PRESTO Crisis-maatregelen Kroniek van de week Provincienieuws VOOR WAS EN VAAT HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! ïen een helpende hand toesteken óm te voorkomen, dat de ouden te vroeg uit form geraken Ziedaar beste lezers, enkele beschou wingen niet zonder belang in de Januarimaand PAU (Nadruk verboden) BINNENLAND. De „twee-ton-actie voor het kind" heeft ongeveer f 225.000 opgebracht De steenkoolproductie der Limburg- sche mijnen was in 1937 een hoogte record voor alle tijden en bijn IV2 mil- lioen ton hooger dan in 1936 Bij besluit van den Minister van Justitie, gedateerd den 17 Januari 1938 is aan de Stichting „Redt Volendam" uitstel verleend van de trekking van haar loterij, uiteindelijk voor 1 Januari 1939 Er waren slechts 5000 loten verkocht van het totale aantal van 30.000 De Stichting hoopt bij succesvolle ver koop binnen het jaar de trekking te doen plaats hebben De prijs der loten bedraagt 50 ct Adres: „Redt Volendam" te Volendam Giro: 281029 Boven een zeer groot deel van het land werd Dinsdagavond een bijzondei mooi Noorderlicht waargenomen Omtrent fiet vraagstuk van verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd is thans spoedig een beslissing van de regeering te verwachten Middenstandsbelangen aan het Departement Naar wij vernemen, geschiedt de be hartiging van middenstandsbelangen aan het Departement van Economische Zaken niet langer door een bureau, doch door een departementsafdeeling en wel onder leiding van den admi nistrateur, den heer Dr W. L Groene- veld Meyer Katholieke Jeugdluchtvaartc.Vibs Indien er tegenwoordig één verkeers middel de belangstelling heeft der rij pere jeugd, dan is het wel de luchtvaari De luchtvaart als verkeersmiddel, heeft ook zulk een geweldige vluchi genomen, dat deze belangstelling vol komen gewettigd is Vandaar, dat ook de jeugdbeweging aan deze belangstelling leiding en meer inhoud wil geven door het oprichten van jeugdluchtvaartclubs en wel in ka tholiek verband Dit laatste is mogelijk geworden na overleg van de Interdiocesane Jeugd commissie met de Centrale Jeugdcom missie van de Koninklijke Nederland sche Vereeniging voor Luchtvaart in 's Gravenhage, waarbij werd afgespro ken, dat Katholieke Jeugdluchtvaart clubs in een eigen katholieke bond zich kunnen vereenigen en aldus als Katho lieke Bond kunnen aansluiten bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart in Nederland Deze eigen katholieke Bond is inmid dels tot stand gekomen onder den naam van „Katholieke Jeugdluchtvaartorga nisatie in Nederland" aangesloten bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart en deze bond heeft zijn secretariaat op het Jeugd bureau, Lange Putstraat 44, te 's-Her togenbosch Belangstellenden voor Jeugdlucht vaartclubs kunnen daar de inlichtingen ontvangen, die zij wenschen Het Nederlandsch Èpiscopaat hèeft het gebruik van het Hammond-orgel bij kerkelijke diensten toegelaten Naar gemeld wordt, zal voorshands niet tot een heffing op koffie worden overgegaan Naar de minister van Financiën mee deelt, is van de invoering van een radiobelasting geen sprake BUITENLAND. De Spaansche burgeroorlog eischte de laatste weken een zeer groot aantal slachtoffers vooral ten gevolge van luchtbombardementen Het laboratorium te Villejuif (Parijs), waar o.a bommen worden onderzocht is Woensdag verwoest door een geweldige 3xplosie. Veertien personen vonden den doöd iiijwielpaden langs den Rijksweg door Aardenburg Langs den Rijksweg door de kom dei gemeente Aardenburg zijn geen rijwiel paden, hetgeen een ernstig bezwaar is /oor de wielrijders, omdat op wille keurige wijze dan aan de eene, dan weer aan de andere zijde van den weg jen strook bestrating is gelegen, welke aen indruk geeft van een rijwielpad Daardoor gebeurt het dikwijls, dat de wielrijders zich te goeder trouw aan aen verkeerden kant van den weg be- /inden en dan tegen hen proces-verbaai wordt opgemaakt Ten einde aan dit bezwaar tegemoet ce komen, heeft de ANWB den wegbe- ïeerder verzocht, den aanleg van rijwielpaden te willen bevorderen Bij Kon besluit van 24 Januari is aan Jen heer J. C. L A Berkers, op zijn ver doek, met ingang van 1 Maart eervol jntslag verleend als burgemeester van Sluis Couranten-Jubileum Op 31 Januari a.s. hopen de uitgevers /an de „Vlissingsche Courant" het 75- jarig bestaan van hun dagblad te her- uenken, nadat het reeds eerder van i802-1808, 1834-1848, 1861-1863 was uit gegeven. Ter gelegenheid van dit jubi- .eum verschijnt op 29 Januari een Her denkingsnummer, waarin vooraanstaan- staande figuren in stad en gewest en jok vele oud-Vlissingers, iets vertellen /an hun contact met de „Vlissingsche Courant". Op Maandag 31 Januari a.s. zullen de Uitgevers belangstellenden ontvangen in Hotel „Britannia" van zier uur tot half zps SAS VAN GEN1 Maandagavond hield de afd Sas van Cent van „De Hanze" een ledenver gadering in het patronaatsgebouw De voorzitter, de heer M. van Goethem, opende de bijeenkomst met een Nieuw jaarswens en een korte terugblik, memo ceerend, wat door de afdeeling in het afgeloopen jaar was bereikt. De aan dacht werd vooral gevestigd óp de 5- naandsche reclame actie, de zeer goed geslaagde Winkelweek met z'n serie at tracties, de mooie tooneel-avond en /ooral ook de oprichting van de Mid- ienstandshandelsschool Het ledental bleef vrijwel stationnair; oen enkele uittreding had plaats wegens overgang in zaken; daartegenover trad aen enkel nieuw lid toe. De voorzitter deed een beroep op de leden om met kleine school, waar de kleuters juist naar buiten dromden. Op korten af stand stond een wit poppenhuisje heele maal begroeid met wilde wingerd en May twijfelde er niet aan, of dit was de woning uit de advertentie het huisje van Carrie's droomen Met een triest en ongelukkig gezicht hielp de heer Boxall May uitstappen en trok aan de ouderwetsche bel. De do miné bleek een vriendelijke, grijze man van gevorderden middelbaren leeftijd, en toen hij de spreekkamer binnen kwam, keek hij met iets als verbazing van den een naar den ander Juffrouw Dalton? vroeg hij Ik ben juffrouw Dalton, zei May met een lichte buiging Ach ja natuurlijk, zei hij, een beetje vaag. Neemt u me niet kwalijk; maarmaar ik verwachtte een wat oudere dame te zien May bloosde. De heer Boxall voelde een zwakke hoc# in zijn hart opkomen en viel haastig in, vóór zij een woord kon uitbrengen: Net als u zegt, dominé, net als u zegt Juffrouw Dalton is nog zoo erg jong Dat zie ik, zei de oude heer met een glimlachje Nog een een erg jonge dame, her haalde de arme mijnheer Boxall; en misschien vindt u haar nog veel te on ervaren voor zoo'n zelfstandige post Dat wil ik nu niet beweren, zei de fominé, nieuwsgierig van de een naar den ander kijkend. Mijnheer Boxall xreunde bijna Ik meen, dat ik uitstekend in staat oen, deze taak op me te nemen, zei May -ustig, hem met haar heldere oogen aanziend Ik heb uw getuigschriften gelezen. Ik ken mevrouw Brown persoonlijk en heb ne met haar in verbinding gesteld. Ze /ertelt me, dat plotselinge verande ringen Precies, dominé, viel mijnheer Boxall n. Juffrouw Dalton is een dochter van mijnheer Samuel Dalton Zooals ik zei, ging de oude heer voort k ken mevrouw Brown, en ze heeft me :en brief geschreven, waarin ze juffrouw Dalton in de warmste bewoordingen aan beveelt. Mag ik vragen of u familie van haar bent? Ik ben geen familielid, zei het bestuur samen te werken en vooral de vergaderingen flink te bezoeken De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Als nieuwe leden werden aan genomen de heeren Hub. Vercauteren en L Dullaert. Zij werden op de ge bruikelijke wijze door den voorzitter verwelkomd Door den Weleerw Heer Kapelaan werd een zeer mooie lezing gehouden over de beteekenis van den individu- eelen Middenstander tegenover z-'n even mensch, welke met aandacht gevolgd werd. Bij de bespreking van de circulaires van het Hoofdbestuur werd gewezen op de Vestigingswet, def B-steun, leden winst en propaganda, Retraitefonds en Santos De jaarvergadering werd vastgesteld op 21 Febr. waaraan een gezellige avond verbonden zal worden en waarvoor een commissie werd ingesteld, die voor een waardig programma zorgen zal Bij de rondvraag werd nog gewezen op hej; Borgstellingsfonds en de Crisis- crediet-steun, terwijl inlichtingen wer den ingewonnen, omtrent de Handels- ursus voor oude Middenstanders. In dien er voldoende deelname is, zal een aparte cursus gegeven worden voor hen, die boven 25 jaar oud zijn. Bereids ga ven zich nog een paar leden ervoor op Op de gebruikelijke wijze werd door den voorzitter deze geanimeerde ver gadering gesloten Een wiegelied voor het Prinsenkind Naar men ons mededeelt heeft de heer H. Vercauteren, koster en organist, alhier, met het oog op de verwachte olijde gebeurtenis is het Prinselijk Gezin aen wiegelied gecomponeerd en dit aan H K H Prinses Juliana toegezonden. Hem gewerd dezer dagen het volgend antwoord: i 's-Gravenhage, 15 Jan. '38 Noordeinde 63 In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Julian heb ik de eer den heer H. Vercauteren, te Sas van Gent, Haren dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde aanbieding van het ioor hem gecomponeerde Wiegelied „Het Oranje-Huis aan het Wiegske van Ons Koningskindje", hetwelk Hare Ko ninklijke Hoogheid met erkentelijkheid heeft aanvaard. De kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, (W.g.) G. W. V. ZANTEN. Met ingang van 1 Februari is d« Rijks PR0.14-0203A (24) mijnheer Boxall kort. Ik was enkel de klerk van haar vader; maar juffrouw Dalton heeft me toegestaan, een vriend voor haar te zijn tot op zekere hoog te. Het is mijn schuld niet, dat ze van mijn diensten nipt langpr gebruik wenscht te maken. Het was nergens voor noodig, dat ze ditdit begon Juist, juist ik begrijp het volkomen Is het uw wensch, de betrekking te aanvaarden, juffrouw Dalton? Als u ze me wilt geven zeer zeker, zei May zacht maar beslist Dan geloof ik, dat de zaak beklonken is, zei dominé Floyd Dank u, zei May. Er is nog iets, dat ik u vragen wilde. Ik heb een zusje jonger dan ik; mag ze hier bij me wonen? Dat is een kwestie, die u geheel zelf te beslissen hebt. En nu we de zaken hebben afgehandeld, mag ik u zeker wel een eenvoudige lunch aanbieden? U moet mijn vrijgezellen-huishouden maar. excuseeren, juffrouw Dalton. Mijn staf bestaat uit een huishoudster, een keukenmeid en een kleine jongen. War- ley is een beetje afgelegen, maar toch veldwachter-brigadier, de heer D. Schaal je, verplaatst van Sas van Gent naar IJselmonde, en is de Rijksveld wachter-brigadier J. de Man, verplaatst van Vreeswijk naar Sas van Gent Maandag jl werd 't kampioenschap ver speeld van de Bolclub „Ons Genoegen" Als winnaar trad uit het strijdperk de heer Felix van Acker, die ook verleden jaar kampioen was Bio. Ond. Luxemburg presenteert Maandag a.s in Zaal Olympia als eerste hoofdnummer de koningen van den lach Stan Laurel en Oliver Hardy in Schots en Scheef. Tenslotte moeten ze dienst nemen in het leger der Hoog landers in Britsch-Indië. Ze hanteren beiden hun geweer, hoe?? Dat is geld waard om dat te zien. Oliver, de onver stoorbare dikzak, die het alleen af en toe eens geducht met zijn zenuwen te kwaad pleegt te krijgen wanneer zijn compagnon weer eens iets heel doms heeft uitgehaald, heeft er voortreffelijk slag van de lachspieren in beweging te brengen en Stan - zijn maat - verstaat deze kunst al even goed. Het regiment van Stan en Oliver gaat naar Br.-Indië en hier beleven de twee weer nieuwe avonturen, die grappig, maar af en toe ook spannend zijn, want het komt tot een strijd met een grote groep inlanders Verder bevat de film nog een liefdes historie, doch die is bijzaak. Hoofdzaak is het kostelijk spel van Laurel en Hardy. Als twede hoofdnummer draait een sensationele Vliegfilm met de be roemde acteur Clark Cable in „Nacht vlucht" Deze spannende film is vol doodsverachting en waaghalzerij Als bijzondere attractie, het wonder der 20ste eeuw. Na de geluidsfilm, na de kleurenfilm is dit een film, waarbij het witte doek diepte krijgt op zoo'n ongekend schitterende manier als U zich beslist niet kunt voorstellen. De beelden komen tot vlak voor U, zodat U onwillekeurig achteruit tracht te gaan 'n Sensatie op filmgebied. De STERIO FILM, waarin vereenigd, geluid, kleuren en diepte M Burgerlijke stand. Week van 16 tot en met 22 Jan 1938 Gehuwd. 22 Jan Cerijlles Eduardus Fermont, 31 jaar, wonende te Terneuzen en Antoinette Meeusen, 23 jaar Overleden. 17 Jan Nathalia Maria van Hijfte, 95 jaar, weduwe van Carolus Ludovicus Ducarmon. 20 Jan Lefert Ze geling, 81 jaar, weduwnaar van Louisa Maria de Wit Loop der bevolking Aangekomen. G Riethoven en gezin, koopman in losse goederen, van Delft J Chr de Graaf, los werkman van Delft Ph J Verschelden en gezin^ arbeider van Hontenisse Vertrokken: JOL Ongenae, dienstbode naar Hulst C Vermeulen, zonder beroep naar Gentbrugge (B) B M De Meijer, zonder-beroep naar Gentbrugge (B) R Dhont, slagersknecht naar Water vliet (B) M L van Tittelboom, ingenieur naar Vogelwaarde A Th M De Huyvetter, zonder beroep naar Zelzate B ST. JANSTEEN Maandag a.s hoopt de Zeereerw. heer J. H. A. Preijers, zijn 12y2 jarig jubileum als pastoor van deze parochie te her denken geloof ik, dat u wel van het plaatsj zult leeren houden. Mijnheer.... Boxall, zei hij grommend Mijnheer Boxall behoeft niet bang te zijn, dat we niet alles zullen doen om het u liier naar den zin te maken HOOFDSTUK XXIV In de club Het was lang na middernacht den dag nadat May besloten had, de betrek king van onderwijzeres in Warley te aanvaarden maar in de exclusieve Rookery club, ietwat berucht door de sommen die er geregeld verspeeld wer den, was het leven nog in vollen gang. Vane Vavasour zat aan een tafeltje met twee parlementsleden en een jongen hertog, bijna nog een kind, wiens in komen van vijftigduizend pond per jaar nauwelijks genoeg was om zijn onver zadelijke speelwoede te kunnen voldoen Waar is Letchford vanavond toch? in formeerde een der spelers. De avond was eigenlijk allang om, maar dat deed er minder toe. WESTDOREÊ Werkloosheid Aantal werkloozen 154 Burgerlijke stand. Gedurende de week van 20-27 Jan 1938 Geboren. Benny Petrus, zoon van Al- phonsius Theodorus de Vrieze en Elodie Maria Kindt Overleden, Adolf van Dam, 63 jaar, echtg van Maria Louisa Pluym Loop der bevolking. Vertrokken: Maurice Levinus Johannes van den Branden, naar Zelzate Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 20 Januari De Boterheffing 21 Januari Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 25 Januari Biggenmerken KERKBERICHT VAN HULST Zondag 30 Jan 6V2 Alphons Adriaan BxesoroecK en een eg. Louisa Maria Weemaes; 7% voor ae parocnianen; 9 retrus en Joannes Biommaert; lü tot zekere intentie Maanoag 31 Jan 6y2 mej Allegonda ;atna v a Wane-BerKvens; 7 jaarg mevr G.ieie-Braun; 8 voor een over leden Zuster Dinsdag 1 Febr 6V2 Weled Heer Norb 'ranc Verdurmen; 7 dhr Charles Ver- vVilghen, echtg en dochter; 8 mevr Ver- durmen-Broekaert Woensdag, 2 Febr 6Vfc ter eere O L Vrouw van Altijddurenden Bijstand; 7 mej Phiiomena Hemeiaar en fam; 8 Huwelijksmis de Maat-Boddaert Donaerdag 3 Febr 6% mej Leonie Verdurmen; 7 dhr Bern Jac Voet en echtg; 8 jaarg mej Elisabeth v d Voorde Vrijdag 4 Febr öy2 ter eere H Hart van Jezus; 7 jaarg dhr Frederik Em manuel v d Heijden en echtg; 8 mej Eulalie Coene Zaterdag 5 Febr &y2 dhr Petrus Menu; 7 mej Catharina Voet; 8 H Mis uit dank oaarheid Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van de H Barbara; om 2 uur Lof het Rozenhoedje, daarna oefe ning van den H Kruisweg Woensdag feestdag van O L Vrouw Lichtmis. Donderdag feestdag van den H Blasius; gelegenheid om den Blasius- zegen te ontvangen Donderdagavond oefening van het Heilig Uur Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, des avonds om 7 uur Lof met lied en eere- ooete aan het H Hart van Jezus A.s Zondag, eerste Zondag der maand, algemeene H Communie voor de man nen en jongens van onze godsdienstige vereenigingen Deze week 32e lesweek van den Katech. herhaling vr 350-400. Donderdag biech ten voor de meisjes van 7-9 jaar zyn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Joannes Ludovicus de Maat van Bosch kapelle en Elsa Boddaert, 3e afk. Hippolythus Louis Everaard en Maria hpollonia de Blok van Lamswaarde 2e afk. Cyrille Victor van Vooren en Coleta Ie Potter, le afk Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen deze huwelijken bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den Pastoor-Deken Vane glimlachte en haalde zijn schou 1ers op. Weet ik ook niet.. Hij komt an- lers veel vroeger. Maar zijn moeder is n de stad. Misschien is hij daarheen Ik mag lijden, dat hij nog komt op lagen, zei de jonge hertog. Ik wou hem -raag revanche geven. Hij heeft gisteren ;waar verloren Ja, zei Vane met een lachje. Hij ver- Mest voortdurend zwaar, maar ik ge- 00 f niet, dat het hem iets kan schelen Nee, dat is het gekste van alles. Je kunt nooit uit Letchford wijs. Winnen of verliezen, het schijnt hem allemaal hetzelfde te zijn. Wat is er eigenlijk net hem aan de hand, Vane? Geen idee, zei Vane, de kaarten schud iend. Hij is een raadsel. Hij is mijn oeef, ja maar ik begrijp geen steek 'an hem (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7