PRESTO Crisis-maatregelen FEUILLETON HET DRAMA VAN SCH ILLERHORST Sp&ciafe CLcuijSieclisig/ VOOR DE SCHOONMAAK nu 2pakken voor1 cts L A de Nijs van Kloosterzande naar Etten en Leur E L de Nijs van Walsoorden naar Etten en Leur S J L de Nijs van Walsoorden naar Etten en Leur A J L de Bakker van Walsoorden naar Etten en Leur L P Neve van Lamswaarde naar Clinge J J Cammaart van Lamswaarde naar Vogelwaarde M Mahu, van Lamswaarde naar Vogel waarde JAM Cornelissens van Terhole naar Huij bergen G M Hemelaar van Terhole naar St Jansteen U L de Kort van Kloosterzande naar Hulst L J Stallaert van Kloosterzande naar St Niklaas (B) J C Strobbe van Lamswaarde naar Graauw A M Ph Heijman van Lamswaarde naar Graauw SAS VAN GENT Maandag 10 Mei brengt Luxembourg" bedrijf oordeelde hij als leniger van den] de wereldberoemde film „Ave Maria" met den schitterenden tenor Benj amino Gigli. Men houde dien avond vrij. In ons volgend nummer zal men hieromtrent nadere bijzonderheden kunnen vinden. Tooneelavond Hanze Voor een flink bezette zaal heeft gisterenavond het gezelschap „Apoilo" uit Gent een opvoering gegeven van „De man uit Toronto", welks inhoud in ons vorig nummer in het kort werd] vermeld. De wijze, waarop de aanwezi gen op het gebodene gereageerd heb ben, kan den spelers de overtuiging momenteelen nood van niet veel betee- I kenis. Wel voor de toekomst zal deze wel van groote invloed zijn. Doch de middenstand van thans had nodig een wet tot beperking van vestiging of uit- In de Dinsdagavond jl. gehouden ge meenteraadszitting werd aan de Sas- sche Zwem- en Poloclub „De Bruin-! visch" een tegemoetkoming van f 151 toegekend ter bestrijding van de kosten Theater te Den Haag gegevett. De Nederlandsche Regeering heeft be sloten, deze film af te staan aan alle Nederlandsche Bioscoop-Theaters Dat deze film, welke zeer interessant en boeiend is, ook voor onze lezers van breiding van grootbedrijf en coöperatie. I der lezing over het redden van drenke-1 groote interesse is, behoeft geen betoog Een wet ter bestrijding van het cadeau stelsel, vermindering van vaste lasten. Dit alles en nog veel meer maakt orga nisatie voor de middenstand onontbeerr lijk. Tenslotte bésprak spreker de nieuwe orl dening der maatschappij die zich thans al aan het voltrekken is. Doch wat in ruim 100 jaar tijds is afgebroken, is zoo hebben geschonken, dat hun spel zeer I maar niet in enkele jaren opgebouwd. gewaardeerd is. De vrolijkheid was niet Verlangen naar ordening heerscht over I 1 Tc qaiofor Hd 171*O Q O" van de lucht en het applaus na het „pakkend slot" liet omtrent de stem ming in de zaal geen twijfel De heeren M. van Goethem, voor zitter van de plaatselijke Hanze- afdeeling en lid van het hoofdbestuur der Diocesane Vereeniging en J- v. d. Naar gemeld wordt, is de heer j. WagemaKer, thans tydeiijk onderwijzer in ue o L scnooi arnier, benoemd toi onderwijzer aan eenzelfde school te Renesse Naar wij vernemen, zal de NV Stijfsel en Glucosefabriek alhier, op 19 Juni a.s. haar 25-jarig bestaan feestelijk her denken Tentoonstelling in de Meisjesschool De Eerw. Zusters hebben eer gehad van haar tentoonstelling Zondag jl. en ongetwijfeld óók voldoening. Het bezoek is er zeer, zeer druk geweest en alge meen is het werk der leerlingen zoo wei de zeer verdienstelijke nuttige en fraaie handwerken der grooteren als het vaak bewonderenswaardige knutsei werk der kleuters echt spontaan ge waardeerd. Wat het ook ten volie ver diende. Ook de tentoongestelde teeke- ningen en het kleurig beschilderde houtsnijwerk vielen zeer in de smaak Een echte succesdag is het geworden voor onze meisjesschool, die met deze tentoonstelling weer eens afdoende be wezen heeft, dat de ontwikkeling van de jeugd óók op dit gebied daar in uit stekende handen is Een aardige raad wedstrijd ten bate van het jeugdwerk, waarvoor veel ani mo bestond, bracht dhr H. Bockstaei in 't bezit van één prachtig kussen Voor een film als „Michaël Strogoff, de koerier van den Tsaar", die Maandag avond in zaal „Olympia" draaide, mocht stellig meer belangstelling vrwacht worden, dan er aan geschonken is De aangrijpende roman van Jules Verne is meesterlijk op het witte doek in beeld gebracht en de aanwezigen hebben er in alle opzichten van geno ten Met de vertooning van dergelijke films, die eenieder zonder bezwaar kan gaan zien, bewijst de Bio-Onderneming Luxembourg Sas van Gent een dianst. die aanspraak mag maken op waar deering van de zijde van het publiek óók van de beter-gesitueerden. Ook in het bijwerk viel zeer veel te loven. Speciaal de teekenfilm was be halve zeer amusant een bewonderens waardig staaltje van filmkunst al, aldus spreker, 't Is echter de vraag, welke ordening er komen gaat. daarom katholieke organisatie en ook kath. orga nisatie voor de middenstand, opdat die eveneens zijn plaats in de ordening zal innemen. Met een woord van aanspo ring tot de middenstandsdames en de Boor^*to«teVVanVeI°Dioc. Hanze-1 Jongste middenstanders en vooral mell™"' bureau te Breda hebben - tusschen de een dringend verzoek om vertrouwen te" bedrijven door van de gelegenheid I stellen in de organisatie en optimist te gebruik gemaakt om het groote belang |zijn in alle ondernemingen, besloot spre der Middenstandsorganisatie nog eens Iker zi-in propaganda-woord Kapelaan van Mechelen, geestelijk adviseur der afdeeling sprak een op wekkend slotwoord Het symphonieorkestje „Crescendo' heeft den avond verdienstelijk opge luisterd, terwijl tijdens de pauze aan de aanwezigen thee werd geoffreerd, het geen een gezellige sfeer schiep lingen Besloten werd, aan het bestuur vanj het harmoniegezelschap „De Vereenig- de Vrienden" de beslissing te laten, waar I de muziektent zal moeten worden ge-| plaatst Ten behoeve van de gemeente-1 reinigingsdienst zal een wagen worden] aangekocht met paardentractie Tot hoofd der O L School, alhier, werd j met algemeene stemmen benoemd de heer J J Aarnoutse, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Hem zal een ver goeding worden uitgekeerd voor de werkzaamheden reeds gedurende een| jaar als zoodanig verricht (Voor verdere bijzonderheden zij ver wezen naar ons officieel verslag, het-j welk voor abonné's a 50 ct per jaar ver-i Binnenkort zal deze belangrijke film ook in 't Centrum worden vertoond Nadere mededeelingen hierover vol gen [n deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. te bepleiten. Laatstgenoemde gaf zijn voldoening te kennen over de goede opkomst van de leden, waaruit te con- cludeeren viel, dat de Hanze toch niet altijd aan dovemansdeuren klopt, wan neer zijn leden worden opgeroepen. Want jammer vond hij het, vorige week in De Zeeuwsche Koerier te moeten lezen, dat de jaarvergadering maar zeer matig was bezocht. Spr. betreurde dat, omdat geestl. adviseur, voorzitter en bestuur steeds trachten de belangen van de middenstand te verdedigen. Vooral voor den voorzitter vond hij het jammer, die al zooveel jaren lang èn als plaatselijk voorzitter, als voorzitter van de Contact-Commissie van de Hanze in Zeeuwsch-Vlaanderen, als lid van de Kamer van Koophandel, als lid van het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Breda, voor den midden stand op de bres stond. Spr. bracht hem daarvoor dank en hulde en sprak de hoop uit, dat de heer van Goethem nog tal van jaren met dezelfde ambitie voor den middenstand in Zeeuwsch-Vl. mag werkzaam zijn. Wat is de oorzaak van deze geringe belangstelling, vroeg spr. Onbekendheid met de noodzakelijkheid en het werken en streven van de Hanze. Om de nood zakelijkheid der organisatie te betoogen, schetste spr. de toestand, waarin de middenstand thans leeft. De gevolgen van de individualistische en egoïstische tijdgeest hebben een ruïnatie in den middenstand veroorzaakt. In den be ginne ging alles goed, doch toen de productie de behoeften van den mensch ging overschrijden, toen uitsluitend winstbejag doel werd en de mensch slechts het middel der economische werkzaamheid van de gemeenschap, werden de gevolgen, vooral voor den middenstand, moordend. Warenhuizen, filialen, voorafgegaan door trusten, kartels, syndicaten, coöperaties, bestre ken het veld van den middenstand. De werkloosheid deed de markt overlopen, want ieder wilde het eens als zaken man probeeren. Een ^overbezetting ont stond. Spreker somde hierna op, wat er ter bescherming van den middenstand, dank zij zijn organisatie, gebeurt was. Maar vooral, wat er nog te gebeuren stond. De Vestigingswet voor het klein- Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) 25) Hij werd toen verzocht te vertellen wat hij had mede te deelen Roger vertelde kort en zonder den minsten omhaal van woorden, wat hi, van de geschiedenis wist en in hoever hij zelf daarin een rol had gespeeld. Hi. vertelde, dat hij op zich gennomen had de belangen van den voortvluchtigen bankier te verdedigen; hij vertelde, wat hij wist omtrent den terugkeer van van Beekum en zijn bezoek op het kasteel. Vanzelf kwam hij toen op den aanslag, die daar in de buurt reads op zijn vriend Rosch gepleegd was, en op zijn tweede bezoek op den Eikenhof Kortom, de advocaat gaf een beknopt en volledig relaas van al het voorge vallene en vertelde onomwonden, dat hij de zeer besliste overtuiging had, dat baron van Wijdeveld in deze een leelijke rol speelde. Maar hij vertelde niet, dat vooral de invloed van juffrouw Dora Burton hem ten slotte het meest den baron had doen wantrouwen. Misschien Arbeidsbeurs. De werkloozenstand was op 29 April als volgt: 18 fabrieksarbeiders, 12 transport arbeiders, 15 grondwerkers, 4 land arbeiders, 4 bouwvaksjouwers, 2 metse laars, 2 timmerlieden, 2 electriciens, 1 schilder, 1 bankwerker-waterfitter, 1 boekbinder, 1 buffetchef-kelner, 2 werksters, 1 dagmeisje, totaal 66 De Missietentoonstelling. Wij herinneren aan de tentoonstelling ten bate van het missiewerk van den Z.E. Pater Puylaert, die van 6 tot en met 9 Mei a.s. alhier gehouden wordt. De le zing met lichtbeelden, door den missio naris te houden, op welken avond ook de Gentsche operazanger Arnold de Munnynck zich zal doen hooren, zal wel het hoofdmoment vormen. Verwacht wordt, dat ieder die gelegenheid heeft dien avond zal bijwonen, en dat verder ook tijdens de tentoonstellngsdagen de belangstelling algemeen zal zijzn. Moge het beroep van het actieve mis sie-comité op de offervaardigheid van katholiek Sas van Gent met een schit terend succes bekroond worden Burgerlijke stand. Week van 18 tot en met 24 April 1937 Huwelijks-aangiften. 19 April. Gerar- dus Steven de Wit, 25 jaar en Alberta Anna Straasheijm, 25 jaar Geboren. 21 April. Lisette Margaretha dochter Raymond Hendrik Winne en Rachel Emma de Caluwé Overleden. 19 April. Laurent Paul van Oppen, 24 jaar (overleden te Terneuzen) 22 April. Jacobus Franciscus Pauwels^ I91 jaar Loop der bevolking Aangekomen. J J Claessens, kantoorbediende van I Axel Vertrokken: H F de Caluwé, leerling-hovenier naar| Ninove (B) ARA Hamerlinck, zonder beroep naar Bergeijk P E M Coene, zonder beroep Melle (B) P Kersbulck, zonder beroep j Vlissingen G Hollebosch, zonder beroep Selzaete (B) A J Rousie en gezin, fabr opzichter naar Selzaete (B) Verschenen zijn de volgende crisis- publicatiën 16 April Inlevering van spek 16 April Steunvergoeding Erwten en veldboonen 17 April Proeven maisverbouw 20 April Tuinbouwteeltvergunningen voor 1937 20 April Geldigheid Tuinbouwteelt vergunningen 20 April Regeling Haringdrijfnet- visscherij 1937 (2 stuks) 21 April Regeling Ansjovis 1937 24 April: Steunvergoeding erwten en veldboonen 24 April: varkens en 24 April: 24 April: naar naar naar (30) was hij het zichzelf niet helder bewust, dat zij vooral hem een minder gunstig oordeel over den bewoner van den Eiken hof had doen opvatten. En in ieder ge val was er in de houding en het gedrag van den baron genoeg, om hem ook zonder dat, diep wantrouwen jegens den baron in te boezemen. En eigenlijk was daartoe al voldoende geweest, "dat de detective met groote beslistheid had ge sproken van het fabeltje, dat de baron hem op de mouw had gespeld. Toen Athur zijn verhaal ten einde had, keken de heeren elkander eens aan Dit geval was inderdaad buitengewoon interessant. Vooral ook de geschiedenis van dien dubbelganger leek al heel bij zonder, ja had veel weg van een sprookje Men stelde den advocaat nog ver schillende vragen, die hij beantwoord de, toen kreeg hij verlof om te gaan zitten en het verder verhoor der getui gen aan te hooren De tweede retuige was Frans van Beekum. Wat hij kon mededeelen, wac in overeenstemming met hetgeen Roger verteld had. Hij erkende, dat zijn vader teruggekomen was, wijl hij zich vrij willig wilde aangeven, maar men had hem dit afgeraden. Op nadere vrager gaf hij toe, dat het de baron geweest was, die dat zoo sterk afgeraden had Hij vertelde voorts, dat zijn vader weer vertrokken was, en dat het nichtje van den baron, van wie men vertelde, dat zij krankzinnig was, vrijwillig met hem meegegaan was. Maar er was een kink in den kabel gekomen. Men vroeg hem, of hij wist waar zijn vader nu was, maar daarop weigerde hij te antwoor den. Ik wil, zeide hij, heel graag alles vertellen, wat ik weet en wat dienstig kan zijn om in deze zaak licht te bren gen, maar het betreft hier mijn vader en hoe sculdig hij ook zijn mag, nie mand kan van mij vergen, dat ik iets. zou doen of vertellen, dat mijn vader j in ongelegenheid zou kunnen brengen Die ronde verklaring maakte een goe I den indruk en de heeren van de recht bank namen er althans voor het oogen- blik genoegen mee. Maar Frans van Beekum moest nu nog vertellen, hoe hij in den afgeloopen nacht met baron van I Wijdeveld en den veldwachter daar bij het boerenhuis gekomen was De baron had mij verzocht hem 's avonds nog te bezoeken, zeide hij maar toen ik bij den Eikenhof kwam vond ik hem daar al in gesprek met I den veldwachter. En hij vertelde, dat hij bericht gekregen had, dat mijnheer Rosch bij dien boer zou vastgehouden worden. Nu, na veel over en weer pra- ten, besloten we met z'n drieën daar heen te gaan. De veldwachter was er het minst happig op, maar ging ten dotTe toch mee Wat Frans verder vertellen kon, had Imen ook reeds van Roger gehoord en Iwas daarmee volkomen eensluidend Verhooging prijzen Bacon- spek Prijzen versch rugspek Prijzen varkens, bestemd voor Baconbereiding 26 April: Verlaging graanheffingen en bijslag op melk 27 April: Boeten bij overtreding Land bouwcrisiswet 27 April: Margarine- en Boterprijs 29 April. Toekenning Biggemerken en mestvarkens AXEI Door den Rijksveldwachter te Kijkuit, fis aldaar een geval van abortus provo- jatus geconstateerd. De betrokkenen zouden een bekentenis hebben afgelega Nederland aan den Arbeid In opdracht van de Nederlandsche Regeering is een film gemaakt, getiteld. .Nederland aan den Arbeid". Deze opdracht is uitgevoerd door de I Nederlandsche Vereeniging voor Cul- j tureele films, Voorzitter de Heer D. van I Staveren. Met deze film is Woensdag 28 Aprii een groote Gala-Première in het City- De veldwachter kon ook niets andere j verklaren. De burgemeester had hem be vel gegeven het kasteel in het oog te houden, hij had wel begrepen, dat het was om den knecht van den baron, dien men eerst in arrest gesteld had, maai moest loslaten, wijl degene, op wiens voorstel hij gearresteerd was, plotseling verdween. Toen de baron vertelde, dat I J hij wist, waar die verdwenen persoon vastgehouden werd, was hij ten slotte meegegaan. Ook de veldwachter getuig de van de volkomen gelijkenis tusschen de twee dubbelgangers. Hij was de man in het struikgewas nageloopen, maar had spoedig gezien, dat. de achtervol ging vergeefsch was. Toen was hij te rug gegaan naar de plek, waar de ont moeting had plaats gehad en vond daar I niemand. Maar lang had hij niet be-1 hoeven te wachten want spoedig kwa- I men de anderen opdagen. Toen was de boer aan de beurt. Hij I I vertelde heel uitvoerig wat hij wist en verzekerde om den anderen zin, dat hi; I ran alles onschuldig was. De baron, of| althans iemand, dien hij voor den ba- ron gehouden had, was met nog eer I heer bij hem gekomen. Zij hadden der j zieke tusschien zich in gehad, vertelder I hem, dat hij onwel was en lieten der1 oatiënt achter, met een goede fooi. D- baron had gezegd, dat hij terug kwarr m was 's avonds laat ook terug geko men. Hij had den zieke lang beschouwd] 'en toen gezegd, dat hij hem eens iets' INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid van Redactie) Neuzen, 23 April 1937. Mijnheer de Redacteur, Ten opzichte van de stichting van een jursus van „voorbereiding" voor üi te Terneuzen zou ik gaarne on- aerstaande vragen in Uw blad geplaat <;n beantwoord zien. Ie. Is die stichting geen blaam vooi ue lagere school in onze omgeving? 2e. Is het lager onderwijs niet vaii uien aard, dat althans in de 7e klass net MOREEL geboden is, dat normal xeerlingen voor de HBS., Kweekschool Muloschool, Ambachtsschool en ander aan de l.o. aansluitende inrichtingei van onderwijs klaar kunnen zijn? (Een minder dan normale leerling noort m.i. niet thuis op de H.B.S. Of i net de bedoeling, juist dié erop te krij gen? Arme stumpers!) 3e. Betaalt men in doorsnee geei schoolgeld genoeg om redelijkerwijs ti mogen eischen, wat in vraag 2 gevraa wordt? Waarom meer kosten? 4e. Is er geen gevaar, dat goede leer] lingen, die NIET de voorber. curi volgden, worden achtergesteld bij de) genen, die de cursus wel volgden, od omdat ze er financieel beter toe ii staat waren? Zoo'n cursus moet natuurlijk ERE sou laten ruiken, misschien knapte h Jaarvan op. Maar dat was niet het val geweest en toen had de baron segd, dat hij dan den volgenden morge een dokter zou sturen Wist u heel zeker, dat u met ban van Wijdeveld te doen hadt? vroeg c|te rechter van instructie O ja, hij was het, maar ze zegge allemaal, dat het een ander geweest Ik kon niet weten, dat er twee warei uiidde het antwoord En u hebt er met niemand over sproken, gisterenavond? Neen, ja, dat is te zeggen. Een ha uur of een uur later kwam er nog if mand bij mijn huis langs en met dif heb ik er over gepraat Aha, wie was dat? Een jongen van den—Eikenhof. B was in het dorp geweest; hij moest de baron zoeken en men had hem gezeg dat deze hierlangs gegaan zou zijn. B vroeg, of ik hem ook gezien had. Nu e toen zei ik hem van ja. Ze hebben 'eer feest gehad, zei ik, want er was nf Ben heer bij en die ligt nu hier z'n rof uit te slapen. Ziet u, heeren, ik dac: Berst, dat die zieke heel erg dronke was. Maar heusch, ik heb nergec ■•«chuld aan, als den man iets over komen is, ik wist nergens van Er was niemand, die daaraan twijfel ie en de gezizchten rondom hem stel den den angstigen boer eenigszins g* rust |Toen] Jen |ng. rol ama icht moe Baroi b ■lm a sllen Nada w« ieksre quai Mijn] ten u I ;rÜ s| Imand I er vej |en vJ 1 ;n. Di I de ir ■cwac •ren, !m ie ,n ve wete m bei Ja, i] m m loet. n mi; (el ik ar d{ is d

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 8