De Zeeuwsche Koerier 980 Crisis-maatregelen No. 4167 Vrijdag 29 ÖGtober 1937 52ste Jaargang Voor do Vrouwen Nieuws-Bijvoegsel van m.40 St. Nicoloos 1937 Eerste Hulp bij Ongelukken S o 11 e r n ij. Landbouw en Veeteelt hsperantonieuws Bericht. Reeds eenige maanden werd de pu blicatie der artikelen welke wij onder het hoofd „Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand" publiceerden, onderbroken. De reden hiervan, is een ernstige ziekte van onzen medewerker, die deze rubriek verzorgde. Voorloopig zal hij zijn werkzaamheden nog niet finnen hervatten, doch zoodra hij her steld zal zijn, zullen zijn bijdragen wederom verschijnen De Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp Bij Ongelukken stelt zich ten doe* het bevorderen van goede eerste hulp verleening Opgericht in 1893 telt zij thans af- deeimgen in meer dan 1U0 gemeentel* van ons land. Haar ledental bedraagt ca. 75U0, waarvan ca 4000 een diploma EHBO bezitten. Met andere op dit ge bied werkzaam zijnde vereenigingen en instellingen werkt zij samen in dei* Koninklijken Nationalen Bond voo* Redding wezen en Eerste Hulp Bij Onge lukken „Het Oranje Kruis', terwijl zij ook aangesloten is bij de internationale organisatie op dit gebied. Zij genoot Uk diens overlijden de hooge bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik, terwij- thans HKH Prinses' Juliana bescherm vrouwe der vereeniging is. Een eigen orgaan der Vereeniging (de Voorpost van den Dokter) verschijni maandelijks en is voor alle leden ver krijgbaar voor 50 cent per jaar. De toenemende belangstelling in EHBO door het geheele land is verklaar baar om twee redenen nl.: a. het toenemend aantal ongevallen (waarover onze folders enkele cijfers geven; daarnaast zouden wij er op wil len wijzen, dat per dag gemiddeld 501 bedrijfsongevallen bij de R.V.B. worden aangegeven) en b. het toenemende inzicht, dat dé ge volgen van een ongeval in zoo belang rijke mate beïnvloed worden door de wijze waarop de eerste hulp verleend wordt. Goede eerste hulp kan niet alleen van beteekenis zijn om een ziekbed van korten duur te doen zijn, doch kan er ook toe bijdragen belangrijke invaliditeit te voorkomen (men denke slechts aan infectie amputatie blijvende ver minking!) en kan menigmaal ook direct levensreddende beteekenis hebben (bij schijndood, bij verdrinking, door gas- bedwelming, door electriciteitsongeval- len enz. of slagaderlijke bloedingen zoo als ze zoo vaak voorkomen bij verkeers ongevallen) Het is daarom noodzakelijk, dat over al in het land goede EHBO bevorderd wordt. Geheel onvoldoende moet wor den geacht, wat men op vele plaatsen ziet gebeuren: het volgen van een cur sus, het behalen van een diploma en daarna het verwaarloozen van de ver worven kennis en bekwaamheid. Noodig Is, dat stelselmatig georganiseerd wordt; bet geven van cursussen, het blijven oefenen der gediplomeerden, het aan schaffen en beschikbaarstellen van ma teriaal en het inschakelen der gediplo meerden in den practischen ongevallen- dienst. Dat alles vereischt dus vereeni gingen, die zich ben doel stellen: be vordering der EHBO. Aansluiting van al de plaatselijke vereenigingen in de landelijke centrale organisatie (de Ne derlandsche Vereeniging EHBO) geeft dan de verbindende schakel, tusschen alle locale vereenigingen In het bijzonder moge ook de aan dacht gevestigd worden op de betee kenis van EHBOvereenigingen voor de bescherming der burgerbevolking en aanvallen uit de lucht. Wettelijk is thans voorgeschreven, dat alle ge meenten maatregelen zullen hebben te beffen voor de luchtbescherming. Daar "ij dienen die gemeenten teu kunnen fekenen op bijstand van een zeker aan- jtal eerste helpers. Dat bekwame krach- en, waarop men vertrouwen kan, niet :it den gron zijn te stampen met en- ele lessen, wordt nog veel te weinig be elt! Men zal reeds thans maatregelen toeten nemen om een aantal goed on derlegde en goed getrainde helpers te erkrijgen. Een vaste kern goede krach ten zal van veel meer beteekenis blijken zijn dan een groot aantal halve of Voeten verstijfd door rheumatische pijnen Nu vrij van pijn Kan weer gewoon loopen „Mijn voeten en enkels waren ver stijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zet ten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij betel en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoer- organen aansporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheumatische pijnen, worden regelmatig verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam R own tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (36) .ninder dan halve bekwamen. Het is nede daarom, dat onze vereeniging ïaar folders toezond niet alleen aan de loktoren, doch ook aan alle gemeente besturen in plaatsen, waar nog geen af- ieeling der vereeniging bestaat Het secretariaat der vereeniging (Joh. /erhulststraat 117, Amsterdam Z.) is gaarne bereid ten allen tijde alle ge- wenschte voorlichting en hulp te ver strekken bij oprichting van plaatselijke .ifdeelingen. .n deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën 22 Oct. Inschrijving Bak- en Braad vet Idem Teeltpremie vlas oogst 1937 Idem Identiteitsbewijzen voor" kal veren Idem Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 26 Oct. Biggenmerken Idem Baconregeling Verzuchting Rijkgeworden houthandelaar: Zoo verandert de mensch. Vroeger droomde ik van boomstammen, nu van stam- boomen! Moeilijke kwestie Wat zal ik doen? Als ik mijn gebit naar den lommerd breng, heb ik niets, om mee te eten. Breng ik het er niet, dan heb ik niets, om te eten! Kostelijk vooruitzicht Tonny: Moeder, wat zou U doen met iemand, die die mooie Chineesche vaas uit het salon had gebroken? Moeder (achterdochtig): Ik zou hem een flink pak rammel geven en. ver volgens in bed stoppen! Tonny (triomfantelijk): Vader heeft het gedaan! Vaderlogica Vader, waarom hebben giraffen zulke lange halzen? Dan kunnen ze van hooge boomen eten! Maar waarom zijn die boomen dan zoo hoog, vader? Dan hoeven die giraffen zich niet te bukken Zij wist 't better Agent: U rijdt aan den vérkeerden FAVORIET-KNIPPATROON. Voor slanke figuurtjes. Nr 980 Deze zeer eenvoudige japon accen tueert het slanke figuurtje bijzonder goed. De rok valt wijd en klokkend en is van voren rond geknipt. De japon is in princessemodel gehouden. De kleine revers zijn doorgestikt. De eenige gar neering bestaat uit de kopmouwen, die dan ook heel hoog moeten opstaan. Dit verkrijgt men met behulp van gazen steunstukjes Benoodigd materiaal: 2 meter van 130 cM breedte Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte 86 centimeter, taille wijdte 70 centimeter; heup wijdte 98 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van «"^nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet- knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders kant van den weg, mijnheer! Vrouw (bazig als altijd): Heelemaal niet, agent! Hij is links! Duidelijk Oude jongedame: Wat zegt dokter, meer lichaamsbeweging? Ik ga drie maal in de week naar een of andere danspartij Dokter: Dat dacht ik wel, U zit teveel Buitenkansje Op Uw loterijlot zal de honderd duizend vallen, verklaarde de waar zegster Klant: Prachtig, dan laat ik het U voor vijftig duizend Lastige maatstaf Dame: 't Station is dat ver hier van daan? Boer: Ja, dame, zoowat twee pijpen rooken! hiet door ófts ge&Céêptéêïd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Aspergesoep, gehakt, rijst met to- matenschoteltje, flensjes met zoete appeltjes MAANDAG Spiegeleieren met ham, spinazie, aard appelpurée, fruit DINSDAG. Lamscoteletten, gestoofde prei, aard appelen, appelmoes WOENSDAG Gebakken spek, knolselderij met to matensaus, aardappelen, fruit DONDERDAG Biefstuk, spersieboonen, aardappelen, griesmeelpap VRIJDAG Windsorsoep, gebakken visch, wortel tjes, gestoofde aardappelen, fruit ZATERDAG Runderrolletjes, roode kool, aardap pelen, stoof peertjes Rijst met tomatenschoteltje 250 Gr (*/2 pond) rijst, 1 KG tomaten, 1 klein uitje, 1 theelepeltje kerry, y2 L kokend water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, 100 Gr (1 ons) boter, paneer meel Laat in de helft van de boter de" ge snipperde ui met de kerry lichtbruin kleuren, meng er daarna de goed ge- wasschen en gedroogde rijst door. Roer alles flink door elkaar, giet er den Maggi's Bouillon door, sluit de pan en laat de rijst zachtjes gaar koken. Wasch intusschen de tomaten, halveer ze, en schep er de pitten uit. Vul ze daarna met de gekookte rijst, schik ze in een vuurvasten schotel, verdeel er de rest van de boter op, strooi er paneer meel over, en giet er de gezeefde toma- tenresten over. Laat in een matig war men oven de tomaten gaar worden Knolselderij met tomatensaus 1 groote of 2 kleine selderij knollen, 4 flinke tomaten, y2 L selderij kooknat, zoo noodig aangevuld met water, 2 Maggi's Bouillonblokjes, 40 Gr tarwe bloem, 50 Gr (y2 ons) boter, 1 uitje, 1 kruidnagel Verdeel de knolselderij in dikke plak ken, schil ze en snijd ze in blokjes Kook deze gaar in water met wat zout Laat ze in een vergiet uitlekken en vang het overtollige water op. Kook hierin de tomaten en het uitje met de kruid nagel gaar, giet dit mengsel door een zeef en wrijf het zooveel mogelijk er door. Verwarm roerende boter en bloem, voeg daarbij langzamerhand steeds roe rende het gezeefde nat, waarin de Mag gi's Bouillonblokjes zijn opgelost en laat de saus even doorkoken Voeg er de selderij blokjes aan toe en laat alles tezamen nog even door en door warm worden Beveilingsmaatregel Maar wat heb je nu gedaan, Keesje? Den muilkorf van Max voor het gezicht van je broertje?! Ja, tante, hij gaat lekkers voor mijn Zaterdagsche dubbeltje halen! Op de hoogte En dit, mevrouw, is een van de oudste violen, die er Schei toch uit, man, wij koopen geen tweedehandsch-rommel! Op alles voorbereid Een klein jongetje komt eenigszins aarzelend een apotheek binnen ge wandeld, haalt 5 centen voor den dag en vraagt: Mijnheer, ik heb mijn rap port gekregen, en ik ben blijven zitten. Hebt U misschien een of ander pijn stillend middel voor me? (Nadruk verboden.) WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). Zure appelen. Menschen op leeftijd of menschen met een slecht gebit genieten van zure appelen, indien zij ze gebrui ken, niet voldoende. Maar geraspt weer ten volle. En appelen, bijv. de Goud- reinet, de Present van Engeland, de Beïlefleur e.a., die nog niet rijp zijn, laten zich geraspt heerlijk smaken. Men kan hiervoor een Sunlightzeep-rasp ge bruiken. Ook geraspte komkommers kunnen menschen met een slecht gebit beter gebruiken dan schijfjes Esperanto bracutl uitkomst Het weekblad „Heroiao de Esperanto" vermeldt het volgende typische geval van taai-misère öp re.|.: Een zeeman ging te Port Saïd een (fotowinkel binnen om wat te koopen, doch hij moest ervaren, dat hij zich niet verstaanbaar maken kon. Hoewel men net in den winkel achtereenvolgens pro beerde met Fransch, Duitsch, Engelsch, Arabisch, Itaiiaansch, Grieksch en He- breeuwsch, geen van al die talen kende de zeeman, en zijn landstaal kende de winkelier niet. Wel kende de zeeman Esperanto en toen hij zijn vraag her haalde in de internationale taal bleek het, dat zich onder de aanwezigen ook een Esperantist bevond en had hij met een contact en kwam zonder verdere moeilijkhkeden zijn koop tot stand (Esperanto-Persdienst LEEN) Esperanto op de derde plaats Eenigen tijd geleden schreef Radio Rome een wedstrijd uit op het gebied van tourisme, waaraan alleen buiten landers mochten deelnemen. In de eind uitslag komt naar voren, dat Esperanto een belangrijke plaats inneemt onder de talen, aangezien van de inzendingen er 209 gesteld waren in het Fransch, 163 in het Duitsch, 101 in Esperanto. Daarna volgden in het Engelsch 68 en in het Nederlandsch 61. De twee prijzen werden toegekend aan Esperanto- inzendingen (Esperanto-Persdienst LEEN). Esperanto in den aether. Tientallen radio-stations over de ge heele wereld geven min of meer ge regeld uitzendingen in de internationale taal. Wij laten hier een lijst van de voornaamste volgen: Barcelona, Bor deaux-Lafayette, Brno, CT3AQ, EAJI, Hilversum, Kaunas, Kortrijk, Lening- ïad, Llubljana, LT I Rosario, Luxem- ouig, LV 2, Lyon PTT, M. Ostrava, Mar seille-Provence, Normandië, Oslo, Parijs PTT, PRF 5, Rio de Janeiro, Reikjavik, Rome. Strasburg, Tallinn, Weenen, Wal- ionia. Sedert kort hebben ook de Iersche stations Dublin, Athlone en Cork dit voorbeeld gevolgd (Esperanto-Persdienst LEEN). Esperanto in de school Het Internationaal Auxiliary Langu age Institution, te New-York publiceert een statistiek over het Esperanto-onder wijs, waaruit blijkt, dat in de laatste 10 jaren op 1142 scholen in 40 verschil lende landen onderwijs in de inter nationale taal Esperanto is gegeven. Het aantal Esperanto-onderwijzers be draagt 8564, verdeeld over 66 landen ter wereld. (Esperanto-Persdienst LEEN) Het Hongaarsche treinpersoneel moet Esperanto leeren De Directie der Staatsspoorwegen te Budapest, Hongarije, heeft officieel voor het spoorwegpersoneel een Esper- anto-cursus ingesteld, die reeds door een vijftigtal personen wordt gevolgd. (Esperanto-Persdienst LEEN). Nieuwe Tsjechische geïllustreerde brief kaarten De Tsjechische Posterijen hebben 2 geïllustreerde briefkaarten het licht doen zien, waarop afbeeldingen staan van de steden Brno en Lazné Bélohrad en die voorzien zijn van een verklaring in het Esperanto 4 (Esperanto-Persdienst LEEN). De St. Nicolaasnummers van„D« Zeeuwsche Koerier" vormen de beste reclame-gelegenheid voor adverteerders en de beste gids j voor het koopend publiek van heel Oost-Zeeuwsch-Vlaonderen.

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5