Ifoor do Vrouw&n - Hooawatorgeiij Sotternij Kerknieuws Vóór de Werklieden, die in hem een vaderlijken vriend vonden. Als zoodanig wordt het boekje danook meer in het bijzonder den RK arbeiders ter stich tende lezing aanbevolen. Waar pater Pro ook enkele jaren in Zuid-België (Borinage) studeerde en onder de mijn werkers arbeidde en zich daar talrijke vrienden verwierf, zal het stellig ook daar met belangstelling ontvangen worden. De schrijver noemt pater Pro „een lichtend voorbeeld van de ware sociale rechtvaardigheid en liefde". Daarom wil men dezen levensschets in veler handen zien en heeft men het fraai ge- illustreerde werkje voor slechts 50 ct verkrijgbaar gesteld Onze Kinderen. Tijdschrift voor r.-k. ouders en opvoeders Januarinummer. Uitgave N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Dit kloeke eerste nummer van den nieuwen jaargang opent met een aar dig en frisch artikel van Leo Fens, Nu de feestklanken verstorven zijn, waar in de schrijver waarschuwt tegen het zure geschamper in verband met vorste lijke personen en nationale vreugde festijnen. In een beschouwing Het open luik leert Jan Beerends zijn lezers ver schil maken tusschen „echt Roomsche" traditie, voor zoover ze inhoudloo-/e vorm is geworden, èn waarachtigbeleefd Christendom; tracht hij hun ook een breederen kijk bij te brengen op de tegenstellingen Noord-Zuid in ons va derland, die werkelijk niet zoozeer met godsdienst als wel met stam-karakter te maken hebben. Als Boek van de Maand wordt mevrouw Schelfout's Ouders, luistert eens besproken. Uit de Pers bevat o.a. een aardige vertaling uit The New Era over de ontwikkeling der persoonlijkheid door onafhankelijk denken en handelen. Uit de rubriek Boekbespreking blijkt, dat de hoofdredactie het niet eens kan zijn met de uitspraak der jury in de prijsvraag voor een oorspronkelijk katho liek jeugdboek, uigeschreven door de uitgeverij „Helmond". Ook Quos Ego kan zich daarmede, getuige een der Puntjes op de i, vereenigen. Een ander .puntje' geeft een rustige nabetrachting over de befaamde Rijmprent, die reeds zooveel pennen in beweging bracht waaronder heel wat minder welversne- dene dan deze. Het alijd fleurige kleuterbijvoegsel geeft een genoeglijk sprookje en een kinder lijk rijmpje, beide aardig geïllustreerd. „De Wonderdoktoar" dodr Jos. Janssen. Uitgeverij M. van Haver, St. Niklaas. Ingen. frs 24,- Het tooneelspel, dat bovengenoemden naam draagt, is in het Vlaamsche land welbekend. Nog versch ligt het succes in het geheugen, dat het in de schouw burgen te Gent, Antwerpen enz. mocht beleven, waar een lange reeks reprises telkens volle zalen bleef trekken. De geschiedenis van den jongen idealistisch aangelegden dokter, die zich in Brussel geen praktijk kan veroveren, omdat ie maar bescheiden voor den dag kan komen en het publiek er in de eerste plaats om vertoon vraagt en kunde en bekwaamheid als bijzaak schijnt te be schouwen die in armoede en met de herinnering aan een lief nichtje naar het vereenzaamde dorpje Veerdeghem reist in het gemoedelijke lokaaltreintje met z'n nog 'gemoedelijker personeel, met het doel, zijn geluk ten plattelande te gaan beproeven die daar het meer gemelde lieve nichtje ontmoet mits gaders haar ongelooflijk sluwen, schraap zuchtigen vader met z'n onuitroeibaar vertrouwen in wonderdokters en kwak zalvers wiens hooge plichtsopvatting door den sluwen boer geëxploiteerd wordt, zoodat hij ten slotte zijn diplo ma opbergt en voor den schijn, met overweldigend succes, den „wonder- doktoor" gaat spelen die, na een reeks van treffende, tragische en co- mische conflicten, door hët ingrijpen van 't gerecht gedwongen wordt, zich in z'n ware gedaante te toonen, wat zijn patiënten, die van 'n „echten dokteur niets hebben moeten, tot de grootste woede prikkelt die, als „happy end" van de geschiedenis, toch over superstitie, kwakzalverij en dwaas heid triomfeert enzijn voorbeeldige Lea tot vrouw krijgt heeft ingeslagen en het publiek gepakt, zoowel door z'n kostelijken humor als z'n vaak ontroe rende momenten Dit tooneelstuk nu, is op veler ver zoek door den auteur tot een roman omgewerkt „met de eenvoudige bedoe ling", zooals hij in z'n voorwoord schrijft, „om den Vlaamschen lezers 'n plezierig en gezond leesboek te bezorgen om de lange winteravonden gezellig mee door te brengen" Wij mogen den schrijver voor dit werk dankbaar zijn. Het lijkt ons, dat dit boek niet minder belangstelling zal ont 'moeten dan het tooneelstuk. Het boeiteetlepel azijn, dL. slaolie van 't begin tot 't eind en mag ont- spanningslektuur van zeer goede soort genoemd worden. De schrijver heeft z'n boekje zelf met enkele karakteristieke penteekeningen geïllustreerd De uitgevers zorgden voor een mo derne, goede aankleeding Bij een volgende editie die we schrijver en uitgever gaarne toe- wenschen zullen misschien nog en kele kleine herhalingen (overigens van geringe beteekenis) vermeden kunnen worden De pot verwijt de ketel Jansen: De gulden, die je me gisteren gaf, was van vóór 1923, dus waardeloos Meier: Is niet waar Jansen: Wel, als ik hem niet had uit gegeven, zou ik je het kunnen laten zien, oplichter Matroos, niet al te nuchter, in een roeiboot op zee, in de verte turend: Hé, je moet eens daar heel in de verte kijken. Het is net, of daar iets telkens beweegt Collega, eveneens aangeschoten: Ja hik ik ben er niet zeker van, maar ik denk, dat het de horizon is De bakvisch Leerares (bij de Fransche taal): Van welk geslacht is tresor? Meisje: Mannelijk Leerares: Goed, en waarom? Meisje: Een schat is altijd mannelijk. Moeilijk geval Mevrouw: Mimi, heb je er om ge dacht den melkboer een standje te ge ven, omdat gisteren de melk zuur was? Mimi: Dat kon ik nu niet doen, me vrouw, want hij had juist beloofd, van avond met me naar de bioscoop te gaan Onbeschaamd Vrouw: Als U niet gauw weggaat, roep ik mijn man Bedelaar: Die ir- nipt. thuis Vrouw: Zoo, en hoe weet je dat? Bedelaar: Mannen, wier vrouwen er zoo uitzien als U, zijn zelden of nooit thuis Maak eerst de mayonnaise op de vol gende wijze: Klop in een kommetje den eierdooier met het zout, de peper en den mosterd goed door elkaar, voeg er daarna den azijn bij onder voortdurend roeren, vervolgens eerst druppelsgewij ze, daarna in een zeer dun straaltje on der voortdurend roeren de olie. Blijf steeds roeren, tot de saus mooi dik is, maak haar af met de Maggi's Aroma. Breek de macaroni in vingerlange stukjes, kook ze gaar in ruim kokend water met zout. Maak intusschen de sla schoon, pluk de kropjes in kleine blaadjes. Kook de eieren hard, snijd ze in plakjes. Roer het grootste gedeelte van de sla door de gekookte macaroni, voeg er ook voorzichtig de plakjes ei aan toe. Vermeng het mengsel met de mayonnaise. Doe alles over in een sla bak, garneer het gerecht met plakjes tomaat, blaadjes sla, en augurkjes Wat eten we eiken dag? ZONDAG Vermicellisoep, varkenscarbonaden, bloemkool, aardappelpurée, abrikozen- vla MAANDAG Rookworst, stamppot van snijboonen met witte boonen, en aardappelen, fruit DINSDAG Schotel met gehaktballetjes, worteltjes, aardappelen, rijst met rhabarber WOENSDAG Osselapjes, gestoofde prei, aardappe len, havermoutpap DONDERDAG Duitsche biefstuk, gestoofde knol selderij, aardappelen, fruit VRIJDAG Rijst met tomatensoep, macaroni schotel, gestoofde peertjes ZATERDAG Kalfslapjes, gestoofde andijvie, aard appelen, fruit Schotel met gehaktballetjes 200 Gr kalfsgehakt, 200 Gr runder gehakt, 100 Gr varkensgehakt, 1 flinke snee witte brood zonder korst, 1 ei, peper, zout, nootmuskaat, 1 thee lepeltje Maggi's Aroma. Voor de saus: y2 L. water met 1 Maggi's Bouillon blokje, 30 Gr bloem, 40 Gr boter Maak het gehakt op de gewone wijze aan, door het vleesch te vermengen met het in wat melk geweekt, maar goed uitgedrukte witte brood, het ei en de kruiden. Vorm van dit gehakt kleine balletjes, kook ze gaar in water met wat zout (10 minuten). Maak de saus, door in een halve liter van het kooknat 1 Maggi's Bouillonblokje op te lossen. Verwarm roerende de boter en de bloem en voeg daarbij onder voortdurend roeren de halve liter vloeistof. Laat de saus nog even doorkoken, en voeg er de gehaktballetjes aan toe. Doe het ge recht over in een dekschaal Macaronischotel 250 Gr (V2 pond) macaroni, 6 hard gekookte eieren, 2 kropjes sla of 200 Gr veldsla, 1 tomaat, augurkjes, mayon naise (1 eierdooier, peper, zout, mosterd poeder, 1 theelepeltje Maggi's Aroma, 1 R.-K. KERKDIENSTEN SAS VAN GENT Zondag 14 Febr., lste Zondag van dt vasten; zde Zonaag van de maand; aig communie voor net meisjes jeugd werk; na beide HH Missen de reliquit van het H Kruis 7 uur ae Vroegmis voor de parochie. 10 uur de Hoogmis voor de heeren Em manuel en Gustaaf van den Abeele In den namiddag om 2,30 Lof Gebed voor heilige priesterroepingen A.s. Woensdag, 3de Woensdag van dt maand, verg. van de H Fam Woensdag, Vrijdag en Zaterdag is het verboden vleesch te gebruiken; op de andere dagen van de week is het ge- oruik van vleesch geoorloofd: voor hen, die gehouden zijn te vasten, eenmaai per dag; voor de overigen meermalen daags; het gebruik van gesmolten vet is alle dagen geoorloofd. A.s Donderdag, om half vier, biecht- hooren voor alle jongens; deze jongens zullen onder de H Mis van 7,45 a.s Vrij dag een alg H Communie houden Maandag 15 Febr 7 uur de H Mis bij de Eerw Zusters; 7,45 gel H Mis voor dhr Ferdinand Martens Dinsdag 16 Febr. 7 uur gez H Mis voor mad Pauline v d Winckel-Hamer- rlinck en overl familie; 7,45 gez H Mis I voor den edelachtb. heer Petrus Wauters Woensdag 17 Febr 7 uur gel H Mis voor mad Juliana van Laere-Soetaert; 17,45 gez H Mis voor de overleden ouders jvan dhr en mad Jacques Geirnaerdt- Mouton Donderdag 18 Febr 7 uur gel H Mis voor den edelachtbaren heer Leonardus Hoefnagels; 7,45 gez H Mis voor dhr Willy M. P. Nevejan Vrijdag 19 Febr 7 uu§ gel H Mis voor mad van de Putte; 7,45 gez H Mis voor mej Irma Wauters Zaterdag 20 Febr 7 uur gel H Mis tot intentie; 7,45 gez H Mis voor den edel achtbaren heer P Wauters In den namiddag van 6-8 uur biecht- hooren en om 7 het Lof Zondag 21 Febr; 2de Zondag van de Vasten; 3de Zondag van de maand; alg H Communie voor de leden van de H Familie; reliquie van de H Teresia 7 uur de Vroegmis voor de parochie; 10 uur de Hoogmis voor overl ouders van dhr en mevr Charles L Wauters In den namiddag om 2,30 Lof Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen WESTDORPE O. L. Vr. Visitatie. Eerste Zondag van de Vasten 14-21 Febr.. Zondag. 7 Gez voor Camiel Beijens, 10 Hoogmis voor de parochie Maandag. 7 Gez voor Alphons Joseph Kerckhaert, 7,30 Gez voor Camiel de Mette, vanwege de Broed, van het H Hart Dinsdag. 7 Gez voor Petrus de Coene en huisvrouw, 7,30 Gez voor de familie Hesters Woensdag. 7 Gez voor Eduardus van Waes en Juliana van Acker, 7,30 Gez voor de overl ouders van Cesar van Waes-v d Berg Donderdag. 7 Gez voor Maria Catha- rina de Cocq en zoon, 7,30 Gez voor Henri Goethals en Emma de Vleesch- houwer Vrijdag. 7 Gez voor Franeiscus Pluijm en Maria Pluijm, 7,30 Gez voor Theo- phiel Dierick Zaterdag. 7 Wek gez voor Arthur Joseph Daelman, 7,30 Maand gez voor Hypoliet Daelman-van Waes en overl dochter Zondag. 21 Febr 7 Gez voor Eduard de Smet, huisvrouw en overl zoon, 10 Hoogmis voor de parochie Vandaag, tweede Zondag der maand, generale H Communie voor de onge huwde vrouwen en meisjes der parochie, vooral vóór de leden der Maria-Cóh- gregatie Onder de H Mis gebed om priester roepingen Na de H Mis relikwie van den H Blasius Om 2 uur Lof met Lijdensmeditatie. Vóór de meditatie wordt het eerste ge deelte van de psalm „Miserere" (p. 136) gezongen; na de meditatie het 2de deel Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen Woensdag, na de H Mis van half acht, biechthooren voor de schoolkinderen der hoogste drie klassen; Donderdag op denzelfden tijd voor de laagste 3 klassen Vrijdag onder de H Mis van 7 uur generale H Communie der school kinderen, die allen plaats nemen aan den mannenkant Na de H Mis relikwie van het H Kruis Om 6 uur Lof met Kruisweg Na het Lof het lied: O mensch, ziet gij dat kruisbeeld wel, p. 147 Zaterdag om 6 uur Lof ter eere van O L Vrouw van Schreijboom Biechthooren van 4-6 uur Zondag 21 Februari, Generale H Communie voor de gehuwde vrouwen, speciaal voor de leden van den Vrouwen bond De ouders worden dringend herin nerd aan den plicht, die op de eerste plaats op hen rust om voor het gods dienstige onderricht hunner kinderen ie zorgen; daarom moeten de ouders zorgen, dat minstens hun oudere kin deren van de 5de, 6de en 7de klas den grooten katechismus hebben en thuis hun lessen leeren. In de school worden de lessen overhoord en uitgelegd Ouders, stuurt allen uw kinderen ge trouw naar de kindermis van half acht en spoort ze aan, veelvuldig te Com- municeeren Ieder doe zijn best, de Lijdensmeditatie en het Zondagslof bij te wonen on de gezangen mee te zingen. Doet dikwijls den H Kruisweg SLUISKIL le Zondag van de Vasten (14 febr) Vandaag de eerste Zondag van de Vasten. Iri alle HH Missen Let gebed voor de Priesterroepingen. Vanmiddag om 2 uur kort Lof, waar na de Lijdensmeditatie. Wij vertrouwen, dat de Lijdensmeditaties trouw zullen bijgewoond worden. Kinderen nemen voor in de kerk plaats, opdat de vrije stoelen voor de volwassenen beschik baar blijven. Ook sporen wij U aan, om in den Vastentijd de Oefening van den Kruisweg te houden Om kwart vóór vijf Patronaat Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere van den H Antonius Vrijdagavond om 7 uur Kruisweg Dinsdag en Vrijdag, onder de H Mis van half acht, algemeene H Communie voor onze schoolkinderen. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen Vandaag volle aflaat wegens het feest van den Zaligen Andreas, Belijder van onze Orde, en Vrijdag volle aflaat voor de leden van de 3de Orde wegens het feest van den H Conradus, Belijder van de 3e Orde Zondag a.s., onder de H Mis van 8 uur, generale H Communie voor het J ongenspatronaat Het gebed wordt verzocht voor Marie van Hecke, die in den Heer is overleden; alsmede voor den Eerw. Broeder Ber- tinus, overleden in ons klooster te IJmuiden. De HH Missen zijn deze week als volgt: Vandaag om 6,30 voor een overleden vader; om 8 uur voor Petrus Lafort en echtgenoote; om 10 uur voor de wel doeners van het klooster. Maandag om 6,30 ter eere van den H Antonius voor de levende en over leden leden van de Broederschap van St Antonius van Padua; om 7,30 voor Pieter Wullems Dinsdag om 6,30 voor een overleden moeder; om 7,30 voor de weldoeners van het klooster Woensdag om 6,30 ^oor Dom. v d Berg. en echtgenoote; om 7,30 voor een overleden vader Donderdag om 6,30 voor overleden ouders en fam.; om 7,30 voor overleden ouders Vrijdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 voor de weldoeners van het klooster Zaterdag om 6,30 voor Jac Kaas en overl ouders; om 7,30 Zondag a.s. om 6,30 voor een over leden vader; om 8 uur voor Felicita Goethals van Hecke; om 10 uur voor de weldoeners van het klooster HULST Zie pag. 3 TER NEUZEN Zondags 7 uur, 8,30 uur en 10 uur HH Missen; 2 u 30 Lof. Op werkdagen de HH Missen ten uur en kwart voor 8. GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uuil half 9 en half 11. Op werkdagen om 7, 7,30 en 8 uur. ZUIDDORPE Des Zondags: de Vroegmis om 7 uuri de Hoogmis om 10 Uur. Des middags oir uur Lof met relikwie-zegening var I Onze Lieve Vr. Om 2'/2-ó uur meisjesf patronaat. Op de werkdagen: de H Mis om 7 uui Maandelijks wordt in de parochickerll een gezongen H Mis opgedragen vool Ie levende en overleden leden van de Broederschap van Onze Lieve Vroml van Lourdes, gevestigd te Zuiddorpe. PROTESTANTSCHE KERKDIENSTEN! SAS VAN GENT Ned. Hervormde Gemeente. Sas van Gent Zondag v.m. half 10. Ds. H. Akersloot van Houten Rooi PHILIPPINE Ned. Hervormde Gemeente Aanvang 2,15 uur. Ds H. Akersloot van Houten Roo SLUISKIL Ned. Hervormde Gpmetoite Zondag 9,30 uur W. J. Foumier 2 uur Dr L. J. Cazemier. Bed H Dooi HULST Nederl. Hervormde Kerk. Zondag V.m. 10 uur. Ds W. L. Hermanide AXEL. Ned. Herv. Kerk. Zondag Voorm. 9,30 uur Nam. 2 uur Ds Van Oeverer Gereformeerde Gemeente. Zondag 9,30 uur en '2,30 uur, leesdienst. Gereformeerde Kerk. V.m. &.30 uur N.m. 2,30 uur Ds J. S. Post TER NEUZEN. Nederl. Hervormde Gemeente. Zondag 9,30 uur Dr L. J. Cazemier. 2 uur B. Dagevos Gereformeerde Kerk Zondag 9,30 en 2 uur Ds G. W. van Houte Nederduitsch Gereformeerde Gemeente 9 uur, 2 uur en 5 uur 30 leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Zondag 9 en 2 uur Leesdienst 5,30 uur Ds A. Verhage van Middelburg ZAAMSLAG. Herv. Kerk Zondag. 9 uur dhr v. Belleghem v. Brussel 2 uur ds Raams van Hoek Geref. Kerk Zondag. 9 en 2 uur Ds Kok Chr. Geref. Kerk Zondag 9 en 2 uur ds Tolsma O: ned ;uns ;ich !ilia len N. :liër nge idr« TER NEUZEN 12 Febr vm 2,31 u nm 2,53 u 13 Febr vm 3,04 u nm 3,28 u| 14 Febr vm 3,40 u nm 4,04 u 15 Febr vm 4,20 u nm 4,43 u 16 Febr vm 5,01 u nm 5,27 u 17 Febr vm 5,44 u nm 6,14 u 18 Febr vm 6,36 u nm 7,15 u In vergelijking met Ter Neuzen is de tijd van hoogwater te VEERE 10 min. vroeger, te BORSSELe 20 min. vroeger,j te HOOFDPLAAT 20 min. vroeger, te BRESKENS 35 min. vroeger, te VLIS- SINGEN 45 min. vroeger, te WEST-j KAPELLE 1,15 uur vroeger, te DE WIELINGEN 1,15 uur vroeger, te COLIJNSPLAAT 15 min. later, te HOEDEKEN5KERKE 20 min. later, te BROUWERSHAVEN 30 min. later, te ZIERIKZEE 30 min. later, te HANSWEERT 40 min. later, te WALS OORDEN 50 min. later, to GOESSCHEl SAS 1,10 uur later, te WEMELDINGE| 1,15 uur later, te BERGEN OP ZOOM 1,20 uur later, te BATH 1,30 uur later te THOLEN 1.30 uur later, te DOEL' uur later, te ANTWERPEN 2,30 uur later. E d nas iut( :al ken T vc &an T 23 aan T 25 aan A wei sïsc koe wer te i

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 10