Provincienieuws H M de Koningin bij gelegenheid van Haar 40-jarig regeeringsjubileum De arbeidersorganisaties in de tabaks industrie, hebben de CAO opgezegd eigen wëg wenscht të gaan en daarbij vertrouwt op een vriendschappelijke samenwerking met de andere landen van 'n vent tusschen haakjes zei, dat hij niet was thuisgekomen. Hij scheen nogal ongerust te zijn Ja, dat is zoo een liefhebberij van Parks. Hij is al bij Heron in dienst ge weest sinds hij een kleine jongen was, of zooiets, en hij is meer aan hem ge hecht dan zijn eigen moeder. Zeg nu maar niets aan Rose over die ongerust heid, anders begint ze óók Ja, ik geloof dat ze heelemaal weg is van Letchford. Niemand anders heeft ooit werkelijk een kans bij haar gehad Corn vale net zoo min. A /propos, weet je, dat hij naar Zuid-Afrika is hij zegt, dat hij genoeg heeft van blanke vrouwen, ze zijn zoo valsch! Goeie mop hé. Hij zal nu bepaald terugkomen met een Hottentotten-bruidWanneer heeft het huwelijk eigenlijk plaats? Over zes weken zoowat. I mocht lij den, dat Heron dat maar vast in de krant liet zetten, want ik moet die vraag zoowat vijftigmaal per dag be antwoorden. Ik moest dan nu nog maar eens gaan zien of ik Heron kan vinden, hè? Laat eens kijken; hij is eergisteren naar een van zijn landgoederen vertrok ken een klein buiten in Wiltshire, dat hij in jaren niet gezien had en waar hij nu van plan is zijn hoofdkwartier op te slaan Wat! En de Eikhof dan? riep de jonge hertog De Eikhof, zei Vane, met een plotse- lingen geeuw, die zijn verwarring moest verbergen. Ochik weet niet, hij heeft iets tegen den Eikhof gekregen; het hangt hem de keel uit, denk ik. Hij heeft daar nu al zoo lang gezeten. Lady Letchford zal daar blijven wonen na het huwelijk Met een knikje ging Vfene heen en begaf zich op weg naar Heron's hotel. De arme Parks deed hem met een be grafenisgezicht open, toen hij aan de apartementen van zijn neef klopte Nog altijd niet terug, mijnheer Vane. En er zijn vanmorgen al wel zes men- schen hier geweest, die hij besteld had Met teekeningen voor de nieuwe meu bels en met stalen voor de bekleeding van den nieuwen wagen voor juffrouw Vavasour en met offertes voor een olie- stook-inrichting in het huis in Wiltshire en weet ik wat allemaal nog meer. Ik had zoo gehoopt, meneer Vane, dat het nu uit zou zijn met die ongeregeld uren, besloot Parks, niet afkeurend, maar triest en bezorgd Ha, daar is hijriep Vane. De lift had gestopt en Heron stond plotseling voor hen, in een met modder bespat rij pak en een lichte regenjas. Met een kort knikje liep hij zijn zitkamer binnen en liet zich in een stoel vallen Hallo! zei Vane. Ben je daar einde lijk? Waar heb je zoo lang gezeten? Scheelt er iets aan? vroeg hij, met een blik op het bleeke, doorgroefde gezicht Schelen? was het antwoord. Welnee, wat zou me schelen? Parks, breng me 'ets te drinken Vane keek zwijgend toe terwijl zijn aanstaande zwager in één teug zijn glas leegdronk en toen verstrooid voor zich uit bleef zitten staren, alsof hij heele maal vergeten had, dat er nog iemand in de kamer was. Eindelijk scheen He ron uit zijn gepeins op te schrikken en vroeg onverschillig: Heb je lang ge wacht? Nee, zei Vane, niet erg. Ik heb daar traks Gretmor getroffen; hij wil graag, dat we in zijn nieuwen wagen meegaan naar Richmond. Rose (Wordt vervolgd) Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de LO-wet en wederin voering van een vierjarige kweekschool opleiding De tweede Kamer heeft het wets ontwerp, dat den geldigheidsduur der wet op de evenredige vrachtverdeeling met zes maanden verlengt, aange nomen Minister Van Buuren heeft de indiening van een nieuwe wet op de evenredige vrachtverdeeling vóór Juli aangekondigd BUITENLAND. Een Duitsch vliegtuig van den nacht dienst Keulen-Parijs is Dinsdag nabij Parijs tengevolge van zwaren mist ver ongelukt. De drie leden van de beman ning kwamen om het lev In Frankr k zal een autonome de- fensiekas gevormd worden. De minister i-aad heeft besloten credieten van meer dan 3 milliard 200 millioen francs voor de landsverdediging te vragen De Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, is afgetreden. Verwacht wordt, dat zulks van groote beteekenis zal zijn voor den toestand in Europa In zijn rede voor den bondsdag heeft de Oostenrijksche bondskanselier, den wil tot handhaving van Oostenrijks onafhankelijkheid bevestigd Schuschnigg heeft ook verklaard, dat voor Oostenrijk geen „buitenlandsche voorbeelden" in aanmerking komen: geen volksfront en geen dictatuur Uitdrukkelijk heeft de bondskanselier vastgesteld, dat Hitier de volledige sou- vereiniteit van den Bondsstaat Oosten rijk erkent en de binnenlandse politieke ontwikkeling van dat land, alsmede de kwestie van het Oostenrijksche na- tionaal-socialisme als een zuiver Oosten rijksche kwestie beschouwt De Duitsche Führer heeft Zondag zijn door de geheele wereld met spanning verbeide rede uitgesproken. Uitvoerig heeft hij daarin uitgeweid over de onder het Nazi-régime bereikte resultaten. Hij verweet een deel der buitenlandsche pers, de publieke opinie te vergiftigen, herhaalde den eisch tot teruggave van de aan Duitschland ontnomen koloniën en wees op de geweldige ontwikkeling van de Duitsche weermacht De rede, die 3 uur duurde, maakte voorts mel ding van de erkenning van Mandsjokwo, deed uitkomen, dat Duitschland Japan beschouwt als een bolwerk tegen het bolschewisme in het Verre Oosten, be vatte de verklaring, dat Duitschland nooit meer in den Volkenbond zal terug feeeren, dat het als een instituut be schouwt ter verdediging van het on recht, vermeldde de met Oostenrijk ge troffen overeenkomst en de bescherming der Duitschers buiten de rijksgrenzen. Hitier ging heftig tekeer tegen het bolschewisme en gaf te kennen, dat Duitschland met een eventueele over winning van Moskou in Spanje geen ge noegen zou kunnen nemen - Voorts werden oa vriendelijke woorden gesproken aan het adres van Italië Hitier verklaarde, dat Duitschland zijn SAb VAN liEN'l ii.K. Verkennersgrcep „St Lodewijk' De jaarlijksche propaganda-avond, Zondag onder leiding van Hopman A. Baart in de patronaatszaal, alhier, ge geven, mocht zich in zeer groote be langstelling verheugen De aanwezigen genoten van de Jam- ooree-film, die door den heer Ramme- ioo uit Philippine werd vertoond. Met groote belangstelling werden daarna de praestaties gevolgd van de welpen, vër- xenners en voortrekkers tezamen een öO-tal die, als altijd, een aantrekke lijk en sympathiek schouwspel boden en een klinkende propaganda vormden voor dit keurcorps van onze katholieke jeugdbeweging De klucht „Van den duvel bezeten", voortreffelijk vertolkt, vormde een pak kend slot van dezen in alle opzichten geslaagden avond Het Postkantoor Naar wij vernemen, zal de omzetting van ons postkantoor in een ongeclassi- ficeerd hulpkantoor per 1 Maart a.s. plaatsvinden De heer C. Feyen blijft voorloopig met het beheer belast tot een kantoorhouder benoemd zal zijn; daarna zal hij worden overgeplaatst naar Breda De directeur van de Gew. Arbeids beurs, alhier, verstrekte ons onderstaand gespecificeerd overzicht van het gecon troleerde werkloozenaantal op Woens dag 23 Februari 1938 te Sas van Gent: 30 fabrieksarbeiders, 12 transport arbeiders, 8 grondwerkers, 6 land arbeiders, 2 timmerlieden, 2 schippers, 2 electriciens, 1 metselaar, 1 ijzervlech- ter, 1 schilder, 1 dienstbode, 1 werkvrouw totaal 67 arbeidskrachten Burgerlijke stand. Week van 13 tot en met 19 Febr 1938 Huwelijks-aangiften. 15 Febr Albert Constant de Vliegher, 22 jaar en Maria Regina de Caluwé, 19 jaar Gehuwd. 19 Febr Octave Johannes Velleman, 28 jaar en Emma de Vos, 20 j Geboren 14 Febr Ferdinandus Gode- fridus, zoon van Eduard van de Velde en Maria Lataster. Isaac Alvares, zoon van Manus Vega en Bernhardine van der Rhoer. 17 Febr Aline Emma, doch ter van Theophile de Waele en Maria Dolphina Neel grootste geluk ligt in ^nijn liefde voor jou. Stil! huil toch niet, dat is het eenige, dat ik niet verdragen kan Neen. Ikik huil al niet meer. Maar., maar ik ben zoo ongelukkig. In haar zelfverwijt en haar behoefte om hem te troosten kwam ze dichter naar hem toe en legde haar hand op zijn arm. Dit half-liefkozend gebaar deed hem al zijn zelfbeheersching verliezen. Met een onderdrukten kreet greep hij haar hand en keek op haar neer met hartstochtelijk verlangen May, stuur me niet weg.zonder de minste hoop. Dat zou ik niet kunner dragen. Zeg me, dat ik mag hopen, dat je mettertijd o\\sr. jaren misschien van me zult leeren houden. Ontneem me niet alle hoop! Ikikdat kan ik niet zeggen, zei May wanhopig. Toe, zeg er nu geen woord meer over. Ikiklaat me nu gaan. Zeg niets meer Geen woord meer, beloofde hij ernstig, terwijl er een glans van hoop in zijn oogen kwam. Geen enkel woord. Ik zal wachten, heel geduldig. Laat ik dat mogen doen, meer vraag ik niet' van je. Goeden nacht mijn lieve., lieve May! PR0.1B-0205A (24) toop der Bëvotkiffg. Aangekomen. J de Man en gezin, Rijksveldwachter brigadier van Vreeswijk Vertrokken: E Henrion, dienstbode naar Etterbeek B M Henrion, landarbeider naar Etter beek B E L Henrion, dienstbode naar Etter beek B A R Henrion, dienstbode naar Etter beek B A Meeuseri, zonder beroep naar Ter Neuzen F van Craenenbroeck en echtgenoote, straatmaker naar Heinkenszand ST. JANSTEEN HOOFDSTUK XXVIII Een vriendenraad Het was de middag na Heron's vreem de ontmoeting in Warley en de lente zon stroomde binnen door de groo' ramen van de Rookery Club. Vane ging rond in de koffiekamer en snuffelde lusteloos de ochtendbladen door. De deur ging geruischloos open en de jonge hertog van Gretnor keek om den hoek Hallo, Vane! zei hij. Jij bent nu pre cies de man dien ik zocht! Dat zegt mijn kleermaker ook altijd, de ellendeling! gromde Vane. Wat wou je van me, mijn zoon? Zal ik je zeggen. Ik wou een dagje naar Richmond, mijn nieuwen wagen probeeren en ik zou het leuk vinden als jij en Letchford met me mee gingen Juffrouw Vavasour heeft half beloofd V- dat is alles wat je tegenwoordig van haar gedaan krijgt óók van de partij te zijn, als Letchford meeging. Maar ik kan hem niet vinden, tenminste giste renavond niet. Ik ben naar het Albany geweest en zijn bediende 'n juweel Z H Exc de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te St Jansteen den weleerw heer Adr de Beer, die werk zaam was in het Aartsbisdom Mechelen Op Dinsdag 1 Maart zal een Jaarmarkt schieting plaatsvinden bij H Stevens-de Kindt, café „Zondagsvermaak' Dorp A 97 alhier TER NEUZEN Het ambachtsonderwijs in deze tya Op Woensdag 16 Februari werd aan de Ambachtsschool te Ter Neuzen een apenbare les gehouden, waarvoor van ae zijde der ouders veel belangstelling oestond. Ze konden nu hun jongen bezig zien ,n het vak, dat hij had gekozen, en met de leraren eens spreken over zijn vorderingen en ambitie Men hoort wel eens beweren, dat het coch niets geeft, als men de jongens en vak laat leren, omdat ze later toch geen werk zullen vinden Wil men evenwel later een vak be oefenen of een zaak oprichten, dan is de aangewezen weg tefenwoordig het doorloopen van een Ambachtsschool, en de gediplomeerden hebben later een grote voorsprong, zoveel zelfs, dat de wetgever reeds verplichtend stelt, dat men over voldoende vakbekwaamheid oeschikt. Was men vroeger in de gelegenheid het vak bij de baas grondig te leren, de interne veranderingen, die het bedrijfs leven in de laatste jaren heeft doorge maakt, maken dit thans onmogelijk De grondbeginselen, het hoe- en waarom-, de constructieve kennis, en de nodige algemene ontwikkeling, die voor de a.s. vakman onontbeerlijk zijn, worden tegenwoordig alleen op de Ambachtsscholen geleerd Welke kant men later wil gaan, steeds zal blijken, dat het fundament, gelegd op de Ambachtsschool, geschikt is om op voort te bouwen En dit voortbouwen kan op verschil lende manieren gebeuren, waarbij we in de eerste plaats noemen het vervolg onderwijs aan de Avondtekenschool, waar men tot en met het 23e jaar de moeilijkheden uit het vak onder de knie kan krijgen, en waar, indien de inge diende plannen worden goedgekeurd, ook vervolgonderwijs in praktijk zal worden gegeven. Steeds gaan dus theorie en praktijk hand in hand, en een vakman, die na de Ambachtsschool, tot zijn 24e jaar de Avondschool heeft gevolgd, kan in de praktijk heel wat presteren Verder kan men zich bekwamen, na aanvullend theoretisch onderwijs, op een Midd. Techn. school, of door zelf studie of correspondentieonderwijs, ter wijl verschillende andere opleidingen voor machinist, zeevaart enz. tot de toekomstmogelijkheden behoren, zij het met aanvullende studie voor de theore tische vakken i Rët corrëspon3enHëon3ërwl}s acïïtëh we alleen geschikt voor hen, die de Ambacht- en Avondtekenschool hebben doorlopen, omdat anders de moeilijk heden te groot zijn Door het tijdelijk aspect van het be drijfsleven wordt de beroepskeuze soms beinvloed, en het evenwicht in de op leidingen verbroken Tegenwoordig bestaat er voor metaal bewerkers kans om geplaatst te wor den, wegens een opleving in de metaal nijverheid, en het gevolg is, dat ieder zich voor bankwerken in laat schrijven. Werd er een complex woningen gebouwd, dan sloeg de animo wellicht in andere richting over Het best zijn de a.s vaklieden zelf, en de maatschappij er mede gediend, als de beroepen meer gelijkelijk zijn ver deeld, zodat er straks van een bepaalde vakrichting geen overcompleet, en van een andere te weinig is, hetgeen zal ge beuren als allen zich voor hetzelfde vak bekwamen, en andere vakken, waar van de gediplomeerden in andere jaren steeds goed zijn geplaatst, worden ver waarloosd De openbare les heeft getoond, dat aan de Ambachtsschool te Ter Neuzen ernstig wordt gewerkt, en dat de jon gens, die zich inspannen en het belang van het onderwijs inzien, een hechte grondslag leggen voor hun later leven Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer J. J. Kraaijeveld, commies ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, verplaatst naar Dordrecht Leerlingenvoordracht-avond van de Muziekschool De muziekschool te Ter Neuzen orga- rfiseert, evenals de muziekscholen en conservatoria elders, sedert eenige jaren voordrachtavonden voor hare leerlingen Dergelijke avonden hebben allereerst het voordeel, dat ze voor de leerlingen zen prikkel vormen om hun uiterste best te doen. Voorts, dat ze een voortreffe lijk middel zijn tegen „plankenkoorts", daar ze de leerlingen van jongsaf wen nen aan het optreden in het publiek. Tevens wekken ze bij de ouders meer interesse voor het muziekonderwijs en ze kunnen ten slotte een uitnemende propaganda vormen voor het instituut, waarvan ze uitgaan. Dit laatste het ■moge tot eere van de directrice, Mevr. t Gilde-van Staveren en den heer de Bo, leeraar in piano en orgel, gezegd worden is bij de Ter Neuzensche muziekschool zeer stellig het geval. De praestaties toch, welke wij op de uit voering van Dinsdagavond in de voor dergelijke doeleinden zoo bijzonder ge slikte, gezellige Luxor-zaal mochten constateeren, schonken de overtuiging, dat de leiding aan deze inrichting haar taak serieus opvat en er in weet te slagen verblijdende resultaten te berei ken. Vanzelfsprekend is dit laatste van die leiding niet alléén afhankelijk en spelen aanleg en ambitie van den leer ling daarbij een groote rol, zoodat men derhalve op een dergelijken avond ook niet uitsluitend top-praestaties mag ver wachten. Wat we echter Dinsdagavond te zien en te beluisteren kregen, getuigt van degelijke vorming, en wekt den in druk, dat de muzikale ontwikkeling der leerlingen hier in goede handen is Successievelijk deden de leerlingen der verschillende (6) leerjaren zich hooren, zoodat een werkelijk interes sant overzicht over den ontwikkelings gang verkregen werd. En in alle leer jaren beantwoordde de kwaliteit van het gebodene aan redelijkerwijs te stel len eischen. Het niet overtalrijk doch zeer aan dachtig en belangstellend gehoor 'gaf danook herhaaldelijk van zijn tevreden- Hël3 ëh wa&rctëërtng blijft Specialen bijval genoot mej J. vail Puijvelde (5e leerjaar), die in tal van nummers de pianobegeleiding vervulde en tezamen met den heer M. Cohen Stuart (4e leerjaar) een verdienstelijke vertolking gaf van Grieg's „Morgen stemming' alsmede de Préludie in Cis Moll van Rachmaninoff zeer loffelijk ten gehoore bracht. Voorts de violisten A. Dees (5de leerjaar) en J Huineman (6de leerjaar), van wie we resp. de solo G. duo op. 41 van Leonard en Allegro Moderato en Adagio uit vioolconcert in G. Moll van Max Bruch te hooren kre gen. Van laatstgenoemde viel speciaal de toonvorming te loven Een sympathieke bloemenhulde voor Mevr. 't Gilde-van Staveren en an dere stoffelijke huldeblijken voor den heer de Bo en mej van Puijvelde ge tuigden van de erkentelijkheid van leer lingen en ouders WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 145 Burgerlijke stand. Gedurende de week van 17-24 Febr 1938 Huwelijks-aangiften. Jan Verstraten, 22 jaar, van Axel en Gabriella de Clercq, 22 jaar jd Overleden. Thephile Hypolite Prudent Daelman, 70 jaar, zoon van Joseph us Daelman en Maria Mathilde van Waes. He.\man Cyriel Eduard Marie Kalle, 2 jaar, zoon van Eduardus Kalle en Bri- gitta Emma Prudentia Govaert KERKBERICHT VAN HULST Zondag 27 Febr 6V2 jaarg mej Maria Dorothea Neve; 7% voor def paro chianen; 9 tot intentie der St Vincen- tius-Vereeniging; 10 Weled Heer Norb Franc Verdurmen Maandag 28 Febr 61/2 jaarg Anna Catha Boone; 7 overleden ouders van dhr Petrus Buysrogge en echtg; 8 voor een overleden vader Dinsdag 1 Maart 6»/2 mevr Verdurmen- Broekaert; 7 mej Joanna Maria Peijne; 8 dhr Petrus Franc de Nijs Woensdag 2 Maart 6 mej Leonie Ver dunnen en fam; 7 dhr Joannes Fran- ciscus van Gassen; 9 dhr Bern Jac Voet, echtg en kinderen Donderdag 3 Maart 6y2 dhr Petrus Menu; 7 dhr Andreas Fruijtier; 8 jaarg mej Rosalia Reijns Vrijdag 4 Maart 6y2 ter eere H Hart van Jezus uit dankb; 7 mej Elisabeth Jeannette van den Eijnde; 8 mevr Pohl- man en fam Zaterdag 5 Maart 6y2 dhr Jac v d Voorde en fam; 7 tot zekere intentie; 8 ter eere O L Vrouw Heden na de HH Missen vereering der relikwie van de H Godeliva; om 2 uur Lof met rozenhoedje; daarna kleine H Familie voor jongens, om 3 uur H Familie voor mannen A.s. Woensdag Aschdag en begint de Veertigdaagsche Vasten. Voor en na de HH Missen is er gelegenheid om zich de gewijde asch te laten opleggen Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zijn het vastendagen en Woensdag en Vrijdag zijn het boven dien ook onthoudingsdagen Donderdagavond oefening van het H Uur. Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, les morgens H Mis met uitstelling van het Allerheiligste en des avonds Lof met lied en eereboete aan het H Hart van Jezus A.s. Zondag eerste Zondag der maand; algemeene H Communie voor de man nen en jongens van onze vereenigingen bij de H Mis van^

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 9