De Zeeuwsche Koerier Nieuws-Bijvoegsel van No. 4136 Vrijdag 19 Maart 1937 51ste Kroniek van de week FEUILLETON HET DRAMA VAN |SCH ILLERHORST Provincienieuws De zomertijd. F F S- 'N ZWARE WAS: LOOP HEEN RADION WAST ALLEEN BINNENLAND. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Zomertijd dit jaar zal aanvangen op 22 Mei en zal eindigen op 3 October Het 'Prinselijke paar zal begin Juni een officieel bezoek aan de hoofdstad brengen. Ook H. M. zal tegenwoordig zijn. De Ned. spoorwegen zullen na ministe rieele goedkeuring overgaan tot de in voering van goedkoope avondretours. Tot waarnemend voorzitter-hoófd- kwartiercommissaris der RK Verkenners is benoemd mr R. Höppener. Eervol ontslag is verleend aan jh.r. w. Röell, commandant veldleger. In zijn plaats is benoemd generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Te Rotterdam is de 600.000ste in woner aangegeven De' Voorjaarsbeurs te Utrecht heeft een zeer bevredigend verloop gehad. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp inzake reorganisatie van het spoor wegbedrijf aangenomen. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp strekkende tot vereenvoudiging van de gemeente-administratie goedge keurd en daarna in behandeling ge nomen het wetsontwerp inzake ver binden en onverbindend verklaren van coll. arbeidsovereenkomsten. BUITENLAND. De storm aan Jjiankryk's Westkust Iheeit aanzienlijke schade aangericht, loost-Vlaanderen wordt door ernstige I overstroomingen geteisterd De niet-inmengingscommissie in hei ISpaansche conflict heeft den Neder- llandschen vice-adminiraal, M. H. van ■Duim, benoemd tot algemeen chef van Ihet controlebureau, den Nederlandschen Ischout-bij-nacht J. S. C. Olivier tot Ichef van de controle aan de Fransch- |Spaansche grens Ook Joego-Slavië is door hoog water Igeteisterd. Honderden dorpen zijn over- |stroomd. Z. H. Paus Pius XI heeft een nieuwe Iuitvoerige Encycliek uitgevaardigd over |het communisme. Uit Parijs worden ernstige commu- Inistische relletjes gemeld, waarbij ver- I schillende dooden zijn gevallen en een Izeer groot aantal personen gewond Iwerd. Een algemeene staking van een [halven dag is afgekondigd. De vermaarde Fransche organist Charles Widor is overleden. In Amerika is de stakingsbeweging Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) Kom, zei Frans, ge moogt niet wei geren. Ik weet heel goed, dat het bij pns niet zoo prettig is, maar neem de nitnoodiging aan ter wille van mijn familie Ter wille van uw familie? Ja, kijk eens, ik kan het u wel zeggen, lijn moeder en mijn zusters trekken ^ich het voorgevallene vreeselijk aan /eel deelneming of vriendschap onder bonden ze niet, ze verbeelden zich, en lisschien is het geen verbeeldding, dat Mie kennissen haar met den nek aan- lien. Als zij vernemen, dat gij hier lo geert, zullen ze veronderstellen, dat gi. Dk liever niets met ons te maken wilt febben. Begrijpt .ge, dat is pijnlijk voor ar. j zeide hij, je weet wel beter en als het geval is, ga ik natuurlijk met mee Frans van Beekum scheen zich over nog geenszins tot staan gekomen. Dezer dagen werd weer een staking van kellners te Detroit gemeld terwijl de zesduizend stakers, die de Chryster- fabrieken bezet houden, tot gewapend verzet besloten zouden hebben. Een Britsch passagiersvliegtuig van den dienst LondenKeulen is bij Mei- ningen (Zwabische Jura) verongelukt. De drie inzittenden kwamen om. Te Londen is op 73-jarigen leeftijd overleden sir Austen Chamberlain, een der meest bekende Engelsche staats lieden Lie üubbeie moord te Vnssingen. De officier van justitie te Middelburg aeeft vijf honderd gulden uitgeloofd /oor dengene, die inlichtingen kan ver strekken, welke zullen kunnen leiden „ot de arrestatie van de(n) clader (s; /an den dubbelen moord te Vlissingen. Mechelen-Ter Neuzen. De heer Lockefeer bepleitte in de Tweede Kamer subsidieering van de jpoorweg Maatschappij Mechelen-Ter Neuzen teneinde deze Maatschappij in staat te stellen 't goederenvervoer naai Ter Neuzen te handhaven en zoo moge- .ijk uit te breiden en ten einde den personendienst op de door deze Maat schappij op Nederlandsch grondgebied geëxploiteerde lijnen in stand te houden De minister van waterstaat verklaart nu in zijn Memorie van Antwoort op net Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de vekeersfondsbe- grooting, dat de groote belangen van Ter Neuzen bij de instandhouding van de door de Spoorweg Maatschappij Mechelen-Ter Neuzen op Nederlandsch grondgebied geëxploiteerde spoorweg- lijnen en bij het goederenvervoer over ,die lijnen ook door hem worden erkend en zijn volle aandacht hebben; de wijze, waarop deze instandhouding kan wor den bevorderd, maakt een punt van onderzoek uit. Dijkval is geconstateerd van den zee dijk te Hoedekenskerke. De voet van den dijk is weggezakt en in zee ver dwenen. Er zou echter geen reden tot ongerustheid bestaan Textielonderwijs. De heer F. Koch, fabrieksdirecteur te Hulst en directeur-leeraar van de textiei .cursussen te Sint Jansteen, is door den Minister van Onderwijs aangezocht, als afgevaardigde van z n departement te .villen optreden bij de eindexamens, welke in Juli a.s. aan de Hoogere Tex- .ielschool zullen worden gehouden. De ïeer Koch heeft zich hiertoe bereid verklaard. tf Op de Zeeuwsche candidatenlijst van ie A.-R. partij zijn aangewezen als nc 19 de heer J. A. Dominicus te Wemel- iinge en als no 20 de heer dr. K. Huizen ga te Middelburg. SAS VAN GENT In de Dinsdag jl. gehouden raads- iat antwoord te verheugen Dat is goed, zeide hij, je doet er mij jen ontzagelijk plezier mee De beide vrienden gingen nu samen ap weg naar de woning der van Bee- mm's en ver behoefden ze daarvoor liet te loopen Ze waren nu bij het huis van Frans jenaderd en deze opende het hek reeds oen er plotseling iemand achter hem opdook Een oogenblik heeren, zei een vreem ie stem, ik zou heel even den heer Roger villen spreken Die ben ik, antwoordde de advocaat Hebt u een oogenblikje tijd voor me iet behoeft niet langer te zijn dan vijf ninuten, sprak de onbekende Roger aarzelde even, maar Frans zei de: Als ge het wilt, kan mijnheer mee laar binnen gaan, ik zal u even in de preekkamer laten. Dat is goed, antwoordde Roger. Hi; 'ilde den man gaarne te woord staan De man, die hem aangesproken had operde geen bezwaren Heel gaarne, antwoordde hij, ik ben uijnheer voor zijn welwillendheid dank baar Frans had het hek al geopend en ging voor. Hij opende de voordeur met een Verstijfd door rhéumatische pijnen. Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden was mijn moeder verstijfd door rheumatische pijnen Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verloren, doch op ons aanraden pro beerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 7ü jaar) wer kelijk een „nieuw leven". Mevr. K. J. P. De oorzaak van rheumatische pij tien ligt meestal in een overmaat van urine zuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achterblijven. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geregeld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, levenslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (34) zitting werd de heer J. P. Geirnaerdt als iid van het Burgerlijk Armbestuur her- Kozen. De Raad benoemde voorts de ïeden van het stembureau voor de a.s. Kamerverkiezingen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot beschikbaar stelling van een bedrag uit de ge meentekas van ten hoogste f 2,- per werklooze voor extra hulp over 1937 door het Crisis-Comité B. Het verzoek /an het harmoniegezelschap „De Ver- eenigde Vrienden", om oprichting van een vaste overdekte kiosk in het Park, werd ingewilligd. Hiervoor werd een crediet verleend van ten hoogste f 300. De kiosk zal geplaatst worden aan het kruispunt bij de Rozenlaan. Een ver- ;oek van C. Remerij, om vermindering /an de erfpachtscanon, werd afge wezen. Ingewilligd werd het verzoek /an J. L. Renique om wijziging van zijn arfpachtsoverkomst. Voor Huishoud- onderwijs werd f 100 per jaar beschik- oaar gesteld mits er minstens 10 cur sisten zijn. De aanvragen om grond in erfpacht werden ingewilligd. 'Voortaan sal in de efpachtsovereenkomsten een bepaling: woTden opgenomen, waarbij l/2 pCt per maand rente verschuldigd sal zijn voor te late betaling van den arfpachtscanon. In verband met de aven genoemde uitgifte van grond wer- len enkele landpachten ingetrokken. Besloten werd voorts nog tot buitenge wone aflossing van diverse geldleenin- gen en tot het aangaan van een leening groot f 240.000 tegen een rente van 3i/2 pCt. tegen parikoers. Volgde nog rondvraag en sluiting. (Voor jrmdere bijzonderheden zie nen het officieel verslag, waarop men sich kan abonneeren a f 1,25 per jaar. Taarabonné's op De Zeeuwsche Koerier 50 cent per jaar) Uitslag kampioenschap der Bolver- aeniging „Ons Vermaak", gevestigd bij Hemelsoet, Noordstraat. 1 Fr. Renique (Kampioen 1937), 2 Maur. Hemelsoet, 3 Raym. Vergauwen, 4 Em. Vermeulen, L. Renique, 6 G. Hemelsoet, 7 Oscar van Troost, 8 L. Vermandei, 9 Abr. Lecop, 10 M de Grof, 11 P. de Grof, 12 Jul Renique, 13 Aug. Hemelsoet, 14 Arth. Lessines (ex-Kampioen 1936). Op 13 Maart jj. hield de varkensver- zekering „Algemeen Belang" haar jaar sleutel, en in een verlichte gang ge komen, opende hij de deur van een zij kamer, waar hij het electrische licht aanknipte Hier kunt u ongestoord spreken, zei lij, en zich tot zijn vriend richtend /oegde hij er bij: Ik ga intusschen mijn ïamilie even waarschuwen, dat u onze jast zult zijn Toen liet hij den advocaat en den on- 'erwachten bezoeker alleen Roger zag den man nu nauwkeuriger lan. Hij had een lange jas aan, die zijn gestalte bijna geheel verborg, een breed gerande hoed, dien hij niet had afge- ïomen, verborg ook zijn gelaat Wel, vroeg Roger, hem een stoel wij- ■end, wat hebt u mij mee te deelen? Vie is u eigenlijk? Mijn naam zal u weinig zeggen, ik beet Chamois Chamois? Hé, wat voor naam was aat \thur Roger wist, dat hij dien naam iog pas gehoord had en opeens schoot iet hem te binnen. Dit was de naam, lie voorkwam op het laatste telegram, lat voor den detective gekomen was en lat hij te zamen met Dora Burton ge- ezen had. In dat telegram was sprake •an een dokter Chamois, die 26 Septem ber 1906 overleed. Neen, het kon geen toevallige samenloop van omstandig- vergadering in het lokaal von den heer Pr. Hemelsoet. Na opening door den voorzitter en goedkeuring der notulei brachten Secretaris en Penningmeester verslag uit over het afgeioopen boekjaar Aangifte werd gedaan van 12 zieke vai Kens, waarvan er 7 stierven. Aan contri butie werd ontvangen over 1936 f1.348,80 De uitgaven bedroegen over 1936 f.263,20 oatig saldo f1.85,66 en het totale der vei eeniging was groot op 31 Dec. 1936 11. 2.449,85. De aftredende bestuursleden P.IJse- baert. W. Tak, en CH. de Ridder werden bij aclamatie herbenoemd. Mededeelingen werden gedaan door het bestuur omtrent aangelegenheden der vereeniging, en regeling der uit- keering, welke door de leden werden aanvaard. Ook worden alle varkens houders van Sas van Gent en Zand straat, nog in de gelegenheid gesteld, nogmaals zich te kunnen opgeven als lid, dezer waardeerende vereeniging in hun eigen, tegen den prijs van f 1,50. Hierna werd de vergadering onder dankzegging voor de opkomst, gesloten Burgerlijke Stand. Week van 8 tot en met 14 Maartl937 Huwelijks-aangiften. 11 Maart. Jaco bus Aloijsius Alphonsius, 26 jaar, te Kerkrade en Margaretha Martha de Coninck, 26 jaar Geboren. 8 Maart. Johanna Camilla Maria, dochter van Hendrik Frangus Nelen en Zulma de Bruyne. Loop der Bevolking. Aangekomen. S. M de Wael, dienstbode van Axel Vertrokken: R. F E J Dierickx, onderwijzeres naar Goes M. R. de Caluwé, dienstbode naar Westdorpe WESTDORPF Werkloosheid. Aantal werkloozen 121 Loop der bevolking. Over de week van 11-18 Maart 1937 Ingekomen: André Bernardus De Buck met gezin van Ter Neuzen. Paulina de Feber van Graauw Vertrokken: Gilbert August Rotthier naar Sas van Gent HULST De maréchaussé J. de Paepe te Apel doorn is overgeplaatst naar Hulst Burgerlijke Stand Geboren: R. C. Rombout, echtgenoote van H. E. de Gucht, zoon; M M van Geunst, echtgenoote L. Duvivier, d. TER NEUZEN Een kranige daad. Toen gisterenmorgen tegen 9 uur de 76-jarige Mevr. Olree uit het Rusthuis, alhier, de Axelsche brug passeerde, is zij naar men ons vertelde, tengevolge van het open draaien van de brug, ter wijl zij zich nog daarop bevond aan de stadszijde in de Heerengracht ge vallen. Daar het op dat uur op genoemd punt vrij druk is, verwekte deze ge beurtenis de noodige consternatie en binnen enkele oogenblikken verdrongen zich tal van menschen nabij de plaats des onheils. Daaronder bevond zich ook de 17-jarige Mejuffr. Johanna de Haas uit Ter Neuzen, die, toen zij zag, dat niemand van de aanwezige mannen zich te water begaf, onvervaard met hoed op en mantel aan in het diepe heden zijn, dat deze man ook Chamois heette of:*zich aldus noemde. Deze ge dachten vlogen den advocaat door het hoofd, maar hij hield zijn gelaatstrek ken in bedwang, hij wilde niet doen blijken, dat die naam Chamois hem wel iets zeide. Mijnheer Chamois, herhaalde hij kalm neen, ik ken u niet. Maar wat is het doel van uw bezoek? Luister, antwoordde de ander, de tijd is te kort om u uitleg te geven van al les. Ik kom uw hulp inroepen. Mijn hulp inroepen? Waarvoor? Om uw vriend te redden. Mijn vriend te redden? Ja, den detective. Hij bevindt zich in gevaar, wij moeten hem redden. U ge looft mij niet, dat zie ik aan uw gezicht maar O, viel Roger hem in de rede, ik ge loof u zeer wel, als u zegt, dat mijn vriend, de detective in gevaar is. Maar ik geloof u niet, als u zegt, dat gij hem wilt helpen redden, integendeel, ik ge loof veeleer, dat gij er op uit zijt, ook mij op de een of andere wijze in een valstrik te lokken. Ik zal daar even we1 niet inloopen. De ander haalde even de schouders op. Komaan, zei hij, u meent, dat ik een Kanaai sprong en spoedig daarop met de drenkelinge boven kwam. Zij hield de oude dame, die inmiddels het bewust zijn verloren had, zoolang boven water tot met een roeiboot hulp kon worden geboden. Toen beiden op het droge waren gebracht, werd aan de drenke linge door een geneesheer de eerste hulp verleend, waarna zij naar het Rusthuis werd vervoerd. Haar toestand baart arnstige zorg. De moedige redster is, na zich thuis van droge kleeren voorzien te hebben, weer gewoon aan den arbeid gegaan. Een eeresaluut voor haar kranig op treden is stellig meer dan verdiend. Paaschveemarkt. De Woensdag gehoudenPaaschvee- markt, uitgaande van den Zeeuwsch- /laamschen Slagershond, had een be vredigend verloop. Vooral de kwaliteit der aangevoerde dieren viel te roemen. De premies werden als volgt toege kend: Kampioensprijs voor het vrouwelijk vee P. M. Geehoedt te Zaamslag Kampioensprijs voor het mannelijk vee Simon van Hoeve, Axel-Kijkuit. Eerste prijs vette koeien P. M. Geel hoedt, Zaamslag; tweede prijs vette koeien D. Haak, Sluiskil le prijs A Groote Dikbillen Gebr. Ver straten, Axel; le prijs B idem de Vleeschauwer, Sas van Gent; 2e prijs idem Gebr. Verstraten, Axel le prijs A Kleine Dikbillen H. J Colsen Sluiskil; le prijs B idem H. J. Colsen, Sluiskil; 2e prijs A idem H. J. Colsen, Sluiskil. le prijs Vaarzen met vier tanden P. M. Geelhoedt, Zoamslag; 2e prijs A idem fa E. A IJsebaert, Ter Neuzen; 2e prijs B idem Gebr van Es, Ter Neuzen. le prijs A Vaarzen met twee tanden Joost van der Bent, Ter Neuzen; le prijs B idem L de Putter, Ter Neuzen; 2e prijs A idem Fa E. A IJsebaert, Ter Neuzen; 2e prijs B idem de Vleeschauwer, Sa-s van Gent. le prijs A Vaarzen zonder tanden Fa E. A IJsebaert, Ter Neuzen; le prijs B idem Joost van der Bent, Ter Neuzen; 2e prijs idem Gerard Marsilje, Ter Neuzen. le prijs Ossen zonder tanden Gebr. Verstraten, Axel; 2e prijs idem P. M. Geelhoedt, Zaamslag. 2e prijs Stieren met twee tanden A. W. de Jónge, Axel. le prijs Stieren zonder tanden Gerard Marsilje, Ter Neuzen; 2e prijs idem A. W. de Jonge, Axel. le prijs Vleeschvarkens A. M Maat, Ter Neuzen. (24) aondgenoot of helper ben van degenen, lie den detective in ongelegenheid ge- iracht hebben, maar u vergist zich. bat heeft baron van Wijdeveld gedaaH, naar ik ben diens hardnekkigste vijand Gij? Maar man, als dat waar was, ian zoudt ge toch mij niet vertrouwen, k ben advocaat voor van Beekum en he is een vriend van den baron De man glimlachte O neen, zeide hij, u moogt de advo caat voor van Beekum zijn, u is de niend van den detective en van juf rouw Burton en daarom vertrouw ik u Maar als u mij vertrouwt, waarom reeft u dan een valschen naam? Een valschen naam? Ik heet Chamois. Dokter Chamois? Dokter Chamois? Neen, dat is mijn broer Uw broer? Ja, en hij was het slachtoffer van de elfde schurken, die notaris Burton ge lood hebben. Daarom zijn die schurken nijn vijanden. U beweert, dat uw broeder door hen gedood is? Neen, wat zij aan hem bedreven, was >rser nog Ik ben bereid, u dat te ver hellen, maar nu niet. De tijd dringt daarvoor te veel.

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 11