Voor do Vrouwen Lichten op Hoogwater gei waarbij de zórgzaïrie ittóêder steeds eêtt blad met luizen opzoekt. Reeds einde Mei kan men verscheidene volwassen larven van Coccinella septempunctata vinden, en na niet langen tijd ook de poppen. De poptoestand duurt niet langer dan ongeveer twee weken, waar van de helft ongeveer nog komt voor rekening van den tijd, waarin de pop nog in de larvenhuid verborgen is. In Augustus ongeveer verpoppen de Coc- cinella's voor de eerste maal; de kever scharrelt nog eenigen tijd op de plan ten rond, totdat hij zich eindelijk terug trekt voor den winterrust Kerknieuws Men lette nu er in 't komende voor jaar eens goed op en we twijfelen niet, of men zal spoedig een goede gelegen heid gevonden hebben, om het doen en laten der Lievenheerbeestjes gade te slaan. In den hof Op een zonnigen dag zien we reeds een Citroenvlinder of een bonte Schoenlapper zich koesteren in de stralen der lentezon. Laat ze met rust: de fraaie vlinders zijn niet scha delijk, uitgezonderd één, de Groote Vos Deze beschadigt als rups appelboomen en soms zelfs in zeer hooge mate. Waar we hem dus tegen komen, hebben we te beslissen, wat ons meer waard is: de heerlijke kleuren van de fraaie kapel, of een boom met lekkere appels. Van deze beslissing en van zijn vlugge vleu gels hangt dan het lot van deze schade lijke Schoenlapper af. Bij het weg- borstelen der spinseltjes der Dons vlinder rupsjes verwijderen we tevens de losse schorsschubben, korstmossen, enz. Dit zijn schuilplaatsen van het appelbloesemkevertje. Elk eitje van dit mooie boosdoenertje kost ons een bloem knop; een gespaard kevertje infecteert gauw een honderd- bloemknoppen. Com mentaar is verder overbodig! Waar op uw asperge-bedden nog oude stengels staan moeten deze zoo gauw mogelijk verwijderd en verbrand wor- den 4*.* In de holle stengels toch overwinte ren toch graag de schadelijke Asperge kevertjes, welke larven in de zomer het aspergegroen zou kunnen havenen. Nog een schadelijke kever, die we nu nog te lijf kunnen gaan, is de Erwtenkever. Hij zit thans nog in de erwten, en als we deze zaaien, zaaien we onze vijand mee. In een doofpot 24 uur met een scheut zwavelkoolstof en we zijn ze kwijt. De overwinterde Wespen (konin ginnen) komen nu voor de dag. Elke nu gedoode Wesp beteekent een wespen kolonie minder. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Londonderrysoep, saucijsjes, bloem kool, aardappelpurée, hangop MAANDAG Gekookte ham, erwten met worteltjes, aardappelen, fruit DINSDAG Roereieren met knolselderijschotel, ge bakken aardappelen, citroenrijst WOENSDAG Gehakt, koolsla, aardappelen, gries- meelpap met rhabarber DONDERDAG Varkenscarbonaden, spruitjes, aard appelen, fruit VRIJDAG Tomatensoep, gebakken visch, aard appelen met botersaus, bietensla ZATERDAG Gestoofd vleesch, groene kool, aard appelen, fruit Knolselderijschotel 1 flinke knolselderij of 2 kleinere, 150 Gr mager spek, 20 Gr (1 afgestreken eetlepel) boter, 10 Gr (1 afgestreken eetlepel) meel, 2 dL water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 1 fijngehakt uitje, wat peterselie Bak het spek in de boter even licht bruin, voeg er de gesnipperde ui bij, en laat deze zachtjes meefruiten, strooi er het meel bij, laat alles licht kleuren, voeg er steeds roerende den bouillon aan toe en de gehakte peterselie. Laat alles tezamen even zachtjes koken. Maak de selderij knol schoon, wasch ze en snijd ze kleine partjes, laat deze in de saus gaarkoken, en dien ze op, met de roer eieren Koolsla 1 klein kooltje, 100 Gr spek, 1 eetlepel zeer fijn gehakte ui, 3 eetlepels azijn, zout en peper naar smaak, 1 thee lepeltje Maggi's Aroma Maak de kool schoon, neem de harde nerven uit de bladeren, wasch deze en snijd ze in zeer fijne reepjes. Snijd het spek in kleine blokjes, fruit ze in de koekenpan met de gehakte ui zacht bruin. Vermeng de kool met den azijn, het zout, de peper en de Maggi's Aroma en voeg er het spek en de uitjes aan toe. Laat alles tezamen dichtgedekt een half uurtje staan, roer alles nog eens losjes door elkaar en serveer de sla DE KOU MAAKT HONGERIG Een verlaagde thermometerstand gaat onnerroepeiijK. samen met een verhoog den eetiust: ais het lichaam aan de koudere omgeving een betrekkelijk groote hoeveeineid warmte moet af staan, dan spreekt het vanzelf, dat het dit verlies tracht te dekken door het eigen vuurtje flink te stoken, d.w.z. door voedsel op te nemen, dat in het lichaam „verbranden" kan Zulk voedsel vinden we in de verschil lende algemeen bekende stevige winter- schotels, die van November af reeds onze tafel hebben voorzien: in de voedzame soepen, de flink verzadigende stamp potten, de spekpannekoeken, enz enz. En na al die maanden van winterkou waardeeren we zulke gerechten nóg wel, maarwe verlangen toch ook wel eens naar iets anders, iets wat in voedingswaarde daarbij niet achter staat, wat in eenvoud van bereiding aan die andere schotels nabij komt en wat toch eens een afwijkenden vorm ver toont Welnu, dat kan! De drie recepten, die hier volgen, kun nen in voedingswaarde en in smakelijk heid met onze bekende gerechten op één lijn worden geplaatst, ze zijn niet bewerkelijk en bovendien ze zijn niet duur Spaansche hutspot (4 personen) 300 G. (3 ons) witte boonen, 1 klein groen kooltje, 500 G. (1 pond) wor telen, 1 kleine selderij knol, 250 G (Yz pond) uien, 2 KG aardappelen, 250 G (y2 pond) doorregen rookspek, 2 Maggi's Bouillonblokjes, wat zout Breng de witte boonen (liefst een nacht geweekt) met het weekwater aan de kook; los er de Maggi's Bouillonblok jes in op en laat de boonen zachtjes Vi uur doorkoken. Voeg er het spek bij, de fijngeschaafde kool, de gesnipperde wortelen en uien en de in reepjes ge sneden selderij knol; laat dit alles een kwartier zachtjes koken en leg er dan de in vierdeparten gesneden aardappe len op. Kook alles samen verder gaar (nog een klein half uurtje) Neem het spek uit de pan, snijd het in plakjes en schik die als een stapeltje midden op een vleeschschotel. Rqer de in de pan achtergebleven bestanddeelen losjes door elkaar (vooral niet stampen!) en schep ze m$t behulp van een schuim spaan rondom het spek. Giet ten slotte het overblijvende vocht in een sauskom en presenteer die bij het gerecht Zu^urschotel (4 personen) 1 KG zuurkool, 1 KG aardappelen, 300 G (3 ons) witte boonen, onge veer y2> L melk, wat nootmuskaat, 300 G (3 ons) saucijsjes, 80 G (4 af gestreken eetlepels) boter, wat Mag gi's Aroma, wat zout Kook liefst de witte boonen den vori- gen dag reeds gaar en warm ze in het kooknat even op Kook intusschen op de gewone wijze de aardappelen en laat de zuurkool (met slechts een bodempje water en 1 afgestreken eetlepel boter) op een zacht vuur gaar worden (ongeveer 1 uur) Stamp de inmiddels gaar geworden aardappelen fijn en maak ze met de melk, wat zout, wat nootmuskaat en 1 eetlepel van de boter tot een gladde, luchtige purée. Houdt die warm op de zuurkoolpan en wrijf intusschen de op gewarmde witte boonen door een zeef of een vergiet, tot alleen de schillen achter blijven. Vermeng de dikke gezeefde massa met 1 eetlepel boter, wat noot muskaat en zooveel van het boonennat als noodig is om er een toch nog ste vige purée van te maken; warm die voorzichtig nog even op en maak ze op smaak af met wat Maggi's Aroma Bak in de nog overgebleven lepel boter de saucijsjes Schik op een verwarmden schotel in het midden de opgestapelde zuurkool, leg er 2 vakken aardappelpurée en 2 kleinere vakjes boonenpurée omheen en geef de scheiding van de vakjes aan door de van elkaar gesneden saucijsjes Giet de jus van de saucijsjes over de zuurkool, zoodat die mooi glanzend wordt Kaasgehakt (4 personen) 250 G (y2 pond) koude gekookte aardappelen, 200 G. (2 ons) gerasp te kaas, 50 G (5 afgestreken eet lepels) paneermeel of fijngewreven oud brood, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 uitje, wat zout, wat noot muskaat, ongeveer 60 G (3 afge streken eetlepels) boter Wrijf de koude aardappelen fijn en vermeng ze met het paneermeel (of het brood), het fijngehakte uitje, de gerasp te kaas, de Maggi's Aroma, het ei, het zout en de kruiden tot een stevig deeg. Vorm er niet te groote balletjes van en bak die in de koekenpan met de heete boter rondom bruin R.-K. KERKDIENSTEN SAS VAN GENT zjonckag i ivx&cxi o, iue zjonuag van üc. vaauen, i-sie zunaag van ae maand; a±g ai communie vóór ae leuen van qen J-.011U van net n nart; renquie van neo n Kruis i uur de Vroegmis voor de parochie; rü uur ae Hoogmis ais gez jg voor mevi nuaovica ae Weyer, een tg van dm nu:ons oozef van Vuoren 2,30 Lof met Lijaensmeditatie ivxaanuag Maart 7 uur de H Mis bij de Eerw. zusters; 7,45 gei. H Mis voor ae zieierust van een overledene Dinsdag 9 Maart 7 uur gel. H Mis voor dhr Petrus van de Voorde en echtg. en overl familie; 7,45 gez H Mis voor den edelachtb. heer Petrus Wauters Woensdag 10 Maart 7 uur gez H Mis voor dhr Emile Govaert; 7,45 gez H Mis tot zekere intentie Donderdag 11 Maart 7 uur gez H Mis voor den edelachtb heer Petrus Wauters, 7,45 gez H Mis voor mevr. Maria van Waes-van Acker en overl. ouders Vrijdag 12 Maart 7 uur gel H Mis voor den edelachtbaren heer Leonardus Hoefnagels; 7,45 gez H Mis voor de overleden familie Puylaert-Cattoir Zaterdag 13 Maart 7 uur gez H Mis voor de overl. familie Stevens; 7,45 gez. H Mis voor de overl. familie Wauters In den namiddag van 6-8 biecht- hooren en om 7 uur Lof Zondag 14 Maart. Passie-Zondag; 2de Zondag van de maand; alg. H Comm. voor het meisjes jeugdwerk; reliquie H Kruis 7 uur Vroegmis parochie; 8y2 H Mis tot intentie, waaronder plechtige H. Communie; 10 uur de Hoogmis voor mej. Maria Coleta Lammens Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen Zijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Dhr Ernest Martens uit deze parochie en mej. Jeanne Raecke uit de parochie van Nieuwpoort, waarvan heden de 2de afk. geschiedt, met dispensatie in de 3de afkondiging. Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn ver plicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den pastoor. WESTDORPE O. L. Vr. Visitatie. „Laetare". Vierde Zondag van de Vasten 7-14 Maart Zondag. 7 Gez. voor Olympia Kes- beke, 10 Hoogmis voor de parochie Maandag. 7 Gez voor Joannes Aloys Verhaegen, 7,30 Tot zekere intentie Dinsdag. 7 Gez voor de overl ouders en zuster van Hypoliet van Voren-de Groff, 7,30 Gez voor de meest verlaten ziel van het Vagevuur Woensdag. 7 Gez ter eere van O L Vrouw uit dankbaarheid, 7,30 Wek gez voor Theophiel Dierick Donderdag. 7 Gez voor P'olydor van Waes-Hesters en overl dochter, 7,30 Gez voor Aloys Govaert Vrijdag. 7 Gez voor Eduard van Waes en Juliana van Acker, 7,30 Gez ter eere van het H Hart van Jezus Zaterdag. 7 Wek. gez voor Arthur Joseph Daelman, 7,30 Maand, gez voor Hypoliet Daelman-van Waes en overl. dochter Zondag 14 Maart. 7 Gez voor de Eerste Communicanten, 10 Hoogmis voor Decreet over de Eerste H Communie der kinderen (Preces, p. 64) Vandaag, eerste Zondag der maand, Generale H Communie voor de ge huwde mannen en voor de leden van den Bond van het H Hart Om 7 uur Bondsmis met Tantum ergo, Benedictie en Bondslied Na de H Mis relikwie van den H Joseph, patroon van een zaligen dood Om 2 uur Lof met Lijdensmeditatie Patronaat voor jongens en meisjes op den gewonen tijd Woensdag na de H Mis relikwie van den H Joseph Vrijdag relikwie van het H Kruis Vrijdagavond om 6 uur Lof met Kruisweg Zaterdag om 6 uur Lof ter eere van O L Vr van Schrijboom Biechthooren van 4-6 uur Zondag 14 Maart, tweede Zondag der maand, generale H Communie voor de ongehuwde vrouwen en meisjes der parochie Deze week zijn vleeschspijzen toege staan iederen dag, behalve Vrijdag; zij, die moeten vasten, éénmaal daags bij den hoofdmaaltijd; de overigen, meer malen daags Vanaf a.s. Zondag, Passiezondag, kan men aan zijn Paaschplicht voldoen. A.s. Zondag, onder de H Mis van 7 uur, Plechtige H Communie der kinderen Onder beide HH Missen collecte met open schaal ter bestrijding der on kosten SLUISKIL 4e Zondag van de Vasten Maart) Vanaaag de le Zondag van de maana. om z uur Lof en daarna de Lijdens meditatie Om kwart vóór vijf Patronaat Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere /an den H Antonius Woensdagavond om 7 uur Lof ter eere /an den H Joseph Vrijdagavond om 7 uur Rozenhoedje en Kruisweg- Dinsdag en Vrijdag, onder de H Mis /an half acht, algemeene H Communie /oor de schoolkinderen Dinsdag, feest van de H Catharina /an Bononia, Maagd van de 2e Orde, /olie aflaat Zondag a.s. generale H Communie /oor het Meisjespatronaat A.s. Zondag, onder de H Mis van 8 uur, doen 25 kinderen jiun Plechtige H. Communie. De stoelen zullen voor die gelegenheid aan de vrouwenkant drie rijen en aan den mannenkant 2 rijen teruggezet worden. De kinderen nemen dus plaats op de stoelen achter de bank /an de Eerw. Zusters. Vandaag, na de Hoogmis, komen de kinderen in de kerk om het novene-gebed te bidden en voor onderricht. Donderdag begint voor die kinderen een retraite. Niemand krijgt niervan vrijstelling. Na de plechtigheid gezamenlijk ontbijt voor de kinderen en hun ouders, alsmede voor de bruid jes, maar niet voor de ouders van deze iaatsten. Zij, die van plan zijn, hiervoor iets te geven, worden vriendelijk ver zocht, dit vóór Woensdagavond aan het klooster mede te deelen. Onnoodig U allen aan te sporen, om in Uwe gebeden de kinderen, die hun plechtige H Communie doen, aan te bevelen, opdat het jongens en meisjes worden met een diepe geloofsovertui ging en geloofsbeleving! Zondag a.s. begint de Paaschtijd. Deze week is het geoorloofd vleesch te eten op alle dagen, behalve Vrijdag; /oor hen, die vasten, éénmaal daags nl. bij den vollen maaltijd, voor de anderen, meermalen daags De HH Missen zijn deze week als volgt: Vandaag om 6,30 voor een overleden vader; om 8 uur uit dankbaarheid, om 10 uur voor de weldoeners Maandag om 6,30 om 7,30 ter eere van het H. Hart Dinsdag om 6,30 voor overl. familie van Hecke-Pienbroek; om 7,30 voor de weldoeners Woensdag om 6,30 ter eere van het H. Hart tot zekere intentie; om 7,30 Donderdag om 6,30 voor overleden ouders en familie; om 7,30 voor Joh Jac de Rooy Vrijdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 voor de weldoeners van het klooster Zaterdag om 6,30 om 7,30 voor een overledene Zondag a.s. om 6,30 voor een over leden vader; om 8 uur voor de kinderen, die hun Plechtige H Communie doen, om 10 uur voor Br. Vindicianus Bracken HULST (Zie pagina 3) TER NEUZEN Zondags 7 uur, 8,30 uur en 10 uur HH Missen; 2 u 30 Lof. Op werkdagen de HH Missen ten 7 uur en kwart voor 8. GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uur half 9 en half 11. Op werkdagen om 7, 7,30 en 8 uur. ZUIDDORPE Des Zondags: de Vroegmis om 7 uur de Hoogmis om 10 uur. Des middagsom 2 uur Lof met relikwie-zegening van Onze Lieve Vr. Om 2y2-5 uur meisjes patronaat. Op de werkdagen: de H Mis om 7 uur Maandelijks wordt in de parochiekerk een gezongen H Mis opgedragen ie levende en overleden leden Broederschap van Onze Lieve van Lourdes, gevestigd te Zuiddo PROTESTANTSCHE KERKDIEN SAS VAN GENT Ned. Hervormde Gemeente. Sas van Gent Zondag v.m. hall Ds H. Akersloot van Houten PHILIPPINE Ned. Hervormde Gemeente Aanvang 2,15 uur. Ds. H. Akersloot van Houten SLUISKIL Ned. Hervormde Gpmetute Zondag 9,30 en 2 uur W. J. Fournier. HULST Nederl. Hervormde Kerk. Zondag V.m. 10 uur. Ds W. L. Hermr AXEL. Ned. Herv. Kerk. Zondag Voorm. 9,30 uur Nam. 2 uur Ds Van Oe Gereformeerde Gemeente. Zondag 9,30 uur en 2,30 uur, leesdienst, Gereformeerde Kerk. V.m. 9,30 uur N.m. 2,30 uur Ds J. S. TER NEUZEN. Nederl. Hervormde Gemeente, Zondag 9l/2 uur Dr L. J. Cazemier 2 uur Dr L. J. Cazemier. Bed H Gereformeerde Kerk Zondag 9,30 en 2 uur Ds G. W. van H Nederduitsch Gereformeerde Ge 9 uur, 2 uur en 5 uur 30 leesdie Gereformeerde Gemeente. Zondag 9 uur, 2 uur en 5,30 uur leesdie ZAAMSLAG Ned. Herv, Kerk Zondag. 9 uur leesdienst 4,30 Ds. Blank Henkemans van Geref. Kerk Zondag. 9 en 2 uur Ds Kok Chr. Geref. Kerk Zondag 9 en 2 uur Ds. Tolsma 's avonds 5 Maart 6,15 uur 6 Maart 6,17 uur 7 Maart 6,18 uur 8 Maart 6,20 uur 9 Maart 6,22 uur 10 Maart 6,24 uur 11 Maart 6,25 uur van tot 's m 6,1 6, 6,0 6,0 6,0 5, 5, TER NEUZEN 5 Maart vm 6.36 u nm 6 Maart vm 7,38 u nm 7 Maart vm 9,02 u nm 8 Maart vm 10,34 u nm 1 9 Maart vm 11,43 u nm 10 Maart vm 0,06 u nm 11 Maart vm 0,53 u nm In vergelijking met Ter Neuzen tijd van hoogwater te VEERE 10 vroeger, te BORSSELE 20 min. vr te HOOFDPLAAT 20 min. vroege: BRESKENS 35 min. vroeger, te SINGEN 45 min. vroeger, te KAPELLE 1,15 uur vroeger, te WIELINGEN 1,15 uur vroeger- COLIJNSPLAAT 15 min. latei. HOEDEKENSKERKE 20 min. late» BROUWERSHAVEN 30 min. late ZIERIKZEE 30 min. later, HANSWEERT 40 min. later, te OORDEN 50 min. later, te GOESi SAS 1,10 uur later, te WEMELT^ 1,15 uur later, te BERGEN OP 1,20 uur later, te BATH 1,30 uur te THOLEN 1.30 uur later, te uur later, te ANTWERPEN 2,30 later.

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 10