N ieuwj aarsadvertentiën. Familie B. Rijpstra - Geirnaert Loop der bevolking Burgerl. Standen Boeken Cijdschr Sollernii Bij Ruwe Gesprongen Handen Kalenders ADH. VAN LOY Z. N. Januari 1932 Ingezonden Mefledeeling. (10) De Heer en Mevrouw Dr. J. PUYLAERT-TEHMERMAN. Gelukkig Nieuwjaar I SAS VAN GENT De Heer en Mevrouw J. H. A. SCKUÜRS-STELWAGEN Zalig Nieuwjaar De Heer eu Mevrouw P. P. H. VAN DE VEN-DEKKERS Zalig Nieuwjaar! HEERLEN. De Heer en Mevrouw J. A. DE BAIRUIJTEN6ER6. Gelukkig Nieuwjaar! Beste weuscben voor 1932 J. C. VERPLANEEN en Familie. Het Bestuur van Ie Coöperatie „DE VOLHARDING" TE SAS VAN GENT. weuscht de cliöntèle der Coöperatie een Zalig Nieuwjaar. A. ACKE-MARQUINIE Huisschilder en Behanger G. N. Sas van Gent wensctien vrienden en bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. GOESMarkt 22 Gemaskerde «verval op stationsbeambtett. Donderavond heeft, naar uit Lyon gemeld wordt, nabij het station Seyne-Triage een bru tale overval plaats gehad. Tegen half negen des avonds werden de sta tionschef en een bureaubediende door vijf ge maskerde en met revolvers gewapende bandie ten overvallen. De bandieten wisten zich in het bezit te stel len van een geldzak met 150.000 francs in bil jetten van 1000 francs, 50.000 francs in biljet ten van 500 francs en 60,000 francs in oiljetten van 100 en 50 francs. De bandieten, die met den toestand ter rlaat se zeer goed op de hoogte schijnen te zijn ge weest, arriveerden bij het station, juist voor dat de chef en zijn bediende met het geld kwa men. Met de revolvers dreigden zij de beide man nen en dwongen hen tot afgifte van het geld. Daarop wisten zij in een auto te ontkomen. Het geld was bestemd voor de uitbetaling van loonen. De politie is de dieven tot dusver nog niet op het spoor gekomen. Een smokkelaarsbende gearresteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be merkten tolbeambten de Belgische motorboot „l'Aurora", welke gestrand was tusschm Zee- brugge en Blankenberghe. De bemanning, bestaande uit vier leppen, wierp na de stranding de lading in zee. Deze bestond uit een twintigtal Liter-bussen, welke alcohol bevatten. Daarop sprongen de opvaren den zelf in zee om de aanspoelende bussen op te pikken. De douane-ambtenaren, welke zich verdekt hadden opgesteld, achtten toen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Zij zagen op het zelfde moment een vijfde persoon, welke op den uitkijk stond in de duinen, in de nabijheid van een auto. Toen de man zich ontdekt zag, sprong hij op een gereedstaande fiets en reed weg. Twee der douane-ambtenaren snelden den man na. Toen de man niet voldeed aan hun verzoek om te blijven staan, losten zij enkele schoten in richting. De man werd in den rug getroffen en viel dood neer. Het bleek de man te zijn, voor wien de smokkelwaar bestemd WaS' iSLfit Ondertusschen hielden de andere drie tolbe ambten de matrozen van de boot in bedwang. Een gevecht ontstond, waarna de mannen ten slotte werden aangehouden. Het waren een Belg en drie Nederlanders. De motorbuot t n de auto werden in beslag genomen. (Msb) TEN NEUZEN). In de afgeloopen week hebben zich In deze gemeente gevestigd: J Cevaal, hulshoudster, Steenkamplaan 2f, van Koudekerke. A Wielemaker, verpleegster, Axelsche straat 58, van Vlissngen Vertrokken: J Verheijden, hotelknecht, Nieuwstraat 56, naar Stoppeldijk. J M Verhulst, zonder, Oostkade 75, naar Bel gië (ambtshalve). J H C Plant, klerk Rijks Dir Bel., Steen kamplaan 69 naar Borculo. W J Bruinooge, opzichter, Oostkade 30, naar Vlissingen. P A Schuiten geb De Smit, Kazernestraat 30, naar Hengelo J M Steenhaard, verpleegster, Axels tho straat 58, naar Rotterdam. (Nadruk verboden). TEN NEUZEN). Huwelijks-voltrekkingen. 24 Dec. Harman- nus Jacobus Philippus Schuiten (van Hengelo) Over den burggraaf George De Grancey. Och, dat arme jonge mensch riep het goed hartige meisje uit, terwijl zij een schotel met een heerlijke gestoofde forel voor Gaston De- préty neerzette. Dat is er ook een die niet veel geluk gekend heeft, al is hij ook van een groote kom-af. Een van onze logeergasten heeft hem zes maanden geleden te Brest ontmoet. Hij scheen het bitter arm te hebben Om zich er weer bovenop te wer ken wilde hij naar een ver land gaan dat Austra lië heet, zeide hij, daar hoopte hij fortuin te maken. De ontslagen galeiboef luisterde met veel aandacht naar de laatste inlichtingen, die de kellnerin uit het hotel zoo ongevraagd gaf. Naar welk gedeelte van Australië was hij voor nemens te gaan? vroeg hij eensklaps. Naar dat waar men slechts behoeft te buk ken om het goud op te rapen dat er groeit als bij ons het onkruid, antwoordde Marguerite. Welnu, wanneer gij dan het geld wilt hebben dat de Grancey's u schuldig zijn, zeide vader Peloton met e enruwen lach tegen Gas tan De- préty, dan moet ge maar geduld hebben tot hij een goudmijn of ten minste een goudader ge vonden heeft. Ik zal maar liever den raad opvolgen, dien gij mij zoo even gegeven hebt, antwoordde de gewezen dwangarbeider, ik zal een streep door het bedrag halen, daar ben ik gauwer mee klaar. Dat geloof ik ook, stemde de wijnbouwer toe. Depréty hernam: Maar misschien heeft de jonge burggraaf De 28 jaar jm en Peiternella Adrlana de Smit, 24 jaar jd. Geboorten. 18 Dec Leendert, zoon van Jaco bus Pieter van der Bent en Huiberdina Mag- dalena Donker Reinier, z van Abraham Leunis en Maria Francina Beun. 20 Dec. Helen Elodie Henri, d van Nobertus Frans Ursula De Wolf en Oscarina Maria Acke. Herman Petrus Jchan nes, z van Alphons Johannes van Maele en Berthina Maria Maas. 21 Dec. Jacobus, z van Leunis van Langeveld en Maria de Groote. Ja- coba, d van Jacobus den Hamer en Adriana Cop poolse. 22 Dec. Licia, d van Christiaan Hamelink en Paulina de Groote. 24 Dec. Coleta Mathilda, d. van Joannes Augustus Theodorus Verbiest en Maria Coleta van den Berghe. Overlijden. 20 Dec. Jacobus Verlinde, 9 d., z van Willem Simon en Neeltje Jansen. Ook „De Nederlander van 1845" is met een „Kerstnummer" uitgekomen, waar n over haar talrijke verzekeringsbranches interessante bij zonderheden worden vermeld. Enkele rug-gestie ve kleurendruk-reclameprenten zijn aan't fraaie propaganda-nummer toegevoegd, benevens een keurige reproductie van Vermeer's „Gezicht op Delft'.' De NV Heemaf geeft een fraai verzorgd Kerst nummer uit van haar „Heemaf-Post". De Nationale Levensverzekering-Bank te Rot terdam zond ons haar bekende maandkalen- der, bijzonder geschikt voor kantoren e.d. Een beschaafde, duidelijke weekkalender wordt door de N V Ned. Kantoorboekenfabriek aan haar cliënten toegezonden. Nog ontvingen wij een fraai verzorgde kleu- rendruk-maandkalender van de MAG. De Lettergieterij „Amsterdam" v h. N. Tet terode zond ons haar bekende uiteraard pri ma verzorgde dagkalender. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van iDE ZEEUWSCHE KOERIER Bezuiniging up Defensie. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Centrale Commissie voor Be zuiniging zond ons in brochurevorm een pu- bLcatie der Centrale Commissie voor Bezuini ging, ingesteld door de Nederlandsche Maat- scnappy voor Nijverheid en Handel te Haarlem* inzake bezuiniging op Defensie. Dit stuk afgedrukt in het December-nummer van het tijdschrift der Maatschappij, maar is in voorafdruk verspreid, in verband met de behandeling van de Defensiebe grooting in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. De 337ste jaargang van den van ouds ver maarden Erve C Stichter's ENKHUIZER ALMA NAK voor 1932 verscheen 1 Nov. .n 6 soorten. 160 bladz. a 25 ets; 224 a 35 ets; 320 a 45 ets; 416 a 55 ets; 640 a 80 ets; 320 bladzijden fijne a 50 ets. Behalve de kalender met de weervoorspelling voor het jaar 1932 bevat de Echte en Oudste Enkhuizer Almanak de volledige opgaaf van de voornaamste Jaar- en Weekmarkten, (welke dit jaar geheel en al naar de nieuwste effi- cieele gegevens zijn bijgewerkt), de Op- en Ondergang der Maan, de Watergetijden onzer kusten en de sterrekundige berekeningen opge maakt door den Heer Dr J H Wiltevdink, Oud- Observator van 's Rijks Sterrenwacht te Lei den; alsmede nog Novellen, Anecdoten, Raad sels en Korte Kroniek vanaf 1831 Grancey nog bloedverwanten, van moeders- of van vaderszijde. Niemand dan een ouden oom, zeide Margue rite. Leeft hij nog? Neen, hij is verleden jaar hier in de stad ge storven, op den leeftijd van acht-en-zeventig jaar. Zonder iets na te laten? Hij was een oude vrijgezel, de laatste en eeni- ge bloedverwanten van mijnheer George De Grantey die zijn laatsten snik heeft opgevan gen en de onbeduidende nalatenschap heeft ge kregen, want de oom leefde namelijk zoo goed zoo kwaad het ging, van een kleine lijfrente. Wat kan m ener aan doen, de familie De Gran cey waren allen zeer brave menschen maar zij wisten niet met geld om te gaan. Heeft de burggraaf George De Grancey nog er gens anders gewoond dan te Ambroise, zijn ge boorteplaats en te Tours, waar hij op de kost school geweest is? Nooit. Hij heeft mij dikwijls verteld, als hij na den dood van zijn vader hier kwam dejeu- neeren, dat hij nog nooit op reis was geweest en dat hij zelfs Parijs nog volstrekt niet kende Hij was truowens een weinig op zichzelf, hij had maar twee hartstochten. Welke? Jagen en visschen. Hij was in zijn element als hij maar langs de oevers van de Cher of van de Loire kon dwalen of door het kreupel hout van het bosch van Ambroise. Het geluid van een bel riep Marguerite bui ten het lokaal en maakte een eind aan het ge- Logica Zeker m'n kind, een jongen van zeven jaar moet om zeven uur naar bed, een jongen van acht om acht uur! Dat gaat u zeker heelemaal niet naar bed, hè tante? Geen prettig vooruitzicht. Hebben je ouders al toestemming gegeven voor onze verloving? Nog niet. Vader heeft er zich nog niet over uitgelaten en moeder wacht daarop om heft) tegen te spreken. De bakens op tijd verzetten. Een eenvoudig renteniertje, bezorgd en waak zaam voor z'n spaarduitjes, bewaart deze over eenkomstig degelijk ouderwetsch inzicht, voor een belangrijk deel in guldens te zijnen huize Hij had op 'n avond in zijn plaatselijk lijfblad gelezen, dat de gulden niet. meer veilig was voor waardevermindering. Den volgenden dag komt hij om advies en vraagt of 't nu niet ge- wenscht was z'n guldens inrijksdaalders om te wisselen. De ophakker. Toen ik nog in Afrika was zette lk mij een keer argeloos neer, toen ik plotseling den Lee- ten adem van een leeuw achter in m'n nek voelde. Wat had je in zoo'n geval gedaan? Ik? Ik zoum'n kraag hebben opgezet. Juist omgekeerde Oogendokter: De zwakheid van uw gezicht komt van oyermatig alcoholgebruik. Patient: Dokter, hoe kan u dat nou zeggen? Juist als ik veel drink, zie ik alles dubbel. ARTS Bons samengeteld en gesloten ln enveloppe, waarop totaal bedrag vermeld, in te leveren tot en met 15 Januari a.s. in de verschillende winkels. sprek. Vader Paloton, de wijnbouwer van Bléré had zijn ontbijt gebruikt, hij stond op en zeide bij het afscheid nemen tot den jongen man: Ja, ja geloof mij, haal er maar een streep door. Ik zal niet in gebreke blijven, zeide Depréty. Hij at langzaam en met veel smaak zijn visch en begeerig naar andere inlichtingen, besloot hij dien dag te Ambroise te blijven. Den volgenden dag vertrok hij met den snel trein van één uur, om zich direct naar Parijs te begeven, waar hij 's avonds om half negen aan het station van Orleans afstapte. Van het geld van zijn uitgangskas, dat hij te Nouméa had ontvangen, bleef hem nog onge veer driehonderd-negentig francs over. Dat was voorloopig genoeg. Gaston Depréty kende Parijs, hij wist waar men er in afwachting van beter, goedkoop kon logeeren. Toch wilde hij het niet al te zuinig aanleg gen Aan het station van Orleans nam nij een rij tuig en liet z'ch naar rue Taylor brengen naar het hotel Taylor waar hij voor veertien dagen een kamer vroeg. De prijs werd vooraf bepaald op twee francs per dag en men gaf hem een vrij goede kamer. Het was een tamelijk groot vertrek, zeer zin delijk en dat op een binnenplaats uitzag. Het was no 21. Gaston Depréty moest zich onderwerpen aan de reglementen, die door de politiev oor alle hotels-garnl zijn vastgesteld. Hebt gij de noodige papieren bij u, dat ik op mijn register kan inschrijven? vroeg de hotel houdster. Gij kunt dit bewaren tot ik vertrek zeide hij Zooals ge wil. Een oogenblik later schreef de hotelhoudstei^ in haar register, op den datum van 20 Juni 1888. Burggraaf George de Grancey, 27 jaar oud, geboren, Idre-et-Loire. En in de kolom, bestemd voor de stukken, die zij in bewaring hield, vulde zij in: Een geboorte-akte een jachtakte gedateerd van 1887. De pseudo-burggraaf moest dringend zjjn garde-rooe aanvullen, die geheel onvoldoende was. Hij bezat niets dan de kleeren die hij aan had. Wel wilde hij zijn geld zooveel mogelijk ent zien, maar hij moest zich schikken in het on vermijdelijke Den volgenden morgen kocht hij het een en ander waar hij niet buiten kon, wat ondergoed zakdoeken en een paar laarzen. Hierbij voegde hij nog een overjas, ook geen voorwerp van weelde, want hij moest zijn pak wat bedekken, dat hij reeds te Nouméa had gekocht en drie maanden achtereen dag aan dag in zon en regen had gedragen. (Wordt j vervolgd». A

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6