De Zeeuwsche Koerier SU /h//«^M,.MIJHHARDTJES" Crisis-maatregelen [ERT De Zeeuwsche Koerier Ho, 4189 Vrijdag 1 April 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De televisie-demonstraties ter Voorjaarsbeurs 1938. PR OFlT NU Voor do Vrouw on Rheumatische pijnen in beenen en gewrichten totaal verdwenen. Landbouw en Veeteelt HET NIEUWE MODEBLAD sen heerlijke verrassing HET NIEUWE MODEBLAD I^- In dien men de publicaties, die in den laatsten tijd in de pers zijn verschenen zou moeten gelooven, aldus een com- muniquée der Philipsfabrieken, zou het niet lang meer duren of de televisie, de wonderbaarlijke uitvinding, waarover reeds zoo lang gesproken wordt, zou binnenkort haar intrede in onze huis kamers doen Zoo vast blijkt deze meening reeds te hebben post gevat, dat het als een nood zakelijkheid moet worden beschouwd, door een uiteenzetting van den feite- üjken stand van zaken de oogen weer voor de nuchtere werkelijkheid te ope nen. Zooals bij vele dingen is ook hier de wensch de vader van de gedachte en helaas zijn er nog zooveel problemen, die een practische toepassing van tele visie in den weg staan, dat men met zekerheid kan zeggen, dat binnen af- zienbaren tijd van televisie op prac tische basis in het geheel geen sprake kan zijn. Altijd ook zal een televisie apparaat een luxe object blijven Het lijkt ons juist, deze eenigszins ontnuchterende conclusie voorop te stellen alvorens wij overgaan tot het uiteenzetten van de redenen, die een ontwikkeling zooals iedereen die gaarne zou zien, in den weg staan Evenals elke andere uitvinding is ook de televisie een complex probleem, waar bij het niet alleen om gaat, de tech nische zijde in het laboratorium op te lossen, maar bovendien de uitvinding in een zoodanig bruikbaren vorm te brengen, dat zij ook in de praktijk levensvatbaarheid heeft. Dit laatste nu is volstrekt niet steeds bij elke uitvin ding het geval: de filmtechniek alléén maakt nog geen bioscoopbedrijf moge lijk, daarvoor is goede studio-techniek, opname-techniek en weergave-techniek een eerste vereischte Bij den radio-omroep heeft men te doen met een samenspel van een aan tal uiterst gunstige factoren, t.w. zeer eenvoudige ontvangers, zooals die bij het ontstaan van de radio-omroep in gebruik waren zijn niet kostbaar en waren reeds toentertijd door amateurs te construeeren. Met radio-uitzending bereikt men reeds met een weinig kost baren zender een zeer groot publiek. Voorts is er de toevallige, maar uiterst gunstige omstandigheid, dat er een enorme muziekliteratuur bestaat, waar uit rijkelijk kan worden geput (ook (gramofoonplaten), terwijl zich de psychologisch merkwaardige gunstige factoren voordoen, dat vrijwel iedereen van muziek houdt en dat men ook nog andere bezigheden kan verrichten, ter wijl men naar muziek luistert. Met de televisie betreedt men een ge heel ander terrein en indien men aan neemt, dat het zuiver technische pro bleem is opgelost (wij komen daarop nog nader terug), doen zich een aantal problemen van geheel anderen aard voor, die daarom niet minder lastig zijn Laten wij in de eerste plaats eens na gaan, hoe men zich de toepassing van televisie als amusement (entertain ment) kan indenken. Wij stooten dan terstond op het principieele verschil tusschen waarnemingen met het oor en waarnemingen met het oog. Terwijl bij acoustische waarneming de aandacht niet in sterke mate wordt afgeleid en allerlei andere dingen kunnen worden gedaan zelfs lezen terwijl voor hen, die hiervan houden, de program ma's uren lang ononderbroken kunnen worden voortgezet, is dit bij vasueele waarneming, zooals wij reeds aanstip ten, geheel anders. Andere bezigheden zijn zoo goed als uitgesloten en men is verplicht, naar een beeld te kijken, dat in het gunstigst denkbare geval bij gebruik van een projectie-ontvanger ca. 40 X 50 cM gróót is, dus het formaat heeft van een vrij klein schilderij Nu is 't de vraag, of 't programma, dat >men te zien zal krijgen, voldoend interes sant is om gedurende enkele uren met zijn huisgenooten geconcentreerd naar dit vrij kleine filmbeeld te blijven kij ken. Hierbij bestaat dan bovendien nop de noodzakelijkheid, op een bepaalde plaats te blijven. Uit dit verschil var de waarnemings-methode volgt dus, dat veel hoogere eischen gesteld moeter worden aan de programma's dan met' Hier is een korte, maar krachtige ge tuigenis van de wonderbaarlijke werking van Kruschen Salts: „Ondergeteekende betuigt hierbij zijn oprechten dank voor de geneeskracht van Kruschen' Salts tegen rheumatische pijnen in beenen en gewrichten, welke na het gebruik van een half jaar Kruschen totaal zijn verdwenen". J. B. te O. Wat zou het U waard zijn, wanneer I) dit.over eenigen tijd eveneens zoudt kunnen getuigen. En toch is het zoc eenvoudig: iederen morgen een thee lepel Kruschen Salts in Uw eerste kop thee of koffie. Alle schadelijke afval stoffen, die zich anders kunnen op- hoopen en die in de meeste gevallen de oorzaak van Uw rheumatische pijnen zijn, worden dan geregeld verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) gchoorwaarnemingen het geval is. Hetzelfde geldt trouwens ook in tech *uscn opzicht: de geringste vervorming of storing wordt onmiddellijk door he., oog waargenomen, veel eerder dan een .soortgelijke vervorming door het ooi. Men komt dus te staan voor het formi dabele probleem om voor de uren, dit naar men verwachten kan, de meerder- neid der „kijkersaan hun toestellen muilen kunnen doorbrengen, program ma's samen to stellen, die zoodanig in teressant en boeiend zijn, dat ze op wegen niet alleen tegen de opoffering, die het kijken vergt vergeleken met "hel luisteren, maar bovendien tegen den enorm hoogen prijs van een televisie- ontvanger Wij zeiden zoojuist: tijdens de uren, waarin de meerderheid der kijkers zich aan hun toestel kan bevinden. Ook dii xs een probleem, want men kan vrij we. aannemen, dat 70 pCt der luisteraars eigenlijk pas 's avonds na zeven uui gelegenheid krijgt radioprogramma's tt beluisteren Zoo zal het ook met televisie zijn, waarbij zich dan nog een extra bezwaai voordoet bij het uitzenden van actueelt gebeurtenissen, die dan wil men zt op geschikte uren uitzenden jop een tusschenfilm zullen moeten worden op genomen. Dit beteekent echter tevens, dat men deze zelfde film ook 's avonds in de bioscoop kan zien en heel wal beter en goedkooper dan met een tele visie-ontvanger, terwijl dan nog boven dien het laatste nieuws met foto's in elke krant gelezen kan worden Dat het samenstellen van televisie programma's geen sinecure blijkt, blijkt uit ervaringen, die men in Enge land heeft opgedaan. Engeland is het eerste land ter wereld, waar televisie in de practijk op grootsch opgezette wijze geprobeerd wordt. Zooals men weet, is in Londen een televisie-zend station opgericht, dat de geheele Londensche agglomeratie bestrijkt en dat uitzendingen van uitmuntende kwaliteit geeft. Door de regeering is aan de B.B.C ?en fabelachtig bedrag ter beschikking gesteld. Er is een geheele staf aange nomen voor het technisch en artistiek verzorgen der programma's. In de pers is er een enorme publiciteit gemaakt en diverse fabrikanten hebben ontvanp toestellen in den handel gebracht. In Londen wonen veel vermogende lieden die zulk een apparaat kunnen aan schaffen, zoodat men hiér te doen heeft met de gunstigst denkbare conditie voor een proef met televisie. Hoe i hiervan nu het resultaat geweest? Van een algemeen enthousiasme voor televisie is geen sprake. Over de pro gramma's werd tot voort kort steen er, heen geklaagd. Het aantal verkochte toestellen? Officieele cijfers zijn welis waar niet bekend, maar de verkoop i ver beneden de verwachting gebleven en beloopt hoogstens enkele duizend tallen toestellen Indien men de enorme dosis vernuft energie, doorzettingsvermogen, propa ganda, geld, enz enz in aanmerking neemt, die aan dit alles ten koste is ge O Let op den tiarivörnfc 12*stukga cf.,2 st.' 10 et 9 Wat eten we eiken dag? ZONDAG Londonderrysoep, vïtrkenishaas, wor teltjes, aardappelen, abrikozencompote MAANDAG Koud vleesch, groene kool, gestoofde aardappelen, fruit DINSDAG. Aardappelsoep, eieren met tomaten saus, macaroni, sla WOENSDAG Runderrolletjes, gestoofde koolraap, aardappelen, fruit DONDERDAG Gekookte worst, stamppot van raap steel, rijst met bessensap VRIJDAG Windsorsoep, schotel van gestoofde visch, aardappelpurée, sla ZATERDAG Gebakken spek, bruine boonen, aard appelen, appelmoes, Eieren met tomatensaus 6 hard gekookte eieren, V2 L kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 /olie eetlepel tomatenpurée, 40 G (4 af gestreken eetlepels) bloem, 40 G (2 af gestreken eetlepels) boter, wat peper 3n zout Kook de eieren hard (8 minuten) ter- vijl de saus bereid wordt; het gerecht iomt «an goed warm op tafel Verwarm roerende de boter met de Dloem, giet daarbij langzamerhand on- ier voortdurend roeren den bouillon, /oeg er ook de tomatenpurée bij, laat iet sausje even doorkoken en maak het ip smaak af met peper en zout Pel de eieren, halveer ze en schik ze net den bollen kant omhoog op een schotel; bedek ze met de warme saus Schotel van gestoofde visch 3 a 4 mooten kabeljauw (1 a IV2 KG) *00 G (1 ons) boter, V2 citroen, 2 thee- .epels Maggi's Aroma, wat zout, paneer- .iieel Wasch de visch, wrijf ze in met wat -out en leg ze in een vuurvasten schotel A stoofpan; bedek den bodem met on geveer y2 L kokend water, sprenkel er ie Maggi's Aroma over en het sap van en x/\ citroen, leg er de in klontjes ver ieelde boter op. Dek den schotel of de pan dicht en laat de visch in den oven of op een zacht vuur) ongeveer 20 ninuten stoven, nu en dan den boven kant bedruipende met de saus. Strooi er Jan wat paneermeel over, leg er twee jitgetande schijfjes citroen op en laat Je visch nog 10 minuten stoven zonder deksel .egd, moet men dit resultaat zeer pover noemen. In elk geval blijkt hieruit over iuidelijk, dat bij de invoering van tele visie enorme weerstanden aanwezig zijn Zooals wij reeds zeiden, speelt het pro grammavraagstuk hierin een zeer be langrijke rol. Dat dit zoo zijn moet, blijkt reeds uit enkele eenvoudige over wegingen: Om de cinema tot een commercieel succes te maken, d.w.z. op rendeerende wijze te kunnen exploiteeren, is het noodig gebleken, films samen te stellen, die per Stuk eenige tonnen kosten, dwz. artisticiteit, regie, talent, opname, re productie, enz enz moeten op een zoo danig peil staan, dat hierdoor tegemoet wordt gekomen aan de eischen, die het publiek geleerd heeft te stellen Men zal dus bij televisie programma's van minstens dezelfde kwaliteit moeten geven. Indien wij veronderstellen, dat men hiertoe inderdaad deze films ge bruikt, ziet men terstond, dat dit onuit voerbaar is omdat dan zulk een film met zulke enorme kosten slechts één maal (of hoogstens enkele malen) kan vorden uitgezonden, terwijl een cinema film in elke stad, waar zij vertoond wordt, minstens één week loopt en als regel in honderden steden vertoond wordt, dus duizenden vertooningen be- 'eeft, waarbij elke vertooning een re cette geeft. Het gebruik van speelfilms is dus onbetaalbaar duur, zelfs indien met de filmindustrie gecontracteerd kan worden betreffende het huren van films /Wordt vervolgd). BEHANDELING DER ROZEN Wij kunnen thans een aanvang maken met het snoeien der rozen. Een algemeene regel hiervoor is niet te ge ven, men moet de soorten en dus het karakter der struiken kennen, om pre cies te weten, hoe ze gesnoeid moeten worden. Toch is dit niet zoo moeilijk, als men tijdens den voor af gaanden groei en bloei maar goed heeft opgelet, hoe ze zich ontwikkelen Als hoofdregel kan men aannemen, dat rozen, welke een fijn gewas maken en zwak groeien, steeds lang moet wor den ingesnoeid, bv. tot op 5 of 6 oogen, terwijl sterkgroeiende soorten korter worden ingesnoeid, b.v. tot 3 of 4 oogen Verder is het van belang, dat de struiken, of bij stamrozen de kroon, vol doende worden uitgedund. Alleen wan neer men een beperkt aantal twijgen op de struik laat, kunnen blad en bloem zich naar behooren ontwikkelen. Men kan dit ook bevorderen, door de takken af te snijden juist boven een naar buiten gericht oog. Uit zoo'n oog ontwikkelen zich de nieuwe scheuten van het centrum en der plant af; de takken groeien dus naar buiten, waar door lucht en licht voldoende gelegen heid krijgen tot het midden der struik door te dringen. Bij sterk groeiende soorten kan men ook eenige twijgen zeer kort insnijden en later de lange uitgebloeide, kort terugsnijden. Daar door ontstaat nieuw bloemhout, dat in den nazomer bloemen geeft, terwijl de scheuten, die uit de in het voorjaar kort gesnoeide twijgen ontstaan, reeds midden in den zomer bloeien De kleinbloemige, zoogenaamde Poly- antharozen, welke dikwijls voor randen om groote perken gebruikt worden, be hoort men in het voorjaar kort in te snoeien. Deze ontwikkelen dan krach tige scheuten, aan welker uiteinde de groote trossen kleine roosjes te voor schijn komen De klimrozen, die meestal op de voor- jarige sterke twijgen bloeien, worden niet gesnoeid; alleen het zwakke hout en doode takken kunnen worden weg genomen. Als de bloeitijd der klimrozen voorbij is, kan men een deel der uit gebloeide twijgen en ook de fijne, min derwaardige scheutjes wegsnijden Gaat men nu nog rozen planten, dan moet men deze vooral kort insnijden; dit geldt ook voor klimrozen. Dikwijls ziet men, dat vooral de klimrozen zoo maar met lange takken worden geplant, omdat men meent, dat ze dan direct de schutting of muur kunnen bedekken Dit loopt in den regel op teleurstelling uit. De lange scheuten komen moeilijk aan den groei, dikwijls verdrogen ze geheel. Snijdt men de planten kort in, dan ontwikkelen zich spoedig nieuwe krachtige scheuten, welke nog den zelfden zomer een flinke oppervlakte begroeien Bij het opnieuw planten van rozen moet men er ook om denken, direct een flinke hoeveelheid kalk en fosforzuur door den grond te mengen. Hierdoor is Thomasslakkenmeel wel de aangewezen meststof, daar deze zoowel kalk als fos forzuur bevat. Hebben op dezelfde plaats reeds eenige jaren rozen gestaan, dan verdient het eveneens aanbeveling, het plantgat met nieuwe versche aarde te vullen en de oude aarde elders uit te strooien. Tegelijk kan dan de nieuwe aarde met een hoeveelheid slakkenmeel en evenveel patentkali worden ver mengd. Ook de bestaande rozenperken kun nen nog bemest worden. Men geve per vierkanten meter een half ons slakken- meel en evenveel patentkali, welke meststoffen ondiep worden ingeharkt. Zoodra de rozen blad beginnen te krij gen, strooit men een half ons chili- salpeter tusschen de struiken en her haalt dit begin Juni nog eens. Men zal dan bemerken, dat de rozen niet alleen veel dankbaarder en mooier bloeien, doch ook, dat ze lang zoo vatbaar niet zijn voor ziekte en ongedierte. Hoe beter gevoed, des te sterker is het weerstandsvermogen In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende- crisis- oublicatiën 24 Maart. De Boterheffing 25 Maart Biggenmerken 25 Maart Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 26 Maart Prijfcen varkens bestemd [.voor Baconbereiding De eerste 5000 nieuwe abonné's op (38e Jaargang) die minstens 2 kwartalen abonné blijven, ont vangen reeds na betaling van één kwartaal GRATIS 1 busje Dee's Excellent Toffees; 1 busje Lonka Hopjes en 1 doosje Lonka Advocaat Toffees (Win kelwaarde circa f 1. HOPJES EN TOFFEES d Fibr ikaal voor verwends smaak Geeft 't meeste - Kost 't minste Chique of eenvoudige modellen Schattige Kinderkleeding Fraaie handwerken Nuttige wenken Vervolgroman Lingerie Abonnementsprijs: fl 1.20. per 3 maanden (Franco p. p. fl. 1.50) ABONNEERTU BIJ DE UITGEVERS VAN DEZECOURANT Verkrijgbaar in den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" SAS VAN GENT Gevaarlijke advertentie Weggeloopen een zwarte kas, luiste rende naar den naam van Poes Nogal duidelijk Wat heb je den heelen nacht uit gespookt? Ik heb twee vrienden naar huis ge bracht! En toen? Toen was er geen een meer, die mij naar huis kon brengen! wordt gelezen om de reclame aanbiedingen, die er in voorkomen. Dat is voor adverteerders toch de hoofd zaak

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 9