Kerknieuws aflevering, gewijd aan Vraagstukken be treffende de Maritieme Defensie van Nederlandsch Indië ONZE KINDEREN, Tijdschrift voor r.-k. ouders en opvoeders. Decembernummer. Uitgave N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Til burg. Dsae ïaaiste aflevering van den jaar gang ïyoö opent met een leüacuoneelt iveistvreaewensehwat ae wereld niet geven kan, veriucno aoor een suggestie ve teekenmg van dreigend modern oorlogstuig. Het artikel van den Paryschen medewerker Enfants Mar tyrs geeft een ontstellend beeld van de kindermishandelingen, die in Frankrijk heiaas in vrij groote mate voorkomen. De Puntjes op de i, drie in getal en alle raak, zijn o.a. gewijd aan het En- gelsche koningsdrama en aan het droe ve geval van den in Spanje gesneuvel den oud-gymnasiast. Dan is er een uitvoerige bespreking van Fabricius Flipje Uit de Pers bevat o.a. een interessant citaat over de Hollandsche moeder in Indië en haar problemen. De rubriek Boekbespreking verwerkt op aangenaam leesbare wijze een groot aantal titels uit den gebruikelijken najaarstoevloed. In het December-nummer van „Ver eenvoudiging", orgaan van de Vereni ging tot Vereenvoudiging van onze Spelling, wordt in een hoofdartikel aan getoond, dat spellingeenheid niet in achterwaartse doch slechts in voor waartse richting herwonnen kan wor den. Waar een jongere generatie van Nederlanders, zegt de redactie, tot de achttien jarigen naar schatting onge veer twee millioen sinds 1934 de nieuwe spelling toepast, die bovendien door talloze ouderen is aanvaard, is het lot van de oude spelling onherroepelijk beslist en zou toegeven aan het behoud eerst recht betekenen: aansturen op grenzeloze verwarring. Aan het slot is opgenomen een lijst, beslaande ruim negen en twintig ko lommen, van ongeveer 14U0 uitgaven die sedert 1934 bij 46 uitgevers in de nieuwe speiiing zijn verschenen. De ware afbeelding van Christus ontdekt door Dr R. W. Hijnek. Bewerkt door J. Lammertse Lz. Voorwoord van L. Crobach, arts. Ingen. f 1,50 De wetenschap fotografeert na 19 eeuwen het ware gelaat van Christus en Zijn Lichaam. De wetenschap stelt na 19 eeuwen alle détails van zijn mar teldood vast. De wetenschap geeft na 19 eeuwen een tot nu toe onbekend over zicht van het geheele lijdensverhaal. Een verhaal reeds 19 eeuwen oud begint hier door een nauwkeurige schildering van tot nu toe onbekende bijzonder heden opnieuw voor ons te leven. Het boek van den bekenden Konners- reuth-vorscher Dr. R. W. Hynek, be schrijft op de meest overtuigende wijze deze bijna ongelooflijke ontdekking van de moderne fotografie. Het overweldigend succes van het werk van Dr Hynek blijkt uit het feit, dat gelijktijdig een uitgave in het Duitsch, Tsjechisch (2e editie) en Slo- waaksch verscheen en het ook in het Italiaansch, Engelsch, Poolsch en Hongaarsch werd vertaald ofschoon sedert het verschijnen van het boek nauwelijks V/2 jaar verloopen was. Hervormd Nederland. Sedert eenige tijd verschijnt als on afhankelijk orgaan, dat de belangen der Nederlandsch Hervormde Kerk wil dienen. Hervormd Nederland. Het blad wil al wat leeft in de Hervormde Kerk be spreken en daardoor liefde voor de oude volkskerk wekken; het doet dit in kri tisch opbouwende zin: het tweede en derde nummer bijv. bevatten een op wekking om een „hulpdienst" te stich ten, in de verschillende gemeenten, een hulpverleening, vooral door het geven van raad aan gemeenteleden, die dien raad behoeven. Er is geschreven over de verhouding tusschen Oxford-groep en Kerk, er verschijnen artikelen over de verhouding der communistische predi kanten evenzeer als over de kwestie van vervanging van vrouwelijke arbeids krachten door mannelijke. Hoe staat de jeugd tegenover de kerk? is een vraag die de redactie laat beantwoorden, zoo wel door den secretaris van het Neder landsch Jongelings Werbond als door den heer Vorrink, die jarenlang leider der A. J C was. Het blad weet te vertellen, dat het Nederlandsch bijbelgenootschap onder handelt over de mogelijkheid gramofoon platen van bijbelgedeelten te doen ver vaardigen ten gerieve van blinden; het leidt den lezer voorts in een rijk-ge- illustreerd artikel rond in Jacobskerk te 's-Gravenhage, waar het huwelijk van de Prinses is voltrokken. De redactie van het blad wordt ge vormd door dr J. R. Calienbacli, dra M. G. Schenk, J. B. Th Spaan; het redactie adres is N.Z. Voorburgwal 171, Amster dam. Het blad wordt uitgegeven door A. Voorhoeve v.h. J. M. Bredée's U M N V Dr. Johannes Stoye: Het Britsche Imperium, zijn structuur en zijn problemen. Geautoriseerde ver taling van Jean E. Marre. Met 17 kaarten en één uitslaande kaart. Uitgave van de N.V. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Inge naaid f 2,90, gebonden f 3,90. Het is opvallend, hoe vaag en onvol ledig zelfs bij vele „algemeen ontwik kelden" de kennis is aangaande de po- itieke, sociale en economische structuur /an het Britsche wereldrijk. In verband net een betere verstandhouding tus schen de volken der aarde is zulk een onwetendheid niet slechts betreurens waardig, doch zelfs gevaarlijk. Want kwamen de verbittering en het wan trouwen van de jaren na den oorlog niet op de eerste plaats voort uit het gebrek aan wederzijdsch begrijpen tus schen de landen? Van oudsher, doch vooral in de na- oorlogsche jaren, is het „British Em pire", het Britsche wereldrijk, een voor werp van politieke bespiegelingen en gissingen geweest. Sommigen waren overtuigd, dat het voortbestaan ervan ten zeerste gevaar liep en dat een in eenstoring niet lang meer zou uit blijven; anderen beschouwden het als een onneembaar bolwerk, hecht van binnen en van buiten, dat ook de felste stormen der wereldpolitiek zonder scha de kon doorstaan. Het was het alge meen gebrek aan begrip van het Engel- sche volkskarakter, van Engelsch den ken en reageeren, in politiek zoowel als economisch opzicht, dat de gansche wereld belette, de richtlijnen der Britsche politiek in het juiste licht te ::ien en dienovereenkomstig te hande len. Het „British Empire" omvat een vier de deel van de oppervlakte der $arde en een vierde deel van haar totale bevol king; het beheerscht sedert eeuwen de wereldpolitiek en neemt ook thans nog een leidende positie in. Wie kent echter de structuur van het 3ritsche wereldrijk, wie is op de hoogte /an zijn innerlijken samenhang, wie heeft een duidelijk begrip van de doel einden, die het nastreeft? De woorden dominions, kroonkoloniën, Engelsche protectoraatsgebieden enz. behooren tot onzen dagelijkschen poli- tieken woordenschat doch slechts zeer enkelen weten, wat zij in werke lijkheid beteekenen. Nog meer misverstand heerscht er in zake de positie van den Engelschen xoning, welke sedert het „Statute of Westminster" van 1931 een zeer merk waardige is. Wat was de werkelijke be- ceekenis der conferentie van Ottawa? Is het „British Empire" een eenheids staat, een bondsstaat, een statenbond- Is de band tusschen de dominions en het Engelsche moederland werkelijk zoo los als men veelal aanneemt? Staat de zoo vaak voorspelde ineenstorting van net Britsche wereldVijk voor de deur? Welke krachten zijn hier aan het werk? Op al deze vragen geeft Stoye, die zich op een volkomen objectief standpunt stelt en geen enkel gezichtspunt ver waarloost, het alleszins bevredigend antwoord. Hij richt zich tot allen, die zich voor de wereldpolitiek van onzen grootschen en veelbewogen tijd interes seeren en geeft hun opheldering over vraagstukken, die tot dusver alleen in moeilijk-verteerbare wetenschappelijke werken werden behandeld. Ofschoon met den meesten ernst werd gestreefd naar wetenschappelijke be trouwbaarheid, is dit boek geen ver handeling voor den vakman; het is in tegendeel bestemd voor een breeden kring van belangstellenden, wier kennis en begrip van het Britsche imperium het wil verruimen en verdiepen. De be handeling der stof is daarom eenvoudig en helder; er wordt zoo weinig mogelijk speciale kennis verondersteld. De schrij ver heeft getracht, het essentieele en :ausule naar voren te brengen, om den ezer in staat te stellen, in de toekomst courantenberichten of beschouwingen over Britsche rijksproblemen beter te begrijpen dan tot dusverre en inzicht te krijgen in hun samenhang. Hij wil meer begrip en belangstelling wekken voor "en grootsch en geweldig politiek bouw sel, dat in de toekomst hetzij in zijn Legenwoordige, hetzij in andere gedaan te de wereldpolitiek zeer zeker blij vend zal beïnvloeden. KALENDERS Van de Steenkoiengroothandel Willem Nijzink, Vlissingen, ontvingen wij een zeer geslaagde reclame-weekkalender op stevig cartonnen schild met toepas selijke voorstelling in kleurendruk. De Verzekeringsmaatschappij „Neder landsche Lloyd" zond een in kleuren druk uitgevoerde fraaie, duidelijke maandkalender. Van de Nederlandsche Spoorwegen ontvingen we een keurige maandkalen der met kleurgravuren naar pastels van H. Heijenbrock. R.-K. KERKDIENSTEN SAS VAN GENT (Ongecorrigeerd). Zondag 24 Jan. Zondag genoemd Sep tuagesima, 4de Zondag van de maand 7 uur de Vroegmis, gez H Mis voor de parochie; 10 uur de Hoogmis, gez H Mis voor dhr Constant Ranschaert, als lid van de Broederschap van het H Hart Onder beide HH Missen collecte met open schaal tot bestrijding van de on kosten van het Triduum In den namiddag om 2,30 Lof In den namiddag om 5 uur sluitings- of van het Triduum. Maandag 25 Jan. 7 uur de H Mis bij ie Eerw. Zusters; 7,45 gel. H Mis voor dhr P. van de Voorde en echtg. en overl. fam. Dinsdag 26 Jan. 7 uur gez H Mis vcor .nej Malvina Vervaet; 7,45 gez. j.g. voor mad. Theresia Mussche-van de Wijnckel Woensdag 27 Jan. 7 uur gel. H Mis voor dhr Willem Andriessen; 7,45 gez H Mis voor den edelachtb. heer Petrus Wauters. Donderdag 28 Jan. uur gel. H Mis voor mej. Emilie de Krom-de Couse- maker; 7,45 gez H Mis ter eere van O L Vrouw uit dankbaarheid. Vrijdag 29 Jan. 7 uur gez H Mis voor den edelachtb. heer Petrus Wauters; 7,45 gez H Mis voor de overleden ouders van dhr en mad. van Vooren-van Cleemput. Zaterdag 30 Jan 7 uur gel H Mis voor de overl. fam. Lambooy; 7,45 gez. j.g. voor mej Eugenie Bijlevens en overl. familie. In den namiddag van 6-8 biecht- hooren en om 7 uur het Lof. Zondag 31 Jan., zondag genoemd Se xagesima, 5de Zondag van de maand. Na beide HH Missen de reliquie van de H. Barbara. 7 uur de Vroegmis voor de parochie 10 uur de Hoogmis voor den edelachtb heer Petrus Wauters. Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen Zijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: dhr Josef Franciscus Asselman uit deze parochie en mej Germaine Aline Puylaert uit de parochie van West- dorpe, waarvan heden de 2de afk. ge schiedt Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn ver plicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den pastoor. WESTDORPE (Ongecorrigeerd). O. L. Vr. Visitatie. Zondag Septuagesima. 24-31 Januari Zondag. 7 Voor de parochie. 10 Hoogmis voor Rosalie de Smaele. Maandag. 7 Gez. voor de overl. ouders en familie van Aloys van Waes, 7,30 (Gez. voor Theophiel Dierick). Dinsdag. 7 Gez voor Henri Govaert en overl. ouders, 7,30 Geen H H Mis. Woensdag. 7 Gez. voor Olympia Kes- beke, 7,30 Geen H Mis Donderdag. 7 Gez voor Joannes Aïoys Verhaegen, 7,30 Geen H Mis Vrijdag. 7 Maand, gez voor Camiel van Waes, Paulina de Jonghe en hun zoon Honoré.«#,30 Geen H Mis Zaterdag. 7 Gez jaarg met Libera voor Elisabeth Coppens, 7,30 Wek. gez voor Arthur Joseph Daelman. Zondag 31 Jan. 7 Gez voor Hypoliet Bauwens-Wijffels en overleden kinderen 10 Hoogmis voor de parochie. Zondag, vierde Zondag der maand, •enerale H Communie voor alle onge huwde mannen en jongelingen der pa- 'ochie, vooral voor de leden der manne^ ijke jeugdvereenigingen Na de H Mis relikwie van den H. Intonius van Padua Om 2 uur Lof. Patronaat voor jongens en meisjes op den gewonen tijd Maandag, feestdag van de Bekeering van Sint Paulus, eindigt de Interna tionale Bidweek. Geheel deze week, tot en met Vrijdag, Teen H Mis om half acht; de school kinderen worden dus in de H Mis van 7 uur verwacht en nemen allen plaats aan den mannenkant. Vrijdag na de H Mis relikwie van het Zaterdag om 5 uur Lof ter eere van H Kruis O L Vrouw van Schreijboom. Biecht- hooren van 4half zes Woensdag 3 Februari is het de feest dag van den H Blasius, patroon tegen keelziekten. Daarom zal a.s. Zondag na de HH Missen de Blasius-zegen met de gewijde kaarsen- gegeven worden. Na het Lof van 2 uur zal er speciaal voor de kinderen gelegenheid zijn den Blasius-zegen te ontvangen. Zijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Benigius Hypolitus van Acker van deze parochie en Martha Maria Berthi- na van Gremberghe van de parochie van Koewacht, 2e afkondiging. Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel ken nis te geven aan den pastoor. SLUISKIL (Ongecorrigeerd). Zondag Septuagesima (24 Jan) Vandaag om 2 uur Lof en Rozen hoedje. Om half vijf moet het Jongens patronaat in de kerk aanwezig zijn. Kwart vóór vijf Patronaat voor jongens en meisjes. Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere van den H Antonius. Vrijdagavond om 7 uur Rozenhoedje en Kruisweg. Dinsdag en Vrijdag, onder de H Mis van 7,30, algemeene H Communie voor Je schoolkinderen. Donderdag volle aflaat voor de leden ier 3e Orde wegens het feest van den H. Odericus. Zaterdag, feest van de H Hyacinth amaagd v. d. 3e Orde, volle aflaat. Zondag a.s. in alle HH Missen predi katie over het Apostolaat der Hereeni- >ing. Ook in deze kerk hopen wij een ifdeeling van het Apostolaat der Her- :eniging op te richten. Reeds nu vragen vij daarvoor Uw aller belangstelling en steun. De HH Missen zijn deze week als •volgt: Vandaag om 6,30 voor een overleden vader; om 8 uur voor Bernardus Wil- lems en echtgenoote; om 10 uur voor ie weldoeners van het klooster. Maandag om 6,30 ter eere van het H. Hart van Jezus; om 7,30 Dinsdag om 6,30 om .',30 voor de weldoeners van het klooster Woensdag om 6,30 voor een overleden .noeder; om 7,30 Donderdag om 6,30 voor overleden ouders en familie; om 7,30 Vrijdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 voor de weldoeners van iet klooster. Zaterdag om 6,30 voor overleden ouders van Hecke-Sponseléeom 7,30.. Zondag a.s. om 6,30 voor een over- eden vader; om 8 uur voor Louis Na poleon Coenen en Josephine Plas- •chaert; om 10 uur voor de weldoeners van het klooster. TER NEUZEN Zondags 7 uur, 8,30 uur en 10 uuj HH Missen; 2 u 30 Lof. Op werkdagen de HH Missen ten 7 uur en kwart voor 8. GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uur half 9 en half 11. Op werkdagen om 7, 7,30 en 8 uur. ZUIDDORPE Des Zondags: de Vroegmis om 7 uur de Hoogmis om 10 uur. Des middags orr 2 uur Lof met relikwie-zegening var Onze Lieve Vr. Om 2V2-ö uur meisjes patronaat. Op de werkdagen: de H Mis om 7 uur Maandelijks wordt in de parochiekerk een gezongen H Mis opgedragen voor \e levende en overleden leden van de Broederschap van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, gevestigd te Zuiddorpe. HULST (Ongecorrigeerd). Zondag 24 Jan. 6Y2 dhr Bern. Jac. Voet en echtg.; 7% voor de parochianen, Weledelgestr. Heer en Mevr Amand rhomaes-de Mulder; 10 mevr Verdur- nen-Broekaert. Maandag 25 Jan. 6V2 mej Leonie Ver- durmen; 7 dhr Joannes Franciscus Zaman; 8 dhr Theodoor van Wese- mael. Dinsdag 26 Jan. dhr Ludovicus Boel en echtg.; 7 tot zekere intentie; 8 jaarg Weled. Heer Norb. Franc. Verdurmen- Woensdag 27 Jan. 6Y2 dhr Jacobus v d. Voorde en fam.; 7 overl. ouders en fam van Franc. Rombout en echtg.; 8 mej Maria en Elisa Haak Donderdag 28 Jan 6Y2 dhr Andreas Fruijtier; 7 dhr Pieter Joannes de Potter en echtg; 8 voor overledenen. Vrijdag 29 Jan. 6Y2 niej Petronilla van Mervennée en fam; 7 voor overleden ouders en broeders; 8 mej Clementina Coene. Zaterdag 30 Jan 6Y2 overleden oudens van dhr Morres-de Bruijn; 7 jaarg. Maria Louisa Fricot, echtg. van Franc, de Nijs; 8 ter eere OL Vrouw. Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van den H Willibrordus; om 2 uur Vespers, daarna kleine H Familie voor jongens, om 3 uur H Familie voor mannen; om 4 uur kleine Maria-Con- gregatie en om 7 uur Lof met Rozen hoedje. Van 18-25 Januari Internationale bid week voor de afgedwaalden. Morgen feestdag van St Paulus' be keering. Deze week 31e lesweek van den katech. nr 380-400. Donderdag biechten voor de meisjes van 7-9 jaar. Om half acht H Mis voor de schooljeugd. De jongens en meisjes van de plechtige H Communie worden iederen dag in de H Mis verwacht. PROTESTANTSCHE KERKDIENSTEN. SAS VAN GENT Ned. Hervormde Gemeente. Sas van Gent Zondag v.m. half 10. Ds. H. Akersloot van Houten Roos PHILIPPINE Ned. Hervormde Gemeente Aanvang 2,15 uur. Ds H. Akersloot van Houten Roos SLUISKIL Ned. Hervormde Gemeukte Zondag 9,30 en 2 uur W. J. Fournier. HULST Nederl. Hervormde Kerk. Zondag V.m. 10 uur. Ds W. L. Hermanides AXEL. Ned. Herv. Kerk. Zondag Voorm. 9,30 uur Nam. 2 uur Ds Van Oeveren. Gereformeerde Gemeente. Zondag 9,30 uur en 2,30 uur, leesdienst. Gereformeerde Kerk. V.m. 9,30 uur N.m. 2,30 uur Ds J. S. Post. TER NEUZEN. Nederl. Hervormde Gemeente. Zondag 9,30 en 2 uur: Dr L. J. Cazemier. Gereformeerde Kerk Zondag 9,30 en 2 uur Ds G. W. van Houte Nederduitsch Gereformeerde Gemeente 9 uur, 2 uur en 5 uur 30 leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Zondag 9 uur, 2 uur en 5,30 uur leesdienst ZAAMSLAG. Herv. Kerk Zondag. 9 uur Bediening Heilig avondmaal (Ds van Oeveren van Axel) 2 uur leesdienst. Geref. Kerk Zondag. 9 en 2 uur Ds Kok Chr. Geref. Kerk Zondag 9 en 2 uur ds Tolsma Hooawatorgotlj TER NEUZEN 22 Jan vm 9,16 u nm 10,09 u 23 Jan vm 10,37 u nm 11,25 u 24 Jan vm 11,50 u nm u 25 Jan vm 0,25 u nm 0,50 u 26 Jan vm 1,17 u nm 1,41 u 27 Jan vm 2,04 u nm 2,28 u 28 Jan vm 2,46 u nm 3,13 u In vergelijking met Ter Neuzen is de tijd van hoogwater te VEERE 10 min. vroeger, te BORSSELE 20 min. vroeger, te HOOFDPLAAT 20 min. vroeger, te BRESKENS 35 min. vroeger, te VLIS- SINGEN 45 min. vroeger, te WEST- KAPELLE 1,15 uur vroeger, te DE WIELINGEN 1,15 uur vroeger, te COLIJNSPLAAT 15 min. later, te HOEDEKENSKERKE 20 min. later, te 3ROUWERSHAVEN 30 min. later, te ZIERIKZEE 30 min. later, te HANSWEERT 40 min. later, te WALS OORDEN 50 min. later, te GOESSCHE SAS 1,10 uur later, te WEMELDINGE 1,15 uur later, te BERGEN OP ZOOM 1,20 uur later, te BATH 1,30 uur later, te THOLEN 1.30 uur later, te DOEL 2 uur later, te ANTWERPEN 2,30 uur later.

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 12