«Gesupo Zwartsluis» weet U 5 seconden ALGEMEEN ADVERTENTIE- EN NIEUWSBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrijdag 26 Januari 1936 Ëorslo Blad 52sio Jaargang VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG o Oit nummer verschijnt in een CONTROLEERBARE oplaag van minstens 6700 exemplaren. Sigarenmagazijn M. MAAS, DoGentsche^Floraliëü" IN HEEL NEDERLAND! iGESUPOMabriek (Kragïen Co.)" ZWARTSLUIS Bankiers- en Effectenkantoor van Waesberghe n.v. HULST - AXEL D Ais straks d'Oranjetelg is daar Koopt dan bij MAAS Uw feestsigaar. in de Ko/fie! Advertenties in «DE ZEEUWSCHE KOERIER* zijn méér waard en kosten minder. waar Uw belangrijke papieren liggen? En als er brand komt? Sluit elk risico uit. Neem voor f 5.- per jaar een safe-loket bij het Bankierskantoor VAN WAESBERGHE n.v. te HULST. DE ZEEUWSCHE KOERIER Zetel: OOSTKADE 16, SAS VAN GENT. Telef. 15 (doorverb.) Controleerb. opl. minstens 6700 ex. - Abonnementspr. f 1,75 p. j. fr. p. p. (bij bezorging door agent f 1,50 p. j. of 15 ct. p. mnd.) Advertentiepr. 15 ct. p. r.; bij overeenkomst belangr. reductie. „Koeriertjes" (vraag en aanbod) 50 ct. (8 regels), vooruit betaalbaar. Westkode 100 Sas van Oent. io Men schrijft ons uit Gent: De aanstaande Gentsche Floraiiën, die zich in al hunne heerlijkheid in hei ruim feestpaleis, te midden van ons schoon park, van 14n tot 24n April a.s zullen vertoonen, zuiien ongetwijfeld als een nieuwe, glorierijke gebeurtenis vermeld worden in de annalen van on zen Belgischen tuinbouw, die terecht een algemeen erkende wereldfaam ge niet Weer komt in de herinnering het reeds ver verleden, van 7 tot 16n Febr. 1809, toen een vijftigtal specimen uit het plantenrijk in de eenvoudige zaai van de herberg „Frascati" tentoonge steld werden De Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde te Gent was de eerste in België om vreemde tentoonstellers uit te noodigen, en internationale prijs kampen voor hen in te richten. Zij had nochtans een zeer bescheiden oorsprong Hare wieg was de herberg met lusthof „Frascati" aan het einde van de Cou pure, in de oude wijk van Akkergem te Gent Een tuinier, Cornells Lanckman," de herbergier van „Frascati", vereenigde dikwijls te zijnent geburen, meestal hoveniers, die zich bijzonder op de groententeelt toelegden. Een hunner, Frans Van Cassel, die van een reis naar Engeland teruggekeerd was, vestigde de aandacht van zijne collega's op het voordeel, dat de Engelsche hoveniers behaalden bij de tentoonstellingen, waar zij hunne bloeiende planten heenzonden Hij stelde voor, dergelijke tentoonstel lingen ook te Gent in te richten. Het denkbeeld werd geestdriftig "onthaald door de hoveniers en de liefhebbers, welke een maatschappij stichtten on der voorzitterschap van den heer J. X. Van de Woesteyne, en besloten de Gentsche Floraiiën tot stand te brengen De Koninklijke Maatschappij van Landbouw en Plantkunde, gesticht den 3en November 1808, opende hare eerste tentoonstelling den 7den Februari 1809. Van dat oogenblik af werden jaarlijks een of twee plantententoonstellingen gehouden. In 1814 werd een bijzondere tentoonstelling ingericht ter gelegenheid van het Congres te Gent, waarin de vrede tusschen Engeland en de Ver eenigde Staten gesloten werd In 1815 verliet de maatschappij haar lokaal „Frascati, en vestigde zich in de herberg „In de Zaal Flora", Holstraat, onder het beheer van den nieuwen voorzitter, den heer Ch. Van Hulthem, den stichter van den Kruidtuin te Gent, die den heer J. X. Van de Woesteyne opvolgde. Onder dit nieuwe beheer beleefde de maatschappij een schitterend tijdperk Hare tentoonstellingen namen in be langrijkheid toe, en tevens in hoedanig heid. De salon van het Jubeljaar 1834 de maatschappij was toen vijf en twintig jaar oud onder voorzitter schap van Joseph Van Crombrughe. burgemeester van Gent, bevatte 2924 planten. In 1836 werden de hof en het gebouw van het nieuw lokaal, dat groote afmetingen had, en waaraan de EERSTE SOORT KOFFIESTROOP. Verbetert geur en smaak en geeft besparing. Opgericht 1897 Tel- 381 naam van „Casino" gegeven werd, in gewijd; den 12den Maart 1837, werd daar de eerste internationale bloemen tentoonstelling gehouden, die meer dan tweeduizend planten omvatte. Van dat oogenblik af volgden om de vijf jaar, in het „Casino" de groote internationale tentoonstellingen, waaraan bloemisten en liefhebbers van heel de wereld deel namen, elkaar op Vanaf 15den tot 18den Maart 1839 werd de eerste vijfjaarlijksche tentoon stelling geopend, die tot onze dagen on afgebroken voortgezet wordt. Van dien tijd af zetten de leden van de jury hunne handteekening in het gulden boek van de maatschappij. Men treft er de namen aan van de beroemdste tuin bouwkundigen der wereld De voorzitters, die na Joseph van Crombrughe kwamen, waren de heeren Papejahs de Morchoven, baron Heyn- drickx, Victor van Hecke de Lembeke, de Ghellinck de Walle, graaf Karei de Kerckhove de Dentergem, burgemeester van Gent, Hypolyte Rollin, oud-minister van Openbare Werken, graaf Oswald de Kerckhove de Dentergem, oud-gouver neur van Henegouwen, de procureur- generaal Alexis Callier, en sedert 1925 graaf André de Kerckhove de Denter gem, eere-gouverneur van Oost-Vlaan- deren, oud-senator en gezant van België te Parijs De opsomming van deze reeks van merkwaardige personaliteiten doet het verleden van deze schoone maatschap pij uitkomen, en getuigt van hare be langrijkheid in den loop van verschil lende stadia van hare geschiedenis De tentoonstellingen, allen geopend door den Koning en de Koninklijke Familie, hebben zich onderscheiden door prachtige verzamelingen van planten van verschillende soorten, alsook door ontelbare inzendingen, waarbij de Gentsche bloementeelt zich door hare voortreffelijkheid steeds onderscheidde. De honderdjarige tentoonstelling in 1908, de laatste die in het „Casino" ge houden werd, overtrof in wonderpracht al wat tot op dat oogenblik op gebied van tuinbouw was bereikt geworden. En nochtans, die welke sedertdien plaats hadden in 1913, 1923, 1928 en in 1933 in het Feestpaleis, waarvan de eerste samenviel met de groote Wereldtentoon stelling te Gent, waren niet minder schitterend De nationale tuinbouw, die veel door den oorlog en de gevolgen ervan te lij den had, heeft fier de leiding genomen. De Floraiiën van 1938, die zooals men weet, in het Feestpaleis van het park (17) gehouden worden, beloven een groot succes te zijn, trots de crisis, die zich in den tuinbouw bijzonder liet gevoelen. Het Beheer van de Koninklijke Maat schappij van Landbouw en Planten kunde te Gent, houdt zich sedert bijna twee jaar bezig met de inrichting van deze belangrijke bloemententoonstelling Reeds thans staat het vast, dat de Belgische deelneming omvangrijker zal zijn dan in 1933; de bloemisten van Gent en omstreken zijn voornemens, de groote hall van het Feestpaleis te her scheppen in een reusachtig perk van Azalea's, de plant, die, zooals bekend is, een der gloriën vormt van de Gentsche bloementeelt. De Fransche, Britsche, Italiaansche en Nederlandsche inzendingen zullen eveneens zeer belangrijk zijn. Voegen wij hier nog bij, dat de zaal „Warme Broeikas" genaamd, zooals in 1933 een heerlijk mooie en kostbare orchideeën- verzameling zal bevatten, dan is stellig de verwachting gewettigd, dat de Floraiiën van 14 tot 24 April a.s duizen den Belgische en buitenlandsche be zoekers zal trekken Bijzondere maatregelen werden door het Comité voor Organisatie getroffen, opdat de bezoekers het Feestpaleis ge makkelijk zouden kunnen binnentreden, en de tentoongestelde planten en bloemen bewonderen (177) Want Sunlight Zeep is letterlijk voor alles even voortreffelijk, of ik er nu het gewone witte goed mee was, of het fijnere goed, alles wordt even prachtig. En dan is Sunlight Zeep zulk een onmisbare hulp voor allerlei andere werkjes in huis. Sunlight Zeep biedt werke lijk het beste, wat op zeepgebied te krijgen is, tegen een ongekend lage prijs. Daarom alléén Sunlight Zeep en nooit zeep van onbekende herkomst. 110 80

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 1