Volkomen gratis Do Bie Zoon Koepoorlkaai 2.1, Geul. Belast zich ook met het nazien van Machines bij abonnement. 30 Voor do Yrounarem Nieuwe Uitgaven 9 hêfi vooral, maar ook de oude, lijden wanneer het leggen plaats heeft bij hevige koude. Hoe gunstiger tempera tuur er heerscht, hoe gemakkelijker hei leggen aer eieren zal geschieden. Onder den invloed van de koude im mers zijn de baarspieren in hun werking niet alleen gedeeltelijk verlamd en dan is ook de uitdrijving heel lastig, maai wel eens radicaal nietig of zoo onbe duidend, dat het ei in den eierzak geen vooruitgang doet. De duivin kan niet leggen. Om de werking hiervan gemakkelijker te begrijpen, mag men niet uit het oog verliezen, dat alle vruchtafdrijving in het dierlijk organisme, geschiedt ondei de onbewuste werking van speciale spieren, die bij volwassenheid dei vrucht, stuipachtig samentrekken en heel het lichaam beïnvloeden om sa menwerkend het ei of de levende vrucht af te werpen. Hoe gemakkelijker duivinnen leggen onder gewone omstandigheden, hoe meer wij ze op prijs moeten stellen. Bij tegenoverstaand geval, hebben wij ziekelijke of weinig weerstandkrachtige organismen voorhanden, dewelke dan ook voor den kweek steeds hoeven ver wezen te worden. En als wij goed nagaan, zullen deze dui vinnen, die onder de laatste categorie moeten gerangschikt worden, steeds on beduidende uitslagen bij harde vluch ten of prijskampen van eenige be- teekenis, afleveren. Bij den kerngezonden en onvermoei- baren reiziger steekt alles harmonieus ineen en werkt alles eendrachtig samen om een maximum van rendement te kunnen verwezenlijken. Dit moeilijk of lastig leggen, of het /oorkomen va'n een geschokten ge zondheidstoestand na de vruchtaf werping, zijn het onfeilbaar kenmerk /an een organisme, dat vooral niet bij kweek mag in aanmerking genomen worden. Het spreekt van zelf, dat wij ons hier houden en uitgaan van normale toe standen en omstandigheden. Hinderende invloeden, zooals de jiterst strenge koude, onder dewelke de iuivinnen verplicht waren te leggen, gelden natuurlijk als uitzonderingen. Om hieraan met gunstig gevolg te /erhelpen, is de voldoende warmte, in andere woorden, een gunstige tempera tuur, onmisbaar. Duivinnen, die ver plicht zijn te leggen, hale men van s middags binnen en plaatst ze onder ie warme kachel of tenminste in een behoorlijk verwarmde plaats, in een nandje gestrooid met kaf of gehakt stroo. Voor deze hoeft men geen vrees te koesteren. Het kan nu voorkomen, dat alles in normale omstandigheden verloopt, maar nooit zal het schadelijk wezen passende voorzorgsmaatregelen te nemen voor ZAL IEDERE LEZER VAN DIT BLAD op eerste aan vraag van den bekenden kampioen APOTHEEK „SINT ELOOI" te GELTBRUGGE-bij GENT een uiterst leer rijk boek van 32 groote bladzijden ontvangen. Dit boek heeft voor titel „MODERNE DUIVENLIEFHEBBERIJ" en bevat in 't lang en in 't breed hoe ieder liefhebber zijn duiven moet koppelen en voorbereiden tot den' kweek. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan den op kweek van schoone jongen. Verder wordt het modern spel, weduwschap, na tuurlijk spel, trukjes, enz. enz. er in uitgelegd. Geschreven door een kampi oen als Apotheek „Sint-Elooi" die in de drie laatste jaren 756 prijzen speelt, is het wel de moeite waard. Het KOST U NIETS, niets meer dan den prijs van een postkaart, om het aan te vragen. Indien U zeker winnen wilt in de vluch ten, beproeft dan de „Allernieuwste Speelmethode" die noch tijd, noch speciale inrichting, noch onkosten vergt en verbazende uitslagen geeft. Een exemplaar van deze methode is sinds 1 Januari gratis verpakt bij iedere drie dubbele doos „Colombine-Thee" van 15 Fr. Om de duiven gezond te houden, in form te brengen is „COLOMBINE-THEE" onmisbaar. Dadelijke uitwerking! Gemakkelijk en profijtig gebruik! Het cenigste produkt, dat door alle groote kampioenen wordt gebruikt. Mits de uitgave van 15 Fr. komt U in het bezit: eerstens, van een doos Colombine-Thee en tweedens, van een methode, die wel tiendubbel den prijs van 15 Fr. waard is. Stelt niet langer uit en vraagt heden nog een pak Colombine-Thee van 15 Frs. Te koop in alle apotheken en bij den bereider: Apotheek „SINT-ELOOI" te GENTBRUGGE-bij-GENT (België). Telef. No. 4875 Leveranciers van Schrijfmachines en Rekenmachines en andere (anloor- benoodigheden, nieuw en occasie Re p a r a t i e-l nrichting duivinnen, die zich bijzonder eervol we ten te onderscheiden op de vluchten. Wat dient er nu gedaan met duivin nen, die moeilijk leggen? Hier moet men uiterst voorzichtig op treden en de zaken niet verkrachten. Menig liefhebber heeft in voorkomend geval verliezen te betreuren gehad door een ongepast ingrijpen of door het ver- waarioozen van te nemen maatregelen, die, zonder als algemeenen regel te mo gen gelden, toch in menig geval met doelmatigen uitslag bekroond werden. Wat gebeurt er immers bij zulk ge val? De liefhebber tracht wat olie in de aarsholte te brengen om de afdrijving te vergemakkelijken. Dit, met zorg uitgevoerd, kan een goede methode heeten. Zij gaf herhaal delijk goede uitslagen. Duivinnen, die onmogelijk leggen kunnen en machteloaze, uitputtende pogingen inspannen, zal men ter hulp snellen als volgt: Men doopt den vinger in olijfolie of gewone tafelolie en tracht langs de aarsholte het ei te benaderen, 't is te neggen het vlies, dat als een gordijn voor het ei geschoven is, te scheuren en zoodoende het ei te breken. Dit middel mag evenwel maar als uiterste toevluchtsmiddel aangewend worden, wanneer alle andere middelen schipbreuk ledep. Heeft men de duif inwendig verwond, dan moet men deze verwondingen grondig ontsmetten en de vogel ge durende enkele dagen met volledige rust laten. Het onderbrengen in een verwarmde en droge plaats dringt zich op. Wordt het eierleggen belet" door hevige koude, dan zal het gemeenlijk volstaan, de duif eenige uren in een verwarmde plaats te brengen. Gaat de vruchtafdrijving toch niet vooruit, dan nemen wij onzen toevlucht tot het masseeren der buikspieren, daaromtrent op het uur, dat de duivin onder ge wone omstandigheden haar ei afwerpt. Dit masseeren blijven wij een vijftal minuten volhouden. Het doel ligt hier immers de baar spieren leven en heropwekking bij te zetten, om de vruchtafdrijving te be werkstelligen. Na het masseeren plaatst men de duivin terug in het mandje. Deze me- ujjode, die gemakkelijk is om toe passen aeefü ons steeds de beste uitslagen op geleverd. Het spreekt van zelf, dat zulke duivin oen wat dienen ingevolgd. Het leggen is lastig geweest en het organisme is eschokt en ontredderd geworden door herhaalde en langdurige krachtinspan ningen. Men kan ten slotte nog op volgende manier te werk gaan: Men houde de duivin, die niet leggen kan, een half uur boven den damp van warm water. De warmte werkt doel matig in op de verschillende spieren, die het hunne bijdragen tot het uitdrij ven van het ei en in menige gevallen zal men tot een goeden uitslag komen. We hopen, dat deze wenken eens grondig zullen herlezen worden door de beoefenaars van een vroegen winter- kweek, want wij wenschen het hun niet zij zouden wel eens kennis kun nen maken met moeilijkheden bij het leggen van hun duiven. Ten gepaste tijde komen wij hier even mij een zeer pijnlijk onderwerp is. Oh, mevrouw, ik kom niet hier om u alle bijzonderheden van die verschrik kelijke gebeurtenis nog eens te laten vertellen, ik ben daarvan natuurlijk reeds op de hoogte. Ik zou u alleen maai enkele vragen willen doen, die u vol- kqmen vrij zijt al of niet te beant woorden. Mevrouw Burton aarzelde nog even. Toen zeide zij: Gaat u zitten, mijnheer. Wat wilt u vragen? Mevrouw, ik zou van u willen weten of u mijnheer van Beekum tot een der gelijk misdrijf in staat acht? Neen, antwoordde zij beslist, de dood van mijn man is voor mij absoluut on verklaarbaar. Ik ken van Beekum al van jaren geleden, hij had een zwak meegaand karakter, maar tot een der- gelijken afschuwelijken moord was hi; niet in staat. Mijn gevoel en mijn ver stand verzetten zich er absoluut tegen dat aan te nemen. Maar dat is het nv juist, ik ben er nog meer zeker van, dat mijn man niet de hand aan zichzelf slaan zou. Ik zou alles eerder gelooven dan dat. Het was beslist tegen zijn prin cipes, hij kan er geen reden voor ge had hebben, hij was er ook heelemaa1 de man niet naar. Ik weet, dat ik der doode een vreeselijk onrecht zou aan doen, indien ik maar een oogenblik ver onderstelde, dat hij een zelfmoordenaar geworden is. Dat is beslist uitgesloten En toch, dan zou er geen andere ver klaring zijn, dan dat van Beekum hem /ermoord heeft. En, neen, dat is ook veer niet mogelijk. De arme vrouw zuchtte diep. Welnu, mevrouw, neem u dan noch .iet eene, noch het andere aan. Maar er is immers geen derde moge- ij kheid. Wie weet Maar er was niemand in huis dan zij /weeën, toen het schot viel. Tenminste, dat weten we niet. De weduwe zag hem even verwonderd aan. Er was niemand anders, zeide zij. Ja, kijk eens, antwoordde Rosch be iaard, u redeneert aldus: er waren Jechts twee personen, een er van is J.oodgeschoten gevonden, dus óf hij ïeeft zichzelf gedood óf die andere ïeeft hem vermoord. Ja, natuurlijk. O, maar u kunt ook anders redeneeren 3n wel zoo: ik ben zeker, mijn man ïeeft zich niet gezelfmoord, ik ben ook zeker, dat van Beekum niet de schul dige zijn kan, dus: er moet een derde in het spel zijn. Maar er was niemand. Dat meent u, omdat u het niet wist >mdat u hem niet hebt zien komen imdat u hem niet hebt zien gaan. Maar dat bewijst nog niet, dat hij er ook niet werkelijk geweest is. Mevrouw Burton schudde het hoofd Och, antwoordde zij, wat helpen scherpzinnige veronderstellingen, die iri de werkelijkheid in het geheel geen steun vinden. wei nog op terug en houden ons steeds graag ter beschikking van onze lezers, die eenigen uitleg of andere wenken zouden verlangen. Haar record. Gisteren had ik ruzie met mijn marl. Ik besloot, geen woord mbr te zeggen. En heb je het vol kunnen houden? Een minuut of tien. Toen moest mijn man bekennen, dat het een record was. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Koninginnesoep, ossetong met zure saus, witte boontjes, appelmoes MAANDAG Gebakken leverworst, gestoofde aard appelen, bietensla, fruit DINSDAG Kalf slappen, spruitjes, aardappelen, hangop. WOENSDAG Haché, bruine boonen, veldsla, ge stoofde pruimen. DONDERDAG Koude ham, jachtschotel zonder vleescli, fruit VRIJDAG Rumfordsoep, gekookte visch, aard appelen met botersaus, worteltjes. ZATERDAG Gehakt, Savoye-kool, aardappelen, fruit. Gestoofde aardappelen 1 KG koude gekookte aardappelen, 40 Gr boter, 40 Gr bloem, 1 ui, V2 In water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 a 2 eetlepels azijn, wat peper en zout, wat fijngehakte peterselie Laat de fijngesnipperde ui in de boter lichtbruin worden, strooi er de bloem in en laat die mee een lichtbruine kleur aannemen; roer er wat peper en zout door, wrijf er de Maggi's Bouillonblokjes in fijn en giet er dan onder voort duren* roeren langzamerhand het ko kende water bij en den azijn. Snijd de koude aardappelen in niet te kleine blokjes, doe ze in de saus en laat ze in de gesloten pan zachtjes stoven, ongeveer een kwartiertje. Schud vóór het opdoen de fijngehakte peterselie door het gerecht. Jachtschotel zonder vleesch 6 kopjes gekookte bruine boonen, 1 K.G. koude aardappelen, 4 groote uien 4 zure appels, 80 Gr boter, 4 d.L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, wat peper, zout en nootmuskaat. Fruit de fijngesnipperde uien in de boter lichtbruin, voeg er dan ook de in plakjes gesneden appels bij en laat die even mee smoren; roer ten slotte door het mengsel wat peper, nootmuskaat en zout. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag de in plakjes gesneden aard appelen, de boonen en het gefruit uien- mengsel, elk laagje vochtig makend met een deel van den bouillon. Ga zoo laag om laag voort, tot alles is opgebruikt maar zorg, dat c^e bovenkant gevormd wordt door dicht aaneengesloten aard appelplakjes. Leg daarop kleine klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven, tot de aardappeltjes ge bakken zijn. Wie weet. In ieder geval, mevrouw, moet u met uw vaste overtuiging in van Beekum's onschuld en tevens we tend, dat uw man geen zelfmoord ge pleegd kan hebben, het eerst tot deze onderstelling geneigd zijn. Maar een onderstelling, die zoo dui delijk in strijd is met de werkelijkheid Of met hetgeen u voor werkelijkheid houdt. Enfin, spreken we daarover voor het oogenblik niet meei* Mag ik u nu enkele vragen doen? Zij knikte. Wat weet u van de verhouding van uw overleden man met baron van Wijde^teld van Dalen? Baron Wijdeveld. O, daar weet ik weinig of niets van. Zij waren geen vrienden? Neen, heelemaal niet. Heeft uw man zich wel eens on gunstig over hem uitgelaten Ja, een hoogst enkelen keer. Herinnert u zich de laatste maal, dat hij over hem sprak? Ja, dat zal een maand of zoo geleden zijn. En wat zei hij van hem? Hij noemde hem een nietswaardigen kerel Waarom? Dat is nog al een krachtige uitdrukking. Hij zal daarvoor toch zeker een aanleiding gehad hebben? Mevrouw Burton haalde de schouders op. Mijn man, zeide zij, maakte zich nog wel eens even driftig en dan verviel hi; gemakkelijk in zoo'n krachtterm. Men moest dat dan niet zoo zwaar opnemen Maar hij was toen dus een beetje driftig. Daartoe moet dan toch aanlei ding geweest zijn. Welke was die aan leiding? Mijnheer Rosch, wat heeft dit allee te maken met Met ons onderzoek. Ja, mevrouw, dat kan ik u op dit oogenblik niet zeggen Het is voor mij van groot belang, dat mij precies antwoordt. Wat was toen de aanleiding, dat uw man toen den baron een nietswaardigen kerel noemde Toch niet bijvoorbeeld, dat hij in d( courant een verkooping las door bemid deling van een anderen notaris? Weineen, daar zou mijn man niet boofj om zijn. Dat hij van den Eikenhof geer verkoopingen, verpachtingen of zoo had lat lag meer aan mijn man dan aar den baron. Aha, maar waarom maakte hij zich toen dan kwaad. Weet u het nog? Jawel, ik weet het nog heel goed. Mijn man las een vonnis van de rechtbank waarbij een familielid van de Wijde- veld's wegens ontoerekenbaarheid onder curateele werd gesteld. Toen wierp hij het blad nijdig in den hoek en toer hoorde ik hem zeggen, dat Adolf van Wijdeveld eèn nietswaardige kerel was De detective keek verrast op, maar dadelijk bedwong hij zich weer. Dus uw man interesseerde zich voo die familiegeschedenis, merkte hij be daard op. Toen vervolgde hij: Misschien mag ik u dit nog vragen Heeft hij die weggegooide courant ook Alle Boeken en Tijdschriften zijn verkrijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" In de Januari-aïlevering van Alte und neue Weit" treflen we weer naast aan trekkeiijke romanlektuur, schetsen en verhalen, eenige belangwekkende weten schappelijke bijdragen aan alsmede een xeur van platen en de vaste rubrieken: Rundschau, für die Frauen en neue Büeher. Een zeer geslaagd nummer. Het maandschrift voor Geschiedenis Historia" (uitgave van Drukkerij Broekhof N.V., Utrecht, abonnements prijs f 6,- per jaar) brengt in zijn De- ember-editie de volgende bijdragen: Van Vorstelijke Huwelijken, die te s Gravenhage werden voltrokken, door H. Ch. G J van der Mandere; Vorstin Pauline zur Lippe, een bewonderaarster van Napoleon, door J. Steur; Hoe Prins Willem I in benarde tijden huwde, door E. van der Pot; Het Huis Lippe in de Nederlandsche Krijgsgeschiedenis, door S. J. Graaf van Limburg Stirum; Prinses Juliana als studente, door Pater Mr David de Kok O.F.M.; Bernhard II, Edelherr zur Lippe, 1140-1224, Ridder en kerkvoogd, door Dr. B.D.E. Kraft; Het huldeblijk aangeboden door het Nederlandsche Leger aan Z.M. Koning Willem III en H M Koningin Emma, door Luit Kol. b d der Jagers, G. H. J. Gijsberti Hodenpijl; Onze Prins, door Mr E. van Beusekom; Boekbespreking; Vragenrubriek. Tal val fraaie illustraties verluchten den tekst. Eerste Hulp bij Ongelukken Dr. M. H. Bingen Uitg. Gebrs van Aelst, Maastricht Deze fraaie, geillustreerde uitgaaf is en verzameling van een reeks voor drachten, gehouden over bovengenoemd jnderwerp door Dr M. H. Bingen, arts e Maastricht. De geleerde schrijver zegt in zijn inleiding o.a.: „Dit boek /ereenigt kunst met de Eerste Hulp; iet is geschreven ter leering en ver- poozing van alle K.H.B.O.-ers, zoowel eeken als vakmensclien. Allen zullen er vel iets van hun gading in vinden. Het :an en wii het Oranje Kruis Boekje niet vervangen, het is eerder te beschouwen als een aanvulling van dit nuttige iets. Het zijn soms uitgezochte onderwerpen, waarover de schrijver bronnenstudie ïeeft verricht, om zelf dieper in de ken nis van de Eerste Hulp door te dringen" Men zal dit leerzame werkje, dat door den teekenaar Jac. Pasmans kunst zinnig werd geïllustreerd, met interesse ezen. Hier is voorzeker het aangename aan het zeer nuttige gepaard. De uitgevers verdienen lof voor de :eurige verzorging De prijs bedraagt f 1,75 (gebrocheerd) Van het „Marineblad", orgaan der Marine-vereeniging, verscheen een extra veer opgeraapt? Dat leek mevrouw Burton klaarblij kelijk al een vraag, die heel weinig ter ;ake was. Een oogenblik scheen zij aan len ernst van haar ondervrager te ,wijfelen. Maar Rosch scheen daarvan liets te bemerken. Hij wachtte kalm jp het antwoord. Hij heeft het blad weer opgeraapt. Waarom? Waarom? Dat zal zeker geweest zijn Dm het verder te lezen. Maar weet u, wat hij er mee gedaan reeft? Wat bedoelt u? Heeft hij het blad opgeborgen? Mevrouw Burton schudde het hoofd. Ja, dat geloof ik wel. En weet u waar? Bij zijn andere pa pieren zeker. Maar die zijn in onder zoek, niet waar. Zijn papieren berusten bij de justitie of onder toezicht van den notaris, die tijdelijk het notariaat waar neemt, niet waar? Mevrouw Burton aarzelde even. Ik herinner me nu, zei ze, dat mijn man dat blad niet op zijn kantoor be waard heeft, maar gevoegd heeft bij andere papieren, die hij in zijn bureau bewaarde. En die papieren, zijn die daar nog? Mevrouw Burton knikte. Ja, ik heb nog niet den moed gehad, laarin te gaan snuffelen/ Maar als u zooveel belang stelt in dat blad, dan kunt u het krijgen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 11