e Zeeuwsche Koerier Ie NederlandSGhe Jaarbeurs Io. 4134 Vrijdag 12 Maart 1937 Siste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Kroniek van de week Een nieuwe taal Provincienieuws Dinsdagochtend 9 uur'zijn de poorten Ier jaarbeurs weer opengegaan en tot n met 18 dezer zullen producent en ionsument weer volop gelegenheid heb- ien, hun gemeenschappelijke belangen het aangename milieu van het trechtsche jaarbeursinstituut te be reken. En zulks onder gunstiger omstandig- eden, dan in langen tijd het geval is leweest. Wie de radiorede van den Secretaris generaal van de jaarbeurs Maandag- I vond jl. beluisterd heeft, zal getroffen jzjn geweest, door het ditmaal zeer lositief optimistisch geluid, dat erin ■oorklonk I Ook in Nederland is de oplossing in landel en industrie een onmiskenbaar |;it geworden en de voorjaarsbeurs 1937 aagt van deze opleving het kenmerk, ij telt een grooter aantal deelnemers ,n in jaren het geval is geweest. De zendingen zijn uitgebreider en op den ïuwen toestand ingesteld. Kortom: ze jaarbeurs wordt gehouden onder I :rbeterde, opwekkende omstandigheden I Met reden mag danook worden ver- Bacht, dat er goede zaken te doen zul- In zijn. I Daarom zij een bezoek aan deze >orjaarsbeurs dubbel warm aanbevolen I in ALLE zakenmenschen, vooral ook a ti onze middenstanders. B„Een zeer groot gedeelte van den .ndeldrijvenden middenstand", zoo :en we in een der jaarbeursuitgaven, ■eeft de jaarbeurs in z'n inkoop- I steem ingeschakeld. Meer en meer w >rdt de inkoop de directe inkoop, I Dwel als de inkoop als gevolg van het irbeursbezoek geconcentreerd op leveranciers, welke regelmatig aan d Jaarbeurs deelnemen en op wier Bnwezigheid de wederverkooper reke- |n kan. De regelmatige uitbreiding In de deelneming in de verschillende gr epen is daarvan het bewijs. Er zijn ta van takken van industrie, die niet m r buiten jaarbeurs-deelneming kun- I n, omdat uitgebreide groepen van den I ndeldrijvenden middenstand het niet m r buiten jaarbeurs-bezoek kunnen I Hen. Dit is een ontwikkelingsgang, dgor de feiten gedurende twintig jaren I »taafd en door de gestadige aanpas- I g van het jaarbeursinstituut aan de chen des tijds bevorderd". H Middenstanders, bezoekt geregeld de I irbeurs. Bezoekt ook deze voorjaars- be zoo ge daartoe eenigszins gelegen I id kunt vinden. Voor de kosten be- eft ge 't tegenwoordig niet meer te I en. De goedkoope reisgelegenheid per jco fortabele auto-car in vroolijk gezel- W_Biap vormt op zichzelf een attractie er eens een dagje uit te trekken. En deze wijze wordt die uitstap produc- M f voor Uw zaak. )p naar Utrecht! niet alleen vertaalde werken, maar ook vele origineele. Over de geheele wereld wordt de actie voor deze taal levendig gehouden en bevorderd door een kleine 20.00 tijd schriften, die, uitgewisseld door de diverse landen, overal begrepen en ge lezen worden Handel en industrie maken er een dankbaar gebruik van en de grootste firma's uit alle landen verzenden bro chures en prospecti in het Esperanto De prachtige werkjes, keurig ge- illustreerd, door de ministeries en ver- eenigingen voor tourisme en vreemde lingenverkeer UIT alle werelddeelen verspreid, zijn legio. Om slechts enkele onderwijsinrich tingen te noemen: De Universiteit te Liverpool in Engeland, de Hooge In dustrieschool te Morakska'-Ostrava in Tsjeqho-Slowakije, het Meisjeislyceum te Tokio in Japan onderwijzen het Esperanto als verplicht leervak De Oostenrijksche spoorweggids geeft al zijn aanwijzingen ook in het Espe ranto, terwijl een groep letterkundigen uit Brazilië zich met een adres tot de regeering wendde, hetwelk door 12 staten ondersteund werd, om de beste Braziliaansche werken in het Esperanto te vertalen en uit te geven Het Katholieke deel van deze mach tige wereldhulptaalbeweging, komt dezen zomer als Internationaal Congres in den Haag bijeen. Voorzeker een groote eer voor Nederland Wij zullen onze lezers van dit ge beuren zooveel mogelijk op de hoogte houden. Werd bljnd dol van de hoofdpijn. Voelt zich nu weer jong en fit. De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, lijdende aan voortdurende hoofd pijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hij ons o.a. het volgende „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en voelde mij ellendig. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen hielden mijn 'hoofdpijnen op en voelde ik mij weer jong en fit". Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het organisme verontreinigd is door opgehoopte afvalstoffen. De kleine dagelij ksche dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor, dat gij deze alvalstoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kun nen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en U bovendien energieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U aren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. (36) n de dagbladpers circuleerde korten geleden een bericht, dat melding akte van het streven van een groep jelsche en Australische geleerden, een nieuwe taal samen te stellen, we e in alle landen der wereld, naast jdl moedertaal, als hulptaal zou ge- |lee 1 en onderwezen worden, om het H gelijk te maken, dat vertegen woordi- jgei en groepen van diverse natieën, Hj ineer zij met elkander vergaderden 15$ congresseerden, om over de groote agstukken van onzen tijd te beraad- 3la n, elkander beter als tot nu toe, I den begrijpen en verstaan. e taal echter, welke in bovenstaand pei gricht door enkele hooggeleerde iee n gevraagd wordt, bestaat reeds ,'eveer 50 jaar, en werd samengesteld |r den Poolschen geleerde Dr Zamen- n.l. het Esperanto verband met het feit, dat dit jaar 1-6 Augustus in den Haag het 19e irnationaal Congres van de Katho- |e Esperanto-beweging zal plaats ben, kan het zijn nut hebben eens vijzen op de belangrijke plaats, wel- Esperanto als wereld-hulptaal reeds lemt ij doen slechts een ruwe greep uit ile bewijzen, die voorhanden zijn dit oogenblik zijn reeds een 10000 en in het Esperanto verschenen, BINNENLAND. Het ministerieel rondschrijven be treffende de verhooging van de prijzen van het brood is ingetrokken. Verzorging van Spaansche kinderen. Het Ned. R.K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogenbosch en de Commissie voor Jitzending van Spaansche kinderen te Amsterdam, zijn voor wat betreft de samenwerking bij de huisvesting van die kinderen in Nederland tot overeen stemming gekomen. Na onderlinge besprekingen is tus- schen het Ned. R.K. Huisvestings comité en de Commissie voor Uitzen ding van Spaansche kinderen de samen werking zoo geregeld, dat de sub- comité's van het Ned. R.K. Huisvestings comité zelfstandig actie zullen voeren voor het vinden van pleeggezinnen en gelden, de Commissie van Uitzending het huisvesten van katholieke Spaan- schen kinderen in katholieke gezinnen aan het Centraal Bureau van het Ned R. K. Huisvestings-Comité zal overdra gen, en dit laatste zijne medewerking zal verleenen om de Commissie voor Uitzending in staat te stellen hare ad ministratieve verplichtingen na te komen. Ook heeft het Ned. R.K. Huis vestings-Comité de transportkosten voor de katholieke kinderen op zich genomen De gouvornements-tinbaggermolen „Kantoeng", die dezer dagen van Schiedam naar Indië vertrok, gesleept door 2 sleepbooten, is tijdens een storm in het Kanaal omgeslagen. Het gevaarte had een gewicht van 3500 ton. Het heeft f 2 millioen gekost. Men vreest dat het als verloren moet worden be schouwd. De Oslo-conferentie te Den Haag is gesloten. Een rapport is samengesteld waarin o.m. dé mogelijkheden voor uit breiding van het handelsverkeer wor den onder het oog gezien. Binnenkort zullen de contingentee- ringen van ruw- en van witsuiker wor den opgeheven De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de dienstplicht wet goedgekeurd H. M. de Koningin zal 'de doopplechtio beid van de „Nieuw Amsterdam" op 10 April komen verrichten. De Tweede Kamer heeft de behande ling van het wetsontwerp ziekenver zorging voor onbepaalden tijd uitge steld. In Arnhem is plotseling overleden de heer T. van Maanen, directeur van de Nederlandsche Heide Maatschappij. Ongeveer dertigduizend mannen en jongens namen in den nacht van Za terdag op Zondag deel aan den Stillen Omgang te Amsterdam. R.K. STAATSPARTIJ. De a.s. Tweede Kamer-verkiezingen De Verkiezingsraad der R.K. Staats partij heeft zijn advies voor de samen stelling van de officieele candidaten- lijsten uitgebracht. Wordt dit advies opgevolgd, dan zal de eerste plaats op de zes lijsten worden ingenom resp. door: H. G. M. Hermans in Limburg; mr Fr. Teulings in Den Bosch-Utrecht; mr M. P. L. Steenberghe in Tilburg; mr C. Goseling in Amsterdam-Den Haag- Rotterdam; Pater dr L. de Beaufort in Haarlem - Helder - Leiden - Dordrecht- Middelburg en mr, P. J. M. Aalberse in Arnhem - Nijmegen - Zwolle - Assen- Leeuwarden-Groningen. Voor de lijstgroep Haarlem-Helder- Leiden-Dordrecht luidt het advies als volgt: Candidaten: 1 dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., Utrecht; 2 A. J Loerakker, Haarlem Plaatsvervangers: 1 F. P Th. Rohling, Bloemendaal; 2 Th P. J Eisen, Naald wijk. Voor de lijst Middelburg: Candidaat: 1 mr dr A. J. J. M. Mes, Heinkenszand. Plaatsvervanger: 1 E. Th Lockef eer, Hulst. De lijsten Haarlem, Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg worden voor de officieele candidatenlijst samenge voegd. Op die samengevoegde lijst wordt de eerste candidaat van lijst Middelburg als zesde candidaat geplaatst Van deze combinatie worden 6 Kamer zetels verwacht Het partijbestuur heeft volgorde, waarin de in ieder der samen te voegen kringen aan te wijzen candidaten op de gecombineerde officieele candidaten lijst zullen worden geplaatst, als volgt bepaald: 3 I, 2, 3, 4, 5 de candidaten no 1, 2, 3, 4 en 5 van Haarlem-Helder-Leiden- Dordrecht; 6 candidaat no 1 van Mid delburg; 7, 8, 9, 10 en 11 de candidaten no 6, 7, 8, 9,en 10 van Haarlem-Hélder- Leiden- Dordrecht; 12 candidaat no 2 van Middelburg. Nederlandsch stoomschip door Spanjaarden opgebracht. Het s.s. „Triton" van de KNSM, dat van Barcelona, via Valencia, op weg was naar Nederland is door een gewapende treiler van de troepen van generaal Franco in de Straat van Gibraltar aan gehouden en overgebracht naar Ceuta. Het schip was geladen met stukgoe deren en sinaasappelen, bestemd voor Nederland Naar de gezagvoerder van de „Triton" berichtte, zal te Ceuta de geheele lading moeten worden gelost, en zal in beslag worden genomen Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de Minister van Defensie, Dr Colijn, telegrafisch opdracht gegeven aan den kruiser „Java", zich naar de Straat van Gibraltar te begeven, om voor Nederlandsche koopvaardijschepen te patrouilleeren en hen, indien noodig, te convoyeeren Daar de kruiser, die op weg is naar Colombo, eerst eind dezer maand in de Spaansche wateren zal kunnen arri- veeren, is inmiddeis Ets Ms pantser schip „Hertog Hendrik" naar Gibraltar gedirigeerd om voorloopig de Neder landsche belangen te beschermen. De Eerste Kamer heeft het ontwerp vestigingswet voor den middenstand z.h.s. aangenomen. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de dienstplicht wet goedgekeurd. BUITENLAND,, In Chicago zijn 2700 taxi's door de staking der chauffeurs tot werkloosheid gedoemd. De stakers reden de garages af, om te verhinderen, dat werkwilligen aan den arbeid gaan Naar eerst thans bekend wordt, heerscht in het Noorden van de Chineesche provincie ^sjetsjoean reels maanden lang een hevige hongersnood, tengevolge waarvan reeds 3000 personen om het leven zijn gekomen. De stakingen in de Amerikaansche Autoindustrie breiden zich weer uit. Ook de Generaal Motors zijn er weer bij betrokken. De subcommissie van de niet-in- mengingscommissie heeft besloten, dat de controle aan de Spaansche grens op 13 Maart zal ingaan. Volgens een mededeeling van het hoofdkwartier der nationalisten zijn se dert het begin der burgeroorlog tien duizend kerken in Spanje verwoest. Het Duitsche rijkskabinet heeft een wet aangenomen, bestaande uit twee artikelen, krachtens welke de minister van Binnenlandsche zaken o.a. wordt gemachtigd, maatregelen te treffen ter bescherming van de grens. De Leipziger Voc(rjaars-Messe. Men bericht ons uit Leipzig, onder dag- ceekening van 8 Maart: Hedenavond sluiten de laatste afdee- iingen die voor de technische en oouwvakken nadat de overige groe pen van de Voorjaars-Messe dit reeds eenige dagen geleden hadden gedaan. Naar het algemeene gevoelen mag het verloop bijzonder geslaagd heeten. Een dergelijke drukte had men in de laatste jaren niet meer meegemaakt en deze is vrijwel tot het einde toe besten digd gebleven. Als gevolg hiervan heerscht er algemeene tevredenheid, temeer daar over het geheel genomen ook in zakelijk opzicht de verwachtin gen ruimschoots in vervulling zijn go- gaan. Ais gevolg van de grooter e le vendigheid voor binnenlandsche reke ning hebben vele industrieën voorloopig volop orders. Vandaar dat bij het doen van bestelingen dikwijls genoegen moest worden genomen met een langen ter mijn van levering. Dat de koopers zich zonder veel bezwaren naar deze bepaling schikten, teekent de situatie, want in zulke gevallen overtrof de vraag het aanbod van spoedig beschik bare; goederen. De o,ndejr;hand,elingen met buitlandsche bezoekers hebben tot gunstige resultaten geleid. De belang stelling van deze zijde gold ongeveer gelijkelijk de algemeene en de technische af deelingen; met de beperking echter, dat voor de overzeesche landen de vraag naar technische artikelen het grootst was. Ook de buitenlandsche exposanten hebben hun voldoening te kennen ge geven over den gang van zaken. Voor een gedeelte van hen werd het be oogde doel, zijnde het verkrijgen van afzetgebied in Duitschland, bereikt. Anderen kwamen. via de Leipzigér Messe in contact met koopers uit den vreemde, dank zij de aanwezigheid van zoovele grossiers uit het buitenland. vergadering van Zaterdag jl. om het volgend advies uit te brengen bij de grosiijststemming voor de Tweede Ka mer in den Kring Middelburg d.d. 4 April a.s. 1. Mr. dr. A. Mes, Heinkenszand. 2. Em. Th. Lockefeer, Hulst. Openingsuren Gjrenskantooir Overslag, De K.N.A.C. deelt ons mede, dat in verband met de opheffing van het grens kantoor Roodesluis de openingsuren van het nieuw ingestelde grenskantoor Over slag als volgt zijn vastgesteld: van 16 Febr. tot en met 15 Nov. van 7-12 en 14-19 uur, van 16 Nov. tot en met 15 Febr. van 8-12 en van 14-17 uur. Gedurende deze tijden kunnen aan dit kantoor, behalve op Zondagen en de al gemeen erkende christelijke feestdagen, alle formaliteiten ten behoeve van het verkeer met motorrijtuigen worden ver richt. Sint Antoniusfonds Bisdom Breda Het Sint Antoniusfonds in het Bisdom Breda, de vereeniging in den K.O.B. tot steun van noodlijdende onderwijzers, had in het afgeloopen jaar aan in komsten plus batig saldo 1935 een oe- drag van f 2894,16. Hiervan werden ruim f 2100 vrijwillig bijgedragen door de leden van den Bredaschen K.O.B. De uitgaven beliepen f 1792,76, zoodat het batig saldo thans bedraagt f 1101.50 Er werden in het afgeloopen jaar vijf uitkeeringen aan behoeftige onder wijzers gedaan. Ring Zeeuwsch-Vlaanderen van Jong. Vcreenigingen op Geref. grondslag Zaterdag 6 Maart hield bovengenoem- ring zijn jaarvergadering in de Christe lijke school te Spui onder voorzitter schap van den heer C. Herrebout uit Zaamslag. Na lezing der notulen deelde de se cretaris mee, dat op Hemelvaartsdag een extra provinciale boot varen zou, zoodat men op goedkoope wijze den bondsdag te Middelburg zal kunnen be zoeken. Uit het jaarverslag van den heer M. Oggel bleek, dat de ring mo-, menteel 217 leden telt, tegen 196 in het vorige jaar. Het verslag van den penningmeester, den heer Van Bortel, maakte gewag van een batig saldo Hierna bracht de heer C. Quist uit IJzendijke het Kringrapport uit. In de plaats van den aftredende se cretaris, die zich niet herkiesbaar stel de, werd gekozen de heer W. de Putter ,uit Hoek Na de pauze hield Ds G. W. van Houte van Ter Neuzen een rede over „Ver loving en huwelijk in crisistijd" Na enkele mededeelingen van den voorzitter, sloot deze de vergadering en deed Ds. Van Houte het dankgebed SAS VAN GENT In de jongste vergadering der A.R.K.A., afd. Z.-Vlaanderen, welke te Sas van Gent onder leiding van den heer Kriele uit Ter Neuzen werd gehouden, werden de heeren R. Bun uit IJzendijke en E. F. de Blok (aftr.) uit Hulst tot bestuurs leden gekozen. De heer F. J. van Oppen (aftr.) wenschte niet meer voor deze functie in aanmerking te komen De geestelijke adviseur, kapelaan van Mechelen, schetste in een korte toe spraak de vervolging, waaraan de Kerk in onze dagen blootstaat. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat 1936 een tekort op leverde van circa f 50.- R.K. Staatspartij. Naar gemeld wordt, besloot de Verkie zingsraad der R.K. Staatspartij in zijn Nieuwe telefoonaansluitingen (Nog met in den localen gids vermeld) W. Dories, Café, Nr 126 Mej. C. Gerardi, Café, Nr 127 A. dé Martelaere, Westdam 3, Nr 128 L. Geerinckx, Westkade, Nr 87 Loop der Bevolking. Week van 1 tot en met 7 Maart 1937 Aangekomen. M. Triest, dienstbode van Vogelwaarde M. Lataster, dienstbode van Terneuzen Vertrokken: C Huisman, bouwkundige naar Iseghem (B) M. c Platjouw, dienstbode naar Hontenisse WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 132 Loop der bevolking Over de week van 4-11 Maart 1937 Ingekomen: Maria Rosalia de Caluwé van Sas van Gent Vertrokken: Eugenia Maria van Gremberghe naar Axel ZAAMSLAG Voor de vacature onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich 50 sollicitanten aangemeld. SPUI Vrijdag 5 Maart hield de Jong. Ver. op Geref. grondslag „Soli Deo Gloria" te Spui haar 26ste jaarvegadering in de Chr. school. De voorzitter, de heer A. van Dixhoorn, wekte de leden op om zich te wapenen voor den geestelijken strijd die komt, en de begunstigers om niet alleen finan- •ieel maar ook moreel hun steun te wil len geven. De heer A. Goossen hield een inlei-

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9