De Zeeuwsche Koerier 978 k. e. I Ho. 4173 Vrijdag 10 December 1937 52ste Jaaryanti Nieuws-Bijvoegsel van Huisvlijt en scheepsmodellen Voor do Vrouwen m.40 Het BuiteDland op de komendt Leipziger Yoorjaars-Messe. Durfde niet te bukken. Landbouw en Veeteelt 9371 tntj en| Per| uur.l 811 »us ent iski r30 3 ten van en van Dezer dagen is te Amsterdam opge richt het Nationaal Comité tot het be vorderen van belangstelling in de Ne- derlandsche scheepvaart door het bou wen van scheepsmodellen, kortweg ge naamd: Nationaal Comité Bouw Scheepsmodellen, waarvah het Secre tariaat is gevestigd te Amsterdam, Damrak 83, telefoon 44350 Bedoeld Comité bestaat uit de vol gende Heeren: N. van Zalinge, oud President-Direc teur der NV Koninklijke Paketvaart Mij, in Nederlandsch Indië, Voorzitter der Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot", te 's Gravenhage - Voorziter; A. F. Bronsing, Directeur der NV Stoomvaart Mij „Nederland" te Amsterdam - Pen ningmeester; Ernst Crone, Voorzitter Koninklijke Verbonden Nederlandsche Waersportvereenigingen, te Aerden- hout; D. C. Endert Jr, Directeur der NV Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, te Rotterdam; D. Goedkoop Dzn, Directeur der NV Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, te Amster dam; J. W J Baron v. Haersolte, Voor zitter van de Vereeniging „Het Neder landsche Zeewezen", te Rotterdam; B E. Ruys, Lid der firma Wm Ruys Zonen, Directie van de NV Rotterdam sche Lloyd, te Rotterdam; W. Voorbeytel Cannenburg, Directeur van het Neder landsch Historisch Scheepvaart Mu seum, te Amsterdam, terwijl als Se cretaris zal optreden de Heer Mr A L M A H Hustinx Zooals de naam reeds aangeeft, stelt genoemd Comité zich ten doel m bree- den kring belangstelling te wekken vooi het bij uitstek nationaal bedrijf: de Nederlandsche Scheepvaart. Tegelijker tijd wil het de beoefening van handen arbeid bevorderen door het op gemak kelijke en goedkoope wijze belangstel lenden mogelijk te maken zelf modellen te bouwen van nieuwe en oude schepen, zoowel van de Nederlandsche Koopvaar dij, als van de Koninklijke Nederland sche Marine Het Comité is voornemens voor dit doel bouwteekeningen met bijbehooren- de handleidingen uit te geven, met be hulp waarvaln met eenig geduld en toe wijding deze modellen kunnen worden vervaardigd, zelfs wanneer zij van electrische voortbeweging worden voor- 1 zien Het Comité verwacht, dat liefhebbers' van handenarbeid en in het bijzonder de beoefenaars van den modelbouw dit plan van harte zullen toejuichen. Boven dien hoopt het Comité, dat velen in den lande deze gelegenheid zullen aan grijpen om, dank zij de verstrekte voor lichting, dezen zeer groote voldoening schenkenden tak van huisvlijt te gaan beoefenen. Niet alleen kunnen op deze wijze fraaie modellen verkregen wor den, doch deze modellen, die getrouwe weerspiegelingen zullen zijn van de be trokken schepen, zullen ook kunnen varen en daardoor zelfs voor de rijpere jeugd een bron van genoegen kunnen zijn Als eerste object is de keuze gevallen op het nieuwe passagierschip „Oranje", op het ©ogenblik in aanbouw bij de NV Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam en bestemd voor de NV Stoomvaart Maatschappij „Neder land", aldaar Dank zij de medewerking van ver schillende ondernemingen op scheeps bouw- en scheepvaartgebied, laat het Comité een handleiding en drie bouw teekeningen vervaardigen, welke ruim voldoende zijn om bedoeld model te bouwen. Deze handleiding en bouw teekeningen zullen verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van f 0,75. Voor hen, die niet op andere wijze het be- noodigde hout kunnen verkrijgen, zal de gelegenheid bestaan dit hout door bemiddeling van het Comité te betrek ken tegen een prijs van f 2,-, terwijl zij die het schip willen laten voortbewegen eveneens door bemiddeling van het Comité een motortje kunnen verkrijger tegen een prijs van f 1.10, alles gele verd franco huis. Voorts is de verf ir vier kleuren en grondverf bij het Comité verkrijgbaar tegen den prijs van f0.75 afgehaald bij het Secretariaat en f-0.8f geleverd franco huis. Deelname is dus voor ieder op goedkoope en gemakke lijke wijze mokelijk Hoewel het Comité de handleiding er de bouwteekeningen zoo uitvoerig er volledig mogelijk heeft doen opstellen het volkomen bereid eventueele vra- Voelde zich een oude man hoewel pas 31 jaar. Fietst nu iederen dag 40 K.M. „Hoewel ik pas 31 ben, voelde ik mij eenigen tijd geleden als een ouden man. .Als ik mij bukte verging ik van de pijn als ik weer opkwam. Op aanraden van verschillende kennissen nam ik een proef met Kruschen Salts en bemerkte, dat de rheumatische pijn inderdaad verdween, terwijl ik mij in ieder op zicht beter voelde. Nu fiets ik iederen dag 40 K.M. om van en naar mijn werk te komen, maar neem dan ook geregeld de kleine dagelij ksche dosis Kruschen Salts". S. V. C. Wanneer Uw inwendige organen niet naar behooren functionneeren, kunnen rheumatische pijnen en een algeheel onwel voelen niet uitblijven. De dage tij ksche dosis Kruschen zorgt voor ge regelde werking Uwer inwendige or ganen. Binnen korten tijd zullen rheu matische pijnen e.d. verdwenen zijn en voelt U zich weer jong en levenslustig. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (37) gen, op cien bouw van het modei be-, „rekking hebbende, te beantwoorden. De vervaardigde modeuen kunnen aan het Comité worden ingezonden," dat aeze zaï keuren op afwerking en stabi liteit. net Comité heeft besloten den bouw tijd, welke oorspronkelijk op 3 maanden vvas bepaald, tot 5 maanden te verlen gen. zoodat dus de inzendingen uiterlijk i Mei 1938 aan het Secretariaat tege moet gezien worden. De Directie der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij heeft het Comité toegezegd, dat zij den 100 besten inzenders van dit model een uitnoodi- ging zal zenden voor de tewaterlating van het m.s. „Oranje" in den zomer van 1938, terwijl de Directie der Stoom vaart Maatschappij „Nederland" de 3 allerbeste inzenders tot het medemaken van een proeftocht van het m.s. „Oran je" zal uitnoodigen Eventueel zal het Comité ook zijn aandacht kunnen besteden aan het or- ganiseeren van wedstrijden tusschen de geslaagde modellen Den ouders, die er bezwaar tegen mochten hebben, dat hun kinderen te dicht aan den waterkant komen, kan worden medegedeeld, dat het Comité ook op zijn programma heeft gezet er voor te ijveren, dat op den duur in ver schillende groote plaatsen speciale on diepe vijvers worden gemaakt in par ken, e.d. In tal van buitenlandsche ste den bestaan reeds dergelijke vijvers, waar de jeugd haar belangstelling voor de scheepvaart kan uiten en haar ken nis op scheepvaartgebied kan ontwik kelen zonder eenig gevaar. Getracht zal worden bij de verschillende Gemeente- oesturen belangstelling voor deze moge lijkheid tot vermaak en ontwikkeling te kweeken. Te Amsterdam bestaan reeds plannen op verschillende punten van de stad, o.a. in het Park „Zuid" en in liet Boschplan, speelvijvers aan te leg den. Het feit, dat er zooveel animo bij de jeugd voor dergelijke vijvers te cons- iateeren valt, getuige bijv. de belang stelling, welke voor de vijvers bij het Tan Heutsz-monument bestaat, is voor den Dienst der Publieke Werken aan- eiding geweest hieraan zijn aandacht e wijden Overigens wijst het Comité erop, dat le vervaardigde modellen aan het trand in de zoogenaamde zwinnen ook uitstekend zullen blijken te voldoen. Teneinde de werkzaamheden van het Secretariaat te vergemakkelijken, is het iu reeds mogelijk de bouwteekeningen m de handleiding voor het m.s. .Oranje" te bestellen door het storten /an f 0,75 op het Postgironummer 115237 of op het Amsterdam Gemeente- rironummer N 1772 van het Comité. Toezending volgt dan zoo spoedig mo- relijk. De afmetingen van het model zijn: lengte 1 M.. breedte 16 c.M. hoogte tot bovenkant schoorsteen 21 *M. FAVORIET-KNIPPATROON. Sportieve japon Nr 978 Iedere vrouw en ieder meisjes is er tegenwoordig gelukkig van doordron gen, dat het beroep, onverschillig wat dat is, een eigen kleedink eischt Welke de eischen zijn, die men aan de kleeding van een werkende vrouw stelt? In de eerste plaats moet deze fleurig zijn, zonder al te kleurig te werken. Ten tweede moet de japon niet te besmettelijk zijn en de coupe decent Wanneer men nu de japon op onze afbeeling bekijkt, zal men zien, dat deze aan alle eischen voldoet. De blouse valt van voren open over een vestje van zijde in afstekende kleur. Een dubbele knoop sluit de blouse van boven. Deze knoopgarneering zien we ook aan de mouwen. De ceintuur is in dezelfde kleur van de knoopen gekozen. De* vier baans rok loopt klokkend uit Benoodigd materiaal: 2VZ meter van 130 centimeter breedte. Het patroon is te vtrkrijgen in maat 40: bovenwijdte 86 cM; taillewijdte 70 cM; heupwijdte 98 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van ^°nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 Wenken voor fle zuinige huisvrouw RECEPTEN VOOR DE A.S. FEEST DAGEN Nu de maand December met zijn ge zellige huiselijke feestjes weer is aan gebroken, zoals St Nicolaas, Kerstmis Oud en Nieuw, maakt ook de huisvrouw graag iets feestelijks klaar voor deze dagen. Kent U deze warme dranken? a. Chocolademelk. 1 L melk of onder- melk, 4 lepels £acao, 8 iepels suiker. De melk aan de kook brengen. Suiker en cacao door elkaar roeren en met koud water tot een glad papje mengen. Dit roerend in de kokende melk schenken en alles even laten doorkoken b Anijsmelk. 1 L. melk, 3 lepels sui-: ker, 1 lepel anijszaad, 1 lepel maizena Het anijszaad in een schoon lapje bin den, in de melk doen en de melk lang zaam aan de kook brengen. De anijs' zachtjes enige ogenblikken laten trek ken. Daarna de anijs eruit nemen, de suiker en de aangemengde maizena toevoegen en de anijsmelk roerende een paar minuten doorkoken c. Kruidenpunch. V2 L. water, 3 ons suiker, 10 kruidnagelen, stukje pijp kaneel, stukje foeli, 3 citroenen, 3 sinaasappelen, schil van 2 citroenen en van 1 sinaasappel De schillen met het water en de krui den in een goed gesloten pan 2 uur laten trekken, de suiker erin oplossen en van het vuur af het uitgeperste vruchtensap toevoegen, dan zeven. De glazen voor 1/3 hiermede vullen en bij vullen met heet water d.. .Bisschop. V2 fles bessensap, ll/2 fles water, 1 citroen, 10 kruidnagelen stukje pijpkaneel, suiker De citroen wassen, de kruidnagelen erin prikken. De bessensap en het watei met de citroen en de pijpkaneel in een gave pan 1 a 2 uur op een zacht vuui laten trekken. Voor het gebruik de citroen en de pijpkaneel verwijderen. BAKWERK. Bij deze dranken smaakt ook een lekker hapje, Probeert U eens een van de volgende recepten. Ze zijn niet duur en vallen zeker in den smaak. a. Oliebollen. 1 pond meel (half tarwebloem, half boekweitemeel,, 30 gr gist, 5 kopjes lauwe melk, V/2 ons kren ten, 1/2 lepel zout Bloem en boekweitemeel door elkaar mengen in een kom. De gist aanmen gen met wat lauwe melk en dit bij het meel doen. Dan al roerende de helft van de melk toevoegen. Kloppen tot er geen kluitjes meer in zijn en de rest van de melk, het zout en de gewassen krenten toevoegen. Het beslag op een lauwe plaats goed dicht gedekt 1 uur laven rijzen. Een ijzeren potje met vet dam pend heet laten worden. Twee lepels in de hete olie dompelen en hiermee toi.'en beslag in het vet laten glijden. De bol len niet te vlug bruin en gaar bakken. Op een schotel stapelen, waarop een stuk grauw papier en bestrooien met suiker (Wordt vervolgd) Hoewel het nog ruim drie maanden zal duren, alvorens de van 6 tot 14 Maart 1938 te houden Leipziger Voor- jaars-Mcsse begint, staat nu reeds vast dat een groot aantal vreemde naties hieraan zal deelnemen. Nederland, Italië, Japan, Brazilië, Madeira en Iran zullen met collectieve tentoonstellingen van agrarische en/of industrieele voort brengselen aanwezig zijn< Groepsge wijze of afzonderlijk komen er verder inzendingen uit Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Zwitserland, Hongarije, Dan zig, Zweden, Groot-Brittannië, België en en Egypte. Bovendien zijn nog ver schillende andere landen te verwach ten; o.a. wordt op het oogenblik onder handeld over collectieve tentoonstellin gen uit Oost- en Zuid-Europeesche sta ten. Men heeft het oog niet alleen ge richt op den handel met Duitschland, maar evenzeer op de internationale markt In dit opzicht valt te vermelden, dat tijdens de Leipziger Voorjaars-Messe van 1937 in ronde getallen 235.000 Duitsche en 32.000 vreemde bezoekers zijn genoteerd. Er zijn aanwijzingen, dat het buitenland wederom in ruime 'hoeveelheid als kooper op het appèl zal verschijnen (Nadruk verboden.) WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). Judaspenningen Behalve de Pampaspluimen, Lisch- dodden, Varentakken, tal van siergras- sen, enz vormen de Judaspenningen voor het maken van droge of zg. Mackart-boquetten, een zeer gezocht materiaal. Met gepraepareerde beuken- takken stelt men er sierlijke vaasbou- quettën van samen, die, vooral wanneer de Judaspenningen versch zijn en dus in het volle bezit van haar zachten, satijnachtigen glans, in de kamer een smaakvolle versiering geven, in de ka mer een smaakvolle «versiering geven. Dat die zilveren spiegeltjes het tegen de donkerbruine beukenbladeren goed doen, zal niemand ontkennen. Daaren boven zijn ze niet zulke stofverzame- laarsters als de Pampaspluimen, het vedergras en dergelijk donzig materiaal, zoodat men ze met een plumeau langen tijd blank en zuiver kan houden. Wat die blanke schijfjes eigenlijk zijn, is aan velen niet bekend, en daarom wil len we dat hier eens vertellen. Zooals de meeste lezers wèl zullen weten, zijn de bloemen niets anders dan de ge slachtsorganen, die in een meer of min der kleurig, af of niet welriekend kleed je zijn gestpken. Dat kleedje wordt ge vormd door een kelk en bloemkroon, van welke bekleedselen ook wel een van beide, soms ook beide tegelijk kunnen ontbreken. Meestal komen de manne lijke deelen (meeldraden) tegelijk met de vrouwelijke (stampers) in dezelfde bloem voor, maar ook vindt men ze wel gescheiden in verschillende bloemen en op verschillende planten. De stamper is altijd gevormd uit een zeker aantal vruchtbladen, die soms tot onherken baar wordens toe zijn vergroeid, soms ook, zooals bij de peulgewassen, zeer duidelijk zijn te onderscheiden. Bij de peulgewassen (sn boonen, erwten, lupi nen, enz.) vindt men één vruchtblad, dat als toegevouwen met de randen is vergroeid. Daarin zitten de eitjes of .ater de zaden, die beurtelings aan de rechter- en de linkerhelft van dat vruchtblad verbonden zijn. Bij de Judas penningen is de zaak wel eenigszins anders, maar komt toch op hetzelfde neer. De stampers van deze plant be staan niet uit één „gevouwen", maar uit twee volkomen vruchtbladeren, die ook met de randen aaneen zijn gegroeid, cerwijl hier de zaadlijsten, waaraan de eitjes zitten, tot een vliezig tusschen- >chot zijn uitgegroeid. De vrucht is daardoor in twee vakken gescheiden, zoodat de zaden niet, zooals in de peul gewassen naast elkaar zitten, maar ge scheiden zijn door een zeer dun tus- cehenschot. Zijn de vruchten rijp, dan springen de twee vruchtbladeren van onder naar boven vaneen, en de zeer platte zaden, die dan vrij komen, wor den door de wind zeer gemakkelijk ver spreid Die blanke spiegeltjes of schijfjes, ons als Judaspenningen bekend, zijn dus tort gezegd, niets anders dan de tot nsschenschotjes uitgegroeide zaad lijsten van de rijpe vruchten. De dwar se streepjes, die men op die vliezige plaatjes ziet, vormen de eigenlijke ver binding der zaden met de vrucht. Dit- selfde type van vrucht, zij het ook on der verschillenden vorm, vindt men bij alle kruisbloemigen of Cruciferen, waar :oe ook de Judaspenningen behooren. 3ijn de vruchten lang en smal, dan noemt men ze „hauwen"; zijn ze kort an verbreed, dan spreekt men ook van hauwtes". Het spitse verlengsel, dat nen ook nog aan de schijfjes ziet, is de verdroogde stijl. De Judaspenning iraagt den wetenschappelijken naam van Lunania ablennis, ofschoon ze te- "?enwoordig algemeen L. annua wordt geheeten. Dat „annua" eenjarig) is wel wat vreemd voor een tweejarige plant als de Judaspenning, maar het prioriteitsrecht stelt in de nomencla tuur alle bezwaren ter zijde en, waar het gebruik algemeen is, noemen wij onze Judaspenning ook maar L. ann.ua. 41s bloeiende plant heeft de Judas penning, hoewel lang niet onaardig, toch niet veel waarde. De bloemjes, tot vertakte trossen vereenigd, zijn paars van kleur en vallen niet bijzonder op. Na den bloei ontwikkelden zich de vruchten tot groote, platte, ovaalronde 'pauwtjes, die, hardgroen van kleur, bij rijpheid geel worden. Om de Judas penningen zoo gaaf en zuiver mogelijk te hebben, moet men de stengels af snijden vóór ze te rijp worden. Men laat he dan op een droge plaats narijpen, vaarna de vruchtbladen, door de vruch ten tusschen duim en vinger zacht te wrijven, gemakkelijk loslaten. Ook de gaden laten even gemakkelijk los. Om krachtige stengels te hebben, moet men «t

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7