De Zeeuwsche Koerier Provinciale Almanak voor Zeeland No. 4184 Vrijdag 25 Febraari 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van VoorliGhting inzake be lastingen, boekhouden en Grisiswetten voor den middenstand. De Rijksinkamstenbelasting Vragenbus Voor do Vrouwen Durfde niet eten door indigestie. Nu geen oogenblilc meer ziek. Enkele Humoristische Kalenders. ?rijs slechts 30 cent. Landbouw en Veeteelt 21 Inkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) Wat| verstaat men bij de wet op de Rijksinkomstenbelastmg onder Bedrijfs- en Beroepskosten? Loon dienstbode In vele gevallen behoort het loon van de dienstbode tot de huishoudelijke uit gaven, nl. wanneer de dienstbode uit sluitend huiselijke werkzaamheden ver richt Men hoede zich hier voor de rede neering, dat dit loon onder de „Bedrijn onkostenthuis behoort, doordat dt dienstbode de plaats vervangt van dt vrouw des huizes, omdat deze haar man in de zaak behulpzaam moet zijn Uitsluitend op dezen grond mag hei loon van de dienstbode, noch gehee. noch gedeeltelijk als last van de zaan worden beschouwd Dit mag slechts dan geschieden wan neer de dienstbode naast persoonlij kt diensten werkzaamhed voor de zaak verricht Het gebeurt bv., dat de dienstbode van tijd tot tijd fungeert als winkel juffrouw; dat zij winkel, werkplaats oi kantoor schoon houdt; in 't algemeen, dat zij werk verricht ten behoeve van de zaak In deze gevallen behoeft men het ge- heèle loon niet als-huishoudelijke uit gave te beschouwen, maar kan men een gedeelte op de zaak, op het bedrijf laten drukken en als bedrijfsonkosten boeken wanneer de aiensiooae inwonend u. of boven haar ioon geneei of geaeeite lijk kost geniet, aan dient de te schai ten kostprijs van het aldus genoten^ onder het loon van dedienstbode tt worden gerekend Deze te schatten kostprijs vindt men eenvoudig door na te gaan, hoeveel de gezinsleden incluis de dienstbode over het afgeloopen jaar aan voeding en bewoning hebben gekost Bij een eenvoudige boekhouding, waarin regelmatig aanteekening van de privé-uitgaven wordt gehouden en waar in de buitengewone huishoudelijke uit gaven, z.a. Rijksinkomstenbelasting, aankoop meubilair, kleeding etc af zonderlijk tot uiting komen, is dit met weinig moeite J— zij het dan met eenige schatting te berekenen i Loon echtgenoote Indien de echtgenoote, die in ge meenschap van goederen is gehuwd, salaris geniet uit het bedrijf van haai man, zij het ook, dat deze het bedrijf met anderen uitoefent, dan vormt dit een deel van de opbrengst van den man uit het bedrijf Loon minderjarige kinderen Voor zoover eigen kinderen, die nog geen 21 jaar oud zijn, in.ljet bedrijf van den vader werkzaam zijn, mag deze het aan die kinderenuitbetaalde loon on der de bedrijfsuitgaven boeken Ditzelfde geldt ook voor het loon wat deze kinderen in natura genieten, ni. loon in den vorm van kost, inwoning en kleeding Dit loon in natura berekent men op dezelfde wijze, als hiervóór is vermeld bij het loon van de dienstbode Het aldus genotene mag echter nim mer hooger zijn dan het gebruikelijke arbeidsloon, d.w.z. het loon, wat men voor de betreffende werkzaamheden eventueel aan een vreemde kracht zou moeten betalen In de practijk boekt men in den regel gee:^ loon voor minderjarige kinderen en wel om de eenvoudige reden, dat de vader dit als door hem zelf genoten sa laris uit dienstbetrekking weer zou moe ten aangeven. Ingevolge de bestaande jurisprudentie op dit gebied heeft nl. de vader krachtenss wettelijk vrucht genot het recht de opbrengst van den arbeid van den minderjarige te genie ten. Dit wordt niet anders wanneer het Kind zijn loon geniet uit een onder- „Jarenlang leed ik aan indigestie en bij tijden durfde ik zelfs niets eten. Ik probeerde verschillende middelen, doch geen van alle hielp mij, tot ik een flacon Kruschen Salts kocht. Ik nam de „da- gelijksche dosis" als voorgeschreven. Na twee of drie dagen voelde ik mij reeds veel beter worden en vanaf dien tijd ben ik geen moment meer ziek geweest. Hoewel ik reeds ruim 75 jaar ben, voel ik mij steeds zoo opgewekt en actief, als ieder ander die 25 of 30 jaar jonger is". H. A. L. Wordt ook Uw leven vergald door in digestie? Probeer dan direct Kruschen Salts. U zult weer kunnen eten wat U wilt, zonder onaangename gevolgen. Kruschen Salts bevordert Uw spijsver tering en spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking. U zult zich zoo goed voelen, dat U, gelijk vele anderen, met plezier Uw dagelij ksche dosis neemt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam ,"7owntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) .fining welke de vader in vennootschap .xxei anaeren uitoefent Aiieen wanneer het minderjarige kind jij derden loon geniet, mist de vader .ui wettelijk vruchtgenot en geeft hei .und het loon als eigen inkomen aan Is echter een kind, dat in het bedrijf /an den vader werkt, kort vóór 1 Mei .xieederjarig geworden, dan mag de /ader het geheele loon van het kind /an zijn vóór 1 Mei afgeloopen boekjaar jnder onkosten boeken en behoeft de /ader d.t niet als salaris meer aan te ^even Door het meerderjarig worden van .iet kind, is nl het wettelijk vruchtge not voor den vader vervallen Het kind wordt nu vanaf 1 Mei zelf /oor het loon aangeslagen Iedere abonné heeft het recht, .kosteloos vragen te stellen over Belastingkwesties (In komsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) en over de Crisiswetten voor den Middenstand Hypotheekaf lossingswet, Crisiscrediet, Uitverkoopwet, Huurkoopwet, Vestigings wet enz.) en over aangelegenheden van boekhoudkundigen aard Men wende zich per brief tot de S.Y. ACCOUNTANTSKANTOOR .NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM >f Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in -e sluiten. Uiterlijk binnen 5 dagen ontvangt nen een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim- ïouding kunnen de lezers verzekerd 3ijn. (Auteursrecht voorbehouden) 'Jog in voorraad Joekhandel „De Zeeuwsche Koerier" SAS VAN GENT FAVORIET-KNIPPATROON. Nr 61 Een sportief mantelcostuum Voor koelere najaarsdagen kleedt een mantelpakje van stevige wollen stof altijd bijzonder sportief. Eenvoudig en ioch buitengewoon elegant is het model op onze afbeelding. De rok valt geheel glad, terwijl het jasje voorzien is van een recht schouderpas en in baantjes gedeeld is. De kraag en het smalle voor baantje z?;' van bont of imitatiegont Benoodigd materiaal voor het jasje en rok samen 3 meter stof van 140 cM hoogte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte 96 cM; taille- wijdte: 74 cM; heupwijdte: 104 cM Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van ^-«nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, Duitsch biefstuk, spercie boonen, aardappelen, gevulde koek. MAANDAG Gekookte ham, knolselderij gerecht, aardappelpurée, fruit DINSDAG. Gestoofde runderlappen, spruitjes, aardappelen, rijst met bessensap WOENSDAG Rollade, roode kool, aardappelen, ap pelmoes DONDERDAG Koud vleesch, gestoofde aardappel blokjes, andijvie, fruit VRIJDAG Koninginnesoep, gebakken viscli, veldsla, aardappelen met botersaus ZATERDAG Runderrolletjes, groene kool, aardap pelen, fruit Knolselderij -ger echt 1 groote of 2 kleine selderij knollen, 250 Gr witte boonen, 60 Gr (3 lepels) boter, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma Kook de geweekte boonen in ruim water met zout gaar. Snijd de selderij- knol in plakken, schil ze, wasch ze en snijd ze in reepjes, zet ze op met een bodempje water met zout en laat ze gaar worden (ongeveer y2 uur) Zorg er voor, dat de groente niet aanbrandt door nu en dan te schudden en zoo noodig het water wat aan te vullen Schep de boonen uit het kooknaat, voeg ze bij de selderij met de boter en laat het gerecht nog een oogenblik sto ven. Roer er tenslotte de Maggi's Aroma door Gestoofde aardappelblokjes 1 KG koude aardappelen, 40 Gr (2 afgestreken eetlepels) boter, 40 Gr (4 afgestreken eetlepels) bloem, 1 niet te groote ui, y2 L water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 eetlepel azijn, peper, zout, wat fijngehakte peterselie Laat de gesnipperde ui lichtbruin worden in de boter, strooi er de bloem in en laat die mee een lichtbruine kleur aannemen; roer er wat peper en zout door, wrijf er de Maggi's Bouillon blokjes in fijn en giet er dan onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende water en den azijn bij. Snijd de koude aardappelen in niet te kleine blokjes, doe ze in de saus en laat ze in de gesloten pan zachtjes stoven (onge veer *4 uur). Schud vóór het opdoen de fijngehakte peterselie door het gerecht VERSCHENEN: voor het jaar 1938. Samengesteld door J. F. MAGENDANS, Referendaris ter Prov. Griffie van Zeeland. Bevat een schat van gegevens onze Provincie betreffende, als: Het Provinciaal Bestuur. De Gemeentebesturen met staat van Jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen, Wethou ders en Ontvangers der gemeenten Polder- en Waterschapsbesturen A. 119 Vrije, watei/keerende polders en waterschappen B. 200 Vrije, niet waterkeerende pol ders of waterschappen. cf 28 Calamiteuze polders of water schappen. D. 20 Waterschappen voor het be sturen, beheeren en bekostigen van de zeeweringen en oeververdedigingen van de calamiteuze polders of waterschappen E. 13 Uitwateringswaterschappen. F. 3 Interprovinciale waterschappen G. 8 Internationale polders en water schappen. Bovendien een zeer lezenswaardig artikel van Mr. P. Dieleman over het lid van Gedeputeerde Staten, Mr. J. Stieger te Goes met portret. Ten slotte allerlei mededeelingen van de Departementen van algemeen be stuur van belang voor onze provincie. De Almanak is meer dan 600 blad zijden groot en kost ingenaaid f 3.-, gebonden f 3.60. De Uitgevers, (46) LITTOOIJ OLTHOFF. Praetische Combinatieteelten Een mooie combinatie kan verkregen worden door bloemkool en kropsla op één akker te telen. Men maakt daartoe een bed van 120 cM breed en plant op 20 cM afstand van den kant af aan weerszijden een rij bloemkool, 80 cM eikaar. In het midden van het bed olijft dus ook een strook van 80 cM oreedte over, waarop in het midden een rij kropsla wordt geplant op 40 cM af stand van elkaar Ook kan men zoo vroeg mogelijk in het voorjaar een bed geheel met kropsla beplanten, welke 40 cM van elkaar komt te staan. Om de andere rij plant men hier vroege bloemkool tusschen. Begin Mei plaatst men boonenstokken op 70 cM afstand, waarbij dan de boo nen op 40 cM onderlingen afstand "drie bij drie worden gelegd. De sla is het eerste klaar, waarna voor de bloemkool wat meer ruimte overblijft. En als deze geoogst is, nemen de boonen de geheele ruimte in beslag Een eenvoudige combinatie kan men van aardappelen, boonen en bloemkool maken. De aardappelen komen afwis selend op rijen van 40 en 60 cM af stand. Ttusschen de rijen van 60 cM zet men bloemkool of stokboonen, zoodat deze later op onderlingen afstand van één meter komen te staan Wie maar een kleine ruimte heeft en toch graag een combinatieteelt wil toe passen, kan doperwten of peulen met vroege groente, zooals spinazie radijs en raapstelen combineeren en later spruit- kool planten. De erwten komen 2 meter van elkaar en wanneer men nu elk vol gend jaar de erwtenrijen een meter ver plaatst, komen de verschillende gewas sen telkens op een nieuwe plaats te staan, waardoor het mogelijk is deze combinatie eenige jaren achtereen uit te voeren, zonder dat dit bodemmoe heid of achteruitgang der teelt tenge volge heeft Zelf probeeren Er was eens een iandbouwonderwyzer, are aan zijn ieeiungen veriexu nau, aai /an ae lusiOizuurmesisioiien net siuk- Kenmeei zeer vroeg, exgennjK ai in den nerist moest woruen gestrooid, zouueu ue gewascen hiervan ue komende gloer- penoue nog Kunnen proiitéeren. De peraar meid een zeer geieera petoog, uai hierop neeiKwain, aai er eerst mei -iet siaKKenmeenosiorzuur zeer ingrij pende veranderingen in den bodem noesten piaats grijpen, voor en aieer .iet aoor ue pianten kon worden opge nomen De leerlingen van den cursus vertel- aen thuis, zooais dit behoort, wat „meester" hun had geleerd. En de -neesten hielden er ook wel rekening mee, wat meester hun jongens leerde Er was echter ook een eigenwijze ooer, die het beter meende te weten dan .neester. Hij had ergens iets gelezen over een oude theorie en de nieuwe practijk. En daarmede wilde hij nu de proef eens nemen. Daarom strooide hij -en deel van zijn slakkenmeel vóór den vinter op het grasland, zooals meester .eerde en het andere gedeeltelijk in Maart, gedeeltelijk in April. Toen het tijd was om te maaien heeft onzen boer dén meester gevraagd het .and te komen bezichtigen. En wat oleek toen? Dat het in herst bestrooide gedeelte absoluut niet beter ontwikkeld vVas dan het andere. Ja, zelfs op het aat met slakkenmeel bestrooide stuk vas geen achterstand merkbaar Meester zei niet veel, toen de boer zijn /erklaring der feiten gaf; ja, ziet U, de oude theorie en de nieuwe practijk! Aardbeien vervroegen Op een zeer gemakkelijke manier kan nen eenige aardbeiplanten zoodanig -ervroeken, dat daarvan minstens veer- ;ien dagen vroeger de eerste vruchten geplukt kunnen worden. Men ziet eens op het aardbeibed, of ergens ook eenige planten dicht bij elkaar staan, welke jeter ontwikkeling hebben dan de door- inee stand van het geheel. Vaak zal nen bemerken, dat deze krachtig ont wikkelde planten op de zonnigste en neest beschutte plaats staan. Hierin /inden wij al een een wij zing, hoe de planten behandeld moeten worden om /roeger tot ontwikkeling te komen. Aan le Noordzijde van zoo'n groepje vroege planten zetten wij een breede plank, .velke met een paar in den grond ge lagen latten wordt vastgemaakt. Aan ien Zuidkant komt evens een plank, velke ietwat smaller is. Leggen wij nu en paar latten van plank tot plank, en laarover een oude glasruit, dan hebben vij weliswaar een primitief, doch zeer loelmatig broeibak je, waarvan de zij- anten ten overvloede nog met plankjes kunnen worden afgesloten. Midden op 'en dag zetten wij het glas flink op een kier, bij zonnig weer nemen wij het

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7