De Zeeuwsche Koerier Dit komt héél véél voor! No- 4190 Vrijdag 8 April 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Voor do Vrouw on De televisie-demonstraties ter Voorjaarsbenrs 1938. Prijsvraag Amsterdamsche Christelijke Jeugdcentrale (A.CJ.C.) Een Paaschei voor het zwakke kind Kon geen 5 minuten achtereen loopen. Thans van haar rheumatische pijnen verlost. Landbouw en Veeteelt Wat eten we eiken dag? ZONDAG Selderijsoep, roastbeef, postelein, aard appelen, gevulde koek MAANDAG Koud vleesch, gestoofde slakroppen, aardappelen, broodschoteltje DINSDAG. Gebakken leverworst, gestoofde prei, aardappelpurée, frui WOENSDAG moet jij nu al wéér nieuw linnengoed gaan koopen? Ik hoor je maar aldoor klagen, dat je goed zoo hard slijt. Waar wasch je toch mee?" „O, zie je, daar zit het 'm in! Gebruik toch voor je wasch het beste, dat er is. Wasch met Persil!" „Denk je heusch, dat het wasch- middel zoon invloed heeft op de slijtage van het goed?" „Natuurlijk! Ik zie het aan mijn wasch. Met Persil blijft de slijtage tot een minimum beperkt Persil is een prachtig zelfwerkend waschmiddel, sa mengesteld uit de beste grondstoffen Ik gebruik het al minstens 20 jaar en mijn goed gaat zóó lang mee ik weet dus uit ervaring, dat het waar is als ze zeggen: Persil spaart het goed!" (23) II (Slot) indien men stuüio-uic-zendingen wa geven, die op een voiaoena hoog pen staan om ue aanuacnt te onjven ooeien, komt men evenzeer voor hoóge kosten te staan, aaar regie en ensceneering op aezenae hoogte moeten staan ais voor liimopname of zeer goed tooneel en nat anes voor slechts éénmalige uit zendingen! Het enorme verschil met den gewonen omroep blijkt reeds, indien men be- aenkt, dat bijv. de kosten van een radio hoorspel juist door het ontbreken van ensceneering zeer gering blijven Tot zoover de financieele zijde van de programma's. De moeilijkheden van artistiek standpunt bezien, zijn niet minder groot: Het aantal goede speel films, dat jaarlijks in de wereld gepro duceerd wordt, zal niet veel grooter zijn dan 100 a 150. Indien men eiken dag van het jaar voor de televisie een goede film zou willen geven, zou men dus be langrijk meer noodig hebben dan de totale jaarlijksche wereldproductie Deze moeilijkheid doet zich reeds voor, indien men korte uitzendingen van enkele ,uren wil vullen. Wat moet er gebeuren, indien men zooals bij de radio bijv. ca. 10 uur per dag moet uitzenden? Actueele gebeurtenissen zijn er niet steeds, terwijl ze bovendien dik wijls op ongeschikte tijden plaats vin den. Sportevenementen zal men liever ter plaatse bijwonen, wat er overblijft zou gevuld moeten worden met actuali- teits-films, hetgeen moeilijk denkbaai is in concurrentie met de cinema. En wat dan? Financieele bezwaren wat het zender net betreft ontstaan daardoor, dat de werkingssfeer van eiken zender zeer be perkt is (een gebied met een straal van max. 40 km.) De installaties voor het uitzenden van actueele gebeurtenissen zijn zeer kostbaar. Om een geheel land te bestrijken heeft men een aantal zen ders noodig, dat door middel van zeer dure kabelinstallaties onderling ver bonden moeten worden (100 maal zoo duur als een telefoonkabel) Dit alles zou niet zoo erg zijn, indien er maar een voldoend groot aantal „kijkers" aanwezig was, resp. binnen korten tijd zou kunnen ontstaan, die door hun bijdrage het financieren van een zendernet mogelijk zouden maken. Het betreft hier echter een vicieuze cirkel: er zijn geen kijkers omdat de ontvangtoestellen veel te duur zijn en omdat er geen uitzendingen gegeven worden en er zijn geen uitzendingen omdat er geen televisie-auditorium is. Zal het ooit gelukken, dezen cirkelgang te onderbreken? Er is niemand, die op deze vraag op het oogenblik antwoord kan geven. De tijd zal het moeten leeren, maar wij zullen nog zeer lang moeten wachten voor wij het definitief weten In onze inleiding zeiden wij, dat het technisch probleem als opgelost zou kunnen worden beschouwd. Inderdaad is men in de praktijk hiervan niet ver meer verwijderd. Ongetwijfeld zijn er nog veel verbeteringen aan te brengen maar in principe kan men zeggen, dat het overbrengen van televisie-beelden met een kwaliteit, vergelijkbaar met die van een huiscinema op een behoorlijke grootte, thans zonder bezwaar mogelijk is. Het opnemen van tafereelen, die zich in de open lucht of in de studio afspelen is mogelijk met de zg iconos- coop camera. De toestellen zijn, wat be diening betreft uiterst eenvoudig (een- knop afstemming), zoodat wat dit punt betreft de techniek ook reeds voor prac- tische oplossingen voor het groote pu bliek gezorgd heeft. Het eenige bezwaar blijft, dat zulk een ontvanger ca. f 1000 zou moeten kosten! Nu zal men ongetwijfeld de tegen werping maken: „Nu ja, dat weten wij wel, in het begin zijn zulke apparaten altijd duur maar naderhand worden ze veel goedkooper, zooals wij dit tenslotte ook met de gewone radio en andere in dustrieartikelen gezien hebben" Nu moet men ervoor oppassen, geen vergissing te begaan: de prijzen, die wij genoemd hebben voor zulk een televisie- ontvanger zijn reeds berekend alsof de toestellen in groote aantallen gefabri ceerd zouden worden, waarbij gebruik gemaakt wordt van onderdeelen en con- „Bijna twee jaar lang leed ik aan hevige rheumatische pijnen in mijn schouder. Als ik 4 minuten achtereen had geloopen, kon ik niet verder door de pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Salts te hebben gebruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij veel en veel beter. Ik blijf er dan ook mee doorgaan en zal het iedereen aan bevelen." Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meest al, indien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als }.a. het gevreesde urinezuur. Wanneer (J hiertegen geen maatregelen neemt, ^aat het met Uw rheumatiek van kwaad ;ot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Ldeem iederen morgen de kleine dage- ijksche dosis Kruschen Salts en Uw rheumatische pijnen zullen na korten ■/ijd totaal zijn verdwenen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo vel als op de buitenverpakking de naam Towntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (38) .„iaamuis en een groot aantal racno- ■iviiascxnen zai het in de toekomst mo- _,-onjK oijjaen, DeiangryKe vereenvoudi- ^aigen aan te brengen, maar onwaar- ,onjjniijK is net, aat runnen afzienbaren! ,jjct zoouanige voraermgen gemaakt zui- -eii woruen, dat Zich hierdoor nieuwe' ^.specien gaan voordoen in a an anes zal men zich afvragen: waarom worot eigenlijk deze televisie- demonstratie gegeven? Weiiicnt heelt men.a prima vista den uidruk gekregen, dat het hier betreft een propaganda voor de televisie. Het is noch de bedoeling propaganda vóór noch tegen televisie te maken, doch om net publiek gedocumenteerd voor te lichten omtrent den waren stand van zaken. Wat wij thans doen is: Dat wij net laboratorium tot U brengen opdat gij kennis kunt nemen van de resuita- structies, die zonder meer zijn overge nomen uit de ontvangapparaten-tech niek en die dus reeds op het practisch laagst denkbare niveau gekomen zijn. De theorie, dat zulke televisie-ontvan gers dus nog zeer veel goedkooper zou den kunnen wordeis volkomen fout! Het is nu eenmaal een feit, dat in zulk een ontvangtoestel een enorme hoeveel heid materiaal gebruikt wordt. Hierbij komt dan nog de zeer dure kathode- ten, die in het laboratorium bereikt zijn Wij laten U de mogelijkheden zien maar verklaren ook tevens de moeilijkheden Het eene zonder het andere is onvol ledig en misleidend. Dit is dan ook de reden, waarom vele perscommentaren misschien onbewust een invloed in ver keerden zin kunnen uitoefenen. Deze demonstraties van de technische moge lijkheden laten U zien, welke vorderin gen het Philips' laboratorium, in den tijd, dat het zich hiermede heeft bezig gehouden, gemaakt heeft en volgens het oordeel van neutrale personen wor den deze resultaten nergens ter wereld overtroffen en misschien soms ge ëvenaard. Het betreft hier dus het beste, dat bij den huidigen stand der wetenschap en techniek kan worden ge produceerd en bij het trekken van Uw eonclusie omtrent de toekomstmogelijk heden van télevisie zal het dus goed lijn, hiermede rekening te houden. Het betreft hier een zoo compleet mogelijke televisie-installatie t.w.: a. opname met iconoscoop-camera n een studio, verlicht met super hooge Iruk kwiklampen of uitzending van film met filmaftast-apparaat, b. ultra korte golf zender voor beeld uitzending, golflengte 6,9 m. band breedte 6.000.000 Hz., c. ultra korte golf geluidzender, golf lengte 7 m., bandbreedte 20.000 Hz., d. radio ontvangst van beeld- en geluidssignalen met gecombineerden radio-televisie-ontvanger met beeld projectie 40 X 50 cM. Hierin wordt een speciale kathodestraalbuis voor projec tie met een anodespanning van 20.000 V gebruikt, Aardappelsoep, macaroni-schoteltje met ham en kaas, sla DONDERDAG Osselappen, stamppot van raapstelen, appelmoes VRIJDAG Koninginnesoep, kabeljauwstaart met groene kruiden, gesmoorde, aardappe len, bietensla ZATERDAG Gebakken spek, bruine boonen, aard appelen, sla, fruit Selderijsoep 2 L water, 4 Maggi's Bouillonblokjes, 1 middelmatig groote selderij knol, 80 G (8 afgestreken eetlepels) bloem, 80 G (4 afgfstreken eetlepels) boter, 1 ei, 2 eetlepels melk Snijd den selderijknol in plakken, schil ze en verdeel ze in kleine dobbel steentjes; laat ze in de gesloten pan met de boter ongeveer 10 minuten smoren, echter zóó zacht, dat de boter niet bruin wordt. Strooi er de bloem in en giet er onder voortdurend roeren Langzamerhand het kokende water bij, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Laat de soep zachtjes doorkoken tot de selderij gaar is Klop in de soepterrine het ei, roer er de melk door en giet er dan flink roe rende de warme soep bij. Blijf nog even roeren om schiften te voorkomen. Maak de soep op smaak af met wat zout Kabeljauwstaart mét groene kruiden 1 middelmatig groote kabeljauw- staart, y2 L water met 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, 150 G GV2 ons) boter, 10 G (4 afgestreken eetlepels) bloem, 2 afgestreken eetlepels zeer fijn gehakte groene kruiden Wasch de staart, neem de graat er uit, kerf hem met een scherp mes op kleine afstanden regelmatig in en wrijf hem in met wat zout. Leg hem dan in een langwerpigen, vuurvasten schotel met het water en de Maggi's Aroma en de helft van de boter; dek den schotel dicht, zet hem in den oven en laat de visch gaar worden, af en toe het vocht ar overheen druipende (ongeveer V'2 u) Verwarm roerende de bloem met ae helft van de nog overgebleven boter, giet daarbij langzamerhand het gezeef de vocht van de visch (dat voorzichtig wordt af geschonken) en laat de saus even doorkoken tot ze mooi gebonden is. Neem de saus van het vuur, roer er vlug de rest van de boter in kleine klontjes door, vermeng de saus met de fijngehakte groene kruiden en giet ze dan uit over de visch, zóó dat deze er geheel mee bedekt is. \DVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER e. televisie- ontvanger met gecom bineerden radio-televisie-ontvanger met kathodestraalbuis van grooten diameter Door het bezichtigen van deze instal latie krijgt men dus een overzicht van de geheele moderne televisie-techniek; studio, opname-apparatuur, zendappa ratuur voor beeld en geluid, ontvang- apparatuur voor directe waarneming en voor projectie. Een interessante bijzon derheid van deze installatie is, dat ze met enkele eenvoudige handgrepen om- schakelbaar is van een beeldraster van 105 lijnen op een raster van 567 lijnen Wellicht, dat deze korte en elemen tair gehouden beschrijving U reeds een 'ndruk heeft gegeven van de enorme complexiteit van televisie-apparatuur Tot slot van deze beschouwing zou den wij willen zeggen, de televisie, het vonder is er thahs. Het probleem is echter om dit wonder in de alledaagsche oractijk tot het publiek te brengen. Het bekende gezegde: Veni, Vidi, Vici, is dus op televisie zeker niet van toepassing l Doet U mee? U steunt het Jeugd- en Crisiswerk der Amsterdamsche Christelijke Jeugdcen trale Stel uit onderstaande gegevens, door een juiste omzetting der letters van ieder woord, een versje samen bestaan de uit 5 regels. Het versje is een drin gend verzoek aan alle Nederlandsche burgers. Hij helpe, die helpen hier kan door aan deze prijsvraag mee te doen ed erwlkooze eugjd aavrgt ooz nirdgend mo krew ijz si teh eelgoopeln ooz oem; raah eestg si wilgelig, raah denhan ijnz krest, ocht tdvin ijz neeg beidra, gon merim neeg kwer, raaw toerv aarh teh venle raan oet? Voor goede oplossers kunnen de vol gende prijzen worden toegekend: le prijs: een dames- of heerenrijwiel, merk E.H.R. (uit de magazijnen van den E. H. Rozendaal, Antillenstraat 33, Amsterdam) 2e prijs; een theeservies (uit de ma gazijnen van de Firma Meijes Höwe- ler, Damrak 22, Amsterdam 3e prijs: een rondvlurht met de KLM 4e prijs: een waterstel 5e prijs: een roomstelletje 6e prijs: een etui met botermesje, vleeschvorkje en jamlepel 7e prijs: een étui met 2 vleesch- vorkjes Verder een aantal kleinere prijzen. Alle artikelen werden voor dit doel ter beschikking van het bestuur gesteld Zij, die aan deze prijsvraag wenschen deel te nemen, zenden de oplossing op een briefkaart onder het motto: „Prijs vraag A.C.J.C.", met extra bijplakking van 20 eent aan postzegels (op de adres zijde), welke geheel ten goede komen aan het Steunfonds voor het Jeugd- en Crisiswerk der Centrale, vóór 30 April a-s. aan het secretariaat der Amster damsche Christelijke Jeugdcentrale, Weteringschans 51, Amsterdam C Eén persoon kan meerdere oplossin gen inzenden De prijzen worden door een te be noemen jury toegekend (62) EEN WOORD TOT ALLE KINDER VRIENDEN. (Ingezonden) Als vorige jaren komt het Ned. RK Huisvestings-Comité) ook ditmaal met Paschen alle kindervrienden een kleine gift voor zijn beschermelingen vragen Kindervrienden zijn wij allen: wie voelt zich niet getrokken tot onbezorg- kindervreugd? Maar hoe groot moet dan niet het meegevoel zijn, als wij kinderen van die onbekommerde blijd schap om het leven verstoken zien! Zulke kinderen zijn er velen in dezen tijd, kinderen wier zwakke gezondheid een beletsel is om van het jonge leven te genieten, als het voorrecht is van de jeugd! Geef hun een blos op de wangen, geef hun de levenslust terug! Het (Ned Huisvestings-Comité) zal gaarne daar toe het zijne doen, door ieder zwak kind uit te zenden, naar bosch of strand, in zorgvuldige verpleging, om het te doen aansterken en op krachten te brengen Help gij, kindervriend, daarbij een handje door Uw kleine gift te voegen bij de velen, die de Paaschei-actie van het (Ned RK Huisvestings-Comité) zal samenbrengen. Als vele kleintjes samen komen, wordt een groot bedrag ge vonden! Om het U gemakkelijk te maken wordt U een Paaschei-zakje thuis be zorgd, waar gij Uw gift in kunt steken! Bereikt dit zakje U niet, dan zal het Centraal Bureau van het Ned. RK Huisvestings-Comité, Hekellaan 6, s Hertogenbosch, Girorekening no 34348, gaarne Uw gave in ontvangst nemen Laat dit beroep op Uw meegevoel voor het zwakke kind niet tevergeefs gedaan zijn! De nood is groot, Uw hulp onmis baar! IEPENJAGERS Van eind Augustus tot halt October nekken de „iepenjagers" het land door. in sommige streken zijn het cude be kenden; 111 andere komen zij voor het eerst Menigeen zal vragen, wat de „iepen- jagers' voor doel hebben. Al spoedig olijkt, dat deze mannen sommige iepen van kruisen voorzien, dat zij ze merken en wie het lot van die boomen verder volgt, zal zien, dat deze des winters worden omgehakt. Dit is zeker niet over uodig, aangezien al deze gemerkte boo men ziek en ten doode opgeschreven zijn. Nadat de iepen dan gerooid zijn, worden zij onder water gedompeld of ontschorst en de schors wordt in dit geval verbrand Waarom worden deze boomen ont schorst? Omdat de stammen, wanneer zij met de schors bleven liggen, onmid dellijk als woonplaats zouden worden uitgekozen door iepenspintkevers, die over het geheele land voorkomen en zeker altijd in de buurt zijn. En juist voor deze kevers is men bang in het iepenland, want zij zijn de verspreiders van de zoo zeer gevreesde iepenziekte, die, als wij niet oppassen, al onze prach tige iepenboomen zou uitroeien. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een ziekte Kiem, welke de kevers met zich mee dragen. Hoe zij hieraan komen, zal later worden uiteengezet De „iepenziekte" heeft met groöte snelheid om zich heen gegrepen. In groote gedeelten van het land is de iep daardoor al zoo goed als verdwenen. Er zijn echter gebieden, waar nog steeds zeer veel iepen zijn overgebleven. Dit is vooral het geval in de kleistreken en poldergebieden van Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Groningen. Men kart* zich nauwelijks voorstellen, aoe deze gebieden er uit zouden zien, wanneer alle iepen, die daar zulk een groote rol in het landschapsbeeld ver vullen, verdwenen zouden zijn Ieder eigenaar van iepen kan er aan meewerken, dat de overgebleven iepen- jpstand zoo lang mogelijk behouden DÜjlt. Hij hoelt dan slechts zijn zieke en doode boomen te rooien en daarna on toegankelijk voor de kevers te maken, waartoe hij trouwens kan worden ver plicht op grond van het Koninklijk Besluit van 14 September 1935 De iepenspintkever legt zijn eieren in de schors van zwaar zieke en doode epen. Hier komen de eieren dan uit en de larven en poppen blijven den ge- ïeelen winter in de schors zitten. Men 'san zelfs zien, hoe aanstonds veel ke vers afkomen op een gevelden boom om bun eieren in de schors te leggen. Het •ou nu het eenvoudigst zijn, wanneer Tien de kevers, die op deze stammen afkomen, kon vergiftigen. Maar ge nomen proeven hebben aangetoond, dat ?een van de bekende vergiften eenigen nvloed op de kevers heeft. Daardoor >Hjven nog steeds de eenige middelen: a het onder het water dompelen van de stammen en b het ontschorsen en verbranden van de schors. Wanneer de stammen onder water worden gebracht, uilen de gangen in de schors, waarin ie kevers zich bevinden, met water ge vuld raken, waardoor de kevers te gronde gaan, terwijl nieuwe kevers geen deren meer er in kunnen leggen. Het kan echter zeer lang duren voor de ke vers in de in water liggende stammen Tedood zijn. Dat de kevers vernietigd worden bij het verbranden der schors spreekt wel vanzelf Men herkent de zieke boomen, door dat de bladen geel of afgevallen zijn, ferwijl dan vaak de uiterste blaadjes van een tak hieraan verdroogd als een vaantje blijven zitten. Het vertoont voorts een min of meer duidelijke bruine verkleuring. Het kan voorkomen, dat de heele boom ziek is, maar ook, dat slechts enkele takken ziek zijn. Niet altijd is dus een zieke boom even ge makkelijk te herkennen. Na eind Augus *us komen er meestal geen nieuwe ziektegevallen meer bij; eerst dan is bet beste tijdstip aangebroken om de heke boomen op te sporen Nu de opsporing en de verplichte op-

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 11