H Volkomen gratis Esperanto. Crisis-maatregelen FEU I LLETON HET DRAMA VAN SCH ILLERHORST MIJN WAS IS WITTER DAN EEN ZWAAN DAT HEEFT DE RADION GEDAAN Rechtszaken. Duivensport Varia rijksdaalders in omloop. Men zij op zijn hoede In de Dinsdag gehouden vergadering was wegens ongesteldheid afwezig de heer Fanoy De voorzitter hield in deze eerste ver gadering in 1937 zijn nieuwjaarsrede, waaruit wij o.m aanstippen, dat in ver gelijking met 1935 de werkloosheid in 1936 een eenigszins gunstiger beeld ver toont, dat de toestand der gemeente- financiën gunstig is te noemen, en dat de begrooting voor dén dienst 1937 zon der belastingverhooging sluitend ge maakt kon worden, en een flink be drag kon worden overgeboekt naar de reserve. Tegenover dit lichtpunt staat echter, dat ingevolge de financieele Verhoudingswet tusschen Rijk en ge meenten de gemeente in de toekomst een belangrijk bedrag minder .:al ont vangen. Niettemin was over het geheel genomen de toestand der geme a te niet ongunstig te noemen De heer Van 't Hoff beantwoordde als oudste in jaren de door den voor zitter aan den raad uitgebrachten nieuwjaarswensch en wenschte hem wederkeerig het beste toe Na vaststelling der notulen en mede- deeling van ingekomen stukken kwam aan de orde de mededeeling van burge meester en wethouders, dat het oprui men van het urinoir aan den Buiten weg, tegen de woning van P. Brakman, verschillende bezwaren oplevert, ook van financieelen aard, waarom burge meester en wethouders niet bereid be vonden werden, dezen te doen oprui men. De heer Esselbrugge stelde voor, deze inrichting wel te doen opruimen, en in de plaats van de bestaande ge legenheid er een te maken op de plaats van den voormaligen brandput, welke thans wordt gedempt. De voorzitter merkte den heer Esselbrugge op, dat dit laatste een aangelegenheid is, die later aan de orde kan komen, doch dat thans werd voorgesteld, de bestaande inrichting, welke met toestemming van adressant, die thans de opheffing er van bij zijn woning vraagt, moest worden beraadslaagd. De heer Esse! brugge stelde daarop voor, deze gelegen heid te doen opruimen, waartoe werd besloten Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) 14) Ja, juist antwoordde Dora Burton, ik heb mij verkeerd uitgedrukt. Gij ver dedigt uw cliënten met veel vuur. Ik begrijp, dat dit uw plicht is, maar mijn heer Roger, uw verdediging kan mij niet overtuigen, dat daar op den Eikenhof eigenlijk alles zoo onschuldig is toege gaan, als gij me tracht te doen ge- looven. Maar wat meent u dan? O, ik weet niet wat ik meenen moet daaromtrent, doch dit weet ik wel, dat een onschuldige verklaring der feiten niemand voldoen zal. En ook u niet voldoen mocht Dit laatste zeide zij op eenig^zins warmen toon. Juffrouw Burton, u wantrouwt mij. Ja, dat heb ik al bemerkt toen u mij op mijn kantoor bezocht. Toen hebt u een oogenblik gedacht, dat ik iets wist omtrent het lot van Rosch. Pas mijn eerewoord, dat ik hem op den Eikenhof niet gezien had, heeft u overtuigd. En nu is uw wantrouwen opnieuw opge komen, misschien wel verdubbeld. Ik Naar aanleiding vati êêri verzoek van net Zeeuwsen-viaamsche Borgsteiiings- ionds, om over te gaan tot benoeming an een commissie van Advies, bestaan ae uit bv arie leden, haaden B en W voor de benoeming dezer commissie een aanbeveling overgelegd De heer Hameimk (SDAP) meende, noewel de kunde en de geschikheid der aanbevoienen niet willende aantasten, :r toen de aandacht op te moeten vestigen, dat voor de benoeming niet eerden voorgedragen menschen van ;prexers richting en meende te moeten :onstateeren, dat zulks stelselmatig ge schiedde. De stemming wees uit, dat ais leden der Commissie werden be noemd de heeren P. J van Bendegem, Th van de Bilt en C Hamelink Met algemeene stemmen werd be sloten tot aanvulling van een alinea in de verordening op de heffing eener donden'oelasting Reclames schoolgeld werden behan deld en aan de in de gemeente ge- estigde scholen een voorschot verleend ingevolge art. 101 der L O-wet 1920. B en W hadden een uitvoerig prae- advies opgesteld naar aanleiding van het door hen ingestelde onderzoek naar het voor rekening nemen der gemeente van een gedeelte der premies zieken fonds en ziekenhuisverpleging. De slot som van het college was, dat het moest voorstellen, op het genomen besluit, deze premie voor een gedeelte voor rekening te nemen, daar de kosten te hoog zouden worden. Deze zouden volgens B en W op ongeveer f 4500 ko men, terwijl op de begrooting voor 1937 een bedrag van f 100 hiervoor was uit getrokken. De heer de Jonge deed hier op een voorstel, deze bijdrage voor een gedeelte der betrokkenen, bv te begin nen met een gezin van 4 of 5 personen, beschikbaar te stellen, terwijl de heer C van Bendegem een voorstel deed, waarbij een progressieve bijdrage zou worden verleend, naar gelang van het gezinsinkomen van de betrokkenen. Dit was voor B en W aanleiding, hun voor stel terug te nemen en alsnog een na der onderzoek in te stellen Alsnu kwam aan de orde het voorstel van B en W gelden te voteeren voor de aanstelling van een controleur der steun verleening. Hiertoe werd besloten. Aan dit voorstel werd tevens vastgekoppeld een in te stellen reorganisatie van den dienst der arbeidsbemiddeling en in ver band hiermede het voorstel van B en W den tegenwoordigen functionaris op wachtgeld te stellen. Na een bespreking in geheime vergadering van ongeveer 1V2 uur, werd de vergadering weer open baar en werd tot het nemen van de laatstgenoemde besluiten overgegaan. De pil werd voor den betrokkene ver guld, doordat besloten werd, hem een toeslag op zijn toe te kennen pensioen toe te kennen. Binnen drie jaar zal de betrokkene den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt Uit de omvraag stippen wij verder nog aan, een protest van den heer van de Bilt, die er op wees, dat in de ge meente de katholieken stelselmatig van de te vervullep betrekkingen worden uitgesloten terwijl zij toch ongeveer 25 pCt der bevolking tellen (Tern. Crt. failliet verklaard: Marinus Dieleman, wonende te Sas van Gent, Poelstraat 24. Rechtercommissaris mr J. H F. Bloe- mers. Rechter. Curator mr G. Tichelman, advocaat te Ter Neuzen Adriaan de Bue, koopman te Driewe gen Rechtercommissaris mr A v d Hoop. Rechter Curatrice mevr mr E P. A Ackerman- Weber, advocaat te Goes F aillissementen. Door de rechtbank te Middelburg is voel het heel duidelijk in uw woorden, maar waarom toch? Zelfs als gij aan neemt, dat van Beekum, dien ik aan genomen heb te verdedigen, een ellen dige schurk is, dan moogt ge toch mij als zijn advocaat daarop niet aanzien. U kunt mij daarom toch niet met hem vereenzelvigen. Dora had aandachtig geluisterd Neen, zeide zij, dat weet ik wel. Ik kan het zeer apprecieeren, dat u uit oude vriendschap met Frans van Bee kum aangeboden hebt zijn vader te ver dedigen. Maar het is niet hetzelfde of een advocaat iemand, die verkeerd ge daan heeft, verdedigt, of dat hij men schen, die nog verkeerd doen, helpt Roger kreeg een kleur van opwinding Dat is een beschuldiging op den man af, riep hij, dus uw bezwaar tegen mij is, dat ik Dat u bezig is misdaden te helpen mogelijk maken Athur Roger wist werkelijk een oogen blik niet, of hij vergoelijkend glim lachen moest om de phantasieën, die Dora Burton door het hoofd speelden, dan wel of hij zich ernstig boos maken moest om haar beschuldigingen. Maar hoe kon hij daarover boos worden. Zij zag er zoo slecht uit, alsof zij erg leed blijkbaar waren haar zenuwen zeer overspannen. Neen, het zou al heel 'dwaas zijn zich verontwaardigd te toonen over haar wantrouwen, dat hem toch zoo'n pijn deed. Maar hij mocht toch wel beproeven, haar ongunstige opinie over hem te veranderen [n deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. 5 Febr Steunvergoeding erwten en veldboonen 6 Febr Prijzen van varkens boven het zoutersgewicht 6 Febr Prijsverlaging vita-tarwe 9 Febr Uitbreiding fabrieksaardap pelenteelt 9 Febr Inschrijving Bak en Braadvet 9 Febr Prijzen der kuikens 10 Febr Teelt van Vlas en aardappelen 11 Febr prijzen varkens boven het zoutersgewicht SOTTERNIJ VOOR ESPERANTISTEN Povas esti tlel Instruisto: Se unu purigistino bezo- nas du horojn por purigi iun domon, kiom da tempo bezonas du purigistinoj Petro: Kvar horojn! (Lustige Blatter) En kafejo Johano: Diru, amiko, Kial vi rigar- das konstante al la vesthokaro? Kamilo: Mi observadas mian surtu- ton. La via jam estas for (De Lach) Duba kondalenco Jen, jen, sinjoro Person! Mi ja tion aüdis pri vi, ke vi mortis! Ne mi, sed mia frato mortis Ho, mi tre bedaüras tion! (Karikaturen) Sport. De zesdaagsche wielerwedstrijd te Antwerpen is gewonnen door het Ne- derlandsche koppel Pijnenburg-Slaats Het leggen van de duivïnnen (Vervolg) De eischen, waaraan onvoorwaardelijk aïle kweekduiven moeten voldoen, zijn de volgende: 1. zij moeten kerngezond zijn 2. zij mogen niet te oud zijn Wie met ziek of te oud materiaal zijn kweek aanvangt, moet onvermijdelijk voor ontgoochelingen komen te staan. Het kan niet anders Juffrouw Burton, u dwaalt zeer be slist, zeide hij, ik begrijp wel, u verdenkt altijd nog van Beekum de moordenaar te zijn van uw oom. En u hebt natuur iijk zeker niet te overwinnen vooroor deel tegen allen, die zich van van Bee kum niet geheel terug trekken, ook te gen mij, al zegt u het te waardeeren, dat ik hem verdedigen wil. U wan trouwt natuurlijk ook de bewoners van den Eikenhof, want u weet, dat van Beekum daar schuilplaats verleend is. Maar daarom mag u werkelijk die menschen niet van misdaden beschul digen en in mij hun medeplichtige zien. Dat kunt u werkelijk niet volhouden. U is werkelijk wel wat erg kwaadden kend, juffrouw Burton. En u is voor een advocaat wel heel erg lichtgeloovig, mijnheer Roger, u schijnt heel gemakkelijk in iemands blanke onschuld te gelooven. Maar. Ja, laat mij nu eens de feiten re- construeeren, zooals ik die ken. Ik heb een detective genomen om het geheim van den moord op mijn oom op te lossen. De zwaarste verdenking valt op mijnheer van Beekum, die u tot verde diger heeft. U wordt plotseling op den Eikenhof geroepen, want van Beekum, die gevlucht was, is daarheen gekomen De detective, die merkt, dat er iets bij zonders is, gaat ook daarheen en dringt in het park bij het kasteel. Daar treft hij een meisje, dat over den vermoorde spreekt en van wien hij waardevolle in lichtingen hoopt te verkrijgen. Maar Daar, waar de duiven in Wintertijd goed gevoed werden en niet onder worpen werden aan een uithongerend inter regiem, naar zal den eersten kweek meestal in normale omstandigheden zijn einde bereiken. Anders is het gesteld op hokken, waar het uithongeringsregiem met doel tij delijk de geslachtsdriften te dwingen, t is te zeggen, tegen te gaan of te voor komen, in voege was. Wordt liet aangeprezen en komt het als aanbevelenswaardig voor, de duiven tijdens den winter van allen kweek af te houden, toch blijft het verwerpelijk dit doeT te willen bereiken door een uit hongeren zijner vogels. Wanneer wij in bijzonderheden willen treden, dan zul len we zien, dat een dergelijk schaarsch regiem de durven verzwakt, uitput en we vragen ons af, hoe ze op deze wijze.- zich kunnen herstellen van de in het verloopen jaar opgedane vermoeienis? Meer nog, een organisme, dat ver zwakt is, op hoeveel .tijd zal men dit organisme op zijn gewenscht en nor maal hoogtepunt terugbrengen? Onder dit opzicht is er stellig veel te zeggen. Moeten wij aanhalen, dat de eerste voortbrengsels in kweek van dusdanig behandelde duiven veelal erbarmelijk zijn en dienen verwijderd. Het eene houdt zich aq,n het andere vast. Een zwak gestel kan geen krachti ge jongen verwekken of in het leven roepen. Dat ware strijdig tegen de ge zonde reden, want zegt het spreek woord immers niet: „Zoo'n vader, zoo'n zoon!" om werkelijk te doelen op de sigenschappen, die in de erfelijkheid worden overgezet. Wil men werkelijk zijn duiven van den kweek afhouden, dan is er maar zene doenwijze, die radikaal is en hier oast en die doenwijze bestaat namelijk 'n het scheiden der geslachten. Verwijdert nesten en nesthokken. houdt de duiven geregeld op een punt van honger, zij zullen U de toelating tot nestelen niet vragenen van zoodra de temperatuur eenigszins zachter wordt, moogt gij er aan verwach eieren te vmden. Weinu, die eieren, gelegd in dergelij; omstandigheden, oeroKKent-n. rm scnade aan hec gesüei van ae duiv. dan men terecht aannemen wil. Inde; daad, de eiervorming heeft plaats nad: eerstens bij koude misschien dan op een oogenblik, wanneer duiven er niet toe voorbereid waren Want, wat men ook zegge en bewerj Wij houden er aan, onze auiven eeni£ zins voor te bereiden. We zijn er voorstander van, hen voi den aanvang van de koppelingen e .ichte bioedzuiveihng te doen ondergas Alle schadelijke stoffen dienen uit hj .ichaam verwijderd. Na de betrekkehj en gedwongen rustperiode van d» .vinter vinden we, dat een natuurlij ets. Gezonde duiven, houdt men w jens voor, dienen niet gepurgeerd. Da: ran wel iets van waar zijn, wat echti liet belet, dat een purgatie nooit £ch; den zal. Zij kan tevens als overgang periode van het winterregiem naar Zomervoederrantsoen benuttigd wordj Sinds jaren reeds worden de zak zoo opgevat door een menigte kampio aen, die er zich absoluut niet sle mede bevinden In onze volgende bijdrage zeggen over de voorbereiding tot den kwe oen en ander meer Dat onze lezers niet uit het oog ve| 'iezen, dat om te lukken in kweek, hu: ae duiven gezond moeten zijn. Dat is blijft een hoofdvereischte, waarop Uwe bijzondere aandacht vestigen Inroepen. (Nadruk verboden) OVERVAL OP EEN POSTAUTO TE| 's-GRAVENHAGE Door kordaat optreden van den bestell| mislukt Dinsdagavond kwart voor 6 stond vo een postagentschap in de Jan Pieterl zoon Costraat een postauto stil. To| ZAL IEDERE LZZER VAN DIT BLAD op eerste aan] vraag van den bekenden kampioen APOTHEEK „SINT] ELOOI" te GENTBRUGGE-bij GENT een uiterst leer] rijk boek van 32 groote bladzijden ontvangen. Dit boel? heeft voor titel „MODERNE D UI VENLIEFHEBBERIJ en bevat in 't lang en in 't breed hoe ieder liefhebben zijn duiven moet koppelen en voorbereiden tot deil kweek. Een speciaal hoofdstuk is gewjjd aan den op-j itweek van schoone jongen. Verder wordt het modern spel, weduwschap, na] ouurlijk spel, trukjes, enz. enz. er in uitgelegd. Geschreven door een kampi] oen als Apotheek „Sint-Elooi" die in de drie laatste jaren 756 prijzen speelt, ij net wel de moeite waard. Het KOST U NIETS, niets meer dan den prijs een postkaart, om het aan te vragen. Indien U zeker winnen wilt in de vluch-l ten, beproeft dan de „Allernieuwste Speelmethode" die noch tijd, noch| speciale inrichting, noch onkosten vergt en verbazende uitslagen geeft. Eer exemplaar van deze methode is sinds 1 Januari gratis verpakt bij iedere drie] dubbele doos „Colombine-Thee" van 15 Fr. Om de duiven gezond te houden] in form te brengen is „COLOMBINE-THEE" onmisbaar. Dadelijke uitwerking] Gemakkelijk en profijtig gebruik! Het e enigste produkt, dat door alle groot^ kampioenen wordt gebruikt. Mits de uitgave van 15 Fr. komt U in het bezit j eerstens, van een doos Colombine-Thee en tweedens, van een methode, die we| tiendubbel den prijs van 15 Fr. waard is. Stelt niet langer uit en vraagt hedei nog een pak Colombine-Thee van 15 Frs. Te koop in alle apotheken en bij dei bereider: Apotheek „SINT-ELOOI" te GENTBRUGGE-bij-GENT (België). hij wordt plotseling neergeslagen. En als hij weer tot kennis komt, nu ja, dan wordt hij netjes verpleegd, maar dat meisje is spoorloos verdwenen, mijn heef van Beekum is verdwenen. En nu wilt u ons laten gelooven, dat men op den Eikenhof heel niet weet, wie Rosch neergelsagen zou hebben, dat zou dan de een of andere onbekende strooper geweest moeten zijn. Het bewijs is im mers, dat men hem zoo netjes verpleegd heeft. Mijnheer Rosch gelooft het na tuurlijk niet, al laat hij er zich niet over uit, ik geloof het heelemaal niet, maar u schijnt zich wel te willen wijs maken, dat men op den Eikenhof, nu ja, uit vriendschap van Beekum heeft helpen vluchten, maar van een aan slag op den detective niets weet. Het lijkt me waarlijk al te onnoozel voor ie mand van uw scherpzinnigheid, óf u moet nu eenmaal zoo onnoozel willen zijn. Dora Burton was onder het spreken opgestaan; een hooge blos bedekte haar wangen. Athur Roger vond haar schoo ner dan ooit, maar achtte haar ook voor zich meer onbereikbaar dan te voren. Immers, zij zeide hem met zoo veel woorden, dat zij hem niet vertrouw de. Maar het was den advocaat alles waard het meisje, dat hij had liefge- kregen te overtuigen, dat zij hem ver keerd beoordeelde Juffrouw Burton, zeide hij, het spijt mij werkelijk, dat u zoo'n diep wan trouwen jegens mij koestert. Als ik uw gedachtengang goed begrijp, dan meent u in mij een soort medeplichtige te zie iemand die hartij kiest voor misdadige Meent u dan werkelijk, dat ik zou w: len samenspannen tegen mijn oudf vriend Rosch, dat ik zou geweten he ben, dat hij mishandeld werd en c goedkeuren of althans vergoelijken. heb Rosch niet meer gesproken, ma: dat weet ik zeker, dat hij zelf gei oogenblik zoo iets zou willen veronde stellen Dora Burton aarzelde even. Toen a: woordde zij: Maar u bent een bijzonder scheg zinnig man, mijnheer Roger, en ik ks werkelijk u niet voor zóó onnoos houden, dat ik zou kunnen veronde stellen, dat u geen verband zou leggen tusschen de feiten, die ik zo even noemde: de aanval op den d tective en de aanwezigheid van mij: heer van Beekum op den Eikenhof. Maar daarvoor is een andere ve klaring, dan u meent en. als u w luisteren, zal ik u vertellen, wat er g beurd is. Ik mag u dat vertellen, or dat ik daarmee niemand schaad en n geen geheimhouding is opgelegd. Mi ^chien, als u dat verhaal gehoord hel dat u dan toch minder ohgunstig ov mij denkt Ik ontken volstrekt niet, dat ik nieuwgierig naar ben, dit te hoore antwoordde Dora, terwijl ze weer gii zitten Nu dan, ik zal u ook zeggen, ho:e het te weten gekomen ben, want ik geheel open kaart spelen. Toen ik

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 8