DE MAASBODE CAHIERS Goedkoope aanbieding Wilt U sGhoone en goede jonge duiven kweeken Het raadsel van den Hazepoot Duivensport F E UIL L ETON Ze ou wsch- A tiverioniieblad „DE SPIE" koepoorlkaai 25, Gent. ruiming Van fclefce en 3oode iépen Sen Haar wilskracht beheèrscht de stof en door te zetten is het aanbevelenswaardig Ons nieuw feuilleton. per stuk 2'/2 cent 5 Cahiers voor 10 cent Boekhandel „DeZeeuwsche Koerisr"-Telef.15-Sas van Gent Firma Gebrs. SIEPMAN - t.i. 199. - GOES De Bie Zoon bij abonnement. 30 aantal jaren aan den gang is, kan men duidelijk de resultaten zien. De op ruiming van doode of zwaar zieke iepen moet grondig gebeuren. Zoodra op een punt aoode stammen blijven staan of ongeschild opgestapeld zijn, breidt de ziekte zich daar zeer snel uit. De dik wijls verscholen liggende houtstapels blijken veelal de bron van veel kwaad te zijn. Ieder, die in het bezit is van iepen, kan dus meewerken om de uit breiding van de ziekte tegen te gaan, waardoor nog lang mooie iepenlanen en andere iepenbeplantingen behouden kunnen blijven. Dit is zoowel uit een aesthetisch als uit een economisch oog punt van groot belang ENKELE LEERRIJKE BESCHOUWINGEN Het kan geen opmerkzaam liefhebber ontgaan zijn, hoe gevoelig de duif is voor zekere ziekteverschijnselen, niet tegenstaande den graad van weerstands vermogen, waardoor zij in bijzondere gevallen onze diepe verbazing weet te wekken en onze navorschende aan dacht weet te prikkelen. Gaan we eens het geval na van een lastige reis, ja een reis afgelegd onder de meest ongunstigste weersomstandig heden De duif komt dan van verre streken huiswaarts, legt den weg af in étappen, lijdt honger en dorst en haar krachten gaan uitputtend en verflauwen van dag tot dag Ternauwernood wieken nog haar ver stijfde vleugels en strijdt zij wanhopig tegen de ontketende natuurelementen, maar in haar brein zegeviert het wonder volle instinkt met al de verstandelijke vermogens in een laatste bovenmenschelijk pogen oereikt zij haar doel En het is waarlijk verrassend om na te gaan, hoe zij spoedig weer opknapt en ae verioren krachten terugwint Hier komt zij dus uiterst weerstand- krachtig voor, doch uit een ander oog punt gezien is zij in een menigte van gevallen een gemakkelijke prooi van een oneindige reeks ziekten en kwalen, waar voor haar organisme schijnbaar een groote vatbaarheid vertoont En we vinden hierin wel het schoonste oewijs, dat zoo weinig liefhebbers hun duiven gezond kunnen houden Nochtans oogenschijnlijk verwaar- ioozen ze niets om hun beestjes een luchtig en ruim verblijf te schenken, gezond voeder en zuiver drinken te ver strekken, enz En toch zijn hun duiven niet in orde Nochtans mag er ook wel eens op gemerkt worden, dat de ziekteverschijn selen zich graag op dezelfde hokken voordoen Op zekere hokken vindt men dikwijls in grootere evenredigheid zieke duiven dan andere Dat spruit voort uit de ontwikkeling van de microben, die de oorsprong zijn van alle ziekten Het kan nu ook, dat het organisme van de duiven, die er evolueeren, min der weerstandkrachtig is geworden om de eene of andere oorzaak hetgeen dus feitelijk de ontaarding van het ras zelve is Beide oorzaken kunnen afzonderlijk werken, ze kunnen ook nauw samen gaan en de kolonie aan een harde proef onderwerpen Ligt het ziekteverschijnsel in de eerst aangehaalde oorzaak, dan bestaat er geen groote reden tot erge bekomme ring alhoewel er dringend en radikaal moet opgetreden worden Een volledige en onberispelijke ont smetting van het hok dringt zich in dit geval op. Om deze besmetting radikaal Volgt dan onze methode, de eenigste, die op eigen uitslagen berust. (1053 prijzen in 1934-35-36 en 37). Zorgt vooral voor een goede voorbereiding. Ziet toe of Uw toekomstige kweekduiven niet aangetast zijn van het droog snot. Zulke duiven niezen, gapen, lek ken, smekken, hebben slijmen in bek en keel, water in de oogen, natte en groene uitwerpsels en zitten slap in 't vleesch. In andere gevallen hebben zulke duiven uiterlijk den schijn van een goede gezondheid, doch bij nader onder zoek stelt men gemakkelijk vast, dat ze slap zitten, van gewicht verminderd zijn en slijmen hebben in bek en keel. Ze zijn niet, zooals dat zou moeten. Daarom speelt zeker en behandelt Uwe duiven met ons speciaal proefpakket voor de voorbereiding tot den kweek, bevattende de 7 volgende produkten met volledige methode: 1 pak Colombine Thee 1 flesch Colombine-Elixir 1 flesch Colombine-Snotoiie 1 flesch Colombine-Slijmpoeder 1 wathaakje 1 flesch Colombine-Luizengift 1 pak Carlsbadzout 55 cent 55 cent 55 cent 55 cent 20 cent 55 cent 15 cent s ■- Samen slechts f 3.10 U zult verstomd staan over de uitwerking. Nooit meer jongen, die uitteren, het geel krijgen, enz. Duizenden bedankbrieven ter inzage. Gebruikt ook voor Uw jongen de Colombine-Traancapsulen, de beste traanpil ter wereld, slechts f 0,55 de doos van 100 en de Colombine-Maagpillen, tegen mager komen der jongen a slechts f 0,55 de doos van 100. Vraagt aan Apotheek „SINT-ELOOI", Brusselsche Steenweg, 420 te GENTBRUGGE (België) het prachtboek „Moderne Duivenverzorging". Het wordt U gratis toegezonden en zal U veel ieeren. De Colombine-preparaten zijn te verkrijgen in de voornaamste graanhandels en drogisterijen. Goede wederverkoopers over heel Nederland gezocht. Zich wenden tot boven staand adres. Vindt U de colombine-produkten niet in Uw omgeving, vraagt ons dan de lijst der aangestelde agenten Gewestelijke depothouder: J. VERSPRILLE, Drogisterij „De Ster", Noordstraat, 96, TERNEUZEN. door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 1) I. Daar ginds, waar u den watertoren boven de boomen ziet uitsteken, splitst zich onze weg; rechts naar 't slot Hall- stein, links naar mijn doel, villa Ambach De man met het gebruinde, pokdalige gelaat, wees met de hand in de aange wezen richting. Zijn begeleider knikte slechts begrijpend met het hoofd Beiden kwamen vanuit de stad, waar zij elkander geheel toevallig ontmoet hadden en waar bleek, dat zij denzelf den weg moesten hebben De pokdalige was een man van onge veer vijftig jaar, maar nog 'n breede, gespierde gestalte met veerkrachtigen tred; de zwarte oogen doolden onrustig rond en pdiemden hun stekeligen kou den blik door alles wat hen verdacht leek. Hij moest 'n man zijn met een hard en wreed karakter, toegankelijk voor iedere opwelling van drift en haat, hoewel zijn kleeding in hem den eer- zamen landbouwer of den gemoedelijken rentenier van buiten verried. Hij had zich voorgesteld als Fritz Langhalm, be woner van villa Ambach De ander scheen een vreemdeling te, zijn, 'n buitenlander, z'n colbert was van eleganten snit, de zware bruine schoenen en den stroohoed met breeden rand gaven hem iets Amerikaansch. Hij was glad geschoren, het kleine snorre tje coquet naar boven gekruldz'n blik was aarzelend en rustte steeds naast het punt, dat zijn aandacht getrokken had, als was hij bang. dat een open blik veel, heel veel zou kunnen verraden. Hij was niet groot van postuur, maar vlug en 'enig in z'n bewegingen. Hij sprak wei nig, het meest nog met een enkel ge baar, om zijn metgezel rustig aan het woord te laten. Hij had zich Wilhelm Kohier genoemd, zonder zich echter uit te laten omtrent zijn beroep of het doel van zijn reis naar slot Hallstein Op een toon, die slechts matig be het hok derwijze in te richten, dat alles gemakkelijk uiteen kan genomen wor den, of dat tenminste alle hoeken, ga ten en spleten, doelmatig door de ont- smettingstof kunnen bereikt worden. Aiwasschingen met kokend water, be sproeiing met een oplossing van bijtend sublimaat, pheniekzuur, enz. zullen uit stekend van pas komen Van kalken of witten zijn wij geen al te groot liefhebbers, Het witsel heeft het groot nadeel de kleederen te be vuilen en bij het dagelijksche reinigen van het hok een bijtende kalkstof te verwekken. Wat meer is, de kleine stof deeltjes, die zich van het houtwerk ge makkelijk losmaken, worden wel eens graag door de duiven opgepikt en ver oorzaken waterachtige uitwerpselen Over het „witten" van het hok spre ken we wel eens in een volgende bij drage Doet nu de ziekte of doen de ziekte verschijnselen zich voor als gevolg van de luttele weerstandskracht van het organisme der duiven zelf, dan ligt de kwaal ongetwijfeld veel dieper Zulk ras staat aan den rand van den afgrond en is onherroepelijk gedoemd om van het levenstooneel te verdwijnen Met reden ook, want het rendement zal langzaam, doch geregeld afnemen om eindelijk onder nul te dalen Voortgaande van het princiep, dat wij altijd hebben verdedigd, dat alleen kloeke en kerngezonde elementen de basis van een kolonie kunnen leggen, moeten wij alle mogelijke krachten in spannen, om de levenskracht bij onze soort zoo hoog mogelijk te houden, ,om de werking van alle levensorganen op volmaakte wijze te laten geschieden De lastige reizen, waaraan wel eens de stamkweekers onderworpen zijn, de afstammelingen, die zij in het leven roepen op den oogenblik, dat het lichaam ondermijnd of uitgeput is; het gevaar van besmetting door de aan wezigheid van andere ontaarde of zieke lijke duiven, ziedaar eenige der bijzon dere oorzaken onder de nog talrijke andere, die een kolonie langzamerhand doen ontaarden en eindelijk onherroe pelijk doen vervallen en wegzinken in het niet Wat zien wij meermalen rondom ons gebeuren? Een kolonie komt op en op enkele jaren bereikt zij een toppunt van tot dan toe ongekende vermaard heid. De naam van dit ras ligt op aller lippen en de kolonies zullen uitzonde ring vormen, waar niet getracht wordt dit goed en edel bloed binnen te bren gen En wat heeft hier dit wonderlijk ver schijnsel gebracht of verwekt? Een samenloVp van gunstige omstan digheden: gezonde duiven, gezond hok, waar de vluchtform zich op speciale wijze openbaart en doorwerkt, in ander woorden een phenomeen in de uitzon deringen, zooals wij bij alle dieren- rassen en ook bij dén mensch op sport gebied kunnen waarnemen. Doch de tijd staat niet stil en ieder e medaille heeft een keerzijde Hinderlijke invloeden kunnen zich doen gevoelen; ongunstige omstandig heden doen zich voor, zooals we hier boven hebben aangehaald en zonder energieke tusschenkomst is 't het begin van het eindeals het reeds niet te laat is, wanneer het eerste verzwakkend verschijnsel zich voordoet Hier ook is de spreuk van belang: Voorkomen is en blijft beter, dan te moeten genezen!' En dit geldt inzonderheid bij duiven- kweek: treedt het verval in, heeft de ontaarding te diepe wortelen geschoten, dan is de toestand gewoonlijk hopeloos! In dit geval verkeeren honderden hokken; één oogopslag zelfs in onze langstelling aan den dag legde, vroeg hij: Hoever is het nog naar Hallstein? Tien minuten. Langer zeker niet! U bent zeker familie van de bewoners en gaat hen een visite maken? Ik ken hen heelemaal niet Zoo? Langhalm wierp een onderzoekenden blik terzijde. Het kwam hem verdacht voor, dat iemand een verre reis deed om slot Hallstein te bezoeken, zonder den eigenaar ook maar te kennen. Wat wilde hij dan op Hallstein? Hij sprak echter deze gedachte niet uit U kent dus geen van beiden? Neen. Köhler's oogen dwaalden over de boomkruinen, terwijl Langhalm zijn blik trachtte te ontmoeten, om daarin te lezen, wat diens mond verzweeg. Het gelukte hem niet Jammer, dat u hen niet kent, ging La,nghalm verder. Alleraardigste lui! Mevrouw Mary Hallstein is een lief mensch; een knappe vrouw. Ze moet 'n vrouw vol temperament geweest zijn Zuidelijk bloed! Men zegt, dat haar schoonheid veel mannen ongelukkig ge In dit nummer begint een nieuw feuil leton, getiteld „Het raadsel van den Hazepoot" Het is van een geheel ander genre dat het vorige, dat, naar ons bleek, bij velen onzer abonné's bijzonder in den smaak viel. Wij hopen, dat ook het thans begonnen verhaal zich in een niet geringere belangstelling en waar deering zal mogen verheugen onmiddellijke omgeving zal deze be wering staven Men kan de beschuldiging uiten en de gebeurtenissen en de feiten al te tragisch opnemen, doch nooit zal men Kunnen weerleggen, dat het aangehaal de op valsche veronderstellingen berust, of dat alle middelen niet in het werk hoeven te worden gesteld, om over een kolonie doorgezonde en uiterst weer- standkrachtige duiven te beschikken. Wij weten het, tusschen de beide uit einden liggen talrijke schakels en wij beweren ook niet, dat het ras, dat in zich een of andere ontaarding draagt, in de onmogelijkheid is zich te onder scheiden. Volstrekt niet; doch dat ras is teergevoeliger en zal dan ook moeten evolueeren in dezen zin om door in menging van nieuw bloed het gebrek op zijn minimum te brengen PAU (Nadruk verboden) Dagblad met ochtend- en avondeditie DE BESTE COURANT VAN NEDERLAND DP ELK GEBIED DE SNELSTE EN HEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN IIEEL HET HUISGEZIN in de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- Jijke en Sluis ontvangen de abonné's des jchtends vóór 9 uur het ochtendblad en ies avonds vóór 9 uur het avondblad. Dat is vooral voor den zakenman doch jók voor den particulier een factor van groote beteekenis, vooral in dit ge soleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gij zult er geen spijt van hebben. ibonnementsprijs f 0.35 per week (alleen ln agent schappen). f 1.50 per maand. f 4.50 per kwartaal. Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Noord-Beveland in het oplage: 15.300 ex. en voor Walcheren in oplage: 18.250 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 30 Telef. No. 4875 Lever anciers van Schrijfmachines en Rekenmachines en andere iCantoor- benoodigheden, nieuw en occasie Reparatie-Inrichting Belast zich ook met het nazien van Machines maakt heeft. Ik weet het natuurlijk niet De menschen praten zooveel. Ik weet enkel, dat zij een Braziliaansche is, en dat haar echtgenoot eveneens uit Bra zilië komt Wilhelm Kohier scheen hem nauwe lijks te hooren; hij vroeg niet verder, doch z'n oogen zweefden langs den boschweg, als zochten ze de hel kleu rige bloemen op het donkere mos Ook hij is een prachtkerel! 'n Reus, maarmaarmaarehik geloof, dat het u niet erg interesseert Vertelt u verder; ik hoor ieder woord, antwoordde Kohier, terwijl hij met een nijdigen slag van zijn zwierenden stok een paar bloemen van hun stengel sloeg Hij is nooit buiten het slot geweest en toch wonen ze al zoowat tien jaar in dezen eenzamen hoek. Nooit komen ze in de stad, nimmer ontvangen ze bezoek. Het heeft er waarachtig veel van, of Hallstein voor hun een schuil plaats is. Ik geef toe, ieder mensch heeft z'n eigenaardigheden, ongetwij feld! Maar de menschen beginnen zoo gauw praatjes rond te strooien. Ik ben er al lang aan gewend, maar toch kan ik nog maar niet begrijpen, hoe iemand zich in deze eenzaamheid levend wil begraven. Er komen ook nooit logé's op Hallstein. U bent vast de eerste! Ik kom niet als logé U gaat toch naar Hallstein? Mijn doel is het buitengoed zelf, niet de bewoners Aha, zit het zoo. 'n Mooie buiten plaatsprachtige parken! Maar doch wat kan het me eigenlijk ook schelen. U zult er wel niet lang blijven en dat is ook maar beter. Gasten wor den op Hallstein nooit met open armen ontvangen. Daarom weten de menschen hier ook zooveel te vertellen. Doch dat schijnt nu eenmaal in 's menschen aard te liggen. Als ze iets niet kunnen ver klaren en er komt daar dan nog een tikje geheimzinnigheid bij, dan slaan ze aan het phantaseeren en komen de tongen los. Ik zal daar verder maar niets meer van zeggen. U bent genoeg man van de wereld om zelf te onder scheiden wat verzinsel en wat werke lijkheid is Nu keek Wilhelm Kohier zijn metgezél recht in de oogen en vroeg Maar wat weten de menschen dan toch allemaal wel te vertellen?

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 12