1 J;H 3 11 n Provinciale Almanak voor Zeeland Kroniek van de week Rheumafiek? laat" U toch wrijven akkers KIoosferbalsem Provin cienieuws Kou - griep - pijn. Enkele Humoristische Kalenders. Prijs slechts 30 cent. 5cls.pekpxzê BINNENLAND. Prinses Juliana en Prinses Beatrix maken het in alle opzichten uitstekend Nadat op 18 Augustus 1937 een sper tijd voor het slagersbedrijf was inge voerd en op 9 en. 17 December 1937 voor het broodbakkers- en broodverkoopers- bedrijf, heeft de minister van Econo mische Zaken thans een tijdelijk vesti gingsverbod uitgevaardigd voor het schoenherstellersbedrijf, het schoenma kersbedrijf, het schöenverkoopersbedrijf en het bedrijf van orthopedisch schoen maker, dus voor de volledige schoenen branche j De nieuwe consumptiemelkregeling treedt 3 April in werking Naar gemeld wordt, behoeft met de mogelijkheid van inwerkingtreding van de Pachtwet vóór 1 Juni 1938 niet te worden gerekend BUITENLAND. ;n Duitschland heeft een ingrijpende reorganisatie van de weermacht plaats gehad. Hitier heeft het opperbevel over de geheele weermacht op zich genomen Goering is generaal-veldmaarschalk ge worden Laat U r.iel kwellen door rheumatische p ij n e ndie U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door (17) KANTONGERECHTSZITTING OP EEN ORANJEDAG! Een milde rechter. Justitiëele en politioneele autoriteiten worden niet ten onrechte geroemd om hun wijsheid en voorzichtigheid. Even wel stond ook hun speurzin stil, toen het ging om de bepaling van den juisten dag, waarop onze Kroonprinses het leven zou schenken aan een Oranje kind Dit was oorzaak, dat tegen de terecht zitting van het Kantongerecht te Ter Neuzen van den eersten Februari, den Nat.onalen Feestdag, gedagvaard waren verschillende delinquenten en' delin quent es. Brave en in den dienst ver grijsde veldwachters zouden zich zonder twijfel geschaamd hebben een zoo ge lukkigen datum in hun „bonnetje" in te vullen, indien zij dien vooruit had den geweten Thans echter mosst „het recht zijn loop hebben", zelfs* op 1 Februari 1938. Er moest recht worden gedaan Over meer of minder ernstige vergrijpen tegen de openbare orde; de ambtenaar van het Openbaar Ministerie moest straf eischen tegenmet Oranje-strik en OrsCnje-speld getooide overtreders. Welk een bittere strijd tusschen heroïsche plichtsbetrachting en onuitbluschbaar nationaal besef! Wij kunnen ons begrijpen, dat vele ge daagden niet zonder eenig gevoel van bitterheid over deze ijzeren rechtsbe- deeiinè, hun straf kwamen incasseeren Slechts hadden deze geen rekening- gehouden met de wijsheid eens wet gevers, die veroorlooft, om wèl eener- zijds het onvermijdelijke „schuldig" te doen uitspreken, maar daartegenover ais correctief tegen al te grootehard heid en als uitlaat voor gevoelens van diepste menscheiijkheid, onder zeer bij zondere omstandigheden aan die schul digverklaring geen straf wenscht ver bonden te zien Zoo droeg deze terechtzitting wel verre van een inquisitoriaal, veeleer een ka rakter van waardigheid, menscheiijk heid en nationaal saamhoorigheids- gevoel De Kantonrechter, Mr A. J. M. Oonincx, opende reeds aanstonds op hoogst, ongebruikelijke wijze cfe open bare zitting met een toespraak, waarin Z. Ed. Achtb. zijn blijdschap tot uit drukking bracht over de geboorte eener nieuwe Oranje-prinses. Zichtbaar ont roerd herinnerde hij aan de onver brekelijke verknochtheid tusschen Ne derland en Oranje, en besloot met de bede, dat God Moeder en Kind nog lang tot rijken zegen voor ons volk zoude stellen Het publiek dankte met een spontaar en waardeerend applaus De waarnemend Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr G. Tichelman, Ter Neuzen, sloot zich van harte, na mens het parket te Middelburg, bi; deze woorden aan, en zeide op dezen da£ van louter vreugde liever Kanton rechter te zijn dan vervolgings-ambte- naar De eerste verdachte hoorde nog een stevige straf tegen zich eischen, doch de Kantonrechter overwoog in zijn mon deling vonnis, dat hij geloofde in den geest der gelukkige Kroonprinses te handelen, door geen straf toe te- passen. De Ambtenaar ging op deze warme en menschelijke rechtspraak ter stond in, door voortaan vérder tegen alle verdachten te eischen schuldver klaring zonder toepassing van eenige straf Niet onvermakelijk was het om de verdachten, die dezen gunstigen wind uiteraard onmiddellijk voelden waaien met een blij en verlucht hart. voor hur rechter te zien treden. Wel zelden maakl men zoo vele oprechte en loyale be kentenissen mede De humoristische noot ontbrak ten slotte ook niet: Een delinquent ontken de wat hem ten laste was gelegd, waar op de Kantonrechter niet anders kor doen, dan de zaak ambtshalve achl dagen aanhouden, ten einde den ver baliseerend ambtenaar als getuige te kunnen doen. hooren. Kennelijk begreep de man terstond na deze beslissing, dat zijn ontkentenis hem wel eens meer on heil dan vreugde zou kunnen brengen aangezien het toch over 8 dagen stelli geen Nationalen Feestdag zou zijn!. Hi begon z.ch nu althans in velerlei bochter te wringen, om van zijn ontkeriten' af te komen zulks langs den weg va» lalve en gedeeltelijke erkenning dc: feiten, die hij even te.voren met veront waardiging had geloochend. Onder da verende hilariteit van het publiek gaf nij al spoedig het pleit gewonnen en er kende volmondig zijne overtreding, mei het gewenschte effect, dat hij wèl als schuldige, maar niet als veroordeelde de zittingzaal kon verlaten, om zich verder vermoedelijk aan gevoelens van nationale dankbaarheid over geven Een schoóne en historische terecht zitting, getuigende van een heerlijk na tionaal saamhoorigheidsgevoel tusschen rechter, vervolgïngs-ambtenaar en justi tiabelen! (Tern. Crt) Naar gemeld wordt bestaat van Rijks wege het plan, het bekende hotel „De Abdij' te Middelburg eerlang te ont- pen, over een minuut of vijf. Je bent ook zoo lang in de eetkamer gebleven! Opstappen? O ja, je moet naar de Merivales, hè? Is dat nu werkelijk noodig? Ik vrees, dat ik het al zoo half be loofd heb Halve beloften tellen niet mee. Aan wie heb je het beloofd? Lord Cornvale, antwoordde ze. 't Is nogal een groote fuif voor dezen tijd van het jaar, en min of meer te zijner eere. Heb je geen zin om mee te gaan? Neep, zei hij kort Ze keek niet beleedigd; integendeel, er kwam een zwakke glans van vol doening in haar oogen. Als ze hem maar tot boosheid en afkeuring kon brengen, was haar doel al bereikt. Nee, daar was ik al bang voor, zei ze. Je bent natuurlijk erg moe. Wil je nu zoo goed zijn, even voor me te bellen en ze vragen, om den wagen voor te rijden? Hij liep naar de bel, maar drukte niet op den knop; inplaats daarvan ging hij langzaam naar den divan terug en zei gedempt: Ga er niet heen. Blijf vanavond hier, .eigenen teneinde te voorzien in het ge brek aan ruimte bij het Rijksarchief en de Provinciale Griffie- De Commissaris der Koningin is voor nemens Maandag 14 Februari a.s de ge meenten Philippine, Hoek, Axel en Westdorpe te bezoeken SAS VAN GEN1 Maandagochtend constateerde mad. v. M. alhier, bij het ontwaken, dat overal in huis licht brandde en dat haar 70- jarige vader verdwenen was. Toen men ging zoeken, vond men het lijk van den ouden man in den achter de woning- gelegen regenput Burgerlijke stand. Week van 30 Jan totl en met 5 Febr 1938 Huwelijks-aangiften. 31 Jan. Richard Jacobus de Caluwé, 22 jaar en Oscarina de Caluwé, 22 jaar 4 Febr Gerardus Neyt, 23 jaar en Everdina Maria Brui- nings, 23 jaar. Octave Johannes Velle- man, 28 jaar en Emma de Vos, 20 jaar Gehuwd. 3 Febr. Walthèr Carl Paul Lammens, 30 jaar en Frida Johanna Verplanken, 20 jaar Geboren. 30 Jan. Marcel Johan, zoon van Marguerite de Caluwé Loop der bevolking Aangekomen. A. Hamelijnck en gezin, chemiker van Rheden K. A M van den Broek, winkeljuffrouw van Ginneken c.a J M J Frusch, tijdelijk hulp-kommies van Aardenburg A. J. de Coene en gezin, portier van Westdorpe P. Maters, tijdelijk h.ulp-kommies van Hulst Vertrokken: A. G Ra woe, slager naar Assenede (B) P. Scheffer en gezin, fabrieksarbeider naar Antwerpen (B) B. C Bracke, dienstbode naar Wachte- beke (B) C. M van Steen, dienstbode naar Roosendaal K. van Dijk, reiziger naar Rijswijk W A Heeffer, magazijnier naar Gent- bru'gge (B) J E A Heeffer, auto-monteur naar Gentbrugge (B) M A Thiry, dienstbode naar Hannut B J J Nelisseh, mijnwerker naar Luik B WESTDORPE Onder alle goede middelen die ei bestaan om kou, griep en pijn te verdrijven, blijken toch dt „Mijuhardtjes'' het best te voldoen, daar zij niet alleen véél gunstige» maar ook véél sneller werken. ..Mijsihardtjes1' zijn geen rónde, maai hartvormige cacheis en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 st. 10 ct. 12 Nog in voorreed Boekhandel „De Zeemvsche Koerier" SAS VAN GENT Burgerlijke stand. Gedurende de week van 3-10 Febr. 1938 Huwelijks-aangiften. Gustaaf Mestdagh, 32 jaar van Zelzate en Magdalena Na- thalia Ceulenaere, 31 jaar Geboren. Louis Cornelis, zoon van Francois de Koeijer en Elisabeth Rinn Loop der bevolking, Ingekomen: Elisabeth Maria van Doeselaar van Ter Neuzen Rachel Julia De Hert van Wachtebeke Vertrokken: Clementina de Grof naar Zelzate Werkloosheid, Aantal werkloozen 162 VÜQR WAS EN VAAT (24) om mij een pleizier te doen j Goed dan, zei ze, als je het zoo graag wilt. Dan zal ik een beetje rustige 'muziek voor je maken, dat zal je goed doen. Ze stond op en liep langzaam naar de piano, zachtjes in zichzelf neuriënd De oude dame' stond stijf en moeilijk j op, mompelde iets over haar werk en verliet de kamer. Heron hield de deur voor haaf open, ging toen weer bij het 1 uur zitten en Rose begon een paar me lancholieke oude Fransche liedjes te zingen, die ais weemoedige bloemengeur door de kamer dreven. Toen gleed ze, zonder op te houden, over op een liefdes iied van Grieg. Er was iets in haar stem, dat hij er nog nooit in gehoord had en lat hem boeide als geheel nieuw en belangwekkend. Toen ze eindelijk op hield, zei hij zacht: j Houd er nog niet mee op, Rose, zii^g nog iets Haar vingers dwaalden licht over de j toetsen en ze zong nog een enkel lied toen kwam ze terug naar het vuur en j ging achter hem staan, half leunend op zijn stoel. Een onweerstaanbare impuls dwong hem, het hoofd om te draaien en naar haar op te zien, en toen hij dat deed, zag hij, dat haar oogen op hem gevestigd waren met een stille, weemoedige teederheid, die hem eerst ood en daarna bleek deed worden. Hij stond op en boog zich over haar heen, wit en ontroerd Rose! zei hij schor Met een enkelen snellen blik op hem keerde zij het hoofd af; haar oogen wargn vochtig, haar lippen trilden. Haar vingers speelden nerveus met haar bril janten armband, die losraakte en op den grond viel. Hij bukte zich en raapte hem op; toen nam hij zachtjes haar hand en liet hem weer over haar fijnen blanken pols glijden. Terwijl hij dat deed, voelde hij haar beven onder zijn aanraking Wat scheelt er aan? vroeg hij ge dempt Ze sloeg haar oogen op en zag hem week en smeekend aan Waarom ben je boos op me? murmel de ze Boos? echode hij, ontsteld dodr de droefheid op haar mooi gezicht. Boos? KERKBERICHT VAN HULST Zondag 13 Febr 6y2 mej Maria en Elisa Haak; 7% voor de parochianen; 9 jaarg. dhr Petrus Clement Kouijer; 10 dhr Bern. Jac Voet en echtg Maandag 14 Febr. 6y2 dhr Pieter Joan de Potter en echtg; 7 jaarg (prof.is) dhr Ludovicus Apers en echtg; 8 tot zekere intentie Dinsdag 15 Febr 6y2 Weled Heer Norb Franc Verdurmen; 7 dhr Eduard Beer- ten; 8 mevr Verdurmen-Broekaert Woensdag 16 Febr 6V2 mej Leonie Verdurmen; 7 dhr Leo Haijette en echtg; 8 Huwelijksmis van Vooren-de Potter Donderdag 17 Febr 6y2 dhr Petrus Menu; 7 tot zekere intentie; 8 <pievr Pohlman en fam Vrijd*ag 18 Febr 6y2 dhr Ludovicus Boel en echtg; 7 dhr Eduardus Josephu£ van Wesemaeï; 8 mej Eulalie Coene Zaterdag 19 Febr 6\'2 ter eere O L Vrouw; 7 jaarg Prudentia Clement: a de Cock, echtg van Joan. Franc, de Kraker; 8 voor overledenen Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van de H Moeder Anna Na de Hoogmis plechtig Te Deum voor de Pauskroning van Z H Paus Pius XI Dinsdag om 7 uur vergadering voor de leden der Derde Orde Deze week 34e lesweek van den katech vr 416-421. Vrijdag biechten voor de meisjes van 9-11 jaar zujn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Cyrille Victor van Vooren en Coleta de Potter 3e afk Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den Pastoor-Deken DEZE» WEEK VERSCHENEN: voor het jaar 1938. Samengesteld door J. F. MAGENDANS, Referendaris ter Prov. Griffie van Zeeland'. Bevat een schat van gegevens onze Provincie betreffende, als: Het Provinciaal Bestuur. De Gemeentebesturen met staat van Jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen, Wethou ders en Ontvangers der gemeenten. Polder- en Waterschapsbesturen A. 119 Vrije, watefkeerende polders en waterschappen B. 200 Vrije, niet waterkeerende pol ders of waterschappen. C. 28 Calamiteuze polders of water schappen. D. 20 Waterschappen voor het be sturen, beheeren en bekostigen van de zeeweringen en oeververdedigingen van de calamiteuze polders of waterschappen E. 13 ULtwateringswaterschappen. F. 3 Interprovinciale waterschappen. G. 8 Internationale polders en water schappen. Bovendien een zeer lezenswaardig artikel van Mr. P. Dieleman over het lid van Gedeputeerde Staten, Mr. J. Stieger te Goes met portret. Ten slotte allerlei mededeelingen van de Departementen van algemeen be stuur van belang- voor onze provincie. De Almanak is meer dan 600 blad zijden groot en kost ingenaaid f 3.-, gebonden f 3.60. De Uitgevers, (46) LITTOOIJ OLTHOFF. DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. Dat ben ik niet ja, toch, ik bèn boos -- ik ben geirriteerd en teleurgesteld. Wat is dat toch voor een historie met dien Cornvale, Rose? Ze keek hem niet aan, en trachtte haar hand zachtjes uit de zijne los #te maken, maar hij hield ze stevig in zijn sterke vingers geklemd. Wat is er nu eigenlijk tusschen jullie? vroeg hij weer. Zijn die praatjes, die de ronde doen, waar? Kan het mogelijk zijn, datdatdat hij van plan is, 'je te vragen, zijn vrouw te worden? I Ja, gaf ze bijna onhoorbaar toe, het is waar. Hij heeft me al gevraagd. Hij liet haar hand los en begon opgewonden het vertrek op en neer te loopen en zij liet zich in een stoel vallen en bleef daar met gebogen hoofd zitten j Rose, &«i hij, zich over haar heen buigend, besef je goed wat jè gaat doen? j Ken je dien man, zöoals hij is? Hij is oud genoeg om je vader te zijn, ver dorven genoeg omHij hield op, want ze had het hoofd opgeheven en keek hem strqk aan Ja, ik weet alles. Maar wat doet het ertoe wat kan het me schelen? Ik De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke huisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen a 75 ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag.gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" fce TER NEUZEN bij: Boekhandel Ch. Ververs voel me eenkaam enHeron, doe .me ;een verwijten. Ik., ik kan geen hard /oord, geen kouden blik verdragen van jou! Rose, fluisterde hij, dit mag niet ge beuren, bij den hemel, het zal niet ge beuren! Dan zou het nog veel beter zijn, dat jezelfs met iemand als k trouwde! Ja, veel., veel beter. Een paar seconden bleef hij zwijgend over haar heen gebogen staan, de oogen op haar afgewend* gezicht gevestigd. Toen zei hij, heel zacht: Rose, wil je, of- choon je alles weet wat er gebeurd is. mijn vrouw worden? Een oogenblik bleef ze onbewegelijk, toen draaide ze langzaam het hoofd om, en, nog steeds met neergeslagen oogen, raakte ze deemoedig met haar lippen ijn hand aan. Hij had kouder dan ijs moeten zijn om een dergelijke lief- koozing van een vrouw als zij te kunnen weerstaan. Met plotselinge begeestering trok hij haar in zijn armen en keek haar diep in de oogen (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7