Gratis Frans leren. Breek met de oude sieur Duivensport FEUILLETON Wie wordt Lady Letchford? Nieuwe Uitgaven EEN PRAATJE OVER HET SPELEN VAN ONZE DUIVEN De eerste en dus de oudst-bekende manier om met duiven te spelen was de natuurlijke methode Alles gaat hier zijn gewonen gang. De koppels worden op zeker tijdstip van het jaar samengebracht, ze broeden, ze kweeken jongen op en zoo herhaaldelijk verder Die duiven namen deel aan de vluch ten op het oogenblik, dat de liefhebber oordeelde, dat ze het bést geschikt er voor waren Dit is uit den ouden tijd, zult U zeg gen! Ja, dat is zoo, wat echter niet be let, dat wij op heden liefhebbers vinden, die aan dit primitief en oorspronkelijk stelsel niets gewijzigd hebben! Voor niets zouden zij op hun hok den ge wonen gang van zaken willen belem meren, omdat zij de meening toege daan zijn, dat het zoo het best is en ook omdat de resultaten, die zij be komen, als meer dan bevredigend mo gen beschouwd worden Inderdaad, wij kennen meer dan een liefhebber, die niet hoeft te vreezen, zijn voet te zetten nevens dien van lief hebbers, die sinds jaar en dag de metho de van het weduwschap beoqfenen Wij kennen meer dan één duiven- houder, die, ondanks het primitieve van zijn stelsel, die met ander woorden, trucjes en geheimpjes als onzin be schouwt, toch voor niemand moet on-' derdoen in wat hetaanhouden of be stendigen van zijn successen betreft! En daarin juist ligt het fijne van onze liefhebberij! Niet één jaar goed spelen, maar goed blijven spelen! Zoovele sterren hebben uitgeblonken, zoovele „assen" schitterden, maar na één jaar, na een paar jaren, na enkele jaren zijn zij verdwenen. Veel vlugger nog aan zij gekomen waren Het is inderdaad veel gemakkelijker voor een beginneling, enkele mooie prijzen te spelen, dan wel voor een groot liefhebber zich op hetzelfde hoogtepijl te houden Door de reusachtige vlucht, die onze duivensport in de laatste jaren geno men heeft en de koortsachtige gejaagd heid, waarmede alle vereenigingen als het ware behept zijn, zien wij op den dag van heden, op betrekkelijk vroege tijdstippen van het jaar vluchten uit schrijven. Deze vluchten komen wel een viertal weken vroeger, dan die, in de vooroorlogsche jaren plaats hadden Deze staat van zaken zullen wij ver- oordeelen noch aanmoedigen, want het lukken of niet lukken van deze vluch ten hangt grootendeels af van het heerschende weder! En 't is soms aardig om vast te stel len hoe in sommige jaren de eerste voorjaarsvluchten door veel beter we der begunstigd worden dan wel de zoo genaamde schoone Mei- en Juni- vluchten Stellen wij ons de vraag: „Moeten we met de eerste vluchten mede?" 3 Naam van het Blad 4 Taal of Talen FRANSE CONVERSATIE-LESSEN (Samengesteld door het Sanders' Talen Instituut, 81 Anna Paulownastraat, den Haag) Nadruk verboden) Naast deze Gratis Cursus publiceert dit Instituut volledige Cursussen in Engels, Frans, Duits, Spaans, Italiaans en Zweeds, waarvan de lessen iedere veertien dagen met twee tegelijk (dus voor iedere week één afgeronde les) franco per post worden toegezonden. In iedere taal zijn Cursussen voor Begin ners en voor Gevorderden, in de volgen de onderverdelingen: A: Conversatie; B: Conversatie met uitgebreide Gramatica; C: Opleiding voor Prac tijkexamens Mercurius LITEH enz) Het Cursusgeld bedraagt voor Lezers van ons Blad voor de eerste 3 talen 75 cents per maand per taal voor Cursussen onder A genoemd, en 1 gld per mnd. voor Cursussen onder B en C genoemd. Voor de laatste 3 talen 1 gld per maand per taal voor alle drie ru brieken Iedere Cursus duurt twaalf maanden BON. (Als brief te verzenden aan het Sanders' Talen Instituut, den Haag De onder ge teekende (1) Tientallen guldens gooit gij weg door duiven te spelen, die niet in form zijn! Een paar guldens zullen U doen profiteeren van den'vooruitgang der wetenschap. De juiste médicijnen zijn de „COLOMBINE-PRODUKTEN" g die een wereldsucces kennen, omdat zij gesteund zijn op eigen resultaten van den Belgischen bereider. (756 prijzen in 1934-35-36 en sinds 1931 jaarlijks koning en groot kampioen in verschillende vereenigingen). Speelt nooit duiven, die niezen, gapen, lekken, smekken, zich den kop krabben en geen lust hebben tot vliegen. Korft ook nooit duiven in, die malsch en slap in 't vleesch zitten, waterachtige of groene uitwerpsels hebben, slijmen in bek of keel en vochtige oogen! Geloof een jarenlange ondervinding. Speel zeker en behandelt Uwe duiven naar de Colombine-méthode". Vraagt een proef pakket, speciaal voor Hollandsche liefhebbers en bevattende: 1 pak Colombine Thee 1 flesch Colombine-Elixir 1 flesch Colombine-Snotoiie 1 flesch Colombine-Slijmpoeder 1 wathaakje 1 flesch Colombine-Luizengift 50 cent 50 cent 50 cent 50 cent 20 cent 50 cent Waarde van dit proefpakket 270 cent of f 2,70. Na drie dagen behandeling zijn Uw duiven niet meer te herkennen. Ze zijn in topform, hard en nerveus. Geld en roem zijn aan U door het toe passen van deze methode. Zelfs al hebt gij in jaren geen prijzen gewonnen, dank zij deze proef zult gij er spelen of geld terug. Gebruik ook onze specia liteiten: Colombine-Traancapsulen a 50 cent de doos van 100, Colombine- Dopping-Pillen, de echte snelheidspil a 50 cent de doos van 100. Vraagt het prachtboek „Moderne Duivenliefheboe rij". Het wordt U gratis en franco ge zonden en zal U leeren, hoe gij Uw duiven moet spelen en zetten voor de vluchten. Wacht niet en vraagt heden nog hoogerstaand proefpakket of het gratis boek aan APOTHEEK „SINT-ELOOI" Brsselsche Steenweg, te GENT- BRUGGE (België). Wederverkopers worden gevraagd in alle voorname centra. door CHARLES GAR VICE 7) Ik zie, dat ik u zoo boos gemaakt heb, dat alle hoop op «vergeving schijnt uit gesloten, zei hij. Maar laat me ten minste mezelf mogen verdedigen. Ik heb in de bosschen loopen dwalen en ben op den straatweg terecht gekomen zonder het zelf te bemerken. Als ik niet zoo in gedachten verdiept was ge weest, zou ik natuurlijk beter op mijn honden gelet hebben. Een en ander is geheel de schuld van mijn verstrooid heid. Ik zou het al erg genoeg gevonden hebben, als alleen het katje er maar de dupe van geworden was; maar nu de dieren tot overmaat van ramp nog een jongedame zoo'n schrik hebben aangejaagd, moet ik haar wel mijn aller nederigste verontschuldigingen aan bieden, en ik hoop, dat ze die zal wil len aannemen En aangezien ze in die verontschuldi gingen geen belang stelt, kunt u niet beter 'doen, dan ze voor u houden en heengaan, zei May met een trekje om haar lippen, dat Sir Heron het bloed naar de gebruinde wangen deed stijgen Hij beet op zijn lippen, nam nogmaals zijn hoed af en stond op het punt, aan dien duidelijk-uitgesproken wensch ge volg te geven, toen een scherp kreetje van pijn hem terughield. Alle hoog hartigheid was uit haar gezichtje ver dwenen, het was nu alleen maar bleek en onweerstaanbaar-liefelijk Daar! riep hij verschrikt uit. U heeft zich bezeerd! Natuurlijk heeft een van de honden Neen, zei ze, terwijl de kleur weer op haar wangen terugkwam, neen, uw hon den hebben me niet gebeten Dan heeft diedie verwenschte kat u gekrabd. Laat ik ze voor u op den grond mogen zetten. Ik verzeker u, dat het nu geen kwaad meer kan In zijn bezorgdheid legde hij, zonder 'het te weten, zijn hand op haar arm Het is niets, zei ze, achteruitwijkend met iets beleedigends in haar houding Als u zoo goed wilt zijn, met uw honden weg te gaan, zal ik ze zelf wel neer zetten. Ze is halfdood van angst Als antwoord keerde Sir Heron zich om en riep op bevelenden toon: Naar huis! en de honden dromden samen en dropen af, met de staarten tusschen de pooten en allesbehalve in hun schik Zoo, zei hij. de honden zijn weg, en se zullen niet meer terugkomen. Nu kunt u het katje gerust neerzetUYi. May aarzelde een oogenblik, toen bracht ze met het gebruikelijke gestribbel en ge- partei, het diertje van onder haar jas :e voorschijn en zette het op den grond •Iet vloog in een boom als een eekhoorn May knoopte haar mantel dicht en vilde zich verwijderen, maar Sir Heron koppig geworden door het weinige suc ces, dat hij tot dusver geoogst had, deed nog één poging Het katje heeft blijkbaar geen letsel gekregen, merkte hij op. Weigert u nog teeds, mijn verontschuldigen aan te hooren? Geen letsel! Maar als ik er niet ge weest was, zou het in stukken gescheurd zijn wonende (2) wenst als Lezer(es) van (3) een Cursus te volgen in (4) genoemd onder letter voor Het Cursusgeld voor maand (en) werd heden door hem (haar) per post wissel geremitteerd overgeschreven op Uw giro-rekening 71888 (doorhalen wat niet gewenst) de Ondergetekende: 1 Naam en voornamen 2 Volledig adres Moeilijk om te beantwoorden, want eenieder moet het doel nastreven, dat hij wenscht te bereiken. Eenieder moet zien, wat hij op zijn hok heeft en hoe hij het in den loop van het komend speelseizoen kan benutten Liefhebbers, die op kleine dorpen wo nen en er deel uitmaken van de plaat selijke en soms eehige duivenmaatschap pij, hebben het niet altoos gemakkelijk Zij moeten mede, want het is hun niet gegeven, op alle dagen van de week, zoo als dat in groote centra wel het geval is„ hun duiven op te leeren. Al deze re denen pleiten er voor, dat men duiven moet hebben, die in de maand April klaar zijn Diensvolgens dienen de duiven ook vroeger gekoppeld Wij kennen uitmuntende liefhebbers die gewoonlijk met einde Maart dui vers en duivinnen samenbrachten, maar die regelmatig de ondervinding op deden, dat bij hun duiven voor de eerste drachten, het noodige vuur ontbrak. (Nadruk verboden) PAU Dat is waart en dan zou het mijn schuld zijn geweest. Dat heb ik al toe gegeven, en mijn leedwezen uitgedrukt Wat kan ik nu in 's hemelsnaam meer doen? Als ik mijn honden opzettelijk tegen uw katje had opgehitst, zoudt u me niet met meer minachting kunnen behandelen Het is mijn katje niet, zei ze onwillig Niet? vroeg Sir Heron, innerlijk ver rukt over deze onverhoopte voortzitting van het gesprek. Dat is werkelijk een opluchting voor me. Dan kan uw boos heid toch onmogelijk van langen duur blijven. Als u het niet te vrijmoedig van me vindt, zal ik me zelf de eer aandoen u binnenkort een visitie te maken, zoo dat ik nog eens formeel en uitvoerig kan excuseeren Met een plotselingen donkeren blos op haar blank gezichtje keerde May zich woedend naar hem om U bedoelt, dat u bij ons aan huis wilt komen; dat u dit incidentje wilt ge bruiken als 'n voorwendsel om ons met een minzaam, neerbuigend bezoek te vereeren Ze brak af, zich bezinnend onder den blik van pijnlijke verbazing die in de donkere oogen kwam; ze beet op haar lippen en staarde naar den grond U schijnt in mijn voorstel slechts een nieuwe beleediging te zien, zei Sir Heron. Maar waarom toch? Kunt u zich dan voorstellen, dat een heer, die een dame blijkbaar onverzoenlijk-boos heeft gemaakt, daar maar in berust en niet alles doet om zijn fout te herstellen? Ik ik stotterde zij, ik stel me heelemaal niet voor. Wij zijn vreem den, Sir Heron ze hield plotseling op met slechtverholen schrikt dat ze zoo Le corps humain (le kor umèng) het menschelijk lichaam 1 Le corps humain se divise en trois parties: la tëte, le tronc et les membres Le kor umèng se dievieze ang troea partie: laa têt, le trongk ee les mangbre 2 La partie supérieure de la tête est le crane et sur le crane sont les cheveux Laa partie superiuir de laa têt le kraan ee suur le kraan song lè sjeveu 3 J'ai les cheveux bruns; mon frère a les cheveux blonds; mon père au contraire, a les cheveux gris, car il est dé ja vieux Zjee lè sjeveu brung; mong frêr aa lè sjeveu blong; mong pêr oo kongtrêr, aa lè sjeveu grie, kar iel dézja vjeu ij 4 II y a même des personnes qui sont chauves ielia mêm dè person kie song sjoove 5 Voici l'oeil droit et voila l'oeil gau che. Nous avons deux yeux voeassi lui droea ee voealla lui goosj. Noezavong deuzieu 6 Avec les yeux nous voyons avèk lèzieu noe voeajong 7 Entre les deux yeux se trouve le nez angtre lè deuzieu se troeve le nee 8 Nous sentons avec le nez noe sangtongzavèk le nee 9 La bouche est au-dessous du nez Laa boesj ètoodesoe duu nee 10 Devant la bouche sont deux lèvres: la lèvre supéieure et la lèvre inférieure devang laa boesj song deu lêvre: laa lêvre supriuir ee laa lêvre engfériuir 11 Dans la bouche il y a trente-deux dents, une langue et un palais dang laa boesj ielia trangtdeu dang, uune lange ee ung palè 12 Avec les dents nous machons et avec la langue et le palais nous goütons Aavek lè dang noe masjong ee avek laa lange ee le palè noe goetong. Au dessous de la bouche le menton oo desoe de laa boesj le mangtong 13 Entre la tête et le tronc est le cou angtre laa têt ee le trongk le koe 14 Le devant est la gorge; le derrière ïst la nuque Le devang laa gorzje e dèriêr laa nuuk 15 Le tronc se divisie en trois par tiesla poitrine, le ventre et le dos Le trongk se dievieze ang troea partie laa poeattrien, le vangtre ee le doo Vertaling van bovenstaande leesles 1 Het menschelijk lichaam wordt ver deeld in 3 deelen: het hoofd de romp en de ledematen 2 Het bovenste deel van het hoofd is ie schedel en op de schedel zijn de baren 3 Ik heb bruine haren; mijn broer beeft blonde haren; mijn vader daar entegen heeft grijze haren, want hij is •eeds oud 4 Er zijn zelfs mensen, die kaal zijn 5 Hier is het rechteroog en daar is iet linkeroog. Wij hebben 2 ogen 6 Met de ogen zien wij 7 Tussen de 2 ogen bevindt zich de neus 8 Wij ruiken met de neus 9 De mond is onder de neus 10 Vóór de mond zijn 2 lippen: de bovenlip en de onderlip naar mond vifirbij geplaat had Dat wij vreemden zijn, spijt mij inder iaad meer dan ik zeggen kan, zei hij noffelijk. Maar u heeft nog een voor sprong op mij. U kent mijn naam, ter wijl de uwe me onbekend is Voor het eerst ontspande May's ge zicht je zich in een wat beverig glim lachje; meer was er niet noodig om het heel mooi te maken Ja, zei ze, het glimlachje onmiddellijk bannend, ik ken uw naam. U is Sir Heron Letchford en omdat u Sir Heron Letchford is, weiger ik, eenige veront schuldiging van u aan te nemen. Goe den morgen Blijf hier! zei hij, en er was iets in zijn stem, dat haar dwong, te gehoor zamen Heb ik u dan misschien op de een of andere wijze beleedigd vóór dit voor valletje van vanmorgen? Hebben we el kaar dan al eens eerder ontmoet? Ik kan me niet voorstellen, hoe dat moge lijk zou zijn. Ik zou het me dan heusch wel herinnerd hebben We hebben elkaar niet eerder ont moet, zei May koud Niet? En toch kent u mijn naam en bent u me blijkbaar allesbehalve wel willend gezind. Is het dan billijk ik doe een beroep op uw rechtvaardigheids gevoel om me met zoo'n opzettelijke onvriendelijkheid te bhandelen? Onvriendelijkheid;? hterhaalde May zacht Opzettelijke onvriendelijkheid, zei hij nogmaals nadrukkelijk. En dat alleen maar op grond van kletspraatjes Kletspraatjes? Ik had uw naam vóór gisterenavond nog nooit gehoord Maar dan toch ongetwijfeld van ie- 11 In de mond (ér) zijn 32 tanden, een tong en een verhemelte 12 Met de tanden kauwen wij en met de tong en het verhemelte proeven wij Onder de mond is de kin 13 Tussen het hoofd en de romp is de hals 14 Het voorgedeelte is de keel; het achtergedeelte is de nek 15 De romp is verdeeld in drie delen: de borst, de buik en de rug Alle Boeken en Tijdschriften zijn verkrijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Het maandschrift voor Geschiedenis „HISTORIA" (Uitgave Drukkerij Broek- noff NV Utrecht, abonnementsprijs f6,. per jaar) brengt in zijn Juni-editie de volgende bijdragen: Toen Prins Willem V en Prinses Wilehlmina in den winter van 1786 1787 te Nijmegen verblijf hielden (ver- volg) door H Ch G J van der Mandere; Land en Huis in de Kaapprovmcie van ie Unie van Zuid-Afrika, door Mevrouw van Beusekom-van Foreest; Nederland en de Souvereiniteit over Nieuw-Zee- land, door Jhr Mr D P M Graswinckel; De Ballingschap van Napoleon III de Vereenigde Staten (1837-1937), door D A de Graaf; Eene noodlottige vecht partij te Harderwijk in 1742 (Een aan vulling), door Dr A J van de Ven); bet Kerkelijk Leven in vroeger tijd, door G van Roekei; Verbeteringen, door Jonk vrouwe H L E van Panhuys; Kunst geschiedenis; De Bezoar en zijn door Jhr Dr J L A A M van Rijcke- vorsel; Vragenrubriek; Boekbespreking In Nr 4 van „Onze Universiteit", uit gaaf van het Centraal Bureau der Ka- tohlieke Universiteitscomité's te Nij megen, wordt o.a medegedeeld, dat de inzameling dit jaar is vervroegd zal plaatsvinden in September en Oct: terwijl de Universiteitszpndag op September valt. Voorts, dat er plannen bestaan tot het maken van een Uni versiteitsfilm De V V V „Helders Belang" heeft ee nieuwe geïllustreerde beschrijving ui gegeven van de stad Den Helder en badplaats Huisduinen. De inhoud keurig verzorgd. Een aantrekkelij reclame-brochure Verschenen is het verslag 1936 het Kinderfonds PTT., dat in maj is gestemd. Het aantal corresponden steeg van 280 tot 325 en het aant' contribuanten van 1725 tot 3543. In 19 kon 3.642,77 worden besteed voor ui1 zending van kinderen naar een vacan*1 kolonie terwijl f 7.116,58 als steun anderen vorm werd verleend. Het tal uitgezonden kinderen steeg van 1! tot 126 't Verschil Jonge vrouw: Weet je nog wel, we nog verloofd waren, hoorde ik dikwijls van je: Eindelijk alleen! Hij: O, dat zeg ik nog vaak genoeg, maar jij hoort het dan niet mand die me zóó zwart heeft gema' dat u me bij onze eerste ontmoet: oehandelt als of ik de grootste sch oen, die los rondloopt! Schurk? zei ze blozend. Maar zoo1 neb ik toch heelemaal niet gezegd Neen, maar uw oogen zelden het m al te duidelijk. Ik heb zelden zoo'n keer in iemands blikken gezien, als me van het eerste oogenblik af hebt ten blijken, en toch hebben we e" vóór vandaag nooit ontmoet geeft u zelf toe En ik hoop, dat we elkaar in de komst evenmin nog ooit zullen moeten Maar dat is onbegrijpelijk, zei Sir ron, haar met oprechte verbijst aanstarend. Dat is een mysterie, Wilt u me nu eens onmiddellijk ve" len, wanneer en hoe ik u beleedigd onderbrak hij zichzelf Neen, zei ze kort, zich afwendend, wil geen woord meer zeggen. Ik heb te veel gezegd. Wij zijn vreemden, Heron, en u hebt geen recht, me s" ie te houden op den den public weg. Wij zijn vreemden en zullen blijven. Goeden morgen! een blik, die eer een nieuwe uiting afkeer was dan een afscheidsgroet, de ze zich om en liep vlug den HOOFDSTUK V Het dorpsbal De vraag is maar: wat kun je best aantrekken? Want natuurlijk je gaan, kindlief De spreekster was mevrouw Geof Turner die mevrouw Turner,

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 10