De Zeeuwsche Koerier Kon. Nei_Jaarbeurs. No. 4180 Vrijdag 28 Jannari 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Ifoor do Vrouwen Voorjcarsbeurs 15 t/m 24 Maart 1938. Gemarteld door hoofdpijnen. Nu altijd even fit. Landbouw en Veeteelt In het voorwoord in het dezer dagen verschenen prospectus der Kon. Ned Jaarbeurs lezen wij het volgende: Het jaar 1937 heeft bewaarheid, dat de weg, die tot het Economisch Herstel moet leiden, een moeilijk begaanbaar pad bergopwaarts is. Voet voor voet moet elke winst bevochten worden en ook bij een algemeen stijgende tendenz valt het soms zwaar het teruggewonnene ook te behouden. Het scheen wel of Nederland in den aanvang van 1937 met vliegende vaandels en slaande trom de naaste toekomst tegemoet zou trekken; de laatste helft van het jaar heeft weer tot voorzichtigheid en tot ernstigen ar beid gemaand. Het Nederlandsche be drijfsleven is met een ernstigen, vast beraden trek om den mond het jaar 1938 ingegaan Het jaar 1937 heeft in hooge mate de kracht van het Nederlandsche zaken leven gestaald. De daaraan voorafgaan de jaren hadden bij vele industrieelen en zakenmenschen den moed verlamd, de energie verzwakt. De lange duur van de crisis maakte het moed-houden even moeilijk als het stand-houden. De laatste maanden van 1936 en de eerste maanden van 1937 brachten in deze mentaliteit een totale verwildering. De opleving deed in de eerste plaats den moed herleven. Er werd weer aange pakt. Er kwam meer werk. En het werk werd weer loonend. De cijfers van in- en uitvoer geven tot op den huldigen dag een bevredigend beeld. Niettegen staande de snelle opleving door inter nationale invloeden werd geremd, bleef in de zakenwereld een ondergrond van vertrouwen en een rekening houden met betere verhoudingen in de naaste toe komst Ditzelfde vertrouwen kenmerkt de voorbereiding der Voorjaarsbeurs 1938, welke van 15 tot en met 24 Maart te Utrecht wordt gehouden. In gegn jaren is de belangstelling voor deelneming zóó groot geweest en van zoo veelzijüigen aard. De nieuwe machinehal ter grootte van 2700 M2 grondvlakte wordt voor de eerste maal in gebruik genomen en des niettegenstaande moet op het Vreden- burg in zijn heelen omvang voor pavil joens en expositieruimte beslag worden gelegd. In de drie jaarbeursgebouwen waren korten tijd nadat de inschrijving opengesteld was, eenige verdiepingen reeds dusdanig door de oude deelnemers bezet, dat groepen van nieuwe deel nemers naar andere verdiepingen moesten worden overgebracht. Alles wijst erop. dat van de 38ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs een zeer in tensief gebruik zal worden gemaakt. De bijzondere tijdsomstandigheden brengen het economisch nut van het Jaarbeurs- intermediair weer sterk naar voren. Daar is in de eerste plaats: het per soonlijk overleg tusschen den producent en den wederverkoopertechnisch en commercieel wijzigen zich tegenwoordig de verhoudingen zóó snel en zóó onver wacht, dat tal van zaken niet tot stand kunnen komen dan door mondelinge onderhandeling. Daar is in de tweede plaats: de aan wezigheid van het product. Op elk ge bied van den handel doet zich het ver schijnsel der. specialisatie voor: men moet om als wederverkooper het handels artikel te leeren kennen, technisch vóór gelicht worden; men moet, om als weder verkooper een voldoenden omzet te halen, over een groot aantal Variëteiten, over een veelzijdig samengestelde ver koopcollectie beschikken. De aanwezig heid ter jaarbeurs van de meest uitge breide collectie monsters bevordert den meest doordachten inkoop. Inzonder heid ten opzichte van „nouveauté's" vervult de aanwezigheid van het artikel eenvoorname rol. Daar is ten derde: de gemakkelijke oriënteering ten opzichte van de markt positie van het oogenblik. In dit op zicht toont het jaarbeurs-intermediair zijn zuiver beurs-karakter. Het samen komen van een groot aantal koopers en verkoopers uit alle deelen van het land en ook van uit het buitenland die zich allen groepsgewijze concentreeren in bepaalde bedrijfstakken, werkt een uitwisseling van inzichten en ervaringen in de hand, welke van grooten invloed is op het zakendoen in het algemeen Daar is ten vierde: de gelijktijdigheid „Ik werd gemarteld door hoofdpijnen; dikwijls werd ik er zelfs duizelig van. Na een serieuze proef met Kruschen Salts werd ik echter een ander mensch. De hoofdpijnen en duizeligheid ver dwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altijd even fit, vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt". G. F te C. Hoofdpijnen beginnen meestal wan neer Uw afvoerorganen onvoldoende werken en zoodoende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer inwendige organen, waardoor U spoedig vrij zult zijn van hoofdpijnen, vermoeidheid en allerlei kwaaltjes ont staan door onzuiver bloed. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voorkomt. (31) van een groot aantal opdrachten. Na afloop van een jaarbeurs kan de in dustrieel, zoowel door de direct ge plaatste orders als door de aangeknoop te relaties zich een oordeel vormen om trent de mogelijkheden van den afzet in de naaste toekomst. De fabrikant kant zijn productie- proces dus onmid dellijk daarnaar inrichten en hetzij stag natie in levering, hetzij het maken van onverkoopbare voorraden voor een groot deel voorkomen. Voor den deelnemen- den fabrikant en voor den bezoekenden wederverkooner brengt het inschakelen van de Nederlandsche Jaarbeurs gewii 1 Jaarbeursdeelneming eischt voorbe reiding. De stelselmatige, regelmatige propaganda der Nederlandsche Jaar beurs heeft na jaren van intensieve be werking der Nederlandsche zakenwerelc tot gevolg gehad, dat men thans kar. aannemen: Iedere serieuze Nederland sche zakenman bezoekt de jaarbeurs te Utrecht De industrieel of importeur,- die aan de Nederlandsche Jaarbeurs deelneemt, neeft derhalve gelegenheid in korten rijd al degenen in zijn stand te ontmoe ten, die voor den afzet zijner artikelen van belang kunnen zijn. Terdege geve de deelnemer zich dus vooraf reken schap hoe en met welke artikelen ht, oer beurze zal verschijnen. Jaarbeurs deelneming eischt van te voren ernstig overleg. Vanwaar dikwijls het verschil in bereikte resultaten door den éénen deelnemer of door den anderen, in de zelfde branche, op dezelfde verdieping? Aan de wijze, waarop ieder der beide deelnemers zijn taak als verkooper tei jaarbeurs opvat Zoodra Gij besluit tot deelneming bereidt U van stonde af degelijk op uw deelneming voor De catalogus is een blijvend bezit. Het is daarom zaak, dat iedere deelnemer zorg draagt voor het verschaffen van de juiste gegeven voor de samenstelling van den catalogus en zich tevens van het advertentiegedeelte bedient voor het bekendmaken van hetgeen hij meent, dat zijn handelsrelaties moeten weten De winkelier heeft ter jaarbeurs het groote voordeel terzelfder plaats en ter zelfder tijd een groot aantal uitgebreide monster-collecties te kunnen beoordee- len en uit een veelheid van offertes de voor zijn zaak beste keuze te kunnen doen. De monsters der goederen zijn ter jaarbeurs aanwezig in grooter ver scheidenheid dan bij welk ander handels intermediair mogelijk is. Daar meer en meer de fabrikanten er een gewoonte van maken hun nouveauté's voor de jaarbeurs te bewaren en er daar het eerste mede voor den dag te komen, is voor een winkelier en detaillist, die met zijn tijd wil meegaan, een jaarbeurs- bezoek onvoorwaardelijke eisch. Geen actief zakenman verzuimt dan ook de Nederlandsche Jaarbeurs te bezoeken omdat de ervaring heeft geleerd, dat de jaarbeurs den handeldrijvenden midden stander de gelegenheid biedt zich snel en uitgebreid te oriënteeren teneinde in zijn branche geheel op de hoogte te blijven van wat de naaste toekomst biedt. De deelnemers aan de Neder landsche Jaarbeurs kunnen ter beurze in contact komen met den geheelen Ne- derlandschen handel FAVORIET-KNIPPATROON. Nr 977 J Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Ook U kunt slank lijken, mevrouw!! Is het u ook wel eens opgevallen, mevrouw, dat de eene keer een dame iit uw kennissenkring veel slanker lijkt ian een andermaal? En hebt u er wel :ens over nagedacht, hoe dat komen '.OU? Nee? Wel, de oplossing van dit schijn bare raadsel ligt in de japonnen, die de bewuste dame op die verschillende tijd stippen gedragen heeft. De coupe van 3en japon immers is van wezenlijk be lang voor uw verschijning. Wij brengen hier een jurkje, dat ook u, mevrouw, slank zal maken De gedrapeerde hals en de ruimte jan beide zijden in het voorstuk ca- noufleeren Uw breedte, terwijl de aan gesloten rok, die naar onderen toe een veinig klokkend uitloopt, de heupen 'mal doet lijken. De mouw vertoont lechts een weinig ruimte aan den •chouder, maar is verder geheel aange- iloten. De japon wordt op den rug lichtgemaakt met een.paar kleine, met tof overtrokken knoopjes Van zijde, zoowel als van wollen stof, al dit model goed voldoen Men heeft 3 metér wollen stof van 130 •M of 4*/2 M zijde van 90 cM breedte toodig Het patroon is te ^rkrijgen in maat 16: bovenwijdte: 107 cM; taillewijdte: ")0 cM en heupwijdte: 120 cM. Door het il of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van "«nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 5§419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Wat eten we eiken dag? ZONDAG Champignonsoep, varkensfricandeau lof, aardappelen, custardvla met rozijnen MAANDAG Vleeschpudding, kerrysaus, lint- macaroni, bietensla, fruit DINSDAG. Osselappen, roode kool, aardappelen, rijst met appelmoes WOENSDAG Rollade, spruitjes, aardappelen, fruit DONDERDAG Jachtschotel, havermoutkoekjes met gestoofde peertjes VRIJDAG Windsorsoep, gekookte schelvisch aardappelen met botersaus, gestoofde winterwortelen ZATERDAG Stamppot van zuurkool met aardap pelen en spek, fruit vTeeschpudding 500 Gr (1 pond) vleeschresten, 1 ei peper, nootmuskaat, 2 theelepels Mag gi's Aroma, 1 eetlepel gehakte peter selie, een gehakt uitje, 200 Gr koude ge Kookte aardappelen, ongeveer 1 dL. ove* gebleven jus of melk, boter Hak of maal het vleesch fijn, ver meng het met het geklutste ei, de ju. of melk, de fijngewreven aardappelen Je peterselie, het uitje, de peper, d^ ïootmuskaat en de Maggi's Aroma. Be jmeer een warme puddingvorm me. ooter, bestrooi hem met paneermee^ Joe er het mengsel in, sluit de vorm ei. Kook de pudding 1 y2 uur in een pai met kokend water, zóó, dat het watei in de pan onder de rand van de dekse. van de vorm blijft. Stort de pudding op een verwarmde schotel en presenteer ei de kerrysaus bij Kerrysaus V2 L water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, 40 Gr tarwebloem, 50 Gr boter, 1 theelepeltje kerry, 1 uitje Laat op een zacht vuur het gesnip perde uitje in de boter gaar smoren, strooi er de bloem en de kerry in en iaat die een oogenblik mee fruiten. Giei bij dit mensel langzaam en steeds roe rende den Maggi's Bouillon. Laat de saus even doorkoken en giet ze dan door een zeef in de sauskom, zoodat de ui achterblijft Hoe wascht men het) best een vacht? Meet de lengte en breedte van de vacht (alleen van de huid, dus de achterkant van de vacht). Dit is noodig om de vacht, wanneer deze mocht krim pen bij het drogen, weer op de juiste maat terug te brengen. Maak een Radionsop als volgt: doe de vereischte hoeveelheid Radion in een kom (1 pakje is voldoende voor ca 30 liter sop). Voeg dan koud water in kleine hoeveelheden toe. Goed roeren om klonteren te voor komen:. Dan koud water bijvoegen om een melkachtige vloeistof te verkrijgen De Radion-oplossing dan bij het wasch- water voegen, hetwelk men gereed gezet heeft in een groote teil. Het water mag iets lauw zijn Men wascht nu de vacht in de teil; eerst bewerkt men de achter kant met een hard borsteltje, dan keert men de vacht om en wascht met de handen door de haren, precies alsof men hoofdhaar wascht. Mocht de vacht zeer vuil zijn, geef dan nog een tweede Radionsop. Na deze bewerking spoelt men de vacht terdege uit, zoodat geen zeepdeelen meer aanwezig zijn. Heeft men een wringer, haal de vacht hier dan even door, doch zorg ervoor, dat de haren niet tusschen de assen komen Beschikt men niet over een wringer knijp dan zooveel mogelijk water uit de vacht met de handen. Hang het stuk in den wind te drogen, niet in de zon, over een roncïe lat. Tijdens het drogen schudt men de vacht af en toe wat op, ten einde de haren wat los te maken. Is de vacht droog, borstel de haren dan nog eens goed na met een harden, drogen borstel en U zult verrukt zijn over het resultaat. Bemerkt men, wanneer de Hoe staat het met de gezondheids toestand van den bodem? Wie de door hem gekweekte gewassen gejdurende haar ontwikkeling goed gadeslaat, zal bemerken, dat de cultuur planten over het algemeen een weer spiegeling geven van den gezondheids toestand des bodems. Ondanks grond- oewerking en bemesting bevredigt de groei der gewassen vaak niet. Afgezien /an de mogelijkheid, dat klimatologi sche invloeden een rol kunnen spelen en dat niet altijd gezond zaai- en poot- goed gebruikt werd, is de onbevredigen de ontwikkeling der gewassen meest aan de minder goede gezondheidstoestand van den bodem te wijten, m.a.w. de grond is ziek Wij willen hiermede niet beweren, dat in alle gevallen aan zieke aarde gedacht moet worden. Ook ziektekiemen en schadelijke organismen (zwammen, bac teriën) kunnen in den bodem aanwezig zijn en daardoor ziektegevallen door in fectie doen zptreden. Men denke slechts aan knolvoet bij kool, aardappelschurft, zwartbeenigheid e.d. Verder bestaat nog de zgn bodem- moeheid, waardoor de gewassen, on danks alle goede cultuurzorgen, op den Juur toch niet gedijen. Dit verschijnsel /indt men meestal in kleine moestuinen en op kweekerijen, waar jaren achter- jen eenzelfde gewas op dezelfde plaats wordt geteelt. Oordeelkundige vrucht- wisseling is in zoo'n geval noodig om weer een goed gewas te krijgen In de meeste overige gevallen is de minder goede groei der gewassen een gevolg van bodemverzuring. Men vindt dit verschijnsel niet alleen in stads tuinen en op kweekerijen, doch even goed op bouw- en grasland De oorzaak der bodemverzuring is niet in alle gevallen gelijk. Wanneer de ak kers niet met een geringe helling naar greppels en slooten afloopen zoodat s winters en in het voorjaar, doch ook in den zomer tijdens regenperiodes het overtollige water niet vlug genoeg kan wegkomen, dan vormen zich vochtige ilekken, waar de cultuurgewassen op Jen duur niet gedijen. Heel goed kan nen dit op grasland aan de afwijkende deur zien. Naast slechte grassen ver ehij nen op zulke plaatsen verschillen- le onkruiden, zooals zuring, koekoeks bloemen, biezen e.d., terwijl waarde volle weidekruiden, zooals klavers, ver- lwijnen Door goede drainage en het maken /an flinke greppels, heeft men een middel aan de hand om den bodem weer droog te leggen, hoewel daarmede ue bodemzuurheid nog niet verdwenen Is. Dit kan men verhelpen door het toe- menen van kalkmeststoffen (gebluschte mik, mergel, schuimaarde e.d.) en van .aikhoudende meststoffen (kalkammon mipeter, kalksalpeter en vooral slakken meel) Ook kan het gebeuren, dat de onder- rond zoo hier en daeen harde laag je vat, welke in natte tijden het water jeiet naar den ondergrond, te zakken, oer wijl bij aanhoudende droogte het oodemvocht niet naar boven kan stijgen en ter beschikking van de planten wortels komen. Op zulke plaatsen wordt je bovenste aardlaag ziek en het is be grijpelijk, dat hier de gewassen even min willen gedijen. Zulke plekken heb ben wij meermalen in koren- en aard- ïppelvelden op oude ontginningen aan getroffen. Diepe grondbewerking en ge- ïeel stukbreken van de harde laag is Jan noodzakelijk, waarna door kalk- .ïoudende meststoffen de zuurgraad van Jen bodem weer dient te worden qpge- aeven Eindelijk kan een verkeerde toepas sing der meststoffen de bodem zuur naken. Wie jaar in jaar uit niet anders Jan zuur reageerende meststoffen strooit, zal op den duur den bodem ver giftigen en ongeschikt maken voor het goed gedijen der gewassen. En nu moet nen niet meenen, dat zulks in de prac- Jijk wel mee zal vallen! Vaak bemerkt nen het de eerste jaren niet, doch is Jet eenmaal zoo ver, dat men voor een voldongen feit staat, dan kost het veel noeite de gezondheidstoestand van den jodem weer op peil te brengen. Onge acht nog de financieele schade, //elke nen zich daardoor berokkent. Ook in iit geval is geregeld oordeelkundig ge bruik van kalkhoudende meststoffen een eerste eisch vacht eenmaal droog is, dat deze ge- kronmpen is, dan maakt men de huid net wat sop een beetje vochtig en rekt ieze op. Daar de huid tijdens het dro- en zou kunnen krimpen, spijkert men Jem even vast op een plank (met ko peren spijkertjes), nadat men hierop de juiste maten heeft aangegeven a

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5