Crisis-maatregelen Parafix Enveloppen De Zeeuwsclie Koerier De Zeeuwsche Koerier Wie wordt Lady Letchford? Kroniek van de week Provincienieuws FEUILLETON GRIFTSTRAAT 46 AMSTERDAM (Zuid) en, stekken niettegenstaande de tem peratuur van de kas zelf hiervoor te laag is 6 Een nauwkeurige begrenzing van de temperatuur is mogelijk. Men behoeft dan slechts een regelaar in te schake len, die er voor zorgt, dat de tempe ratuur niet beneden een bepaald mini mum daalt. Hierdoor heeft men het in de hand om de cultures sneller te laten verloopen. Zoo werden b.v vanaf No vember tot April in een zelfde tablet na elkaar drie maal rozencopulaties ge kweekt, en daarna nog Chrysanten, Hortensia's en Amerikaansche Anjers gestekt BINNENLAND. De Nederlandsche bisschoppen hebben bepaald, dat alle categorieën van RK verplegenden behooren. georganiseerd te zijn in den Ned.RK Bond van Ziekenver plegenden H K H Prinses Juliana is Zaterdag jl van het ziekenhuis in Amsterdam naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. Ook H M de Koningin, Prinses Armgard eh Prins Aschwin kwamen daar Zaterdag avond aan J- Z. K. H Prins Bernhard is Woensdag op het paleis Soestdijk teruggekeerd De Nationale Levensverzekering Bank maakte in twee jaar een productie van f 100 millioen De a.s blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis Naar aanleiding van ingekomen ver zoeken van vereenigingen, Oranje-» Comité's e.d. om voor de feestelijkheden ter eere van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin om vrijstelling van muziek-auteursrecht, deelt het Bureau voor Muziekauteursrecht (Buna) te Amsterdam mede, dat aan die ver zoeken niet kan worden voldaan Afschaffing bodekosten voor telegrammen Opheffing locaal telegramtarief Met ingang van 1 Januari 1938 zijn de bodekosten, vallende op de bezorging van telegrammen in Nederland, buiten den kosteloozen bestelkring der tele graafkantoren en -stations bij wijze van proef geheel voor Rijksrekening ge nomen Eveneens is dit het geval met de extra-kosten voor bezorging van een telefoonoproepbericht buiten den koste loozen bestelkring Met ingang van denzelfden datum is, eveneens bij wijze van proef, 't verlaagde tarief voor locaaltelegrammen afge schaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsch telegram berekend BUITENLAND. Naar gemeld wordt, zal Hitier op 6 Mei een tegenbezoek brengen aan Mussolini Automatiseering van de ttelefoon in Naar aanleiding van een schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de Directeur-Generaal der PTT geantwoord, dat de belangen van Z. Vlaanderen ten aanzien van de tele fonische verkeersbehoeften zijn volle aandacht hebben Daarom is dan ook ter waarborging van een vlotte afwikkeling van het toe nemende telefoonverkeer van en met dat gedeelte van het land, besloten te door CHARLES GAR VICE 62) Misschien zoudt u zoo goed willen zijn, een glas wijn voor hem mee te ne men, als ik het tot aan de deur voor u draag? vroeg May Met genoegen, antwoordde hij, en ze liepen de hall door May gaf hem het glas wijn en ging terug, maar vóór ze den salon bereikt had, hoorde ze een scherpen kreet van schrik. Met één sprong was ze bij de deur van de bibliotheek; maar mijnheer Boxall stond met den rug ertegen en hield haar terug Neen neen! zei hij; in Godsnaam, ga niet naar binnen! Mijn vader! hijgde May Uw vader isis erg ziek. In 's hemels naam, wees kalm Ditdit is ver- Schrikkelijk! Weest u kalm, juffrouw Ter Neuzen een nieuwe telefooncentrale te bouwen, van welke gelegenheid ge bruik gemaakt wordt om het locale net aldaar te autómatiseeren. De gereed koming van dit werk kan tegen 1940 worden tegemoet gezien Het is echter tot zijn leedwezen voors hands niet mogelijk het interlocale tele foonverkeer van en. met Zeeuwsch- Vlaanderen in de automatiseering te betrekken De doorvoering van de automatiseering van geheel Zeeland toch is een vraag stuk, dat niet gemakkelijk is op te los sen, omdat daarvoor o.m door de breede vaarwateren van die provincie kabels van groote capaciteit gelegd dienen te worden De bepaling van de capaciteit en de bepaling van de juiste plaats, waar de kabels gelegd dienen te worden om te gen storingsoorzaken beveiligd te zijn, vereischt een diepgaand onderzoek, waarmede veel tijd gemoeid is Daarbij komt, dat, wordt eenmaal tot de automatiseering van de telefoon in Zeeuwsch-Vlaanderen overgegaan, deze met het oog op de excentrische ligging van dit ressort in zijn geheel moet worden ter hand genomen Vorenstaande overwegingen hebben er toe geleid de automatiseering van Z. Vlaanderen ter hand te doen nemen in de jaren 1941 tot en met 1943 Met het oog op de gewenschte regel matige uitvoering van het automati- seeringsplan van Nederland, bij de sa menstelling waarvan mede bedrijfseco nomische overwegingen hebben gegol den, en dat, naar het zich laat aanzien, in 1946 geheel voltooid zal zijn, kan vorengenoemd tijdstip bezwaarlijk wor den vervroegd HANDELSREGISTER Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen hadden de volgende nieuwe inschrijvingen plaats: Bakkerij J M Neve, St Jansteen; J van Damme, IJzendijke, handel in en export van aardappelen; J C de Dob- belaere, IJzendijke, garagebedrijf; Fa J G de Groen en Zoon, Ter Neuzen, tim mermansbedrijf; P Hooftman, Breskens, Boulevard 17, kruideniers- en manufac turenzaak enz; Josephus Marcel, Honte nisse, timmerman en kuiper; K Kaijser, Ter Neuzen, grossier in biscuits enz; Magazijn „De Zon" Oostburg, Brouwerij straat 24b, handel in manufacturen enz I J Schijve, Nieuwvliet, installateur, zadelmaker enz; Gebr van Steenberge, Philippine, aannemers; Zonnevijlle en De Sutter, Oostburg, Violestraat 6, meubelmakerij en stoffeerderij Wijzigingen D Audenaerde en De Ruijter en Co., Koewacht; P Bareman, Zaamslag; Boek handel en Stoomdrukkerij D H Littooij Azn., Axel; C J de Bree-van der Peijl, Ter Neuzen; I P Casteleijn, Ter Neuzen; J Huijssen-Dieleman, Ter Neuzen; A J Klaassen, Ter Neuzen; D H Littooij Azn Ter Neuzen; „Nieuw Londen", Axel; R Platteeuw, Ter Neuzen; A J Risseeuw, Groede; A Schijve, Nieuwvliet; Van der Sloot's» schoenmagazijn' en reparatie- inr., Ter Neuzen; A de Taaije, Eede; E van de Vijver, Sluis; A Wagenaar en Co, St Jansteen; De Zeven Gebroeders, Ter Neuzen De „Schelde" te Vlissingen gaat twee nieuwe mailbooten voor de „Zeeland bouwen SAS VAN GENT P.T.T.-Kantoor Sas van Gent Op den eersten werkdag, volgende op den dag van de binnenkort te verwach ten geboorte van een Prins (es) zal dit kantoor voor den postdienst gesloten Ik ben heel kalm, zei May met witte lippen; heel kalm. Er is iets gebeurd Ik moet naar hem toe. En dat zal ik ook doen. U moet me niet tegenhouden Wel hij aarzelde uu belooft me, dat u niet zult gillen? De bedien den. May knikte toestemmend hij liet haar door en ging achter haar aan naar binnen, de deur sluitend en op slot draaiend. Het eerste oogenblik kon May niets onderscheiden toen zag ze een onbeweeglijke gedaante languit op het haardkleedje liggen, en met een onderdrukten kreet wierp ze zich op haar knieën naast hem Sst hijgde Boxall. Licht zijn hoofd wat op. Och nee, het heeft geen nut. In Godsnaam, wees kalm, juffrouw Dalton. Hij is.... hij is.... Ik weet het, zei May. Hij is stervende! De dokter! Binnen vijf minuten was het heele huis in rep en roer maar op een ge heimzinnige, geruischlooze manier, want May wilde tot eiken prijs voor komen, dat haar slapend zusje gewekt zou worden. De dokter kwam, de deur zijn om 12.30 De avondbestelling heeft op dien dag niet plaats. Gelegenheid tot afhalen van correspondentie van 18,30-19 uur Voor den telegraaf- en telefoondienst blijft het kantoor geopend als op werk dagen Het Centraal girokantoor in den Haag zal dien dag geen afrekeningen ver zenden Burgerlijke stand. Week van 26 tot en met 31 December '37 Huwelijks-aangiften. 30 Dec Cerylles Eduardus Fermont, 30 jaar, wonende te Ter Neuzen en Antoinette Meeusen, 23 j Geboren. 26 Dec Lilian Gaby, dochter van Arthur Lievin de Pauw en Marietta Ludovica Gabriella van den Abeele Loop der bevolking Aangekomen. E M G De Buysscher, zonder beroep van Moerbeke B E Weemaes, garagehouder van Hon- tenisse W A de Bruijn en gezin, hoofd eener bijzondere school van Roosendaal c.a. C M van Steen, zonder beroep van Roosendaal c.a E Voet, zonder beroep van Amsterdam J G Wijnands, religieuse van Breda J Heida en gezin, schipper van Har- lingen Vertrokken: V A de Vleesschauwer en gezin, land bouwer naar Bouchaute (B) JAM Janssen, dienstbode naar Bou chaute (B) De loop der bevolking dezer gemeente over 1937 was als volgt: Bevolking op 31 December 1936: 1628 m., 1635 vr. totaal 3263 vermeerderd met: ..geboorten in de gemeente 23 m., 24 vr. totaal 47; geboor ten buiten de gemeente 2 m., 3 vr totaal 5; vestiging 108 m., 135 vr totaal 243 verminderd met: overlijden in de ge meente 4 m., 11 vr totaal 15; overlijden buiten de gemeente 4 m., 2 vr totaal 6: vertrek 113 m., 124 vr totaal 237 alzoo vermeerderd met: 12 m., 25 vr totaal 37 Bevolking op 31 December 1937: 1640 m., 1660 vr totaal 3300 Levenloos aangegeven: 3 Gesloten huwelijken24 Ingeschreven echtscheidingen: 1 Geborenen niét behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente: 1 v. Overledenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente: 1 m TER NEUZEN Loop der bevolking over 1937 Geboren 121 m., 113 vr. totaal 234. Gevestigd 229 m., 285 vr. totaal 514. Overleden 52 m., 55 vr totaal 197ver trokken 251 m., 333 vr. totaal 584 31 December 1936 5685 m., 5613 vr., totaal 11298 31 December 1937 5732 m., 5623 vr. totaal 11355 Bevolkingstoename 47 m., 10 vr. Totaal toename 57 In de gemeente geboren die elders woonplaats hadden 10 m., 5 vr., 15 totaal In de gemeente overleden die elders woonplaats hadden 18 m., 14 vr., 32 totaal Elders geboren die in deze gemeente woonplaats hadden 5 m., 1 vr., 6 totaal Elders overleden die in deze gemeente woonplaats hadden 4 m., 1 vr., '5 totaal Levenloos aangegeven 1 Aantal voltrokken huwelijken 102 Aantal echtscheidingen 1 WESTDORPE Werkloosheid* Aantal werkloozen 149 werd gesloten zelfs voor haar en de stilte keerde terug. Een stilte, die eindelijk verbroken werd door de lang zame voetstappen van den dokter, die naar den salon kwam en de koude hand van het meisje in de zijne nam Lief kind, zei hij hij was een oude man, die zelf dochters had kun je een groot verdriet dragen? Alles is voor bij, kind, je vader is gestorven Ze gaf geen geluid, maar zat hem met onnatuurlijk-groote oogen aan te staren Dood bracht ze eindelijk uit Ja, zei hij. Toen voegde hij er rustig aan toe: Je hoeft niet bang te zijn. Het is niet het ergsteik bedoel Het ergste? Wat wilt u daarmee zeg gen Niets, niets. Ik bedoel, het was een hartverlamming. Ik heb uw vader maan den geleden gewaarschuwd, dat elke plotselinge opwinding gevaarlijk kon zijn. Die plotselinge opwinding is blijk baar gekomen en.en ik blijk gelijk ge had te hebben Wat moet ik beginnen, kreunde ze Ga naar je kamer, kindlief, zei hij Loop der bevolking, Gedurende de week van 30 Dec.-6 Jan 1938 Ingekomen: Hendrik Voorhans van Middelburg Wilhelmus Johannes van Unen met gezin van Sas van Gent In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege In verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door hel Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 17 Dec Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 17 Dec Denaturatie van fabrieksaard appelen 21 Dec Steun Pluimveehouderij 1938 21 Dec Biggenmerken 21 Dec Schetsing kalveren na 1 Jan 23 Dec De Boterheffing 24 Dec. Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 28 Dec Biggenmerken 28 Dec Teeltplan Akkerbouw 1938 29 Dec Gewichtsgrenzen kalveren 31 Dec Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 4 Januari Biggenmerken 6 Januari De Boterheffing ONTVANGEN: Een nieuwe zending De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT Abonneert U op met Nieuws-bijvoegsei. U ontvangt dan geregeld, elke week: 1. Ons advertentieblad, met belang wekkende aanbiedingen, waarbij een ieder belang heeft; 2. een Nieuwsbijvoegsel met het voor naamste nieuws uit binnen- en buiten land, een boeiend feuilleton, artikelen over duivensport, land- en tuinbouw, het bereiden van maaltijden, knip patronen, kerknieuws, enz. enz. De abonnementsprijs bedraagt vanaf 1 Januari 1938: Voor adressen, die door onze bezorgers, kunnen worden bediend: f 1,50 per jaar f 0,80 per halfjaar 15 ct per maand franko per post f 1.75 per jaar voor België f 2,50 per jaar Een abonnement op het GEMEENTE- RAADSVERSLAG VAN SAS VAN GENT (alleen verkrijgbaar voor jaarabonné's) kost met ingang van 1 Januari 1938: voor adressen, die door onze bezor gers kunnen worden bediend, f 1,25 per jaar Een abonnement op De Zeeuwsche Koerier met Nieuwsbijvoegsel en Raads- verslag kost met ingang tan 1 Januari 1938: voor adressen, die door onze be zorgers kunnen worden bediend, f 2,00 per jaar franko per post f 2,50 per jaar voor België f 3,50 per jaar Eerste klas afwerking en zeer lage prijzen. TEEKENAAR RECLAME ONTWERPEN 15 wordt gelezen om de reclame aanbiedingen, die er in voorkomen. Dat is voor adverteerders toch de hoofd zaak vriendelijk. Ik heb om mevrouw Turner getefoneerd. Ze is een goede kennis van jullie, niet waar? Is er nog iemand an ders het een of ander familielid? May schudde het hoofd. In haar ver bijstering dacht ze zelfs niet aan Heron Neen, er is niemand anders, zei ze. Niemand op de wijde wereld. Wat moet ik beginnen? De oude dokter liet haar wijselijk een paar minuten alleen om wat tot be daren te komen. Toen hij terugkwam was ze rustiger dan ooit en hij zag, dat ze geschreid had Een oogenblik later werd behoedzaam de deur op een kier 'geopend en de heer Boxall trad schuchter binnen. Wenscht u mij misschien te spreken? vroeg hij, zenuwachtig en aarzelend Wilt u me misschien zeggen, wie u bent, mijnheer Boxall? vroeg May een voudig Ik ben uw vaders vertrouwde klerk juffrouw Dalton. Ik meende, dat u dat wist Neen. Neen, vader sprak nooit met mij over zaken. Maar wanneer u zulk een vertrouwd vriend van mijn vader was, wilt u me misschien toestaan, u om raad te vragen. Wat zal ik beginnen? Ikik weet niet. wat er allemaal ge daan moet worden; 't is zoo onver wacht en.en zoo vreeselijk Ja, zei hij hoofdschuddend. Ik vrees, dat er op het oogenblik niet veel te doen valt. Ik heb getelegrafeerd om mijnheer Blake. Het was al afgespro ken, dat mijnheer Dalton's advocaat morgenochtend hier zou komen Al afgesproken? vroeg May, niet be7 grijpend Ja dat wil zeggen er waren ge wichtige zaken te behandelen Mijnheer Boxall, zei ze, ik kan de ge dachte maar niet van me afzetten, dat mijn vader in ernstige moeilijkheden verkeerde. Ik heb hem nog nooit zoo ge zien als hij er vanavond uitzag. En van morgen ging hij nog even opgeruimd weg als altijd. Wat er iets, dat hem hinderde? Ja, er waren eenige moeilijkheden, juffrouw Dalton, zei hij, na een oogen blik aarzelen; groote zakenlui hebben altijd heel wat zorgen aan hun hoofd Het waren geen gewone zakelijke be-

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 8