Crisis-maatregelen FEUILLETON HET DRAMA VAN SCH ILLERHORST PADION WAST ZONDER MOEITE OF LAST Landbouw en Veeteelt Duivensport voormalige zeesluis naar de buurt Veer onder Zaamslag. Hem kwam tegemoet gereden een auto die voor de zijne stopte en hem het doorrijden onmogelijk maakte. Twee personen, die uit dit voer tuig stapten, herkende hij als de K. en diens zoon uit Axel, die de P., welke toen ook uit zijn auto was gestapt, direct aanvielen en hem erg mishandel den. Het nummer van de auto van zijn tegenstander is door de P. opgenomen, terwijl de zaak door de plaatselijke politie is onderzocht. Toen de P. thuis kwam bleek, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, waarbij een verwonding aan de slaap en een lichte heisenschudding werd geconstateerd. Hij zal eenige weken het bed moeten houden. (Tern. Crt) De gemeente-veldwachter alhier ver strekt inlichtingen omtrent de navol gende gevonden voorwerpen 1 damestaschje, 4 ceinturen, 3 porte- monnaie's met inhoud, 1 paar heeren handschoenen, 1 wollen- en 1 glacé- dameshandschoen, 2 blauwe mutsen, 4 rijwielbelastingmerken, 1 kosteloos rij- wielbelastingmerk, 1 heeren polshorloge, 1 padvindersriem, 1 handbeschermer voor rijwiel, 1 zakmes en 1 paar kinder- wantjes. (Tern. Crt.) AXET Het bestuur der harmonievereenigin^ „Concordia" is doende om met aandeel houders een regeling te treffen ten einde haar financieele lasten te ver minderen. In de binnenkort te houden jaarvergadering zal dienaangaande een beslissing worden genomen. LAMSWAARDE De R.K. Kiesvereeniging te Lams- waarde stelde de heeren E. Lockef eer, R. Lambooy en Pr. Geirnaerdt candi- daat voor de 2e Kamer STOPPELDIJK. Bij het Bureau voor Arbeidsbemidde ling, alhier, stonden half Januari als werkloos ingeschreven 165 personen (op circa 1300 inwoners.) De R.K. Kiesvereeniging stelde can- didaat voor de 2e Ka'mer de heeren Mr Dr Mes en E. Lockefeer. HULST Door de R.K. Kiesvereeniging, alhier, werd als eenig candidaat voor de 2e Kamer de heer E. Lockefeer (aftr.) aan gewezen. Loop der Bevolking. Geboren m. 3, vr. 51, totaal 87, leven loos aangegeven 3 Gevestigd m. 130, vr. 152, totaal 282 Overleden m 25, vr. 25, totaal 50 Vertrokken m. 134, vr. 170, totaal 304 Bevolking op 31 December 1035, m. 1941, vr 2546, totaal 4087 en op 31 Dec. 1036 m. 1948, vr 2154, totaal 4102 Alzoo vermeerderd met 15 inwoners. Er werden 26 huwelijken gesloten. Burgerlijke stand. Geboren. Carolina Antoinette van Waterschoot, huisvrouw van Johannes Jacobus Cornells Rodrigo, dochter. Oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT (Nadruk verboden) 12) Ja, gaf de baron toe, men zou haast moeten aannemen, dat degene, die u zoo onverwachts overviel, haar meege voerd heeft. Maar dat is een onder stelling, die tamelijk ongerijmd heeten mag. Wie zou een krankzinnige mee voeren, wat voordeel heeft hij er aan? Als een misdadiger iets dergelijks doet, moet hij er toch een bedoeling mee hebben. En kunt u werkelijk geen reden vin den, waarom iemand zou kunnen mee- nen, dat meisje te beschermen? Neen, antwoordde baron van Wijde- veld rustig. En vreest u ook niet, dat men bij voorbeeld zal beweren, dat het meisje niet krankzinnig is. Weineen, dat ware al te dwaas, daar voor bestaan te duidelijke bewijzen, er is een rechtelijk vonnis waarbij zij des wege onder curateele wordt gesteld, er zijn tal van verlaringen van geneeskun digen. Het arme kind is krankzinnig. Maar zij is nu verdwenen? Is u niet ongerust? Overleden. Jozina Maria van Melïe, 32 jaar, weduwe van Willem Pelle. HONTENISSE Loop der Bevolking, Geboren: m. 67, vr. 31, totaal 98 Gevestigd: m! 96, vr 128, totaal 224 Overleden: m. 22, vr. 211, totaal 43. Vertrokken: m. 104, vr. 145, totaal 249 Bevolking op 31 December 1935: m. Ï737, vr. 2768, totahl 5505, en op 31 Dec .936 m. 2774, vr. totaal 5535. Alzoo vermeerderd met 30 inwoners. TER NEUZEN Maandag 1.1. werd alhier eenHOVAM- ursus opgericht. Voorloopig zullen al- een kook- en naailessen worden ge geven. Burgerlijke stand. Gehuwd. 14 Jan. Peter Kok (van bhilippine) 23 jaar en Jacomina Maria Johanna Moelker, 30 j. Geboren. 7 Jan. Jan Michiel Pieter Bernhard, zoon van Jan de Smidt en Jacoba Wilhelmina van Eerdenburg. 9 fan. Adriaan Jacobus, zoon van Dinge- ïus Pieter Liebers en Sara Pieternella bostdijk. 10 Jan. Vrouwtje Pieternella, 1. van Pieter van Hoorn en Maria ?ieternella Romeijn. Cornelis Jan, zoon /an Jacobus Deij en Cornelia Sara Ha- .nelink. 12 Jan. Franciscus Julius Maria, ,oon van Emile Henri Marie Verstrae- ,en en Maria Theresia Julia Rubbens. 4.3 Jan. Johanna Virginie, d. van Antho- aius Joseph Alphonse Hamerlinck en Jornelia Maria van Aalst. Overleden. 10 .Tan. Elisabeth Rijnwalt, 56 jaar, wed. van Rijk Kanters (wonen de te Sas van Gent). 14 Jan. Helena de \7isser, 94 jaar, wed. van Jan Hoebé Loop der bevolking In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S. P. Beerens, kommies Dir. Bel., Tuinstraat 15, van Hilvarenbeek. M. Smits, pater capucijn, N. Kerkstr. 24, van Terheijden A. C. Bolier, Bouwk. opzichter, Axel- ;chstraat 44. van C. A. Vink-Stuffken, zonder, Axelsctie jtraat 56 van Soerabaya (N. O.-I.) Vertrokken: J. A. Feij, teekenaar, Axelschestraat 12, naar Amsterdam J. P. J. Neve, vrachtrijder, Axelsche straat 151, naar Hulst. C. I v d Helm, zonder, Dekkerstraat 11 naar Rotterdam R. G Nefors, roeier Belg. Loodswezen, Dokweg 15, naar Oostende. P. A A Molegraaf, zonder, Hoogsteeg 2, naar Zaamslag E. de Putter, zonder, Axelschestraat 72, naar Zaamslag 7. Oostdijk-de Putter, zonder, Axelsche- traat 72, naar Sas van Gent M M L van Trappen, dienstbode, P 72 naar Boschkapelle J A de Witte, zonder, Dijkstraat 61, naar Bussum. J. C. Eeckman, zonder, Kerkhoflaan 14, naar Axel TERHOLE Maandag 25 Januari hoopt het echt paar P. J. Scheers-d'Hondt zijn gouden bruiloft te vieren. Zeker, we zijn ongerust om haar. En wij zullen alles doen om haar weer op ,e sporen. Ik wilde u verzoeken, uw medewerking daarvoor te verleenen. Pardon, als ik geen andere opdracht .ïad, die mij geheel in beslag neemt, zou ik zeker graag naar dat meisje na- jporingen doen, waar die mij ook in aanraking zouden brengen met den /riendelijken heer, die mij neersloeg. Maar, hm, ik zal hem nog wel eens ont- noeten. Zoudt u dat denken- vroeg baron Vijdeveld. O, ja, ik ben er van overtuigd, luidde .iet kalme antwoord. U hebt wel een heel eigenaardig be- .oep, mijnheer Rosch, zeide de oude 'reule. Zeker, antwoordde Rosch glimlachend, in het geeft ons op den djiur een be- )aald zelvertrouwen. Wilt u wel ge- ooven, freule, dat ik er vast van over tuigd ben, den moordenaar van den ïotaris te zullen vinden en ook den nan, die mij bijna vermoord had. Maar, zoekt u verband tusschen die wee? vroeg Athur Roger verbaasd. En doodkalm antwoordde de detec tive Ja. Kom, dwaasheid, dat kunt ge onmo gelijk meenen. Maar Rosch haalde de schouders op. We zullen zien, antwoordde hij en :ich tot freule Wij de veld en den baron wendend, zeide hij: Mij rest hier nog u dank te brengen [van Terneuzen G. Fassaert van VOGELWAARDE Hulst. In de jongste raadszitting werd be sloten het nieuwe gemeentehuis te bou wen te Stoppeldijk op de plaats, waar het oude staat en de ambtswoning voor den burgemeester op den dijk. De heer van Hij fte werd tot lid en /oorzitter van liet Burgerlijk Armbestuur gekozen. Besloten werd het Raadhuis te Osse- aisse aan het Kerkbestuur te verkoopen /oor f 1000 mits het Kerkbestuur den pisch van subsidie ad f 250 voor de be waarschool laat vallen. Het Kerkbe stuur zal dan op eenzelfde bedrag aan spraak kunnen maken als de schooltjes Ier andere parochies Als salaris voor een controleur voor Ie steunregeling werd f 300 uitgetrok ken. Besloten werd, alle loopende leenin gen der vier voormalige gemeenten te ^onverteeren, hetgeen een rentebe sparing geeft van f 580,- De rioleering zal voor rekening van le gemeente worden uitgevoerd. De be woners zullen hierop kunnen aansluiten Waarschijnlijk zal een rioolbelasting vorden ingevoerd van f 1,- per jaar per perceel Het perceel grond te Hengstdijk, eer tijds bestemd om er een gemeentehuis pp te bouwen, zal worden verkocht. Het ontwerp-gemeentehuis ad f 15.000 .verd gekozen, terwijl de heer van Zand beek te Sas van Gent als architect voor ien bouw van de burgemeesterswoning .verd aangewezen. Burgerlijke Stand Geboren. Theo, zoon van M. Marcus- Mahu. G., zoon van H. de Bruyn-Lauret Overleden. Joh. Pieters, 67 jaar. E. Hermans, 64 jaar. M. Walgrave, 66 jaar. Levenlooze dochter van R. Kouijzer- Truytier. Bevolking. Gevestigd: R. Leenknegt van Anna Paulowna L. de Bakker van Honte- nisse H. Fassaert van Heeswijk E. van den Berg van Graauw J. van Damme van Huybergen M. de Brou wer, van Hontenisse M. van Trappen rad 4 -A (24) /oor de goede zorgen, die ik hier ge il oten heb. Ik.... Hij hield plotseling op. Want op dat pogenblik stclrmde iemanc\ onaange- jiend het vertrek binnen. De detective zat eenigszins in de .chaduw en' de binnentredende bemerk te hem niet Wel zag hij den baron en .loger zitten. Ze kunnen onmogelijk over de grens comen, riep hij, omdat het meisje zeer jeslist weigert. Vader is alleen Frans van Beekum, want degene, die ;oo onbesuisd was komen binnenstor men, was niemand anders dan hij, hield plotseling op. Hij had bemerkt, dat er jog iemand in de kamer was en scheen Ie woorden, die hij zooeven geroepen pad wel weer te willen inslikken maar lat ging natuurlijk niet. Er ontstond een pijnlijke stilte. Het neest verbaasd scheen Athur Roger, naar de meest kalme was baron Wijde- /eld. Alsof er niets gebeurd was, stond lij op en zei hoffelijk: Mag ik de heeren .•ven aan elkaar voorstellen? Ook heel bedaard antwoordde- Rosch: ,Onnoodig, heer baron, wij hebben el- baar reeds ontmoet. Ik begrijp, dat uw nededeeling voor mij niet bestemd was, mijnheer van Beekum, vervolgde hij, naar voor u verheugt het me, dat uw lapa weer veilig over de .grens is. Dit s voor u althans de hoofdzaak. Het werd op eenigszins ironischen toon gezegd. Frans van Beekum scheen dit echter niet te voelen. Ja, herhaalde hij, dat is op het oogen In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van rcgecringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- publicatiën 15 Jan. Steunvergoeding Erwten en Veldboonen. 15 Jan. Inlevering van versch spek. 15 Jan. Regeling uitvoer melk- en zuivelproducten 15 Jan. Prijzen varkens, bestemd voor baconbereiding. 15 Jan. Prijzen varkens, bestemd voor uitvoer. 21 Jan. Waddenzeeharing Sport. De zesdaagsche in Brussel is gewon nen door het Belgische koppel Aerts— Debruycker. •VAT ELKE MAAND TE DOEN GEEF'J (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder) (Nadruk verboden, (2e helft Januari In den Kamertuin. Een beste plam jm te vervroegen is de Hoteia japonica aie iedereen kent, als is het misschiei. jij name. In 't voorjaar is zij vroeg b^ ae hand ofschoon het dan niet haai natuurlijke bloeitijd is, want die vah m de eerste zomermaanden: Juni-Juli Koopt men in den winter een Hoteia, dan is ze oogenschijnlijk niet veel meei dan een bal aarde met wortels, maai als we dezen bal nauwkeuriger bekijken dan merken we aan den platsten kant óoch eenige verdikkingen op, die knop pen gelijken. En dat zijn het ook, maai ze heeten in den vaktaal neuzen. Uit lie neuzen ontwikkelen zich de bladeren en de bloemstengels met de fraaie fijne .oomwitte bloempluimen Weten we nu waar de neuzen zitten Jan weten we ook hoe we den aardba; n den pot moeten zetten: de wortek paar beneden, de neuzen naar boven! Dat is dus al heel eenvoudig. Men zoekt en bloempot, waarin de aardbal ge- nakkelijk past, zoodat er rondom een •entimeter ruimte ongeveer is. We leg- ;en op het loozingsgat, 't gaatje in den >odem, eenige potscherven, strooier, laarop zooveel aarde als noodig is oir len bovenkant van den aardbal of pol wen, zeg een halven centimeter, onder Ien potrand te houden. Dan laat men ien pol in den pot zakken; men houdc lezen vast, terwijl men de ruimte rond om den pol met goede, voedzame aarde stevig aanvult. Is dit klaar, dan strooien we ook bovenop nog een laagje aarde Tieten de aarde vast aan, en onze plant is gereed om te worden vervroegd. Oo? heel eenvoudig, nietwaar? Nu het ver vroegen. juk de hoofdzaak. Voor u, viel de baron hier in, maai /oor mijnheer Rosch niet. Voor hem is jp het oogenblik, wie dat meisje is, een /raag van meer beiang. Het is natuur lijk spijtig, dat we daarover geen in lichtingen mogen geven, we mogen uw /aders vlucht niet bemoeilijken. Oh, antwoordde Rosch, ik zou daar neusch niet op durven aandringen Maar nu moet ik heusch afscheid ne men. Hij boog voor de freule, knikte be daard tegen de anderen en ging heen. Verwezen staarde Frans van Beekum hem na. Mijn God, riep riep hij, wat ben ik toch ook een ellendige ezel. Maar baron Wijdeveld, heel kalm antwoordde: Komaan, hij weet nog niets. Men late bem maar kalm begaan. VI. DE VERBRANDE PAPIEREN Een goed uur later bevond Rosch zich ten huize van de familie Burton. Hij had zich onmiddellijk van het kasteel daarheen begeven en juffrouw Dora om ?en onderhoud verzocht. Maar zij was niet thuis. Toen had hij zich even be lacht, doch slechts heel even maar en Vroeg naar mevrouw Burton. Mevrouw Burton, zeide het dienstmeisje hem, ont ving niemand. Maar als de detective zich voorgenomen had met iemand een Aanvankelijk brengt men de Opge potte Hoteia's in een broeibak, koude kas of een koel of slechts matig ver warmd vertrek. Al spoedig komt er leven in de slapende plant. De eerste blaadjes maken zich los uit de knoppen en rich ten zich voorzichtig op. Ze zien er roest bruin uit, en teer nog, maar geleidelijk ontplooien ze ztoh en krijgen de samen gestelde glanzig groene blaadjes te zien. Dat is dan de tijd om de planten in het /olie licht te zetten, en ook iets warmer. Steeds voller wordt de bladerdos, tot de oloemstengels doorschieten, en ten .aatste boven de veelheid van groen uit groeien. Die bloemstengels zijn be- bladerd; echter zijn stengels over vrij ange afstanden bladeloos. Oe onrijpe bloempluimen zijn lichtgroen van kleur, maar allengs worden ze witter, tot bij /ollen bloei de pluimen geheel wit zien met een zacht roomkleurige tint. Alle lee1 en van de bloempluim, ook de ver- tokkingen, hebben dezelfde kleur, wat Ie fijnheid er van zeer verh., vooral bij vervroegde planting. De bloempjes zelf zijn maar klein, ze zijn met kleine steeltjes aan de vertakkingen der plui men verbonden en zitten dicht opeen. Men ziet, moeilijk is het vervroegen van Ie Hoteia Japonica niet, maar er is toch sen belangrijke factor, waarop steeds moet worden gelet, wijl bij veronacht zaming daarvan mislukking onafwend baar is. Die belangrijke factor is haar behoefte aan veel water. Hoteia!s mo gen nimmer gebrek aan water hebben, 3n hoe hooger de temperatuur is, hoe meer ze vragen. Ze zijn in dit opzicht onverzadelijk. Men doet dan ook het beste, vóóral als de potten niet groot zijn, de planten met den pot in een bakje met water te zetten dit telkens als het leeg is, weer te vullen. Maar dat geldt alleen, als de planten warm staan en in ge- /orderde bladontwikkeling zich be- /inden. Pas uitloopende pollen hebben aiet zooveel noodig, vooral niet als zij Koel staan. Dan houdt men de aarde /ochtig, meer niet! Maar als de groei sn ontwikkeling toenemen, vermeerdert nen de hoeveelheid water. Het gieten .ïoudt dus gelijken tred met de groei, an staat in nauw verband met de om geving. Ook de atmosfeer houdt men /ochtig, op zonnige dagen kan men 'eregeld spuiten. Zoo zullen de Hoteia's zich volkomen kunnen ontwikkelen, en 3indelijk haar sierlijke bloempluimen ontplooien. Krijgt men een Hoteia in /ollen bloei, dan zet men haar op een ichte plaats voor het venster bijvoor beeld, in een matig verwarmd vertrek, en geeft het noodige water. Meer zorg zereischt ze niet, wel is het goed, de blaadjes nu en dan te bevochtigen met sen pulverisateur. Ten slotte nog iets over den naam. De lezers, die er een koopen, moeten er aan denken, dat ze In den handel veelal als Spiraea japo nica bekend is, en op de bloemenmarkt noemt men ze kortweg Spiraea's. Na Ien bloei kan men de Hoteia's afhar- len en daarna op een vochtig, zonnig nlekje buiten in den vollen grond uit- olanten. Bij goede verzorging kunnen ze dan later weer in een vervroeging gebruikt worden. Het leggen van de duivinnen. Een feit is het, dat de jonge duivin- jnüerhoud te hebben, liet hij zich na -uurlijk niet op die manier afwijzen. Hij zeide, dat hij zeer beslist mevrouw spre xen moest voor hoogst gewichtige aan gelegenheden en geen vijf minuten .ater bevond hij zich tegenover de weduwe van den v£rmo6rden notaris. De arme vrouw was in diepen rouw ge nuld en ontving hem in de huiskamer, vvaar de lamp reeds was opgestoken. Zij ontving den bezoeker beleefd, maar koel en vroeg hem, wat hij verlangde Mijn naam is Rosch, mevrouw, zeide hij, ik dacht eigenlijk, dat mejuffrouw, uw nicht, over mij gesproken zou heb ben. Neen, antwoordde zij, dat heeft mijn nichtje niet gedaan. Ja, ik geloof ook, dat zij nog al zelf standig optreedt en in ieder geval heeft zij dan van mij niet gesproken, om uw zenuwen te sparen. Ik ben detective, ajevrouw. Uw nicht heeft me opgedra gen een zelfstandig onderzoek in te stellen naar den dood van mijnheer uw 3chtgenoot. Meent zij, dat u iets daaromtrent zoudt kunnen ontdekken, vroeg mevrouw 3urton met een zeker wantrouwen in 'aaar stem. Ik hoop het mevrouw, ik ben in ieder geval met mijn onderzoek bezig. En 3enig resultaat zal het hebben, al blijft latuurlijk de kans, dat het resultaat aiet bevredigend zal zijn. En! nu wilt u van mij bijzonderheden" weten. Ik heb de justitie alles meege deeld; u begrijpt mijnheer, dat het voor

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 10