e Zeeuwsche Koerier m m Lij Brand- De Coloradokever. emaille Naamplaten Nieuws-Bijvoegsel van 'o. 4145 Vrijdag 28 Mei 193? 52ste Jaargang ¥o&r d® vrouwen akkers Kloosterbalsem Modern onderwijs aan middenstanders. wonden bedek ze dadelijk met V Betelt Uw Landbouw en Veeteelt Daar staat de „doodstraf" op! FAVORIET-KNIPPATROON. Vlotte japon No '704. Maat 40 JSSkSsSS Rapport van den K.N.M.B. Een speciaal daartoe ingestelde com- issie van den Koninkl. Nederl. Mid- enstandsbond, bestaande uit de heeren Ar M. J- Wolff, W. Lubberink, Dr C. isser en Mr Drs W. O. Lieuwen, heeft en rapport opgesteld, over het nderwerp „Middenstand en Onderwijs" [e instelling dezer commissie, welke in et najaar van 1934 plaats vond, is te eschouwen ais een reactie in de krin- van den middenstand tegen den ureaucratischen geest in ons midael- iar onderwijs Wat de middenstander noodig heeft^, dus de commissie in haar rapport, is m onderwijs, dat hem die economische |i technische kennis bijbrengt, welke :j als zelfstandig ondernemer in stributie en kleine nijverheid noodig eft, een onderwijs ook, dat, wan eer de functie, welke de handeldrij- l;nde en industrieele middenstand in I ;t maatschappelijk leven heeft te ver- I ïllen, in eenig tijdvak een ingrijpende I randering ondergaat, zich daarbij I mpast. Ook de Vestigingswet - Klein- :drijf, eerst kort in werking getreden, >nt bij het vaststellen van nieuwe derwijfsprogramma's, in aajnmerking lomen te worden De commissie beschouwt de handels school als het beste voorbereidings- |stituut voor den zelfstandigen midden Ier en de middenstandsorganisatie pnt er met al de haar ten dienste kande middelen voor hebben zorg te lagen, dat de 4-jarige handelsdag- hooi. de „middenstandsschool bij uit- mendheid" uitdrukking van wijlen r Bos BLIJFT [Vandaar dan ook, dat de commissie Hing heeft genomen tegen het wets- twerp tot herziening van de Middel- ar-Onderwijswet, dat de 4-jarige idelsdagschool wilde terugbrengen een 3-jarige ijna alle handelsdag- en avond- olen hebben als nadeel, dat zij op- len voor kantoor, magazijn enz.; doch t voldoen aan de eischen, welke aar- opleiding van den toekomstigen, fstandigen middenstander dienen te rden gesteld. De commissie geeft dan een ontwerp-programma voor een rganiseerd handelsonderwijs. Met Idoening heeft de commissie g|e- ïstateerd, dat met de wenschen van n middenstand in dezen in de ge- igde Middelbaar-Onderwijswet ge- ltelijk reeds rekening gehouden is let rapport besluit met een pro- mma van de wijze, waarop de ver- lijking van haar wenschen ver zou kunnen worden zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak lilteekens na. Behandel zè daarom zorgvuldig, l s pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. 2) SSBBSüraSr (16) Plantenziektenkundige Dienst te ïingen verzoekt ons plaatsing van volgende: t vorige jaar is door dên Planten- enkundigen Dienst verschillende ■ten in de bladen er op gewezen, dat noodzakelijk is in de aardappel en, vooral in de provinciën Lim- g, Noord-Brabant en Zeeland, op voorkomen van den Coloradokever letten en onmiddellijk mededeeling doen ten gemeentehuize en aan de 'btenaren van den Plantenziiekten- idigen Dienst van zijn aanwezigheid, en deze ergens wordt vastgesteld, is noodig, zoowel omdat het insect ernstig gevaar voor de aardappel uur oplevert, als wegens de moei- ïeden bij den uitvoer van onze land- uinbouwproducten, die zijn aan- faeid kan veroorzaken. Daarom ook en dadelijk de krachtigste bestrij- 'gsmaatregelen genomen worden. Verloor zijn werk door rheuma- tische pijnen Hoe hij weer aan den slag kwam „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik no(; slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uitstekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar ge leden gekend heeft en mij nu ziet, ge looft niet, dat ik dezelfde man ben. ïk kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn". W. T Rheumatische pijnen ontstaan door dat de opgehoopte afvalstoffen het organisme ernstig verontreinigen, waar door o.a. het kwaadaardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijn lijke rheumatische zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afval stoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waardoor Uw bloed wordt ge zuiverd en de pijnen vanzelf zullen op houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. r (37) BBS 704 ra.40 In 1926 is de kever, voor zoover ons bekend, in ons land niet opgetreden, maar in België is hij op verschillende plaatsen op ongeveer 20-25 KM van onze grenzen verwijderd, gevonden Daarom is het dit jaar nog nood zakelijker dan het in 1936 reeds was; lat in ons land door allen, die aard- xppels telen, met groote aandacht naar .iet insect in hun gewas wordt gezocht J Het is niet voldoende als alleen tijdens j de gewone bewerkingen op de aanwezig I heid van het insect, zijn larven of de I door deze verooj:zaa\kj;e bladbeschadi-1 gingen- wordt gelet, maar het is noodig I ,dat ook meermalen opzettelijk het ge-1 was daarop wordt geïnspecteerd. (Wordt vervolgd) Onverwacht effect Moeder: Als jij met Willem trouwt zet ik nooit een stap bij jou in huis Dochter: Wilt U me dat even schrif telijk verklaren? Anders gelooft Wim dat toch niet Zijn, conclusie Professor: De gelukkigste huwelijken zijn die, welke worden gesloten tusschen wel is waar gelijksoortige, maar wat karakteristieke hoedanigheden betreft, geheel tegenovergestelde individuen Student: Dat is prachtig, dan .moet ik- dus uitzien naar een dom meisje met veel geld De knappe goochelaar Goochelaar: En nu, mijnheer, kunt U uw horloge in deze zakdoek hooren tikken. Is U tevreden? Toeschouwer: Meer dan dat. Sinds een maand liep het niet meer Welverdiend Waarom gaf jij den portier zoo'n groote fooi? Nu, hij heeft het verdiend. Hij heeft me zoo'n prachtige jas gegeven en ik had er heelemaal geen bij me Klein misverstand j Rechter: Wij hebben besloten, Uw vrouw na de scheiding een maandelijk- I sche uitkeering toe te kennen van hon- j derd gulden De man: Dat is werkelijk heel vrien delijk van U en dan beloof ik U, dat ik ernstig zal probeeren haar zoo nu en dan ook nog eens een kleinigheidje te sturen Wanneer men van plan is, een fleurig japonnetje te gaan maken, waaraan niet zoo heel veel geld besteed mag worden, zal het sportieve model op onze afbeelding U zeker voldoen. Met een frissche linnen of katoenen stof en een Favoriet-knippatroon, tesamen met een beetje handigheid, kunt U er ver zekerd van zijn met deze japon te zuilen slagen. Het vestje is van wit piqué; ook de ceintuur is wit, wat het sportieve cachet nog verhoogd Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte 86 cM; taillewijdte: 70 cM; heupwijdte: 98 cM. Benoodigd materiaal 4 meter van 90 centimeter breedte. Door het ai of niet aanknippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Bij elk patroon is een korte hanleiding in gesloten om het wecken er mede te ver gemakkelijken Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk» op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige veftra- ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Rok: 35 ets; blouse: 40 ets; lingerie en kinderkleeding: 45 ets; japon: 70 ets; mantel: 85 ets per sf"k (in elke uitvoering) bi| BOEKHANDEL ,DE ZEEUWSCHE KOERIER" Tel. 15 SAS VAN GENT Eerste klas afwerking en zeer lage prijzen. "f Wat eten we eiken dag? ZONDAG Juliennesoep, biefstuk, gebakken aardappelen, sla, caramelvla MAANDAG Rollade, postelein, aardappelen, fruit DINSDAG Vleeschkoekjesi, gekruidje. rijst, ge stoofde tomaten, maizenapap WOENSDAG Runderrolletjes, stamppot van raap stelen, rhabarber DONDERDAG Kalfslappen, worteltjes, aardappelen fruit VRIJDAG Selderijsoep, schotel van aardappelen spinazie en visch, fruit ZATERDAG Gehakt, gestoofde prei, aardappelen wentelteefjes Vleoschkock Ongeveer 400 Gr (4 ons) koud vleesch 100 Gr (1 ons) spek, 250 Gr (y2 pond* koude gekookte aardappelen, 1 uitje, 1 lepel gehakte peterselie, wat nootmus kaat, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 ei ongeveer 80 Gr (4 afgestreken eetlepels) boter, beschuitkruim Maal of hak het vleesch en het spel; fijn met de aardappelen. Snipper htet uitje, roer dit met het ei, de muskaal en de" Maggi's Aroma door het vleesch- en aardappelen-mengseli. Bestrijk eer vuurvasten schotel met boter, doe hel mengsel er in, maak de bovenkant glad strooi er beschuitkruim over, leg hiei en daar een stukje boter en laat er ir den oven een knappend korstje op komen Wil men de oven niet gebruiken, dan kan men het mengsel in de koekenpan bakken. Hiertoe verwarmt men eerst een stuk boter in de pan, doe het mengsel erin, bak de koek eerst aan de eene zijde en daarna aan de andere zijde mooi bruin gchotel van spinazie, aardappelen en visch 4 vischfilets (schelvisch of wijting), iy2 KG spinazie, KG aardappelen ongeveer 8 dL. half melk, half water met zout, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma 50 Gr V2 ons) geraspte kaas, 30 Gr (c afgestreken eetlepels) bloem, ongeveer 100 Gr (1 ons) boter Kook de spinazie in het aanhangende water met wat zout vlug gaar, hak ze fijn en stoof ze met een stukje van de boter (ongeveer 1 lepel) Kook de aardappelen, maak ze fijn, vermeng ze met de helft van de over gehouden boter, en de helft van de vloeitof tot een gladde purée Kook de vischfilets gaar in wat water en zout (ongeveer 6 minuten) Verwarm intusschen de bloem al roe rende met de rest van de boter, voeg er langzamerhand de overige vloeistof, de geraspte kaas en eindelijk de Maggi's Aroma aan toe. Leg nu op den bodem van een vuur vaste schotel de visch-filets, bedek ze m'et de spinazie, spreid daarover de aardappelpurée, en giet er tenslotte re kaassaus over. Zet den schotel in een warmen oven tot de oppervlakte licht bruin is gekleurd Nuttige wenken voor de huisvrouw Kandelaars, die men met kokend wa ter overgiet om de laatste restjes van kaarsvet te verwijderen, moeten nim mer in de gootsteen behandeld worden De stearine wordt na enkele minuten weer hard en doet de afvoerpijp ver stoppen Zeildoek tafelkleedjes, kastranden enz moeten niet met zeepwater schoon gemaakt worden, doch met een in warm water en een weinig melk nat gemaakte flanellen doek, daarna met een zachte droge doek nawrijven en van tijd tot tijd met een weinig witte schoencrême In nikkelen schalen mogen nimmei zure spijzen bewaard worden. Azijn, zout en vruchten tasten het metaal aan en de ontwikkeling van kopergroen kan aanleiding geven tot vergiftigingen Pluche meubelen worden als nieuw wanneer men ze met een harde borstel afborstelt, die men vochtig maakt in een mengsel van 1 deel azijn en 3 deelen water. Het vuil wordt verwijderd en de kleuren geheel opgefrischt Zilver moet na het poetsen steeds met Jieet water worden afgewasschen. Als poetsmiddel is o.a fijn krijt met am moniak aan te bevelen, waarvan men een dik papje maakt, dat men heel dun onder stevigen druk inwrijft op de voor werpen en daarna met een schoone doek- flink uitwrijven. Bewerkt zilver kar men het best met een stevig borsteltje uitborstelen, omdat men alle hoekjes dan beter raakt Zilver, dat nigt in gebruik is, doch ir étui of in flanellen doeken bewaarc wordt, slaat minder aan, indien men er stukjes kamfer bij legt TEEKENAAR RECLAME ONTWERPEN GRIFTSTRAAT 46 AMSTERDAM (Zuid) 15 VAT EI.KE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (Nadruk verboden.) (2e helft Mei) In den moestuin. Buiten is nu het steken der asperges in vollen gang, en vvanneer men oudere bedden heeft, kan men nog ongeveer tot den langsten dag daarvan profiteeren. Wil men 't goed doen, dan dient men minstens twee maal per dag de bedden na te zien, want zoodra de asperges boven den grond komen en blootgesteld zijn aan net licht, worden ze blauw en is het mooie er af. Daarom zijn ze, als ze spoedig gestoken worden, nog wel te sten, maar ze verliezen hun handels vaarde. Men maakt den grond om de asperges zoo diep mogelijk los en steekt ze dan voorzichtig af, zonder andere stengels te beschadigen. Bij de zwakke planten hebben we het vorige jaar een stok gezet, om aan te duiden, dat van deze niet gestoken mag worden. Ze die nen zich eerst eens flink te versterken, en we wachten dan nog een jaar met bet oogsten hiervan Zeekool en rha barber, die we ook in den bak gezaaid nebben, groeit reeds flink, 't Wordt tijd den plantjes grooter potten te geven, daar ze de kleine potten reeds met wortel hebben gevuld. In die potten worden ze weer in de bak gezet, en de eerste dagen worden de ramen dicht gehouden, tot ze aangeworteld zijn, en dan luchten we weer tot aan het eind dezer maand, de jonge planten buiten kunnen worden uitgeplant Wanneer we nog eens een kijkje langs onze bak ken zullen nemen, zullen we misschien bemerken, dat hier en daar het on kruid zich doet geiden: schoonhouden is dus noodzakelijk. De aardbeien zijn gedeeltelijk uitgebloeid, en voor een deel beginnen enkele bakken te bloeien, waarop we de ramen veel later brach ten, om opvolging te hebben. Luchten s bij de bloeiende planten voor een oede bevruchting zeer aan te raden. Zijn eenmaal de vruchten goed gezet, dan kunnen de ramen er af om naar een ander gedeelte aardbeien te ver huizen. Sommige vruchten in koude bakken beginnen reeds te rijpen. Jam mer, dat bij nat weer de slakken zich zoo doen gelden. En daarbij kunnen we ze zoo moeilijk vangen. Wil men dit doen, dan moet men zeer vroeg bij de nand zijn» Hier en daar vertoont zich in de aardbeien het schuimbeestje, waarvan de larve in een wit, schuim- achtig speeksel zit. Wrijf ze tusschen een lapje dood, want ze kunnen veel kwaad doen aan de bloemstengels, als ^e in grooten getale voorkomen. Ia de meloen,- en komkommerbakken zien we hier en daar reeds jonge vruchten. Daar waar men vroeg begon te werken, lebben de vruchten reeds een flinke grootte verkregen. Innijpen op een paar Diaden boven de vruchten is aan te be zeten, opdat daardoor meer voedsel ten voordeele derxvruchten komt. In de later aangelegde bakken groeit de poste iein flink door, nog een korten tijd en de oogst kan beginnen. Bloemkool wordt reeds gesneden op den gecombi- neerden wortel-, sla- en bloemkoolbak, en 't wordt tijd de wortels op te ruimen om de bakken weer voor andere doelein den te gaan gebruiken. Hoe meer we de bakken kunnen gebruiken, des te beter. Op groote terreinen kan men met de ramen heen en weer trekken, doch op kleine dient men de oude bakken telkens weer te gebruiken (Wordt vervolgd) Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is.... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5