DE ZEEUWSCHE KOERIER Het Zilveren jubileum der IV. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". Een feest in grooten stijl. Onvergetelijke dagen voor directie en personeel. No. 4149 Vrijdag 25 Juni 1937. Tweodo Blad 52ste Jaargang Ter inleiding 't Moet in onzen tijd van verwarring en depressie op economisch gebied wèl tot bijzondere dankbaarheid en vreug de stemmen als men mag hooren ge- vagen van een bedrijf, dat zich in bloei nag verheugen. En als dan daarbij ge constateerd mag worden, dat trots ien chaos rondom óók op sociaal ierrein in zulk een bedrijf respect- fdwingende verhoudingen bestaan, is r onbetwistbaar reden t)ot juichen De NV Stijfsel- en Glucosefabriek ,Sas van Gent" te Sas van Gent, die 9 Juni 1937 haar zilveren bestaansfeest üiocht herdenken, mag zich in dezen :enijdenswaardige toestand verheugen, in daarom is het volkomen begrijpe lijk, dat de directie van dit groot-bedrijf temeend heeft, aan dit jubileum een lijzonder feestelijk karakter te moeten «ven Zij heeft dat gedaan op een wijze, die jn elk opzicht sympathiek mag heeten; üe niet alleen de aangename verhou ding tót haar zakenrelaties krachtig et hebben bevorderd doch ook den joch reeds zoo hechten band zal hebben Jerstevigd tusschen leiding en personeel Het hier volgende overzicht van de iriedaagsche feestviering moge daar- 'an getuigen Met groot organisatie-talent is dit eest geregeld en tot in de kleinste Jétails verzorgd, zoodat het in alle op- ichten vlot en tot groote voldoening an alle deelnemers is verloopen Een keurig, cachet-gevend, typogra- fsch uitnemend verzorgd programma- ik stelde de genoodigden onge- jeer 150 in getal van de regeling vol- jomen op de hoogte en verstrekte te ens uitvoerige inlichtingen omtrent, ard en inrichting van het bedrijf, relks bezichtiging voor hen het sluit- hik der feestviering zou vormen. De boottocht naar Vlissingen Vrijdagmorgen half 9 was het réunie er gasten aan boord van de feestelijk epavoiseerde stoomboot „Stad Zierik- die aan de Oosterkade bij het hasstadhuis te Rotterdam gemeerd r. Daar werden een 80-tal uit alle ielen des lands samengekomen ge- gden, waaronder de heer W. uérin, Commissaris der Vennootschap Mr P J. Moet)on, Ambtenaar aan het partement van Handel, Nijverheid en leepvaart, door den heer P. J Spooren jerS» directeur der Vennootschap en heerder van het verkoopkantoor te otterdam, en de heeren Sonneveldt en e Smidt, waarbij zich gevoegd hadden vertegenwoordigers, de heeren etry, Vermeulen en Siebrand, verwel- en weldra nam onder de op- ekkende tonen der zich aan boord 'vindende muziekkapel de fraaie jcht naar Vlissingen door Oude Maas, •rdtsche Kil, Hollandsch Diep, Volke- Krammer, Mastgat, Oosterschelde, andkreek en 't Kanaal door Walche- )n een aanvang. Reeds spoedig eerschte er aan boord een prettige •eniming. Velen troffen er vrienden, ennissen of zakenrelaties, zoodat' aan anversatie geen gebrek was. Boven- ien zorgde de uitstekende regeling, die ok den inwendigen mensch niet ver- at> op den langen tocht voor een ge- aste afwisseling. De minder gunstige eersgesteldheid die nu eenmaal :Üs aan de controle der knapste or- anisatoren ontsnapt kreeg danook de minste kans om ate spelbreker p te treden Te Dordrecht, waar men ten onge veer 10 uur arriveerde, kwamen zich nog een 40-tal gasten bij het gezel schap voegen, waaronder de heeren Mr M P L Steenberghe, Commissaris der Vennootschap, Dr H. M Hirschfeld, Ir S. L Louwes, Mr Fr Teulings, Mr Bierens de Haan, Ir F. H E Guljé en G Bakker en B. W Wellmann, afgevaardigden der Vereeniging van Suikerwerkfabrikanten Deze gasten werden begeleid door den heer L. Callebaut, algemeen directeur der Vennootschap, die bij het aan boord stappen schertsenderwijs, doe lend op het ongunstige weer, de op merking maakte: „Er is een lek in jullie organisatie". Dat lek heeft ech- oer, zooals reeds werd vermeld, de stemming niet kunnen schaden. In tegendeel werd deze steeds meer ge animeerd en toen, na de koffie, een apéritief geserveerd werd, zochten en vonden de gasten de gelegenheid om ongedwongen met elkaar kennis te maken Gedurende de lunch gaf de Heer Spoorenberg eenige bijzonderheden over de Vennootschap, welke door den Heer LCallebaut was gesticht toen deze nog minderjajrig wjas en door den rechter meerderjarig moest worden ver klaard. Hij vertelde, hoe het aantal arbeiders van 200 tot 360 was uitgebreid en de capaciteit van 60 tot 200 ton mais per dag was opgevoerd. Hoe in 1920 dhr Jean Callebaut in het bedrijf kwam en dat in 1924 de fabricage van glucose werd begonnen. Dat een groot gedeelte van de productie wordt ge ëxporteerd, zoowel naar de verschillen de landen in Europa als naar Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, China en Australië; in totaal in 1936 circa 20 duizend ton, hoofdzakelijk via Rotter dam. Ten slotte, hoe reeds wijlen de heer Pr. Callebaut in het bedrijf te Aalst de gewoonte had degenen van zijn personeel, die een eigen huis wilden koopen of bouwen, te helpen, welke traditie door de directie is voortgezet; employé's en arbeiders kunnen een hy pothecair voorschot krijgen tot 90 pCt van de waarde; annuïteiten, waarin 3 rente is berekend en die practisch over eenkomen met een gewone huursom, maken de menschen in 20 jaren vrij eigenaar Onnoodig te zeggen, dat deze in aan genaam onderhoudenden vorm gegoten causerie aller belangstelling had Terwijl ten circa 3 uur in de kajuit de thee werd geserveerd heeft de heer F C Zonnevylle, die als adviseur in vee- voéderzaken aan de Vennootschap is verbonden, een uitvoerige en interes sante uiteenzetting gegeven over het fabricageproces, waardoor de deel nemers aan de excursie zich een beter beeld konden vormen van hetgeen zij den volgenden dag zouden zien Op de Oosterschelde was het weer een beetje ruw geweest. Toen echter ten ca 4 uur de boot in Veere binnenliep en daar moest schutten in de sluis, scheen de zon vriendelijk. Een korte vertra ging bij het schutten was oorzaak, dat in Middelburg een oponthoud van ca. 25 minuten ontstond, vooraleer men de spoorbrug kon passeeren, waardoor de aankomst te Vlissingen niet om half zes doch eerst om 6 uur plaats vond Aan de aanlegsteiger werd het gezel schap door den heer Jean Callebaut verwelkomd en daarda werd met een 5-tal gereedstaande comfortabele autocars naar het vorstelijk ingerichte „Grand hotel Britannia" gereden, waar inmiddels de overige genoodigden reeds verzameld waren. In een der prachtige zalen aan de Boulevard, met heerlijk uitzicht op de thans in volle zonneglans stralende zee werd hier den; gasten gelegenheid geboden om zich in een behaaglijke rust op de traditioneele wijze voor te be reiden op het diner, welks aanvangs- uur, ip. verband met de vertraagde aan komst van de boot, een half uurtje ver schoven was Vóór den aanvang van het banket heeft het bestuur der vennootschap, vertegenwoordigd door de heeren Luc. en Jean Callebaut, Steenberghe en Guérin, nadat de gasten een receptie- boek hadden geteekend, nog in een aan de eetzaal grenzende salon gerecipieerd, en daarna zocht eenieder in de vorste lijk aandoende eetzaal zijn plaats aan tafel op, hetgeen door een practische aanduiding op de talrijke tafels niet veel moeite kostte Het) Banket. Toen allen gezeten waren nam de heer Spoorenberg, die over deze massale gastenschaar als ceremoniemeester den scepter zwaaide, het woord en sprak als volgt: Het is mij een voorrecht U namens het College van Commissarissen en den Raad van Bestuur onzer Vennootschap welkom te heeten aan dezen disch Door de zeer vriendelijke bemidde ling van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zijn wij in staat gesteld U straks te onthalen op een Zeeuwschen avond Mede om te voorkomen, dat wij de kunst der schilderachtige Zeeuwen en der bekoorlijke Zeeuwschen niet ten volle zouden kunnen genieten, zullen wij onze neiging tot welsprekendheid moeten beperken Toch hoop ik straks nadat U zich gesterkt heeft -r de gelegenheid te hebben U in het bijzonder de eere- gasten te begroeten Thans verzoek ik U een kort oogen- blik stilte te willen bewaren, ten einde gelegenheid te geven tot gebed Terstond daarna richtte zich de ceremoniemeester opnieuw tot de gasten met de volgende woorden: Misschien meent U, dat ik het eigen advies niet goed opvolg met het woord te nemen Evenwel zal er geen verschil tusschen U en mij blijven, wanneer ik constateer, dat wij in Nederland gelukkig leven en gelukkig werken. Welke overtuiging wij zijn toegedaan, welken rang of stand wij innemen, wij weten, dat één band ons allen bindt, een band, die geen burgerlijke of geestelijke vrijheid ver stikt en ttoch ons nationaal karakter bewaart, de band van Oranje Ons vertrouwen in de toekomst van ons land is in September, in Januari en enkele dagen geleden nog versterkt Ik stel U voor, den eersten dronk te wijden aan HM de Koningin, aan HKH Prinses Juliana en aan ZKH Prins Bernhard Geestdriftig werd door de gasten aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en, begeleid door het aanwezige ver dienstelijke strijkje, werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Dan ving de maaltijd aan, die wij uiteraard hier niet in bijzonderheden beschrijven doch waarvan wij niet mo gen nalaten te zeggen, dat zij volkomen paste in den rijken stijl van het huis. Hij was in één woord schitterend. De gasten, allen getooid met een fraaie roos in het knoopsgat, hebben danook zonder uitzondering kostelijk genoten en de stemming was bijzonder geanimeerd. Toen, nadat een aantal gerechten was gesavoureerd, de ceremoniemeester het „moment psychologique;" gekomen achtte, opende hij de rij der sprekers met de volgende tafelrede: Rede P. J. Spoorenberg Toen op 12 Juni 1912 de faorieü onzer Vennootschap in bedrijf werd gesteld kon men niet vermoeden, dat de her denking 25 jaren later zou vallen in een periode van groote drukte Wij vleien ons met de hoop, dat zoo- velen Uwer, die zich vrij hebben moeten maken om dit jubileum met ons te vieren, het niet zullen betreuren, dat zij niet weerhouden werden door zake lijke beslommeringen of door zorgvolle ambtsoezigheden Op de eerste plaats moge ik dan be groeten den Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid, Dr Hirschfeld, die Z. Excellentie den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ver tegenwoordigt Het spreekt vanzelf, dat wij geheel vertrouwd zijn met de woordencombi natie Handel en Nijverheid; dit blijkt zelfs uit het feit, dat wij ons kantoor aan den Coolsingel te Rotterdam heb ben gevestigd in het groote kantoor gebouw, dat den naam draagt van Nijverheid en Handel In sommige kringen heerscht zij het ten onrechte de meening, dat ambtelijke bezigheden geen groote werk kracht vorderen In den commerciëelen en industriëelen kring is algemeen be kend, dat de Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid hét voorbeeld is voor gestadige en onverdroten werk zaamheid Zeer tot ons leedwezen is de Com missaris der Koningin voor de provincie Zeeland verhinderd geworden aan dezen maaltijd deel te nemen Ik moge den Heer van Rompu, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, ver zekeren,. dat wij het bijzonder waar- deeren, dat dhr Quarles van Ufford U heeft verzocht hem te vertegenwoordi gen Bij dit feest gevoelen wij tóch in zeer bijzondere mate onze verbondenheid met de provincie Zeeland. De reis van Rotterdam via Vlissingen naar Ter Neuzen, die men ten onrechte zou kun nen beschouwen als een contra-visite op de excursie der potvisschen, in het begin van het jaar, welke ons, Rotter dammers, heugen zal, vond plaats met de „Stad Zierikzee",, zoodat wij ons onmiddellijk bij het verlaten van het vasteland op Zeeuwschen bodem ge voelden Het weer, dat weliswaar gunstiger had kunnen uitvallen, heeft ons geen oogenblik zorgen beraamd voor wat be treft de veiligheid. Elk der opvarenden was evenwel vast besloten het Zeeuw- sche devies „Luctor et Emergo" tot het zijne te maken, indien de nood aan den man zou zijn gekomen Wij kennen in ons vaderland niet al leen een Comihissaris der Koningin in iedere provincie, doch ook de Regeerings commissarissen, aan wie groote bevoegd heden zijn verleend. Wij beschouwen het als een voorred^ den Heer Louwes, Regeeringscommissaws voor den Land bouw, hier aanwezig te zien. De aard van onze industrie brengt ons veel vuldig direct of indirect in contact met den Heer Louwes en het is ons een bij zonder genoegen, thans ook niet- ambtelijk op aangename wijze met den Heer Louwes van gedachten te hebben mogen wisselen Niet minder waardeeren wij, dat nog een Regeeringscommissaris aan dezen disch aanzit, Dr Groene veld Meijer, aan wien als zoodanig in het bijzonder de belangen van Handel en Industrie zijn toevertrouwd. Reeds deze functie alleen wettigt onze erkentelijkheid je gens den Heer Groeneveld Meyer, die ook als Hoofdambtenaar van het De partement daarop aanspraak maken mag In het gezelschap van de autoriteiten uit Den Haag bevindt zich Mr. Moeton met wien wij veelvuldig overleg plegen ten aanzien der belangen onzer in dustrie en wiens inzicht en bereidwil ligheid ons meermalen van dienst zijn geweest Na de Heeren autoriteiten uit Den Haag te hebben verwelkomd moge ik hier begroeten den Burgemeester van Sas van Gent Mr de Kerf staat nog slechts enkele jaren aan het hoofd onzer gemeente en heeft in dien tijd getoond niet alleen de belangen zijner ingezetenen te willen behartigen, doch ook mede te leven met de in Sas van Gent gevestigde onder nemingen Wij zouden ons vandaag niet geheel bevredigd hebben gevoeld, indien onze burgemeester hier niet a&nwezig had kunnen zijn Niet ver van Sas van Gent ligt Ter Neuzen, waar de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen is gevestigd, waarvan zoowel de Heer van Rompu, Voorzitter, als de Heer Neete- son, onder-voorzitter, en de Heer Harte, secretaris, hier aanwezig zijn. Deze ruime vertegenwoordiging manifesteert een gewestelijke sympathie, waarover wij ons verheugen Onder de Vereenigingen, die ons de eer aandoen hier hun belangstelling en sympathie te toonen, mag ik op de eerste plaats noemen de oudste, de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, waarvan de alg. secretaris Mr Bierens de Haan aanwezig is, terwijl het De partement Middelburg is vertegen woordigd door dhr Berdenis van Berle- kom als voorzitter en de HH Beelaerts van Blokland en Smit als Bestuursleden Op de tweede plaats begroet ik den Heer Rom Colthoff, Secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, waarbij onze Vennootschap zoowel als individueel lid als in groepsverband is aangesloten De Alg Katholieke Werkgevers Ver eeniging, welke een nauw verband heeft met leden van het college van Commissarissen en van den Raad van Bestuur, is vertegenwoordigd dofcr haar Voorzitter, Ir Guljé Voor de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat mogen wij in ons midden begroeten den Secretaris, den Heer Snoek De Nederlandsche Vereeniging van Suikerwerkfabrikanten doet ons bij zonder genoegen met hare belangstel ling, welke blijkt uit hare vertegen woordiging zoowel door den Heer Bak ker als door den Heer Wellmann Ten slotte moge ik nog enkele aan wezigen met name begroeten: Mr Teulings, Commissaris der NV. Verwey Spoorenberg en Ir de Bel, Directeur der Glasfabriek, om dan de overige aanwezigen te verzekeren, dat wij hun tegenwoordigheid hier beschouwen als een verklaring van goeden wil en sym pathieke gezindheid jegens onze Ven nootschap

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5