Breek met de oude sleur I die vervelende kies.. AKKERTJES Wie wordt Lady Letchford? Duivensport Wegens plaatsgebrek moest de Fransche ies tot volgende week blijven liggen FEUILLETON Varia AKKER.CACHETS -«y (Nadruk verboden) DE AFRICHTINGEN De maand Maart beduidt in duiven sport: de maand der africhtingen. In alle vereenigingen staan deze op het programma In de naoorlogsche jaren is het ty pisch om na te gaan, hoe van jaar tot jaar vroeger met de africhtingen be gonnen werd We kennen liefhebbers, die regel matig op het einde van Februari deel nemen aan zoogezegde kleine dorp vluchtjes Dat is ons inziens wel wat te vroeg Maar hoe gaat het? De winter is al zoo'n langen tijd van geduldig wachten geweest en eens Febr in het land, dan is eenieder benieuwd naar wat de duiven in het nieuwe sport seizoen zullen doen Laten wij echter opmerken, dat de uitslagen op die eerste kleine vluchtjes geen waarborg zijn voor latere deel name Dat een duif, die goed aanzet tijdens de eerste vluchten daarom juist goed zal vliegen gedurende het gansche jaar zouden wij en vele liefhebbers met ons; niet durven beweren Nog zien we daar geen groot bezwaar in indien het weder open en goed is Maar hoe dikwijls verloopen de eerste vluchten niet bij ongure weersgestel tenis? Een vlucht, in slechte weersomstandig heden afgelegd, kan oorzaak worden van het definitief uit form gaan en blijven van zekere duiven. Dat men zulks niet vergete en ook, dat men de duif niet vergelijke bij een motor, waar olie en benzine naar behoefte kunnen verstrekt worden om zijn verderen gang te verzekeren Wij zeggen dus, dat de vereenigingen doorgaans veel te vroeg aanvangen met de opleervluchten en wedvluchten Vele liefhebbers vragen niet beter, doch heeft men al eens de namen vanj bekende spelers op die allereerste uit slagen gevonden? We meenen van niet! I Inderdaad, het speelseizoen is tochl nog zoo lang! Mei, Juni, Juli en Aug. zijn de zomermaanden bij uitstek enl ook de drukste maanden voor de wed-| vluchten Dan komen de beste duiven in hetl gelid en dan ziet men waarlijk pracht-] concoursen Nog vinden wij in het deelnemen aanl die allereerste wedvluchten geen be-| zwaar, wanneer de liefhebber de voor zorg neemt om niet al zijn duiven in| den strijd te brengen Kan hij aan de eerste vluchtjes deel-| nemen met enkele duiven, die hij be-l proeven wil en die later in het seizoen] toch niet meer aan wedstrijden deel te I nemen hebben, dan kan hij dit gerust] wagen Anders is het gesteld wanneer hij vanl meetaf zijn goede elementen in denl strijd brengt, want dan loopt hij beslist gevaar om, zooals wij in dui venlief heb-1 bers zeggen: „geen spel te hebben voorj het gansche seizoen!" Indien U dus wilt deelnemen aan die eerste vluchten, ver deelt Uw duiven dan in verschillende! reeksen. De eerste reeks zal deelnemen! aan de eerste vluchten, de tweede aanl de schoone vluchten van einde April en] begin Mei, enz. Zoo ook loopt men geenl gevaar van al zijn goede duiven tel verliezen, bij een of andere rampvluchtl Uit wat hier voorafgaat kan men all besluiten, dat de liefhebbers als hetl ware voortgestuwd zijn om vroeg hun kweek aan te vangen. De vluchten be-| ginnen vroeg en er dient gekweekt voorj het definitief aanvangen der prijs-] kampen. PAU Begrepen Heeren, adieu, ik moet nu weg, want| ik heb mijn huisleutel vergeten Wacht, ik ga met je mee! Zoo, heb jij ook je sleutel vergeten?! Neen, maar mijn vrouw is ook de| baas Tientallen guldens gooit gij weg door duiven te spelen, die niet in form zijn! Een paar guldens zullen U doen profiteeren van den vooruitgang der wetenschap. De juiste médicijnen zijn de „COLOMBINE-PRODUKTEN" die een wereldsucces kennen, omdat zij gesteund zijn op eigen resultaten van den Belgischen bereider. (756 prijzen in 1934-35-36 en sinds 1931 jaarlijks koning en groot kampioen in verschillende vereenigingen). Speelt nooit duiven, die niezen, gapen, lekken, smekken, zich den kop krabben en geen lust hebben tot vliegen. Korft ook nooit duiven in, die malsch en slap in 't vleesch zitten, waterachtige of groene uitwerpsels hebben, slijmen in bek of keel en vochtige oogen! Geloof een jarenlange ondervinding. Speel zcKer en behandelt Uwe duiven naar de Co lombine-méthode". Vraagt een proef pakket, speciaal voor Hollandsche liefhebbers en bevattende: 1 pak Colombine Thee 1 flesch Colombine-Elixir 1 flesch Colombine-Sn'otoiie 1 flesch Colombine-Slijmpoeder 1 wathaakje 1 flesch Colombine-Luizengift Waarde van dit proefpakket 50 cent 50 cent 50 cent 50 cent 20 cent 50 cent 270 cent of f 2,70. Na drie dagen oehandeiing zijn Uw duiven niet meer te herkennen. Ze zijn in topform, hard en nerveus. Geld en roem zijn aan U door het toe passen van deze methode. Zelfs al hebt gij in jaren geen prijzen gewonnen, dank zij deze proef zult gij er spelen of geld terug. Gebruik ook onze specia liteiten: Colombine-Traan ripsulen a 50 cent de doos van 100, Colombine- Dopping-Pillen, de echte snelheidspil a 50 cent de doos van 100. Vraagt het prachtboek „Moderne Duivenliefheboe rij". Het wordt U gratis en franco ge zonden en zal U leeren, hoe gij Uw duiven moet spelen en zetten voor de vluchten. Wacht niet en vraagt lieden nog hoogerstaand proefpakket of bet gratis boek aan APOTHEEK „SINT-ELOOI" Brsse!sche Steenweg, te GENT- BRUGGE (België). Wederverk »'»pers worden gevraagd in alle voorname centra. door CHARLES GAR VICE Nergens. Twee jaar geleden ging ik van huis weg en je weet nu, waarom, Carrie omdat ik niet verdragen kon «Jat.. Enfin. Ik liet jou en papa achter in villa Boschzicht in Highbury papa als een klein handelaartje in verfwaren en jou als een mager, opgeschoten kind, met verschoten katoenen jurken en af getrapte laarzen. Ik kom terug en vind —dit Ze maakte een gebaar met beide armen. Weten! Ik weet heelemaal niets. Ik heb gelezen, dat papa sheriff van het dorp geworden was, en toen ze me aan het station kwamen afhalen en me zeiden, dat die geweldige equipage voor mij (bedoeld was, dacht ik, dat 't het sheriff ■rijtuig was, of dat papa en jij hier mis- jschien bij iemand logeerden. Maar ja, jij kunt onmogelijk vertellen terwijl ik Sport. zit te ratelen. Begin maar, schat O, wat moet je je dan raar gevoeld] hebben! riep Carrie uit. Geen wonder, dat je je oogen zoo opensperde en zoo| uit het veld geslagen leek. Hemel, May, als mij zooiets overkomen was, zou ik| het hebben uitgegild gewoonweg uit gegild gewoonweg uitgegild Daar twijfel ik niet aan; maar begin! nu in elk geval maar niet te gillen, want dan krijgen we dadelijk die twee goud- getreste jongelieden op ons dak. Nu, hoe I is het nu eigenlijk allemaal gekomen? Heeft papa de kunst ontdekt om goud te maken, of is er achter in den tuin van Boschzicht een schat opgegraven? Arm oud Boschzicht! Sst! zei Carrie, om zich heen kijkend. Schreeuw niet zoo. Papa papa heeft] niet graag, dat iemand iets te weten] komt van van Boschzicht en zoo Arme papa! De oude tijden moeten] dus vergeten worden afgedankt, net] als de leelijke oude mantlsls en hoeden, die we plachten te dragen. Alles moet] worden uitgewischt en wij moeten pre cies doen, of we niet weten, waar High bury ligt en we altijd een équipage heb Wielerbaan Ter Neuzen Blijkens een advertentie, voorkomen de in dit blad, zullen er op Zondag a.s wedstrijden gehouden worden op de wleleroaan te Ter Neuzen. Het pro gramma mag waarlijk iets eenigs wor den genoemd. Allereerst! gaat onze buitengewone belangstelling uit naar het koppel Slaats-Pellenaars, die, sinds zij samen een ploeg vormden, nog niet werden geklopt. Zij werden in binnen- en buitenland tegen de allersterkste combinaties geplaatst', doch het is nog geen enkele mogen gelukken, hen van de overwinning af te houden. Ook het koppel van Schijndel-van den Broeck is de laatstien tijd geweldig op dreef, en ook voor deze Holl. ploeg, die voor het eerst' in Z.-Vlaanderen komt, is veel belangstelling. De Bruycker-de Neef. die op herhaald verzoek hunner zijds nu samen een ploeg vormen, zul len ook alles beproeven om de bloemen te bemachtigen en wij zijn er van over tuigd, dat zij dicht, zeer dicht zullen eindigen. Een paar oogenblikken van onoplettendheid of aarzelen der andere koppels, is voor deze door en door ge routineerde vakmannen voldoende om een voorsprong te nemen, die zij niet meer zoo gemakkelijk zullen prijsgeven. Ook de andere ploegen zijn zeer strijd lustig en mogen zij op papier iets min der sterk lijken, hunne namen staan er borg voor, dat zij het publiek zullen bevredigen. Ook de in den laatsten tijd sterk op den voorgrond tredende Sas- senaren Sonke en Donze zullen in de voorwedstrijden optreden. Nu echter niet in ploegverband doch individueel, en het zal ons benieuwen, wie de sterkste zal blijken te zijn, tenminste als Doorns nog niet met de overwinninr gaat strijken. Wij achten hem hiertoe wel in staat. Laten de Sassenaren dus bewijzen, dat wij verkeerd hebben ge zien P. ZWEDEN ALS HET LAND VAN DE LUCIFERS. Geweldig gemechaniseerde fabricage Ook in ons land zijn, zooals ieder weet, de Zweedsche lucifers reeds lang pupmair, maar nog steeds tast men in net duister omtrent den oorsprong van ae zwavelstok. Wei prooeerde men reeds in üe 16de eeuw op alle mogelijke ma- nieien de onhandige tondeldoos te ver vangen, maar onze lucifers zijn toch nauwelijks honderd jaar oud Waarschijnlijk werden de eerste om streeks 1837 in een klein fa'orielye ver vaardigd, maar daar de gele fosfor, die er voor gebruikt werd, zeer vergiftigd was, weraen ze reeds spoedig door de autoriteiten verboden. In 1844 gelukte het den Zweedjschen professor Pasch eindelijk een zg „Sakerhets-tandstic- ka" of veiligheids-lucifer te maken, die alleen aan het vlak op het doosje aan gestoken kon worden. De uitvinding werd onmiddellijk gepantenteerd en hierop ontwikkelde zich een geweldige industrie, zoodat de naam Jönköping, waar de eerste fabriek was opgericht^, weldra over de geheele wereld bekend was Het is gemakkelijk te begrijpen, dat het maken van een lucifer een tijd- roovend werkje was, waar heel wat handen voor noodig waren, maar toch ging het nog vrij vlug, daar, zooals in oen beschrijving van 1843 werd mee gedeeld, twee mannen, vijf vrouwen en elf kinderen niet minder dan twee mil- lioen zwalvelstokken per week konden maken Alleen al het fabriceeren van de doosjes deed een uitgebreide huis industrie ontstaan. Overal in de om geving van Jönköping zaten vrouwen en kinderen dag in dag uit lucifers doosjes te plakken en de fabriek had speciale geschoolde arbeiders in dienst, de zg kruiers, die niets anders deden dan het materaal naar de verschillende boerenhoeven te vervoeren Het duurde echter niet lang of de machine deed haar intrede in de luci- fersindustrie en daarmere verdween oen typische onderwetsche huisvlijt, die duizenden gezinnen een welkome bijver dienste had bezorgd Deze groote omwenteling dankt Zwe den, blijkens de bijzonderheden, die wij aan een Telegraaf-artikel ontleenden, aan den genial en uitvinder Alexander (World's Copyreght reserved - Nadruk verboden) De Canadeesche vijfling, die op 28 Mei z'n derden verjaardag vierde. De Col gate-Palmolive Handelmij NV. te Amsterdam, die ons het cliché ter publicatie afstond, vestigt) er de aandacht op, dat de kleuters slechts met één soort zeep gewasschen worden nl. Palmolive, die zoo verzachtend is voor een teere huid omdat ze met olijfolie bereid wordt. ben gehad met een wapen op het por tier en t(wee reusachtige livreiknechts om vliegen te vangen in de gang de hall bedoel ik. Pardon! Carrie, je zult een lijstje moeten maken van alle verboden woorden en namen, en dat zal ik dan van buiten leeren: gang, mooie kamer, waschhok, droogzolderMaar ga door en begin bij het begin hoe is het mirakel nu eigenlijk in z'n werk gegaan? Dat begrijp ik zelf nou óók niet pre cies, zei Carrie, haar hoofd schuddend, zoodat haar gouden haar sprankelende vonken schoot. Al wat ik weet is, dat zoowat zes maanden nadat jij was weg gegaan als onderwijzeres.. Als assistente aan mevrouw Brown's kostschool voor jongedames in Clapton, verbeterde May pl^htig. Ja, liefje Zoowat zes maanden nadat je was gegaan, begon ik te merken, dat er met pa met papa bedoel ik iets aan de hand was. Eiken avond als hij thuis kwam, zag hij er bleek en bezorgd uit, alsof hij iets tobde. Maar hij was toch weer heel anders dan een indertijd met Kiespijn overvalt U meestal op< tijdstip dat U géén gelegenhej heeft naar den landarts te gaa; Neem dan een "AKKERTJE" helpt U tenminste dadelijk van j pijn af. AKKER-CACHETS 2| bijzondere pijnstillers bij Kiespij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spier*1 tedisrtanc/sc/romaakloos ouwel-omhulsel oijl Product 'j poeder. Ge proeft daardooil i-.iets. Ze glijden naar binneiJ Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20ct| Volgens recept i/in Apotheker Dumat I (1) nagei-man, die automatische machi construeerde, waarmede men het mi van honderden menschenhanden ko verrichten Lagerman kwam op 34-jarigen lee! t.jd m Jönköping en kreeg van d*; directeur de opdracht om de geheel fabricage te mechaniseeren. VerC werd hij geheel vrijgelaten en hij mocfc zooveel geld uitgeven als hij noodig hsi De jonge uitvinder beschaamde h vertrouwen niet. Zijn hersens bleke een uitputtelijke bron van ideeën zijn en koortsachtig werkte hij aan h projecteeren van machines. Slapen d~ hij heel weinig, want juist in den naci kreeg hij allerlei ingevingen qp, niaal als hij was, behoefde hij geen: zins te experimenteeren, doch teekeni de meest ingewikkelde constructies reet op het papier Enkele jaren na zijn in diensttredii) was de eerste machine gereed en pu duceerde 20.000 doosjes per dag, waai door er een vijandige stemming onü stond onder de bevolking, toen men arbeiders bij tientallen begon te o slaan, maar dit werd er niet beter <J toen hij kort daarna met een machiï kwam, die 300,000 doosjes per dag k" /erpakken Zijn grootste uitvinding was echt .en zg. automatische combinatie-mï hine, die de geheele fabricage van lucifers in één proces vereenigde. vas in 1892 en tien jaar later proda; meerde de fabriek van Jönköping nillioen lucifers per dag, terwijl op oogenblik eiken morgen 400 espe-stan lien in de niet te verzadigen Lagef .nansche machines verdwijnen om er len vorm van 1,872,000 doosjes lucife weer uit te komen Dank zij het genie van één man wc. Zweden hèt land van de lucifers ofschoon er nu ook in andere land11 ';al van luciferfabrieken bestaan, nog iedereen, dat de eerste zwavelstok ?"en in Zweden werden vervaardigd Evenals de meeste groote uitvind" was ook Lagerman een eenvoudig m* .die veel voor anderen over had. stichtte een fonds ten bate van ar uitvinders, omdat hij uit ervaring wi hoe moeilijk zij het dikwijls in het ven hebben, want uitvinden is vaak zeer ondankbaar werk Ja, ja, viel May haar met gedempte stjem in de rede. Ik weet, wat je bedoelt. Maar ditmaal was 't iets anders? O ja, heel anders. Hij zag er juist uit' of hij eiken dag slecht nieuws ver wachtte, en hij kon uren in het vuur zitten staren zonder iets tie zeggen Arme Carrie! Ja, 't was nogal taai, May, en ik werd tenslotte bang en er was niemand om eens mee te praten. Jij was weg en Sidney Stil, zei May, terwijl ze wat' bleeker werd. Nu, en toen? Nu, op een goeden dag kwam hij thuis o, heel vroeg in den middag en hij liep de kamer door en bekeek alle dingen stuk voor stuk en toen gooioe hij zijn hoed op tafel en begon te scha teren van het lachen. May, ik dacht, dat hij gek geworden was, en ik sprong op om de kamer uit te vliegen maar hij kreeg me te pakken en hield me op arms lengte van zich af en maakte een bui ging voor me juist alsof ik een prinses was en toen zei hij met een heel vreem de stem en met 'n rood gezicht en tril lende lippen Juffrouw Dalton, uw équipage wac* Sta me toe, u erheen te geleiden. T begon ik te huilen en hij duwde me een stoel en ging vóór me staan m- zijn handen in zijn zakken en z$ hoofd in den nek. Carrie, zei hij, einde lijk heb ik het klaargespeeld! Ik gel dat ik op het oogenblik een van rijkste menschen in de stad Lond ben! O, May! Ik dacht werkelijk, d' hij niet heelemaal in orde was. het duurde niet lang of ik begreep, (fe het allemaal waar was, want den v" genden avond kwam hij thuis in rijtuig en hij liet me een geweldig P" bankpapier zien. Hij haalde alle rek eningen te voorschijn en we gingen sa men uit om ze te betalen en hij gaf i een briefje van tien pond om kleeren koopen en we hadden een souper m chanpagne Dag aan dag ging dat toen maar za door. Er scheen geen eind aan te k men; en op een goeden keer vertel hij me, dat hij een buiten in Berkshi had gekocht en nam me mee hierheei En, o May. Ik had nog nooit van ffi leven een echt landgoed gezien! Jij h

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 6