De Zeeuwsche Koerier No. 4129 Vrijdag 5 Februari 1937 51ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen Weken lang met rheuma- tische rugpijn in bed. Kroniek van de week Provincienieuws o Officicele opening van het bedrijf door den Minister van Sociale Zaken. (Vervolg) De plechtigheid werd door een zeei groot aantal autoriteiten bijgewoond, waarvan wij noemen: Dr C. van den berg, Directeur Generaal van Volksge zondheid, de Inspecteur van de Volks gezondheid in algemeenen dienst dt neer A. H van de Velde, MrBDH Tel- iegen, Griffier van de Staten van Zee land, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Heeren W. J F M Krui en Dr Ir J. E Carrière resp. Direc teur en Hoofd van de Technische Af- deeling van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, Dr J F Steenhuis en Ir J Stoel-Feuerstein resp. Geologisch Adviseur en Ingenieur van voornoemd bureau, de Hoofdingenieur Directeui van den Rijkswaterstaat Ir J. P. Wal- land, Ir. J. J van Leeuwen en Ir H G Cohen Stuart resp. hoofdingenieur en ingenieur van de Provinciale Water staat, voorts Burgemeester en Wet houders van de deelnemende gemeen ten, een groot aantal Burgemeesters van de overige Zeeuwsch-Vlaamsche ge meenten, Directeuren van andere Water leidingmaatschappijen in Zeeland, de Directeur en ingenieur van de PZEM en het voltallige Bestuur van de Maat schappij. Nadat het gezelschap zich ten half 2 in het hoofdgebouw van het pomp station te St Jansteen had vereenigd, opende de heer B. Truffino, burge meester van Hulst en president-com missaris van de NV. Waterleiding-Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" de bijeenkomst met een woord van welkom tot den Minister en de overige autoriteiten. Spr. gaf uiting aan de groote voldoening, die de uiteindelijke totstandkoming van dit voor de ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen zoo gewichtige werk, heeft gewekt. Hij bracht hulde aan het pionierswerk ten dezen door de heeren Mr P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland en Huizinga, oud-burge meester van Ter Neuzen, verricht. Voorts ook aan de heeren Krul en Carrière van het Rijksbueau voor Drink watervooziening, en aan allen, die op eenigerlei wijze de totstandkoming van het werk hebben bevorderd. Een des illusie noemde spr. het feit, dat de in West Zeeuwsch-Vlaanderen toegetreden gemeenten, Breskens, Oostburg en Aar denburg voorshands nog niet kunnen worden aangesloten aangezien de ex ploitatie van een drinkwaterleiding in dat district niet rendabel kon worden gemaakt indien niet meerdere gemeen ten deelnemen. Spr. sprak den wensch uit, dat spoedig hiervoor een oplossing zal mogen gevonden worden en dat in afzienbaren tijd heel het volk van Zeeuwsch-Vlaanderen van de zegenin gen van het bedrijf moge profiteeren. De heer Ir. G. P M Pikötter, directeur der Maatschappij, gaf daarna, aan de hand van enkele kaarten, een korte technische toelichting. Na ontbinding der oude maatschappij traden tot de nieuwe Naamlooze Ven nootschap Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" in het jaar 1933 onmiddel lijk toe als aandeelhouder de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent, Hulst, Bres kens, Oostburg en Aardenburg. Nadat in den loop van het jaar 1934 door het Rijk en de Provincie Zeeland een risicc garantie aan de Maatschappij was ver leend, kon een aanvang worden ge maakt met het uitvoeren van de drink watervoorziening van de in Oost-Z.- Vlaanderen gelegen gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst. De voorziening van de Westelijke gemeen ten Breskens, Oostburg en Aardenburg diende te worden uitgesteld, totdat door toetreding van meerdere gemeenten in dat gewest of anderzins de exploitatie van een drinkwatervoorziening aldaar rendabel zou zijn In Februari 1935 werd te Ter Neuzen het Bouwbureau voor de uitvoering var het Oostelijk plan ingericht. Bij den aanvang van den bouw traden nog als aandeelhouders toe de gemeenten Axe1 en St Jansteen, zoodat thans 5 ge meenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van drinkwater worden voorzien, om vattende 28.000 inwoners van de rond 57.000 in Oost- en rond 83.000 in geheel Zeeuwsch-Viaanderen. Het pompstation is gelegen in de ge meente St. Jansteen. De door het Rijks- oureau voor Drinkwatervoorziening te s-Gravenhage verrichte uitvoerige on derzoekingen, waarmede reeds in 1918 werd begonnen, hadden uitgewezen, dat de benoodigde hoeveelheden water kun nen worden gewonnen uit de hoogere zandgronden in de gemeenten St. Jan steen en Clinge. Een uitgebreid terrein, groot ca 110 H.A., werd aldaar aange kocht. Op deze terreinen zijn in totaal 48 pompputten gemaakt, onderverdeeld in 6 batterijen van elk 8 putten, welke cezamen een hoeveelheid van 120 a 150 M3 water per uur kunnen leveren. De putten werden uitgevoerd door de fi#ma Dijkstra te Appingedam Het uit den grond opgepompte duw- water wordt in een kelder, groot 500 M3 /erzameld en vervolgens door zuiverings werken geleid, teneinde de overtollige .jzer en mangaanverbindingen uit het water te verwijderen. De zuiverings- werken bestaan achtereenvolgens uit sen doseerinrichting waar aan het wa- *er kalium permanganaat wordt toege voegd, een sproeiruimte, waarin door sproeiing het water zuurstof uit de iucht kan opnemen, een bezinkkelder, waarin de eerste ijzer- en mangaan- neerslag wordt ongevangen en ten slot te 5 filters, elk met een oppervlak van 12 M2, waarin het water geheel wordt gezuiverd. Het aldus gezuiverde water stroomt naar een reinwaterkelder met 2en inhoud van 500 M3 en wordt van laaruit opgepompt naar den watertoren te Axel. De pomp- en zuiveringsgebou wen zijn uitgevoerd door den heer L. F 3-roosman te Middelburg De pompinstallatie van het fabrikaat 'affa te Utrecht, omvat zes bronnen- >ompen elk met een capaciteit van 25 43 per uur, twee eikaars reserve vor- nende laag- en hoogdrukpompen met en capaciteit van 120 M3 per uur en en spoelpomp met een opbrengst van uim 400 M3 per uur. Voorts omvat zij nog diverse hulppompaggregaten als vacuumpompen e.d. Alle pompen zijn voorzien van electromotoren, fabrikaat E.M.F. Dordrecht. De benoodigde elec- trische stroom wordt geleverd door de N.V. PZEM waartoe een afzonderlijke transformator is opgesteld. De electrische installatie voor de be diening van de pompen is uitgevoerd door de NV Mijnssen en Co. te Amster dam. De bediening kan zoowel met de hand als automatisch geschieden. Bij automatisch bedrijf zorgen de in de .vaterkelders en de torenreservoirs op gestelde waterstandmeldinstalaties er voor, dat de pompen langs electrischen weg in bedrijf worden gesteld, zoodra de betrokken kelders of reservoirs leeg raken en uitgeschakeld worden wan neer deze reservoirs gevuld zijn. Door middel van in het pompstation opge stelde registreerende meters worden de grondwaterstanden, de waterstanden in de reservoirs en de door elke pomp op gepompte hoeveelheid water automa tisch op papier vastgelegd. De instal latie is voorts voorzien van een auto matisch werkende signaleering, waar door het personeel door middel van iicht- en geluidssignalen, wordt ge waarschuwd, indien een of andere sto ring in het bedrijf mocht optreden. Ten ainde een zoo ongestoord mogelijk be drijf te verzekeren, zijn voorts nog tele fonische verbindingen gemaakt tus- schen de voornaamste punten van het bedrijf De watertoren te Axel, met een totaal hoogte van 60 M. gemeten tot den nok bevat 2 reservoirs, een hoogreservoir met een totaal inhoud van 1000 M3 en )en laagreservoir met een inhoud van 300 M3. Het eerstgenoemde reservoir dient voor de voeding van de verder af gelegen gemeenten Ter Neuzen, Sas v 3ent, Hulst en St Jansteen, terwijl op iet laagreservoir de gemeente Axel is aangesloten. De toren, met een totaal gewicht van rond 5.700.000 K.G., -is ge fundeerd op een massieve betonplaat met een oppervlakte van 430 M2., waar- ip de 12 opgaande kolommen steunen Deze fundeeringswijze maakt het mo gelijk in den voet van den toren nog gen reinwaterkelder met een inhoud van 250 M3 te maken. Aan den toren verd in totaal 1200 M3 beton, 140.000 KG. ijzer en 500.000 steenen verwerkt De aannemer, de Maastrichtsche Beton izerbouw fa. P. Knols te Maastricht heeft hiermede wel een van de grootste watertorens van ons land gebouwd. Voor de voeding van den toren en de In zeer korten tijd weer op de been. „Vorig jaar had ik vreeselijke rheu- matische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik bin nen twee weken weer op de been was". Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet be hoorlijk werken, zullen bepaalde afval stoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroorzaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen etc. Kruschen Salts is een onovertroffen middel om lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De „dagelijksche dosis" Kruschen houdt U frisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakktng de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (32) T de aafigësloten gemeenten en waarop ruimte is gelaten voor het aanbrengen der wapens ook van de gemeenten, die nog niet toetraden. Hij eindigde met den wensch, dat de waterleiding een bron zou mogen worden van welvaart en voorspoed voor de gansche land streek. Nadat de eerewijn was rondgediend, bezichtigde het gezelschap nog de technische installaties en bracht ten slotte nog een kort bezoek aan de majestueuze watertoren te Axel. voorziening van de aangesloten ge meenten is een buizennet met een cotaailengte van 90 K.M. aangelegd, waarvoor stalen buizen zijn gebezigd, welke geleverd zijn door de N.V. Diepe- veen te Rotterdam. Het buizennet kruist op verschillende plaatsen het kanaal Ier Neuzen-Sas van Gent, waarvoor zinkers zijn gelegd. De grootste hiervan, gelegen te Sluiskil, heeft een totale lengte van rond 110 M. met een diep gang van ruim 9 M. Het leggen van het óuizennet werd uitgevoerd door de fa W. en A. de Bruijn te Ter Neuzen, de zinkers door de N.V. Aanneming-Maat schappij Visser Smit te Papendrecht Bij het bepalen van de afmetingen van de hoofdleidingen van het buizen net is zooveel mogelijk reeds rekening gehouden met de toekomstige voeding van het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. De totale kosten van alle werken te zamen inclusief den aankoop van de terreinen van de waterwinplaats, be dragen f 1.180.000. Met uitzondering van de stalen buizen ter waarde van f 300.000 en enkele onderdeelen van de electrische installatie, is uitsluitend Nederlandsch fabrikaat toegepast. Hier door is een bedrag van rond f 400.000 aan de binnenlandsche industrie ten goede gekomen, terwijl in Zeeuwsch- Vlaanderen zelf in totaal rond f250,000 aan arbeidsloon kon worden uitgekeerd. Rest nog te vermelden, dat op 1 Jan. 1937 van de rond 5900 aansluitbare wo ningen ruim 2700 of bijna 46 pCt is aan gesloten, terwijl reeds voor 2924 wonin gen of rond 49 pCt de aansluiting werd aangevraagd. Vervolgens gaf de heer Mr Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland, een zeer belangwekkend histoifsch overzicht van de totstandkoming der waterleiding, waaruit o.a. bleek, hoe groot de moeilijk heden waren, die in deze streek als ge volg mentaliteit der bevolking en tegen werking van allerlei aard, moesten wor den overwonnen om het doel te berei ken. De Minister van Sociale Zaken, Mr M. Slingenberg, alsdan het woord verkrij gend, sprak er zijn voldoening over uit, dat met de totstandkoming van dit werk voor onze streek een periode is afgesloten, die van veel beroering ge tuige was. Spr. dankte namens de re geering het Provinciaal bestuur voor de verleende medelerking, wijzend op de groote beteekenis van de drinkwater voorziening, vooral ook op hygiënisch gebied. Hij stelde dan het bedrijf in werking. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, die den Minister welkom heette en hem verzocht, de regeering den dank van het Provinciaal Bestuur te willen overbrengen voor den onder vonden krachtigen steun. Spr. wees op de groote beteekenis van een goede drinkwaterleiding ten platten lande en den plicht van de overheid, om de tot standkoming daarvan te bevorderen. Hij bracht hulde aan de gemeenten, die ten dezen het initiatief hebben genomen en sprak den wensch uit, dat de overige gemeenten dit goede voorbeeld spoedig zullen mogen volgen en zoodoende in deze geheele landstreek, welker belan gen het provinciaal bestuur zoo zeer ter harte gaan, de volksgezondheid, land en tuinbouw en indusrtie hiervan zul len mogen profiteeren. Spr. onthulde daarop een gedenksteen, waarop zich een klok bevindt, omgeven door de wapens van Rijk en provincie en van BINNENLAND. Dinsdag is te Rotterdam het contract onderteekend voor den bouw van een Maastunnel, een werk, dat circa 4 jaar zal duren. Bij de trekking van de tiende lijst der vijfde klas van de Nederlandsche Staats loterij viel de 100.000 op Nr 10095 Tot directeur der Staatsloterij is be noemd Jhr J. P A. de Jonge van Zwijns bergen. Verlaging telefoon en telegramtarieven Gemeld wordt, dat een nieuwe ver laging der tarieven voor interlocale ge sprekken op korten afstand is inge voerd. Voor gesprekken, die tot dusver 6 ct kostten is het tarief teruggebracht op 4 ct per 3 minuten en voor de ge sprekken van 12 ct zal voortaan slechts 10 ct verschuldigd zijn. Ook het tarief voor binnenlandsche telegrammen is verlaagd. Ter tegemoetkoming in den nood, waarin de pluimveehouderij verkeert, worden heffingen op zet-, visch- en diermeel verlaagd en restitutie verleend op de voorraden. De Hooge Raad heeft de wet op de evenredige vrachtverdeeling geldig ver klaard voor de Oosterschelde Het monopolierecht op ingevoerde versche appelen is met twee cent ver laagd. Zondag zijn zeven kinderen slacht offers van het ijs geworden. Te Hoorn heeft de herdenking plaats gehad van den 350sten geboortedag van Jan Pieterszoon Coen Le tentoonstelling der huwelijksge schenken in het paleis aan den Kneuter dijk is door ongeveer 19.000 personen bezocht. De opbrengst heeft pl.m f 5000 bedragen, waarvan de helft wordt afge dragen aan het nationale fonds voor bijzondere nooden en de andere helft aan het weduwen- en weezenfonds van het personeel der Koninklijke hof houding. Bij de behandeling der Grondwets herziening in de Tweede Kamer werd o.a. besloten, dat een speciaal college revolutionnaire afgevaardigden van hun Kamerlidmaatschap kan ontzetten. Het zelfde zal ook met de leden van Provin ciale Staten en van gemeenteraden kun nen geschieden Verkeersonderwijs Steeds luider klinkt de roepstem om verkeersonderwijs op onze scholen en dat is verklaarbaar. Het aantal jeugdige verkeersslachtoffers is groot. De laatste statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt er melding van, dat het grootste aantal verkeersongevallen over 1935 is vastgesteld bij kinderen van 5-9 jaar. Verkeersonderwijs op de scholen is daarom dringend gewenscht en weldra alleszins omdat binnenkort het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht het licht zal laten zien een geïllustreerde leidraad voor het verkeersonderwijs, aan de hand waarvan het van dat onderricht in hooge mate wordt vergemakkelijkt en waarmede tevens wordt bereikt, dat het verkeersonderw^> de scholen voor alle klassen één aaneensluitend geheel zal vormen Teneinde het verkeersonderwijs op de scholen meer algemeen te doen worden, heeft het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer het navolgende adres gericht tot Z.Exc. den Minister van Onderwijs: „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het bestuur van bet Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, gevestigd te Utrecht, dat, naar Uwe Excellentie bekend is, bedoeld bestuur sinds eenigen tijd doende is naar beste vermogen te bevorderen, dat aan de ieugd de noodige kennis worde bijge bracht ten opzichte van de regels van het verkeer en in 't algemeen van de Twijzé, Waarop de gevaren, uit het vef- keer voortspruitende, kunnen worden vermeden, dat blijkens het verslag van het on derwijs in 1935 reeds in verschillende Inspecties, zij het ook in verschillenden vorm, verkeersonderwijs wordt gegeven, zulks in vele gevallen met zeer gunstig resultaat; dat een leidraad tot het geven van verkeersonderwijis, samengesteld door een terzake kundige commissie, thans persklaar is en weldra aan Uwe Excel lentie zal kunnen worden aangeboden; dat het Verbond van zijn arbeid juist bij de jeugd het meeste resultaat ver wacht, omdat de jeugd het meest ont vankelijk deel des volks is en door de school bereikbnn-- Reden waarom voormeld bestuur de eer heeft zich tot Uwe Excellentie te wenden, met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat het geven van Verkeersonderricht algemeen ingang vinde en met name op de meest doel matige wijze in het onderwijs worde ingevlochten" BUITENLAND. De berichten over 's Pausen gezond heidstoestand blijven betrekkelijk guns tig luiden. Het Vaticaan heeft te Berlijn een memorandum doen overhandigen naar aanleiding van Duitschland's „woord breuk" inzake de door het Concordaat aan de RK Kerk gewaarborgde rechten Woensdag jl. is te Manilla (Philip- pijnen) het 33ste Internationaal Eucha ristisch Congres geopend Met het gebruikelijk vertoon heeft Zaterdag jl. ter viering van den 4den verjaardag van het nazi-regiem de als rijksdagzitting bestempelde plechtig heid in de Kroll-Opera te Berlijn plaats gehad, waarbij de Führer en rijks kanselier, Adolf Hitler, gelijk reeds ge meld, het woord heeft gevoerd Uit zijn rede vallen inzonderheid aan te stippen de passages, welke betrek king hadden op de algeheele losmaking van Duitschland van het verdrag van Versailles en op het intrekken van de Duitsche verklaring inzake de „alleen schuld" aan den oorlog; de vredesver- zekeringen aan Frankrijk, België en Nederland; de nadere .interpretatie van Duitschland's koloniale eischen en de aankondiging van een nazi-grondwet. Het groote politieke proces te Moskou is geëindigd met de veroordeeling der 13 beklaagden. Zij zijn bereids terecht gesteld. Van het Spaansche front worden weer verhoogde activiteit én successen van Franco's troepen gemeld De aandacht in de Ver Staten van N. Amerika wordt momenteel in beslag genomen door geweldige stakingen in de automobiel-industrie, waarbij tien duizenden arbeiders betrokken zijn. ?rov. Comité van R.K. Kiesvereenigingen Vrijdag werd te Goes een vergadering van het Prov. Comité van Anti-rev. Kiesvereenigingen in Zeeland gehouden, onder presidium van den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge. Alle centra les waren vertegenwoordigd De aftredende bestuursleden werden herkozen De heeren Catsman en De Ruyter werden benoemd als afgevaardigden naar de deputatenvergadering en naar het Centralen-Convent Besprekingen over de Kamer-candi- daten werden gevoerd; de samenstel ling der lijst stelde wel eenigszins teleur Uit cumulatie-overwegingen werd voorgesteld inplaats van den heer J. Tjalma uit Hoogeveen, den heer A. B. Roosjes te candideeren, en op nummer 17 voor den heer Roosjes, ds J. Fokke- man van Delft te plaatsen Voor 19 en 20 worden twee dubbelge- tallen geformeerd van Zeeuwsche can- didaten en wel de heeren J. A Domini cus, dr K Huizenga van Middelburg, W. den Boer van Zierikzee en A. I Cats man te Aardenburg (D v N-Br en Z) Op de Westerschelde nabij Ter Neu zen had Dinsdag een aanvaring plaats tusschen een Fransch en een Zweedsch schip. Beide zijn ernstig beschadigd. Minister Slingenberg bezoekt ook de werkverschaffing in Zeeuwsch- Vlaanderen De Minister van Sociale Zaken, Mr Slingenberg, heeft bij zijn jongste be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen ook ge bruik gemaakt om een bezoek te bren gen aan de in werkverschaffing uitge voerde werken van het waterschap

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5