Duizenden bedankbrieven ter inzage. Gebruikt ook voor Uw jongen de Colombine-Traancapsulen, de beste traanpil- ter wereld, slechts f 0,55 de doos van 100 en de Colombine-Maagpillen, tegen mager komen der jongen a slechts f 0,55 de doos van 100. Vraagt aan Apotheek „SINT-ELOOI", Brusselse he Steenweg, 420 te GENTBRUGGE (België) het prachtboek „Moderne Duivenverzorging". Het wordt U gratis toegezonden en zal U veel leeren. De Colombine-preparaten zijn te verkrijgen in de voornaamste graanhandels en drogisterijen. Goede wederverkoopers over heel Nederland gezocht. Zich wenden tot boven staand adres. Vindt U de colombine-produkten niet in Uw omgeving, vraagt ons dan de lijst der aangestelde agenten Gewestelijke depothouder: J. VERSPRILLE, Drogisterij „De Ster", Noordstraat, 96, TERNEUZEN. Wat de Nederlandsche afdeeling be treft zij nog opgemerkt, dat deze dit maal de dubbele oppervlakte (ca 2000 M2) beslaat van vroegere inzendingen. Naar wij hoorden waren 15 groote vrachtauto's en 2 motorschepen noodig om den bioemenschat naar Gent over te brengen Tijdens het Koninklijk bezoek waren op deze afdeeling de Nederlandsche ge zant te Brussel en de Commissaris der Koningin uit Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, tegenwoordig In totaal nemen de Floraliën een oppervlakte van 3 hectaren in beslag, welke door circa 350 exposanten bezet zijn Moge eerl en ander een aansporing vormen om van dit wondermooie schouw spel te gaan gei/ieten. Na de eerst I ten- toonsteihngsdagen zijn de entr^prijagA blijkens de in dit blad herhaaldelijk gepubliceerde annonces aanmerkelijk gereduceerd, zoodat een bezoek voor renieder bereikbaar is door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 2) En evenmin als u mij nader bekend bent, Ik ken u als Wilhelm Kohier, Meer weet ik niet. Enkel hoe u zich noemde Hier splitst zich onze weg en zullen we dus afscheid moeten nemen, merkte Kohier op, zonder op Langhalm's toe spelingen te letten. Zij stonden op een kruispunt. Lang- halm wees met de hand in de richting Hallstein U moet dien kant uit. U kunt het beekje daar volgen tot de eerste krom ming. Dan ziet u de toren en daken van Hallstein vlak voor u Ik dank u Meer sprak Kohier niet en sloeg de hem aangewezen weg in Langhalm keek hem nog langen tijd RADIO-UITZENDINGEN Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Op den eersten Paaschdag zal tijdens het avondprogramma van de KROde weleerw heer H. de Greeve een toe spraak houden tot de luisteraars ter aanmoediging van de Paaschei actie, die jaarlijks door het Ned R K Huis- vestings Comité in samenwerking met de bij de stichting aangesloten lande - lijke orgasisaties wordt georganiseerd Paasch-Zaterdag in den namiddag van 16,50 tot 17.00 uur zal de heer B J J M Dekker, bestuurspd der afd. Tilburg van het Ned RK Huisvestingscomité een korte uiteenzetting over de Paasch ei-actie geven. Dienzelfden middag zal Mevr Schelfhout-v d. Meulen in haar radio-halfuurtje (van 14 tot 14,30) de rijpere jeugd tot medewerking opwek ken, terwijl mevr. Nieuwenhuis-v d Rijst evenals het vorig jaar in het kinder uurtje iets over de Paaschei-actie aan de kleineren zal vertellen. Dit om de oorspronkelijke opzet zooveel mogelijk te bewaren: de gezonde jeugd een offertje te leeren brengen voor het zwakke kind, dat door zijn zwakte en lusteloosheid een zoo gering deel kan nemen in de blijheid en opgewektheid die de jeugd als haar bijzonder voor recht beschouwt! Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel /an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" ten, den katholiek. Der Palmsonntag In' der Schweig is een aardige folkloris tische bijdrage. Karfreitageslegende brengt den lezer naar Galgotha, aan den voet van het Kruis. Aan Das St. Gallische Linthgebiefe is een zeer be langwekkende beschouwing gewijd, met vele mooie afbeelingen verlucht. De tien jaar geleden gestorven dichter Heinrich Federer wordt herdacht, en er is een boeiende studie over Grüne- wald, met reproducties waaronder één zeer mooie op kunstdrukpapier. Een geneeskundig medewerker schrijft over Schlafloslgkeit, haar oorzaken en be strijding. Hinter dem Ilücken des Leh- rers is een kostelijk uit-de-school- klappen met geestige foto's Armeen lm Dschungel vertelt span nende oorlogservaringen van den schrijd ver in de wildernis. De "nieuwe vervolg- roman Der tanzende Hampelmann wordt voortgezet en de oude, Wo steekt Lesten, beëindigd. Er zijn verschillende vrome of romantische gedichtjes en tot slot de gewone rubrieken. De Welt- rundschau is goeddeels gewijd aan den Anschluss Het lijden van O. H. Jezus Christus op fraai kunstdrukpapier met de 14 pracht staties van den bekenden Katholieken kunstenaar Lambert Lour ij sen, in smaakvol cartonnen omslag formaat 19 X 13 gemakkelijk mee te nemen Ook bij uitstek ges: hikt voor hen, die de Kruisweg niet cc bezwaarlijk in de Kerk kunnen doen en toch gaarne de aflaten van de Kruisweg willen ver dienen. Men raadplege hiervoor de verklaring in het Kruisweg-albu.n af gedrukt. Moge dit album zijn weg vinden naar onze geloovige huisge zinnen; naar onzi dierbare zieken; naar allen ten slotte, die van goeden wille zijn. De prijs is per exemplaar 40 ets. (26) BINNENLAND. HM. de Koningin Doctor Honoris Causa van de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam Naar gemeld wordt, heeft de senaat van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam besloten aan HM de Ko ningin ter gelegenheid van haar 40- jarig regeeringsj ubiléum het eere doctoraat in de economische weten schappen aan te bieden De promotie zal plaats hebben in een bijzondere plechtige zitting van den senaat, op een der dagen tusschen 6 en 11 September a.s De rector-magnificus, prof dr H Frijda, is door den senaat als promotor van HM de Koningin aangewezen Er is een beperking van verlof en bewegingsvrijheid vastgesteld voor mili tairen, geldend óók voor de Paasch- en Pinksterdagen Gemeld wordt de a.s oprichting van de Nederlandsche Volkspartij onder lei ding van ds Van Duyl, ir Dyt en mr Duys De datum van opkomst voor de her halingsoéfèrilngen der lichtingen 1927 en ?92fr der infanterie is van 5 Septem ber naar 10 October vérschoven Alte und Neue Welt, Illusty-iertes Familienblatt. Npmmer 8 Uitgave: NV Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Nu het Derde Rijk Oostenrijk over spoelde, is Zwitserland het eenig ge bied geworden, vanwaar ons Duitsche lectuur bereikt, dièt het stempel van het régime draagt. Dit mooie Duitsch- Zwitsersche familieblad zal ^r zijn lezers des te liever om worden Het keurig-verzorgde Paaschnummer biedt eerstens een artikel van een Be nedictijn; Ostern im Christenleben, het Paaschfeest in het leven van den Chris HET LAAGST IN PRIJS ,IN BOVENAAN IN KWALITfIT! PBO.U-010»* (24) De regeering hc3ft een nieuw crediet van f 30 millioc n aangevraagt voor werkverruiming en wel voor versnelde uitvoering van Werkfondswe. ken De Tweede Kamer heeft di wetsont werpen, strekkende tot verh x>ging van de inkomstenbelasting en de dividend en tantièmebela ïting voor de gedeelte lijke dekking vim de defensie-uitgaven zonder hoofdelijke stemming aangeno men Het tekort op de sp xtrwegen voor 1933 wordt vocrloopig op ruim 18 mil- lioen geraamd. De directie hoopt dit jaar meer dan een mUlioen op de per- soneelkosten te bezuinigen BUITT NL AND. De uitslag van het Zondag jl gehou den plebisciet in Duitschland en Oosten rijk inzake de a inexatie van Oostenrijk door Duitsf.hland is geweest, dat onge veer 99 pCt van de bevolking der beide landen zich daarmee uccoord verklaar den. Althans zoo wordt uit Duitschland bericht SAb VAN GENT Burgerlijke stand. Week van 3 tot en met 9 April 1938 Huwe lijks-voitrekkingen. 7 April Theo aoor dr t-aiuwé, 19 jaar en Jacoba Elisa oetn Fokke de Goede, 19 jaar Loop der bevolking. We'.k van 3 to't en met 9 April 1938 Aangekomen. J Vos, winkelbediende van Zierikzee M J )>e Houx, dienstbode van Wachte beke B I£ G Wammes, winkelbediende van Oc sterhout Vertrokken: I van Puyvelde, zonded beroep naar Assenede B R J Pieters, dienstbode naar Vogel waarde P F Voerman en gezin, zonder beroep naar Assenede B K Pekelaer, buffetchef naar Amster dam TER NEUZEN Aan de Rijks-universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer C. A. Campagne, leeraar aan de RHBS alhier en aan de RHBS te Oostburg na en peinsde over deze zeldzame ont moeting. Hij murmelde, enkele onver staanbare woorden, die den zonderlin gen man golden, die van verre kwam om een bezoek aan Hallstein te bren gen, maar den eigenaar niet kende. Eerst toen Kohier uit het gezicht ver dwenen was, vervolgde hij zijn weg Wilhelm Kohier had intusschen zijn doel bereikt. Met groote, holle oogen staarde hij op een grootsch, indruk wekkend gebouw, omgeven door een weelde van bloemen en parken. Zijn lippen trilden en met stokkende stem fluisterde hij heesch: Nu zal ik mij wreken en met het ver leden afrekenen Zijn oogen begonnen woest en onheil spellend te lichten. Maar spoedig wist hij zich te beheerschen en hij verdween ongezien in het hooge struikgewas II De zware overgordijnen in den salon waren gesloten, zoodat geen enkel zon nestraaltje naar binnen kon dringen. De kamer lag in een aangenaam aan doend schemerduister. In een lage fau teuil zat een vrouw. Het fijnbesneden, smalle en bleeke gezicht teekende zich op den donkeren achtergrond af als een fijn, subtiel silhouet; ook de slanke handen lichtten even op, op de donker roode zijde van haar kleed. Donkere, gloeiende oogen staafden als in gepeins uit het doorschijnend masker, terwijl de lippen norsch gesloten lagen. u!d$ tjjfrt der hafëh'was niet te onderSïrieiöèn, doch zij lagen als éen donkere om lijsting om het ranke gelaat Deze vrouw was Mary Hallstein Zij was alleen in den salon, blijkbaar geheel in beslag genomen door haar eigen gedachten De uitdrukking van haar gelaat tee kende een zacht en mild karakter af de gloed in haar oogen duidde op een sterk ontvankelijk gemoed, doch ge temperd door een waas van weemoed. Zij moest veel geleden hebben. Niemand zou in haar de vrouw herkennen, waar van Langhalm zulke boosaardige ge ruchten rondstrooide. Zij was nog jong, doch het harde, bittere leven had de glorie der jeugd te vroeg aangetast De zware gongslag van een pendule kondigde haar aan, dat het reeds vijf uur was. Mary Hallstein schrok even op; dan zonk zij echter nog dieper in haar stoel, droomend, de zwarte oog- winpers als kleine, fijne waaiertjes over de half gesloten oogen Slechts weinige minuter later klonk het schuifelen van zachte voetstappen uit een der nevenvertrekken Mary Hallstein richtte zich nu half op, het hoofd,naar de dc.ur gewend. Een jong meisje trad binnen. Zij was groot en slank van gestalte, met lichtblond haar, groote, open blauwe kijkers en om den smallen mond even een trekje van energie. Ook de:*e vrouw was een schoonheid, zeker niet minder dan Mary Hallstein Edith? Ja. Heb je geslapen? Och ja. Wat kun je op zoo'n snik- heeten middag nog beter doen? Ik kan eigenlijk slapen als ik wil Het is al over vijf Ik weet het. Ik heb een paar uurtjes geslapen, dat is toch zeker niet te veel Er wordt wel eens beweerd, dat veel slapen een mensch dik maakt. Op jou schijnt dat echter niet van toepassing te zijn De slan'.e blonde vrouw glimlachte Er worde zooveel beweerd. Laat do menschen praten! Ik slaap een gat in den aag en vlei me ermee, dat ik le deren dag knapper word j Zij ging voor den hoogen spiegel I staan en koketteerde met zichzelf j Mary Hallstein schonk er geen aan dacht a,\n, maar merkte niet zonder ironie op: Hoe wil je eigenlijk hier op Hallstein van je schoonheid profiteeren? Hier is het een dood kapitaal voor je, dat geen renten oplevert en. .v. met den tijd in teert. Bier vindt je geen bewonderaars, nog minder aanbidders Edith Beuth, de slanke blondine, glim lachte weer op de haar eigen, raadsel achtige wijze 't Is er mij ook niet om te deen, dat velen me zouden bewonderen. Als er maar één komt, die me werkelijk be mint. Eén Mary Hallstein stond op en wandelde enkeli passen het salon rond. Nu kon men ook haar gestalte onderscheiden, iets korter dan die van Edith Beuth, _maar meer gevuld

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 8