De Zeeuwsche Koerier Crisis-maatregelen No. 4191 Vrijdag 15 April 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Rapport XXXVIIIe Koninkl. Nederlandsche Jaarbeurs. £en Paaschei voor het zwakke kind. ,;MIJNHARDTJE5M#eut#cfon U van fupu&n Voor do Vrouwen „Strijd om liefde en leven". Nieuwe Uitgaven Het Jaarbeursbestuur meldt ons: De acht-en-dertigste Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 15 tot en met 24 Maart 1938 te Utrecht gehouden werd, is in de geschiedenis van het Neder landsche jaarbeursinstituut een gebeur tenis van buitengewone beteekenis ge weest. Zoowel wat deelneming als wat bezoek betreft is het een record-beurs geweest: het aantal deelnemers (2005 tegen 1779 voorjaarsbeurs 1937) heeft voor de eerste maal het getal twee duizend overschreden en het ge schatte aantal bezoekers moet vei bóven de honderd-duizend zijn geweest (33 pCt grooter dan ter voorjaarsbeurs 1937). Het gebouwen-complex van het Nederlandsche jaarbeursinstituut heefi wederom een uitbreiding ondergaan de derde uitbreiding tijdens de in 1925 ingetreden economische crisis dooi het ingebruikiïemen van een nieuwe machinehal, welke door Z H H Prins Bernhard der Nederlanden officieel ge opend en Beatrix-Hal gedoopt is ge worden. Voor de eerste maal kwam het technische karakter der Nederlandsche voorjaarsbeurzen, in tegenstelling met het agrarische karakter der najaars beurzen, duidelijk tot zijn recht, door dat de nieuwe machinehal op voortref felijke wijze de machine-industrie er, metaalnijverheid gelegenheid bood zwa re machines en werkstukken te ex- poseeren. Ook in de sterke en qualitatiel voortreffelijke bezetting der groep Bouw materialen en Wegenbouw kwam het technische karakter der voorjaarsbeun krachtiger tot uiting. Over de geheele linie van de deelneming viel een uit breiding te constateeren. Als nieuwe „groep' deden de machinerieën voor de grafische vakken op deze voorjaarsbeurs haar intrede Bijzondere belangstelling bestond er voor de televisie-demonstraties; de eerste openbare televisie-voorstellingen in Nederland. Om technische redenen konden deze demonstraties slechts en kele uren per dag plaats hebben; des niettegenstaande passeerden gedurende de negen beursdagen 35.000 personen de vier ontvangtoestellen. De groep Kunst nijverheid, welke tot nog toe alleen Nederlandsche fabrikaten bevatte, was voor de eerste maal niet een inzending Belgische kunstnijverheid geïnterna tionaliseerd. Met officieele collectieve inzendingen waren België, Duitsch- land, Frankrijk (met Marokko), Italië en Zwitserland vertegenwoordigd Verdeeld naar de nationaliteiten was de deelneming als volgt: Nederland 1534 Amerika (Noord) 24 België 67 Denemarken 2 Duitschland 147 Engeland 52 Frankrijk 60 Italië 2 Noorwegen 1 Oostenrijk 76 Polen 1 Portugal 1 Spanje 1 Tsjecho-Slowakije 12 Zwedén 3 Zwitserland 22 Totaal aantal deelnemers 2005 De economische bedrijvigheid op deze voorjaarsbeurs stond in de eerste beur? week sterk onder den indruk der poli tieke gebeurtenissen. De daardoor ge wekte onrust en onzekerheid hielder den handel van grootere orders terug- gedurende de eerste dagen waren de Omzetten wel groot in aantal, maar klein van omvang. In de tweede week Werd de stemming veel beter; de Dins dag en Woensdag der tweede beursweel' Waren goede verkoopdagen en ooV „laatbeurs" wist de betere en williger stemming de overhand te behouden Van buitenlandsche zijde bestond gror te belangstelling, niettegenstaande dr nog onverminderde handelsbelemme ringen. Ter gelegenheid van het be zoek van een aantal zwiteersche in- dustrieelen en zakenmenschen werd eer „Zwitsersche dag" gehouden. Verschil lende ministers en gezanten var vreemde mogendheden gaven door een Hoofdpijn, indigestie en rheuma- tische rugpijnen. Al haar klachten in korten tijd verdwenen. „Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, indigestie en rheumatische rugpijn, tot ik iy2 jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan gebruiken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belangrijke verbetering, terwijl nu al mijn klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die V/2 jaar een heel ander mensch geworden". Mej. W. D. te R. Deze dame koos het juiste middel om naar klachten te bestrijden. Kruschen Salts reinigt nl. Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvoer- jrganen worden aangespoord tot betere en geregelde werking, waardoor U er /an verzekerd zijt, dat zich geen afval stoffen meer kunnen ophoopen en Uw klachten voorgoed verdwenen zijn. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo vel als op de buitenverpakking de naam Gown tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (33 jezoèk van hunne belangstelling in de- -e 38e Nederlandsche Jaarbeurs blijk De XXXIXe Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs tevens Agrarische Jaarbeurs zal worden gehouden in iet najaar van 1938: van 6 tot en met 15 September 0 EEN WOORD AAN ALLE KINDEREN DIE EEN GOEDE GEZONDHEID GENIETEN (Ingezonden) Daar zijn heel veel soorten van PaascheierenVan chocola of van suiker, kleine of groote, eenvoudige oi heel mooie, dure en goedkoope! En niei te vergeten de „echte" eieren, dj,e van een kip, dat nog de beste Paascheieren zijn, waarmee moeder je kan verrassen Nu, zoo'n Paaschei komen we van jt vragen! Je mag zelf uitzoeken welk je geven wilt. We zijn met een klein en simpel eitje tevreden, maar je mag ont ook een heel groot en kostelijk Paasch ei cadeau doen! Niet voor ons zelf vragen we dat! Maar voor de vele kinderen in cms land, die met Paschen misschien geen Paasch ei zullen eten; die het heele jaaj door veel moeten missen, wat gij van vader en moeder met gulheid ontvangt; zwakke' kinderen, wier gezondheid heeft geleden en die op ons rekenen, om weer flink en sterk te worden Voor die kinderen gaan wij met den korf rond. Want hun verpleging in Dnze gezondheidskoloniës kost veel geld, dat in dezen tijd niet zoo gemak kelijk is bijeen te brengen. Het Ned, 3K Huisvestings-Comité, dat graag alle kinderen, die het noodig hebben, zou willen helpen, weer kleuren als boeien stevige knuisten, kracht en gezondheid terug te winnen, zal dat alléén kunnen als vele goede menschen z'n Paaschei- korf vullen Wilt gij niet een handje helpen? En moeder en vader vragen om Ons de vaarde van één Paaschei af te staan voor onze zwakke kinderen? Wij sturen 7 rond Paaschdag een envelopje thuis vaar gij, uw broertjes en zusjes, vader sn moeder en allen die maar willen hun bijdrage kunnen steken. En na ^aschen zamelen wij al die goede gaven n! En zou er thuis geen Paascheizakje vorden afgegeven, dan kunt ge Uw "ave rechtstreeks zenden aan het Cen traal Bureau van het Ned. RK Huis vestings-Comité, Hekellaan 6, Girono. 54348, 's Hertogenbosch Het zwakke kind, dat gij zoo vrien- ielijk helpt, blijft U, jongens en meisjes, dankbaar! WluN HARTVORMIGE CACMETS4# <7 (7 12 stuks 50 cent. ADVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER HET NADERENDE PAASCHFEEST. Paschen dat wil vcor de huisvrouw zeggen, dat ze de fleurige stemming van het voorjaarsfeer; ook probeedt uit te drukken op de maaltijden, die ze aan huisgenooten of gasten voorzet Dat haar bemoeiingen in dit opzicht echter niet te veel mogen vergen van haar tijd en haar krachten, spreekt van zelf: immers, ook voor haar dienen de feestdagen ontspanning en geen extra inspanning te brengen Hoe zal ze met het oog daarop haar Paaschmaaltijd dan dezen keer eens samenstellen? Mogen we het eens zeggen? De inleiding zou b.v kunnen bestaan uit een bordje (of een kop) soep. Geen oewerkelijke soort, die het trekken van oouillon noodig maakt en die bovendien vrij hooge eischen stelt aan de „kook- xcennis': liever een van de smakelijke variaties, die de Maggi-fabriek u om ^jOO te zeggen kant en klaar thuis be zorgt, en cjie, wanneer u de keus bv. vestigt op „Echte Schildpadsoep" of op „Aspergesoep*', zelfs den meest geraf- imeerden fijnproever tevreden zullen stellen Ook wel zoudt u gebruik kunnen maken van de handige Maggi's Bouil lonsoeptabletten, die u eenvoudig in de soepterrine slechts hebt te overgieten met per tablet VA a 1 y2 L kokend water, om ze daarna onmiddellijk op oe kunnen dienen. Wilt u ze voor deze gelegenheid echt lenteachtig maken, nak of maal dan een portie gewasschen soepgroenten heel fijn en roer ze rauw door de soep; aan 5 ets soepgroenten hebt u voor één tablet voldoende, en u oeschikt dan over een hoeveelheid geu rige groentesoep voor 5 a personen AlSu groenten bij den maaltijd zouden vve willen voorstellen óf spinazie óf rauwe sla; in beide gevallen echter bren gen we het feestelijke tintje aan door de groente wat „op te maken" De warme spinazie bv presenteeren we nie*- in een dekschaal, maar op een plat- teren schotel gestapeld en omringd met portietjes warme aardappelpuree, waar n als in een nestje telkens een gekookt ei is gelegd. De koude sla daar entegen geven we een omranding van zg „vliegenzwammen", en we dienen er afzonderlijk een schaaltje aardappel- purée bij rond En ten slotte ons „toefje"? Een griesmeel- of maïzenapudding valt zeker in den smaak, vooral als we de traditioneele bessensapsaus eens vervangen door een gemakkelijk zelf te bereiden abrikozensaus: gedroogde, ge weekte abrikozen, goed gaar gekookt in het weekwater, daarna door een zeef gewreven en vermengd met zooveel suiker als voor den smaak noodig blijkt te zijn. Rondom den pudding gegoten geeft zoo'n goudkleurige saus iets zon nigs aan ons Paaschdessert! Voor het meerendeel zijn de gerech ten, die het Paaschdineetje zullen vor men, algemeen bekend; alleen de gar neering van de rauwe sla vraagt wel licht nog een toelichting, zoodat we hier het recept laten volgen van de Vliegenzwammen 6 hardgekookte eieren, 3 niet te groote tomaten, 30 Gr (V/2 afge streken eetlepel) boter, 1 theelepel gehakte peterselie, wat peper en zout, 1 theelepeltje Maggi's Aroma Pel de eieren en snijd aan het breede uiteinde een plakje af, zoodat de dooier te zien komt; neem er met een lepeltje voorzichtig de dooiers uit en wrijf die fijn met de boter, de peterselie, de Maggi's Aroma en zooveel zout en peper als voor den smaak noodig is Vul de uitgeholde eieren glad-af met het mengsel en schik ze met de punt omhoog rondom de aangemaakte sla Snijd van elke tomaat twee gelijke bolle kapjes (de „hoedjes" van de padde stoelen), hol ze wat uit, bestuif ze van binnen met wat peper en zout en strijk er wat van het nog overgehouden dooier mengsel in. Druk op elk ei een van de „hoedjes" en bestrooi die met een ge deelte van de nog overgebleven (zeer fijngesneden) eiwitplakjes. Gebruik de rest van het fijngesneden eiwit om over de aangemaakte sla te strooien In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 1 April Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 4 April Inschrijving Bak- en Braad vet 4 April Verhooging graanheffingen en verlaging crisisheffing op suiker 4 April Restituties bij uitvoer en prijs verschillen bij invoer van eieren 4 April Restituties bij uitvoer van eieren 5 April Verplichte Arbitrage veenge bied 6 April Steun fabrieksturf 7 April Biggenmerken 7 April De Boterheffing 7 April Aangifte teruggave Crisis- suikerheffing 8 April Monopolieheffing op Paranoten 8 April Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 Kwam uit Ik moet helaas wel gelooven, wat de waarzegsters vertellen, mevrouw! Ze hebben mij eens voorspeld, dat er één in mijn familie zou sterven en laat nu precies vier en dertig jaar later mijn man overlijden! Alle Boeken en Tijdschriften zijn irijgbaar bij den Boekhandel /an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" „De Maasbode" recenseerde dit boek als volgt: Bij de N.V. de R.K. Boekcentrale te Amsterdam verscheen een door H. J. J. Wachters verzorgde vertaling van den roman „Strijd om liefde en leven" van den Oostenrijkschen auteur dr A. Brenninkmeyer De schrijver heeft zich op inderdaad bewond,erensw|aardige wijze gekwejten van de uiterst lastige taak welke hij zichzelf had gesteld: het schrijven van een echt-katholiek en toch bceienden roman De heldin van dezen roman, die zich afspeelt in het na-oorlogsche Oosten rijk, is een jong gravinnetje, Renate von Berg. Kort na haar thuiskomst van het deftige meisjespensionaat, waar zij bij de zusters een. onbezorgde jeugd heeft doorgebracht, verneemt zij van haar vader, dat het vermogen van de familie verloren is gegaan. Haar oudere zuster kan dezen slag niet dragen, komt in opstand tegen God en gaat den verkeerden weg op. En nu begint voor Renate, die zelf een zwaren strijd te strijden heeft-, een leven, dat volkomen aan God opgeofferd wordt tot redding van de ziel harer zuster. Zij gaat naar Weenen, waar zij eerst met het geven van pianolessen haar brood verdient. Later gaat zij als kinderjuffrouw in betrekking In Weenen maakt zij kennis met den oud-officier Von Felden en in haar hart bloeit een diepe, reine liefde op voor dezen nog jongen man, die door zijn vrouw bedrogen is en eerst door Renate weer het vertrouwen in zijn medemenschen herwint. Door haar heldhaftig voorbeeld en met behulp van Professor Menkler, de prachtig door Brenninkmeyer getypeerde Priester figuur, keert Von Felden terug tot hel geloof zijner jeugd en leert berusten in den slagboom, welken God's wet op werpt tusschen hem, den gescheiden man, en het jonge meisje, dat hij mei hart en ziel liefheeft. Hij en Renate zetten dapper den strijd om liefde en leven voort, een strijd, welken Renate wint door haar schoonen dood, die haar de ziel van haar zuster doet terug winnen „Strijd om liefde en leven" is door en door katholiek, een modern en bijna apologetisch boek, met fijn geteekende en heldhaftige karkters uit het volle leven van een wereldstad, boeiend ge schreven, zoodat het als het ware tot verder lezen dwingt. Kortom een uit muntend boek, zooals we maar zelden in handen krijgen en dat we daarom personen boven de achttien jaar drin gend kunnen aanbevelen (73) DE KATHOLIEKE KERK Een nieuw deel verschenen: Dr. A. van den Born over De Profetie Zoo juist verscheen, in opdracht van net Katholiek Comité van Actie Voor God, bij Het Spectrum, Uitgevers, te Jtrecht deel 29 van de complete gods dienstleer en apologie DE KATHOLIEKE KERK Na de zeer interessante werken van Dr C F Pauwels OP over De Ene Ware Godsdienst en Prof Dr L Bender OP over Het Bestuursgezag in De Katho lieke Kerk, behandelt in dit deel Dr A van uen Born DE PROFETIE, haar be wijskracht en geschiedenis. Naast de profetie als apologetisch bewijsmiddel oehandelt hij de profetie als historisch feit, en laat den lezer kennismaken met de profeten van het Oude Verbond, bij zonder met hun Messiaansche profe tieën. Tot nu toe bestond er van ka- ■holieke zijde in Nederland nog geen werkje, dat aan de profeten, de centrale figuren van het Oude Verbond, gewijd s Met het verschijnen van dit derde aeel is er reeds weer iets meer teekening gekomen in het volumineus en kostbaar geheel, dat de uitgave De Katholieke terk gaat vormen. En telkens weer ge voelt men behoefte redactie, auteurs en aitgevers geluk te wenschen met de uit gave van dit kostelijk werk, dat zoo broodnoodig is in ieder Katholieke boekenverzameling tli dat door zijn on begrijpelijk lagen prijs daarin ook zoo gemakkelijk een plaats vindt! Zooals wij reeds in een vorig nummer uitvoerig vermeldden, bestaat het ge heele werk uit 40 deelen van ieder on geveer 130 bladzijden, waarvan de eerste 25 deelen aan Godsdienstleer en de an dere 15 deelen aan de geloofsverdediging zijn gewijd. De prijs bedraagt slechts j0 ct per deeltje, ingenaaid in stevig cartonnen omslag en 90 ct in prachtig donkerblauw linnen, soepel gebonden met gouden stempels De deelen verschijnen met korte tusschenpoozen, zoodat het geheele werk binnen drie jaar compleet zal zijn Uitvoerig prospectus wordt desge- wenscht gaarne toegezonden Het Maart-nummer van „Historia" maandschrift voor Geschiedenis, (Uitg Arti et Historiae NV I.O - Drukkerij Kemink NV., Utrecht) abonnementsprijs f 6 per jaar, bevat de volgende bij dragen Geschiedkundige schetsen uit het Harz-Bergland; Wernigerorder Graven en hoe het Graafschap Wernigerode aan het Stolberg kwam, door Franz Harz; Madame de la Motte, door D L Broeder; Luchtvaart in de 18e eeuw, door J A H Nijhoff; Bruno's kijk op de Beschaving der 16de eeuw, door H C A Muller; Nog eens over „De Barbarijsche Slavernij" (een Slavenkas), door J I D A J Engelberts; De Moeder van Heine, door Jan Mazen winkel; Een poging van Gouverneur-Generaal Daendels tot het /erkrijgen van Spaansche hulp, door G G v d Kop; Boekbespreking; Kunst geschiedenis; Bridgewater House II, door E Galen Thompson; De Groote of Jt Lievens Monsterkerk te Zierikzee, door M J Kosten; Anecdotes, door P de Zeeuw JGzn ONZE DIERBARE ZIEKEN EN DE HEILIGE MIS door dom. Eugène van Deur O.S.B Uitg NV Paul Brand's Uitgevers bedrijf, Hilversum Dit smaakvol uitgegeven, kleine boekje van den Benediktijner pater van Deur met een voorwoord van den be tenden priester Henri de Greeve, wil den Katholieken zieken, die verhinderd zijn, het H Misoffer bij te wonen in een v-seks treffende, korte overwegingen een compensatie schenken voor dat gemis, ben opbeuren, hun troost en vrede te brengen en hun het geheim doen ken- ien om vruchtbaar en welbesteed te 'ijden. De prijs van slechts 50 ct brengt bet binnen ieders bereik. Het moge en ruime verspreiding vinden pantoffelheld 'sr: Waarom gaat moeder zoo te keer? Zoontje: Ze kan den huissleutel niet vinden! Vader: Gelukkig eens iets, dat ik niet aangeraakt kan hebben!

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7