No. 3864 Woensdag 30 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad, In nieuwe banen* Bnitenl. Overzicht. Binnenland Landb en Veeteeh [lzer8krc^rfl'£ht'a- verschijnt elken maandag-, woensdag- en vrijdagavond |°ï,t8jo£rn£u2"°™t PQSTREtFNINS Ha. 52419 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Ingezonden Mededeeling MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct DE ZEEUWSCHE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager Dit opschrift, geachte lezer (es), heeft be trekking op onze uitgaaf „De Zeeuwsch Koe rier". Die zal om maar met de deur in huis te vallen te beginnen met het nieuwe jaar een radicale wijziging ondergaan. Inplaats van anderdaagsche courant zal zij weekblad worden. Ook haar doelstelling zal veranderen. Haar streven zal zich namelijk UITSLUI TEND richten op het zoo perfect mogelijk die nen van de belangen van adverteerders en van het publiek meer speciaal in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen dat bij advertenties geïnte resseerd is. Dit doel zal zij trachten te bereiken: le door een groote oplaag. 2e door lage advertentieprijzen. 3e DOOR AANTREKKELIJKE LECTUUR. 4e door doelmatige verspreiding in alle plaat sen over geheel Oost-Z.-Vlaanderen. 5e door een uiterst lagen advertentieprijs. Ter verklaring van deze ingrijpende maat regel willen wij er slechts op wijzen, dat een zevenjarige ervaring ons geleerd heeft, dat ei uitgaaf van een behoorlijk, aan redelijke eischen voldoend principieel katholiek gewest? lijk orgaan onder de bestaande omstandigheden in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mogelijk is. En half werk doen, ligt niet op onzen weg. ONZE OPLAAG zal alleen voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen voorloopig minstens 5000 exemplaren bedragen. Daarmede staat De Zeeuwsche Koerier aan de spits van alle in dit gewest verschijnende bladen. De oplaag zal officieel worden gecontroleerd, zoodat de ad verteerders een volkomen afdoende garantie hebben. Bij speciale gelegenheden: winkelweken, ten toonstellingen, St Nicolaas, Nieuwjaar e.d. stel len wij ons voor ,die oplaag nog met ettelijke duizenden exemplaren te verhoogen en zoo noodig extra-nummers uit te geven. ONZE ADVERTENTIEPRIJZEN zullen trots, onze groote oplaag worden VER LAAGD. Door dezen maatregel willen wij tege moetkomen aan heeren adverteerders, die in de huidige moeilijke tijdsomstandigheden moet be zuinigen, óók op hun reclame-budgeo. Losse an nonces kosten ten vervolge slechts 12 ct. per regel. Bij contract wordt belangrijke reductie verleend. Bovendien openen wij een rubriek „KOE RIERTJES", waarin annonces van ten hoogste 10 regels geplaatst kunnen worden a IV2 ct. per regel. OVER DEN REDACTIONEELEN INHOUD het volgende: Zooals gezegd, stellen wij ons voor, dien zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, teneinde de belangstelling der lezers te prikkelen en daar door tevens het belang van adverteerders te dienen Dit voor oogen houdend, meenden wij het „nieuws" niet geheel te mogen uitschake len. Geregeld zullen wij dan ook in beknopfcen vorm melding maken van de voornaamste ge beurtenissen in gewest, provincie, binnenland en buitenland doch danook UITSLUITEND IN BERICHTVORM, niet meer in den vorm van artikelen, uitgebreide verslagen e.d. Voorts ge ven wij: een boeiend feuilleton, wetenswaardig heden, lezenswaardige wenken voor de huis vrouw, bijdragen over land- en tuinbouw, pluim veeteelt, duivensport, enz. enz. De VERSPREIDING geschiedt door eigen per soneel in alle plaatsen in Oost-Z.-Vlaanderen in een oplaag van minstens 5000 exemplaren. Tevens zal ons blad ter lezing liggen in de voornaamste hotels, café's en andere publieke localiteiten óók in West-Z .-Vlaanderen. ABONNEMENTEN kunnen genomen worden tegen den luttelen prijs van f 1.25 per jaar, vooruit betaalbaar. Indien per postkwitantie moet worden beschikt, wordt dit bedrug mft 15 ct verhoogd. Wie prijs stelt op GEREGELDE toezend'ng van ons blad per post zal zich hier van derhalve voor een onbeteekenend bedrag kunnen verzekeren. Ziehier in korte trekken onze plannen weer gegeven Herhaaldelijk vernamen wij de klacht, dat het adverteeren in Z.-Vlaanderen toch zoo kost baar is, wijl men om alle plaatsen te bereiken van een zoo groot aantal bladen gebruik moet maken. Dat bezwaar meenen wij door onze nieuwe uitgaaf althans grootendeels te onder vangen. Met De Zeeuwsche Koerier bereikt men thans practisch heel de Oost-Zeeuwsen-Vlaam- sche bevolking. Bovendien adverteert men goedkoop, wat in het bijzonder onder de huidi ge omstandigheden aan ieder welkom moet zijn Wij vertrouwen danook op ALLER medewer king en steun om onzen opzet te doen slagen. Heeren adverteerders v'nden in „De Zeeuw sche Koerier" het meest doelmatige middel om hun artikelen onder de oogen van het publiek te brengen. Het publiek blijft door een abonnement op ons blad voor slechts f 1,25 per jair geregeld op de hoogte van hetgeen adverteerders in Z. Vlaanderen hebben aan te bieden. Bovendien krijgt het voor dat luttele bedrag nog een over zicht van het voornaamste n'euws in de afge- loopen week benevens aangename en wetens waardige lectuur. F 1,25 per jaar Kan voor nie mand een bezwaar zijn. De meest en zullen ons blad kunnen betrekken NAAST hun plaatse lijk periodiek blad of hun dagblad. Moge De Zeeuwsche Koerier »n zijn nieuwen verschijningsvorm de trait-d'un'on worden tus schen handelaar en publiek. Moge zij brengen de oplossing van het ad- vertentievraagstuk in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Daardoor zullen de belangen van adverteer ders en publiek ten zeerste gebaat zijn. DE UITGEVER. Uitsluitend voor onze abonné's zullen wij het officieel raadsverslag van Sas van Gent als bijlage van ons blad verkrijgbaar stellen voer den prijs van 50 ct. per jaar, Pij vooruitbeta ling. Met het oog op de noodzakelijke voorberei ding, welke in de drukke oudejaars-periode niet gereed kon komen, zal het eerste nummer van de gereorganiseerde Zeeuwsche Koerier in de tweede week van Januari verschijnen. Kerstboodschappen Daden zijn noodig De toestand in Mantschoerijë en Britsch-Indië Schuldenregeling en ontwapening. De Kersttijd heeft wel treffende vredesbood schappen gebracht, boodschappen die de won den van onzen tijd duidelijk bloot leggen, bood schappen die ons manen het hart en het oog tot God te richten in geloof en in vertrouwen, boodschappen die regèerders en volken nooden toch eindelijk de handen ineen te slaan en saam te trachten de tot een ruïne verkillende wereld weer op te bouwen. Maar het lijkt wel of de wil, de goede wil zullen we naar zeggen, van de velen, te zwak is om nan den tegen- strevendeii drang der feiten weerstand te bie den. We hooren vele mooie woorden, maar de geplaagde wereld wil daden zien <:n deze blij ven uit. Laat ons hopen, dat het nieuwe jaar een nieuw licht voor de wanhopige wereld doet opstijgen. We kunnen nu als vaststaand aannemen, dat Japan met rusten zal voor het zich ln Mandsjoe rije van een invloed verzekerd neeft, dien nie mand het meer ontnemen kan. Mandsjoerije is voor den Japanner geheiligde grond. Daar rusten duizenden van zijn zonen, gevallen in den Chineesch-Japanschen of in den Russisch - Japanschen oorlog, 't Zijn banden des bloeds en welke zijn sterker dan die? welke Mandsjoerije aan het land verbinden van de Rijzende Zon. En daarom zal geen Japansche regeering het ooit wagen, de hand van Mandsjoerije terug te trekken. Ze worden weg- gehuild en weggehoond door heel het Japan- neesche volk. In Britsch-Indië spitsen zich de scherp ge worden verhoudingen weer toe. De voorzitter van 't Al-Indische Congres, de rechterhand van Gandhi, Pondit-Nehroe, is tegelijk met een an der vooraanstaand Congreslid gearresteerd. Er waren teekenen die er op wezen, dat Indië wel een agranische revolutie tegemoet ging en dat een scherper boycot van al wat Britsch was, werd voorbereid. Het wordt thans open'.ijk toe gegeven, dat de tweede Ronds-Tafel-Confe- rentie een mislukking is geweest en Mac Do nald heeft erkend, dat de toestand in Britsch- Indië betreurenswaardig is, en dat er een ver derfelijke beweging leeft die' met voorbedachten rade den vooruitgang van Indië schaadt. De wereld gaat nog niet hard genoeg achteruit. Met voorbedachten rade moet er nog een schepje bovenop worden gedaan! Wanneer niet de schuldenregelingsconferentie en die voor de vermindering der bewapening voor de deur stonden, zouden we aan de toe komst, die in economisch opzicht nog geen enkel lichtpunt vertoont, kunnen wanhopen. Thans klemt de wereld zich aan wat van verre gez'en maar een strooihalmpje is, krampachtig vast. Mcge in werkelijkheid het halmpje de reddingsplank zijn, waarop we in vertrouwen ons naar betere tijden spoeden. (7) Bij Apoth, en Drogisten Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. De stand der deelneming voor de 26ste Ne derlandsche Jaarbeurs, die van 15 tot en met 24 Maart 1932 te Utrecht zal worden gehou den, was op 15 December 3 maanden voor de opening der voorjaarsbeurs zeer gunstig. De totale beschikbare netto-expositieruimte in de drie gebouwen en de tijdelijke hal was op eeni ge monsterkamers na, geheel verhuurd. In de groep Bouwmaterialen en Wegenbouw en de groep Meubelen overtreft de vraag de beschik bare ruimte. In het derde jaarbeursgebouw, dat bij de a.s. Voorjaarsbeurs voor liet eerst in ge bruik genomen zal worden, zijn aanstonds op de verdiepingen de monsterkamers aan de zij de van de lichthal aangebracht, zoodat ook het nieuwe gebouw bij de a.s. Vogrjaarsbeurs op volle capaciteit zal worden geëxploiteerd Het Vredenburgplein zal, evenals bij de vo rige Voorjaarsbeurs, in zijn volle uitgestrekt heid als jaarbeursterrein voor stands :n de open lucht en voor tijdelijke paviljoens warden ingericht. De toeneming van het aantal deel nemers betreft in hoofdzaak Nederlandsche in dustrieën. Nationaal Crisis-Comité. In de afgeloopen week is bij de dagbladen ten bate van het Nationaal Crisiscomité ont vangen f 15,617,99. In totaal heeft deze inza meling tot dusver opgebracht f 110,829,72. Tariefsverhooging invoerrechten. Thans is afgekondigd het „Staatsblad" no. 530, bevattende de wet van 19 Dec. jl tot ver hooging van het tarief van invoerrechten Deze wet treedt 1 Januari 1932 in werking. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. (Ie helft Januari). Wij willen het nieuwe jaar beginnen met de beste wenschen uit te spreken voor al onze lezers en lezeressen; voor hun familileden, voor hun bedrijf en ook voor .hun liefhebberij, bezigheden, waarbij we allereerst willen den ken aan het tunieren, dat velen doen voor hun genoegen, aan 't kweeken en verzorgen van planten en bloemen. Mogen zij hierin steeds meer ervaring en een „gelukkige hand" krij gen. Wij ontvingen het verzoek van een paar lezeressen, twee gezusters, om eens af toe te schrijven over kamerplanten, meer dan tot nu toe. Wij willen gaarne aan dat vriendelijk ver zoek gehoor geven, aannemende dat er meer deren zijn, die dezen wensch zullen onder schrijven. De wintertijd is daarvoor het meest geschikt, omdat er thans in den hof weinig of niets te deen is. i Hij of zij, die zijn of haar kaïfterplanten met veel zorg behandelt, kan er zeer veel genot van hebben, en het er veel verder mee brengen, dan zelfs een vakkundige zou vermoeden, cf, als hij dit toevallig zelf is, dan hij zich had dur ven voorstellen. Maarde winter! In het voorjaar laten we zeggen: van Maart of April tot October ondervindt hij (en zij na tuurlijk eveneens) geen moeilijkheden. Hij plaatst zijn planten, lettende op haar bijzonde re eischen, daar in de kamer,' waar zy deze het meest tot sieraad strekken en het mooiste effect maken. Hij gunt haar de morgenzon, en beschermt ze tegen de verzengende zonnestra len op 't midden van den dag; hy geeft ze wat vloeibaren mest en geregeld •watef' naar behoef te, en als hij ze de teerste niet uitgezonderd eenmaal per week buiten, liefst by regen achtig weer of betrokken lucht, anders in de schaduw, flink oversproeit, is dit in de kamer verder absoluut onnoodig. Die moeite is niet zoo groot en de voldoening niet -gering. Maar tegen het najaar wordt het tnders. Al licht als men een tuin heeft komen er dan nog enkele bij, die gedurende de zomer maanden buiten stonden, bv. een Clivia, een paar Palmen of Varens, die ook wel binnen hadden kunnen blijven, maar toch liever, zoo lang het weer dit toelaat, genot van de frissche lucht hebben en dan ook sterker v/orden, ter wijl ze minder hard groeien, want dit laatste is in de meeste gevallen ongewenscht. Dan zit men er wel een beetje mee. Niet alleen met de oplossing der vraag, hoe haar zóó te plaatsen, dat ze in de kamer niet hinderlijk zyn, maar ook zóó, dat ze elkaar niet hinderen; en zoo veel mogelijk profiteeren zullen van zwakker wordende licht. Nu, dit gelukt ook wel, en nu gaat men met vertrouwen, maar toch niet vol komen gerust, den winter tegemoet. Als het nu maar niet al te streng wil gaan vriezen, dan „boft" men met zulk een" fraaie kamer versiering, die de jaloezie wekt van bezoekers en bezoeksters inzonderheid'. Maar de kri tieke tyd komt, wat vroeger o;f wat later, wat korter of wat langer van duur, en dan is op passen de boodschap. Ziet men ..het aankomen en heeft men reden om aan strenge vorst in den nacht te denken, dan is het zaak al de planten, die immers dicht by een of meer ra- men staan, daarvan zoover mogelyk te ver- wy deren, en in geen geval een op den vloer te zetten of te laten staan. Men ü.renge ze zoo diep mogelyk in de kamer, echter niet te dicht by de kachel, als die, wat wel 't geval zal zyn, gedurende den nacht, al is 't maar smeulend, blyft branden. Intusschen kunnen Cactussen en andere planten met dikke, vleezige blade ren daar zeer goed tegen, 's Morgens brengt men ze dan weer dichter maar niet te dicht bij de ramen. Wanneer de Oostxwind op een raam staat, gaat er een te koude luchtstroom van het glas uit, wat men ^n de dan overigens warme kamer niet zou zeggen, maar zeer gced kan voelen, als men de hand dicht by het glas houdt. Het komt er nu maar op aan, <ie kamer ge durende den nacht vorstvry te houden, wat in elk geval voldoende is. Waar een vulkachel brandt, is dit niet zoo moeilyk, maar bij zeer strenge en lang aanhoudende vorst kan het. in elk geval bezwaarlyk genoeg zyn, zoMat het verl'es van enkele zeer gevoelige planten, on danks de beste zorg dan zeer goed mogelyk is. Opmerkelyk is het intusschen, hoeveel meer weerstandsvermogen tegen een temperatuur even onder het vriespunt de ééne plant heeft dan de andere. Er zyn ér, van welke men denkt,

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1