Stadsnieuws. Kerknieuws. Sport en Spel. Landb en Veeteelt Gemengd Jtteuws. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. De tooneelavonden van het R. K. Jongens patronaat. Als „pastor" Cyr.'el Verschaeve cis opvoeringen van zijn geesteskind „Ferdinand Verbiest" door ons Sassche patronaatstooneel had bijge woond, zou hem stellig een warmgevoeld woord van lof uit het hart zijn geweld. Dan zou deze sentimentvolle priester-schrijver stellig na af loop het podium hebben beklommen en in zijn zoet-vloeiend weelderig Vlaamsch hulde heb ben gebracht aan den onvermoeiden en voor zijn taak zoo uitnemend berekenden regisseur, den patronaatsdirecteur, kapelaan Tos. Adriaan sens. Opgetogen zou hij gewaagd hebben met name van de knappe, van benijdenswaardigen aanleg getuigende vertolking van den h', of drol en de eveneens buitengewoon verdienstelijke ty peering van de figuur van Tang Goelin aen eer sten, veelbelovenden vrucht van pater Verbiest's nrssionaris-arbeid, later den in haat verstar den, christendom en Europeanen vloeke.nden opstandeling Vol echt-gemeenden lof zou hij zich ook hebben uitgelaten over de andere spe lers, die van den hoogsten tot den laagsten, van Keizer Kang Hi, tot de gevangen opstandlei ders, tot een zoo stijlvolle vertolking van zijn oeuvre wisten mede te werken. Pastor Verschaeve zou meer dan tevreden zijn geweest. Dat vooral moge allen, die aan deze opvoering hebben medegewerkt tot uroote voldoening strekken. Dat onder deze omstandigheden ook het tal rijke publiek zich hoogst volcjaan toonde, is wel vanzelfsprekend. Er is met groote aandacht ge- lu'sterd en hartelijk geapplaudisseerd. Alles bijeen heeft het Sassche patronaatstoo- nnel zijn reeds gevestigde reputatie met de jongste uitvoeringen weer schetterend ge handhaafd. Vermelden we nog, dat èn het tooneeldécor èn de costumeering zeer te loven vielen De Eerw. directeur deed in de korte inleiding waarmede hij den avond opende, een krachtig beroep op aller medewerking om het patronaats werk te steunen In het bijzonder richtte hij zich tot de jongemannen, d^e nog geen lid zijn van het Groot-Patronaat (en dat zijn er helaas nog velen, want het groot-patronaat telt slechts 15 a 16 leden) en verzocht hun dringend zich niet langer afzijdig te houden. Moge deze aansporing succes hebben opdat eerlang onze parochie z:ch kunne verheugen in het bezit, niet alleen van een tot voldoening stemmend klein-patronaat doch cok van een bloeiend, krachtig, groot-patronaat. Prijskaarting Bij de gehouden prijskaart'ng bij H de Vrined alhier waaraan 60 spelers deel namen, werden de prijzen als volgt behaald: lste prijs P de Nocker en M de Vriend 2e pr Andre Bockstael en Raymond Geirnaerdt, 3e Richard Hamerlinck-Gustave van Galle, 4e Ja cobus Nijssen-Laurent Dhaene, 5e Th Cap- paert-Ph Verbrugge. Extra prijs. 1 J Roeis-H Dootjes, 2 Th Ranschaert-H Dootjes, 3 Th de Waele-Aug Hemelsoet. Prijsschietingen. Bij gehouden prijsschieting op 25 Dec. bij P. de Roeck alhier, was de uit slag als volgt: Hoogvogel J Vermast Philippine. Zijvogels Th Lammens en A Geirnaerd. Kallen door R de Koeijer Selzaete. Er namen 42 schutters deel. Bij de gehouden prijsschieting bij Ed. Re- nique namen 56 schutters deel. Uitslag als volgt: Hoogvogel L v Kenhove Selzaete. Kallen Ed Willems Sluiskil en A Block Selzaete. De zijvogels werden verloot. Kerstgaven, Door het Burgerlijk Armbestuur alhier is, gezien den noodtoestand, mot de Kerst dagen aan meer dan 40 gezinnen een Kerstga ve van f 5 verstrekt, terwijl vanwege de ge meente aan allen, die in de week van Kerst mis bij de werkverschaffing werkten, voor den eersten Kerstdag een bedrag van f 2 en voor tweeden Kerstdag f 1 wegens loonderving is uit gekeerd. Aanrijding., Gisterenavond kwam ter hoogte van de boerderij van den heer J Ramondt de auto van den heer Marcusse-Kalle uit West- dorpe, die van Slu'skil in de richting Sas van Gent reed, in aanrijding met den heer M Kalle uit Westdorpe die per rijwiel uit de tegen overgestelde richting kwam. De wielrijder liep daarbij een zoodanige ver wonding aan 2 vingers op, dat deze ledematen moesten worden geamputeerd. Hij werd per au to van den heer Marcusse naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Het rijwiel wer£ zwaar beschadigd. Naar wij vernemen reed de wielrijder links van den weg. De maréchaussée maakte van een en ander proces-verbaal op. Kerkbericht van Sas van Gent. D'nsdag 29 December, om 7 qur uitreiking der H Communie en om 8 uur gezongen jaarge tijde voor den heer Hypolitus Polycarpus de Vleeschauwer. Woensdag 30 December, om 7 uur uitreiking der H Communie en om 8 uur de II Mis ter eere van O.L. Vrouw uit dankbaarheid. Donderdag 31 December, om 7 uur gezongen H Mis voor den heer en madame Charles Louis Genbrugge; om 8 uur de H Mis voor mevrouw Hoefnagels-Pontenagel Donderdagavond biechthooren van 6 tot 7 u. Vrijdag 1 Januari, Nieuwjaarsdag en eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het H Hart van Jezus, geen geboden feestdag, doch de dien sten gelijk op Zondag, waartoe de geloovigen worden uitgenoodigd. Door dispensatie geen onthoudingsdag, zoodat het gebruik van vleesch spijzen geoorloofd is. Om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie; om 10 uur de Hoogmis voor mej. Elisa Maria van Vooren. Na de H. H Missen de re- liqu'e van O.L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof. Zaterdag 2 Januari, om 7 uur gezongen jaar getijde voor den heer Augustinus Dhaeze; om 8 uur gezongen H Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Zaterdag-avond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof Zondag 3 Januari, om 7 uur gezongen Vrceg m s voor Wilheimina Lippens met algemeene H Communie na de preek der leden van den Bond van het H Hart; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie De Katholieken worden dringend verzocht tot 't behoud en de versterking van hun geloof en de christelijke zeden om de neutrale, libéra le en socialistische bladen op te zeggen, en zich daarvoor katholieke lectuur aan te schaffen. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Lou's Laurent Vercellino onlangs te Westdorpe en mej. Malvina Victoria Goossens alhier, 3e roep. Het gebed wordt verzocht voor den heer Al fred Dhuyvetter van Assenede, die overleden is .P DOENS, Pastoor. Benoemingen. Z H Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Kerkmeester te Heikant den heer Al. van Acker en bevestigd de benoeming van den heer Andr. Eggermont tot Armmeester te Heikant. Hulst I-Sassche Boys I 4-2. Hulst wint den toss en verkiest het voordeel van den wind. De Sassenaars vallen onmiddel lijk aan maar de Hulsterverdediging houdt stand. Hulst verplaatst het spel en de Sassche doelman weet tweemaal op het nippertje te redden. We krijgen dan een gelijkopgaande wedstrijd, waarbij beide doelen om beurten in gevaar komen. Als de linksbuiten een snelle ren met een goeden voorzet besluit, schiet de Sassche linksbinnen ineens in. De bal springt van den keeper terug in het veld voor de voe ten van den middenvoor die z'n club met een enorm hard schot de leiding geeft. Als echter een edr Sassche spelers den bal in het beruchte gebied op z'n arm krijgt, staat de scheidsrechter aan Hulst een penalty toe, waar uit de gelijkmaker ontstaat De Sassenaars zijn licht in de meerderheid en een schitterende kopbaal van den linksbinnen werd nauwelijks door den Hulstkeeper gered. Met ongewijz'gden stand komt de rust. Na de thee doet Hulst er een schepje op maar de Sassche achterhoede is in uitstekende conditie. Jammer was het dan ook dat de Sas sche linksachter na ongeveer 10 minuten moest uitvallen. Dit kostte de Boys natuurlijk de over w'nning daar de verdediging hierdoor danig verzwakte De Boys houden echter voorloopig stand en vooral de jonge doelman weert zich geducht. Toch moet hij tweemaal zwichten als de Hulst-rechtsbinnen met twee onhoudbare schoten den stand op 3-1 brengt De Sassenaars weten dan het spel te verplaatsen en de i echts binnen'verkleint den achterstand. Alles wordt er nu opgezet om alsnog een gelijk spel uit het vuur te slepen maar doelpunten blijven echter uit. Bij een aanval van Hulst weet de Sassche doelman door een sublieme duikeling een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. Ais er nog drie minuten te spelen zijn maakt Hulst echter aan alle onzekerheid een einde, door den stand op 4-2 te brengen. Scheidsrechter Koster had de elftallen abso luut niet in z'n macht en z'n zwakke leiding is dan ook onrechtstreeks van invloed geweest op den einduitslag. Supporter. PLUIMVEETEELT. De winterleg der kippen De ernstigste fout, welke in de hoenderteelt te maken is, en helaas nog zoo heel veel ge maakt wordt, wreekt zich op het oogenblik het meest. En over die fout willen we net daarom nu eens hebben, hoewel er thans niets direct tegen kan worden ondernomen. Een ieder kan zich echter in zijn geldla of in de legnesten der hoenders overtuigen, hoe voordeelig het is om de bedoelde fout in de toekomst te ver mijden, waartoe dan in het komende vroege voorjaar de eerste maatregelen moeten worden getroffen. Het gaat hier om den winterleg der hoenders. Naar mate die uitvalt, wordt besJsfc over de vraag, of het nu begonnen legjaar der hoen ders al dan niet met voordeel «al worden be sloten. Die winterproductie is afhankelijk van verschillende factoren, als ras, afstamming, op fok, huisvesting en voeding, maar ze heeft één basis, die vóór alles noodig is en wel: een tij dige geboorte der jonge hennen. Wie zijn kuikens in het jongste broedseizoen tijdig had gefokt en de dieren overigens ook op de juiste wijze heeft groot gebracht, is eieren van ze gaan rapen omstreeks einde September of begin October Die hennen leggen nu door tot den a.s. rui toe, d.i. Augustus of begin Sep tember van het volgende jaar; in het on gunstigste geval onderbreken ze in Januari den leg een paar weken voor een lichten lialsrui. Wie zijn kuikens te laat fokte, zit nu óók met volwassen of bijna volwassen jonge hennen die volop gevoed moeten worden, wat in den winter altijd wat duurder uitkomt dan in de andere seizoenen, maar hennen, die nochthans eerst in het komende voorjaar haar productie aanvangen en dan evenzeer dien leg slechts tot denzelfden ruitijd voortzetten. Met zulke hen nen is geen voordeel te behalen. Het verschil in de opbrengst bestaat aller eerst uit het aantal gelegde eieren Het spreekt vanzelf, dat van kippen, die van October tot het volgend jaar September leggen, een groo- ler aantal eieren wordt geraapt dan van hoen ders, die in haar eerste jaar slechts van Febru ari tot September produceeren Maar er is méér verschil De w ntereieren toch van de op tijd geboren hennen zijn het duurst in prijs, omdat de ver sche eieren des winters schaars zijn, terwijl juist als de niet op tijd geboren hennen in Ja nuari of Februari haar productie aanvangen, ook alle oude hoenders weer aan den leg zijn gegaan en de prijzen enorm dalen Er is ten slotte nóg meer verschil De eerste paar tientallen eieren zijn klein van stuk, zg. pulleneieren. D-e kleine eitjes hebben evenwel waarde in de wintermaanden, als de versche eieren, zooals we reeds zeiden, schaarse zijn. Dan geven die pulleneieren den koopers juist een garantie, dat ze met versche eieren hebben te doen Eeieren van grooter formaat zijn dan vaak koelhuiseieren. Als het Februari is geworden, dan leggen de jonge hennen al een ei van normale grootte. Maar nu de niet-tijdig geboren hennen. Die beginnen haar pulleneitjes te leggen, als alle oude hoenders haar productie hebben hervat en de markt overstroomd wordt met grcote, versche en goedkoope eieren. Dan hebben die pulleneieren bijna heelemaal geen waarde meer,- ze zijn dan zelfs heel moeilijk te ver- koopen voor een uiterst miniem prijsje. Dat alles kan men den hoendershouders in het fokseizoen of juister gezegd: als het fok- seizoen eigenlijk al geëindigd is, nu wel voor houden, maar er zijn er dan altijd nog heel ve len, d:e zulke deskundigen-praat dan langs zich heen laten gaan. „Met een beetje geluk", mee- nen ze, krijgen ze de dieren nog wel tijdig aan den leg Het ziet er in Mei-Juni alles zoo roos kleurig uit! En daarom koesteren velen dan maar al te gemakkelijk een ij del vertrouwen. Maar nu kunnen ze de gevolgen zien: ze on dervinden ze wellicht. Maakt daarom thans het goede voornemen om in het komende broedseizoen - wat ligt dat al weer kort voor ons - slechts op tijd te fok ken. We zeiden reeds, dat jonge hennen tegen het einde van September legrijp moeten zijn. Als men bedenkt, dat lichte rassen, als «:1e Leghorns daartoe 5% a 6 maanden oud moeten zijn en nrdden zware rassen als Reds' Wyandottes, Bar ne velders en Welsumers minstens 7 maanden, dan is het duidelijk, dat het juiste tijdstip, waar op Leghorn-kuikens uit het ei d'enen te stap pen, de maand April is, voor de overige rassen de maand Maart. Bedenkt men dan nog, dat de broedduur drie weken bedraagt en voordien de foktoom een?gen tijd bijeen moet hebben ge zeten, dan wordt het duidelijk, dat het volstrekt niet te vroeg is om nu eens over de plannen ten opzichte van het komende oroedseizoen te gaan nadenken. Vragen omtrent verzorging, ziekten, «.nz, van pluimvee, aldus te adresseeren: 4ur P Iirs, Laanstr. 7 Soestdijk. Postzegel voor antweord bijslu'ten. Veldslag met klompen. Dezer dagen ontstond op de veemarkt te Doe tinchem verschil over den verkoop van een koe tusschen een veehandelaar uit Dinxperlo en 'n koopman uit Barneveld. Het geschil leidde tot een vechtpartij, waaraan verschillende perso nen actief gingen deelnemen zoo dat het op een veldslag met klompen begon te lijken Verschil lende personen werden bloedend verwond Toen de varkenshandelaar M uit Varsseveld met een klomp een ernstige hoofdwonde kreeg, wist deze zijn woede niet Beter te koelen, door op zijn vrachtauto te springen en ondanks waarschu wingen van omstaanders op de groep in te rij den met het gevolg dat een onschuldig toe schouwer, zekere Derksen uit Zutphen onder den auto raakte en in een naburig café moest worden binnengedragen. Een burgemeester zonder gemeenteraad De op één na kleinste gemeente in Limburg, nl. Mesch, heeft sinds 1 September een raad. welke bestaat uit een raadslid, die tevens wet houder is. Naar we vernemen, zat dit eenige raadslid en tevens wethouder met 1 Maart a.s. de gemeente metterwoon verlaten. Volgens de ingezetenen zullen er voor een eventueele verkiezing geen candidaten meer be schikbaar zijn, daar allen voor het lidmaat schap van den Raad zullen bedanken Medio September heeft een 35-tal personen een ver zoekschrift aan H.M. de Koningin gezonden, waarin verzocht wordt, de gemeente Mesch in te lijven bij de gemeente Eysden. Notaris gearresteerd. Dinsdag is te Amsterdam gearresteerd een notaris, die zich aan verschillende delicten heeft schuldig gemaakt. De man is voorloopig op het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en zal heden ter beschikking worden gesteld van de justit'e. Een bericht, dat deze notaris verduisteringen zou hebben gepleegd ten nadeele van zijn cliën ten, werd ons van officieele zijde tegengespro ken. Als ambtenaar van het O.M. treedt in deze zaak op. mr. van Dullemen. 9 Omtrent de arrestatie van den notaris te Amsterdam wordt nader gemeld, dat deze ge durende eenigen tijd valsche verklaringen heeft gegeven omtrent het tijdstip van verkrijging van Duitsche oorlogs-obligaties. Dit geschiedde op aandringen van de houders dezer obligaties Het vaststellen van het tijdstip van verkrij ging dezer obligaties was destijds vooral ook n verband met de inflatie in Duitschland van groot belang voor de waardebepaling daar van. Het gevolg van de valsche verklaringen was, dat de Duitsche debiteuren grootere bedragen moesten uitbetalen aan de houders der obliga ties, dan waartoe zij wettelijk verplicht waren. Eenigen tijd geleden hebben de Duitsche de biteuren van de houders dezer obligaties terug betaling geëischt van het teveel betaalde. Een Amsterdamsch advocaat, die voor de obligatie- houders optrad, heeft toen een aanklacht inge diend tegen den notaris wegens vervalsehing, waarna de justitie tot dien aanhouding is over gegaan. Jongmensch, dat interessant wilde zijn. Dezer dagen werd door A de V te Leimuiden bij de politie aangifte gedaan, dat zijn ongeveer 20-jarige zoon F de V op den Heerenweg onder de gemeente Alphen aan den Rijn was aange vallen door twee personen, die geld van hem verlangden. De jongen had niet meer dan 35 cent bij zich doch met dit geringe bedrag had den zijn aanranders zich tevreden gesteld Door de gemeente-en rijkspolitie werd op de plaats van de aanranding onmiddellijk een on derzoek ingesteld, doch men kon niets verdacht bespeuren. De politie heeft den aangevallene daarna et telijke malen nog eens aan een langdurig ver hoor onderworpen. Gisteren, toen hij vastliep met zijn verklaringen, deelde hij eindelijk mede dat hij het geheeie verhaal van de aanranding had gefantaseerd. Tragische Kerstviering. Naar een Wolff-telegram uit Lohne in het district Osterburg (Altmark) meldt heeft al daar bij een Kerstviering, die door den Stahl- helm in een herberg georganiseerd werd, een vreeselijk ongeval plaats gehad. In de herberg werd voor die gelegenheid ook een soort tooneeluitvoering gegeven waarbij zes jongens als sneeuwmannetjes fungeerden. Zij waren daarvoor geheel in watten gehuld. Eén aer jongens kwam echter te dicht bij een verlichten Kerstboom en geraakte in brand In een oogwenk stonden ook de overige vijf jongens in lichte laaie. Zij stormden daarop als waanzinnigen naar de deur van het tooneel maar konden deze niet open krijgen. Eerst toen de deur van buiten door perso nen uit de zaal geopend werd, konden de jon gens uit hun verschrikkelijken toestand be vrijd worden. Zij hadden echter reeds ernstige brandwon den opgeloopen Een hunner, de zoon van den herbergier, s inmiddels in het ziekenhuis te Osterburg overleden Tijger jacht in een vliegtuig-cabine. Een niet-alledaagsch en tegelijkertijd onpret tig voorval heeft plaats gehad aan boord van een der vliegtuigen Van den dienst Ostende- Londen, toen dat zich boven de Noordzee be vond. Eén der passagiers was namelijk een dieren temmer, die een jongen tijger in een houten kooi bij z'ch had, dien hij naar Engeland meest overbrengen. Door het lawaai der motoren werd het dier onrustig en rammelde net zoo lang aan de staven tot de deur van zijn gevangenis los sprong. Het stoof dan woedend de reizigers cabine binnen, natuurlijk tot een ieders aller grootste ontsteltenis. Eerst na een hevige worsteling, gelukte het den temmer den recalcitranten klant in diens hok terug te drijven. De piloot had van heel het gebeuren niets be merkt. (.Msb.) Teeken des tijds. In de stad Luik waren van de week enkele vacatures voor den post van politieagent Onder de candidaten naar dit baantje b'.von den zich verschillende doctoren in de rechten! Aanval op een minister. J Een Europeesch werklooze drontg met geweld - het bureau binnen van Sampson den minister van posterijen, telegrafie en publieke werken in Zuid-Afrika en ging hem te lijf. omdat de minister he mgeen werk kon verschaffen. De minister werd ernstig gewond aan neus en lippen, zoodat hij naar zijn woonhuis vervoerd moest worden. DE MAASBODE is voor den zakenman 09 ideale courant.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3