De Zeeuwsche Koerier .4131 Vrijday 19 Februari 1937 51ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Kroniek van de week Landbouw en Veeteelt Rheumatische pijn in alle gewrichten. Provincienieuws WIJ DEELEN ONZEN LEZERS MEDE DAT IN VERBAND MET ONGESTELD HEID VAN DEN HEER R. DE VRIES DIRECTEUR VAN DE N.V. ACCOUN TANTSKANTOOR „NEDERLANDSCE BUREAU VOOR ADVIEZEN" TE HAAR LEM, HET PLAATSEN VAN DE ARTI KELEN „VOORLICHTING INZAKE BELASTINGEN, CRISISWETTEN EN BOEKHOUDEN" EENIGE STAGNATIE ONDERVINDT. ZOODRA DE HEER DE VRIES HERSTELD IS, ZAL DE RU BRIEK WORDEN VOORTGEZET. BINNENLAND. Te Zandvoort is bij een oefening dt roeireddingboot met veertien inzitten den omgeslagen. Drie leden der be manning raakten bewusteloos; van der. schipper konden de levensgeesten nieï meer worden opgewekt Ingediend is een wetsontwerp tot vei lenging van de crisispach^vet uit breiding van haar werkingssfeer Ingediend is een wetsontwerp tot wei telijke regeling van de electriciteits- voorziening van ons land. v Reorganisatie van den Rijkslandbouw voorlichtingsdienst. Met ingang van 1 April a.s. worder de technische en economische landbouv. voorlichtingsdiensten tot één dienst vereenigd Deze dienst zal onder hoofdtoezicht van den directeur-generaal van der. landbouw onder leiding staan van in- spëcteur ir. D. S. Huizinga, wat d( technische en onder ir. C G P Stevens wat de economische voorlichting be treft. In elk ambtsgebied zal mitsdier. slechts een landbouwconsulent werk zaam zijn De dienst voor de kleine boerenbe drijven, aan wien de technische en eco nomische voorlichting is opgedragen zal in zijn geheel blijven ressorteeren onder inspecteur Ir Stevens Verder zullen de directeuren der rijks landbouwwinterschoien, voor zoover zi; met den landbouwvoorlichting zijn be last, van deze opdracht worden ont heven, opdat zij zich uitsluitend zullen kunnen wijden aan de zorg voor het landbouwonderwijs en in sterker mate aan dit onderwijs kunnen deelnemen door het geven van lessen, dan dit op het oogenblik het geval kan zijn. De Tweede Kamer heeft o.a. het wets ontwerp tot herberekening van de In dische pensioenen aangenomen. Het za' echter slechts gelden tot 1 Jan a.s. In het in aanbouw zijnde Bosbad te 's-Gravenhage is een stelling met zee werklieden van een hoogte van zeven meter neergestort. Allen werden ge wond, een hunner is overleden BUITENLAND. De „Fuehrer" en rijkskanselier, Adoli Hitier, heeft een decreet uitgevaardigd krachtens hetwelk de evangelische kerk in Duitschland, nu de taak der rijks kerkcommissie is mislukt, „in - volledige vrijheid" zichzelf een nieuwe - ordening mag geven Het ambassadeurs-comité der Londen sche noninterventie-commissie is tol overeenstemming gekomen: Zaterdag a.s. wordt het verbod inzake de vrij willigers van kracht, op Maart a.s treedt de controle in werking Zomertijd in België In België zal de zomertijd dit jaai reeds aanvangen in den nacht van 3 op 4 April. Voor onze grensstreken beteekent dit weer een verlenging van de tijdsver schil-misère, daar in Nederland de Zomertijd eerst op 15 Mei pleegt in te gaan Wanneer zullen we eindelijk eens een internationale regeling ten dezen krij gen? In Chili en San Domingo is commu nistische propaganda thans bij de wet onmogelijk gemaakt Prinses Marie José, echtgenoote van den Italiaanschen kroonprins, heeft Vrijdag jl. het leven geschonken aan een zoon, die de doopnamen ontving: Vittorio Emanuele. Deze blijde gebeur tenis heeft in Italië een geweldig enthousiasme losgeslagen. Geweldige bioscoopbrand. Volgens berichten uit de Mandsjoe- fijsche stad Antoeng heeft daar Zater dagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad. Vijftienhonderd personen aanschouw den een film over het Chineesche nieuw jaar, toen op het tooneel een brand uit brak, die zich snel uitbreidde over het ?eheele theater Er ontstond e.en onbeschrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend tracht te de menigte zich een weg naar den litgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling be sweek de galerij, even later stortte het lak in, waardoor velen het gebouw niet neer konden verlaten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand. Meer dan 700 personen zouden om het leven zijn gekomen. (Msb) De Finsche minister-president Kallic *s gekozen ,tot president der Finsche •epubliek In een boodschap aan het Ameri- kaansche congres beveelt president Roosevelt een aantal maatregelen aan om goo spoedig mogelijk bestaanszeke^ heid te geven aan de boerenbevolking Een overstrpominggramp heeft Mo zambique geteisterd. Er zouden onge veer 200 dooden zijn VAT» ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (Nadruk verboden; 2e helft Febr. ïn, den moestuin. De echte tuinlief- uebber, die er naar hunkert in 't voor jaar zijn werkzaamheden in den tuin üe kunnen aanvangen, heeft allicht eeds een paar bakken gereed gemaaki om er kool op te zaaien. Het is nu dai. de tijd om het zaad erin te brengen, en daarom moet dit nu het eerste werk zijn. Zoowel sluit- als bloemkoolzaaa wordt aan den kouden bak toever trouwd, en wanneer straks de planten ouiten kunnen worden gezet, zal de oogst op die van de weeuwenplanten Kunnen volgen. Na een slappen winter zijn deze laatste in de koude bakken a. flink aan het groeien en we moeten zooveel mogelijk moeite doen de plan ten flink af te harden en zorg dragen: dat ze niet te sterk doorzetten Veel lucht is dus hoog noodig. In de oakken, waar de weeuwenplanten van sla en bloemkool met de tusschencul- tuur van wortels zijn uitgeplant, heeft de eigenaardige winter zijn sporen na gelaten. De slakken vreten gedeelten uit ie bladeren der bloemkool weg en de sla is hier en daar sterk aangetast door schimmel die nogal eens de Wolf in de sla genoemd wordt. Die wolf moet door versche lucht bestreden worden maar ook, door zooveel mogelijk de rotte feelen der planten telkens weg te ne men. Die planten, welke te slecht zijn geworden, vervangt men door andere en eveneens is dit bij de bloemkool het geval. Heeft men nog voorraad mest en ramen, dan is het aanleggen van nog enkele warme bakken aan te bevelen Er zijn nog groentensoorten, die vroeg uit gezaaid in het voorjaar, welkom zijn op onze tafels. Op een matigen broei zal bv. de snijsla, ook wel dunsel genoemd, in betrekkelijk korten tijd goed kunnen zijn. Niet, dat deze broei juist voor-dit gewas zoo noodzakelijk is doch er verloopt in dit geval een korte tijd tusschen zaaien en oogsten. Geeft men te veel warmte, dan zou het weg vallen der jonge plantjes, die zeer dicht op elkaar staan, in de hand worden ge werkt Wat bij dunsel geldt, is ook van toe passing op de raapstelen. Ook hier is broei niet juist noodig, doch we zijn des te eerder klaar en kunnen al heel gauw van de nieuwe groente profiteeren. Indien we reeds erwten in den bak ter kieming hebben gelegd in de maand Januari, kunnen we nu al weer wat Gezondheid thans geheel hersteld „Ik had rheumatische pijnen in elk gewricht. Dit duurde zoo 13 weken Toen raadde men mij om Kruschen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelij ksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afgeholpen". Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijk urinezuur, dat zich vastzet en ondrage lijke pijnen veroorzaakt, op te lossen en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche dosis" Kruschen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (33) ïeggen om een geregelde opvolging te krijgen bij den pluk buiten. Hetzelfde kan met de bruine boonen geschieden. Dit hangt trouwens geheel af van de hoeveelheden, die men aan wenscht te kweeken. Zij, die een gelegenheid be zitten om witlof te trekken, kunnen die ook nog op andere wijze dienstbaar maken, o.a. voor de cultuur van vroege rabarber. Wanneer men de planten nu met een flinken kluit opneemt, kan men ze gemakkelijk daar brengen, waar ook het witlof getrokken wordt, bv in een routen of steenen gebouwte, waarin men stoken kan. Alles wordt dan don eer gemaakt, en al heel spoedig zullen ie bladstelen zich gaan ontwikkelen, hetzelfde kunnen we ook in een uitge graven bak bereiken, waarin we een hoeveelheid paardenmest brengen, en laar op later de planten met flinken kluit brengen. Hier wordt het raam met aen mat afgedekt; en dezelfde resul taten volgen. Bezit men slechts enkele planten, dan kan men er eenvoudig een rude mand of kist overplaatsen en deze clink omringen en bedekken met paar- ienmest, of desnoods bij gebrek aan iat materiaal, met blad. Er blijkt hier uit dus, dat elke donkere verwarmde olaats goede diensten kan bewijzen. Men kan met dit vervroegen doorgaan tot ie planten buiten hun opbrengst geven. In den bloementuin Van de Kalmia soorten, die we, zoo goed als alle aan Noord-Amerika danken, is de Kalmia atifolia ongetwijfeld de schoonste, hoe mooi de andere soorten, waaronder K ];lanca en K augustifolia een eerste plaats innemen, ook mogen zijn. De hloemen der K 1 verschijnen aan de top pen der voor jarige takken in volle schermvormige trossen, die kleverig oijn en zacht behaard. Door dien einde- 'ingsten stand der bloemtrossen komen ie bloemen alle aan den buitenkant der struikjes tot ontplooiing, waardoor deze 'n bloei, als met bloemen overdekt zijn. De K 1 vertakt zich veelvuldig en kan n vaderland 1 tot 3 Meter hoog wor den; hier blijft ze lager. Volgens den Botanicus Mag werd de K 1 reeds om streeks 1734 ingevoerd door den heer Peter Collinson, terwijl Prof Kalm, naar wien dit plantengeslacht zijn naam kreeg, meedeelt, dat hij deze soort vond in verschillende provinciën: Pennsyl- vanië, New Yersey en New York, waar ze algemeen op de heuvelhellingen voorkomt, soms ook in de bosschen. Hij merkt tevens op, dat de planten op de Noordelijke hellingen het schoonst wa ren en dat zij de bosschen, als deze kaal waren, verlevendigden, door haar altijd groene kleed, terwijl in Mei on geveer, de struiken waren overdekt met een overvloed van bloemen van onver gelijkelijke schoonheid Op 16 Februari jl. is de heer mr H J Dijckmeester thans wonende te Den Haag, oud-commissaris der Koningin in Zeeland, 90 jaar geworden. 6 Maart a.s. hoopt de Zeeuwsche Ver- eeniging „Zeelandia" te Amsterdam haar 15-jarig bestaan te herdenken. Om dit jubileum met eenig feestbetoon te kunnen vieren, vraagt zij aan «alle ge- westgenooten een bijdrage naar ver mogen, welke bijdragen gezonden kun nen worden aan den heer M. de Jager, Woestduinstraat 53 2, Amsterdam (post rekening 260466) Het Nationale Huwelijksgeschenk Dezer dagen werd ten stbdhuize te Middelburg, onder voorzitterschdp van burgemeester M. Fernhout, een ver gadering gehouden van het Provinciale Zeeuwsche Werkcomité voor het na tionale huwelijksgeschenk De totale opbrengst in Zeeland heeft bedragen f 12,467,04; na aftrek der on kosten ten bedrage van f 69,60 is het eindbedrag, groot f 12,397,44 aan den algemeenen penningmeester van het na tionale comité overgemaakt SAS VAN GENT Films van de week: In zaal Olympia, alhier, draait volgende week de rijke klucht: „Papsoldaat", waarin de alom bekende Amerikaansche komiek Joe Brown de hoofdrol vervult. Een verdere aanbeveling mag overbodig heeten. „IJzeren knuisten", de tweede hoofd film, brengt spannende avonturen van den zingenden cowboy „Dick Fioram", zijn strijd om zich van een onverdienden blaam te zuiveren, zijn overwinning en de bekrooning: een hu welijk met zijn beschermelinge. Men zie de advertentie in dit blad en de aanplakbiljetten Naar wij vernemen, is de film „Ma zurka", welke Maandag jl heeft ge-, draaid, zoozeer in de smaak gevallen, dat van verschillende zijden verzocht werd, haar nogmaals naar Sas te doen komen. Blijkens een mededeeling in de annonce bovenbedoeld, zal de directie der Bio-Onderneming „Luxembourg" aan deze verzoeken voldoen en deze schitterende film nogmaais naar Sas brengen Uitslag prijsbolling, gegeven door de Bolvereeniging „Ons Vermaak" ge vestigd bij Pr Hemelsoet, Noordstraat 9, alhier: 78 deelnemers. Ie prijs P de Grof Sas, Gvd Steen Zandstraat, Cam de Greve Assenede (Staak); 2e Ed de Caluwé Zandstraat, Rob Verstraete Zandstraat, Cam van Guit Assenede; 3e F. Renique Sas, Ed de Block Zuiddorde (Oude Polder), Rich Crukke Assenede; 4e Al Coone Sas, Art Lessines Sas, Th Hoogewerf Sas; 5e Theo Standaert, Leon Coquit, Alph Hamerlinck, allen Assenede (Staak) De gratis geschonken beker voor de club, die met het grootste aantal deel nemers deelnam, werd gewonnen door ,De moedige grensbolders" te Assenede (Staak) met 19 leden Burgerlijke Stand Weck van 7 tot en niet 13 Febr. 1937 Geboren. 7 Febr Jacqueline Paula Leona, dochter van Léonard Leon Louis en van Martha Maria Catharina Josepha van der Veken. 13 Febr Anny Gusta Seraphin, dochter van Clement Leander Johannes de Nocker en Maria Emma de Nocker Loop der bevolking Aangekomen. J. de Vos, dienstbode van Terneuzen M E Danel en gezin, fabrieksarbeider van Ans (B) Vertrokken: R A Acke en gezin, schilder naar Gent brugge (B) J F M Asselman, timmerman naar Selzaete (B) WESTDORPF Werkloosheid. Aantal werkloozen 140 Burgerlijke Stand. Van 11-18 Februari 1937 Geboren. 16 Febr Roger Joseph, zoon van Florimond de Bakker en Anna Maria Christina van Hoecke Loop der Bevolking. Ingekomen: Apolonia Tieleman van Hontenisse HULST Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Teresia, dochter van E. M van der Walle-van Waes Overleden: D. Ellenbaas, 66 jaar, echtg van J J de Brauwer SLUISKIL Naar wij vernemen, zal Mgr P. Hop mans het verbouwde Zusterhuis alhier op 24 dezer plechtig inzegenen 'T HOEK. De heer J. Blok alhier, is tijdelijk als onderwijzer benoemd aan school A te Goes Bij het vervoeren van hout bij den landbouwer H alhier, viel de heer G. Z van de wagen en brak een sleutelbeen Tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare school te Wemeldinge is benoemd de heer A Jurrij alhier In de Zaterdag jl gehouden jaarver gadering der vereeniging tot stichting en instandhouding eener Chrstelijke school op de Knol werd o.a. medege deeld, dat het voordeeiig slot f 63,18V2 bedroeg De aftredende bestuursleden de heeren P Scheele Az en Joh J Dieleman WGzn werden herkozen Burgerlijke stand. Gehuwd. 28 Jan Johannes Maria van Esch (van 's-Hertogenbosch) 31 jaar en Agnes Elisa Josehpina Moorthamer, 29 j Geboren. 12 Jan Sara Martina Fran- cina, dochter van Jacob Dieleman en Janna Janneke de Jonge. Johanna, d van Simon van der Hoofd en Suzanna Maria de Bruijne. 17 Jan Christiaan, z van Johannes Neels en Catharina Brou wer. 28 Jan Willem Geerard, zoon van Jacobus Dieleman en Cornelia Haak Overleden. 6 Jan Daniël Meeusen, 75 jaar, echtg van Martina Dees. 14 Jan. Helena Kolijn, 52 jaar, echtg van Pieter Meertens. 15 Jan Maria de Groote, 72 jaar, echtg van Petrus Klaassen TER NEUZEN Burgerlijke stand. Geboren. 7 Febr Adriaan Gerard, zoon van Marinus Izaak van Driel en Johan na Meeusen. 8 Febr Johannes Pieter, z van Jan Johannes van Doorn en Martha Maria Dieleman. 9 Febr Erna Florentina Eliza, dochter van Rerté Alexander van Kouteren en Anna Catharina de Bruijn 11 Febr Theresia Maria, dochter van Jo hannes Wendriks en Janna Kornelia Koopman. 12 Febr Reinier Jan, zoon v Willem Johannes Scheele en Anna Jan Maria de Smidt Overleden. 7 Febr Amatus Aloijsius Eugenius Vermast, 57 jaar, echtg. van Suzanna Baart. Esther Dieleman, 71 j., echtg. van Levinus de Putter (Tern Crt) Loop der bevolking In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A de Blaaij, dienstbode, Dijkstraat 52, van Hoek M S Versluijs, dienstbode, Nieuwstr 60 van Biervliet J A Remerij, machinist, Dijkstraat 55 van Axel A H v d Vliet, opzichter, Westkolk- straat 810, van Groningen L C de Smit, zonder, Oostkade 75, van H en L Zwaluwe P Kok, winkelier, Noordstraat 43, ran Philippine Vertrokken: K de Vries, Dir Ambachtsschool, Van Steenbergenlaan 9, naar Appingedam M M de Coninck, zonder, Westkblkstr 20 naar Sas van Gent F M Steketee, maréchaussée, Nieuw- straat 41, naar Philippine G Riemens, zonder, Emmalaan 1 naar Vlaardingen E Hamelink, dienstbode, Vlooswijkstr 24 naar Zaamslag Th J C Dumolijn, landbouwer, P 98a, naar Vogelwaarde (Tern Crt) VOGELWAARDE PHILIPPINE Wegens ziekte van de eerw. zuster Celestine, hoofd der RK meisjesschool te Ter Neuzen, is aan die school be noemd mej. Rammeloo, alhier De maréchaussée K. Steketee is over geplaatst van de brigade Ter Neuzen naar deze gemeente Burgerlijke Stand. Geboren: Mathilde, dochter van E van Leuven-der Weduwe. Jan, zoon van J. Dobbelaar-van Damme Overleden: Fr de Bakker, 74 jaar. M Heyens, 33 jaar. Levenlooze zoon van E de Kort-Bogaert Gehuwd: A. Dumoleyn, 53 jaar en Ida J Warrens, 53 jaar. Th Dumoleyn, 48 jaar en R Warrens, 46 jaar. J. de Maeyer, 24 jaar en M van Trappen, 24 jaar Loop der Bevolking, Gevestigd: M. Triest van Terneuzen. C Hermans van Koewacht ZAAMSLAG Geboren. 4 Jan Gilles Cornelis Mar- tinus, zoon van Cornelis Missu en Ebri- na Dekker. 18 Jan Janna Tanneke, d van Abraham Anthonij de Pooter en Johanna Tanneke Koster. 20 Jan Jo hannes Francois, zoon van Johannes Frederik Lensen en Sara de Pooter. 22 Tan Johanna Maria, dochter van Isaac Cornelis de Kramer en Jozina van Hoorn. Jozias Willem, zoon van Pieter Cornelis den Beer en Frangoise Jacobs

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5