De Zeeuwsche Koerier No. 4128 Vrijdag 29 Januari 193/ 5iste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Waterleiding in Zeenwsch-Vlaanderen In verband met een bedrijfsstoring moesten wij den inhoud van ons Nieuwsbijvoegsel deze week belangrijk beperken. Kroniek van de week 62 jaar - doet mee dar» volksdans Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. Provincienieuws FEUILLETON HET DRAMA VAN SCH ILLERHORST I (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Dezer dagen is te Eindhoven een bru tale straatroof gepleegd. Twee mannen hebben zich meester weten te maken van een wagen der posterijen, waarin zich o.m. een bedrag van f 188 bevond. De kinderzegels brachten dit jaar netto ongeveer 15000 gulden meer op dan verleden jaar. Te Nieuwerburg is een uitgebreide zwendel ontdekt met valsche oormerken voor varkens, waarvan in verschillende plaatsen landbouwers de dupe zijn ge worden. Afsluitboomen aan de grens. Ter beteugeling van de smokkelarij zijn kortgeleden op verschillende wegen aan de grens van Nederlandsche zijde afsluitboomen aangebracht. Deze zijn thans aanwezig bij de vol gende grenskantoren: Babberich, Beek (Ubbergen), Keulsche Barrrière, Vaals, Borkel en Schaft,Ber- geijksche Barrière, Luikgestel, Reusel, Goirie. Strijbeek en Putte. Door hen, die de grens veelvuldig pas- seeren, was de vrees geuit, dat het aan brengen der afsluitboomen voor hen een beletsel zou zijn, ook na de officieele uren van openstelling der grenskantoren de grens te passeeren, zooals thans ge 'K HEB EEN RADION WAS ZIEN HANGEN 'K ZAL STEEDS RADEON VERLANGEN RAD5-A (24) bruikelijk is, als menv de benoodigde papieren bij zich heeft en geen goederen heeft aan te geven. Op een daartoe gedaan verzoek om inlichtingen heeft de A.N.W.B. echter van het Ministerie van Financiën be richt ontvangen, dat wijziging van den bestaanden toestand niet in de be doeling ligt. Motorrijtuigen, waarmede geen goe deren worden in- of uitgevoerd, en die voorzien zijn van nationaliteitsbewijzen of triptieken, voor zoover ten aanzien van deze laatste documenten geen for maliteiten zijn te vervullen, kunnen dus, ondanks de afsluitboomen, te allen tijde langs de hiervoor ook thans open staande wegen in- en uitgaan. Mochten de afsluitboomen gesloten zijn, dan zul len deze dus op verzoek van de bestuur ders van deze motorrijtuigen worden geopend. De contingenteering van basard- suiker zal binnenkort worden opgeheven. BUITENLAND. Volgens een „U. P."-bericht zouden de Duitsche bisschoppen half Februari te Berlijn bijeenkomen om te beraad slagen over een collectieven stap bij 'Hitler in verband met de nationaal- socialistische politiek tegenover de Kerk Uit de antwoorden van Italië en Duitschland op de jongste Britsche nota inzakei de vrij williger skwes tie, blijkt, dat beide in beginsel bereid zijn, het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te verhinderen. De Fransche minister-president Léon Blum heeft te Lyon een rede gehouden over een door Frankrijk gewenschte toenadering tot Duitschland. De staking van de Amerikaansche zee lieden in de havens van den Atlan- tischen Oceaan en van de Golf van Mexico is beëindigd. Bij Oran in Algerië is een Belgisch vliegtuig neergestorte er zijn 12 dooden Tot nieuwen hoogen commissaris voor Danzig is benoemd onze landgenoot vice-admiraal De Graaff. Verschillende gebieden in de Ver Staten zijn door een ontzettende over- stroomingsramp geteisterd. Tienduizen den vluchtelingen zijn blootgesteld aan vreeselijke ontberingen. De materieele schade beloopt bereids 300 millioen dollar. In April zal te Londen een inter, nationale suikerconferentie worden ge- honden om te komen tot een accoord over de productie en verkoop van suiker „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waaraan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen vol bracht het kunststuk: mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn irheumatische pijnen". Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De „dagelij ksche dosis" zorgt voor een geregeld inwen digeschoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let □p, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (33) Officieele opening van het bedrijf door den Minister van Sociale Zaken Zeeuwsch-Vlaanderen heeft weder om een dag van historische beteekenis beleefd. Als resultaat van ruim een kwart eeuw actie, is namelijk eindelijk ook in dit gewest een drinkwater leiding tot stand gekomen, waarvan de officieele opening op Woensdag 27 Januari jl. door den Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg werd verricht. (Wegens de gemelde technische storing moeten wij het vervolg van dit verslag tot de volgende editie uitstellen) Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) Maar nu schudde de detective het hoofd. Och, mevrouw, zeide hij, die rechter lijke beslissing, waarover uw man zich een oogenblik zoo boos maakte, daar voor zou ik u zoo lastig niet vallen, die kan ik natuurlijk gemakkelijk opduiken. Ik zou echter om méér willen verzoeken. Om meer? Wat wilt u dan? Ja, kijk u eens mevrouw. Ik zou u willen vragen, mij die papieren, welke uw overleden man daar geborgen heeft, ten onderzoek toe te vertrouwen. Mevrouw Burton zag even verbaasd op en schudde het hoofd. Dat is een verzoek, dat ik onmogelijk kan toestaan, mijnheer. Ik vreesde het al, antwoordde Rosch kalm Op dat oogenblik werd er geklopt aan de kamerdeur en trad daarop Dqra Burton binnen. U hier, riep zij, daar ben ik heel blij om. Ja, u schijnt zich om mij wel onge rust gemaakt te hebben, antwoordde de detective, maar ik ben even blij, dat u thans hier binnenkomt, want ik heb juist een bondgenoot noodig. Een bondgenoot? Ja, ik heb mevrouw, uw tante, een verzoek gedaan, dat zij mij meent te moeten weigeren en ik zeg er bij, van haar stanpunt volkomen terecht. In haar plaats zou ik niet anders doen. Rosch vertelde nu, wat hij gevraagd had. En waarom stelt u belang in die papieren? Dat wil ik u gaarne vertellen. Ik heb het vermoeden, meer dan een vermoe den is het echter nog niet, dat er ver band bestaat tusschen de misdaad hier gepleegd en de belangstelling, die de notaris koesterde voor zekere gebeur tenissen op den Eikenhof. Hij moet be lang gesteld hebben in zekere familie geschiedenis van de Wij de veld's van Dalen. Hij heeft dat blad, waarin hij las omtrent die onder-curateele-stelling, bewaard,- opgeborgen. Ik vermoed, dat hij meer bewaard heeft, dat hij een dossier heeft aangelegd, op die zaak be trekking hebbende. En dat dossier zou ik graag lezen. Dora zag haar tante aan, maar deze schudde zeer beslist het hoofd. De de tective zag dit wel en zonder antwoord af te wachten vervolgde hij: Ik begrijp mevrouw's bezwaren wel. De papieren van den notaris kunnen van alles bevatten, wat voor vreemde oogen en ook voor de mijne niet be stemd is. Maar ik weet wel een uitweg. Als u mevrouw, morgen bijvoorbeeld, te Oprichting melkcomïté voor de school jeugd in Middelburg. Ter bespreking van de mogelijkheid om te komen tot het verstrekken van melk in de oehtendpauze aan de schoolgaande kinderen, werd te Mid delburg een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den Heer M. H. Boassen, wethouder van onderwijs. Deze heeft geleid tot oprichting van een „Melkcomité", dat de ouders zeer binnenkort op een specialen ouder avond omtrent zijn doel zal inlichten. Men zal nader onderzoeken, welke we gen kunnen worden bewandeld om de schooljeugd meer van de melk te laten profiteeren. Zeojuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij N.V. Donderdagmiddag had in St. Joris te Middelburg de tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders plaats. Aanwezig waren 9 aandeelhouders met 1176 aandeelen, uitbrengende 1176 stemmen. Het voorstel tot aanvulling van het vroeger genomen besluit inzake de kapitaals-reorganisatie en wijziging zamen met uw nicht die papieren eens wilde doorkijken en terzijde wilt leggen, wat op de quaestie, die ik hier aanroer de, betrekking heeft. Dan vindt u ver moedelijk wel het een en ander, dat u ook meent mij gevoegelijk te kunnen toevertrouwen. Daar ben ik al zeer ge lukkig mee. Nu, zei mevrouw Burton, dat kunnen we zeker wel doen. Maar, sprak de detective, dan moet ik de dames nog hierop opmerkzaam maken, dat zij mij ook datgene laten zien, dat volgens haar misschien niet van het minste belang is. We zullen er voor zorgen, antwoordde Dora. Dan is dat afgedaan. En vertel mij nu eens uw avonturen, hernam Dora Burton weer, want dat u avonturen beleefd hebt, is zeker. En tante mag ze zeker gerust vernemen. Zij weet nu, wat het doel van uw onder zoek is en zij stemt er volkomen mee in, niet waar, tante? Mevrouw Burton knikte aarzelend. Ja, antwoordde zij, wij willen natuur lijk gaarne de waarheid kennen. Als tenminste die waarheid niet erger is dan we nu nog vreezen. Erger tante, vroeg Dora, maar dat laat zich toch niet aanzien. Het ergste voor ons gevoel zou zijn, indien oom zich had gezelfmoord en verschrikkelijk ook, indien zijn vriend van Beekum blijkt de moordenaar te zijn. Maar, maarik geloof op het oogenblik veel eer, dat de onderzoekingen van mijnheer 'van de stafutèn wérd met algëmëëne stemmen aangenomen. Daarna werd ter zelfder plaatse een tweede vergadering van obligatie- houders gehouden onder voorzitterschap van den heer Ir. D. de Jongh. Aanwezig- waren 4 obligatiehouders met f 164,500 obligatiën, uitbrengende 329 stemmen. Na toelichting werden de voorstellen met algemeene stemmen aangenomen, waardoor o.m. het voorbehoud van het meegaan der drie andere betrokkene partijen, gemaakt bij het op 18 Jan. 1936 genomen besluit tot verlaging van den rentevoet met ingang van 1 Jan 1936 van 5 pCt tot 2y2 pCt en vervanging van de verplichte aflossing door een aflossing en/of inkoop van de obligatiën uit de winst, is opgeheven. (Tern. Crt.) Kring Middelburg der R.K. Staatspartij De secretaris van den Kring Middel burg der R.K. Staatspartij deelt het volgende mede omtrent den uitslag van de candidaatstelling. voor de Tweede Kamer in Zeeland. Van de 42 afdeelingen in den Kring- Middelburg hebben er 30 aan de candi daatstelling medegedaan, die in 't ge heel 15 candidaten gesteld hebben. Het resultaat is als volgt: Em. Th Lockefeer, Hulst (25). Mr Dr A. Mes Heinkenszand (20). Pater Mr Dr Beaufortt O.F.M. Utrecht (4). C. J. N. de Graaf, Vlissingen (4). G. Goossens, Sas van Gent (4). J. W Vienings, Clinge ^3)F. Koch, St Jansteen (2). Serrarens, Bilthoven (2). J. G van Eeden, Noord- wijk (1). A. Ruyter, Arnhem (1). Mr R. J J Lambooy, Hontenisse (1). G. P. Geirnaerdt, St Jansteen (1). Afl. de Milliano, Waterlandkerkje (1). Mr P. L. Steenberghe Goirie (1). W. Steinmetz Amsterdam (1) en verder Mej. D. Hillen, Amsterdam door een groep van 25 leden der afd. Goes. De definitieve aanwijzing der candi daten door de kiesvereenigingen zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. De oudste bewoonster van Zeeland overleden. Mej. Janna Klein, te Kortgene, de oudste inwoonster van geheel Zeeland, is Zaterdagmiddag in den ouderdom van ruim honderd jaar overleden. SAS VAN GENT De heer L. v d Hoeven, wachtmeester bij de Kon. Maréchaussées alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Roosendaal Arbeidsbeurs. De werkloozenstand was op 27 Jan. 1937 als volgt: 30 fabrieksarbeiders, 12 transport arbeiders, 13 grondwerkers, 12 land arbeiders, 3 metselaars, 2 timmerlieden, 2 schilders, 2 electriciens, 1 bankwerker- waterfitter, 1 opzichter. Mede dank de aanzienlijke drukte in de kunstmeststoffenfabriek, wérd het aantal werklooze fabrieksarbeiders in den loop der laatste weken aanzienlijk lager. De heer Pauwe'sr, wachtmeester bij de Kon. Maréchaus ée, is naar deze gemeente overgeplaatst Burgerlijke stand. Week van 18 tot en met 23 Jan. 1937 Rosch naar een andere mogelijkheid wijzen, zoodat noch het eene, noch het andere het geval behoeft te wezen. De detective zag Dora met onverholen bewondering aan. Ik breng hulde aun uw scherpzinnigheid, zeide hij, het is mijn gewoonte niet, als mijn onderzoek nog niet ten einde is, over vermoedelijke resultaten te spreken, want men staat altijd aan de meest onverwachte ver rassingen bloot. Maar dit mag ik hier wel zeggen, dat ik niet geloof aan een zelfmoord van den notaris, noch ook, dat hij door van Beekum vermoord zou zijn. Dat moet voor u een groote troost zijn, beste tante. Ja, maar zal de waarheid niet nog erger zijn? Dora haalde de schouders op. Dat kan niet, riep zij eenigszins ge agiteerd. Doch de detective sprak altijd even bedaard: Hoe erg die waarheid dan ook wezen mocht, mevrouw, als de onthulling er van noodig is om een even erge, nieuwe misdaad te voorkomen, dan zult u zeker niet weigeren mede te werken, dat ik de waarheid ontdek. Mevrouw Burton boog het hoofd. Ze was erg bleek geworden. Dora begreep niet, waarom haar de wending, die het gesprek had genomen, zoo had aange grepen, want dat dit het geval wes, bleek wel zeer duidelijk. De detective had Dora hulde gebracht voor haar scherpzinnigheid, maar zij Géborén. 18 Jan. Jeannita jËononn£t Maria, dochter van Philemon Eduardus Obrie en Leonie de Lessine. 21 Jan. Roger Edmond, zoon van Maurice Johan Pielaet en Maria Seraphina Blankaert. Loop der Bevolking, Aangekomen. L. Cornelissens en gezin, smid-bank werker van Axel, A Pauwels en gezin, w ch meester Kon. Mar. van Alphen en Rie), K Pekelaer, buffetchef van Amsterdam, L. L Berguerand en ge zin, ingenieur van Fianiére (B) Vertrokken E. O Kersbulck, fabr.arbeidster naar G.nt B (Terdonck) —0 WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 134 Tot controleur van de gemeentelijke steunregeling en werkverschaffing is benoemd de heer Urbain van de Cal- seyde Burgerlijke stand. Gedurende de week van 21-28 Jan'37 Overleden. Camille Gustave Clement de Mette, 62 jaar, zoon van Joannes de Mette en Stephania Dïeleman Loop der Bevolking. Ingekomen: Herman Dijkstra met gezin van Vlissingen Vertrokken: Floribertus Francois D'Hooge naar Selzaete, Pieter Marinus Oostdijk naar Sas van Gent, Gustaaf de Vrieze naar Philippine, Remi Leonardus de Jaeger naar vlissingen, Camilla van Eetveldt naar Zuiddorpe, Prudent van Vooren naar Biervliet, Wilhelmus de Nie met gezin naar Koudekerke TER NEUZEN Met ingang van 1 Februari is be noemd tot surnumerair der registratie de heer A. J. de Ridder te Ter Neuzen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R,K. jongensschool alhier is benoemd mej. G, Dïeleman (alhier in verband met de ziekte van mej. D. van Nueren). De St. Elisabethvereeniging, alhier verstrekte over 1936 1000 L. melk, 9 pond vleesch en 40 eieren. Voor hulp n de huishouding bij bevallingen werd f55 uitgegeven terwijl 10 baby- uitzetten werden verstrekt. Voor de huishoudcursus (H.O.V.A. M.-cursus)uitgaande van het R.K. Jeugd werk gaven zich reeds 34 cprsisten op, zoodat de leerlingen in 2 groepen moe sten worden gesplist. HEIKANT Met ingang van 1 Febr. a.s. wordt de rijksveldwachter E. J. Renen alhier verplaatst naar Oost- en West-Souburg. SLUISKIL In de jaarlijksche algemeene ver gadering van de varkensvereeniging «Helpt Elkaar» werd de secretaris penningmeester gehuldigd ter gelegen heid van zijn 30-jarige vervulling van kreeg nu toch het gevoel, dat haar tante iets vreesde, waarvan zij nog geen vermoeden had. Wat zou dit zijn? Had Rosch tante meer verteld dan haar of wist haar tante bijzonderheden van de misdaad, die zij niet kende? Dora verlangde dit te vernemen. U 'hebt mij nog altijd niet verteld, mijnheer Rosch, zeide zij, wat u over komen is en hoe u aan het gevaar is ontsnapt, waarin u verkeerd hebt. En u nog niet, wie u het briefje bracht, dat u omtrent mij waarschuw de. Maar ik geloof, vervolgde de detec tive, dat uw tante zich niet wel gevoelt. Inderdaad zag de arme vrouw er zeer vermoeid uit. Leid haar naar haar kamer; mis schien wil mevrouw zich liever te bed begeven. Mevrouw Burton weersprak dit niet. Zij ging met Dora heen, maar bij de deur wendde zij zich nog even tot den detective: En de waarheid zal vreeselijk zijn. Voor u niet zoo vreeselijk als de angst, die u nu lijdt, antwoordde Rosch kalm. Wees gerust, mevrouw, het zal anders zijn, dan u vreest. Toen sloot hij kalm de deur achter de dames, ging voor den haard zitten, die zachtjes brandde en een aange name warmte verspreidde. Hij sloot de oogen en lag daar zoo heerlijk in den gemakkelijken zetel, dat hij werkelijk j moeite had den slaap te overwinnen.

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5