Gezondheid de grootste schat op aarde! Gratis Frans leren. I I Duivensport ASTRID-THEE FEUILLETON Wie wordt Lady LetGhford J Lady Letchford, juffrouw, zei een van de reuzen, met een buiging naar May ENKELE THEORETISCHE BE SCHOUWINGEN OVER DE VOEDING VAN ONZE DUIVEN Het valt niet te betwisten, dat het overtollige vet bij de duiven de grootsten vijand is van alle degelijk en aanhou dend succes. Het overtollige vet immers hindert de spieren in \iun werking even ais andere onontbeerlijke levensver richtingen en staat diensvolgens den goeden athletischen form of conditie in den weg Alhoewel geen enkel onderwerp in onze duivenliefhebberij vaker behande ling vond, toch is het een feit, dat de oordeelen, zienswijzen en opvattingen daaromtrent ten zeerste uiteenloopend zijn Waarmede eenieder schijnt vrede te hebben is het feit, dat een duif, die overvoederd is, dus die te veel vetvoor- raad in haar organisme heeft vastge zet, aangeteekend staat om weinig vol doening te geven, zoolang het even wicht niet is hersteld en de harmo nieuze samenwerking van alle elemen ten, verzekerd Een duif, die werkt, zal niet te veel eten, een duiver, die op weduwschap vliegt, kan nooit te veel eten en zal steeds moeten ingevolgd worden om het allernoodzakelijkste op te nemen. De ondervinding heeft dat aan meer dan een liefhebber bewezen Theoretisch staat het vast, dat het dierlijk lichaam volstrekt behoefte heeft aan eiwitstoffen, koolhydraten, vetstoffen, minerale bestanddeelen en water Theoretisch ook moeten deze toege diend worden in verhouding met de krachtinspanning en het werk, v&n iedere duif gevergd Als men nagaat, hoe uiterst nauw keurig de voorbereiding geschiedt der athleten en andere sportmannen om op een gegeven oogenblik over alle mate- rieele en moreele middelen te beschik ken om het hoogste rendement moge lijk te kunnen leveren, en als men na gaat, dat de duif, onze sportvogel bij uitnemendheid, een organisme bezit, dat onder gelijksoortige invloeden staat, dan zou men groot ongelijk hebben de belangrijkheid van het voederregiem te onderschatten Doen de liefhebbers niet aan mathe- .natische berekeningen, toch zorgen ze er voor van aan hun duiven een meng sel toe te dienen, dat volgens hen de ;rootste voedingswaarde en kracht in zich houdt. En hier stellen we ons de vraag: ,Kunt gij U een denkbeeld vormen van al datgene, wat wordt gedaan om de duiven in form te brengen?" Hier is er een liefhebber, die speciaal orood doet bakken, daar weer een an der melker, die het bijzonder houdt aan Kleine zaden en granen, tenslotte weer een, die met een vreemde graansoort uitpakt Wij mogen dus zeggen, dat de meeste liefhebbers een regiem hebben, dat aan de noodwendigheden voldoet en voldoe ning schenkt onder oogpunt rendement van de duiven En toch is er onderscheid te maken tusschen de voeding, bestemd voor dui ven, die enkel deel te nemen hebben aan kleine vluchten en dezulke, die de verste reizen hebben mee te maken Wij weten wel, dat sommige liefheb bers met dezelfde duiven op gansch de lijn zoeken te vliegen. Zonder onder scheid moeten de duiven van Arras naar Bordeaux, dus naar al de losiatings- plaatsen tusschen die twee steden ge- legen. Er zijn nu duiven, die prijs kun nen winnen op alle vluchten, maar zi; zijn uiterst zeldzaam De liefhebbers vragen zich niet genoeg af, of hun duiven tot deelname aan die groote vluchten wel de noodige geschikt heid bezitten. Dat alle duiven geen vogels voor verre afstanden zijn, weten we maar al te best door de ondervin ding' Moet het ons dan verwonderen, dat er melkers zijn, die vreemd opkijken, wanneer zij er „nevens pakken" op groote vluchten, juist omdat hunne duiven niet geschikt zijn tct het mede dingen bij die groote competities? Ook wordt er te weinig gelet op den goeden form van de duiven. Feitelijk zou een duif maar eerst mogen orge- ieerd worden wanneer ze in form is. Daarmee, wij weten het maar al te wel, wordt te weinig rekening gehouden Wij hebben gezien, dat de eiwitbestand deelen bijzonderlijk medewerken tot het vormen van nieuwe cellen en tot het herstellen van sleet, door oefeningen en andere inwendige oorzaken in 't leven »- Vervangt op aangename en spaarzame wijze Uw kop koffie of thee na het avondmaal door een kop (Wettig gedeponeerd voor alle landen) Lekker! Verfrisschend! De zacht pur- geerende en bloedzuiverende gezond heidsdrank voor allen. Dadelijken uit slag. Het is de zachtste en meest ge- zochtste familieremedie. Geeft nooit buikkrampen. Onfeilbaar in alle ge vallen van verstoptheid, bedorven bloed, slechte spijsvertering, huidziekten (jeukte, puisten, zweren, enz.), neer slachtigheid, overspanning, zwaarlijvig heid, slapeloosheid, schele hoofdpijn, onwelriekenden adem, matheid, enz. Volledig naar Uw keus: De zachte ASTRID-THEE enkel in groene pakken (Photo Marchand) en de sterke ASTRID-THEE enkel in blauwe pakken. Doet de proef en U zult nooit andere thee meer willen. Het pak slechts f 0,75 en het driedubbel pak slechts f 1,50. Zendt postwissel aan den bereider: APOTHEEK „SINT-I LOOI" te GENTBRUGGE-België. Zen ding per ommegaande. Beschrijving kosteloos op aanvraag. Gewestelijke alléénverkoopers over heel Nederland gezocht. Vraagt voorwaarden. FRANSE CONVERSATIE-LESSEN (Samengesteld door het Sanders' Talen Instituut, 81 Anna Paulownastraat, den Haag) Nadruk verboden) Naast deze Gratis Cursus publiceert dit Instituut volledige Cursussen in Engels, Frans, Duits, Spaans, Italiaans en Zweeds, waarvan de- lessen iedere veertien dagen met twee tegelijk (dus voor iedere week één afgeronde les) franco per post worden toegezonden. In iedere taal zijn Cursussen voor Begin ners en voor Gevorderden, in de volgen de onderverdelingen: Franse Leestekst 1 Jean est un grand gargon de treize ans environ 2 II est même trés grand pour son age, mais il n'est pas gros 3 II a les cheveux et' les yeux noirs, Ie nez droit et les joues roses 4 II est trés joyeux et pour cela il rit souvent 5 Quand il rit on voit de belles dents blanches dans sa bouche 6 Naturellement Jean va encore a l'école 7 Chaque matin a huit heures et demie environ il quitte la maison pater nelle pour se rendre a l'école 8 II porte alors un costume brun fon- cé, a culotte courte, et un béret 9 Ce béret est la terreur de la famil ie, car chaque matin on entend Jean crier: „Oü est mon béret?" 10 II arrive aussi souvent que Jean rentre le soir nu-tête 11 Alors sa mère lui demande: „Oü est ton béret, Jean?" 12 Je ne le sais pas, maman, je crois qu'il est perdu 13 Maman est alors trés fachée et dit a son fils: ,C'est déja le troisième béret en deux mois 14 Et en outre, tu as toujours les mains dans les poches; c'est une mau- vaise coutume A: Conversatie; B: Conversatie met uitgebreide Gramatica; C: Opleiding voor Pr ac tijkexamens Mercurius, LITEH enz) Het Cursusgeld bedraagt voor Lezers van ons Blad voor de eerste 3 talen 75 cents per maand per taal voor Cursussen onder A genoemd, en 1 gld. per mnd. voor Cursussen onder B en C genoemd. Voor de laatste 3 talen 1 gld per maand per taal voor alle drie ru brieken Iedere Cursus duurt twaalf maanden BON. (Als brief te verzenden aan het Sanders' Talen Instituut, den Haag De ondergeteekende (1) Uitspraak van, de Franse Leestekst 1 Zjang èttung grang garsong dë trèz- ang angvirong 2 Iel mém trè grang poer song aazjë, mèzziel nè paa groo 3 Iel a lè sjëveu ee lèzzieu noeaar, lë nee droea ee lè zjoe rozzë 4 Iel trè zjoeajeu ee poer sëla iel rie soevang 5 Kangtiel rie ong voea dë bel dang blangsj dang sa boesj 6 Naturèllëmang Zjang va angkor a leekol 7 Sjak matèng aa uïet uir ee dëmie angvirong iel kiet la mèzzong pa- tèrnèl poer së rangdrë aa leekol 8 Iel port alor ung kostuum brung fongsee, aa kulot koert, ee ung beerè 9 Së beerè la tèrruir de la famiejë, kar sjak matèng ong angtang Zjang kriée: Oe mong beerè? 10 Iel arrivë oosie soevang kë Zjang rangtrë lë soeaar nu-tèt 11 Alor sa mèr luïe dëmangdë: Oe tong beerè, Zjang? 12 Zjë në lë see paa, mamang, zjë kroea kiel perdu 13 Mamang èttalor trè fasjee ee dieta song fies: Sè deezja lë troeazièm beerè ang deu moea 14 Ee ang oetrë, tu aa toezjoer lè mèng dang lè posj; sèttuun moovèzzë koetuum geroepen; de koolhydraten, onder welke naam men gewoonlijk de suiker en het zetmeel bedoelt, om de eenvoudige re den, dat hun zuurstof en hun water stof in dezelfde verhouding voorkomen, vervullen daaromtrent dezelfde bedie ning van de vetstoffen door warmte voort te brengen en door terzelfdertij d de noodige en onmisbare kracht aan de scheikundige verbindingen der inwer kende cellenweefsels te verschaffen Op deze gegevens voortgaande en na kennis genomen te hebben van de voe dende samenstelling der bijzondere granen, die wij onze duiven toedienen, kan men gemakkelijk een mengsel sa menstellen, gesteund op wetenschappe lijke gegevens, en waar de verhouding gelijken tred zal houden met de kracht inspanning, die men van de duiven zal eischen. Zoo stippen we aan per honderd deelen genomen: door CHARLES GAR VICE 53) Hij had in den vroegen ochtend reeds een half dozijn brieven aan oude zaken vrienden in de stad geschreven, en ter loops melding gemaakt van de verlo ving van „mijn dochter' met Sir Heron Letchford van den Eikhof Geen ham meer? Probeer eens zoo'n zacht eitje, May, lieve kind, drong hij. 'Ik vrees, dat je eetlust niet meer is wat het vroeger was. Je moet wat meer be weging nemen. En eh a propos, beste meid, ik dacht er gisterenavond zoo eens over, dat eh je misschien graag een beetje extra zakgeld zoudt hebben om eh om wat kleinig heden te koopen waar je misschien zin in hebt, en ik heb een cheque voor je uitgeschreven. Hier, pak maar aan, beste en als je soms nog meer noodig hebt May nam het strookje papier aarze- Granen Eiwitstoffen Vet Maïs 8.4. Erwten 20.1 1.4 JBoonen 23.1.4 Tarwe 11.7 1.2 Lijnzaad 17.2 35.2 Koolhydraten 63.1 53.— 43.6 64.3 18.9 Dit zijn natuurlijk gemiddelde cijfers, die wijziging kunnen ondergaan al naar gelang men over granen van mindere of betere hoedanigheid beschikken zal. Het eiwit is het voornaamste en het krachtigste der bestanddeelen. Dan vol gen de vetstoffen, die volgens deskun- wonende (2) wenst als Lezer(es) van (3) een Cursus te volgen in (4) genoemd onder letter voor Het Cursusgeld voor maand (en) werd heden door hem (haar) per post wissel geremitteerd overgeschreven op Uw giro-rekening 71888 (doorhalen wat niet gewenst) de Ondergetekende: 1 Naam en voornamen 2 Volledig adres 3 Naam van het Blad 4 Taal of Talen Vermaling Franse Leestekst 1 Jan is een grote jongen van dertien jaar ongeveer 2 Hij is zelfs groot voor zijn leeftijd, maar hij is niet dik 3 Hij heeft zwarte, haren en ogen, een rechte neus en rode wangen 4 Hij is zeer vrolijk en daarom lacht hij dikwijls 5 Wanneer hij lacht, ziet men mooie witte tanden in zijn mond 6 Natuurlijk gaat Jan nog op school 7 Iedere ochtend om half negen on geveer verlaat hij het ouderlijk huis om zich naar school te begeven 8 Hij draagt dan een donkerbruin kostuum, met korte broek en een baret 9 Deze muts is de schrik van de familie, want iedere morgen hoort men Jan roepen: Waar is mijn muts? 10 Het gebeurt ook dikwijls, dat Jan 's avonds blootshoofds thuiskomt 11 Dan zegt zijn moeder tot hem: Waar is je muts, Jan? 12 Ik weet het niet, moeder, ik ge loof, dat hij weg is 13 Moeder is dan zeer boos en zegt tot haar zoon: Dat is reeds de derde muts in twee maanden 14 En bovendien, je hebt altijd de handen in de zakken; dat is een slechte gewoonte lend aan zou hij een week geleden zooiets gedaan hebben? en kreeg een schokje van verrassing toen ze er een blik op wierp. Het was een chèque voor tweehonderd pond! Maarzei ze weifelend Een kleinigheid heeft niets te be- teekenen, mijn lieve May. Wat heb ik laatst ook weer gezegd? Zorg jij, dat ik eer met je inleg,' dan zal ik me niet laten kennen! Nee, ik weet wat ik aan de omstandigheden verschuldigd ben, en al ben je nu mijn dochter, ik kan toch niet vergeten, dat je de toekomstige Lady Letchford bent. Sir Heron Letchford! diende een van de reuzen aan. Hè? Wat? Wat? vroeg de heer Dalton opspringend, zoodat een regen van broodkruimels, stukjes eierschaal en andere kleinigheden 1 neerdwarrelden uit zijn servet, dat hij bij de maaltijden steeds om den hals geknoopt droeg In de bibliotheek, mijnheer De heer Dalton veegde zijn handen en zijn mond af, en knipoogde tegen May met een slim, voldaan lachje Door en door correct! Dat is precies wat ik van hem verwachtte. Correct in merg en been. Nu, hij zal ondervinden, dat we hem alle tegemoetkomingen we ten te geven, die hij verdient. Met een nadrukkelijk knikje dribbelde hij de kamer uit. Papa! riep May, met plotselinge ont zetting opspringend; maar de heer Dalton was al buiten het bereik van haar stem Wat zal hij zeggen? Wat wil hij gaan doen? O Carrie, ik weet zeker, dat hij Heron zal beleedigen Wind je niet op, lieve May, zei Carrie liefkoozend, heusch, Sir Heron zal het wel begrijpen Maar May was ontroostbaar. Met haar handen op haar rug ineengeklemd liep ze rusteloos de kamer op en neer. Carrie ging voor het raam staan en staarde naar buiten met onderdrukte opwin ding. Plotseling ging er een schok door haar heen en ze uitte een verrasten kreet May! Kijk eens! Daar komt een rij tuig aan. Wie kan datHé, May, 't is het rijtuig van den Eikhof! Wat! Weet je het zeker? Ja, hoor. Ik ken het veel te goed. O, May, misschien wordt je afgehaald om digen 2 y2 maal de waarde der kool hydraten hebben. De koolhydraten op hunne beurt zijn, naar bevoegd oordeel 5 maal lager te schatten dan de eiwit stoffen We zullen thans niet verder deze theorie voortzetten, maar ons houden aan den meer praktischen kant van de zaak De ondervinding heeft ons geleerd dat de duiven even goed vliegen met één soort van graan, maïs alleen bij voorbeeld Niettemin geven de meeste liefheb bers hun voorkeur voor hunne duiven aan een mengsel. Wat de betrekkelijke noeveelheid van ieder soort granen be treft moeten we zeggen, dat dit ge woonlijk afhangt van de persoonlijke opvattingen van den liefhebber zelf Nochtans zijn meerdere sportbeoefe naars het oordeel toegedaan van steeds jonge granen, granen van den laatsten oogst te geven omdat deze rijker zijn aan vitaminen, de onzichtbare be schermers van leven en groei 't Is gewis onmogelijk een juiste for mule van mengsel op te geven. Een ieder heeft er zoo zijn idee over We vroegen nu het oordeel van twee bekende kampioenen, de een legt zich toe op het spel op korte afstanden, ter- *wijl de tweede zich enkel aan found- vluchten houdt Onze vitesse-speler geeft gedurende de vluchtperiode, tweemaal daags, doch niet in overvloed, volgende mengeling: J 5 Kgr mais, 5 Kgr boonen, 1 Kgr lenzen, 'er vandaag te blijven. Misschien HOOFDSTUK XIV. Het bezoek. O, May, wat lief van haar, wat echt lief en fijngevoelig! Ze komt je dade- lijk: gelukwenschen! riep Carrie uit Een glimlachje, niet blij-verrast, maar ongeloovig en 'n beetje wrang, vloog over May's gezicht Prijs jij den dag maar niet vóór den den avond, Carrie, zei ze. Als ik haar j ladyschap goed ken, komt ze niet met een felicitatie, maar met een oorlogs verklaring. Sst! Zeg er niets van aan papa. Ik hoor hem en Sir Heron en Dalton kwamen de kamer binnen, de laatste rood en blijk- j baar eenigszins in de war, maar toch niet onvoldaan, de eerste met een gre- tigen, verlangenden blik in zijn oogen, die snel doofde, toen May's jurk haastig door de tegenovergestelde deur ver dween. Lady Letchford stond op toen het 1 Kgr dari, 1 Kgr koolzaad, 1 Kgr ka nariezaad met nu en dan een klein dessert van wat hennepzaad en mostaardzaad. De tweede groote overwinnaar der fondvluchten geeft 1/3 mais, 1/3 boo nen en 1/3 vitsen tweemaal daags, 's Morgens, na de gedwongen vlucht, krijgen de duiven echter een portie koolzaad Dit enkel tot voorbeeld Wij herhalen, wat wij steeds hebben voorgehouden, dat het onnoodig is iets, wat ook, in zijn voedingswijze te ver anderen, zoolang deze voldoening geeft. Wat goed is, moet men trachten goed te houden Wil men veranderen, dan zal men trapsgewijze te werk gaan en nooit de zaken willen verhaasten Voor wie het doen kan, is het ook raadzaam, steeds een voedervoorraad voor het vluchtseizoen in te slaan, om dat alzoo de duiven steeds dezelfde voeding hebben, zonder wijziging, wat ook zijn belang heeft. PAU (Nadruk verboden) De Schot Een man uit Aberdeen had zijn meisje een verlovingsring gegeven, maar later bezon hij zich en wilde de ver loving verbreken Natuurlijk verlangde hij nu ook den ring terug, maar zelfs met de grootste moeite gelukte 't het meisje niet den ring van haar vinger te krijgen Toen huwde de Schot haar maar jonge meisje binnenkwam. Eén oogen blik scheen de harde uitdrukking van haar gezicht zich even te verzaenten; het was zelfs voor deze ongenaakbaar- trotsche moeder, die gekomen was om haar zoon te „redden", onmogelijk, te ontkomen aan den invloed van die frissche, onschuldige liefelijkheid. Een seconde lang aarzelde ze en wenschte, dat Rose haar maar niet op het idee van een persoonlijk onderhoud had ge bracht. Toen dacht ze aan Heron, aan alles wat op het spel stond, en ver hardde zich. Met een ijskoud glimlachje stak ze het meisje twee vingers van haar dik-gehandschoende hand toe Goeden morgen, lieve kind, zei ze, met een stem die verbazend veel leek op die, waarmee goede sprookjesvertellers den wolf Roodkapje laten aanspreken. Ik behoef wel niet te vragen of de hoofdpijn van gisteren over is. U ziet er uit als de verpersoonlijkte gezondheid Ik voel me weer heel goed, dank u, antwoordde May. Toen gingen ze tegen over elkaar zitten, en May wachtte wijse lijk af tot de andere partij het vuur zou openen Ik ben blij, dat te hooren, zei haar

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 6