De Zeeuwsche Koerier Een woord tot U, wielrijders jo. 4153 Vrijdag 23 jnli 1937 32ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Ifoor do Vrouwen Nieuwe Uitgaven Konhaarbeen nauwelijksgebruiken door rheumatische pijn in de knie. Landbouw en Veeteelt In verband met de verkeersdagen, die op 1, 2 en 3 Juli j.l in ons land zijn ge houden, verzoekt het Verbond var\ Vereenigingen voor Veilig Verkeer op neming van het navolgende: Als U 's avonds om 8 uur naar de nieuwsberichten van het A.N.P. luistert en onder de binnenlandsche berichten vermeld wordt, dat de wielrijder N.N. op den straatweg te X door een auto aangereden en levensgevaarlijk gewond werd hebt U dan eens gedacht, dat ook Uw initialen hier zouden kunnen genoemd worden? Hebt U zich wel eens gerealiseerd, dat U de zwakkere bent op den weg dat een enkele stoot voldoende is U met Uw rijwiel omver te werpen en U kneuzingen of een hersenschudding te bezorgen? De voet ganger, die het grootste gedeelte van zijn tij op het veilige trottoir vertoeft - de automobilist, die in een stalen huisje zit zij staan minder bloot aan ongevallen dan U Maar wat merkt men op, als met het verkeer eens gadeslaat? Juist onder de [wielrijders zijn er velen, die een soort sport ervan maken, om nog overal even door te glippen en met den dood te spelen. Vooral jongeren leven hun *ucht naar avonturen op dit verkeerde uit. Tot U, wielrijders, wordt daarom •eden een bijzonder ernstige waar- .chuwing gericht, U toch vooral van w verantwoordelijkheid steeds bewust blijven. De rijweg is geen renbaan de rijweg is de weg voor beschaafde 'iders, die door goed gedrag en voor- lomendheid een bewijs geven, dat een ptreden als gentleman alle verkeers- "Uzzles kan oplossen. Wij moeten er iiet alleen trotsch op zijn, dat in ons d het hoogste percentage wielrijders ^vonden wordt wij moeten ook een ationale eer er in vinden, 't kleinste :rcentage ongevallen in de reeks der "ternationale statistieken te behalen. Wilt U hierbij meewerken? U be- irdert daarmee niet alleen de be- gen van anderen maar pok Uw ■gen belang! Alle Boeken en Tijdschriften zijn verkrijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" FAVORIET-KNIPPATROON. ELEGANTE JAPON VOOR OUDERE DAMES No 724, maat 50 WOENSDAÖ Koud vleesch, met Maggi's Jus, aard appelen, snijboonen, fruit DONDERDAG Osselapjes, aardappelen; gestoofde slaboonen, sla Het Wereldjamboree-missaal 1937 Reeds is melding gemaakt van een antal maatregelen, welke voor de gods üenstige verzorging van de plm 9000 "tholieke padvinders tijdens de Wereld Pboree 1937 zullen worden genomen, "ieronder nemen de pontificale plech- 'gheden een belangrijke plaats in. Een "derdeel hiervan is de verzorging van liturgische teksten en de gregoriaan se gezangen Zoowel op Zondag 1 Augustus,, bij "n pontificalen dienst van Z H Exc. gr P Giobbe, als op Zondag 8 Aug. a.s het heilig Misoffer worden opge- 'isterd door den gemeenschapszang an 9000 verkenners uit alle aan de amboree deelnemende landen Hiervoor is in Nederland bewerkt een 'ficieele uitgave van de misgebeden en 'zangen, welke allen deelnemers ter d wordt gesteld, die toevertrouwd erd aan de Nederlandsche Missaal- "%ave Bron van Christelijken Geest. Aldus ontstond, dank ookde loyale edewerking van de leiding der jam- 'ree, een speciale uitgave van Bron an Christelijken Geest, voorzien van embleem der Wereldjamboree 1937. ;°°r de beide heilige Missen van 1 en Augustus met bijlage van de plechtig !fiden voor de Christus-Koning hulde; boekje ter grootte van 48 bladz.: officieele Wereldjamboree-missaal j Het is verkrijgbaar bij de NV. Gooi ücht te Hilversum. De prijs, bedraagt cents per stuk, bij vooruitbetaling per '"twissel of door storting op postgiro Voor de verkenners- en welpen- toepen is bepaald, dat zij bij bestelling an tenminste 25 ex. een korting van ertig procent genieten St. Servaas Legenden Gebrs van Aelst, Maastricht, „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheumatische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks ge bruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dage lij ksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn ge had". Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urinezuur, als mede alle andere schadelijke afval stoffen lan{fi natuurlijken weg zacht en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt wegge nomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (32) verscheen ter gelegenheid van de jongste „Heiligdomsvaart" een tweede druk van de „St Servaas Legenden", geschreven door Fons Tuinstra, Leeraar M. O., Maastricht en geïllustreerd door Hubert Levigne. 't Boekje bevat een tiental legenden, eenvoudige, onge kunstelde verhalen, zonder historische pretenties, over leven en voorspraak Maastricht's hoogvereerden patroon, aantrekkelijk om te lezen en bevordelijk voor de katholieke devotie voor den neiligen bisschop Het succes, dat de uitgevers met den eersten druk mochten hebben, wettigt de verwachting, dat ook deze tweede uitgaaf een gunstig onthaal zal vinden. Zotte en barokke Gothiekskes door Jehan Kuypers met 14 teekeningen van Jan Hul. Uitg. Gebrs v. Aelst, Maastricht Prijs ingen. f 1,50 Inderdaad een bijzonder curieus boek, deze eersteling van den zeer jongen schrijver Jehan Kuypers. Een verzame ling korte schetsen in karakteristiek Vlaamsch geschreven, die door den naam, dien de schrijver eraan gaf, vrij wel juist getypeerd zijn Jan Hul heeft het knap geïllustreerd an Ernest van Aelst zorgde voor een luidelijke, prettige letter en keurigen druk Het Juli-nummer van het Duitsche familieblad „Alte und neue Welt" prengt weer een keur van lektuur en platen; zoo o.a een opstel over de Parijsche wereldtentoonstelling, no vellen, gedichten enz. Voorts de vaste ubriekenRundschau, für die Frauen m neue Bücher Abonnementsprijs f 5,- per jaar Grond voor den Nederlander door Mr S. Jaarsma Uitg. Drukkerij „De Toekomst" Soerabaja. 2e druk In een lijvige brochure behandelt Mr 3 Jaarsma de kwestie van het ver- /reemdingsverbod naar aanleiding van iet verslag der Commissie voor het Grondbezit van Indo-Europeanen. In ;egenstelling met bedoeljde Commissie beantwoordt schrijver de vraag of het venschelijk is, het vervreemdingsverbod n te trekken, bevestigend mits men waarborgen schept ter voorkoriiing van misbruik Een uiterst belangrijke periode uit de 'eeuwsche geschiedenis, die van den achtigjarigen oorlog, behandelen de chrijvers in de 14e aflevering van Zeeland door de eeuwen heen". Men :an er o.a. uitvoerig lezen over het langdurige en moeilijke beleg van Middelburg, den strijd op Zuid-Beve land en de verovering van Zierikzee. Bij dezen tekst een aantal illustraties over deze periode, waaronder, het spreekt bijna vanzelf, weer heel zeldzame zijn als die, welke een voorstelling geeft van den strijd voor de Vlaamsche kust tijdens het beleg van Oostende en van den slag op het Slaak in 1631. Voorts '.reft men er een prachtig gezicht in de haven van Middelburg en een aardig prentje van de Abdij aan Deze zeer elegante japon voor oudere dames kan men het best vervaardigen van gebloemde zijde of mousseline. Het model is zeer afkleedend Modern zijn de strakke mouw en de mooi gedrapeerde hals. Een kleine clip dient als garneering. Dit patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenw. 120 c.M. taillew. 100 cM. en heupw. 138 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Benoodigd ma teriaal 4,25 M. van 100 c.M. breedte Teneinde het den lezeressen gemak kelijker te maken met een Favoriet knippatroon te werken, is bij ieder pa troon een korte handleiding ingesloten Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post egels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Rok: 35 ets; blouse: 40 ets; lingerie en kinderkleeding: 45 ets; japon: 70 ets; mantel: 85 ets per st"k i VRIJDAG Selderij soep, gekookte visch, aard appelen met botersaus, worteltjes ZATERDAG Schotel van ham, macaroni en ge stoofde tomaten, gebakken aardappelen Kalfsvleeschkoekjes Ongeveer 400 Gr koud kalfsvleesch, 3 eieren, 20 Gr (2 afgestreken eetlepels) meel, z eetlepels melk, 2 theelepels Maggi's Aroma, 50 Gr (y2 ons) boter Snijd het vleesch in niet te dunne plakken. Maak een beslag van de eieren, de melk, .het meel en de Maggi's Aroma Maak in de koekenpan de boter warm, dompel het vleesch in het beslag, en bak het vlug aan beide zijden goudbruin Gestoofde slaboonen 1 KG (2 pond) slaboonen, V2 L kokend water (kooknat van de boonen), 2 Mag gi's Bouillonblokjes, 40 Gr (4 afgestre ken eetlepels) bloem, 60 Gr (3 afge streken eetlepels) boter, 100 Gr (1 ons) geraspte kaas Haal de boonen goed af, wasch ze en kook ze gaar in water met zout, laat ze op een vergiet uitlekken, maar vang het water op en laat in y2 L daarvan de bouillonblokjes oplossen. Verwarm roerende de bloem met 2 lepels van de boter tot een gelijk papje, voeg er lang zamerhand de bouillon bij, laat de saus even doorkoken en roer er dan de ge raspte kaas door. Schud de boonen met de saus door elkaar, breng het gerecht over in een vuurvast schoteltje, bestrooi de bovenkant met paneermeel en ver deel daarop nog de overgehouden boter in kleine klontjes. Laat het schoteltje in de oven een korstje vormen (onge veer 20 minuten) Wat eten we eiken dag? ZONDAG Oxfordsoep, kalfsfricandeau, dop erwtjes, aardappelen, aardbeiencompöte MAANDAG Kalfsvleeschkoekjes, spinazie, aard- appelpurée, fruit DINSDAG. Gehakt, capucijners, aardappelen, custardvla met aardbeien Nuchtere opvatting Hij: Gelooft U aan liefde op het eerste gezicht? Zij: Hm. Gelooven ik zou zeggen dat het een hoop tijd bespaart Logisohe verklaring Hoe kon je zoo maar toelaten, dat je Engelsche leeraar je kuste? Je veronderstelt toch zeker niet, dat ik na drie lessen al voldoende Engelscb spreek, om hem duidelijk te maken, dat hij dat niet moet doen? Onprettige ervaring Zij: Tom, ik wil dien rooden mante' beslist niet meer dragen Hij: Waarom niet? Zij: Toen het laatst zoo mistte, heb ben vier auto's bij me gestopt, daar ze dachten, dat ik een benzinepomp was WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (Nadruk verboden.) (2e helft Juli) Het bereiden van Jam. Zij, die zoo gelukkig zijn, een niet al &e kiemen tuin te bezitten, hebben vaak m net voist van den vrucntentijd zoo- veei te piuKken, dat ze met hun gezin niet aiies versch gebruiken kunnen. Het overschietende verkoopen zal menigeen niet willen. En daarom zullen er onder de lezers (of lezeressen) waar schijniijk wel zijn, die hun overvloed van fruit tot jam wenschen te verwer ken, orn er zoodoende nog in den winter van te kunnen genieten. Ook onder de niot-bezitters van een tuin zijn er zeker wel, die liever zelf hun jam bereiden, dan ze te koopen, omdat men in het laatste geval niet altijd verzekerd is van een goede kwaliteit Voor het bereiden van jam kiest frien goed rijp fruit uit; mooi en gaaf be hoeft het niet te wezen; wat minder geschikt is voor tafelgebruik, kan nu nog zeer goed dienst doen. In de eerste plaats wordt het nu flink gewasschen, zoodat het gezuiverd wordt van zand, slakkensporen, enz. Bij frambozen lette men er op, dat de daarin vaak voor komende „wormpjes" verwijderd worden Pitten, stelen, enz. worden natuurlijk verwijderd. Nu wordt het fruit in een goed geëmailleerde pan gedaan; een ijzeren pan kan volstrekt niet dienen, wijl de jam daarin een leelijke, blauw achtige kleur en een onaangenamen smaak krijgt. Water behoeft men er niet bij te voegen; het water, dat er bij het wasschen tusschen blijft, is vol doende, als men nl. de vruchten niet op een vergiet heeft laten uitlekken. De bij te voegen hoeveelheid broodsuiker is verschillend: vóór 1 pond aardbeien of aalbessen heeft men noodig 3 ons suiker, voor 1 pond kersen zonder pitten en stelen y2 pond; evenzoo voor fram bozen, kruisbessen, pruimen, bramen Nu laat men den inhoud der pan op een zacht vuurtje koken, zonder deksel, waarbij men nu en dan roert, om aan branden te voorkomen en het verdam- Pen van het water te bevorderen. Be merkt men, dat de vruchten niet goed fijn gaan, dan drukt men ze met een vork wat stuk. Is de jam een stroop- dikke massa geworden, wat na 1 y2 a 2 uur het geval is, dan giet men ze in pot jes. Laat men ze te kort koken, dan 'Oopt men gevaar, dat ze later gaat jisten, terwijl men bij te lang koken te zeel aan' gewicht verliest Nadat de jam afgekoeld is, bedekt men deze met een juist passend cirkel- /ormig stukje wit papier, dat men te /oren gedrenkt heeft in brandewijn. Daarna giet men nog een weinig bran dewijn op het papiertje en sluit het potje terstond met perkamentpapier, 'lesschen met een schroefdeksel zijn natuurlijk ook zeer goed. Als men nu de jam op een koele, frissclie plaats be waart, kan men er den heelen winter /an genieten, zelfs tot het begin van den volgenden zomer, als het versche fruit weer in aantocht is. De aldus met :org bereide jam gist of schimmelt niet; jen veeljarige ervaring heeft ons dit jeleerd. Men kan natuurlijk verschil- ende vruchten vermengen en dus zoo- /eel soorten bereiden als men wil. Ieder al zijn smaak dus kunnen bevredigen. Gok van kruisbessen en bramen kan nen heerlijke jam bereiden, ofschoon le laatste mogelijk naar sommiger oor- leel, wel wat te groote harde zaadjes pevat. De kosten zijn niet groot; men -rijgt zuivere, heerlijke jam voor veel agere prijzen. Onze frambozen zijn nu op hun nooist. Dagelijks kan men genieten van die roode samengestelde steenvruchtjes, lie zoo gemakkelijk van hun pit los- aten. „Met of zonder", zoo vragen de uin jongens, wanneer ze frambozen noeten plukken, waarmee ze eenvoudig bedoelen, of ze met de pit of zonder leze geplukt moeten wordm. Pit is Plantkundig wel niet erg zuiver, maar ve zullen dat witte puntje, dat er over schiet wanneer we de vruchten er af- rekken, nu maar zoo betitelen. Laten ve die pitten aan de struiken, dan zijn ie frambozen veel gauwer weg, ze hou- ien zich niet zoo mooi; 't ligt voor de land, want door de ontstane holte heeft ie vrucht niets geen weerstandsvermo gen meer, en een framboos is toch al 'oo'n teer popje. Plukken we onze fram- >ozen met een klein steeltje, dus met pitJe er biL dan lijden ze lang zoo- 'eel niet, ze zijn veel beter te hanteeren m op de dessertschaal hebben ze vril wat meer oog. De appels zijn thans n volle rui, zooals men dat noemt di vele kleine vruchten ter grootte van °en goeden knikker laten ze vallen De afgevallen vruchten mogen niet bVjven liggen, maar moeten verwijderd worden

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5