De Zeeuwsche Koerier Bij de geboorte van ons Prinsesje. No. 4181 Vrijdag 4 Fehraari 1938 52ste Jaaryang J Nieuws-Bijvoegsel van DeLeipzigerVoorjaars-Messe Grisis-iiiaatregeieii Voor do Vrouwon AP Kon zijn knie niet buigen. De blijde mare, dat Maandagochtend H. K. H. Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een flinke dochter, wier voornamen zullen luiden BEATRIX WILHELMINA ARMGARD, is in Nederland en Koloniën met geweldig enthousiasme ontvangen. De belangstelling ook uit het buitenland was overweldigend. Dinsdag, geproclameerd tot nationalen feestdag, is in alle gemeenten met uitbundig feestbetoon gevierd. Mogen de talrijke zegenbeden, de jonggeborene en haar Koninklijken Ouders gewijd, in vervulling gaan en haar zoo zinrijken naam „Beatrix", dat beteekent „de gelukkige", een voorteeken blijken te zijn voor een mooi, gezegend leven, dat ook land en volk tot heil moge strekken. Landbouw en Veeteelt Volgens uit Leipzig ontvangen ge gevens zullen aan de komende Voor- jaars-Messe meer dan 9500 exposanten deelnemen. Van deze firma's behooren ongeveer tot de algemeene groepen, het resteerende Vz tot de afdeelingen voor de technische vakken en het bouw bedrijf. Behoudens enkele uitzonderin gen (wat den duur betreft) zullen de 23 jaarbeursgebouwen in de binnenstad geopend zijn van 6 tot en met 11 Maart; de 20 tentoonstellingshallen op het terrein van de Technische Messe van 6 tot en met 14 Maart. Twee nieuwe hallen zijn uitsluitend voor inzendin gen van materialen bestemd Verder valt te- vermelden, dat er be halve de Duitscrhe, ook deelnemers zul len zijn uit ongeveer 25 andere landen. Benige staten hebben hiervoor den vorm van een collectieve inzending ge kozen, zooals Brazilië, Britsch-Indië, Burgarije, Japan, Nederland en Kolo niën (onder leiding van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst) en Yoego- Slavië. Egypte en het Portugeesche eiland Madeira hebben eveneens een eigen tentoonstelling. Ingedeeld over verschillende groepen volgens branche, zullen er ruim 120 exposanten zijn uit Oostenrijk, ongeveer 100 uit Tsjecho- Slowakije en diverse uit andere landen, o.a. België, Denemarken, Groc<t-E}rit- tannië en Zweden Het „Huis der Naties" zal wederom geheel beschikbaar zijn ten gerieve van de buitenlandsche bezoekers en van de vertegenwoordigers der wereldpers, wel ke laatste daar alle faciliteiten vinden voor een vlugge berichtgeving. Voor het eerst zal de „Messedienst des Leip- ziger Messamts" in werking treden, zijn de een samenvoeging van de reeds be staande c.a 40/officieele, semi-officieele en commercieele inlichtingendiensten en adviesbureaux. De „Messedienst' geeft kosteloos en in de verschillende talen voorlichting betreffende douanetarieven, contingenteeringen, in- en uitvoerbe- palingen van alle landen, het betalings verkeer en al hetgeen verder op den jaarbeurshandel betrekking heeft, de gelegenheid tot het koopen van .goede ren, waarvoor extra-jaarbeurscontin genten zijn toegestaan, enz Bezoekers van de Leipziger Messe kunnen, mits zij van tevoren hun toe gangsbewijzen bestellen, gebruik maken van voordeelige reisbepalingen. Voor het Nederlandsehe gedeelte is een re ductie van 25 pCt en voor het Duitsche traject een vermindering van 60 pCt op de spoorkosten te bekomen, echter uit sluitend voor retourbiljetten. Op Zater dag 5 Maart worden 's morgens en avonds speciale treinen voor reizigers uit Nederland ingelascht. Ook zijn er iuchtverbindingen tusschen Amsterdam Rotterdam en Halle/Leipzig vice versa, met een reductie van 10 pCt op de offieeie tarieven, Belanghebbenden kun nen zich voor nadere inlichtingen wen den tot het Leipziger Messamt, Singel 98, Amsterdam-C De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke huisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts- f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen a 75 ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te TER NEUZEN bij: Boekhandel Ch. Ververs Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. „Mijn man leed aan rheumatische pijnen in kniegewricht en rechterbeen. Soms kon hij zijn knie in het geheel niet buigen. Een jaar geleden besloot hij Kruschen Salts eens te probeeren. Nu is hij die vreeselijke rheumatische pijnen kwijt en voelt zich veel beter. Ikzelf neem nu ook sinds een maand Kruschen Salts, daar het gewricht van mijn groote teen zoo pijnlijk en opge zwollen was, dat ik bij tijden mijn schoen niet kon aantrekken. Het is bijna ongelooflijk zoo goed als de dagelijksche jdosis mij doet." Mevr. G. C. te L. Rheumatische pijnen zijn een waar schuwing, dat zich in Uw organisme giftige afvalstoffen hebben opgehoopt, o.a. het gevaarlijke urinezuur, dat meestal de oorzaak is van Uw klachten. Kruschen Salts zuivert Uw bloed van alle afvalstoffen, waardoor een einde wordt gemaakt aan die martelende rheumatische pijnen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (36) FAVORIET-KNIPPATROON. Nr 62 Vlotte, jeugdige jurk i garneering op haar plaats en omge keerd Benoodig$ ma/teriaal: 3 meter van 130 cM breedte. Het patroon^ is te ver krijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 cM, taillewijdte: 70 cM en heupwijdte: 98 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van °-°rit tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinüerkieeüing enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet- iinippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei .stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij - l ving op onze postrekening 52419 Voor jeugdige figuren is deze japon, die vervaardigd is van wollen stof, een bijzonder aardige dracht! Het model is eenvoudig, doch sportief. De mouwen zijn aan den schouderpas geknipt; de rok is vierbaans en valt van voren open in een diepe plooi. Bijzonder leuk is de biezengarneering van het voorstuk. Twee biezen zijn, vanaf den pas, op de blouse gestikt en loopen onder de cein tuur door tot op de zakjes, waar ze met een knoop opgeknoopt worden. De slui ting bestaat eveneens uit een bies, die met een viertal knoopen gesloten wordt Apart is ook de kraag Knoopen en ceintuur zijn in een contrasteerende kleur met de japon ge kozen. Zoo zal op een donkerblauwe ja pon roode garneering heel aardig staan Is de japon bruin, dan is een groene Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adfes zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Vermicellisoep, kalfsfricandeau, spersie- boonen, aardappelen, vruchtensla MAANDAG Koud vleesch, aardappelpurée, ge stoofde bieten, fruit DINSDAG. Gekookt mager spek, roode kool met kastanjes, aardappelen, gedroogde abri kozen WOENSDAG Gehakt, gestoofde koolraap, aardap pelen, appelmoes DONDERDAG Koud vleesch, Chineesche kooi, aard appelen, drie in de pan VRIJDAG Selderijsoep, vischragout, aardappelen sla ZATERDAG Rookworst, stamppot van boerenkool, flensjes Roode kool met kastanjes 1 roode kool, 1 groote appel, 1 fijn gesnipperd uitje, 2 kruidnagelen, wat zout, 60 Gr (3 afgestreken eetlepels) boter, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, 100 Gr. (1 ons) kastanjes, 2 dL. water Wasch de kastanjes, kruis ze over het breedste gedeelte en pof ze in den oven of op de kachel. Pel ze Ontdoe de roode kool van de buitenste bladeren, snijd ze doormidden en snijd ze in lange dunne reepjes. Zet ze op met wat water, het zout, de kruid nagelen, de geraspte appel, de gepelde kastanjes, het gesnipperde uitje en de boter. Laat alles te zamen onder af en toe roeren gaar worden op een zacht vuur (1 a V/2 uur). Voeg er voor het opdoen de Maggi's Aroma aan toe l Vischragout 400 Gr (4 ons) koude gekookte visch, 100 Gr (1 ons) garnalen, 6 dL melk, 50 Gr 0/2 ons) bloem, 75 Gr ons) boter, peper, zout, 1 eetlepel gehakte peterselie, 3 theelepels Maggi's Aroma Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg er langzaam steeds roe rende de melk bij, de peper en het zout, laat de saus even doorkoken Verwijder intusschen vel en graten van de visch en snijd deze in kleine stukjes, wasch de garnalen, vermeng deze met1 wat peterselie en Iaat visch en garnalen vlug in de saus warm wor den, voeg er op het laatste oogenblik de Maggi's Aroma aan toe IN DEN MOESTUIN Voor den moestuin wordt nu hei nieuwe arbeidsplan opgemaakt. Wij tee- Kenen een eenvoudige schets van den cuin, waarop de verdeeling der bedden rs aangegeven en gaan na, weike groente soorten op de verschillende stukken ge kweekt zuilen worden. Om zooveel mo gelijk voordeel te trekken van de be schikbare ruimte, houden wij rekening met tusschen- en nateelten, waardoor het mogelijk is minstens 3 gewassen van één stuk te oogsten Verder moet gelet worden op wissel bouw, d.w.z. wij kweeken bij voorkeur nooit twee jaar achtereen hetzelfde ge was op denzelfden akker. Eveneens moeten wij nagaan, hoe de bemesting het voorgaande jaar geweest is. Op sterk bemeste akkers komen dit jaar bladgewassen, zooals kool en sla, alsook augurken en tomaten. Het volgende jaar kunnen op dit perceel dan uien en bieten geteeld worden en het derde jaar^ bijv erwten en boonen Hebben wij akkers, op welke de ge wassen het vorige jaar min of meer ziek waren, dan bestrooien wij deze met kalk of geven een bemesting in den vorm van kalkhoudende meststoffen, zooals kalk- salpeter en slakkenmeel. Kalk en kalk houdende meststoffen zijn nl. van gunstigen invloed bij de bestrijding van zwammen en schadelijke insecten, ter wijl de structuur van den bodem er door verbetert Hoeveel groentezaden bevat één gram? Voor het gemak van hen, die niet precies weten hoeveel groentezaden be steld moeten worden, geven wij het vol gende lijstje. In één gram gaan: 2 boontjes, 5 doppers en erwten, 35-40 augurkenpitten, 60-75 roode bieten zaden, 100 spinazie-, 150 radijszaadjes, 200-250 uienzaadjes, 250 zaden van koolsoorten, 300 tomatenzaden, 600-700 peterseliezaden, 800-1000 zaadjes van kropsla en andijvie. 1250 selderijzaadjes Bestrijding van ziekte en ongedierte in groente-, bloem- en oofttuinen Het geheele jaar door heeft zoowel de liefhebber als de vakman een voort- durenden strijd te voeren tegen velerlei ziekten en ongedierte welke de gewassen belagen Niet altijd heeft men direct het goede middel bij de hand om de plaag in haar eerste optreden te bestrijden. Zelfs gaat vaak veel kostbare tijd verloren met het opsporen van de juiste oorzaak der beschadiging, welke inmiddels maar ongestoord haar vernielend werk voort zet. Had men tijdig studie van de pla gen kunnen maken, dan was daarbij veel teleurstelling en schade bespaard. Wel doet de altijd actieve Plantenziekten kundigen Dienst in vlugschrift en bro chure zijn waarschuwenden stem hoo- ren, terwijl eveneens in de voorlichtings dienst in nieuwsblad en tijdschrift voortdurend op de gevaarlijke plagen der gewassen de aandacht vestigt, maar ziekte en ongedierte overrompelen ons vaak op zoo'n ongelegen tijdstip, dat het niet gemakkelijk is de aanbevolen bestrijdingsmiddelen zoo maar even op te zoeken 'WéiK een gemak is het dan een be- óiouwoare yraagoaak by de hand te neoben, waarin wij met een oopopslag xiet ziektebeeld' 01 de beschadiging en legeiijk ook het bestrijdingsmiddel kun nen vinden Welnu, zoo'n betrouwbare vraagbaak is onlangs door Turkenburg's Zaad- nandei te Bodegraven in het licht ge geven. Dat een alom bekende kweeker deze vraagbaak samenstelde, verhoogt de waarde, want hier geldt tenvolie: uit de practijk - voor de practijk Bij de samenstelling van den tekst werd om gebruik gemaakt van de mededeeiingen en vlugschriften van de Plantenziektekundige Dienst, welke ook bijna alle afbeeldingen welwillend ter beschikking stelde De geheele behandeling van het ac- tueele onderwerp is streng alfabetisch, zoodat men in een minimum van tijd Vindt wat men zoekt. De prijs van dit waardevolle boekje is slechts 55 cent, waarmee de liefhebber zich guldens aan teleurstelling zal kunnen besparen, ter wijl de groente-, fruit- en boom kweekers er door oogstvermeerdering zooveel tientallen meer voordeel mee kunnen behalen »n deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën 27 Januari De Boterheffing 28 Januari Denaturatie vergoeding erwten en veldboonen oogst 1937' 28 Januari Teelt van tuinbouwgewas- sen onder z.g. „halve ramen" Sterk staaltje Jan: Lees je wel eens detective romans? Kees: Nou en of; ik vind ze heerlijk Jan: Jij hebt goed praten! Gisteren avond in bed las ik zoo'n geweldig moordverhaal. Eensklaps hoor ik hevig tikken op mijn waschtafel. Laten het mijn tanten zijn, die van angst in het waterglas klapperden

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5