Kroniek van de week Provincienieuws BIJ 2 PAKKEN HZ BINNENLAND. Henri van Wermeskerken t Uit Königswinter wordt het overlijden gemeld van den bekenden Neder- landschen schrijver Henri van Wermes kerken prof. mr. C P M Romme is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer In tegenwoordigheid van H M de Koningin en Prins Bernhard heeft prinses Juliana in Baarn een monument voor de Koningin-Moeder onthuld. De KRO heeft met het Rotterdamsch Philh. Orkest een overeenkomst ge sloten voor het geven van concerten in het as. winterseizoen Op 22 en 23 dezer zal te 's Hertogen bosch het 12de Congres van den Ned. RK Middenstandsbond worden gehou den. O.a komt daar aan de orde een prae-advies van prof Dr J L de Quay, hoogleeraar in de bedrijfsleer en de psycho-techniek van het bedrijf aan de RK Handelshoogeschool tp Tilburg Het alg. indexcijfer der groothandels prijzen van het Centr Bur. v d Statistiek daalde over Mei met 0,5 pCt t.o.v April In Rotterdam zijn plannen ïn voor bereiding tot hetj l^puden van een wereld tentoonstelling bij gelegenheid van de opening van de Maastunnel Minister De Wilde heeft Dinsdag middag namens de Koningin de buiten gewone zitting der Staten-Generaal in haar nieuwe samenstelling geopend Koninklijk bezoek aan Amsterdam De hoofdstad heeft deze week aan H M de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard een geestdriftige en hartelijke ontvangst bereid. De be langstelling was zoo groot als zelden te voren BUITENLAND. Generaal Emilio Mola, de bevelhebber I van Franco's Noordelijke armee, is bij een vliegramp om het leven gekomen. Ook zijn adjudant, twee stafofficieren en twee piloten werden gedood Te Antwerpen is dezer dagen een groot deel van het hotelpersoneel in staking gegaan De bekende filmactrice Jean Har low- is op 26-jarigen leeftijd te Hollywood overleden tengevolge van een abces in de hersenen, dat voortkwam uit een jnieraandoening Jean Harlow was verbonden aan de iMetro Goldwyn Mayer De bisschop van Kattowitz (Polen) jheeft in verband met de kerkvervolging in Duitschland, openbare gebeden voor beschreven Gemeld wordt, dat de toestjand in de staalindustrie te Cleveland (Ver. Staten) juiterst critiek is In Mexico breidt de staking zich uit et werk in de bouwvedrijven is neer- legd, terwijl de melkbezorging tot een inimum blijft beperkt Ds S. Groeneveld t Te leiden, waar hij sedert zijn emeri- "at (1935) woonde, is op 66-jarigen eeftijd plotseling overleden Ds S. roeneveld, em.-predikant der Geref. iet ook nog niet goed bekeken natuur lijk je hebt er geen flauw idee van, we groot en prachtig het is! Er stond ;en oud huis op, zoo alleraardigst vond k dat! Maar de heer, die met ons mee 'as gegaan een architect, en die schud le zijn hoofd en zei, dat het niets voor ns was en dat het moest worden afge- roken. Dat gebeurde dan ook en toen ouwden ze dit; en dit heb je óók nog jwt goed gezien. Het was zóó schitte rend, dat ik gewoon niet durfde rond lopen toen we het pas betrokken had- len; maar nu ben ik er aan gewend Dat zie ik, zei May, terwijl ze geamu- eerd in het opgewonden gezichtje keek Papa leek een heel ander mensch ge erden heel, heel anders dan vroe- :er. toen hij eiken «morgen naar zijn antoor in de binnenstad ging. En op ;en goeien dag wilde hij e«n gouver nante voor- mij nemen en toen huilde en zei, dat ik van niemand iets lee- wilde dan van jou en hij keek boos ln snoot zijn neus snuit hij nog steeds zijn neus? °nipelde May sarcastisch. Is dat niet leden zijn stand? Kerk van Ter Neuzen Rijwielpad langs den weg Sluis-Draai brug Naar aanleiding van een verzoek van den ANWB om den spoedigen aanleg te willen bevorderen van een rijwielpad langs het gedeelte van den Rijksplan- weg tusschen Sluis en Draaibrug, dat in beheer en onderhoud is bij de Pro vincie Zeeland, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld, dat thans overleg zal worden gepleegd met de Provincie voor de overneming door het Rijk van dit weggedeelte en dat} na de totstandkoming van deze overdracht de aanleg van een rijwielpad zaL kunnen worden bevorderd. In een te Axel in „Het Centrum" ge houden vergadering van de vertegen woordigers der besturen van de muziek gezelschappen „Concordia" te Axel, „Elk naar zijn krachten" te Hoek en „De Volharding" te Zaamslag, is besloten, dit jaar de zg kleine festivals te hou den op 26 Juni a.s. t}e houden op 26 Juni a.s te Axel, op 10 Juli d.av. te Hoek en op een nader te bepalen datum in Aug te Zaamslag AXEL Het bestuur van „Concordia-' besloot as. winter een bazar te organiseereïi waarvan de eventueele opbrengst ten goede zal komen o.a aan heti instrumen tenfonds der vereeniging GRAAUYV EN LANGENDAM Burgerlijke Stand. Geboren. 18 liei. Anna Mathilda René, lochter van Ludovicus Polijdorus Mang aus en Anna Maria Fidelia van Laere. 11 Mei. Maria Rosalia Mathilde, dochter /an Petrus Franciscus Verschuren en Gornelia de Smit. 27 Mei. Josephina Joseph Marie, dochter van Honoré Jo- jephus Bisschop en Maria Paulina van [te gem Overleden. 1 Mei Alouisius Penguet, 34 j., echtgenoot van Louisa Cornelia /an Daalen. 3 Mei. Aloysius Desiderius Soene, 51 j., echtgenoot! van Juliana Maria Theresia Apers. 14 Mei. Augusta Cecilia van Overmeeren, 36 j., echtg. van Vitales de Roeck SAS VAN GENT HULST Op feestelijke wijze heeft de afdeeling Hulst van de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt op Zondag jl het lieuwe vereenigingsvaandel ingehuldigd Dinsdagavond is de heer F. Lion met zijn kano in de Zoete Vaart alhier om gekanteld. Zijn knecht L van H., die hem met een bootje ter hulp kwam, hield hem eenigen tijd boven water, wanneer de inmiddels toegeschoten wachtmeester S. zich te water begaf en het bootje naar de kant) trok, zoodat 1e heer L kon worden gered De Stijfselfabriek jubileert}. Betreffende het a.s. zilveren jubileum van de Stijfselfabriek alhier, ontvingen wij het volgend officieel communiqué: Per 19 Juni wordt het 25-jarig be staan gevierd van het bedrijf der N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gentj De fabriek werd in 1912 opgericht en is sedertdien voortdurend uitgebreid, zoodat zij onder de zetmeel produ- ceerende en verwerkende bedrijven een geheel vooraanstaande plaats inneemt. De heer L. Callebaut, die in 1912 de fabriek oprichtte, heeft als gedelegeer de van den Raad van Bestuur ook nu nog de algemeene leiding, terwijl zijn broer Ir J Callebaut de technische di rectie voert. Op den vooravond wordt in Grand Hotel Britannia te Vlissingen aan ge- noodigden een feestmaal aangeboden, terwijl zij op den morgen van den jubi leumdag de fabriek zullen kunnen be zichtigen, die daartoe in bedrijf wordt gehouden. In den namiddag zal het bestuur dei- onderneming degenen van het personeel huldigen, die 25 jaar aan de fabriek werkzaam zijn Des avonds wordt aan de Gemeente Sas van Gent een feestconcert aange boden, hetwelk wordt verzorgd door het Dordrechtsch Harmoniegezelschap „De Bazuin Wij kunnen hieraan nog het volgende tpevoegen: Vrijdag, 18 dezer, maken de genoodigden met de feestelijk gepa- voiseerde stbt. „Stad Zierikzee" een tocht van Rotterdam via Dordrecht door de Oude Maas, Dordtsche Kil, Hollandsch Diep, Volkerak, Krammer, Mastgat, Oostterschelde, Zandkreek, Kanaal door Walcheren naar Vlissingen, alwaar men ten circa 17,30 denkt te arriveeren. Ten 19,30 vindt dan het bovenvermelde feestbanket plaats. Den volgenden morgen om 8,30 wordt vanuit Vlissingen door de Westierschelde en het Kanaal van Gent naar Sas van Gent gevaren, alwaar de fabriek wordt bezichtigd. Ten 12,30 wordt aan ge noodigden een koude lunch en ten 15 uur een thee aangeboden Een keurig, in kleurendruk uitgevoerd en geïllustreerd programmaboekje geeft alle bijzonderheden omtrent de reis en het bedrijf In ons volgend nummer hopen wij op een en ander uitvoerig terug te komen. Feestelijke opening muziekkiosk Dit( blijde feit vindt blijkens an nonce in dit nummer Donderdag 17 dezer plaats. Hopen we, dat het be- gnstigd mag worden door heerlijk zomerweer. Maar dan ook: Allen pre sent! Bij zoo'n heuglijk gebeuren in de gemeente geve eenieder blijk van mee leven. Mede ter aanmoediging van het gtreven om Sas van Gent ook muzikaal 'omhoog te brengen 17 Juni zal in de annalen van onze plaatselijke muziek meti gulden letteren vermeld staan. Op 17 Juni 1937 kreeg Sas van Gent A 17-/.CTS. PER PAK «56 e 30 Ik durfde er toen niet meer op door ;e gaan; maar, o, May, ik verlangde ;och zoo naar je, en ik heb heelemaal .ïergens echt plezier in kunnen hebben joo lang jij r niet bij was Arme kleine Carrie! En toen begonnen de menschen visi tes bij ons te maken; en o, dat was ge- .voon misrabel, want ze staarden maar ond met oogen als theekopjes en één oude dame hield zoo'n bril op een ;teeltje bij haar oogen en bekeek papa /an onder tot boven alsof hij een won- lerdier was. Toen begonnen ze van al- es te vragen. Was ik de eenige dochter? ün papa zei van niet en dat jij er nog vas. Ze vroegen waar je dan zat en hij ',ei: op het vasteland! Maar hij kikte ïooit over. dien armen Sidney! Haar stem trilde Ga door, liefje, zei May rustig, hoe- vel er een blos op haar gezicht was ge komen. 't Is een kostelijke comedie. Ga door Comedie? Wat bedoel je, May? Nu, ze bleven maar vragen wanneer je dan toch wel thuiskwam, ik kon zien, dat papa zich niet op zijn gemak voelde. En op een keer had ik zóó erg het land en verlangde zóó naar je, dat ik hier niet langer v/ou blijven als jij niet terugkwam; en na een oogenblikje na denken zei hij, dat je terug- kon komen als je er lust in had en beloven wilde, dat je nooit Eidney's naam zou noemen, en toen schreef ik je en hij schreef en dat is alles Hier eindigt de eerste acte, zei May, terwijl ze achterover in haar stoel leun de; en een erg opwindende acte op den koop toe, Carrie! Ik zal tenminste den heelen nacht noodig hebben om ze te verwerken! En morgen, zei Carrie gretig, zal ik je alles en alles laten zien; 't is allemaal toch zóó prachtig! Mevrouw Turner zegt, dat er maar één mooier landgoed in het heele graafschap is, en dat is 't buiten van Sir Heron Letchford En wie is die Sir Letchford, en waar heeft hij ergens z'n onvergetelijk land goed? Sir Heron? O May, je moest 'm zien! Heel grojt en slank, en zoo knap! Pre cies een van de pertretten in de hall Bedoel je de portretten van onze voor zijn muziekkiosk Eindelijk!! - De heer R. L. Goethals, behaalde dezer dagen te Breda het diploma Esperanto A Kring-Arbeidsbeurs - Sas van Gent Werkloosheid De directeur der Kring Arbeidsbeurs, alhier meldt, dat de werkloosheid te Sas van Gent thans als volgt) luidt: 12 fabrieksarbeiders, 8 transport arbeiders, 8 grondwerkers, 1 metselaar, 2 timmerlieden, 2 electriciens, 2 bank werkers, 1 waterfitter, 1 boekbinder, 1 buffetchef-kelner, 2 kantoorbedienden, 3 vrouwelijke arbeidskrachten. Dank zij den goeden gang van zaken in fabrieken, bouw- en transportbe drijven, werd het werkloozenaantal tot 43 personen teruggebracht Burgerlijke stand. Week van 30 Mei tm 5 Juni 193*7 Overleden. 31 Mei. Joanne Marie Lammens, 85 jaar, weduwe van Ivo Neyt Loop der Bevolking. Aangekomen. B Steyaert en kind, zonder beroep van Westdorpe E R Martèns, huishoudster van Wil lemstad Vertrokken; G M V Dhaeze, zonder beroep naar Selzaete B B. M De Meyer, modiste naar Rotter dam TER NEUZEN Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde voor de acte 1 o mej. J. M Bouman, alhier Loop der Bevolking. In de afgeloopen week nebben zich in deze gemeente gevestigd: A Hage, verpleegster, Axelschestraat 58 van Bruinisse W de Bokx, arbeider, P 79 van Hoek M A van Leuven, schippersknecht, Van Steenbergenlaan 49 (aan boord) van Dordrecht J van Driel, zonder, Axelschestraat 4 van Zaamslag P Servaas, vrachtrijder, Zandstraat 3 van Zaamslag J L Scheele, koopman, Baandijk 22, van Zaamslag G Oldenburger, verpleegster, Axelsche straat 58 van Amsterdam C P Hofman geb Schieman, zonder, Middenstraat 90 van Zaamslag H K van Wijk geb Hamelink, zonder Baandijk 7 van Zaamslag M Scheele, zonder, Lange Kerkstraat 66 van Domburg Vertrokken: L Bakker, Ass Dir Bel., Tramstraat 23 naar Retterdam J H de Boer, zonder, Hondiusstraat 15 naar Oudenrijn L van Urk, off Leger des Heils, Donze Visserstraat 61, naar Rotterdam P de Looper, verpleegster, Emmalaan 1 naar Rockanje J Francke geb Nobels, zonder, Kanaal weg 6 naar Axel J R J Nobels, schilder, Kanaalweg 6: naar Axel W K Nobels geb Oostdijk, zonder Kanaalweg 75 naar Axel VOGELWAARDE Burgerlijke stand. Geboren. Eduardus Emerie Cyrillus, zoon van Cyrillus C. E Verschueren- Kerckhaert. Celina Johanna, dochter v Jan A Collet-de Kort Overleden. Petrus Augustinus Stal- laert, 62 j., echtfe van R Perdaen. Petrus ouders? vroeg May met een boosaardig lachje Arme papa! Maar hij zegt, dat alle menschen dat doen als ze rijk worden Als ze geen familieportretten hebben, dan laten ze ze schilderen, en niemand weet dan, dat het niet echt hun over grootvaders en -grootmoeders zijn May keek grimmig; maar plotseling trof haar het bespottelijke van het ge val en ze liet zich achterover in haar stoel vallen en lachte Zeg, jij herinnert je grootvader niet, wel, Carrie? vroeg zij, terwijl ze naar lucht hapte en haar oogen afdroogde. Hij was zoo'n beste, goeie, grappige oude baas, met een vuurroode neus, die al tijd glom» of hij hem met roode boen was bewerkte. Ik kan me nog herinne ren, hoe hij op de bank achter het huis zat, met zijn potje bier en zijn aarden pijp. Hangt zijn pzrtret hier in de hall? Nee hè, ik zou het niet denken. Ga deor kindlief. En is die Sir Heron een oude heer? Och nee, niet wat je nou precies oud kunt noemen. Hij is zoowat zoowat nou dertig! Maar dat is toch wel tame- de Rijck, 73 j. Petrus Leonardus Jonk- heijm, 67 j. echtg van E. van der Veen Gehuwd: Rudolf J de Rijk, 28 j. en Louisa A V de Bruijn, 21 j. Eduardus J Lambert, 28 j en Bertha M. v d Bergen, 25 j. Eduardus E van Kruijs- sen, 30 j en Angela R van Damme, 26 j. René P H van Dijk, 26 j en Emelie C Buijsrogge, 27 j Loop der bevolking. Aangekomen: P. F Pieters van Hon- tenisse WESTDORPE Ruiterdag De RK Landelijke Rij vereeniging „Vlakte Ruiters" mag op zijn Ruiterdag van Zondag jl oi. met voldoening terug zien Mooier zomerweer kon men zich moei lijk wenschen (al ware wat minder warmte mensch en dier stellig niet on welkom geweest) en de belangstelling leek ons èn wat het aantal èn wat) het gehalte betreft voor onze West- dorpsche pionniers van de edele ruiter sport alleszins moedgevend. Bovendien de demonstraties gaven blijk van ernstige, toegewijde oefening en daar bij van een verblijdend en veelbelovend kunnen, zoodat er inderdaad iets van uitging, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in de wijze, waarop het publiek reageerde en de belangstelling, waar mede de verschillende nummers werden gevolgd Wij hebben danook den indruk ge kregen, dat) er Zondag uitstekend pro pagandawerk is verricht, wat, naar wij meenen, zoo al niet het eenige dan toch een voornaam deel is van het doel, dat men zich met deze ruiterdagen te bereiken heeft gesteld. Het program vermeldde als punt 1: Individueele dressuur, 'n nummer waar bij zoowel van den ruiter als van 't paard heel wat! gevergd wordt. De heer M. Vervaet van de Vlakte Ruiters gaf met „Sardi" respectabele staaltjes van rij kunst te zien, die hem den eersten prijs bezorgden met 80 punten. Verdere prijs- winners waren in dit nummer de heeren R. Baecke (Vlakte Ruiters) met 77 punten en M. Laureys (Vlakte Ruiters) met 75 punten terwijl de heeren G. Ferket (St. Joris, St Jansteen) en R. de Cock (St Joris) resp. 71 en 46 punten behaalden De dressuurproef voor achttallen bracht ditjmaal een verdiende overwin ning aan St Joris (St Jansteen) met 79 punten De fraaie wisselbeker van Brouwerij van Waes-Boodts, die in 1936 door de Vlakte Ruiters gewonnen werd, ging dit jaar dus in handen van St Joris over, die zich bovendien een uitgeloofde zil veren medaille zag toegewezen. Vlakte Ruiters ontvingen een verguld bronzen medaille als tweeden prijs. Het nummer verwierf bij de toeschouwers grooten bijval, 't Was voor de commandanten van de beide achttallen resp. de heeren G. van Waes (Vlakte Ruiters) en G. Vael (St Joris) een waar succesnummer Een keurige, fiere indruk maakte ook de „Parade der Rijvereenigingen", waar bij de achttallen, met hun comman danten voor het front, zich vóór de tribune kwamen opstellen om uit de band van den burgemeester van West dorpe, den Edelachtb heer van Hoote- iem, hun prijzen in ontvangst te nemen Z.Edelachtb. sprak daarbij huldigende woorden aan het adres der beide ver- eenigingen en uitte den wensch, dat de 3dele ruitersport weldra in geheel Z. Vlaanderen beoefend zal mogen worden en men zoodoende werkelijk luisterrijke ruiterdagen zal kunnen organiseeren. Hij beval deze hoogstaande sport in aller sympathie aan De meeste belangstelling ontmoette lijk oud, niet? Geweldig antiek, stemde May glim lachend toe Nee, May, nu zit je me weer uit te iachen. Je verdient niet, dat ik je nog iets vertel. Nou, maar als Sir Heron dan niet oud is, z'n^ moeder is het in elk ge val wel. O, May, dat is toch zoo'n af schuwelijk oud mencsh zoo lang en zoo dun en zoo kaarsrecht of ze een stok heeft ingeslikt, en dan heeft ze van die verrimpelde oogleden! En ze kijkt over je hoofd heen of je lucht bent en ze is zoo trotsch als als Lucifer En hoe denkt haar Ladyschap wel over papa? Papa? Oh! zei Carrie lachend, ik weet het niet. Ik veronderstel, dat ze papa wel gezien moet hebben; maar ze heb ben geen visite gemaakt en ze praten nooit tegen ons en kijken ook niet naar ons, hoewel we in de kerk bij ze zitten en de grond van „De Eikhof" vlak aan de onze grenst (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7