De Zeeuwsche Koerier No. 4127 Vrijdag 22 Januari 1937 51ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand. Vragenbus De Rijksiiikomstenbelasting. Kroniek van de week Kon armen niet bovenhaar hoofd heffen. Provincienieuws (8) Inkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) Op het aan te geven inkomen uit ar- beiu mogen de z.g. „beroepskosten" in mindering worden gebracht. Dit mogen ecnter slechts kosten zijn, welke het be roep naar zijn aard medebrengt en weike dus gemaakt moeten worden dooi ieder, die het beroep naar behooren wii uitoeienen. Deze kosten zijn uit den aard der zaak over hetzelfde tijdvak te berekenen als waarover het bruto- inkomen is berekend. Men lette er op, dat deze kosten niet het gevolg mogen zijn van iemands per soonlijke omstandigheden, waaronder zijn te verstaan de kosten, welke iemand maakt voor het bezigen van een auto cm zijn kantoor te bereiken, omdat hij door een ongeval niet in stagit is te loopen; de onderhoudskosten van een rijwiel door iemand die op verren af stand van zijn kantoor woont; de kosten van het heen en weer reizen van iemand die om persoonlijke redenen elders woont dan ter plaatse, waar hij zijn be roep uitoefent; de reiskosten van ie mand die wegens woningnood elders woont dan waar hij zijn beroep uit^ oefent. Dit zijn alle kosten van persoonlijken aard en kunnen daarom niet worden af getrokken. Wel komen bijv. voor aftrek in aan^ merking de volgende kosten, omdat dit kosten zijn welke het beroep of de be trekking naar haar aard medebrengt: a. De reis- en verblijfkosten van iemand, die als leeraar is verbonden aan een school in de gemeente waar hij woont en tevens aan een school in een andere gemeente; b. De kosten van maandkaarten (spoorwegabonnementen) van iemand, die gewoonlijk slechts korten tijd achter een bij denzelfden werkgever in dienst is en wiens beroep medebrengt, dat hij nu eens in deze, dan in een andere gemeente zijn arbeid verricht; c. De verhuiskosten van een ambte naar, wien tengevolge van een overheids besluit een andere standplaats wordt aangewezen (niet echter de kosten van iemand, die op zijn verzoek wordt over geplaatst) d. De contributie eener vakvereeni- ging; e. De uitgaven door een dokter om op de hoogte te blijven van diverse vraagstukken op geneeskundig geb/jd; f. De bijdrage in de premies wegens een verzekering ingevolge de Ziektewet, welke door den werkgever wordt be taald. Verplicht deze den werknemer tot be taling van de helft dezer premies, dan vormen deze betalingen beroepskosten voor den werknemer. Studiekosten komen in het algemeen niet voor aftrek in aanmerking, omdat zij een gevolg zijn van het eigen belang van iemand. Moet men zich echter materiaal ver schaffen om de aangewezen taak naar behooren te vervullen en hierin wordt niet door den patroon voorzien, dar vormen de betreffende uitgaven we) beroepskosten. Naast inkomen uit arbeid, is er sprake van inkomen uit ondernemng. Oncier inkomen uit onderneming wordt ver staan het inkomen van ieder, die eer eigen zaak heeft. Daar valt dus onder het inkomen var den landbouwer, veehouder, industrieel handelaar, gardenier, ambachtsman winkelier enz. Ook het inkomen var advocaten, deurwaarders, accountants enz. moet er toe worden gerekend, als ook het inkomen van een speelhuis houder, de aanlegger van een verboder «Foterij enz. Het is dus niet van be- teekenis of het bedrijf als onwettig of onzedelijk is te qualificeeren. Evenals bij het inkomen uit onroeren de goederen en uit roerend kapitaal, nebben wij ook bij het inkomen uit on derneming te onderscheiden het on zuivere inkomen, bruto-inkomen dus, en net zuivere inkomen, het netto-inkomen dus. Alleen het zuivere inkomen wordt nelast, dat is het onzuivere inkomen, /erminderd met de z.g. bedrijfsonkosten, .n.a.w. de zuivere bedrijfswinst. De wet houdt geen nadere voorschrif ten in omtrent de methode van zuivere winstberekening. Iedere methode is ge oorloofd, die niet in strijd is met goad m degelijk koopmansgebruik. Een der gelijke methode kan evenwel slechts worden aanvaard als zij geregeld en stelselmatig wordt toegepast. D.w.z., dat de zakenman boekhoudt, l.w.z. van dag tot dag aanteekening ïoudt van zijn ontvangsten en uitgaven, /an zijn vorderingen en schulden en /oorts om de twaalf maanden een Ba- ans samenstelt Deze notities vereischen uiteraard een boekhouding. Men kan volstaan met een eenvoudige boekhouding, d.w.z. een boekhouding die nen zelf kan bijhouden. In veel geval- en kan men volstaan met een Kasboek. :en Debiteurenboek, Crediteurenboek en lalansboek. Wij laten dan buiten be- chouwing de bij de Wet op de Omzet belasting voorgeschreven registers van nkoopen en verkoopen, welke door ïandelaren en fabrikanten in den zin lier wet moeten worden bijgehouden. Onzerzijds zijn wij gaarne bereid de ezers bij de inrichting van een een voudige practische boekhouding behulp- aam te zijn. Men wende zich in vertrouwen tot bns kantoor. Inlichtingen worden gratis verstrekt. Aangezien zoowel onze Directie als inze Assistenten regelmatig onze clien tèle, welke over het geheele land ver spreid is, bezoeken, is het voor ons een kleine moeite de lezers te bezoeken. Iedere abonné heeft het .echt, .kosteloos vragen te itellen over Belastingkwesties (In- lomsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) over de Crisis - wetten voor den Middenstand en de De valua tie wetten Hy potheekaf lossings- wet, Crisiscrediet, Uitverkoopwet, de Wet op Kocp en Verkoop op afbetaling en Huurkoop, de wet tegen te hooge Prijsopdrijving enz.) en over aangelegen heden van boekhoudkundigen aard. Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in ce sluiten. Uiterlijk binnen 5 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. Auteursrecht voorbehouden. BINNENLAND. Er is op initiatief van het Neder- iandsch Episcopaat een organisatie in wording en gedeeltelijk reeds tot stand gekomen voor een „Katholieke actie /oor de goede film" Prinses Juliana en Prins Bernhard sullen de kroningsplechtigheid van Zoning George VI van Engeland bij tonen, waarb de Prinses HM de Koningin zal vertegenwoordigen. Van Zondag 21 Februari tot Dinsdag 13 Februari wordt er op Bouvigne een cursus gegeven „Ter Inleiding in het /olie leven" door den Z.Eerw. Hooggel. Heer Prof. J. Vlerick Aan burgemeester K. ter Laan van Zaandam is eervol ontslag verleend. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de gemeente-, .provinciale- m kieswet en tot intrekking van de ge- meenteborgtochtenwet Nu al ruim een jaar vrij van pijn Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik-kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Kruschen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheu matische pijnen gehad." Mevr. H. E Kruschen Salts spoort de afvoer- organen, lever, nieren en ingewanden op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en afdoende worden weggevoerd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let ap, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (32) Het departement van Defensie heeft besloten aan de NV Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amster dam een opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers van het type T 5 De Tweede Kamer zal 26 Januari een aanvang maken met de mondelinge be handeling van de herziening van de Grondwet Verschenen is het ontwerp-program /an actie-1937 van de R.K. Staatspartij H.M. de Koningin is voor eenige weken met vacantie naar het buiten land vertrokken. Thans is ingediend het wetsvoorstel tot het verleenen van geldelijken steun aan Ned.-Indië tot een bedrag van ten hoogste 25 millioen voor bijzondere maatregelen van welvaartszorg Vliegramp. Dinsdagmiddag is onder de gemeente Pontarme bij Senlis, ten Noorden van Parijs het Nederlandsche toestel, de P.H.-M.A.G., toebehoorende aan den on- iangs omgekomen sportvlieger, den heer M. A. G. van der Leeuw uit Rotterdam, dat onderweg was van Parijs naar Ypenburg, waar het thuis hoorde, te pletter gevallen. De vier inzittende Ne derlanders werden op slag gedood. Ingediend is een vergunningsstelsel voor het exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen. Naklanken van. de Oranjefeesten. Men meldt ons: Ook Bergen op Zoom heeft zijn historisch Oranjespel beleefd. Onder groote belangstelling van de burgerlijke en militaire autoriteiten werd voor een uitverkochte zaal door de tooneelclub van de Liga-fabrieken een gala-voorstelling gegeven van: „De spion van- den Prins", een romantisch historisch tooneelspel in 4 bedrijven door J. v. Randwijk, waarin de figuur van den Prins van Oranje, Willem III en zijn tijd fel worden belicht. De uitvoering is schitterend geslaagd en oogstte grooten bijval. BUITENLAND. De toestand van Z. H. den Paus is verergerd. Z. H. lijdt hevige pijnen. In België is dezer dagen een wilde mijnstaking uitgebroken, waaraan dui zenden mijnwerkers deelnemen. Een groot deel van Europa wordt mo menteel geteisterd door hevige sneeuw stormen en felle koude, waardoor vele verkeersstoringen zijn veroorzaakt. In verband met de toenemende span ning tusschen de Duitsche Rijks- regeering en de Katholieke Kerk brach ten de Duitsche kardinalen Bertram, Schulte en Faulhaber en de bisschoppen von Galen en Preysing een bezoek aan Rome, waar zij door Z. H. de Paus in langdurige audiëntie werden ontvangen. De organisatie der Amörikaansche zeelieden heeft haar leden gelast het werk in de havens van de Atlantische kust en in de Golf van Mexico te her vatten. Goering heeft te Rome met Mussolini besprekingen gevoerd over de Spaansche kwestié De laatste dagen hebben de troepen van Generaal Franco verschillende successen behaald op de Volksfronters. De stad Malaga wordt thans door hen bedreigd Uit Amerika worden ernstige over- stioomingen gemeld. Reeds zijn tien duizenden menschen dakloos. i:,iishoud-Onderwijs voor alle meisjes. Vorige week zijn te St. Jansteen in een bijeenkomst, die door verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten werd bijgewoond door Mgr. F. Freucken officieel de huishoudcursussen geopend, üie door het „Gewestelijk Comité tot be vordering van huishoud-onderwijs voor alle meisjes (H.O.V.A.M.)" op initiatief en onder de auspiciën van de K.J.V in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn georganiseerd Doel van deze cursus is, het kweeken van huisvrouwen, die volkomen voor haar taak zijn berekend, door het bij brengen van de noodige kennis aan alle meisjes in dit gewest. Het onderwijs, dat zich voorloopig tot koken en naaien zal bepalen, wordt gegeven door gedi plomeerde leeraressen. Het ligt in de bedoeling, ook dienst bodencursussen te organiseeren. Ook aan huisvrouwen zal voorlichting worden verstrekt. Op het program staan voorts sociale vorming, ontwikkeling van de smaak, lichaamscultuur en zelfs muziek en zang. De K.J.V., die hiermede uit het sta dium van dilettantisme naar een hoo- geren vorm van jeugdwerk overgaat, wil op deze wijze de opbouw van het gezin bevorderen en zoodoende een slagboom oprichten tegen de verwording en ont wrichting der gezinnen en daarmede van de maatschappij. Gehoopt wordt, dat deze beweging zich successievelijk over geheel Neder land zal verbreiden. Te Kieldrecht is de 35-jarige autobe stuurder J. P uit Graauw met een auto op een aantal menschen ingereden, waarvan 1 werd gedood en de anderen verwond. In de dezer dagen te Goes gehouden jaarvergadering van de Zeeuwsche Zangersbond „Zang Veredelt", waarop alle 19 aangesloten vereenigingen ver tegenwoordigd waren, werd besloten ook dit jaar wederom een kinderzangdag te houden en wel op 10 Juli a.s. te 's Heer Arendskerke. Op 16 Juni a.s. zal een concours wor den gehouden te Kapelle, of, indien men daar den bond niet zou kunnen ontvan gen, te Vlissingen. De heeren H. van Nieuwenhoven uit Breda en E. Flipse uit Rotterdam zullen worden uitgenoodigd om als jury te fungeeren. SAS VAN GENT Goed nieuws Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, is van het Ministerie van Water staat thans de positieve toezegging ont vangen, dat de brug op den Rijksweg Gent-Ter Neuzen nabij de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek zal wor den vernieuwd en wel indien eenigs- zins mogelijk vóór 15 September a.s. Daarmede zal een ernstige hinderpaal voor het verkeer en een groote ergernis voor de weggebruikers eindelijk zijn weggenomen. 't Is stellig niet teveel gezegd, als we dit: „Goed nieuws" noemen. De heer Reinier Stouthamer, alhier behaalde met - onderscheiding het diploma van bedrijfsleider aan het Polytechnisch Instituut te Antwerpen, afdeeling Electriciteit. Tot onderwijzer te Kats is benoemt de heer F. Vos, wachtgelder, alhier. Den heer F. van Oppen, directeur van het R.K. Kerkkoor, alhier, werd op he* dezer dagen gehouden St. Caeciliafeest van genoeifid zangkoor, in verband met zijn vertrek naar Eede (Z.VU, alwaar hij tot Rijksklerk is benoemd, een fraai souvenir aangeboden. In de jl. Zondag gehouden vergade ring van de R.K. Kiesvereeniging wer den als candidaat aangewezen voor de Tweede Kamer de heeren Mr. Dr. Mes burgemeester van Heinkenszand en G J. L. Goossens, alhier. De koopdag van de vijfmaandsche De „vijfmaandsche" propaganda- actie van „De Hanze" alhier heeft Woensdag jl. zijn bekroning gevonden in den koopdag, waarop de door de ver- eeniging bij de deelnemende winkeliers f aangekochte prijzen bij opbod werderi verkocht. Deze verkooping, die om 2 uur aanving en om 7 uur geëindigd was, trok enorme belangstelling, zoodat de zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw, waar ze gehouden werd, de bonnen houdsters nauwelijks kon bevatten, een bewijs, dat er in propagandaperiode ïeel wat geld bij de deelnemende win keliers is besteed. In totaal zijn ruim 200.000 bons uitgegeven, welke een totaal /an circa 3*4 millioen punten vertegen woordigden. Op de 250 prijzen, die hier- /oor beschikbaar waren, is dan ook flink geboden, hetgeen de animo erin hield. De „vijfmaandsche", die als proefne ming was bedoeld, heeft wel bewezen, dat men ook te Sas van Gent voor der gelijke propaganda-acties wel voelt. Reeds mocht ook „De Hanze", naar wij vernemen, naar aanleiding van deze oropaganda een verblijdende ledenaan winst boeken. Het bestuur zal danook, naar wij vermoeden, in de ingeslagen richting voortgaan en straks met nieuwe verassingen voor het voetlicht treden. Gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden raads zitting werd o.a. een ingekomen stuk oehandeld van het Oranje-Comité, waarin een aanvullende subsidie werd gevraagd om het tekort te dekken van ie feestviering ter gelegenheid van het ouwelijk van Prinses Juliana en Prins 3ernhard. De heer de Leux becritiseerde daarbij de houding van de katholieken, die, volgens hem, van dit feest een po litieke „rel" hadden gemaakt. De heeren Goossens en de Meijer dienden daarop van repliek en ook de heer Neeteson be streed de door den heer de Leux ge uite beweringen. De periodiek aftredende leden der Commissie tot wering van schoolverzuim werden allen herkozen. Aan de bijzondere lagere scholen in de gemeente werd 80 pCt voorschot toe gestaan op de gemeentelijke vergoeding 3ver 1937. Aan den heer A. P. J. van Rooij werd niet eervol ontslag gegeven als hoofd der O. L. School, als onderwi-zer bij het vervolgonderwijs aan die school en als hoofd en onderwijzer aan de cursus in de Fransche taal. Besloten werd tot oproeping van een hoofd voor de O. L. School A In de gemeente-begrootingen 1936 en 1937 werden eenige af- en overschrijvin gen door den Raad gesanctionneerd. Bij de rondvraag kwam de heer de Leux nog terug op de Oranjefeest kwestie. Hij werd uitvoerig beantwoord door de heeren de Meijer en Goossens. (Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar het officieel verslag, dat voor abonné's op ons blad verkrijgbaar s a 50 ct. per jaar. Losse nummers 15 ct.) Burgerlijke Stand, Week van 10 tot en met 17 Jan 1937. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Jan. Joseph Félix Janssens, 24 jaar, wonende te Evergem (B) en Elsa Oscarina Kers- bulck, 19 jaar. Overleden. 10 Jan. Elisabeth Rijnwalt, 56 jaar, overleden te Ter Neuzen, wed. van Rijk Kanters. Loop der bevolking. Aangekomen. F. de Putter, zonder beroep van Ter Neuzen E. L. Collier, zonder beroep, van Gent (B) C. Oderie en gezin, winkelierster, van Gent (B) R. M. Scheffer, broodbakkersknecht van Ertvelde (B) Vertrokken E. Herman en gezin, zonder beroep naar Philippine A. Vinke en gezin, los arbeider naar Axel L. van der Hoeven, wachtmeester Kon. Mar. naar Roosendaal c.a. F. J. van Oppen, rijksklerk naar Eede (Zld) WESTDORPE Werkloosheid, Aantal werkloozen 146 Burgerlijke Stand. Huwelijks-voltrekkingen. Albert van Goethem, 28 jaar van Wachtebeke en Irma de Clercq, 23 j. Loop der bevolking Ingekomen Herman Dijkstra met gezin, van Vlis singen. Vertrokken Floribertus Francois D'hooghe, naar Selzaete. ZAAMSLAG Donderdagnamiddag jl. toen het reeds donker was reed de landbouwer A. de P. met zijn auto over den weg vanaf de

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9