De Zeeuwsche Koerier No-4168 Vrijdag 5 November 1937 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Crisis-maatregelen Landbouw en Veeteelt Kroniek van de week Provincienieuws FE UILLETON Ellendig door rheumatische rugpijn Thans nergens meer last van „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelij ksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts". Mevr. M. D. te S. De kleine dagelij ksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwen dige schoonmaak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke af valstoffen, waaruit rheumatische pij nen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (31) reeds aangekocht. St Nicolaas zal weer een bezoek brengen aan de scholen en waarschijnlijk zal hij zich op 4 Dec. ook met het thuis bezorgen van pakjes be lasten. Muziek zal het geheel opluisteren Dat is in het kort het aantrekkelijk program, dat, onder de ervaren leiding van het V V V-bestuur stellig wel weer tot in de puntjes zal worden verzorgd Dinsdagochtend is bij een onbewaak- ten overweg in den Coegorspolder de 40-jarigen melkboer v T., aan de Axel- sche Sassing bij het oversteken van de spoorbaan met zijn door een paard voortgetrokken melkkar door een pas- seerenden trein gegrepen. Het paard werd zwaar verminkt doch de bestuur der kwam er wonder boven wonder met slechts enkele lichte kwetsuren af CLINGE. zonder persoonlijke ongelukken af. De heer R. G. wist tijdig uit z'n wagen te springen en de heer J. H. wist door krachtig remmen erger te voorkomen, zoodat het bij een „onbloedige botsing' bleef Beide ongevallen hebben intusschen weer eens even enkele ernstige verkeers gevaren in onze gemeente in het zon netje gezet: de veel. te smalle Westkade en bet ontbreken van een (licht) signaal aan den overweg. Moge men „den put dempen" alvorens „het kalf verdrinkt'! Bio. Ond. Luxembourg brengt' a.s. Maandag in „Olympia" een grootsch romantisch filmwerk met de zwem- kampioen Buster Brabbe in zijn meest avontuurlijk filmwerk „TARZAN". Deze film zal U een super sensatie geven als nooit tevoren. De opname van deze film duurde een vol jaar. De verschrikkingen der wil dernis worden met ruwe werkelijkheid geopenbaard. Vooraf zal vertoond wor den een 2e hoofdnummer met de be roemde komieken Stan Laurel en Oli vier Hardy in hun oergezellige en dol vermakelijke klucht „OP HET KANTJE AF" Deze film alleen is een gasg naar de bioscoopzaal waard, want bij het aanschouwen van deze komieken zult U voor een uurtje Uw zorgen en lasten vergeten, en zult U het uitgieren van de pret De kinderen kunnen erop rekenen een kostelijk programma te krijgen met Stan Laurel en Olivier Hardy Loop der bevolking Week van 24 tot en met 30 Oct 1937 Aangekomen. M Y E Zoetaert, zonder beroep van Zelzate B; J F Compiet en echtgenoote, fabriexsarbeider van Westdorpe; M I de Mette, zonder beroep van Rotter dam; B M De Rijcke, dienstbode van Zelzate B Vertrokken I M Apere, fabrieksarbeider naar Ert- velde B; D Hoogerwerf en gezin, fabr. arbeider naar Westdorpe; R Stofferis en gezin, kantoorbediende naar Brussel B Koekelberg SLUISKIL zijn Het belooft een aantrekkelijke St Ni- colaas-campagne te worden TER NEUZEN Tot hulpsluismeester aan de West- sluis ^hier, is benoemd de heer D Mol- levanger, thans brugwachter te Sluiskil B en W stellen voor, de oprenten op de Personeele Belasting voor 1938 met 40 pCt te verlagen Ook de neringdoenden in deze ge meente gaan zich weer op de St Nico- laascampagne voorbereiden Het be stuur van „Klimop" heeft weer een aan trekkelijk program ontworpen om zoo veel mogelijk bezoekers te trekken. We hopen er volgende week een en ander over mee te deelen WESTDORPF Werkloosheid, Aantal werkloozen 5 (gedeeltelijk) Burgerlijke stand. 28 Octr4 November 1937 Overleden. 1 Nov Emilie Josephine De la Ruelle, 43 jaar, echtg van Angelus Petrus Roegiers Loop der bevolking Ingekomen: Dirk Hoogerwerf met gezin van Sas van Gent Vertrokken: Maria Rosalia de Caluwé naar Sas van Gent In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeid, welke van rcgeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door hei Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Op 24 dezer hoopt het echtpaar Al. D'Haen-de Wilde, alhier zijn gouden huwelijksfeest te vieren -i In een Dinsdagavond gehouden ver gadering van Winka-winkeliers is be sloten, van 29 Nov t/m 4 December a.s een St Nicolaas-Winkelweek te orga- niseeren, Er zullen door de aangesloten winkeliers dubbele Jdoss worden gege ven en de koopers zullen in die dagen kunnen deelnemen aan een balspel, waarmede fraaie prijzen te verdienen Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: j 29 Oct Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 30 Oct Intrekking heffing op zalm Idem Afschaffing crisisheffing op Rundvleesch 2 Nov Biggenmerken 4 Nov Verruiming kalvertoewijzing 1938 Idem Minimummaat voor te denatu- reeren aardappelen BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de kinderen van het Prinselijk echtpaar den naam „Oranje-Nassau" zullen dra gen naast dien van Lippe Biesterfeld Naar gemeld wordt, is het oud- Tweede Kamerlid Mr Dr W M Wester- man dezer dagen uit N S B getreden Uit het Landbouwcrisisfonds wordt als steun voor de tuinders een bedrag van f 2.650.000 beschikbaar gesteld De bekende Protestantsch-christelijke vereeniging Patrimonium geeft een sug gestief foldertje uit, waarin haar prac- tisch werk in werkkampen enz wordt belicht ter propaganda voor de inza meling, die in deze weken in alle plaat sen wordt gehouden Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen voor dit mooie doel een milde bij drage over hebben BUITENLAND. In Japan is een vinnige actie ingezet tot afbreking van de diplomatieke be trekkingen niet Engeland De overstroomingen in Syrië hebben den omvang van een catastrofe. Hon derden menschen zijn om het leven ge komen. De materieele schade bedraagt reeds meer dan tien millioen francs. In het overstroomde gebied is typhus uit gebroken In Marokko is een opstand uitge broken, die bloedige incidenten heeft uitgelokt Het Spaangche drama De roode rëgeering verhuis van Valen cia naar Barcelona, waar zij met in gang van Zatedag a.s haar arbeid zal voortzetten Burgemeester Hendrïkse Bij K. B. van 30 October 1937, is aan A A. Hendrikse, op dien verzoek met ingang van 31 December 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Waterlandkerkje en IJzen- dijke, met dankbetuiging voor de door hem als burgemeester bewezen diensten Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen t(e Terneuzen Bij de op 3 dezer gehouden verkiezing- voor 6 leden der Kamer, wegens perio dieke aftreding, werden bij enkele can- didaatstelling herkozen de aftredende leden, te weten: voor de af deeling Grootbedrijf: J. F de Klerk te Ter Neuzen, H. R A de Meijer te Ter Neuzen, P. A Neeteson te Sas van Gent; voor de af deeling Klein bedrijf: M. C F van Goethem te Sas van Gent, A. van 't Hoff te Axel, J. Scheele P.Jzn te Terneuzen AXEL De V V V is met haar St Nicolaas- prograiji gereed. Van 20 dezer tot en et 4 December zullen hier winkel- Weken worden gehouden. Het Ballero- pel zal weer de groote attractie vormen en 15-tal prachtige hoofdprijzen is De gemeenteraad heeft besloten, de opcenten op de Personeele Belasting van 200 tot 175 te verlagen o SAS VAN GENT Vrijdagavond was voor deze gemeente een avond van ongewone „sensatie". Eerst geraakte aan de Westkade Z.Z de luxe-auto van den heer R. G. in het Kanaal, toen de eigenaar den wagen achter de boomen wilde parkeeren om het verkeer vrij te laten, en, toen men later op den avond, met behulp van een kraanwagen van de firma Kerckhaert uit Ter Neuzen, 'deze wagen onder groo te belangstelling aan het lichten was, liep even verder op de kade de uit de richting Selzaete komende auto van den heer J. H., alhier, op de tram, toen deze den „onbewaakten overweg" tusschen Tramstraat en Trambrug pas seerde Beide ongevallen liepen gelukkig «ahj1 101 a (24) hij zoo gelukkig vóórvóór we el kaar ontmoeten? Wat dat betreft, ge loof ik zijn woord eerder dan het uwe. En nu, niet tevreden met ons te schei den, beleedigt u me, door in mijn ge zicht den lof te zingen van een ander meisje. Ik moet hem afstaan aan juf frouw Vavasour! Ik denk er niet aa,n ik denk er niet aan! U beweert, dat u hem lief hebt. U vergat, toen u me de eene beleediging na de ander in het ge zicht slingerde, dat het misschien mo gelijk was. dat ik hem óók liefhad. Ik hèb hem lief, en ik geef hem niet op. Neen! Ik zou het hebben kunnen doen terwille van hem, en zelfs terwille van u misschien; maar en een flits van eerlijke verontwaardiging schoot uit de donkere oogen nooit voor juffrouw Vavasour! Dus dat is uw besluit u wenscht hem niet op te geven, zooals u het zoo veelzeggend uitdrukt. U hebt zich ver zekerd van een goede partij, en wenscht zich de kans niet te laten ontgaan. Ik had tenslotte kunnen weten, dat ons onderhoud op deze wijze zou eindigen. U wilt hem niet opgeven. U bent be sloten, meesteres van den Eikhof te worden, ondanks de afkeuring van (Nadruk verboden.) WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (Ie helft November) Herfstplanting. De herfst heeft zijn intocht gedaan, hoewel een reeks schoone Octoberdagen ons nog bijna aan een laten zomer zou doen gelooven. Ook de herfsC verschaft ons arbeid; ook in den herfst zijn er noodzakelijke werkzaamheden in den tuin te ver richten. Dra zijn onze tuinen van bloemen beroofd, een enkele weet zich nog staande te houden, zooals laat- bloeiende vaste planten: Anemone Ja- ponica, Asters, Solidago, Helianthus, Rudbeckia en enkele andere soorten De Dahlia's, Fuchsia's en Knolbe gonia's hadden haar weertje. Zoolang een te strenge nachtvorst er nog geen einde aan maakt, kunnen wij nog volop zijn moeder, ondanks den spot van zijn heele wereld. Wees voorzichtig. TJ hebt uw doel nog niet bereikt. Ik zou u aan raden, maar aan te dringen op een spoedig suwelijk. U kunt dan zelf onder vinden, dat onvermijdelijk ellende elke mésalliance op den voet volgt. Huwelijk! Het is uw geluk, dat Heron zoo'n om slachtige ceremonie noodig acht! Bij deze woorden, de felste beleediging die de eene vrouw de andere kan toe voegen, staarde May haar eerst aan zonder haar te begrijpen; toen drong de beteekenis der woorden plotseling tot haar door. Ze hief als afwerend beide handen op en week met een zwak ken kreet achteruit voor het dreigende., van woede vertrokken gezich der oude vrouw Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en Heron kwam haastig binnen Hij bleef een oogenblik staan en keek van zijn moeder naar het jonge meisje Met dien eenen blik scheen hij de heele situatie in zich opgenomen te hebben hij deed een paar stappen vooruit, trok May beschermend in zijn armen, terwijl hij over haar hoofd heen zijn moedei aanzag met een blik, dien zij nog nooit in zijn oogen had gezien Van haar pracht genieten. Lang duurt het gewoonlijk niet. October kenmerkt zich zeer dikwijls door strenge nacht vorsten, en na den löden zijn we zeker heidshalve verplicht onze planten en knollen binnen te brengen; planten, die gevoeliger zijn voor de vorst, worden reeds spoediger opgeborgen. Dan zijn onze perken leeg, dan zijn onze heester kanten van bloemen beroofd, en wor den onze boomen en heesters van bla deren ontdaan, en dit geeft onzen tuin een hopeloozen aanblik Gelukxig is onze tuin dan geen afge brand huis, waarvoor alle hoop ver vlogen is, maar' in die twijgen sluimert net leven, dat te bestemder tijd zich vveer zaï openbaren, om bij vernieuwing van bioem en blad de schoonheid te doen bewonderen. Zoo kan het ook voor perken en heesteranten zijn, wanneer wij de hoop niet opgeven en ze reeds in den nerfst beplanten. Dan ziet onze tuin er niet zoo hopeloos Uit, maar herinneren die werkzaamheden ons weer, dat na den herfst en den winter, weer het voorjaar volgt, wanneer wij ons weer kunnen verkwikken aan de kleuren pracht van Flora's eerste lievelingen. Dus perken en vakken beplanten is noodig, willen wij in het voorjaar weer spoedig bloemen in den tuin zien. Het zijn herfstwerkzaamheden, die liefst voor half November gebeuren moeten* Hoe vroeger hoe beter, want dan komen de planten en knollen nog wortelvast, en zijn dan beter bestand tegen de winterkou Nu is de vraag: hoe moeten ze be plant worden, en waarmee, en dan is het antwoord niet zoo gemakkelijk, want de keus is ruim, en wanneer de keuze ruim is, dan is het kiezen moei lijk Men kan de oude gewoonte volgen, door een geheel vak te beplanten met Vergeet-mij-niet, Silvere-pendula, Arabis alpina, Tulpen, Hyacinten, Cro cussen, Sneeuwklokjes, enz enz. Maar ik voor mij zou aanraden het eens te probeeren met gemengde beplanting. Wanneer men tenminste geen voor stander is van een effen stijf en plat perk. Het is natuurlijker en brengt meer leven in den tuin Men zou kunnen nemen roodbloeien de violen, waartusschen geplant vroege roode tulpen. 2e Silvere pendula Bonet ti met late roode tulpen. 3e Rose Ver- geet-mij-nietjes, waartusschen cro- cussen geplant. Dan heeft men eerst de crocussen en dan Vergeet-mij-niet. 4e Blauwe Vergeet-mij-niet met roode of gele tulpen. Men krijgt dan door de roode tulpen den indruk van papavers in het korenveld. Men kan de combi natie nemen, zooals men zelf verkiest, al naar dat men de harmonie der kleu ren het mooiste vindt. 5e Verder zou men kunnen gebruiken witte violen met roode of rqse tulpen. 6e Blauwe violen met roode tulpen. 7e Lichtblauwe violen met roode tulpen. 8e Idem met gele tulpen. 9e Gele violen met vroegbloeien de roode tulpen Sommige kleur-combinaties zijn scherp, maar de overgang wordt getemperd door het groene blad van tulpen en hy acinten. Natuurlijk moeten deze werk zaamheden met oordeel geschieden. Men moet niet te veel tulpen of hy acinten planten, zoodat ze de overhand zouden krijgen, dan verliest men het losse en levendige voorkomen. Vooral het fluWeelblauw van violen met rood van tulpen geeft een mooie combinatie, die men ook in de bouquet-binderij van toepassing kan brengen; onder blauwe* violen heeft men een ruime keuze Men zou op deze manier nog meer tusschenplan ting-verrassingen kunnen maken in zijn tuin voor bezoeker of Wat beteekent dit? vroeg hij, terwijl zijn donkere oogen toornig gloeiden on der zijn zware wenkbrauwen Laat zij het je maar vertellen! zei Lady Letchford, verachterlijk met den vinger op May wijzend. Ik ben hier ge komen om jou te behoeden voor ont goocheling en haar voor ellende, en dit is het resultaat Heron legde zijn hand op het zachte oruine haar en streelde het geruststel lend Stil maar, stil maar, lieveling, zei hij, want hij voelde haar hart bonzen en baar schouders schokken van ingehou den snikken. Moeder, u had geen recht om dit te doen. Wat hebt u tegen haar ;ezegd? In elk geval hebt u zeer ver keerd gedaan, dat blijkt duidelijk uit de gevolgen. Uw rijtuig wacht. May, lieve ling, excuseer me een oogenblik, terwijl k m'n moeder naar het rijtuig bren Neen! hijgde de oude vrouw. Kom liet in mijn buurt. Je hebt gekozen usschen dat meisje en mij. Je hebt me erloocbend. Ik zal alleen gaan 'Wordt vervolgd). door CHARLES GAR VICE ben zeker, dat u, als u m'n jongq bloed erwante juffrouw Vavasour beter ende, u haar grootelij ks zoudt achten waardeeren. Nog verroerde het, jonge meisje zich iet; zoo het gesprek al een marteling oor haar was, dan bleek dit uit geen kele beweging. Maar Lady Letchford n de uitdrukking van haar oogen iet zien, en het geleidelijk verbleeken e? opeengeperste lippen ontging haar Maar we moeten niet alleen aan ons- if denken, ging ze beschermend, bijna Pgewekt voort, nu volkomen overtuigd, t ze gewonnen had. We moeten den °oten dienst niet vergeten, dien u ons °or uw inschikkelijkheid bewezen hebt is dan een nauwere relatie tusschen Ps mogelijk, ik hoop oprecht, dat we •lenden zullen blijven, goede vrienden ifs. En t— wie weet? misschien zijn we mettertijd zoo gelukkig, een beter passende partij voor u te vinden dan mijn zoon bij mogelijkheid had kun nen Zi Ze kwam niet verder, want met een onverwachte heftigheid, die haar lady schap deed afbreken of ze een klap ge kregen had, richtte May zich in haar volle lengte op en keek haar vol aan. Haar teere jonge liefelijkheid scheen plotseling omgetooverd in de angst aanjagende schoonheid eener Medea. Zwijg! zei ze, niet luid of fel, maar moeilijk en hijgend. Zwijg! Ik verbied u om nog één enkel woord te zeggen! Wat bezielt u, wat bezielt u om me zoo te beleedigen? Was het nog niet ge noeg dat u trachtte, mij het eenige ge- 'uk, dat ik ooit in mijn leven had ge kend, te ontnemen? Moest u me, toen i meende, dat zulks u gelukt was, daar na nog - eens tot het uiterste vernede ren? Ik heb geduldig naar u geluisterd, zonder u éénmaal in de rede te vallen Maar nu zult u naar mij luisteren. U kwam pleiten voor de toekomst en het geluk van uw zoon; u beweert, dat ik zijn leven zal verwoesten en hem ellen dig maken. Maar wat hebt u ooit ge daan om hem gelukkig te maken? Was

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5