Volkomen gratis Crisis-maatregelen FEUILLETON HET DRAMA VAN SCH ILLERHORST Varia Duivensport Nieuwe Uitgaven Ziekenhuis gebruik gêrttaakt. De verbouwing van het oude gebouw tot pension begint thans op te schieten. Reeds zijn verschillende aanvragen binnengekomen Indien er Protestantsche patiënten zijn, zal Ds Fournier des Zondags een kerkdienst leiden, waarvoor het kerk koor der Hervormde kerk reeds zijn medewerking heeft toegezegd. De Radio-installatie is voor de zieken een genot HULST Dezer dagen is te Hulst een oud- leeriingendag gehouden door de R.K. Landbouwerwinterschool aldaar. Een drietal voordrachten resp. van de heer en A. E. Langenhorst, directeur der schoo („De Boerenziel"), Ir van Alphen, leeraar der school (Bedrijfsraden in den landbouw) en Ir. C. Koopman (Verede ling van landbouwgewassen) trokken de bijzondere aandacht der aanwezigen Bij een achtjarig meisje der familie G. te Hulst is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Op 28 Febr jl. waren bij het agent schap der gemeentelijke arbeidsbemid deling als werkloos ingeschreven: 81 landarbeiders, 9 losse werklieden, 8 metselaars, 14 opperlieden, 9 timmer lieden, 4 schilders, 5 fabrieksarbeiders, 1 letterzetter, 2 bankwerkers, 3 kleer makers, 1 klompenmaker, 1 betonwerker 2 chauffeurs, 1 slager, 1 onderwijzer, 3 winkelbedienden, totaal 147 AXEL De door B. en W. in alfabetische volg orde opgemaakte aanbeveling voor de vacature agent-controleur der Arbeids bemiddeling luidt als volgt, F. de Coninck, F. den Engelsman, P. de Jonge, P. Koster, F. Lippens, A. van Tatenhove, M. Zegers Burgerlijke stand. Over de maand Februari 1937 Gehuwd. 4 Josephus Franciscus Ver schuren (van Hontenisse), 26 jaar en Irma Idonia Maria Cortvriendt, 26 jaar Eugène Albert Maas (van Biervliet), 'K HEB GEZIEN WAT RADION DOET/ NOOIT MEER IETS ANDERS VOOR MIJN GOED. RAD10-A (24) Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) 17) Ja, ziet u, ik heb op zijn aanraden, op zijn aandringen mag ik wel zeggen, ie mand laten arresteeren, een bediende van den Eikenhof Een bediende van den Eikenhof? Ja, mijnheer achtte dit zeer beslist noodig om te voorkomen, dat de man vluchtte. Hij zei, dat hij de meest erns tige aanwijzingen tegen hem had als te zijn betrokken in den moord op uw oom, juffrouw Burton Een bediende van den baron, vioeg de advocaat Ja, nu toen heb ik me laten verleiden om zonder dat ik zelf feitelijk iets tegen den man wist, hem in verzekerde be waring te stellen. Maar de detective be loofde mij, dat hij binnen een uur mij alle verlangde ophelderingen zou geven En het zou voor mij een prachtig suc ces zijn, zei hij, den moordenaar, want volgens hem is die man de dader, te hebben laten arresteeren. Nu zijn er evenwel al eenige uren verloopen, maar ik heb nog altijd niet de verlangde op heldering en mijnheer Rosch komt maar 29 jaar en Emma Julia Lippens, 23 j. Johannes Cornelis Eekman (van Ter1 Neuzen), 21 jaar en Catharina Maria de Feijter, 17 jaar. Geboren. 6. Johannes, zoon van Jan Bartel Fondse en Anthonia de Lang. 9 Adriaan Pie ter, zoon van Jacobus Koster en Neeltje van Lange velde. 15. Florus Hendrik, zoon van Levinus van de Velde en Janna Hendrika van Pien- broek. Catharina Pieternella, dochter van Jacobus Willem Verberkmoes en Cornelia Witte. 19. Petrus Jozef, zoon van Jozef Frederik Moorthamer en Mag dalena Emma de Moor. 22. Bernardus Adolphus, zoon van Carolus Franciscus Steenaert en Louise Maria Breepoel. 26 Tannie Maria, dochter van Camillus Jacobus van den Bos en Wilhelmina Helena van Fraeijenhove. 28. Cornelia Catharina, dochter van Adriaan Gerrit Jan de Jonge en Catharina Heijnsdijk. Overleden. 4 Bernardus Alphonsus Schelleman, 63 jaar, echtg. van Maria Albertina Kesbeke. Kornelia Ausema, 19 jaar, echtg. van Jan Oosting. 5 Simon Lourens, 48 jaar, echtg. van Neeltje Heijnsdijk. 12. Krina Maria Faas, 82 j., wed van Levinus Verberkmoes. 18 Geer- truida Maria Wentink, 6 mnd., dochter van Barend Gerrit en Aria de Graaf. 21. Rozalia Lauwers, 76 jaar, wed. van Eduardus de Kort (Ax. Crt.) VOGELWAARDE .Burgerlijke stand. Geboren. Willy Petrus Marie, zoon van Petrus C. Mangnus-van Pottelberghe. Anna Elisabeth Maria, dochter van Jozef van Bastelaar-Mangnus Overleden. Josephus Mannaert, 71 j., echtg van Paulina de Bakker; Petrus de Schepper, 80 jaar, wedn van Johan na Clementina de Witte. Johannes Alphonsius, 73 jaar, wedn van Cornelia Louisa de Booy Loop der Bevolking. Gevestigd: Martha van Wolffelaar van Hulst; Th J C Dumoleijn van Ter Neuzen; F J Rademakers van Ter Neuzen; F1 Collijn van Oosterhout; Jac J Zegers van Hontenisse In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- publicatiën: 25 Febr. Heffing zwarte stroop en Melodo 26 Febr Voorzitter afd. Zuivel der Nederl. Zuivelcentrale 27 Febr Steunvergoeding Erwten en Veldboonen 27 Febr Heffing Bananen Sport. De heer A Sengers (Rotterdam) won het biljartkampioenschap van Neder land eerste klasse driebanden niet opdagen. Dat is voor mij een hoogst onaangename geschiedenis, want u be grijpt, ik snijd me liever niet in de vingers. Ik ben bij die arrestatie afge gaan op de meerdere ervaring in die zaken van den detective. En als het nu nog een boerenlummel betrof, och, dan zou een vergissing zoo erg niet zijn, maar baron Wij de veld bemoeit er zich mee en hij kan me nog veel last bezor gen. Baron Wijdeveld, vroeg de advocaat. En ge zegt, dat de man, dien ge gear resteerd hebt, een knecht van hem is? Ja. Maar hoe kan ik nu een bevel tot inhechtenisneming uitvaardigen, de justitie waarschuwen als ik heel niets van dien man weet. Ik zie me genood zaakt hem weer los te laten. Mijnheer Rosch heeft me er leelijk mee laten in- loopen. Ik begrijp niet, hoe hij dit heeft kunnen doen. In ieder geval, nu ik hem hier niet tref en u me ook geen inlich tingen schijnt te kunnen geven, moet ik hem vrij laten. En moet ik trachten, dat er geen moeilijkheden gemaakt worden. Of kunt u nog een beteren raad geven, vroeg hij aan den advocaat Deze haalde de schouders op Neen, antwoordde hij, ik weet niet. wat dit alles beduidt, er schijnt hier een vergissing in het spel te zijn. Maar. als ik u van dienst kan zijn, dan gaarne Ik ken baron van Wijdeveld, als ik voor uw genoegen hem bewerken kan, dat hij geen moeilijkheden maakt O ja, als u dat zoudt willen doen? zei- de de burgemeester gretig, dan zou ik Tijger onthoofdt een kind In een stadje in Hongarije heeft een circus-tijger, welke dooi* zijn temmer buiten zijn kooi vertoond werd, een kind verscheurd, dat het hoofdje van den romp werd gescheiden De tijger werd met revolverschoten gedood. De toeschouwers sloegen, door een paniek aangegrepen, in wanorde op de vlucht (Nadruk verboden) HET KOPPELEN VAN ONZE DUIVEN Het koppelen van onze duiven is voor velen een werkje, waarin ze niet klaar zien. Er wordt gewikt en gewogen de oogen worden nagegaan, het lichaam oetastde pluimen nagekeken en wat al meer! Behoeft dit werkelijk? Wij zeggen van neen, want noclf de vorm of bouw van de duiven, noch de oogkleur, noch de hoedanigheid van het gepluimte kunnen ais zekere gegevens en aanduidingen voor het samenzetten der koppels worden aanvaard. Waarop men te letten heeft, is wel den gezond heidstoestand, waarin de samen te zet ten duiven verkeeren Zijn de duiven ziek of ziekelijk, stelt dan liever de koppelingen uit en tracht eerst Uw duiven te genezen. Zieke ou ders kunnen geen gezonde jongen voort brengen Zooals wij in een voorgaande bijdrage deden uitkomen, hebben bijna alle lief hebbers zonder onderscheid een zwak voor het samenbrengen van de beste vliegers van het hok Hun gedachte is zeker eerbiedwaardig! Geeft goed met goed niet altijd goed, toch blijft, naar ons oordeel, het werkefi met goede rassen toch het beste. Wie zich houdt aan „goed" met „goed" be oefent, wat we zouden kunnen noemen de gedwongen paringen. De duiven worden gekoppeld naar het verlangen en den wënsch van den meester. Hij is het die hier leidend op treedt Deze handelwijze is misschien zoo oud ais de duivenliefhebberij zelve en wordt wellicht ten huidigen dage nog door het meerendeel van onze liefhebbers be oefend Daartegenover hebben we nu het stel sel der vrije koppelingen. Zooals wij in onze voorgaande bijdrage zeiden, komt deze neer op het laten kiezen van de duiven Dat ook de duiven gevoel hebben, is een bewezen zaak. Meermalen hebben we ai kunnen constateeren, dat een be paalde duiver bijvoorbeeld vooreereersl liet met een bepaalde duivin wilde paren Welnu, kan de duiver vrij kiezen tus- schen enkele duivinnen, dan is het vrij zeker, dat zulks tot sportief succes za^ leiden De duiver zal zich meer aangetrokken moeien tot zijn wederhelft en diens- /oigens ook bij den terugkeer van dt reis zich niet doen wachten, voor zoo- /erre hij, wel te verstaan, door geen andere omstandigheden gehinderd wordi De sportieve zijde wordt dus bevoor deeld en dat is niet alleen waar in na- ouurlijk spel maar ook op weduwschap Dat het stelsel der gedwongen parin gen (jf der vrij koppelingen door ons op deze wijze beschreven, goede uitslagen Kunnen geven, is bewezen Wij zeggen „kunnen" want tusschen „zijn" en „kunnen" is er nog, heel wai ruimte Hoe men nu ook de koppelingen uit voert en ieder liefhebber voor zich zelf heeft daarin zijn standpunt te ne men toch houden we liefst aan dui ven, die niet te nauw verwant zijn Te nauwe bloedverwantschap kan met den tijd een gevaar worden voor het voortbestaan der kolonie In een menigte gevallen, zal de lief hebber beter slagen met het kruisen Natuurlijk moeten de duiven, waar mede men kruist, van gelijke of nog betere waarde zijn. Kruisen met duiven- ZAL IEDERE LEZER VAN DIT BLAD op eerste aan vraag van den' bekenden kampioen APOTHEEK „SINT ELOOI" te GENTBRUGGE-bij GENT een uiterst leer rijk boek van 32 groote bladzijden ontvangen. Dit boek heeft voor titel „MODERNE DUIVENLIEFHEBBERIJ" en bevat in 't lang en in 't breed hoe ieder liefhebber zijn duiven moet koppelen en voorbereiden tot den kweek. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan den op kweek van schoone jongen. Verder wordt het modern spel, weduwschap, na tuurlijk spel, trukjes, enz. enz. er in uitgelegd. Geschreven door een kampi oen als Apotheek „Sint-Elooi" die in de drie laatste jaren 756 prijzen speelt, is het wel de moeite waard. Het KOST U NIETS, niets meer dan den prijs van een postkaart, om het aan te vragen. Indien U zeker winnen wilt in de vluch ten, beproeft dan de Allernieuwste Speelmethode" die noch tijd, noch speciale inrichting, noch onkosten vergt en verbazende uitslagen geeft. Een exemplaar van deze methode is sinds 1 Januari gratis verpakt bij iedere drie dubbele doos „Colombine-Thee" van 15 Fr. Om de duiven gezond te houden, in form te brengen is „COLOMBINE-THEE" onmisbaar. Dadelijke uitwerking! Gemakkelijk en profijtig gebruik! Het cenigste produkt, dat door alle groote kampioenen wordt gebruikt. Mits de uitgave van 15 Fr. komt U in het bezit: eerstens, van een doos Colombine-Thee en tweedens, van een methode, die wel tiendubbel den prijs van 15 Fr. waard is. Stelt niet langer uit en vraagt heden nog een pak Colombine-Thee van 15 Frs. Te koop in alle apotheken en bij den bereider: Apotheek „SINT-ELOOI" te GENTBRUGGE-bij-GENT (België). heel graag willen Goed, antwoordde Roger, ik beloof het u, ik zal naar hem toe gaan en Grachten het in orde te maken Prachtig. Maar dan doet u misschien beter met mij mee te gaan. De baron zal over een half uur ten mijnent komen en misschien kunt u hem overreden, al- ies als een vergissing te beschouwen. Hij is heel boos na het geval Over een half uur. of eerder ben ik ook bij u Prachtig, daar reken ik dan op. En als de detective in dien tijd terugkomen mocht, dan brengt u hem zeker mee? Dan breng ik hem mee De burgemeester nam afscheid, Dora Burton en Athur Roger bleven alleen. Zij zagen elkaar aan Maar m'n hemel, wat zou er toch ge beurd zijn, riep Dora, ik begrijp er nu heélemaal niets mee van. Zou mijnheer Rosch zich zoo vergist hebben? De.advocaat schudde het hoofd Er is hier. in ieder geval van iets an ders sprake dan van een vergissing, zei- de hij, er moet iets zeer belangrijks ge beurd zijn, anders zou Rosch niet weg gebleven zijn. En wat de burgemeester vertelt klopt ook heelemaal niet met hetgeen de detective ons mededeelde. Hij heeft ons gezegd, dat de man, die met het krankzinnige meisje samen werkte, gearresteerd is als de dader van den moord. En de burgemeester vertelt ons, dat hij een bediende is van den baron. Dat komt dus heele maal niet uit Daarom juist dacht ik aan een ver gissing Hm, mijn vriend is heelemaal de man niet, om in dergelijke dingen een ver gissing te begaan, daar geloof ik niets van. En het feit, dat hij weggegaan is zonder terug te komen, klaarblijkelijk tegen zijn bedoeling, lijkt me ook niet van belang ontbloot. Ik voor mij heb de overtuiging, dat hij het geheim werke lijk heeft opgelost, anders zou hij zoo beslist niet gesproken hebben, gelijk hij gedaan heeft Maar waarom blijft hij dan weg. Hij weet toch, dat wij hem hier wachten En erger, hij weet, dat de burgemeester hem wachtte, dien hij door weg te blij ven in ongelegenheid brengt Roger aarzelde even. Toen antwoord de hij: Ik weet juffrouw Burton, dat u niet een zenuwachtige jongedame is. Daar om durf ik u mijn vrees mee te deelen Ik vrees, dat dat onze vriend niet vrij willig wegblijft, ik ben bang, dat hij in een hinderlaag gelokt is, dat men zich van hem heeft meester gemaakt Maar wie? Wie zouden dat durven? Wel, wie anders dan degenen, die er alle belang bij hebben hem het spreken te beletten, degenen, die weten moeten, dat hij het geheim van de misdaad heeft opgelost. Hun eenigste kans moet het nog geweest zijn den detective on schadelijk te maken. Ik vrees, dat het hun gelukt is Maar dat zou vreeselijk zijn, riep Dora De advocaat kuchte rassen, waarvan men weet, dat 2ê hoogstens goed genoeg zijn voor de soep, zal al weinig aarde aan den dijk bren gen. Dit zij gezegd aen liefhebbers, die jaarlijks andere duiven op hun hok orengen Op de meeste hokken vindt men ver schillende raspen genoeg om niet in zuiver bloedverwantschap te moeten kweeken. In verwijderden graad is het gevaar niet zoo groot (Wordt vervolgd) „Das verschenkte Jahr" door Emmy Gruhner. Uitg. Herder-Freiburg. Prijs in linnen band 4 M. (286 pag.) Een frissche, lezenswaardige roman .net opvoedende strekking. De kernge- sonde apothekersdochter Heide Hellgast jffert één jaar van haar leven, dat aller .ninst vrij is van toekomstzorgen, om ie met aardsche goederen gezegende doch. besluitenloos en practisch buiten .iet leven staande Freiin Maria van oülsen haar taak in de samenleving te ioen begrijpen en aanvaarden. Tevens /indt haar schoolvriendin in de ernstige apotheek-atmosfeer zichzelf terug. Deze zielsprocessen zijn in deze roman te be leven. De schrijfster behandelt ze knap en aantrekkelijk -leesbaar, wat voor een soman met deze strekking ongetwijfeld een bijzondere verdienste is Voor meisjes en voor de rijpende jeugd in 't algemeen, heeft dit boek stellig wat te vertellen. En Emmy Gruh ner 't zij herhaald doet dat in frisschen aangenamen trant 't Zij gaarne aanbevolen ONZE KINDEREN, Tijdschrift voor r.-k. ouders en opvoeders. Februarinummer. Uitgave N.V. Het Naderlandsche Boekhuis, Tilburg Vier interessante artikelen bevat dit mooie nummer, over uiteenloopende paedagogische onderwerpen. De re dactie schrijft over Beroepskeuze en naar voorbereiding In een belangwekkende verhandeling Dr. Maria Montessori en het nieuwe Kind schetst Maura Blans, Oblate der Priorij Schotenhof, de ontwikkelings gang van het hervorimngswerk der ge niale Italiaansche De Londensche medewerker heeft het ditmaal over Nederlandsche kinderen in het buitenland en betreurt de laks- neid der Hollandsche ouders in den vreemde, wie het blijkbaar te veel is, hun kinderen behoorlijk de eigen taal of het eigen volkslied te laten leeren. Zeer lezenswaard is wat de geneeskun dige medewerker schrijft over Kind en Huisdier: speciaal het gevaar voor be smetting met t.b.c. door honden en katten komt ter sprake Dan zijn er nog de kleinere rubrieken: Puntjes op de i, Boekbespreking en Gouden korrels voor opvoeders, die de zwaardere lectuur op pittige en onder houdende wijze aanvullen Een Carmelites van onze dagen Mère Marie-Térèse des Anges. Uitg. Desclée de Brouwer Cie. Parijs Prijs frs 8,- In dit 100 8o pagina's tellende boekje vindt men een levensbeschrijving van En wat moeten wij doen, vroeg zij hulpeloos Ja, wat moeten wij doen? In elk geval ben ik het thans volkomen met u eens, dat men daar op den Eikenhof een lee- lijke rol speelt. Met u wantrouw ik den baron. Als Rosch dien bediende heeft laten arresteeren en de baron komt nu voor den man op, dan is er iets, dat mij diep wantrouwen inboezemt. En daarom is het, dat ik den burgemeester aangeboden heb zijn voorspraak te zijn bij baron van Wijdeveld. Ik wil met hem in contact blijven, ik zal er heengaan en ooren en oogen goed openhouden Dus, zeide Dora met een lieven glim lach, u staat thans geheel op onze zij de? Twijfel daaraan niet, ik zal niets ver zuimen, ik zal alles doen om te trachten Rosch te hulp te komen. Ten slotte moet toch de waarheid zegepralen. Maar ik mag u thans niet langer ophouden U komt terug? Ik kom terug, natuurlijk, ik zal u op de hoogte houden, ik verlang niets lie ver, dan uw bondgenoot te zijn Dora reikte hem de hand O mijnheer Roger, zeide zij, hoe ge lukkig, dat in deze angstige omstandig heden u mij helpen wilt, ik zal u daar voor heel mijn leven erkentelijk zijn Ik hoop veel voor u te kunnen doen, zeide de advocaat Juist toen hij vertrekken Wilde, bracht de meid een telegram binnen Voor mijnheer Rosch, zeide zij Een oogblik meende Dora te zeggen,

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 8