De Zeeuwsche Koerier Ho. 4i63 Vrijdag 1 October 193/ 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Crisis-maatregelen De 37ste Koninklijke NederlandsGlie Jaarbeurs. Einde Zomertijd. Durfde zich van pijn in bed niet te bewegen. Nieuwe Uitgaven. Denk aan het eindigen van den Zomertijd. |n den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October zullen om 3 uur des nachts de officieele klokken op 2 uur worden gezet. (Vervolg) De moeilijke crisisjaren hebben het Nederlandsch Jaarbeursinstituut vaster in het Nederlandsche bedrijfsleven ver ankerd. Het economisch nut voor de binnenlandsche markt wordt in bijna alle takken van het bedrijfsleven er kend en waar het jaarbeursintermediair nog niet werd aanvaard, doen zich teekenen voor, dat ook daar weldra de bemiddeling van het Nederlandsche jaarbeursinstituut zal worden inge schakeld. Van de ontwikkeling van het internationale handelsverkeer echter is 3g een aanzienlijke stijging van de aarde van het jaarbeursintermediair jor de zakenwereld te verwachten. Bij ït slimuleeren van den Nederland hen export en het consolideeren van eenmaal gemaakte veroveringen op eco- misch gebied kan het Nederlandsche irbeursinstituut goede diensten be- jzen. Indien de verbetering der wereia Éonjunctuur zich weder zal voortzetten, :al de eigenlijke strijd op en om de in- irnationale markt in de wereld nog irst moeten beginnen. In vele opzich- en neemt Nederland internationaal ieds een voorkeurspositie in. Deze voor keurspositie zal ook benut' moeten wor- len; Nederland moet de kansen grij- ien en ze niet laten ontsnappen. In het aoderne handelsverkeer spelen de be- dmaking en het bekend-houden, een lorname rol. Nederland als industrie- nd mist nog die algemeene interna- [ionale bekendheid, waarop het om zijn lUalitatief en quantitatief vermogen, cht heeft. De Nederlandsche Jaar- urs heeft, om in deze leemte te voor- en, een toelangrijkek taak te vervullen. In wel: overeenkomstig de richting, ■aarin het internationale jaarbeurs- izen in Europa door het practische ikénleven is gestuwd. Gebleken is n.l. at naarnate de handel zich verruimt, door den langen duur der crisis in- irnationaal geheel gedésorienteerde ipman een modern middel noodig ift om zich snel op de hoogte tf annen stellen, wat er in de wereld x>r' hem „te koop" is. Dit middel vind- i, voor elk land, dat hem zakelijk in- 'esseert, in de jaarbeurs van dat land. ie internationale jaarbeurs ontleent ar intrensieke waarde voor de inter zonale zakenwereld aan de eigen tionale industrie, het eigen binnen- ïödsche bedrijfsleven, dat aan die «beurs deelneemt. Het nationale oducht is op alle internationale jaar- urzen de groote aantrekkingskracht or het internationaal bezoek. Bij ver- iining van het intevnationale handels teer is voor de Nederlandsche ex- tindustrie het deelnemen aan de iderlandsche jaarbeurs op quantita- lf en qualitatief representatieve wijze van de meest doeltreffende midde- om de aandacht op zich en op Ne- rland te vestigen. te Jaarbeurs harerzijds treedt reeds daarbij de industrie met zeer veel rtrouwen tegemoet. Ten bewijze daar de nieuwe bouwplannen. Reeds werd op de Nederlandsche Jaar- Burs het gemis gevoeld aan meer ex- *'finruimte beganengronds o.a. tijdens voorjaarsbeurzen ten behoeve van de !P Bouwmaterialen en de uitbreiding groep Machine-industrie en MetaaJ erheid. Ook tijdens de najaarsbeur- vraagt de agrarische jaarbeurs om r plaats. De opleving heeft aan dien b tot uitbreiding nog meer klem bij Tijdens de laatste voorjaarsbeurs rten de onderhandelingen over de uit 'iding van den jaarbeursbouw han- idte. Thans zijn, dank zij de snelle en tóe medewerking van het Gemeente- tour van Utrecht, de onderhande ten afgeloopen, heeft de aankoop de voor den bouw benoodigde per- 'en plaats gehad, is de overeenkomst de Gemeente den Gemeenteraad gepasseerd, zijn de werken aan- Spit nu absoluut verdwenen. „Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik ge dwongen in dezelfde houding te blijven liggen ik kon mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik er tegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken en ik ben blij, dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreug de zeggen, dat mijn spit absoluut ver dwenen is". G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw in wendige organen op natuurlijke wijze aanspoort tot geregelde werking, waar door Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stoffen. Rheumatische pij nen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam R own tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) oesteed en is met de uitvoering bereids -en aanvang gemaakt. De reeds lang gekoesterde voornemens /an het jaarbeursbestuur zijn op onver wacht snelle wijze hun verwezenlijking naderbij gekomen, doordat de mogelijk neid geopend werd, dat de schouwburg ue Utrecht van het Vredenburg zou worden verplaatst. Dit bracht het jaar- oeursbestuur ertoe het oude denkbeeld van een jaarbeursvleugel, thans in den vorm van een groot halgebouw haaks op het bestaande gebouwencomplex, weer op te vatten. Daar echter omtrent Je amoveering van den bestaanden schouwburg nog geen definitieve be slissing is genomen zullen de nieuwe oouwplannen der Jaarbeurs in twee stappen moeten worden uitgevoerd, vfoorloopig zijn omtrent de jaarbeurs - oebouwïng van het eigenlijke schouw- ourgterrem nog geen uitgewerkte plan nen gemaakt; het jaarbeursbestuur heeft zich beperkt tot een zoo snel mo gelijke oprichting van een halgebouw naar ontwerp van Ir J. de Bie Leuve- iing Tjeenk op het achter den Schouwburg gelegen terrein der Stads- rijschool, uitgebreid met een rij huizen aan de Rijnkade en een complex klei nere woningen aan de voormalige Rijn straat. Op deze wijze zal een hal ver kregen worden van aanvankelijk 2800 M2., welke hal, nadat het autobus station zal zijn verplaatst, met het der de jaarbeursgebouw verbonden zal wor den eventueel door een verbindingshal ter plaatse van het huidige autobus station. Het ligt dan verder in de be doeling over eenige jaren de thans te Jouwen hallen te doen aansluiten, even tueel onderdeel te doen uitmaken van sen tentoonstellingshal, welke op het vrijkomende schouwburg-terrein zal worden opgericht en het Vredenburg- plein aan de Zuidzijde monumentaal zal afsluiten. De vaart, welke achter de uit voering van deze werken gezet wordt (men hoopt de nieuwe hal reeds bij de komende voorjaarsbeurs in gebruik te j kunnen nemen), moge het" Nederland-! •3che bedrijfsleven de overtuiging schen- j ken, dat een zoo vurig gehoopte voort schrijdende opleving het Nederlandsche laarbeursinstituut niet onvoorbereid zal vinden Ook niet onvoorbereid op ander ge- bied. Het jaarbeursbestuur is er zich van bewust, dat, om te kunnen vol- doen aan de eischen, die toeneming van Internationaal handelsverkeer aan de Nederlandsche Jaarbeurs zal stellen, noodig is uitbreiding en intensiveering van de buitenlandsche propaganda, be nevens een nauwere samenwerking met enkele buitenlandsche zusteronderne- 1 mingen, teneinde met de regeeringen overleg te kuknnen plegen over de mo gelijkheid van afbraak van diverse handelsbelemmeringen, zij het dan ook 'n eersten aanleg ten behoeve van handelstransacties, welke op de jaar- FAVORIET-KNIPPATROON. Aardig jongenspakje No 849: 4-6 jaar %/nnr/* ftg* U««||Iiy#Aft modeplaatje. Toezending van een af- UU beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard gaap- Dit vlotte jongenspakje, bestemd voor jongentjes van 4-6 jaar is een heel ge makkelijke dracht voor Uw kleuter. De blouse heeft korte mouwtjes; manchet ten, kraag en ceintuur zijn doorgestikt. Als materiaal kan men kiezen: shan tung, linnen of waschzijde. Benoodigd materiaal: 21/2 M. van 90 cM. breedte. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het jongetje, voor wie het bestemd is Dit Favoriet patroon is te verkrijgen Dij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van °«nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei otuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht beurzen zijn tot stand gekomen. Inten- j liveering der buitenlandsche propa- Tanda bijv. in Zuid- en Noord-Amerika, 'n de Scandinavische landen, op den Balkan, enz. is een zeer kostbare zaak "5*1 gaat gemeenlijk de draagkracht van een enkel jaarbeursinstituut te boven. Dit heeft ertoe geleid, dat op initiatief van den directeur-generaal der InterJ nationale Jaarbeurs te Brussel, den Heer Fonck, een samenwerkikng in voorbe reiding is tusschen een viertal Euro- peesche jaarbeursinstituten w.o. het Nederlandsche die in de maand Maart hun jaarbeursdemonstratie hou den. Deze samenwerking beoogt ten eerste een collectieve buitenlandsche propaganda en vervolgens een collectief optreden op het terrein van verruiming van het handelsverkeer. De bezetting der jaarbeurs toont aan, dat ook zonder speculatie op toenemen de deelneming de uitbreiding van ex positie-gelegenheid voor de Neder landsche Jaarbeurs urgent is geworden De komende najaarsbeurs met haar 16.000 M2 bezette oppervlakte expositie ruimte (vorig jaar 14,500 M2) overtreft zelfs den omvang der laatste voorjaars beurs, waarbij echter wel rekening ge houden dient te worden met het feit, dat aan de najaarsbeurzen een agra rische jaarbeurs verbonden is (die de belangrijke groep Bouwmaterialen der voorjaarsbeurzen compenseert) en bo vendien aan de najaarbeurzen de meubelindustrie als groep in groot formaat deelneemt, terwijl tijdens de voorjaarsbeurzen slechts enkele meubel firma's individueel deelnemen. (Wordt vervolgd), Wat eten we eiken dag? ZONDAG Oxfordsoep, kaassouflé, gevulde to maten, aardappelen, gestoofde peertjes MAANDAG Roastbeef, estoofde prei, aardappelen; fruit DINSDAG. Haché, andijvie, aardappelen, brood schoteltje WOENSDAG Rolpens, appelmoqs, aardappelpurée, rijst met krenten DONDERDAG Runderrolletjes, worteltjes, aardappe len, fruit VRIJDAG Selderij soep, omelette, spinazie, aard appelen ZATERDAG Runderlappen, roode kool, aardappe len, karnemelksche pap Kaassouflé 5 eieren, 100 Gr kaas, 100 Gr boter, peper, zout, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma j Roer de boter tot room, voeg er één i voor één de eierdooiers bij, vermeng ze dan met de geraspte kaas, peper en zout naar smaak, de Maggi's Aroma en op 't laatst het stijfgeklopt eiwit. Be- i smeer een vuurvast schoteltje met bo ter, vul dit voor de helft en laat het in I een matig warmen oven lichtbruin worden en rijzen. Dien het gerecht da delijk op Haché Ongeveer 400 Gr (4 ons) vleesch- resten, 1 ui, 100 Gr boter, 1 Maggi's jus tablet, 1 laurierblad, 5 kruidnagelen, een scheutje azijn Maak het justablet fijn, roer het tot een brei zonder klontjes, verdun deze met 2i/2 dL (y4 L) water. Fruit in tus schen de gesnipperde ui in de boter lichtbruin, neem de pan van het vuur en roer er het aangemengde justablet door. Voeg er daarna de kruidnagelen, het laurierblad en de in dobbelsteentjes gesneden stukjes vleesch met een scheutje azijn bij. Laat alles te zamen een half uurtje stoven TOMATEN ZIJN NU NOG GOEDKOOP i w*iv •iVrru n Uit de voedingsleer is het nu lang zamerhand wel tot de keuken doorge drongen, dat de tomaat groote waarde voor ons heeft, en dat we verstandig doen met ervan te profiteeren zoolang ze er is. De kinderen leeren er tegenwoordig reeds vroeg den smaak van kennen: immers, de zuigeling begint na eenige maanden al met zijn lepeltje tomaten sap en de kleuter eet met plezier zijn boterhammetje met plakjes tomaat een tractatie, die hoe langer hoe meer ook door den volwassene wordt gewaar deerd. Peper en zout worden er dan gewoon lijk over gestrooid „ter verhooging van den smaak"; maar wist u wel, dat een paar druppels Maggi's Aroma over zoo'n boterham met tomaten ook een bizon der geschikte toevoeging vormen? Datzelfde geldt voor de tomatjensla, waarvoor het gebruikelijke „sausje" van olie en azijn aanmerkelijk verbeterd wordt door slechts enkele druppels Mag gi's Aroma. Zonder het gerecht scherp te maken zooals van peper te ver wachten is brengt Maggi's Aroma de smaakverbetering aan, die gewenscht wordt door menigeen, die de tomaat „op zichzelf" minder aantrekkelijk vindt. Trouwens, ook voor de gekookte to maten mag dezelfde raad worden aan vaard: tomatenpurée een smakelijk bijgerecht bij slaboonen, snijboonen. witte en bruine boonen, linzen, enz. wint er door in smakelijkheid; tomaten saus (over bloemkool, slaboonen, ge stoofde komkommer, enz) is daardoor beter in staat, om den eenigszins flau- wen smaak der groente op te halen Tomatenpurée (4 personen) IV2 K.G. tomaten, 1 theelepel zout, 1 uitje (niet bepaald noodig), 1 a 2 theelepels Maggi's Aroma, 20 gram (i afgestreken eetlepel) boter Wasch de tomaten, snijd ze doormid den en breng ze met het gesnipperde uitje in een breede, platte pan aan de xook, zonder toevoeging van water. Laat ze tot moes koken, af en toe roerende om aanbranden te voorkomen. Wrijf het dikke moes door een haarzeef (of een vergiet), zoodat alleen de velletjes en de pitten achterblijven; breng de purée op nieuw aan de kook en maak ze ten slot ce op smaak af met het zout, de boter en de Maggi's Aroma Presenteer de purée bij ee* maaltijd, waarin als groente slaboontjes voor komen (ook wel witte boonen, bruine boonen, linzen, snijboonen of spruitjes) Gekruide tomatensaus (4 per sonen). 1 K.G. tomaten, 1 theelepel zout, 1 uitje (niet bepaald noodig), 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 1 laurierblaadje, 4 kruid nagelen, snuifje peper, 1 a 2 thee lepels Maggi's Aroma, ongeveer 1 afgestreken eetlepel maizena Wasch de tomaten, snijd ze doormid den en breng ze met het gesnipperde uitje, het zout, de kruiden en een klein bodempje water aan de kook. Laat ze op een zacht vuur gaar worden, nu en Jan roerende. Zeef het nog betrekkelijk dunne moes, zoodat alleen schillen, pit ten en kruiden achterblijven; breng het moes weer aan de kook, voeg er de boter bij en bind het met de aangemengde maïzena tot een saus. Maak die op smaak af met de Maggi's Aroma. Giet de saus b.v over bloemkool of sla- boontjes; presenteer ze ook wel bij klein vleesch (biefstukjes, lapjes) of bij hard gekookte eieren In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 16 Sept Denaturatie aardappelen 17 Sept. Steunvergoeding erwten 18 Sept Heffing op margarine, vetten en oliën 22 Sept. Bewerkingspremie vlas oogst 1937 22 Sept Biggenmerken 24 Sept Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 25 Sept Richtprijs voor tarwe in 1938 27 Sept Melasse monopolieproduct 29 Sept Verlaging heffing op aal en paling 29 Sept Biggenmerken Electro Kookboek Vierde druk. Uitg. vh Centraal Bureau der Ver- eeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijvefi, Arnhem Dit boek is, blijkens de inleiding be doeld om een inzicht te geven in de mogelijkheden van de electrische kook- wijze en een leiddraad te vormen voor de toepassing daarvan. Aan de ver zameling recepten en uitgewerkte me nu's gaat een bespreking vooraf van de inrichting van het electrische fornuis en de hulptoestellen, zoomede van het onderhoud en gebruik ervan. Het laatste hoofdstuk in dit kookboek bevat een 40- tal volledig uitgewerkte menu's. Zij heb ben ten doel, een inzicht te geven in de wijze, waarop meer en minder samen gestelde menu's met een minimum aan moeite en tijd bereid kunnen worden op het electrische fornuis Voor slechts f 1,90 is dit interessante, ruim 400 bladzijden tellende en met tal van foto's verluchte boek gebonden te koop. „De Dietsche Gedachte" Inhoud van het Septembernummer: Taktiek en Doel; Een vergissing van Professor Gerretson, door S.D.G.; „Dames en Heeren, Belgische Studen ten"; Boekbespreking; Dietsche Kro niek; Ingezonden. Ongelukkig definitie Jantje: Moeder, wat zijn anti-poden? Moeder: Dat zijn menschen, die naar bed gaan als wij opstaan! Jantje concludeert: Dus dan is vader een anti-pode

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5