De Zeeuwsche Koerier No. 4130 Vrijdag 12 Februari 1937 51ste Jaargang Nieuws - Bijvoegsel van Kroniek van de week Landbouw en Veeteelt Houdt zich goed ondanks zijn 70 jaar. Provincienieuws BINNENLAND. Minister Gelissen zal geen candida- tuur voor Tweede Kamer aanvaarden De Tweede Kamer heeft bij de behan deling van de voorstellen betreffende, de grondwetswijziging o.a. bepaald, dat de naam „Curasao" wordt verandert in „De Nederlandsche Antillen" De beide nachtelijke Stille Omgangen te Amsterdam worden dit jaar gehou den op 7 en 14 Maart as. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende tijdelijke bepalingen, strekkende tot het bereiken van een betere ver deeling van den beschikbaren arbeid. Daardoor zal het werkterrein dei vrouw tot engere grenzen worden terug gebracht en kunnen worden voorkomen dat volwassen arbeiders door jeugdige personen worden verdrongen. Bij Kon. besluit zal eerlang het rooa wh-biauw ais ae nationale viag warden aangewezen. Met ingang van Maandag jl is de ge- nnudeide verkoopprijs van Vita-tarw». van f 15,70 teruggebracht tot f 14,7l per 100 kilogram BUITENLAND. De „Osservatore Romano" doet eei. beroep op alle Katholieken der wereia. om Spaansche kinderen op te nemen De Spaansche nationalisten hebben Maandag jl Malaga veroverd In de Belgische Kamer is het Dinsdag jl-, toen de voorzitter, Kamiel Huys- mans, weigerde, onmiddellijk een debat te openen over zijn bekende reis naai Spanje, tot hevige tumultscènes ge komen. Men wierp elkaar, letterlijk zoc wel als figuurlijk, van alles naar het hoofd, zoodat verschillende afgevaar digden kwetsuren opüepen. Een passagiersvliegtuig, dat op weg was van Los Angeles naar San Fran cisco, is in de baai van San Francisco gestort. Alle elf inzittenden zijn om het leven gekomen Uit de Land- en Tuinbouwwereld Vóór ons ligt het Verslag over 193o van de RijksiandDouwproeivelden in het tunOosgeDied van den neer Brinkman, xvijksiandDouwconsuient te Leeuwarden. Br zijn uaar in 1936 64 proefvelden in exploitatie geweest, waarvan 35 op bouw- en 29 op grasland. Een zeer be langrijk proefveld, is dat van den heei u. F. Koster te Balium op Ameland, dat in 't voorjaar van 1899 op vrij hoogen zandgrond is aangelegd en bestaat uit 4 perceelen van 2 Are. Perceel I bleef steeds onbemest, II werd bijna alle jaren bemest met flinke hoeveelheden kali, fosforzuur en stik stof, III ontving elk jaar een halve kunstbemesting en een halve bemesting met stalmest. Voor het gewas 1936 bestond de volle kunstbemesting uit 250 K.G. kalizout van 40 pCt., 800 K.G. Thomasslakken- meel en 200 K.G. zwavelzure ammoniak per Hectare. De opbrengsten aan hooi in 1936 en gedurende 38 jaren zijn, per Are berekend, als volgt geweest: I onbemest 12.5 en 668 K.G.; II Kunst mest 59 en 2178.5 K.G.; III Half om half 64 en 2129 K.G.; IV Stalmest 61,5 en 1973,5 K.G. Kunstmest is dus met groot voordeel aangewend. Het perceel, dat in 38 jaar alleen kunstmest, dus geen stalmest, ontvan gen heeft, heeft dus de grootste op brengsten gegeven, doch wordt spoedig gevolgd door het perceel, waarop stal mest als kunstmest is gebruikt. Het per ceel, dat alleen stalmest heeft ontvan gen, dus geen kunstmest, komt belang rijk achteraan. Na de eerste snede is het land beweid. bijna jaarlijks een flinke bemesting met fosforzuur, kali en stikstof, uit III werd de stikstof uit den kunstmest wegge laten, op IV werd bijna elk jaar de ge bruikelijke stalmest-bemesting aange wend. Voor het gewas 1936 is dezelfde kunstmestbqmesting toegepast als op het eerste proefveld van den heer Koster. De opbrengsten aan hooi in 1936 en in den geheelen proftijd van 38 jaren zijn hieronder, per Are berekend, aangegeven: I Onbemest 20 en 775 KG.; II Kunst mest 68 2270.5 KG.; Ill K. zonder stik stof 60 en 1909.5 K.G.; IV Stalmest 62 en 1964 KG. 't Perceel, dat in 38 jaar enkel kunst mest, dus geen stalmest gehad heeft, staat in opbrengst ver bovenaan. Het weglaten van stikstof uit de bemesting op perceel IV is zeer nadeelig geweest 't Perceel, waarop dit geschied is, heeft wat minder hooi gegeven dan het per ceel, dat alleen stalmest, dus geen kunst mest, ontvangen heeft. Na de eerste snede is het veld beweid. In 't begin van 1934 werd een proef veld aangelegd bij den heer K. L. Visser te Oudemirdum op een hoogen zand grond. Hier werd een vergelijkende proef genomen met 3 verschillende fos- forzuurmeststoffenfertifos, dat 38.92 pet., Thomasslakkenmeel, dat 14,82 pet fosforzuur oplosbaar in mineraalzuur oevat, en superfosfaat, waarin 14.4 pet n water oplosbaar fosforzuur voorkwam De hoeveelheden fosforzuur, welke 'oor het gewas 1936 gegeven zijn, be droegen respectievelijk 1.168, 1,037 en .224 K.G. per Are. De opbrengst van de >nderscheidene perceelen en de gemid- lelde opbrengsten in 1936, zoomede de otale opbrengsten in de 3 proefjaren illes per Are en in Kilogrammen, zijn lieronder aangegeven: Geen fosf. 58-63-62, gem. 61 163 I Fertifos 64-72-59, gem. 65 17C II Slakkenmeel 76-59-60, gem. 65 176 V Superfosfaat 66-64-65, gem. 65 173 Er is dus weinig behoefte aan een osforzuurbemesting geweest. Het proefveld wordt aangehouden. Een oriënteerende proef werd op zandgrond genomen met stoppelwortels en stoppelknollen door een 6-tal proef nemers. Het wortelzaad werd in Maart in de rogge en het knollenzaad na het oogsten der rogge gezaaid. De opbreng sten waren verschillend, op een enkel veld kwam door wildschade van de wortels en knollen niet veel terecht. Op een 3-tal plaatsen werd het gewicht van de knollen bepaald, en zijn monsters tot volledi.fr onderzoek opgezonden. Om gerekend per Hectare waren daar de opbrengsten als volgt: 1 Wortels met loof 2 Wortels met loof 3 Wortels met loof 2 Knollen met groen 1 Knollen met groen 3 Knollen met groen 36875 K.G. 40000 K.G. 42500 K.G. 22500 K.G. 28125 K.G. 25000 K.G. Bij genoemden heer Koster is in het y oor jaar van 1899 nog een tweede proef veld op dezelfde grondsoort aangelegd, en bestaat ook uit 4 perceelen van 2 Are Perceel I bleef steeds onbemest, II kreeg De wortelen leveren een zeer smake lijk voedsel voor het vee. Het loof wil den de dieren in 't eerst niet best op nemen, later werd ditbeter. Over 't algemeen waren de betrokken landbouwers van meening, dat stoppel wortels meer en beter voeder leverden dan stoppelknollen. Er is echter met het x>gsten veel meer werk. Knollen kan men uittrekken, doch de zeer vele wor tels moet men rooien. Een zeer nat na jaar, zooals dat van 1936, vegroot het jezwaar, dat aan het rooien verbonden s. De stoppelwortelen stellen aan den 'rond hooge eischen. Hij moet vrucht jaar, kalkhoudend, voldoende diep, los 3n onkruidvrij zijn. Van de zandgronden '.ijn misschien de leemhoudende het neest geschikt. De grond mag ook niet te nat wezen. Het zaad, b.v. 5 K.G. per Hectare, wordt vroeg in 't voorjaar in -en gewas rogge gezaaid en niet in den grond gewerkt. Na het oogsten der rog ge wordt de stoppel sterk geëgd. Voor voldoende bemesting moet zorg gedra gen worden. De wortelen staan als een uitmuntend, verteerbaar en gezond voedsel bekend. Het loof kan door schimmels aangetast worden en is dan als veevoeder niet geschikt. B-r. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (Nadruk verboden) (le helft Februari) Wij willen in dit artikeltje even stil- Eens hulpeloos door rheumatische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: „Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij beslist hulpelo'os door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrijding van rheumatische aan doeningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheuma tische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende "drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (36) oóaan bij de beteekems van de seiectit «oor ae uitKomsteu van ae suaterineieii Leen. Bn aan oepaaiaenjK bij ae eigeri- oonappen, uie meer anecc ae opbrengst acpaien, namenjK net Dietengew*ent en ncu genante. Deze loopen, onder den in- ✓lüeu van de in ons land zeer uiteen lopende weersomstandigheden, in de aizonaeriijke teeitjaren sterk uiteen, oiechts uit de uitkomsten van een reeks acntereenvolgende jaren is een aee te vormen, van wat als resultaat der seiectie mag worden beschouwd. In xieo Tijdschrift Van Zaad tot Suiker ✓an ae Koninklijke beetworteizaad- ouituur Kunn en Co N.V. te Naarden, ✓inden we daaromtrent belangwekkende ;egevens (de plaats ontbreekt ons, om de desbetreffende cijfers over te nemen, t is ons dan ook slechts om de con clusies te doen). En dan valt dit onder meer te constateerenNa 1915 treedt ✓ooral de sterke stijging van het bieten gewicht per Hectare naar voren. In vvelke mate deze vooruitgang toe te schrijven is: aan de verbetering in den ✓erbouw van suikerbieten dan wel aan de resultaten der selectie, is niet uit te maken, schijnt ons althans aan de nand der beschikbare gegevens, niet ✓oor oplossing vatbaar. Evenwel komt o.i. de arbeid van den kweeker in deze periode zeer duidelijk te voorschijn. Men zou namelijk verwachten, dat de sterk gestegen opbrengsten aan bieteli per Hectare geleid zouden hebben tot een daling in het gehalte Maar dit is niet het geval en dit feit mag zeker aan de suikerbietenveredeling worden toegeschreven Vraagt men dus, wat de suikerbieten veredeling sedert het begin van deze eeuw heeft bereikt, dan kunnen wij die vraag o.i. gerust beantwoorden in dien zin, dat de kweeker aan den Neder- .andschen landbouw tenslotte een biet heeft weten te leveren, die in staat was de verbetering, in den bietenverbouw door den landbouwer aangebracht, door stijgende opbrengsten aan bieten te be- loonen, zonder dat daarbij aan het ge halte moest worden opgeofferd Het gehalte kon zelfs nog worden op gevoerd, zoodat de suikeropbrengst per Hectare en daar gaat het toch ten slotte om, sedert 1900 een stijgende lijn vertoont, welke vooral na 1915 opval lend kan worden genooemd Waar sinds 1915 het in Nederland veredelde zaad een naar verhouding steeds grootere plaats heeft weten in te nemen, mag de vorengenoemde Beet- wortelzaadcultuur Kuhn en Co NV zeer zeker als haar aandeel in den vooruit gang der laatste 20 jaar met voldoening constateeren, dat haar 40-jarigen arbeid ook voor het economisch leven van ons Vaderland zijn beteekenis niet heeft ge mist. Wij mogen niet zonder trots op dit Nederlandsche product wijzen. De door en door Nederlandsche biet, die door Kuhn en Co gedurende een menschen- 'eeftijd is uitgezocht en verbeterd en geheel op het Nederlandsche klimaat, Nederlandsche bodemgesteldheid, Ne derlandsche cultuurgebruiken is inge steld, is de eenige Nederlandsche biet en een heel beste bovendien. Niet te evenaren door een, die een of meer jaren is verbouwd van het zaad van een vreemde soort. Zulk een product wordt niet maar zoo Nederlandsch Net zoo min als iemand, wiens ouders Fransch zijn, een Nederlander wordt, omdat hij is geboren in Nederland. Zijn Fransche en karakter komerl steeds weer tot uiting, omdat hij die behouden heeft Voor de keuken: Of men zonder vleesch kan leven, gezond en flink kan zijn is geen vraag meer. Dit wordt se dert jaren dagelijks aan duizenden be- wezen Ik neem hier een bericht over uit Neulëben, een uitspraak van Adolf Hitier, dien door een Deensche journa liste de vraag werd gesteld: Waarom is U vegetariër en alcoholbestrijder? Zijn antwoord was: Deels uit neiging, deels uit beginsel. Lijken van dieren zijn een zonderlinge wijze van voeding, die mijns inziens volstrekt niet voor de menschen bestemd is. Ik beschouw dit als een on gezonde prikkel, die niet lang effect heeft een plotseling opvlammen, en zoo is het met de alcohol ook. Boven dien geloof ik, dat men bij deze leef wijze langer leeft, meer fit is en meer volhardingsvermogen heeft Zie naar de leeuw; die kan een half kalf opeten; wanneer hij echter een half uur geloopen heeft, valt hij dood moe om. Daarentegen kan de olifant zes tot acht uur in flinken draf loopen, zonder het minst vermoeid te worden. Desondanks worden wij, die den oor log meegemaakt hebben, niet oud. Ik zie het om mij heen. Het is ongelooflijk, zoo jong als de mannen sterven. SAS VAN GENT Geslaagd voor examen machineschrij- ven (Riënts B^lt te den Haag) de heeren H. Lammens en J Kieboom, bei den alhier De bekende bioscoop Ond. Luxem bourg brengt a.s. Maandag een zeer bij zonder filmwerk, dat een ongekende belangstelling door geheel het land heeft getrokken. In 1928 onthulde een opzienbarend moordproces ons een stuk menschenleven met al zijn lief en leed. De meest begenadigde kunstenaars der cinematografie, die in de film „Mazur ka" dit leven hebben uitgebeeld, hebben hiermede een onvergetelijk Filmwerk gecreëerd De groote regiseur Willy Först, richt de volgende open brief aan de bioscoop bezoekers en de pers: Zeer geachte bioscoopbezoekers en Heeren van de Pers. Met opzet wordt de inhoud van mijn nieuwste film „Mazurka" U onth i- den. De film moet met hare spvi- ningen en emoties ten volle op U in werken. Als U de film gezien hebt. weest dan zoo goed, ook niets van de inhoud aan Uw vrienden en kennissen te verraden. Laat hen, die de film nog gaan zien, er ook ten volle van genieten. Ik ben er van overtuigd, dat men U er dankbaar voor zal zijn. WILLY FÖRST. Burgerlijke stand. Week van 31 Januari tot en met 6 Febr. 1937 Geboren. 31 Jan. Enny Anna, docht-y van Albert Gustaaf Inghels en Irena Maria De Wit Loop der Bevolking, Aangekomen. D. Hoogerwef en gezin, fabrieks arbeider van Westdorpe J De Kesel, dienstbode van Hulst Th de Schoolmeester gezin, fabrieks arbeider van IJzendijke WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 141 Burgerlijke Stand. Gedurende de week van 4-11 Febr 1937 Overleden. 7 Febr Maria Cornelia van Hecke, 39 jaar, dochter van Leo van Hecke en Philomena van Pienbroeck Loop der bevolking Vertrokken: Wed P F Herman naar Ielzaete Gabrielle Maria Sophie Verguyze naar Baarn HOEK. Geslaagd voor examen machineschrij- ven (Riënts Balt te den Haag) de heer R. Heinsdijk, alhier KLOOSTERZANDE Dezer dagen werd de zaak behandeld inzake den inbraak en roofoverval te Kloosterzande. Tegen Polman werd ge- eischt 7 jaar. Tegen Jos de W. en J de W. elk 2y2 jaar. Tegen L de W 1V2 jaar Uitspraak over 14 dagen ST. JANSTEEN Op den Absdaalschen weg is Zondag avond nabij de boerderij van den heer G Vael de vrachtauto van den ijs- fabrikant A. de B. uit Selzaete tegen een boom gereden. De 35-jarige G van W uit Selzaete werd daarbij aan het hoofd gewond terwijl de auto ernstig werd beschadigd. Het ongeval geschied de doordien de bestuurder door het licht van een tegenligger werd verblind, die zijn licht niet dempte ZAAMSLAG De heer J J Dieleman alhier, slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen in de rechten In de Zaterdag jl alhier gehouden j aarlijksche algemeene vergadering der Chr. Hist. Kiesvereeniging werd de heer A Haak als bestuurslid herkozen en de heer L. de Regt gekozen in de plaats van den heer A. de Feijetr, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Te vens werden afgevaardigden benoemd naar de Groeps-, Statenkring- en Kamerkringvergaderingen TER NEUZEN Ds. A. Timmerman f In den ouderdom van ruim 83 jaar is te 's-Gravenhage overleden Ds A. Timmerman, em. predikant der Ned. Herv. Gem. van Ter Neuzen, die tal van jaren in het Herv kerkelijk leven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen Geslaagd voor het examen costumière, mej T A Witte Rd. alhier Geslaagd voor examen machineschrij ven (Riënts Balt te den Haag) de heer A Rijnberg, alhier Burgerlijke stand. Geboren. 29 Jan. Jacob, zoon van Adriaan Willem Hubregtse en Janneke Klaassen. 30 Jan. Levinus Gerardus Johannes, zoon van Karei Joos Mole- graaf en Sara Johanna Lensen. Pieter Marinus, zoon van Dimmen Kolijn en Levina Cornelia Scheele. 31 Jan. Jacob, zoon van Cornelis Kolijn en Janneke Pijpelink. 2 Febr. Francina, dochter v. Jacobus Cornelis Leunis en Leuntje Loof. 4 Febr Frangois Simon, zoon van Jan de Blaaij en Cornelia Elisabeth Meeusen. Overleden. 30 Jan. Sara Penne, 56 j., echtg. van Cornelis Meeusen. 1 Febr. Cornelis van de Velde, 65 jaar, wedn van Anna Dieleman (Tern Crt) Loop der bevolking In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A H Stilma, zonder, Verl. van Steen- oergenlaan 8 van Sneek M S L Trapman, onderwijzeres, Noordstraat 28 van Melissant A C v d Welle, zonder, Middenstraat 91, van Vlissingen E v d Welle geb Pieterse van Wijk, zonder, Middenstraat 91 van Vlissingen S M Schippers, zonder, De Jongestr 9 van Aardenburg J C W Schippers, zonder, De Jonge- straat 9 van Aarcïenburg M Schippers, zonder, De Jongestraat 9 van Aardenburg A van Liere, dienstbode, Grenulaan 21 van Vlissingen Vertrokken: J H M Klaassen, caféhouder, Baan- dijk 1 naar Venlo J J Boersma, zonder, Axelschestraat 72a naar Hilversum I A Ti'Hr>oij, gem.-bouwmeester, Scheldekade 51, naar Weesp M Triest, dienstbode, De Jongestraat 1, naar Vogelwaarde J Scheele-Op 't Hof, zonder, O 86 naar Groede M A v d Bogaard, zonder, N Kerkstr 15 naar Maastricht J de Vos, dienstbode, Nieuwediepstr 101 naar Sas van Gent (Tern Crt) KOEWACHT. Donderdag a.s. zal in de kliniek van het Wit-Gele Kruis alhier, het consul tatiebureau voar zuigelingen geopend worden. Voortaan zal iedere tweede en vierde Donderdag van iedere maand consult gehouden worden en wel van half drie tot half vier. De moeders met hun zuigelingen worden gratis gehaald en thuis gebracht. Dagbl v N-Br en Z Burgerlijke Stand Geboren: Annie, dochter van F Valent, en M v Brussel. Overleden: Maria de Vos, 64 j., echtg van P. van den Berghe AXEL I Naar gemeld wordt, zijn alhier valsche

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7