WIJ brengen U, wat U gaarne leest. Neemt U een abonnement op ons blad Prijs f 1,per jaar f0,60 per half jaar 10 cent per week (postabonnementen f 1,75 per jaar en f 1.- per half jaar. autocars over, die in een goede 20 mi nuten het traject Ter Neuzen-Sas van Gent (vóór vele gasten een openbaring met z'n prachtig Kanaal en z'n mach tige industrieën) aflegden De aankomst was een ware verrassing Aan weerszijden was den rijweg vóór de fabrieksgebouwen, met vlaggen en sparregroen feestelijk versierd en ook de fabrieksgebouwen en zelfs de mach tige kranen prijkten in feesttooi Ook de talrijke vlaggetjes op de in het Kanaal liggende schepen deden recht feestelijk aan, evenals het vlagvertoon, onmiskenbaar blijk van waardeering, op tal van particu liere woningen in de gemeente. Een der aan het front liggende op slagplaatsen van de afdeeling vee voeder was ontruimd en in een feesthal gemetamorfoseerd, waarin ter rechter zijde een complete verzameling van de door de fabriek gebruikte grondstoffer en vervaardigde producten met de daaruit in andere bedrijven vervaar digde eindproducten op suggestieve wijze en met fantastische verlichting was geëtaleerd Rondgang door de fabriek In deze hal was het, dat de gasten door directie en leidend personeel wer den ontvangen om, na een korte ver welkoming, in groepen onder leiding van een aantal deskundige employé's den rondgang door het complex fabrieks gebouwen te beginnen Volstaan we met de vermelding, dat deze tournée, die ruim een uur vorderde wel allen bezoekers den indruk moet hebben bijgebracht, dat Sas van Gent in deze fabriek een machtige industrif bezit, een bedrijf van internationale beteekenis, dat ontzaglijke eischen stelt aan directie en personeel en dat ge organiseerd is op een wijze, die diep respect afdwingt. Het vertrek der gasten Na afloop van den rondgang is ei vanuit een der kranen nog een foto ge nomen van de deelnemers en toen kwam het afscheid. De gasten van Ter Neuzen en van boven de Schelde scheepten zich weer in op de „Stad Zierikzee", die inmiddels naar Sas van Gent was opgestoomd en aan de kade voor de fabriek ligplaats had gekozen Een kort vaarwel en onder de lustige tonen der muziek van het strijkje aan boord, voer de boot ten circa 1 uur weg met bestemming naar Vlissingen, waar men tijdig genoeg aankwam om allen gasten de treinverbinding naar hun woonplaatsen te verzekeren Vermelden we nog, dat het ook op deze thuisreis de gasten aan niets ont broken heeft en een welvoorziene lunch en een smakelijke thee er voor zorgden dat men in alle opzichten welvoldaan zijn bestemming bereikte Huldiging directie en jubilarissen Na het vertrek der gasten nam de feestviering in eigen kring een aanvang Nadat in een intieme bijeenkomst van het personeel den 4 zilveren arbeiders jubilarissen namens kantoorpersoneel en arbeiders een zilveren horloge en een fraaie bloemenmand waren aange boden, werden ten circa 2 uur op het voorplein van de fabriek een tweetal groepsfoto's genomen van directie met personeel en daarna verzamelden zich kantoorpersoneel en arbeiders in de reeds genoemde versierde hal, waar tegen den achterwand een podium was aange bracht, dat door een ware schat van bloemstukken was omgeven. Het Har moniegezelschap „De BaEuin" kwam onder leiding van zijn directeur, den heer P. H. Kwakernaat, in strammer Marschpas, lustig musiceerend aange- marcheerd en posteerde zich na ge fotografeerd 'te zijn in de hal op eer geïmproviseerd podium, links van den ingang. Tegen half 3, toen allen ge zeten waren, deelde de heer Gras mede dat weldra het oogenblik gekomen zou zijn om de directie te huldigen. Hij ver- Zocht den aanwezigen, zich bij het bin nentreden der directie van hun zetels te verheffen. Kort daarop arriveerden de beide heeren Callebaut en de heer P. J. Spoorenberg in gezelschap van Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, den gemeente secretaris en de heeren Berdenis van Berlekom, voorzitter en Ir van Poelgeest en Ir A. Smit, bestuursleden der Ned. Mij v. Nijverheid en Handel, die zich, terwijl de aanwezigen ter be groeting recht stonden en de muziek een pittige marsch ten gehoore bracht naar 't podium begaven en daar op de voor hen gereserveerde zetels achter een bestuurstafel plaats namen. Toen allen gezeten waren, trad de heer A Breynaert, algemeen procuratiehouder der Maatschappij naar voren en hield, op het podium staande, de volgende toespraak Toespraak ABreynaert WelEdelGeboren Heeren Luc. en Jean Callebaut, Hooggeachte Vergadering. Heden zijnde 19 Juni 1937, is het feest in het bedrijf der NV. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent", doch vooral is het feest in onze harten bij deze luisterrijke viering van het 25- jarig bestaan dezer fabriek Voor ieder Uwer is het duidelijk, dat het bedrijf zich in een reusachtige ont wikkeling verheugen mag, niettegen staande het sinds zijn ontstaan, even als zoovele andere, de zware econo mische stormen onzer moderne tijden te trotseeren had Als insider zij het mij vergund, er bij deze gelegenheid uitdrukkelijk en in het bijzonder op te wijzen, hoezeer dc buitengewone uitgroei van het bedrijf in het tteeken staat der nooit versagen de, doch steeds aan wijs en voorzichtig beleid gepaard gaande werkkracht zijner Directie, met name der heeren Luc. en Jean Callebaut Hooggeachte Heeren Callebaut, het is Uw volste recht met fierheid en vol doening bij dit' gedenkwaardig moment op de door U geleverde prestaties terug te zien en wij voelen ons allen overge lukkig U hiermede van harte te mogen feliciteeren, U daarbij plechtig verzeke rend, dat Uw personeel in het bijzonder Uw edel streven naar waarde weet te schatten en U diep dankbaar is voor Uw alom bekende, hoogst humaan op treden te hunnen opzichte, zoo op eco nomisch als op maatschappelijk terrein In het belang van ons allen, zij het U door de Voorzienigheid gegeven, nog vele jaren Uwe ongeëvenaarde werk krachten aan dit bedrijf te mogen wij den Bij het overkijken der jongste 25 jaren past het echter met ingetogenheid te rug te denken aan hem, wien het niet vergund werd, bij den mijlpaal, waarbij wij heden stilhouden, den prachtigen vooruitgang van dit bedrijf te mogen noteeren en zich hierover te verheugen Ik bedoel hier speciaal wijlen den Heer Prosper Callebaut, vader en op leider onzer beide Directeuren. Hij was het namelijk die, in nauwe samen werking met zijn oudsten zoon Luc., het nitiatief tot de vestiging van dit be- irijf heeft genomen en hieraan, vooral In de eerste jaren, als Voorzitter van den Beheerraad, zijn beste krachten heeft gewijd Wijlen de heer Prosper Callebaut', ont viel ons helaas in een betrekkelijk 'agen ouderdom op het einde van 1924 Met hem is ons een hoogstaand per soon, en een mensch van zeer groote waarde ontvallen. Zijn aandenken wordt dan ook door allen, die met hem samenwerkten, in hooge eere bewaard Vanzelfsprekend is deze dag te be tekenisvol dan dat wij het bij een Plechtige felicitatie en een woordelijke dankbetuiging aan het adres onzer heeren Directeuren zouden mogen laten Waarde heeren Callebaut, als passend nerk en symbool der gevoelens, welke )ns thans bezielen, heb ik de eer U üit ons aller naam, deze tegelplaat aan te bieden Het uiterlijke er van spreekt voor 'ich zelf, doch de innerlijke en moreele waarde gelieve U te aanvaarden als de uitdrukking onzer onvoorwaardelijke trouw én ónvölprëzèrï W&ardeéring Ik noodig thans het geheele per soneel uit, tot besluit dezer huide aanspraak, uit volle borst te willen uit roepen Lang leve de Directie der NV. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent"! Lang leve de Heeren Luc. en Jean Callebaut! Lang leve onze mede-Directeur de heer P. J. Spoorenberg!!! Nadat de aanwezigen, ondersteund door het muziekgezelschap, met een driewerf hoera hun instemming met het gesprokene hadden betuigd, onthul de de heer Breynaert een terzijde van de bestuurstafel geplaatst fraai tegel tableau, voorstellend een vooraanzicht van de fabriek met een décor van mais- motieven, waarin verwerkt zijn de ver schillende merken van de artikelen, die de fabriek voert. Links en rechts bovenaan de wapens van Zeeland en Sas van Gent. Hij bood dit aan zijn directie onder geestdriftig juichen dei- aanwezigen aan Zichtbaar ontroerd drukten de beide directeuren hun trouwen medewerker, die eveneens, gelijk meerdere aan wezigen, zijn ontroering nauwelijks kon bedwingen, ten dank de hand, waarna de heer L. Callebaut opstond en onge veer als volgt sprak: i' Rede LCallebaut In de eerste plaats wil ik U allen hartelijk dankzeggen voor dit blijk van waardeering, dat U mij en mijn mede directeuren hebt willen geven. Ik geef U de verzekering, dat wij daar buiten gewoon door getroffen zijn. Wij willen het gaarne aanvaarden omdat wij erin zien een erkenning van het feit, dat wij in de afgeloopen jaren steeds onze beste krachten voor den groei van het bedrijf en het welzijn van het personeel hebben gegeven. Ik moge hieraan nog een meer per soonlijk woord van dank toevoegen voor de woorden, die U bij monde van den heer Breynaert aan de nage dachtenis van wijlen mijn vader hebt willen wijden. Op mij rust thans nog als gedelegeer de van den Raad van Bestuur een aan gename plicht. Er zijn namelijk in ons midden 5 jubilarissen, die 25 jaar aan onze zaak zijn verbonden. Zij zitten hier op de eerste rij. Het zijn de heeren A. Breynaert, T Renique, A de Bakker, P A Ceriez en C Hij gelaar Zeer zeker beteekent het voor hen heel wat, dat zij 25 jaar van hun leven, hun krachten aan het bedrijf hebben gewijd. Ik zou er echter den nadruk op willen leggen, wat dat óók beteekent voor het bedrijf. Van welk belang het ook voor ONS is, te mogen beschikken over menschen, die 25 jaar in onzen dienst zijn. Wij weten, wat zij zijn. Wij kennen hun plichtsgevoel en hebben mogen constateeren, hoe zij daar steeds uiting aan hebben gegeven. Dat be teekent ook voor het bedrijf heel wat Misschien nog meer dan de leiders, want de leiding van het bedrijf alléén kan, wat zij ook doet, geen resultaat bereiken, als zij niet op toegewijde medewerking van haar personeel kan bouwen. Ik breng danook bijzondere hulde aan deze vijf getrouwe mannen, die mij geholpen hebben in grooter mate dan ik thans hier onder woorden kan brengen, om van dit bedrijf te maken, wat het thans is Geestdriftige toejuichingen barstten na deze woorden los Een aardig moment was het, toen. nadat de stilte weer was ingetreden, een zoontje van Mad. Joseph van Herrewegh uit Aalst, die jarenlang aan het bedrijf te Sas van Gent verbonden was, den heeren Callebaut en ook den heer Breynaert ieder een fraaie bouquet kwam overhandigen en door beide directeuren werd omhelsd Thans was het woord aan den burge meester van Sas van Gent, die ongeveer als volgt sprak: Rede Mr G. de Kerf Gisterenavond tijdens het banket te Vlissingen had ik reeds gelegenheid namens het gemeentebestuur tot de di rectie een woord van hartelijken geluk wensch te richten. Ik verheug er mij over, dat ik dit thans in Sas van Gent zelf in tegenwoordigheid van U allen mag herhalen. U zult het allen met mij eens zijn, dat een gemeente, die erop kan wijzen, een bedrijf als dit in haar gebied te bezitten, zich gelukkig mag heeten. Niet alleen draagt het ertoe bij om aan de plaats meerdere bekendheid te geven doch ook de bloei en de wel vaart der gemeente worden er groote lijks door bevorderd. Ik moge danook den wensch uitspreken, dat deze onder neming onder de beproefde kundige en wijze leiding harer directie een periode tegemoet mag gaan, die zoo mogelijk nog voorspoediger en succesoller moge zijn dan dë afgeloopen 2J> jaar Reeds behaagde het Hare Majesteit, den heer Callebaut een zeker welver diende onderscheiding te verleenen. Ook de heer Breynaert mocht een Konink lijke onderscheiding ontvangen. Ik heb mij daarover van harte verheugd. Zoo als de heer Callebaut intusschen reed:.; memoreerde, zijn er ook nog andere jubilarissen hier aanwezig, die 25 jaar aan het bedrijf zijn verbonden. Dat is inderdaad voor het bedrijf van groote beteekenis en ook voor de betrokkenen zelf is het iets, dat zeer zwaar mag worden gewogen. Daarom is het mij zulk een groote voldoening hier te kun nen mededeelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, een dezer mannen, namelijk den heer Renique meesterknecht in dit bedrijf, te begiftigen met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Luide toejuichingen weerklonken na deze woorden en terwijl de burge meester den jubilaris het onderschei- dingsteeken op de borst hechtte, speel de de harmonie het Wilhelmus, dat dc aanwezigen, staande geestdriftig mee zongen De heer Renique dankte den burge meester en had diens gelukwenschen en die der directie in ontvangst te nemen Vervolgens hield nog de heer Berdenis van Berlekom, voorzitter van het De partement Middelburg van de Nederl. Mij van Nijverheid en Handel een toe spraak Rede Berdenis van Berlekom Spr. ving aan met een hartelijke ge- lukwensch namens zijn maatschappij aan allen, in het bijzonder aan de di rectie en de jubilarissen. Hij brach* voorts hulde voor de koninklijke wijze, waarop dit jubelfeest was georganiseerd Als ik spreek namens de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, aldus spr., kan ik me begrijpen, dat menigeen zich zal afvragen: Wat is dat voor een onderneming. Het is geen maatschappij in economischen of com- mercieelen zin, aldus spr, doch een Vereeniging, die is opgericht in 1777 en die zich verbreid heeft over heel het land door het stichten van departe menten of af deelingen. Wat deed nu die maatschappij Zij nam het initiatief tot het stichten van ambachtscholen en industriescholen en van allerlei bedrijven, die bevorder lijk konden zijn voor de volkswelvaart Zoo stichtte zij oa ook het Koloniaal Museum, thans omgezet in het wereld beroemde Koloniaal Instituut te Amsterdam. Dat deed deze maatschap pij, aldus spr. Thans valt er niets meer te stichten omdat alles al gesticht is. Zooals reeds gezegd, onderhoudt dc Maatschappij Departementen in alle deelen des lands. Haar centrale, ge vestigd te Haarlem, adviseert de re geering om in te grijpen als zulks noo- dis isAls zoodanig geniet zij een groote mate van prestige. Zij is de oudste Maatschappij op economisch gebied Haar doelstelling staat omschreven ir artikel 1 van haar reglement: Bevor dering van de volkswelvaart. Hoe kar dit beter geschieden dan door samen werking tusschen directie en personeel, aldus spr. Dat die hier bestaat, is m( oa gebleken uit de woorden van der. heer Callebaut, die met zoo groote ede moedigheid de eer voor het succes dezer onderneming afwees en overdroeg naai het personeel door te zeggen: Zondei U waren we niet zoover gekomen. Dat zijn gouden woorden, aldus spr., die niet hoog genoeg kunnen worden aangc slagen, vooral in onzen modernen tijc Zonder samenwerking toch is de wereld verloren. Spr zegt dan, het een groot voorrecht te achten, hun, die hebben meegewerkt om de volkswelvaart te be vorderen, den dank der Maatschappi; te mogen overbrengen». Voor de ju bilarissen, die 25 jaar in het bedrijf hebben meegezwoegd, heb ben wij, ter herinnering aan den door hen gepraesteerden arbeid een souvenir medegebracht. Misschien zijn Uw herinneringen niet altijd van prettigen aard en zijn er in die lange periode moeilijkheden voorgekomen Het moge U echter een groote voldoe ning zijn, te overwegen, dat die moei lijkheden door U zijn overwonnen. Van daag willen we alleen denken aan de prachtige resultaten, die bereikt zijn. Het souvenir, dat ik U thans ga over handigen, bestaat uit een zilveren me daille voor getrouwen dienst en een daarbij behoorend loffelijk getuigschrift In tal van gezinnen is aan dit souvenii een eereplaats gegeven. Moge dat ook bij U geschieden, aldus spr; opdat het in lengte van dagen aan dezen heug lijken dag moge herinneren Spr overhandigde dan de souvenirs aan de 5 jubilarissen terwijl de aan wezigen en de muziek een „lang zullen ze leven" deden hooren De heer L. Callebaut dankte telï slotte B. en W. van Sas van Gent voor hunne aanwezigheid bij het feest en voor de onderscheiding aan den heer Renique uitgereikt. De bestuursleden van het Departement der Ned. Mij v. Nijverheid en Handel bracht hij dank voor het feit, dat zij de reis naar Sas van Gent hadden willen maken om deze bijeenkomst bij te wonen en den 5 ju bilarissen een medaille en eerediploma te schenken. Ook de directie wil den jubilarissen nog een blijk van waar deering geven en wel in den vorm van een ring, aldus spr. Hij overhandigde dan onder luid applaus der aanwezigen den betrokkenen een prachtige gouden zegelring Vervolgens sloot hij het officieele ge deelte der bijeenkomst Terwijl de eerewijn werd rondgediend verklaarde de heer Berdenis v Berlekom nog iets op het hart te hebben. Spr. herinnerde eraan, dat men zich op Ne- derlandschen bodem bevond en dat H M de koningin aan den heer Callebaut een hooge Nederlandsche onderschei ding had verleend. We mogen bij dit alles echter niet vergeten ook de na tionaliteit te eeren van de heeren di recteuren, aldus spr. Daarom stelde hij een dronk in op het Belgische Konings huis en op de bevriende Belgische natie waarmee we, ook op handelsgebied, zoo voortreffelijke relaties onderhouden Spontaan verhieven zich nu de aan wezigen van hun zetels terwijl de muziek de Brabagonne speelde De heer L. Callebaut sprak ten slotte nog een woord van dank tot het feest comité, de heeren Kieboom, Titelboom en Gras, welke laatste, aldus spr, van dit mooie feest de bekwame organisator en animator is geweest Met een driewerf herhaald „hiep, hiep, hoera" betuigde men hiermede zijn instemming Het plaatselijk Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" bracht aan het bestuur der fabriek vervolgens nog een serenade op het voorplein terwijl de voorzitter, de heer A. O Acke, de directie namens het gezelschap een bloemenmand aanbood, waarvoor de heer L. Callebaut hartelijk dank bracht Het gezelschap werd daarna in de feest hal onthaald, alwaar het nog enkele nummers ten gehoore bracht Hei( concert Zooals aangekondigd was, heeft des avonds het kranige Dordtsche muziek corps „De Bazuin", dat met zijn kleu rige uniformen en fraaie vaandels reeds stormderhand de harten des Sassenaars had veroverd, in de nieuwe muziekkiosk in het park een concert gegeven. De voorgenomen rondwandeling door de gemeente had men helaas wegens den hevigen regen in den namiddag („het lek in de organisatie" volgens het ge vleugeld woord van den heer Callebaut) moeten laten vervallen De belangstelling voor dit concert het weêr was inmiddels gelukkig veel verbeterd was voor Sas van Gent ongekend groot. Van heinde en verre (we zagen zelfs autobussen uit Oostburg en Breskens) waren de liefhebbers naar Sas gekomen, aangelokt door den roep, die het corps reeds was voorafgegaan. Welnu, zij zullen zich hun moeite niet beklaagd hebben. Wat de Dordtsche harmonie ten gehoore bracht en de wijze, waarop zij onder de bezielende leiding van haar directeur de pro grammanummers uitvoerde, was van een zoodanig gehalte, dat de toe hoorders opgetogen waren hetgeen zij den muzikanten op ondubbelzinnige wijze lieten blijken. „De Bazuin" heeft met dit concert zijn reputatie in deze streek voor altijd gevestigd en zal hier steeds een graag geziene gast zijn De pittige „S.V.G."-marsch, com positie van den directeur, den heer' P. H Kwakernaat en opgedragen aan de jubileerende fabriek, waarmee het con cert geopend werd, is door het audito rium ten zeerste gewaardeerd en toen, na afloop, den componist een partituur van het stuk aan de directie der fabriek overhandigde, toonde ook het publiek zich over deze heusche attentie ten zeerste voldaan Na de pauze werd, namens de fabrieks directie door den heer Gras een zilveren lauwerkrans aan het vaandel der ver eeniging gehecht als blijk van waar deering voor het gebodene Directie en muzikanten waren, naar wij vernamen, wederkeerig door de hartelijke ontvangst teSas van Gent bijzonder bevredigd en hadden niets dan lof voor de wijze, waarop zij door ie directie der fabriek waren onthaald Ten circa 10 uur eindigde het concert en daarmee het officieele gedeelte van dezen voor Sas van Gent in velerlei

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7