De Zeeuwsche Koerier BERICHT. 7ste Kon. NederlandsGhe Jaarbeurs t/m 16 Sept. 1937 Utrecht ie wordt Lady Letchford Qs. Akersloot van Houten Hoos gaat 1 Januari a.s. onze gemeente verlaten. o. 4158 Vrijdag 27 Angnstns 193? 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van !t nummer worden beperkt. Kroniek van de week binnenland. buitenland. Provincienieuws clinge. FEUILLETON jtf verband met een technische xoring moest de omvang van In een speciale ditmaal keurig in -operdiepdruk gedrukte jaarbeurs- urant richt het Jaarbeursbestuur o.m volgende oproep tot handeldrijvend a industrieel Nederland: Het Nederlandsche Jaarbeursinstituut ;taat midden in het Nederlandsche akenleven. Gedurende negen dagen tonaal van 7 tot en met 16 September 937 concentreert zich de handel op ftrecht. Dan komen daar tezamen in ten getale de producenten met de aonstercollecties hunner producten en itmoeten daar de wederverkoopers, de letaillisten uit alle oorden van het land 'er trein en autobus komen de zaken- aenschen naar het centrum des lands i zich te oriënteeren betreffende de logelijkheden op economisch gebied in e naaste toekomst en aan de hand 'an de beste keuze uit een groot aantai Jffertes hun inkoopen te doen iet jaarbeurswezen heeft een nieuwen rm van handelsintermediair gebracht iet persoonlijk element speelt daarbij jen voorname rol. De koopman-be ker onderhandelt ter jaarbeurs per- mlijk met den fabrikant-deelnemei i tegenwoordigheid van het product, meest efficiente wijze van zaken- en. Alles wat een koop-order be- eerscht kan ter jaarbeurs besproken orden. Door het directe overleg tus- :hen kooper en verkooper kunnen de )ordeeligste voorwaarden bedongen orden. Door de aanwezigheid ter jaar- surs van verschillende deelnemers in jezelfde branche kan door onderlinge irgelijking uit een groote verscheiden heid van aanbiedingen de beste keuze "den gedaan. De technische inrich- ng der jaarbeurs o.a de indeeling aar bedrijfsgroep waarborgt een iel en gemakkelijk overzicht. De jaar- ■urs biedt voor elk wat wils. Iedere kenman kan ter jaarbeurs iets van jn gading vinden. De najaarsbeurzen Utrecht bevatten een industrieel en ;n agrarisch gedeelte. De zakenman it de stad en de zakenman van het latteland beiden hebben hetzelfde wrdeel en hetzelfde gemak van het! itermediair, dat de Nederlandsche larbeurs hun biedt De Nederlandsche Jaarbeurs roept He zakenmenschen op naar de najaars eurs 1937. Eenzelfde toegangsbewijs geeft toe ing zoowel tot het algemeen industri ële gedeelte als tot het agrarische ge- eelte der beurs Op voet van gelijkheid zijn op de ijaarsbeurzen Industrie en Landbouw onder één dak vereenigd. Ten dienste van den Handel. De jaarbeurs is een handelsinstituut. De zakelijke belangen staan voorop. Het Nedarlandsche Jaarbeursinstituut wor telt in de realiteit van het Nederland sche zakenleven. Tot dat zakenleven behoort zoowel de winkelier als de landbouwer en veeteler De Nederlandsche Jaarbeurs roept U Verzuimt Uw kans niet, Zaken menschen van Nederland! Keuring koplantaarns en gloeilampen van motorrijtuigen. De minister van Waterstaat heeft be paald, dat de keuringseischen voor gloeilampen en koplantaarns van motor rijtuigen inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zullen worden op 1 Januari 1939 Bij Kon. besluit is bepaald, dat de óijdelijke beperking van den invoer van ondërkleeding met oen jaar zal worden verlengd, eindigende 31 Augustus 1938 Hulp aan den kleinen boer In verband met den moeilijken toe stand; waarin het kleine boerenbedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen m de verschillende bijzondere regelin gen, die voor het kleinbedrijf golden, /erkeert, heeft de regeering gemeend :en bijzondere steunregeling voor de ïoodlijdende bedrijven in het leven te noeten roepen. Indien eenigszins mogelijk zal deze •egeling nog dit najaar in werking tre den De strijd in Spanje verloopt thans /oor de nationalisten zeer gunstig. San- vander is thans in hun macht en voort- .lurend komen berichten binnen, dat ,roepenafdeelingen van de regeering dch overgeven [n China duurt de strijd onverminderd /oort. Volgens de laatste berichten zijn ie Japanners thans in het voordeel. Zooals bekend echter beschikken de Chineezen over onmetelijke reserves door CHARLES GARVICE Ahem! Ja Lady Letchford en juf- 3uw Vavasour, zei hij, terwijl zijn ëjes letterlijk twinkelden van vol ding. En haar ladyschap was zoo eendelijk, ons te dineeren te vragen den Eikhof Dineeren op den Eikhof! echode ay, zich voor 't eerst in het gesprek engend. En en hebt u 't aangeno- en, papa? Heb ik 't aangenomen! her- ,alde hij, in verontwaardigde verba- Denk je nu heusch, dat ik eh zoo gek zou zijn óm wat anders te «n! Aangenomen!! HOOFDSTUK IX. Het diner.. De heer Dalton beende op en neei r de hal, worstelend met een paar tóe glacé's. De rijke eigenaar var ize Gresham was als regel gezegend een frischrood gezicht; maar van De 63-jarige paardenhandelaar F. Bolsens, alhier is Dinsdagmorgen bij 't uitwasschen van een wond van zijn paard zoodanig door het dier geslagen, dat hij kort daarop aan bekomen ver wondingen overleed HULS'l In de vergadering der RK Kiesver- eeniging voor de Tweede Kamer en Prov. Staten, alhier is de heer M. C Geerts tot bestuurslid gekozen terwijl de heer E. Th Lockefeer candidaat werd gesteld voor het voorzitterschap van den Rijkskieskring Middelburg avond was het zoo purper als de roode zijden zakdoek, die diep in zijn broek zak verstopt zat, en waaraan hij steeds ie voorkeur gaf boven den witlinnen, zoo vaak hij dat ongemerkt doen kon. Die kleur was hem nu eenmaal ver trouwd sedert zijn jonge jaren en hij con dat kleine zwak maar niet over winnen Wat ziet papa er vergenoegd uit, luisterde Carrie, over de trapleuning aeerkijkend op de gedrongen gedaante Deneden, die werkelijk iets van een calkoen had Ja, zei May. Een, twee, drie zes liamanten, en allemaal zoo groot als erwten. Lady Letchford zal denken, dat ve eigenaars zijn van een diamantmijn ïn niemand geen heer althans Iraagt tegenwoordig diamanten. Doet r niet toe. Vooruit maar; ik voel me •an minuut tot minuut strijdlustiger vorden! Strijdlustiger? Ik begrijp je niet, zei Carrie; maar May lachte alleen maar, m ging haar voor naar het rijtuig. Al vijf minuten over tijd, zei mijnheer dalton, zijn geweldig repereerhorloge aadplegend, dat hij aan een gouden -.etting droeg, zwaar genoeg om er een Jifant mee vast te leggen. We zullen vroeg gênogg zijn voor ^ady Letchord, zei May, ernstig en veel SAS VAN GENT Postkantoor Sas van Gent Op 31 Augustus a.s (verjaardag van H M de Koningin) zal dit kantoor ge sloten zijn voor alle geldartikelen, be halve voor: behandeling telegrafische postwissels, postchèque girodienst met spoedbehandeling en voor aanneming en uitbetaling van gelden ingevolge Ongevallenwet, Invaliditeitswet en Ouderdomswet Het kantoor is open voor den zegel verkoop tot 12,30 uur. Na 14 uur is het kantoor alleen open voor Telegraaf en Telefoon Geen 2e bestelling. Gelegenheid tot afhalen van post van 1919,30 Kapelaan van Mechelen gaat heen. Deze tijding zal door velen hier ter stede met leedwezen worden verno men, niet het minst door de jongens en meisjes van de verschillende jeugd werken, voor wie Zijneerw. van den vroegen morgen tot den laten avond in actie was. Het vereenigingsleven vraagt tegenwoordig van den katholieken priester ontzaglijk veel arbeid. Kape laan van Mechelen heeft zich aan zijn zwaren taak ten dezen nooit onttrokken Als djrecteur van het vrouwelijk jeugd werk en van het Jongenspatronaat, Geestelijk adviseur van „De Hanze", de R.K Werkliedenvereeniging e.a doch bovenal als aalmoezenier van de Ver kennersbeweging heeft Zijneerw. veel- omvattenden en zwaren arbeid verricht, zich zelf niet sparend, doch zich steeds :net toewijding gevend aan het werk, dat hem lief was om zijn beteekeilis vooral voor Kerk en maatschappij Onder zijn leiding hebben verschil lende organisaties zich verder ontwik keld en kwam er verdieping in het geestelijk leven der leden. Hij wist de belangstelling en activiteit levendig te houden zonder de hooge doelstelling uit het oog te verliezen en te vervallen in banale uiterlijkheden. Hij laat dan- ook een bloeiend vereenigingsleven achter met leden, die hem in lengte van dagen voor zijn toegewijden arbeid dankbaar zullen blijven Het moge Zijneerw., die benoemd is tot Kapelaan in de parochie van den H Joseph te Roosendaal, in zijn nieuwe standplaats in alle opzichten wél gaan Naar wij vernemen, zal Kapelaan van Mechelen alhier worden opgevolgd door den Weleerw. Heer F. Dierick, Kapelaan te Mechelen (België) Zondag jl. na afloop van den kerk dienst heeft Ds Akersloot van Houten Roos, predikant der Nederduitsch Her vormde Gemeenlte, alhier, aan zijn gemeentenaren medegedeeld, dat hij tegen 1 Januari a.s. zijn emeritaat zal aanvragen Deze mededeeling, die Zijneerw. des namiddags ook aan zijn gemeentenaren te Philippine heeft gedaan, kwam als een donderslag bij helderen hemel en heeft danook niet nagelaten zoowel bij zijn parochianen als in den breeden kring zijner relaties en van de vele vrienden, die deze algemeen geachte en gaarne geziene persoonlijkheid in ons gewest en meer in het bijzonder Jn zijn naaste omgeving telt, opzien te bareii en levendige öntïóéring te ver wekken Wie immers, als Ds Akersloot, acht endertig jaar in een dergelijk ambt in eenzelfde plaats werkzaam is geweest, moet wel dermate aan zijn omgeving vertrouwd zijn geworden, dat de ge dachte aan een scheiding hoezeer de mogelijkheid daarvan ook voor de hand iigt welhaast bij niemand meer op- Komt. En ook thans zal men zich nog slechts moeilijk het heengaan kunnen realiseeren van dezen altijd vriende lijken opgeruimden mensch, die stil zijns weegs ging en slechts stipte plichtsver vulling en waar noodig christelijk hulpbetoon tot levensregel had en het altijd roerige, openbare leven rustig langs zich heen liet gaan als zijnde voor den ideëelen, doelbewusten mensch van secundaire waarde. Hetgeen intusschen niet wil zeggen, dat hij zich buiten het dagelijksch leven stelde of vreemd stond tegenover de dingen van den dag. Integendeel. Zijn ambt alleen reeds, dat hem dagelijks met het leven en streven van een deel der bevolking in zoo nauw contact bracht, zou zulks hebben belet. Alleenhij liet zich door al die wisselvalligheden weinig be- invloeden en dat juist schonk hem den nuchteren kijk op menschen en dingen die hem instaat stelde, zoovel-en in moeilijke omstandigheden den juisten weg te wijzen. Velen hebben met het bezonken, uit levenservaring gegroeide oordeel van Ds Akersloot hun voordeel gedaan en die velen zullen thans zijn heengaan diep betreuren en als een groot gemis voelen Onder de geschetste omstandigheden kan het geen verwondering baren, dat Ds Akersloot, die slechts bij officieele gelegenheden, ambtshalve, als geeste lijk leider der Protestantsche bevolkings groep, naar voren trad, ondanks zijn respectabelen staat van dienst in onze gemeente voor velen zijner niet- Protestantsche stadgenooten vrijwel een onbekende bleef. De weinigen van hen echter, die met hem in meer intieme aanraking mochten komen, zullen een parig met respect getuigen van dezen sympathieken, achtensWaardigen, pre- tentieloozen mensch, die steeds ieders overtuiging wist te eerbiedigen en ware vriendschap bood aan allen, die hem in oprechtheid tegemoet traden. Onze jarenlange persoonlijke ervaring zou daarvoor het afdoend bewijs kunnen leveren. Bij dit afscheid, dat voor -Ds Aker beteekend Zoo scheen dit inderdaad, want ge noemde dame, die op dat oogenblik hoog-opgericht in haar grooten leun stoel zat, dicht bij den haard in den salon, keek allesbehalve verrukt in het vooruitzicht van het diner met haar buren Ik hoop ik hoop werkelijk, dat we geen vergissing begaan hebben, Rose, zei ze, ietwat zenuwachtig opziend naar het mooie rijzige meisje, dat een van haar kleine voeten bij het houtvuur stond te warmen Een vergissing? Ja, ik ben nog maar niet overtuigd, dat we zóó het verstandigst doen. Ik wilde eigenlijk, dat we Heron van te voren verteld hadden, dat we er een visite zouden gaan maken we had den dan eens kunnen zien, hoe hij dat opnam. Toen ik hem zei, dat we er ge weest waren en dat we ze ten eten had den gevraagd, leek hij verbazend on verschillig. Het scheen heusch, of het nauwelijks tot hem doordrong; en sindsdien is hij in het afschuwelijkst. Humeur, vulde Rose Vavasour met een glimlach aan. Ja, ik weet het; maar niettegenstaande dat alles ge loof ik toch nog steeds, dat we er goed aan doen. Waar is hij op het oogenblik? Zich aan 't kleeden, denk ik, ant- (24) woordde Lady Letchford, maar een beetje weifelend. Hij heeft niet gezegd, dat hij thuis zou eten, en voor zoover ik weet, heeft' hij ook geen invitatie buitenshuis; maar je loopt altijd de kans, dat hij heelemaal niet te voor schijn komt Rose Vavasour rilde O, hij zal toch wel niet zoo bar- baarsch zijn om ons heel alleen met die menschen te laten optrekken! Hadden ze eigenlijk al niet moeten zijn? Ja, zei Lady Letchford; maar dat soort menschen denkt, dat 't niet def tig is, stipt op tijd te zijn. Daar hoor ik het rijtuig, dunkt me. Een knecht in sobere, donkere livrei, die wel héél verschillend was van die der twee reuzen, die in de hall van huize Gresham rondgingen, leidde de bezoekers in de vestibule De heer Dalton keek om zich heen en voelde zich alsof hij een kathedraal was binnengekomen. Carrie drong zich dicht tegen May aan, heelemaal onder den indruk, en zelfs May, die zich werkelijk niet gauw liet imponeeren, voelde zich in deze atmosfeer eenigszins van haar stuk gebracht. Een visioen van al het overdadige rood en goud in de gloed nieuwe hall van hun eigen huis flitste haar door den geest en deed haar bijna blozen. Er gaapte geen afgrond tus- 1 sloot, bij het bereiken vatt den 65- 1 jarigen leeftijd, een afsluiten van zijn ambtelijken loopbaan beteekent, mogen nier in een korte biografie de voor naamste feiten uit zijn openbaar leven worden vastgelegd Op 13 November 1872 te Nijmegen geboren, genoot Zijneerw. zijn lager en middelbaar onderwijs resp. te Woerden en aan het stedelijk gymnasium te Joetinchem en volbracht daarna zijn universitaire studiën resp. aan de ste delijke Universiteit te Amsterdam en Rijksuniversiteit te Utrecht, alwaar hij ui 1898 zijn candidaatsexamen aflegde. Daarop volgde in November 1898 zijn proponentsexamen voor het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland. In December van datzelfde jaar beroepen óe Sas van Gent, aanvaardde hij op 30 April 1899 alhier het ambt van predi kant der Nederduitsch Hervormde Ge meente, hetwelk sedert ongeveer 12 jaar onvervuld was gebleven. Onnoodig te zeggen, dat na een zoo langdurige vacature, den jeugdigen predikant hier 3-en zware taak wachtte, temeer, waar hij behalve met zijn ambtsbezig heden te Sas van Gent ook nog be last was met de bediening van Philip pine en gedurende de eerste twee jaar van zijn verblijf alhier ook als consulent te Hoek moest fungeeren, hetgeen voor al bij de destijds bestaande toestanden op wegen- en vervoergebied, een verre van gemakkelijke taak was. Was bij zijn komst alhier het kerk gebouw, dat in Juli 1896 door brand was vernield, door het huidige gebouw ver vangen, anders was het te Philippine gesteld, waar de geheel vervallen kerk serst in 1901 kon worden herbouwd, zoodat hij zich gedurende de eerste jaren voor het houden der kerkdiensten met het schoolgebouw aldaar moest be helpen. In 1901 gekozen tot lid van het Clas- sikaal bestuur (d.i. het Protestantsch Kerkelijk bestuur over geheel Zeeuwsch Vlaanderen) werd Ds Akersloot in 1909 tot Scriba-quaestor van dit college be noemd, welke zeer veel tijd en arbeid vragende functie hij sindsdien onafge broken heeft waargenomen In 1929 werd hij voorts, als oudste predikant? tot praetor van den Ring Axel benoemd, als opvolger van Ds Timmermans, die zijn ambt had neer gelegd. Op 30 April 1924 mocht Ds Akersloot zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken, bij welke gelegenheid de groote sympa thie voor den jubilaris uit alle be volkingskringen ondubbelzinnig tot uiting kwam Het past stellig aan het slot van deze corte biografie ook met respect te ge- vagen van haar, die in het leven van Ds Akersloot zulk een voorname plaats nnamMevr. G. van Holst, met wie Zijn Serw in 1901 in het huwelijk trad. Zes endertig lange jaren heeft zij met haar 'chtgenoot lief en leed gedeeld en haar /aak zoo moeilijke taak als dominé's- /rouw vervuld op een wijze, die haar Ie achting en warme genegenheid ieed verwerven van allen die haar ;ennen Het spreekt vanzelf, dat de 38-jarige verkzaamheid van Ds Akersloot een >tuk Sassche geschiedenis omvat. Het Dude geslacht, dat hij bij zijn komst lier aantrof, is vrijwel uitgestorven en ïeeft voor een nieuwe generatie plaats yemaakt. Hij zag de bevolking der ge- neente van circa 1500 zielen in 1898 ot ruim het dubbele stijgen, terwijl ïjn parochie, die destijds nog geen )00 zielen telde, met ruim 100 leden toenam ^chen de Dalton's en de Letchford-^ naar een oceaan! Een jonge vrouw in 't zwart, met een .envoudig tullen mutsje en de manieren /an een dame, kwam de trap af en loog diep voor hen. Het was Lady Letch ord's kamenier. De twee meisjes volg- len haar den breeden trap op en door len gang naar een groote logeerkamer, vaar elke tafel en stoel en elk schilderij ïun hooghartig scheen toe te fluisteren: k ben van aristocratischen huize! Het :ameniertje ontdeed hen van hun nantels, hielp hen met het rechtstrek en van hun jurken en bracht hen laarna, met een nieuwe buiging, terug ïaar de hall, waar de heer Dalton hen vachtte. Hij was voorbereid geweest op ervaarlijke pracht en praal op nog eel meer goud en kleuren dan zijn ei- ;en interieur reeds ten toon spreidde; -n hij zou het wel hebben kunnen ver verken, hoe schitterend het ook ge veest was. Maar deze groote, strenge, lonker-betimmerde hall, waar het sche nerig licht door sober-getint glas-in- ood op de oude portretten in hun som- )ere lijsten viel, was te veel voor hem. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9