De Zeeuwsche Koerier KLOOSTERBALSEM RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN No. 41SS Vrijdag 25 Maart 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Misverstanden inzake den eisGh handelskennis inge volge de Vestigingswet Kleinbedrijf. Wie wordt Lady Letchford? Voor do Vrouwen OUDEN HEER VAN 00 JAAR No twee jaar lijden FE U I L L ETON" Kroniek van de week Provincienieuws Dank zij den KLOOSTERBALSEN is hij nu weer kras en monter AK If FD'C Sottern ij. De Persdienst K.N.M.B. schrijft o.a.: Toen de Vestigingswet Kleinbedrijf door de beide Kamers der Staten Ge neraal was aanvaard en de wet daarna in het Staatsblad verscheen, stond vastt dat in de naaste toekomst voor een; aantal branches vestingseischen zouden kunnen worden gesteld aan diegenen, welke zich in die branches (hetzij in, den detailhandel, hetzij in de kleine nijverheid, dw.z. als ambachtspatroon) willen gaan vestigen. Hoe die eischen voor handelskennis er ongeveer uit zou den zien, was bij het afkondigen van de wet wel ongeveer bekend uit publi caties vanwege de drie middenstands bonden, welke in de dag-, week- en vak bladen werden opgenomen Noch in de Staten-Generaal, noch in, de pers was van eenig noemenswaardig verzet gebleken, hoewel bekend was, dal eischen voor credietwaardigheid, vak bekwaamheid en handelskennis zouden worden gesteld Eerst toen het Vestigingseischenbe- sluit-Slagersbedrijf-1938 werd afgekon digd, waaruit men kennis kon nemen haar hoofdpijnen kwijt en haar rheumatische pijnen verdwenen „Meer dan twee jaar lang werd mijn leven vergald door vreeselijke hoofd pijnen, duizeligheid enz. en mijn rheu matische pijnen waren soms niet te dragen. Ieder bekend middel probeerde ik. Op een goeden dag begon ik met Kruschen Salts, in de hoop, dat mijn hoofdpijnen dan wat minder zouden worden. Denkt U mijn vreugde in toen ik bemerkte, dat al mijn klachten ver dwenen. Ik zou niet meer zonder Kruschen willen". Mevr. M. P. A. te W. Kruschen is een samenstelling van zes verschillende natuurlijke zouten, die ieder voor zich een heilzame werking uitoefenen op Uw inwendige organen. Begin nog heden met de dagelijksche kleine dosis en U zult U gezonder en gelukkiger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij apothekers en erkende drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de ilesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. (32) -ijk is ook op zichzelf worden be schouwd. Deze kennis dient om den toe- .comstigen ondernemer dus op een ïooger peil te brengen. Dat dit geen jverbodige luxe is, staat wel vast door van den eisch „handelskennis', welke talrijke onderzoekingen bijna niet afwijkt van die welke de Om nu reeds te zeggen, dat de eischen middenstandsbonden te voren hadden bekend gemaakt, kwamen er bezwaren in verschillende bladen opduiken, en vooral ook toen werd bekend gemaakt welke diploma's en bevoegdheden ge- heele of gedeeltelijke vrijstelling geven. De critiek van Prof. Polak, Prof. Wate rink en andere schrijvers van artikelen en ingezonden stukken is steeds te brengen tot haar eenvoudigsten vorm; le. waarom moet een slager (of andere winkelier of vakpatroon) zoo geleerd zijn, kan hij daardoor zijn klanten be ter bedienen, mooiere gehaktballen maken en 2e. de eischen zijn te hoog Het onder le genoemde bezwaar be rust op een misverstand. Voor zoover de critici erkennen, dat ook winkeliers en ambachtspatroon een zekere handels kennis moeten bezitten om hun bedrijf behoorlijk uit te oefenen, blijft voor hen de vraag, waarom men meer van hen verlangt dan naar hun meening strikt noodzakelijk wordt geacht. De vestigings eischen beoogen, naar uit de parlemen taire behandeling is gebleken, naast verhooging der vakbekwaamheid, ook verheffing van het vak en het peil der beoefenaren. Men heeft inderdaad be oogd van den toekomstigen midden stander in den ruimsten zin des woords meer algemeene ontwikkeling te ver langen, omdat gebleken is, dat in dezen tijd deze ook van een hoofd van een hoofd van een middenstandsonderne ming verlangd dient te worden. De ge vraagde kennis voor het diploma han delskennis moet dus naast de om standigheid, dat deze wel degelijk dienst baar kan worden gemaakt aan de goede bedrijfsvoering, en daarvoor onontbeer- door CHARLES GAR VICE 73) Dezen avond kon ze die gedachten minder dan ooit van zich af zetten; integendeel, de herinneringen werden zóó levendig, dat ze bijna zijn lippen op de hare kon voelen in dien eersten in- nigen kus En ieder ooèenblik kon haar ver loofde hier zijn om te zien hoe ver ze gevorderd was met haar bruidsjurk! Want over een week zou het huwelijk plaats hebben; een verloving van een paar maanden vond dokter Gordon lang genoeg; ze behoefden immers ner gens op te wachten? En May was, nu ze eenmaal besloten had, zelf verlangend haar beslissing zoo spoedig mogelijk on herroepelijk te maken. Misschien, dat dan die gedachten aan vroeger weg bleven Welk een gelukkig lot zou het hare zijn! De vrouw te worden van zóó'n hoogstand man, die haar op de handen zou dragen! Als ik maar kon vergeten! fluisterde ge voor zich heen, verontwaardigd over te hoog zijn opgeschroefd is al te voor barig; de tijd en de practijk zullen spoedig leeren, of deze bewering juist is. Uit de overgangsbepalingen is reeds vast komen te staan, dat alle mogelijke soepelheid zal worden betracht. Men vergete niet, dat na een overgangstijd de toekomstige ondernemer in den de tailhandel en in het ambacht weet, dat hij naast vakopleiding ook een oplei ding voor handelskennis moet genieten: hij zal dan jong, onmiddellijk voortge zet onderwijs ontvangen. Dat dit te zwaar zal zijn, staat geenszins vast; dit hangt af van den uitleg van het examen programma. Twee departementen hou den toezicht en zullen een ,;opschroe- ving' der eischen wel voorkomen Sommigen, o.a Prof. Waterink, gaan 'n hun oordeel af opde diploma's en bevoegdheden, welke geheele of ge deeltelijke vrijstelling geven. Dit is een omgekeerde redeneering. Daarbij zijn 3r, welke veel hooger gaan dan het middenstandsdiploma Algemeene Han delskennis. Mag men nu zeggen: een kennis gelijkstaande aan H.B.S.-A of kennis der Nederlandsche taal, zoo#ls deze op het gymnasium en lyceum wordt vereischt? Deze redeneering is zeer duidelijk onjuist. De gewraakte situatie treft men bij tal van examens aan. Hoogere bevoegdheden geven meestal geheele of gedeeltelijke vrij stelling Of aan den eisch voor credietwaardig •heid is voldaan, is moeilijk te beoor- deelen; dat het zoo eenvoudig zou ;aan, dat men slechts geleende f 5000 kan toonen en daarna teruggeven, is moeilijk aan te nemen daar eigen zwakheid. Ze perste haar ippen opeen en nam vastberaden haar naald weer op. Plotseling hief ze het ïoófd op; ze hoorde buiten voetstappen Het begon al te schemeren, maar ze ïad de deuren nog wijd open staan. Daar was Graham zeker al blozend prong ze op en verborg de witte jurk ïaastig in de doos. Maar vóór ze het ieksel erop had kunnen leggen, voelde :e zich door twee sterke armen om- meld. Met een gewaarwording van ver iazin g want Graham was de zacht- ïeid zelf idraaide ze haar hoofd om m ontmoette Heron's brandenden blik May, o mijn lieveling! riep hij heesch m drukte zijn lippen op de hare Ze bleef een oogenblik als versteend taan; toen week elke druppel bloed uit ïaar gezich en haar hoofd zonk mach- eloos voorover op zijn borst Mijn lieveling! o, mijn lieveling! her ïaalde hij schor, heb ik je zoo doen chrikken? Vergeef me. Ik heb door het aam naar je staan kijken tot ik het ;een oogenblik langer kon uithouden J, mijn May! Ben je het werkelijk, mijn ligen liefste? Ik zal het mezelf nooit 'ergeven, dat ik je zoo vreeselijk aan iet schrikken heb gemaakt! Spreek och tegen me, May; zeg me, dat je me .liet vergeten hebt BINNENLAND. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal plaats hebben op 12 Mei in de Groote Kerk te 's-Gravenhage Minister van Dijk heeft een beroep gedaan op de werkgevers om dienst plichtigen na hun diensttijd weder in betrekking te nemen In voorbereiding is een wetsontwerp inzake een wettelijke regeling van den markt- en straathandel De minister van defensie heeft ver schillende bijdragen ontvangen van particulieren ten behoeve van de ver dediging des lands De Vereeniging voor nationale veilig heid heeft zich thans belast met het in zamelen van vrijwillige bijdragen voor 'een nationaal weerbaarheidsgeschenk BUITENLAND. DE ZOMERTIJD IN BELGIE Naar* gemeld wordt, zal de zomertijd in België en Frankrijk op 27 Maart a.s en in Engeland op Zondag 10 April .Worden ingevoerd Het IOC heeft definitief besloten de Olympische Spelen 1940 in Japan te Xoen houden J. Erasmus t Gisteren overleed plotseling de heer J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg SA!» VAN GENT Witi-Gele Kruis Gisterenavond is alhier de jaarver gadering van het Wit-Gele Kruis, afd. sas van Gent, gehouden. Wij komen nierop in ons volgend nummer nader oerug Burgerlijke stand. ♦Veek van 13 tot en met 19 Maart 1938 Geboren. 17 Maart. Mario Louise Rosalie, dochter van Maurice Poppe en Julia Josephina Aers^ens Overleden. 14 Maart. Jan Baptist van den Steen, 71 jaar, echtgenoot van Evelina Maria Boone, weduwnaar van filonia Josephina Victorina Troch Loop der bevolking, Week van 13 tot en met 19 Maart 1938 Aangekomen. M M Boussen, dienstbode van Hulst R Belderok, zondier beroep van Middelburg H Voorhans, teekenaar PZEM van Westdorpe A. Vinke, filiaalhouder Albert Heyn NV. van Goes Vertrokken: V. Verschaffel en gezin, zonder be roep naar St Gilles bij Brussel (B) A J de Dauwe en gezin, fabrieks arbeider naar Zelzate B TER NEUZEN Gemeld wordt, dat de bekende schrij ver Herman de Man op uitnoodiging van het Alg. Ned. Verbond op 31 Maart alhier een lezing komt houden De heer J. Duurinck RK raadslid al hier heeft ontslag genomen daar zijn Vergeten! Geen woord? Wil je geen woord tegen me zeggen? smeekte hij met diepe, tril lende stem. Wil je me niet aanzien? Ik ben het, Heron, ik ben bij je terugge komen; ik had nooit van je weg moe ten gaan onvergeeflijke dwaas die ik was! May, mijn lieveling, ik ben niet waard om je aan te raken. Ik heb je al te schandelijk miskend. Vergeef me, mijn liefste, mijn eigen, eigen May! Hij wilde haar dichter tegen zich aan trekken en zijn lippen zochten de hare. Maar plotseling scheen ze tot zichzelf te komen, en met een gebroken, smar- telijken kreet trachtte ze hem, met twee handen tegen zijn borst weg te duwen Neen, neen! hijgde ze Neen? herhaalde hij wezenloos. May, om Godswil, maak me niet krankzinnig! Kijk me aan ik heb je laten schrik ken, hè? Ikik had je eerst moeten schrijven, maar zoo'n bezadigd voor- ichtigheid stond me tegen! Kijk me aan, May! Je hebt me niet vergeten! Je houdt nog van me! Je zult.je moet ne vergeven! Ik kan je alles uitleggen! !n dat zal ik ook doenlater iater! Nu, op dit oogenblik, wil ik je alleen hooren zeggen: Heron, ik ver geef je. Ik wil je vrouw zijnneem me! superieuren zijn functie Van controleur bij de arbeidsbemiddeling niet met het raadslidmaatschap vereenigbaar achten De heer A. C. van Pamelen zal hem waarschijnlijk opvolgen WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 181 Loop der Bevolking, Ingekomen: Pieter M Oostdijk met gezin van Sas van Gent Vertrokken: Hendrik Voorhans naar Sas van Gent Wat eten we eiken dag? ZONDAG Mockturtle-isioep, kalfsfricandeau, knolselderij met sausje, aardappelen, citroenvla MAANDAG Vleeschkoekjes, lof, aardappelen, rijst met appelmoes DINSDAG. Gebakken leverworst, prei, aardappel- puré, fruit WOENSDAG Gehakt, roode kool, aardappelen, rij stenbrij DONDERDAG Koud vleesch, spinazie, aardappelen, havermoutkoekjes VRIJDAG TomatenjBoep, rijstschotel, bietensla ZATERDAG Klapstuk, hutspot, fruit Knolselderij in saus 2 knolselderij, 20 Gr (2 afgestreken- eetlepels) bloem, 30 G (3 afgestreken eetlepels) boter, *4 L melk, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat zout Snijd de knollen in dikke plakken, schil ze en verdeel ze in reepjes. Kook de stukjes gaar in een weinig water met zout, doe ze in een vergiet en vang het kookwater op HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! PR0.22-0203A (24) Ten laatste vond ze de spraak terug Te laat! Te laat! was alles wat ze kon uitbrengen Te laat! echode hij schor. Wat., wat bedoel je? Oh! Met een vertwijfelden kreet greep hij haar arm. Ben je ge trouwd? Ze schudde langzaam het hoofd, en week achteruit, want met een uitroep van verlichting wilde hij haar opnieuw in zijn armen trekken Wat is er dan wat is er dan? vroeg hij heftig. Toen viel zijn blik op het witte satijn in de open doos onmis kenbaar een bijna afgewerkte bruids japon. Zijn hand gleed van haar arm en hij stond als door den bliksem ge troffen Is dat danis dat van jou? vroeg hij toonloos Hij las het antwoord in haar oogen Van jou! Je gaat trouwen! Is dat zoo? Wanneer? Volgende week! fluisterde ze nauw hoorbaar Volgende week! Volgende week! her haalde hij zinneloos; volgende week! Toen boQg hij het hoofd en wendde zich af. Groote hemel! prevelde hij ontzet Ik word wel zwaar gestraft. Ja, besloot hij, meer tot zichzelf dan tot haar, ik verdien niet anders »Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaaral hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Sckrosfdoot 09 et Potten: 62H et en f LOè J. Vr. te H. ORIGINEEL TER INZAGE (1) (33) Verwarm in de leege pan de boter met de bloem, giet er roerende lang zaam het groente-kooknat en de melk aan toe en laat het sausje even door koken, laat daarna de selderij hierin goed warm worden, roer er de Maggi's Aroma door en dien de groente op Rijstschotel 400 Gr (4 kleine theekopjes) rijst, 15 G (1 y2 afgestreken eetlepel) zout, y2 L melk, 125 G (J/4 pond) kaas, 2 groote uien, 30 G. (3 afgestreken eetlepels) Dioem, 60 G (3 afgestreken eetlepels) boter, 2 theelepels Maggi s Aroma Wasch de rijst tot het afdruipende water volkomen helder is; zet ze op met drie maal zooveel water, voeg er net zout bij en laat de korrels op een zacht vuur gaar worden (ongeveer y2 uur). Snipper intusschen de schoonge maakte uien en fruit ze in een ijzeren potje met de boter lichtbruin; voeg er de melk bij, laat die aan de kook ko men, bind de vloeistof met de aange mengde bloem en roer er de geraspte xaas door Roer losjes de Maggi's Aroma met de rijst door de saus, zonder dat de korrels stuk gaan; doe het gerecht zoo warm mogelijk op, zoodat de kaas goed ge smolten door de rijst is verdeeld De schrandere jongen Alleenspraak: Mijn moeder zal opzien, als ze mijn orief krijgt. Ze placht altijd te zeggen: Jongen, jij bent zoo stom, dat je nooit jen baantje zult krijgen, en in de af- ieloopen maand heb ik er al zes gehad! Logische verklaring Hannes is met zijn vrouw voor het jerst in de stad gaan eten. Zeg, Hannes, vvaarom krijgen we nu twee borden op jlkaar? Hannes: Het bovenste zal lek zijn junstig effect Zingt juffrouw Amalia nog altijd in ie gevangenis? Ja, en ze doet er veel goed mee, want ie criminaliteit loopt hard achteruit! Zonder zich te verroeren wierp hij .ïaar een langen blik toe, alsof hij haar leeld zóó volledig in zich op wilde ne- nogelijk op, zoodat de kaas goed ge smolten door de rijst is verdeeld nen, dat hij het nooit meer zou kun- len vergeten. Toen ging hij langzaam ïaar de deur. Op hetzelfde oogenblik icheen May uit haar verdooving te ont .vaken; ze kon, ze kon hem niet laten raan! Haar hartstochtelijke liefde, die liet dood was en bij zijn kus met ïieuwe kracht was ontwaakt, over- neesterde haar geheel en al. Met een vilden kreet vloog ze op hem toe, viel lan zijn voeten neer en omklemde zijn arm Heron! Heron! Heron! Sidderend van het hoofd tot de voe ten, zag hij een oogenblik op haar neer; 'oen boog hij zich over haar heen en ïam haar in zijn armen, en terwijl er jen wilde glans van vreugde op zijn rezicht kwam, riep hij uit: Nee, niet te laat! Je zult me niet ver aten, mijn lieveling! mijn lieveling! Eén kort, heerlijk oogenblik gaf ze ich over aan zijn liefkoozingentoen :reeg een bitter plichtsbesef de over land en deed haar strijden voor den nan, wiens toekomstige vrouw zij was (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7