Zaal „OLYMPIA" - Sas van Gent ««De Gevangene van het Haaieneiland» FEUILLETON Wie wordt Lady Letchford? «FLUISTER Ei ND GOUD» Maandag 6 Dec. Aanvang 8 uur fl doet een gïêèp in het "échte leven van eenvoudige menschen en het kleine voorval, het simpel gebeuren, welks humor, tragiek oi pathos anderen voor bij zouden zien, wordt onder zijn han den tot een schilderijtje. Een Bra- bantsch binnenhuisje, waarvan men de geuren proeft; een ontroerend-sereen portret van een jonge moeder, die bijna bang is van haar eigen geluk; een wijd, verlaten, melanchohsch Peei-iandschap. De donkere toon van een vertelling als „Bart Verroke's vreemde dood", welke zélf gelijkt op de stem van den herfst wind in een oude boerenschouw, die er zoo hoorbaar in beschreven wordt; het fijn en liefdevol begrip, waarmee ons in „De uiterste dag" de angst en de op luchting wordt geschilderd van den ouden boer, die, banggemaakt door een „geletterden" kennis, vreesde, dat op zijn gouden bruiloftsdag de wereld wel eens kon vergaan; de levensechte, haast tragische humor van een schets aan „De Bruidsparen" het verraadt alles de visie van den ras-kunstenaar. Men zal deze frissche, verkwikkende ver halen na lezing liefkrijgen. En, in tegen steling met sommige romans van den auteur, vormen ze zonder uitzondering geschikte lectuur voor alle leden van het gezin, die oud genoeg zijn om ze te begrijpen en te genieten Als het Dageüjksch Brood door Albertine Schelfhout-van der Meulen. Uitg. J. J Romen Zonen, Roer mond. Ingen. 25*ct. - 10 ex. 23 ct. - 25 ex. 21 - 100 ex. 17 ct Als Nr 3 in de serie „Meisje, verdiep je" verscheen bovengenoemd handig, voor massa-verspreiding uitmuntend ge schikt boekje ten bate van de RK vrouwelijke jeugd. Het beoogt, zoowel te wijzen op de gevaren, die door de mo derne berichtgeving, lektuur en reclame dreigen, als te wijzen op het nut, dat uit overpeinzing van losse gedachten kan worden getrokken Nuttige lektuur, die door haar, die met de vorige geschriften van deze schrijfster kennis maakten, weer met belangstelling zal worden ontvangen Het 5e tiental Avro-liedjes In 1933 werd begonnen een tiental van de meest gehoorde liedjes, die het Avro-kinderkoor in dat afgeloopen jaar zong, in een bundeltje samen te vatten en verkrijgbaar te stellen. Men noemde dat bundeltje 1933-Tiental Uit de belangstelling, die deze uitgave oogstte bleek, dat dit boekje in een be hoefte voorzag. Men besloot daarom ieder jaar een bundeltje met de popu lairste liedjes het licht t^e doen zien. Dezer dagen verscheen het 5e boekje in deze reeks, nl het 1937-Tiental; een lustrum-nummer dus Daarin werden opgenomen de na volgende liedjes: 1 De kleine Dirigent, componist Jacob Hamel; 2 M'n Hobbelpaard, componist Joh Allgra; 3 Kapiteintje, componist Theo van der Bijl; 4 Koekoek, com ponist Bob van Leersum; 5 Lientje kan pianospelen, componist Nico Gerharz; 6 Duikelaar, componist Marten van der Veen; 7 Kleine Toos is jarig, componist Henri C van Praag; 8 Keesje en 't Meesje, componist Isr. J. Olman; Bellen Blazen, componist Hugo Koren hof; 10 Absalom, componist J Brouwer Wij twijfelen er niet aan, of dit 5de tiental zal niet minder belangstelling ontmoeten dan zijn voorgangers Nederlandsch Directorium voor leeken. Uitg. Liturgische Boekhandel E D. Baarda, Amsterdam, Brederode straat 54 Het wil zijn de Liturgische Gids ten dienste der geloovigen om behoorlijk de HH Missen en Vespers mede te bidden naar het Roomsch Kerk-gebruik ge durende het geheele volgende jaar voor alle Nederl. Bisdommen en Kerken der EE Paters Franciscanen en der Socië teit van Jezus Reeds 24 jaren verschijnt in het be- ?in der Advent dit onmisbaar geworden handige boekj£ geregeld en is thans :oo ingedeeld, dat men het bij alle Vlissaals, onverschillig welke, kan ge nuiken, ben kind kan er zelfs zeer ge makkelijk den weg in vinden Vóórin vindt men bovendien eenige doelmatige raadgevingen en door het >;eheele boekje heen geschikte Litur gische aankondigingen voor de vrien den der Liturgie De prijs is slechts 35 ets., wat voor niemand een bezwaar kan zijn Marie Schous Heilige vriendschap tfisschen man en vrouw Ingen. f 1,50. Geb f 2,25 Uitg. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg Een heilige, die, door een leven in on gerepte maagdelijkheid, de engelen op zij wil streven, wordt daardoor geen sexe-loos wezen, geen neutrum. Er be staat ook zooiets als een sexe der psyche :n ofschoon de besten onder de men schen altijd meer mensch dan man, meer mensch dan vrouw zullen zijn, of schoon een waarlijk-groot man niet denkbaar is zonder een weinigje vrou welijk fijn gevoel, noch een waarlijk- sroote vrouw zonder mannelijke geest kracht en ruimheid van denken toch blijft ook de ziel steeds een typische mannenziel of vrouwenziel. Beiden zijn door God voor elkander geschapen, op dat zij elkander zouden aanvullen en opstuwen tot Hem. Zoo is het Gods eigen bedoeling met de innigste men- schelijke éénwording: het huwelijk, dat deze wederkeerige aanvulling en ver volmaking zich óók, ja, op de eerste plaats, zou voltrekken in de regionen van het geestelijke. En aan den maag delijken man, de maagdelijke vrouw, behoeft deze versmelting der ziel met haar natuurlijk, door God gewild com plement, geenszins ontzegel/te blijven. Ook de psyche van den mensch verkiest haar tegenbeeld boven haar gelijke, zoekt een nieuw geluid, geen echo, een verschil, geen weerspiegeling. God heeft haar zoo gemaakt zou Hij het in haar afkeuren wanneer zij leeft en streeft naar haar ingeschapen aard? Heiligen zijn menschen, wier persoon lijkheid op de meest volkomen, meest harmonische wijze uitgroeide. Is het wonder, dat juist hun fciel vrij en vreudig uitging naar de zuivere gezellin, de geestelijke wederhelft, in heilige on bevangenheid genietend van wat God gegeven had? Tallooze begenadigde zielen hebben zich dan ook geheiligd in de pure vriendschap, in de blankste liefde tot een uitverkoren Godskind van het andere geslacht. En dat zulk een verhouding God geenszins -hiishaagde, dat ze integen deel door Hem gewild was als onder deel van Zijn plannen met deze zielen dat blijkt ons overvloedig uit het ver loop hunner levens. Een verkeerd opgevatte, te angst vallige vroomheid heeft de levensbe schrijvers van later eeuwen deze heilige ziele-vriendschappen, waaraan tijdge- nooten niet den minsten aanstoot na men, doen verdoezelen of zelfs geheel doodzwijgen. Het is een gelukkige ge dachte van Marie Schous geweest, hier weer eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen op de schoone werkelijkheid en ons, niet door vroom gefantaseer maar door het bijeenbrengen van de authentieke gegevens, deze waarachtig- menschelijke heiligen weer warm en levend voor oogen te stellen De ongezonde concentratie op het physiek-sexueele als de allesbe- heerschende factor der menschenge- meenschap is de kwaadaardige koorts van onzen tijd. Dat er tusschen man en vrouw nog andere, hoogere aanvullings v>gelijkheden zijn, niet gebonden aar. de stof, zich vrij en rijk ontplooiend zonder deze noodig te hebben; dat ook op het terrein van het louter-geestelijke de beide verschijningsvormen van het menschelijk wezen een vruchtbare, ze genrijke verbintenis kunnen sluiten dat is de boodschap, die wij moeten durven uitdragen in een samenleving, die alles wil neertrekken naar de aarde Gods bedoelingen met man en vrouw beperken zich niet tot de vleeschelijke éénwording. De ziel overwint. De stof is niet oppermachtig. Wat de wereld ris een onbestaanbaar sprookje hoont, s werkelijkheid geworden binnen de H Kerk, die door alle eeuwen de draagster Ier waarheid was, het licht in den ïacht der dwalingen. Wij bezitten de evende voorbeelden van wat met Gods •enade mogelijk is. Waarom zouden wij deze schatten langer verbergen in een vereld, die te kronde gaat aan het ge- nis daarvan? Aldus de introductie van de uitgevers /an dit boek, dat in katholieke kringen ongetwijfeld belangstelling zal wekken Dr. W. G. N. van der Sleen: CANADA Met 38 foto's en twee kaarten Uitgave van de NV. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg Ingenaaid f 2,90, gebonden f 3.90 Niet alle liefhebbers van boeken over reemde landen en hun problemen hou den van journalistieke reisbeschrijvin gen zonder meer. En evenmin houden zij allen van zwaarwichtige econo mische studies met brokjes statistiek tusschen den tekst. Op de gelukkigste wijze vereenigt het werk van Dr van der Sleen de beste eigenschappen van een boeiend reisverhaal èn een op leeken berekende schildering van de mogelijk heden en eigenaardige moeilijkheden van een land. Zonder dat het daardoor ook maar eenigszins een tweeslachtig karakter krijgt, wisselen vaardig-weer gegeven impressies en interessante bij zonderheden over land en volk elkander af. Dat een boek als dit nu eens niet naar oen buitenlandsch origineel werd be werkt, doch geschreven is door een be kend Nederlander, heeft het groote voordeel, dat het geheel is gericht naar de belangstelling en den smaak van een Nederlandsch publiek. Zoo werd speciale aandacht gewijd aan de perspectieven der immigratie door Nederlanders, aan Holiandsche nederzettingen en hun be volking Of de schrijver ons nu de geschiedenis en ontwikkeling van het land verhaalt of ons zijn grootsche landschappen be schrijft met hun geologische en aesthetische karakteristieken; of hij ons een indruk geeft van de rijke voort brengselen en de wijze waarop zij ge wonnen worden, of ons die aller aardigst© verhalen doet van de natuur reservaten, van het leven der bevers en van hun "beschermer Grey Owl, den be gaafden Indiaanschen schrijver over al is hij even onderhoudend en nergens kan men eigenlijk de lectuur staken zonder een zucht van spijt. De lezer leert uit dit boek Canada kennen, Canada begrijpen, in Canada levendig belang stellen, en vóór alles, Canada zien zoo tastbaar-nabij als of hij er zelf verbleef. Het mysterie op de Prineess Marina Uitg. NV. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Ingenaaid f 2,25, gebonden f 2,90 door CHARLES GAR VICE 58) Het was of die kreet rechtstreeks doordrong tot de harten der kermis- gangers, die tot nog nieuwsgierig en werkeloos hadden toegekeken, zoodat ze zich plotseling bewust werden van hun meegevoel. Met een opgewonden ge mompel sloten ze zich aaneen tot een ondoordringbare massa tusschen den vluchteling en zijn achtervolgers; toen omringden ze de soldaten en drukten ze tegen elkaar als sardines. Het speelde zich allemaal in een paar seconden af en het was voorbij vóórdat Heron een woord kon uiten, hoe dan ook. Reeds stormde de lange slanke gedaante van den deserteur voort langs het smalle pad, dat de menschenmenigte voor hem openliet en was in een oogwenk uit het gezicht verdwenen HOOFDSTUK XVII „Na zonsondergang" Ondanks de opwinding over het inci dent op de dorpskermis, vergat Sir Heron zijn belofte niet. De hooge boo men langs de rivier vingen de stralen der avondzon nog in hun toppen, toen de dogkar Gresham House naderde. May was blijkbaar bekomen van den schrik hoewel ze nog bleek zag en er in haar oogen een uitdrukking lag, die zonder ling geleek op den ge jaagden blik in de oogen van den vluchtenden man. Haar hand rustte nog in die van haar ver loofde, en nu en dan zuchtte ze even en nestelde zich onwillekeurig dichter tegen hem aan. Ben je gelukkig, mijn lieveling? fluis terde hij aan haar oor. Het kleine handje omklemde de zijne in veelzeg gend en druk Héél gelukkig? Héél, héél erg. En jij? vroeg ze, schuchter naar hem opziend Gelukkiger dan ik óóit dacht, dat mo gelijk voor me zou zijn; gelukkiger dan Evenals „De vergissing van superin- tenüant Quild" is dit zeldzaam span nende verhaal verzorgd tot in alle dé tails, ook die, welke slechts zijdelings met de intrige in verband staan. Hoe Kostelijk zijn de scènes 'op het derde- rangs-redactlebureau, waar de jonge journalist Leslie Halberton, door een on verwachte groote erfenis, zijn wensch- droom: éénmaal den baas de waarheid te kunnen zeggen, in vervulling ziet gaan! De onverzoenlijke wraakzucht van dien niet zeer hoogstaander, baas zal Leslie dan nog leelijke parten spelen, als zijn plezierreis met de- „Prineess Marina" verandert in een angstig dra ma, als midden op zee geheimzinnige moorden gepleegd worden en inter nationale schurken den .professor passagier belagen. Dat de professor een oeeld van een dochtertje bezit, maakt de zaak voor Leslie óók al niet een voudiger En alle, steeds wisselende scènes zijn even goed en vlot geschreven. Behalve de verlangde spanning krijgt de lezer fijne humor van waarlijk hoog gehalte als toegift. Het is een van die verhalen, die zelfs een vermoeid mensch mee naar bed neemt, omdat hij er nog niet van scheiden kan vóór hij zeker weet, dat t goed komt met de jonge gelieven. Hij zal dan ontdekken, dat de schu^K tóch nog net iemand anders was dan hij ge dacht had De vergissing van superintendant Quild Uitg. NV. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Ingenaaid f 2,25, gebonden f 2,90 In de loopbaan van superintendant <*uild ontbreekt het niet aan verrassen de wendingen, onverwachte compli caties, sensationeele onthullingen. In den strijd om het onschatbare robijnen sieraad „het hart van Sheherazade" maakt de gewiekste politieman één fout, slechts één, zijn eerste en laatste, en de gevolgen doen den lezer ver- oij ster d staan. Zelfs de meest gerouti neerde verwerker van crimin.eele ro mans zal niet door den sluier heen kun nen zien, waarachter de kundige auteur sot het allerlaatste oogenblik den waren boosdoener verborgen weet te houden Ook wie niet van detectieve-verwik- nelingen zonder méér houdt, wordt te vreden gesteld: een aardige, over veel moeilijkheden zegevierende romance oopt door het verhaal en vindt aan aan het einde haar alleszins bevredi gend slot. Legenden van St. Lambertus door Ad. Welters Uitgevers-Mij. Gebrs van Aelst, Maastricht. FÏ. 1,- Een keur van legenden, uit liefde tot en ter eere van den grooten Limburg- schen heilige, Sint Lambertus, geschre ven, stichtend en boeiend in hooge mate George Tielens heeft het boekje smaak vol geïllustreerd en Ernest van Aelst zorgde voor een gave, fraaie typogra fische afwerking „Lenie" een novelle uit het Zeeuwsch- Vlaamsche grensleven door J. C. Eggermont Ingen. f 1,50 fr p. post Uitg. NV. Boekdrukkerij „Hel mond" te Helmond Een verhaal, dat zich afspeelt in jmokkelaarskringen aan de Zeeuwsch- '/laamsche grens. Een realistische ;chets, in het dialect van de streek, vlot en met gevoel geschreven. Men zal het net belangstelling lezen. Als eigen lek tuur voor onze gewestgenooten bevelen vij het voor volwassenen gaarne aan Herfstnummer van ,,Am Büchcrtïsch" Verlag Herder, Freiburg Het Herfstnummer van dit Herder- tijdschrift brengt o.a een opstel van Ds Wilhelm Vahle over „Volkstümliche Ge- mhichtsschreibung im Verlag Herder". Voorts bijdragen van Johannes Kirsch- weng en August Cauwelaert, een Ja- pansch sprookje voor de jeugd van Yoshio Kobayaski, ©en opvoedkundige bijdrage van Friedrich Schneider etc. Een overzicht van de nieuwe uitgaven der firma vormt het slot van het fraai geillustreerd tijdschrijft, dat op aan vraag bij de uitgevers te Freiburg im/ Breisgau kosteloos wordt toegezonden KALENDERS De steenkolengroothandel Willem Nijzink te Vlissingen zond ons een in frissche tinten uitgevoerde weekkalen der met fleurig schild. Voor zoo'n ka lender ruimt men gaarne een plaatsje in Een keurige zakagenda, als ons door de NV Delflandsche Assurantie Compag nie, Delft, werd toegezonden, is steeds welkom. Actueel documentatiemate riaal verhoogt de bruikbaarheid van het handige, fijne boekske Een even smaakvol uitgevoerde als practisch bruikbare maandkalender ont vingen we van de welbekende assura deursfirma J. J. Verslijs uit Oostburg, in haar kwaliteit van vertegenwoor digster van de verzekeringsmaatschap pij ,The Ocean'. Zoo'n kalender ver dient een goed plaatsje op kantoor Bio. Ond. Luxembourg brengt weer een grandioos en ontroerende film Warner Baxter en Gloria Stuart in een meesterwerk zonder weerga. WIE DOODDE PRESIDENT LINCOLN??? Als 2de hoofdnummer vertonen wij de moedige Cowboy Acteur GEORGE O'BRIEN in de spannende en romantische Wild West film 50 EEN PROGRAMMA ZOOALS U ZELDEN WORDT GEBODEN. Toegang 30 - 50 - 75. KINDERVOORSTELLING 4 uur: Toegang 10 - 25. ik verdiend heb, antwoordde hij vurig Denk eens May, ik placht den draak te steken met liefde! Ik was overtuigd, dat volmaakte^ wederzijdsche liefde, zonder eenige terughouding of onoprechtheid, tot de onmogelijkheden behoorde! Hij lachte Ze keek naar hem op en haar oogen dronken de schoonheid van zijn gelaat in, dat veredeld en vergeestelijk werd door zijn groote liefde Hoe heb ik in vredesnaam al die jaren zoo kunnen voortleven! zuchtte hij. Wat een stuk van mijn leven heb ik verspild! Ja, van mijn kant moet er toch wel eenige terughouding zijn, helaas, ging hij peinzend voort. Ik zou toch onmo gelijk kunnen wenschen, dat je alle bij [zonderheden wist van de wilde dwaas- heden dier sleeht-bestede jaren. Leven! Het was geen leven! Ik heb nooit ge doofd vóór ik jou had, mijn lieveling! Zijn heftigheid maakte haar bijna i beangst; ze werd beurtelings rood en bleek j O, waarom, waarom houdt je zooveel van me? hijgde ze Waarom? herhaalde hij. Ik geloof niet eens, dat ik het behoorlijk onder woor den zou kunnen brengen! Ik ben maar een landjonker, geen dichter! Ik houd van je, omdat je nu eenmaal bent die je bent; en behalve jou zelf, heb ik de reinheid lief, die in jou verpersoonlijkt is. Ik houd van je, omdat je heele leven een open boek voor me isMay, al heb je me zoo weinig van je verleden verteld, ik wéét, dat je geen geheimen voor me hebt! Geheimen! echode ze, bijna onhoor baar, en ze sloeg haar oogen neer I Ja, zei hij, terwijl het bloed hem naar 'de wangen steeg, ik heb helaas veel te 'verbergen en te begraven, maar jij hebt nietszooals ik zei, een open boek. Lieveling, ik zou het ook niet kunnen 'verdragen, dat je me iets verborgen hield. Het zou een genadeslag zijn niet voor mijn liefde, want zoowaar er een hemel boven ons is, ik geloof niet. dat die zou kunnen sterven maar voor mijn geluk! Rustig, Achilles! Met een plotselinge huivering tracht te ze haar hand weg te trekken, maar zijn sterke vingers hielden ze gevangen Heron, zei ze fluisterend, ik ik moet je iets vertellen Me iets vertellen? vroeg hij, met een onderzoekend glimlachje. Wel? Neeoch nee, laat het ook maar iever rusten. Heron, je weet, nietwaar, dat ik dat ik je liefheb? Als antwoord sloeg hij zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Zonder eraan te denken, dat ze zich nog steeds op den publieken weg bevonden, nestelde ze zich tegen zijn schouder, zoodat haar baren bijna zijn lippen raakten Ik heb je lief! fluisterde zij. Heron, alsals je misschien in de toekomst ooit eens aan me zou twijfelen; als ik kan het je niet uitleggen! Maar /ergeet nooit, wat er ook gebeurt, wat ie er ook toe zou kunnen brengen, slecht over me te denken dat ik je liefheb! Tij boog het hoofd, tot zijn mond haar warme, half-geopende lippen aanraakte Het was antwoord genoeg Met een vroolijk schudden van zijn 'op draaide Achilles de laan van Gres- lem House in. Carrie, die achterin had ütten dutten, schrok wakker en May trok zich met een verlegen blosje van Heron terug

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 12