1( E Dit geldt vóór degenen, die ons als bankiers vertrouwen schenken en weder keerig vertrouwen vragen. Dit geldt voor degenen, die ons door de levering hunner producten, in staat1 stellen onze industrie tot bloei te brengen. Dit geldt ook voor degenen, die ons diensten be wijzen van bemiddeling of van vervoer, maar dit geldt zeer zeker in bijzondere mate voor hen, die ons hun vertrouwen schenken door ons opdrachten te geven en zoo ons de gelegenheid bieden hun diensten te bewijzen Ik drink op onze gasten. Deze stijlvolle toespraak oogstte een ovationeel applaus. Rede Dr. H. M. Hirschfeld Kort daarop volgde als tweede spre ker de heer Dr. Hirschfeld, directeur- eeneraal van Handel en Nijverheid, die net bestuur der jubileerende onderne ming hartelijk dankte voor de ontvan gen invitatie, die hij gaarne had aan genomen. Hij betuigde zijn bijzondere ingenomenheid met de prachtige boot tocht, de schitterende ontvangst in hotel Britannia en het rijke feest program en bracht daarvoor warme hulde aan de gastheeren. De NV Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent", aldus spr., is 'n belangrijke onderneming, zoo wel wat betreft de afzet van hare produc ten op de binnenlan&sfche markt als ook haar massale export naar de belang rijkste landen van Europa en de overige wereld. Van zeer groot belang is ook haar aandeel in het verschaffen van werkgelegenheid in de provincie Zee land, in het bijzonder in Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl van haar export tal- looze bedrijven in geheel Nederland profiteeren. Spr. verklaarde er zich over te verheugen, dat hij met dit interes sante bedrijf, waarvan hij aan boord een en ander had mogen vernemen, zou mogen kennis maken en zeide, ook de kennismaking met Zeeuwsch-Vlaan deren ten zeerste op prijs te stellen. Met enkele woorden wees spr. dan op de belangrijkheid der afgeloopen 25-jarige periode en op de verwachtingen, die ten aanzien van het bedrijf mogen worden gekoesterd als men bedenkt, dat de heer Callebaut, op zoo jeugdige leef tijd begonnen, in de voorbije 25 jaar de onderneming reeds tot zulk een hoogen bloei wist te brengen. Van groote be- teekenis noemde spr. ook de sociale in zichten der directie, die met veel lof mogen worden vermeld. Hij verklaarde, dat het hem dan ook bijzonder aange naam was zich van een opdracht te mogen kwijten, die hij van Hunne Excellenties de Ministers van Handel en Nijv. en Scheepv. en van Buitenl. Zaken had ontvangen om namelijk hier de mededeeling te doen, dat het H M de Koningin had behaagd, den heer L. Callebaut te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en aan den heer A. Breynaert, algemeen procuratie houder der Vennootschap, toe te ken nen de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in goud. Onder enthousiast applaus der aan wezigen reikte dan de heer Hirschfeld aan de genoemde heeren de hun toe gekende onderscheidingen uit Als volgende spreker werd door den ceremoniemeester aangekondigd den heer J. A. v Rompu, lid van Ged Staten van Zeeland en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaandórenj, als vertegen woordiger van ZExc. Jhr Mr J. W Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland Deze sprak de volgende rede uit: Rede J. A. van Rompu Heeren Directeuren van de Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent", Commissarissen dier Maatschappij, genoodigden Het was mij aangenaam uwe uit- noodiging tot het bijwonen van deze feestelijke bijeenkomst te ontvangen en volgaarne heb ik die aangenomen Dit genoegen sproot niet in de eerste plaats voort uit de overtuiging, dat ik aan een schitterenden, welvoorzienen disch een gastvrij onthaal zou genieten, ofschoon ik zoo iets zeker ten volle waardeer, doch bovenal, omdat deze uit- naodiging betrof het medevieren van een jubileum van een welvarende in- dustrieele onderneming, gevestigd in Zeeuwsch-Vlaanderen, de mij zoo ge liefde landstreek, welks wel en wee mij zoo bijzonder ter harte gaat Mij was het voorrecht beschoren in openbare functies vele jaren werkzaam te zijn aan den opbouw van en voor de algemeene belangen dier landstreek en het spreekt wel van zelf, dat alles, wat dienen kan om den bloei en de wel vaart van Zeeuwsch-Vlaanderen te ver- hoogen, mijn volle belangstelling heeft Die belangstelling ging ook niet het minst uit naar de Stijfsel- en Glucose fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, die daar in het' jaar 1612, als ik mij niet vergis, door het initiatief van den Heer Prosper Callebaut uit Aalst is gesticht en voorts onder bestuur van zijne zoons, den tegenwoordigen tech nisch directeur, den heer Jean Callebaut en den heer Lucien Callebaut als ge delegeerd bestuurder, in werking is ge steld en tot den tegenwoordigen om vang en bloei is uitgebouwd. Wanneer ik mij het tijdperk van 25 jaar geleden terugdenk, was dit in het algemeen voor het oprichten van nieuwe industrieën heel wat gunstiger dan het tegenwoordige, nu er ongeveer overal van alles een „te veel" is. De heer Prosper Callebaut, die te Aalst reeds een soortgelijke industrie exploi teerde, zoch expansie voor zijn onder nemingsgeest en zaken en wij achten het een voorrecht, dat hij voor het stichten eener nieuwe onderneming het oog heeft gevestigd op het voor import en export zoo gunstig aan diep doch stil water en spoor gelegen terrein te Sas van Gent, het stadje in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat toen als industriestadje reeds vermaardheid bezat Ofschoon ik zooeven aanstipte, dat de tijd, voor het stichten van ondernemin gen, 25 jaar geleden in het algemeen beter was dan thans, ondervond dit jonge en aanvankelijk op bescheiden schaal werkende bedrijf, een grooten tegenslag door het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 Deze wereldbrand, die in het alge meen het economisch en bedrijfsleven verstoorde, bracht ook groote moeilijk heden mede voor de stijf self abriek, daar het al spoedig niet mogelijk bleek de noodige grondstoffen te importeeren De heeren Callebaut zijn echter niet bij de pakken blijven neerzitten. Zij hebben met de hun eigen energie en ijzeren wil alles wat mogelijk was be proefd om hun bedrijf gaande te hou den en het is hun op die wijze gelukt, dien moeilijken tijd door te komen Na de oorlogsperiode is het hun ge lukt hun vleugels breeder uit te slaan, hun onderneming tot grooten bloei te brengen, de fabriek uit te breiden en hunne industrie te reorganiseeren op het tegenwoordig peil. Naar ik werd in gelicht, werd in de eerste jaren per et maal verwerkt ongeveer 60 ton mais. met een bescheiden aantal werklieden, thans zou dit beloopen een verwerking van een paar honderd ton grondstof per dag en bedraagt het aantal werk lieden en beambten niet minder dan 350 De vestiging eener dergelijke onder neming in een gemeente, in een land streek, is in onze tijden, nu we dikwijls groote cijfers van werkloozen onder de oogen krijgen, van groote be teekenis Het moet dan ook een diep gevoel van voldoening verwekken bij de direc teuren, die eene zaak, die in deze tijden bevredigende resultaten oplevert, yan een bescheiden onderneming, trots de inmiddels voorgekomen moeilijke tijden, tot een dergelijken omvang konden op voeren. Het moet voor die heeren een gevoel van trots en bevrediging wekken, wan neer zij, terugziende op het afgesloten tijdperk een blik op het heden werpen Een woord van hartelijken geluk- wensch is daarom ten volle gepast In de eerste plaats, heeren directeuren, bied ik U mijn oprechten gelukwensch als vertegenwoordiger van den Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr J. W Quarles van Ufford, die, als ten zeerste belangstellende in alles, dat den bloei en welvaart der provincie bevor dert, en niet in het minst in de in dustrie, hier gaarne persoonlijk zou zijn tegenwoordig geweest, om van zijn be langstelling te doen blijken, doch die daarin tot zijn spijt verhinderd was. Hij verzocht mij, U zijn beste wenschen voor den voortdurenden bloei uwer onder neming over te brengen. In de tweede plaats zij het mij ver gund, U mijn gelukwensch te brengen als voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, een college aan hetwelk is opgedragen te bevorderen de belangen van handel en industrie. Het spreekt wel van zelve, dat de Kamer met vol doening toeneming van handel en in dustrie in haar gebied constateert, om dat dit bijdraagt tot de algemeene wel vaart der streek en deszelfs bewoners. En, waar de ondernemers op industrieel gebied in de streek zelf schaarsch zijn en het Noorden van Nederland minder oog schijnt te hebben voor de gunstige ligging van industrieterreinen aan spoor en water in Zeeuwsch-Vlaanderen, stemt het ons tot genoegdoening, wan- neers ondernemers van bezuiden de grens die ligging en de mogelijkheid, welke deze schept, benutten en exploi- teeren Deze omstandigheid heeft reeds in vele opzichten groote beteekenis gehad voor verhoogden bloei en welvaart van het mij dierbaar gewest Geachte heeren Callebaut, ik wënsch U en uwe onderneming geluk met den dag van heden. Moogt gij blijven be schikken over de noodige kracht en energie om uw bedrijf te leiden. Moge dit steeds tot hoogeren bloei komen, en moge het onder 's Hoogsten Zegen strekken tot welzijn van U en het per soneel, maar bovendien tot bevordering der welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen en van Sas van Gent in het bijzonder Rede W. Guérin Vervolgens sprak de heer W. Guérin, die namens heeren Commissarissen der Vennnootschap, den heer L. Callebaut do bij zijn ridderorde behoorende ver sierselen aanbood. Mr. G. de Kerf, burgemeester van Sas van Gent, die daarna als spr. stond ingeschreven, werd door den ceremonie meester ingeleid met de woorden: „De burgemeester van Sas van Gent, die in zijn gemeente ALLES te zeggen heeft, wil ook hier iets in het midden brengen" Rede Mr. G. de Kerf Burgemeester de Kerf zeide, de in vitatie voor dit feest bijzonder op prijs te hebben gesteld en het als een voor recht te beschouwen, het gemeentebe stuur van Sas van Gent daarbij te mogen vertegenwoordigen. Hij richtte een hartelijk woord van gelukwensch tot de directie, die, na 25 jaar met vlijt en energie te hebben gearbeid thans als schitterende bekroning van haar werken mag wijzen op een zoo bloeiend bedrijf. Waardeering voor hen, die hun beste krachten aan de onderneming hebben gegeven is hier stellig op haar plaats. Niet alleen hebben zij ertoe mee gewerkt de onderneming tot bloei te brengen, ook de welvaart der gemeente Sas van Gent hebben zij daardoor grootelijks bevorderd. Daarvoor betuig ik hun mijn diepe erkentelijkheid. Wij, aldus spr., die zoo dicht bij het bedrijf leven en werken, stellen uiteraard in alles, wat daarin voorvalt, belang. En daarom heeft het mij ook zulk een groot genoegen gedaan, dat het Hare Majesteit heeft behaagd, den heer Callebaut zulk een hooge onderschei ding toe te kennen. Wij weten, dat hij die werkelijk heeft verdiend, aldus spr., en ik moge hem daarmee dan ook bij dezen van harte geluk wenschen. Aan dien gelukwensch voegt spr. den wensch toe, dat de onderneming in de komende 25 jaar verder in groei en bloei moge toenemen. Hij stelt dan een dronk in op het steeds groeiend bedrijf. Rede Mr. J. Bierens de Haan Mr J. Bierens de Haan, sprekend na mens de Ned. Mij van Nijverheid en Handel te Haarlem, zeide aan de over handiging van een door zijn instelling aan den heer Callebaut toegekende onderscheiding enkele woorden van commentaar te willen toevoegen. De Nederlandsche Maatschappij, aldus spr., is een oude instelling met oude ge bruiken, dateerend uit de 18e eeuw. Een daarvan is het toekennen van een leg penning aan hen, die zich bijzonder verdientelijk hebben gemaakt op het gebied van de volkswelvaart, Dat gebruik is wellicht reeds 100 jaar oud. Het geschenk pleegt vergezeld te gaan van een wensch en een aanspo ring. Die laatste is hier echter stellig niet noodig, aldus spr. Hij betuigde dan den heer Callebaut de waardeering zijner maatschappij voor het vele, dat laatstgenoemde voor de volkswelvaart heeft gedaan en overhandigde hem onder applaus der aanwezigen de gouden legpenning der Maatschappij. Daarin ligt ook besloten, aldus spr., de waardeering, die in de Maatschappij leeft voor Zeeuwnch-Vlaanderen. Spr. voegde er nog aan toe, dat de lauwer krans, die op de penning staat afge beeld, de krans verzinnebeeldt, die de maatschappij wil leggen om het hoofd dergenen, die zij wil eeren Rede Ir F. H. E. Gul jé Ir F. H. E Guljé, voorzitter van de RK Werkgeversvereeniging, sprak zijn waardeering uit voor de keurige rege ling, de prachtige reis en de allerharte lijkste, schitterende ontvangst. Al ware het echter alleen bij een eenvoudige ontvangst gebleven, aldus spr., dan nog zou ik volgaarne zijn gekomen. Met enkele woorden memoreerde spr de be teekenis der Maatschappij en haar voor uitgang in de afgeloopen 25 jaar, die voor een belangrijk deel aan de vooruit gang van het wetenschappelijk onder zoek, vooral op het gebied van de chemie, mag worden toegeschreven. Spr. uitte den wensch, dat op het gouden en diamanten feest der Maatschappij van dezelfde gunstige resultaten moge kun nen gewaagd worden als op dit zilveren jubileum en dat de verkleefdheid van de leiding aan de organisatie der werk gevers eVehèèns behouden moge blij ven. Moge het bedrijf zich onder de be kwame leiding zijner directie jaren lang in groei en bloei verheugen, aldus besloot spr. Rede Rom. Colthoff Laatste spreker uit de kring der ge noodigden was de heer A. Rom. Colthoff, secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, die ver klaarde, dat hij niets stoffelijks had aan te bieden, doch hulde wilde bren gen voor de wilskracht, waardoor de leiding van het bedrijf zich in de afge loopen kwarteeuw had onderscheiden en de gelukwenschen overbrengen van het Verbondsbestuur, waarvan niemand gelegenheid had kunnen vinden om tegenwoordig te zijn. Als secretaris is het nog des te aangenamer, het be stuur bij dit feest te mogen vertegen woordigen, aldus spr., daar veelal op den secretaris alleen een beroep wordt gedaan als men in moeilijkheden zit, die men dan in een, twee, drie wil zien opgelost. De feestvreugde, die hier van ieders gelaat valt af te lezen, is 't beste be wijs, dat geen moeilijkheden aan de orde zijn. Gaarne neemt spr in cfe algemeene vreugde deel en uit zijn beste wenschen voor het blijvend suc ces der onderneming. Alsnu kondigde de ceremoniemeester aan, dat de heer L. Callebaut zijn gasten wenschte toe te spreken Rede LCallebaut De heer Callebaut sprak als volgt: Ais gedelegeerde van den Raad van Bestuur, rust op mij de taak aan het cmde van den maaltijd, niet het einde van den dag, de Zeeuwsch avond moet nog beginnen, enkele woorden van dank te spreken Ik ben zeer getroffen, dat Hare Majesteit de Koningin mij met het ridderkruis der Orde van Oranje Nassau heeft willen onderscheiden. Hierin mag ik het bewijs zien, dat hooge autori teiten de beteekenis van ons bedrijf voor de welvaart des lands hebben wil len erkennen. Ook in de toekomst hopen wij onze beste krachten te geven aan die welvaart Ik dank hunne Excellenties den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en den Minister van Buitenland- sche Zaken voor hun voordracht aan Hare Majesteit de Koningin, en U, Mijnheer den Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid, dank ik als ver tegenwoordiger van de Ministers, om dat U mij deze eervolle tijding heeft willen mededeelen Wij hebben het betreurd, dat de Commissaris der Koningin geen gevolg heeft kunnen geven aan zijn aanvan kelijk voornemen, hedenavond met ons aan te zitten. De heer van Rompu heeft den eersten gezagsdrager onzer pro vincie op waardige wijze vertegenwoor digd en ik zeg hem oprecht dank voor zijn vriendelijke woorden Ten slotte moge ik U allen mijn er kentelijkheid betuigen, die Uw sym pathie hebben betoond door onze uit- noodiging te aanvaarden, in 't bijzonder de autoriteiten en de vertegenwoordi gers der groote organisaties, daar zij door hun deelname aan de boottocht, aan deze maaltijd en aan de bezichti ging van ons bedrijf ons jubileum heb ben opgeluisterd Aangezien ik morgenmiddag bij de meer intieme feestviering enkele onzer medewerkers niet zou kunnen bereiken, veroorlove U mij deze gelegenheid te benutten om hier ook degenen te be danken, die zich zooveel moeite hebben gegeven dit jubileum tot een dag van jubel te maken. Met mijn mede-be stuurder, de heeren Spoorenberg, heb ben de heeren Gras en Sonneveldt, ook andere chefs en ondergeschikt per soneel zich zeer veel moeite gegeven om een gunstig verloop te verzekeren en daarvoor dank ik hun hartelijk Ik eindig met aan de vele goede wenschen deze toe te voegen, dat ons bedrijf moge blijven floreeren niet al leen om daardoor de bestaansmogelijk heid en het levensgeluk te verzekeren van allen, die er rechtstreeks hun taak in vervullen, maar ook om daardoor bij te dragen tot verhooging der welvaart van streek en van land Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, verstomd was, sloot de ceremo- niarius de tafel met de volgende woor den: Slotwoord P. J. Spoorenberg Mijne Heeren. Wij zijn aan het slot van dit gedeelte van den avond geko men en ik zou nog al degenen willen bedanken, die gaarne hun gevoelens van vriendschap en sympathie zouden willen uiten. De vertraging maakt het niet mogelijk, daartoe nog gelegenheid te bieden Ten slotte heb ik namens den Ra van Bestuur nog een dubbele mf deeling te doen. Op de eerste plaats, dat morgen het personeel van de Vennootschap mededeeling zal worden gedaan, die verrassing voor hen zal beteekenen. Op de tweede plaats, dat de Venm schap een bedrag van f 2500,- een stemming wil geven van sociaal c; tatieven aard, waaromtrent de Callebaut overleg zal plegen met Heer Burgemeester van Sas van Gi Deze mededeelingen werden met deerend applaus begroet In de beste stemming begaven hierna de gasten 't was inmii omstreeks 12 uur geworden na; prachtige concertzaal van het hi alwaar het Zuid-Bevelandsch a c; Koor onder leiding van den heer G Tamminga reeds aanwezig was het geven van een „Zeeuwsche avoni Het was een waardig besluit van schitterend geslaagden dag. Oog en konden hier volop genieten. De rakteristieke, fleurige gewest dracht op het stijlvol gedecora tooneel met zijn uitstekende belicï maakte het optreden van het gezel: tot een sprookjesachtige vertooning. de serene zang, waarin zooveel te k viel, dwong, zelfs na een zoo vloedige maaltijd, tot aandai luisteren. De kunstzinnige koork mogen danook de overtuiging met meedragen, dat zij het gezelschap alleraangenaamsten avond hebben zorgd, waaraan men steeds gaan terugdenken. Ook de ter afwiss uitgevoerde reidansen vonden gi bijval. Verschillendje aanwezigen ben ook nog van de zich stellig eiken dag voordoende gelegenheid bruik gemaakt om een Zeen schoone ten dans te leiden, daa tevens afdoende bewijzend, dat krachtproef van een 4-urig gra banket met glans hadden doorstaa Om half twee kwam de ceremi meester voor het laatst in actie kondigde het einde aan, herinne aan de eischen, die den volgenden nog aan het uithoudingsvermogen den worden gesteld. Zijn wijze werd door de meeste gasten opgei en het duurde niet lang of die behaaglijk geïnstalleerd in het fortabele logies, dat door de zorgen van de gastheeren was ge: veerd. En 't heeft Morpheus nacht stellig bijzonder weinig n gekost, deze gewillige feestgange z'n ban te slaan. Anders was he steld met een oppositaire kleine m heid, die tot een allergemoedeü „sit down"-staking besloot, welke ter, naar wij den volgenden da? namen, zonder tusschenkomst vai Rijksbemiddelaar en zonder incide nog denzelfden nacht beëindigd i Zaterdag 19 Een heerlijk zonnetje, dat dcx patrijspoort van onze hut aan van de Zeeland-steamer „Meckle naar binnen scheen, wekte ons, vóór „de man met de bel" het u opstaan aankondigde^ uit onzen doch verkwikkenden slaap en si zaten we met verschillende and noodigden, die in dit origineele pi hotel waren ondergebracht, aan uitstekend ontbijt, 't Is goed lo bij de Zeeland, zoo goed zelfs, da afscheid naar sommiger meenir te snel kwam en met den hofm serieuze besprekingen werden over het deelnemen aan een we uitstapje naar „het land der bergen", waartoe de maatschappij land zoo spotgoedkoop gelegenhei De boottocht naar Ter Ne Voor heden echter stond een boottocht op 't program. Half was het embarkeeren op de Zierikzee", die aan de steiger v Provinciale Booten z'n gasten kff nemen. Of 't de schuld was va „stakers" of van anderen, durvi niet zeggen, doch feit is het, dal op het vastgestelde vertrekuur de pen geteld werden, er nogal enkel het appèl ontbraken, zoodat het veer 9 uur werd vóór we „zee" kiezen. 't Was thans op het water veel genamer dan den vorigen dag en het ijs tusschen de talrijke genooJ na het samenzijn aan het feestm volkomen gebroken was, arriveerd gezelligheid kent geen tijd Neuzen vóór men er erg in had. Naar Sas van Om circa half elf liep men al Westsluis binnen. De gasten ginge van boord en stapten in gereedst j< ai ni Gi m til Aa fa' sp de tig he ree he va: lie] I sla V06 ger zijc doe en daa dig wij: waj I] doo den wei: van den geb V dez< wel heb in c bezi bete aan orgs resp Ns I vani I nom I kwa: I Neua I sche I Zieri I Gent I voor I Een I tone: I boon I met I men I gaste woon Ve: deze brok( en ee dat zijn 1 I Na feesti Na< het p jubile en a: een f boder voorp groep perso: kanto genoe achte brach bloeir moni< onder heer marsc marei fotogi geïmp ingan zeten dat zijn o tocht

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 6