De Zeeuwsche Koerier No. 4177 Vrijdag 7 Januari 1938 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De Vestigingswet Kleinbedrijf. Een geschenken-actie voor de nieuwe KHO-studio. VOOJ9 (SO rot won Uw vriendinnen -en kennissen Landbouw en Veeteelt VERLICHT EXAMEN VOOR OUDERE MIDDENSTANDERS Door de onderwijscentrale van de Ned RK. Middenstandsbond te 's-Graven- hage is medegedeeld, dat het Handels onderwijs, verband houdend met de Vestigingswet Kleinbedrijf, momenteel ressorteert onder het Departement van Onderwijs Om de oudere middenstanders tege moet te komen is bepaald, dat een speciaal verlicht examen zal worden ingesteld, waaraan zal kunnen worden deelgenomen door personen, die op 1 Juli 1938 de leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. De gelegenheid voor het af leggen van dit examen zal slechts be staan gedurende een overgangstijd van 3 jaren, nadien zullen betrokkenen eventueel de volledige examens dienen af te leggen. Bij slagen ontvangen de candidaten het gewone diploma met rijkshandteekening. Het behoeft geen nader betoog, dat het afleggen van dit examen voor reeds gevestigde middenstanders, die voor het feit kunnen komen te staan, dat zij hun zaak naar een andere plaats dienen te verplaatsen, ofwel in eeh an dere branche willen beginnen,, van buitengewoon groot belang is te achten Immers, wanneer in een dergelijk geval de Vestigingswet van toepassing is ver klaard, zullen zij o.a aan den eisch „Handelskennis" hebben te voldoen. En wat dan? Om hierin tegemoet te komen, heeft naar wij vernemen, het Bestuur van de RK Middenstandshandelavondschool te Sas van Gent besloten, bij voldoende deelname, een speciale cursus in te richten, die de opleiding voor dit exa men verschaft Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Binnen enkele maanden zal de nieuwe studio van den KRO., welke in Hilversum gebouwd wordt, in gebruik komen. Met man en macht is eraan ge werkt, om dit zeer moderne gebouw te doen beantwoorden aan den opzet, die er van het begin af geweest is, een prima studio, berekend op de toekomst, technisch uitstekend geoutilleerd, prac- tisch ingedeeld, maar tegelijk ook een Katholiek monument Korten tijd geleden heeft de Voor zitter van den KRO., Pastoor Perquin, voor de microfoon dat monument in wording besproken. En het heeft op zeer velen diepen indruk gemaakt, dat de Pionier van de Katholieke Radio-be weging in Nederland en men moet er aan toevoegen in de geheele wereld vroeg, het hem mogelijk te maken, om het inwendige van de studio passend te doen aansluiten bij het geheel. Met«het inwendige werd bedoeld een waardige aankleeding, een inwendige en ook uit wendige verfraaiing, een eenvoudige doch kunstzinnige versiering. In het Januari-nummer van den Katholieken Radio-Gids heeft men kunnen lezen, dat tot oordeelen bevoegde deskundi gen: architecten, ingenieurs, technici en bouwkundigen, niet alleen Neder landers, maar ook buitenlanders, na een bezoek aan het bijna voltooide ge bouw er de degelijkheid en de voor treffelijke toerusting van hebben ge prezen. Het moet straks ook waar kun nen zijn, dat evenzeer tot oordeel be voegden over de aankleeding en ver siering, als passend bij het geheel, waar deerend kunnen spreken. Van verschillende zijden zijn er stem men opgegaan om iets te ondernemen ten einde aan den oproep van Pastoor Perquin gevolg te geven. Om versnip pering van actie en practische moeilijk heden, die zich ongetwijfeld zouden voor doen, te vermijden, hebben de verschil lende Diocesane Contact-Commissies voor den KRO direct reeds hier zich be raden om alle goede plannen en voor nemens t-e leiden in de juiste baan Daarom hebben de Contact-Commissies Zag er ernstig ziek uit door rheumatische pijnen Dankbaar voor een goede raad „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheu matische pijnen. Toen hij weer terug kwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behandeling hij "gehad had, antwoordde hij: „Aller lei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeei-d. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal ver anderd en bedankte mjj iederen keer als ik bij hem kwam". Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ontstaan doordat zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stof fen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) van de luisteraars in de verschillende Diocessen zich gewend tot de Besturen van de Katholieke Organisaties. Velen daarvan staan rechtstreeks in contact met den KRO door hun vertegenwoor diging in het Hoofdbestuur, terwijl an dere herhaaldelijk met onzen omroep te maken hadden door de uitzendingen en reportages, die de KRO wijdde aan hun werk. Daar het echter moeilijk zou zijn, direct te bepalen, welk deel van aan kleeding, verfraaiing of versiering zou komen voor de luisteraars in elk Diocees, hebben de Commissies er de voorkeur aan gegeven, op een gemak kelijke wijze geld bijeen te brengen, om daaraan, in overleg met den architect van de KRO-Studio een nadere bestem ming te geven. Op deze wijze zal bereikt worden, dat ons geschenk even represen tatief zal zijn voor onze luisteraars als nuttig voor den KRO Aan ane besturen van organisaties is een kaart gezonden, waarop geiegen- neid is gelaten tot net storten van 5o bijdragen a lü ets. De volgestorte kaart, voorzien van naam en adres der organi satie, wordt opgezonden naar onze postbox, onder gelijktijdige storing van net bedrag op ons gironummer, waarna de kaarten zullen worden genummerd m volgorde van binnenkomen. Wij heb ben het zo geregeld, dat in deze zelfde volgorde vanwege den KRO uitnoodi- gingen zullen verzonden worden, voor net bezoeken van de nieuwe studio. De organisatie, welke d,us het eerst in- rendt is dus verzekerd van een voor beur bij het vaststellen van een datum voor het bezichtigen van de nieuwe KRO Studio, waarvoor de belangstelling uiteraard zéér groot zal zijn. Op deze wijze gelooven de Commissies het be hang van de luisteraars onder dubbel opzicht te dienen. Ten eerste door het •leze gemakkelijk te maken een kleine oijdrage te storten voor de KRO Studio, ben tweede door hen in de gelegenheid Ge stellen, groepsgewijze zich van het oezoek aan het nieuwe gebouw te Hil versum te kunnen verzekeren. Daar als uiterste termijn voor het afdragen van gelden, in verband met de openings- latum, 15 Februari 1938 is vastgesteld, dringen de Commissies er op aan, de toegezonden kaarten zoo spoedig moge- ijk in te leveren. Bovendien zal elke 50ste inzender nog een bijzonder sou venir ontvangen. Wanneer wij bedenken, dat de nieuwe •tudio er zal staan als een monument van Katholiek Nederland ook in de tomende tijden, dat door middel daar- 'an het Katholieke Apostolaat in den aether beter dan voorheen zal kunnen vorden uitgeoefend, dan gelooven wij. iat iedere verdere aansporing om zijn ieel te leveren in deze actie, overbodig nag heeten HT. DON, Voorzitter Diocesane Contact-Commissie in het Bis dom Breda \DVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER rl/n %f—É%aa Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het FAVORIET-KNIP- FAVORIET-KNIPPATROON. No 769: maat 44 Prijzen van deze PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Deux-pièces Elegante deux-pièces, te vervaardigen van wollen stof. De mouw is aan het blousje geknipt. Een paar ingezette plisséstukken verleenen de japon de noodige ruimte. De mouw valt ^enigs zins wijd bij de elleboog. Dit knip patroon is geknipt op maat 44: boven wijdte: 102 cM, taillewijdte: cM en heupwijdte: 110 cM. Door het al of niet aanknippen van naden, 'kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Voor deze deux-pièces heeft men 4.25 stof noodig van 100 cM breedte tailledeel puntig opgeknipt. Ook de bij zonder aardige kraag en de strakke mouw zijn slank kleedend. Het vestje kan men desgewenscht van lichte zijde vervaardigen. Het maken van deze japon vereischt geen speciale handig heid Benoodigd materiaal: 3V2 meter stof van 130 cM breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 cM; heup wijdte: 138 cM en taillewijdte: 100 cM. Door het al of niet aanknippen •/an naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur Als materiaal kan men zijde of wollen stof kiezen. Neemt mep zijde, dan heeft men 6 meter van 90 cM breedte noodig Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van ^^nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en *zijn goedkoop! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Mockturtlesoep, varkensrollade, schorseneeren, aardappelen, abrikozen compote MAANDAG Pikante koekjes, Savoye-kool, aard appelen, fruit DINSDAG. Geldersche worst, stamppot van boerenkool, appelmoes WOENSDAG Kalfslapjes, gestoofde knolselderij, aardappelen, fruit DONDERDAG Biefstuk, gebakken aardappelen, ge stoofde prei, griesmeelpap VRIJDAG Koninginnesoep, gebakken schol, aard appelen, veldsla ZATERDAG Stamppot van aardappelen en appe len, gestoofde peertjes Pikanlfe koekjes Ongeveer 200 Gr vleeschresten, 1 kopje havermout, ongeveer 1 'kopje melk 2 eieren, een klein uitje, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, zout en peper naar smaak, boter Kook.de melk, strooi er de havermout in, laat deze massa even onder. ro^re© doorkoken. Hak of maal het vleesch. maak het uitje schoon, fruit de snippers in wat boter, voeg er de havermout- massa bij en het gehakte of gemalen vleesch. Klop 2 eieren, roer deze er door met de Maggi's Arqma en eventueel nog wat zout en peper. Maak boter in de kpekenpan warm en vorm van het mengsel kleine, platte koekje»: Bak dez-r in de koekenpan aan beide zijden moo: bruin, en dien ze warrm.^p y Stamppot van aardappelen en appelen 1 nu zure appexen, 1 K^aardappejben, pond witte^poone^/200 Gr (2 ons, spek, 15 Giy^out,,4 theelepels Maggis ni'oma Wasch de boonen, laat ze een nacht in ruim water weeken, breng ze den volgenden dag met hetzelfde water aan ue kook en iaat ze gaar worden (onge veer iy2 uur). Zet dan de geschilde, stuk gesneden aardappelen op met zooveei van het overgebleven boonennat, dat ze nalverwege bedekt zijn, voeg er de ge- childe in vierdepartjes gesneden appe len, het in dobbelsteentjes gesneden spek en het zout bij. Leg bovenop de gaar gekookte boonen. Laat alles samen gaar koken (ongeveer uur) en stamp het dan door elkaar. Vermeng de stamp pot op het laatst met de Maggi's Aroma VOOR NATUURLIEFHEBBERS De heer M. B. deelt in het Maand blad Aqua Terra mede: Voor het stoppen van lekkage aan een aquarium weet ik een prachtig middel. Op een der laatste vergaderingen van onze Vereeniging deed de Heer H. D. ons het middel aan de hand om de lekkage te stoppen door de oude stopverf ge deeltelijk weg te krabben en de ruimte dan te vullen met gesmolten rundvet. Een ander lid zei echter, dat het een voudiger en beter is om zonder iets weg te krabben het lek te dichten door van een stukje Sunlight Zeep iets af de krabben en het schrapsel op het lek te doen. De heer D. had hiervan nooit gehoord en de vereeniging lachte eens Toen ik echter een kweekbak in orde maakte, die den geheelen winter droog had gestaan, lekte deze langs de heele voor- en achterruit. Ik waagde er een half stuk Sunlight Zeep aan en het re sultaat was verrassend. Als men zorgt, dat de zeep de stopverf bedekt van glas tot geraamte, houdt het lekken absoluut op. Dit resultaat had ik ook bij een gezelschapsaquarium van 1 meter lang, dat van een nieuwen voedings bodem moest worden voorzien. Bij het opnieuw vullen lekte het ook met straaltjes. Sunlight Zeep bracht weer prachtig uitkomst Ik raad ieder, die lekkage heeft, aan, het ook eens te probeeren; ik ben ervan overtuigd, dat het succes enorm zal zijn (Sunlight Zeep 10 cent per dubbel stuk, kosten dus 2 a 3 cent) (Nadruk verboden.) WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). De toepassing van electriciteit in het Tuinbouwbedrijf Onder dezen titel is een werkje ver schenen, groot 70 bladz., dat alleszins waard is dat tuinders en kweekers er kennis van nemen, waarom we er hier de aandacht op willen vestigen. Het is samengesteld door het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wage- ningen en het Centraal Bureau der Ver eeniging van Directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nederland, te Arnhem, bij welk bureau de brochure verkrijg baar is gesteld Tot nu toe was bij het tuinbouwbedrijf het gebruik van electrische kracht al- ieen voor het oppompen van water al gemeen ingeburgerd. In de laatste jaren zfjn echter door verschillende onder zoekingen eenige andere mogelijkheden in een zoodanig stadium van ontwikke ling gekomen, dat met vrij groote zeker beid kan worden gezegd, dat een rui mere toepassing van de electriciteit in de practijk in vele gevallen aanbeveling zou verdienen. Hiertoe behooren de ver warming van kassen en bakken, de be lichting (bestraling) van planten en grondontsmetting. Die mogelijkheden nu worden in dit werkje beschreven; ver schillende van deze zullen reeds binnen enkele jaren praktisch kunnen worden verwezenlijkt, andere "zullen nog jaren op zich laten wachten, maar tenslotte zal in den tuinbouw de electriciteit een *even groote plaats kunnen innemen als dit thans in de industrie het geval is De *èlectrische verwarming is te be- «echouw.en akf&de nieuwste phase in de ontwikken van de kunstmatige ver warming-Wan kassen. In de 14de eeuw werden dfc werkruimten (orangerieën) voornamelijk met kachels verwarmd, terwijl mem in de 18e eeuw, en dan vooral bij de muurkassen, overging tot de toepassing der verwarming door mid del van rookkanalen. In de 19e eeuw ontwikkelde zich hieruit de dubbele kas met warmwater- en stoomverwarming. De 20e eeuw is de eeuw der electrische verwarming geworden. Belangrijke voor deelen zijn hieraan verbonden, welke we hieronder laten volgen: 1 De bediening is zeer eenvoudig en oestaat slechts uit het in- en uitscha kelen van den verwarmingskabel. Zelfs kan dit automatisch gebeuren, hetzij met een temperatuur-regelaar, hetzij door middel van een schakelklok, hetzij met borden 2 De warmtetoevoer vindt direct na iiet inschakelen plaats, zoodat de toe diening der warmte geschiedt op het oogenblik, dat hieraaji behoefte gaat ontstaan. Het kan kan in bakken her- naaldelij k voorkomen, dat door plotse ling optredende koude de temperatuur :e laag wordt, waardoor de planten dan beschadigd worden. Indien men nu op de electrische verwarming is ingesteld, kan men dit verhinderen door het aan leggen van een kabel boven den grond, di-e bij plotselinge optredende verlaging van temperatuur automatisch wordt in geschakeld. Zelfs als men de bakken (of kassen) overigens met warm water ver warmt, kan men er zeer goed gebruik /an maken. Zoo men anders in den herfst en in het voorjaar den ketel ge durende den geheelen dag moeten sto ken, thans kan men het vuur missen, en nen behoeft alleen maar nu en dan van de electriciteit gebruik te maken. 3 De electr. verwarming is zeer ge- chikt voor de verwarming van den grond# die hierbij ook niet zoo plaatse- ijk verwarmd wordt als bij verwarming met water het geval is 4 De aanschaffingskosten zijn voor kleine installaties laag. Bovendien kan men vaak van een bak gebruik maken waar men tot nu toe op een kas aange wezen was, hetgeen een besparing op materiaal beduidt. Zoo zal men groot voordeel hebben van electrisch ver warmde kweekbedden, die o.a ter ver vanging van den pittenbak kunnen dienst doen. Men wordt hierdoor ook onafhankelijk van den paardenmest, die in de laatste jaren zeer schaarsch en ook duurder wordt. Bovendien heeft men bij paardenmestverwarming de re geling van de temperatuur niet in de hand en is daardoor zeer van de weers omstandigheden afhankelijk. Warm waterverwarming is in een dergelijk ge val door de kosten van de installatie, en vooral ook van de bediening, te duur. 5 De verwarming kan precies worden aangebracht waar men deze wenscht, en s ook gemakkelijk te veranderen. Daar door kunnen verschillende cultures in enzelfde kas geteeld worden. Men kan bijv. in een gedeelte van een kas zaaien

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7